SRAËL VALT EGYPTE AAN Amsterdam sloot bedreigde musea Ernstig gewond bij bankoverval ieen actie van leraren weidse Agneslyceum Tel Aviv: „Zware verliezen toegebracht Nassers Egypte van nu SNEEUWBALEFFECT s S UITGEBLEVEN II est-Europa gaat nu hard optreden tegen de Palestijnen Kassier weigerde geld te geven ra amelijk zonnig Bomaanslagen Mammoet- actie In laatste wil HO VRAAGT BI JLEG GING GESCHIL VAN CHINA-USSR van egmond bontmodeshow NEDERLAND erkent Libië (9uc/ nachtrust Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 EIDSCH No. 32887 DAGBLAD iteur: E. A. E. van Dishoeck ^■MHoofdredacteur: D*s. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 EL AVIV/NEW YORK (Reuter, AP, AFP) Een belang-1 Israëlische troepenmacht is vanochtend het Suezkanaal irgestoken. De troepen die opereerden over een front van ;ig kilometer en gesteund werden door vliegtuigen en tanks achten de Egyptenaren volgens een verklaring van radio Tel e ^iiv „zware verliezen" toe. folgens het Amerikaanse radiosta- i CBS, die het bericht als eerste cht, zou de operatie de grootste sinds de juni-oorlog van 1967. aanval zou, volgens CBS-verslag- ers, die hoge Israëlische functio- Issen citeerden, bedoeld zijn om /ijk Israëlische posities langs 't Suez- il de verbeteren. Slechts een endoel van de operaties zou het S2 Jirikkingseffect zijn. 1 '"■f hel ien woordvoerder van de Israë- he ambassade in Washington kende dat de actie, die volgens berichten uit Tel Aviv om tien uur plaatselijke tijd begon, een invasie zou zijn. Het is een aanval mogelijk een beetje groter dan anders, maar wel een aanval verklaarde hij. Israëlische militaire verklaarden echter, dat parachutisten in de om geving van Rask Sedatz aan de Golf van Suez luchtlandingen hadden uitgevoerd. Een Israëlisch toestel zou door Egyptisch luchtdoelgeschut zijn neergeschoten. Welingelichte krin- I gen in Jeruzalem menen te weten dat het gaat om slechts een beperk te actie waar het voornaamste doel zou zyn de vernietiging van enkele militaire kampen in het omstreden Suezkanaalgebied. Deze kringen noemen de actie een „raid" (aan vallen-'vernietigen-terugtrekkendie volgde op voortdurende agressieda den van Egypte. De Israëliërs zzouden ongeveer tien uur op Egyptisch grondgebied zijn gebleven en bij het ter perse gaan van deze editie al weer terug zijn op Israëlisch gebied. De Egyp tenaren zouden maar nauwelijks weerstand hebben geboden. Een Israëlisch soldaat zou zijn gewond. ÏIDEN De leraren van het St. es lyceum hebben besloten NIET een demonstratieve actie over te Er was aanvankelijk sprake dat zij vrijdag zouden meedoen de landelijke Twickelactic. De en wilden een dag geen les ge- maar met leerlingen en ouders hun grieven discussiëren. Veel nten vinden, dat de regering te ig geld beschikbaar stelt om tot maximale uitvoering van de wet •men. t lerarenkorps van het St. Agnes im zegt in een communiqué: isteren nebben de docenten van bolengemeenschap St. Agnes, in idering bijeen, gestemd over de of zij hun voorgenomen de- itratieve actie op 12 september gang zouden laten vinden. Daar- taakten de stemmen. Degenen, egen een dergelijke actie stem- constateerden tot hun spijt dat erhoopte sneeuwbaleffect van itie, door het Twickelcollege vo- chooljaar op gang gebracht, is bleven. Zij menen, dat de scho-1 die tot actie-voerer. hebben be-1 thans nog te zwak staan om iffectleve pressie-groep op te n. idat voor het voeren van boven- imde actie solidariteit een eerste ste is, hebben de aocenten van iholengemeenschap St. Agnes besloten de demonstratieve 12 september geen doorgang en vinden, aniem zijn zij van mening dat ier zeker niet betekent, dat hun ustheid over het regeringsbeleid e de uitvoering van de mam- wet ook maar enigszins vermin- is Zij zullen blijven ageren zo- er geen garanties bestaan, dat ■aren optimale inspraak hebben onderwijsbeleid en zolang niet n grieven zijn ingelost". lijk gemaakt op welke punten het midddelbaar onderwijs in Leiden zou j kunnen worden verbeterd, als de re- I gering de eisen van de Ieraren zou 1 inwilligen. Ondertussen heeft het Onderwijs- front/Scholieren Aktiegroep Leiden een protestbijeenkomst aangekondigd voor vrijdagmiddag. Leerlingen, lera ren en ouders worden opgeroepen om vier uur 's middags naar het Stadhuisplein te komen, waar enkele woordvoerders de Trie ver van het radicale Onderwijsfront zullen toe lichten. Ook wil men een lijst met die grieven overhandigen aan de Leidse wethouder van onderwijs, de heer S. Sa mies. TEL AVIV (AFP) Volgens Is raëlische functionarissen zullen de Europese landen strenge maatrege len nemen tegen de jonge Palestijn se guerrilastrijders diie gisteren bom aanslagen hebben gepleegd Nederland, België en West-Duits- land maar ook enkele andere West-' europese landen, zouden hiertoe heb ben besloten omdat zij menen dat openbare orde en veiligheid jn ge vaar komen als zij geen einde ma ken aan de golf van Arabische aan slagen. De regeringen van die lan den hebben Israël ongeacht hun standpunt in het Israëlisch-Arabisch conflict laten weten dat de acti viteiten van de Palestijnen in de toekomst nauwlettend in het oog zul len worden gehouden. Over de dader van de aanslag op de Israëlische ambassade in Den Haag deelde de Haagse politie vanochtend mee dat deze zsioh tijdens zijn verhoren (waaraan twee van het ministerie van Buitenlandse Zaken geleende tolken meewerken) „honds brutaal gedraagt. Zie ook pagina twee. OMMEN (ANP) Twee gewapende mannen hebben van ochtend een roofoverval gepleegd op de Amsterdam/Rotter dam Bank in Ommen. Bij deze overval werd de 64-jarige waar nemend kassier H. Boeve uit Dedemsvaart ernstig gewond. Toen hij weigerde te voldoen aan Beraden enkele andere scholen uit de Leiden moeten de lerarenkorp- ch nog beraden over een al dan leedoen met de Twickel-actie. n aantal gevallen gebeurt dat kag. het christelijke Visser 't Hooft d vonden de leraren het te Mig om tot actie over te gaan, !t overleg tussen de lerarenbon- en de regering nog gaande is. itaan zij volledig achter de zoals de Twickel-groep die gesteld. deze school is de gedachte ge- met de andere Leidse scho en brief op te stellen, die ge wordt aan de ouders en waarin oorbeelden precies wordt duide- Bilt verwacht van heden- tot oavond: vrij warm en tamelijk en later op de dag een kleine !°P onweer Zwakke tot matige juit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 SEPTEMBER 1969 P: 06.06 uur; onder: 19.07 uur. °p: 04.14 um-; onder: 18.49 uur 'ater in Katwijk te 2.33 en 14.55 bewater te 1045 en 22.59 uur. bestaat uit 16 pagina's AMSTERDAM (GPD, ANP) Als gevolg van een actie die de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars vandaag in Amsterdam wilde ondernemen zyn op last van B. en W. alle gemeentelijke musea in de hoofdstad gesloten. Het betreft hier het Stedelijk Museum, het museum Fodor, het museum Willet en Holshuisen aan de Waag. Een groep van twintig kunstenaarsdat ondanks alle voorzorg maatregelen kans had gezien de Nachtwachtzaal van het Rijksmw- seum binnen te dringen, heeft dit gebouw rond het middaguur vrij- ivillig verlaten. Rond het Rijksmuseum werd in de loop van de och tend een forse politiemacht samengetrokken, evenals trouwens bij het Stedelijk Museum. Actieleider Ernst Vijlbrief .uit depromotionsfeer. (Foto LD/Holvast) Aanleiding tot de sluiting van de Amsterdamse musea wa<. een voorge nomen actie van de BBK. Dezekun- stenaarsbond had vandaag het Ste delijk Museum willen „bevrijden". Volgens actieleider Ernst Vijlbrief was het de bedoeling van de voorge nomen actie, die tijdens een gister middag in Leiden gehouden discus siemiddag van beeldende kunste naars al werd aangekondigd, het Stedelijk Museum vrij te maken van de „kapitalistische promotionsfeer" waarin het geleid wordt. Het plan was het Stedelijk Museum te bezet ten en permanent in beheer te ne men. De kunstenaars eisen onder meer inspraak in het aankoopbeleid van het Stedelijk Museum. Het mu seum is, zo stellen zij. op alle essen tiële punten een autoritaire instel ling. Het aankoopbudget op dit mo ment Jaarlijks 800.000 gulden wordt door de directeui besteed te zamen met de oommissie voor de aanwinsten. Overvalwagens Het Stedelijk Museum werd van daag zwaar bewaakt. Met drie over valwagens had de Amsterdamse po litie ér de wacht voor betrokken. Toen de kunstenaars bij het Stedelijk Mu seum aankwamen en dit zagen be sloten zij naar het Rijksmuseum gaan. Daar had men wel veiligheids maatregelen genomen, maar het pu bliek kon het museum normaal bin nengaan. Enkele kunstenaars die dit ook wil den doen raakten in de hal van her museum in een kort handgemeen met enkele museumemployé's. Rond twintig kunstenaars zagen kans het gebouw binnen te komen, voordat dr directie het besluit nam niemand meer binnen te laten. Zij zijn naai de Rembrandtzaa-1 gegaan waar zij op de grond zijn gaan ziten. Later verlieten deze kunstenaars het ge bouw vrijwillig. het bevel van de rovers hun geld te geven, schoot een van hen de heer Boeve in de buik. De heer Boeve, die directeur van de Amro- bank filialen in Ommen en Dedems vaart is, werd naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Ruim een uur na de overval, die om kwart voor negen werd ge pleegd, slaagde de politie er in een der overvallers in de omgeving van de Balkerweg te grijpen. Hij had zich daar in de struiken verborgen. Zijn identiteit is nog niet vastge steld. Nadat het schot was gelost, zijn de beide overvallers er onmiddel lijk vandoor gegaan. De bankbedien de B. de Lange heeft de overvallers nog achtervolgd, maar door de marktdrukte in het centrum raakte hij ze spoedig kwijt. Er zijn aan wijzingen, dat de daders de afgelo pen nacht al in het gebouw zijn ge weest. Toen ze echter de kluis niet open konden krijgen, hebben ze waarschijnlijk besloten op de komst van het personeel te wachten. Er schijnt slechts weinig geld te zijn ontvreemd. De alarminstallatie van de bank heeft niet gefunctioneerd. Dit was de tweede overval in vier entwintig uur. Gisteren werd een bijkantoor m Amsterdam overvallen. Via het televisieprogram- ma Scala op Nederland 2 ge- j! ven Prinses Beatrix en Prins Claus vanavond om half II acht het beginsein voor de actie „Hakisu", een afkorting van gehandicapte kind Suri name. Dan staan in de Dia- conessenhuizen in Arnhem en Den Haag (Bronovo) tien duizend Surinaamse kleder drachtpopjes gereed. Hein- rich Peneux (8), die een aan tal maanden in de Johanna- stichting in Arnhem verblijft voor onderzoek en revalida tie, en Ingrid Gever 14), dochterije van de revalida tiearts C. J. Gever van de Dienst Volksgezondheid Su riname. mochten voor het televisieprogramma hun op wachting maken bij het prinselijk paar in Draken- steijn. Ingrid bood Prinses Beatrix het eerste popje aan en Heinrich schonk Prins Claus een grammofoonplaat je met muziek uit de West". /"kok bulten Israël zal men J vertrouwd raken met Ara bische bomaanslagen op Israëli's en Israëlisch bezit. Do I Arabische verzetsorganisatie* willen de aandacht van de wereld vestigen op hun streven do staat Israël ten val te brengen. Voof I dat doel zijn bomaanslagen een j voortreffelijk middel. De verzetsorganisaties krijgen I een grote publiciteit, die niet zal nalaten indruk te maken op het I thuisfront. Het is opvallend hoe de Arabische verzetsorganisaties na de Zesdaagse Oorlog tegen Is raël aan populariteit in de Ara bische wereld hebben gewonnen ten opzichte van bijvoorbeeld een president Nasser van Egypte. Veel Arabieren in vluchtelingen kampen verwachten nu het heil van de verschillende bevrijdings fronten. Het feit dat deze nu niet verder komen dan geïsoleerde sa botagedaden doet daar niets aan toe of af. De Arabieren willen actie en de verzetsorganisaties zorgen daarvoor. Ook al komt daarmee het einde van Israël geen stap naderbij. De demonstratieve actie van leraren van het middelbaar onderwijs tegen de gebrek kige mogelijkheden om de mam moetwet uit te voeren, verloopt niet zo geweldig. Een deel van de Leidse docenten heeft moeten erkennen, dat de tijd nog niet rijp is voor zo'n daad van protest. Het is hierbij waarschijnlijk niet onbelangrijk, dat staatssecretaris Grosheide van Onderwijs dreige menten heeft geuit. Hij heeft la ten doorschemeren dat scholen die met de acties meedoen, dat wel eens zouden kunnen merken in hun rijkssubsidie. Maar de werkelijke reden van het uitblijven van massale actie zal wel liggen in het feit dat men op de scholen niet zo hard holt voor onderwijsverbetering. Des ondanks blijven vele leraren ver ontrust. En zij mogen zich door het mislukken van de actie nu niet van hun streven laten af brengen. Ouders en leerlingen zijn wellicht ook nog veel te wei nig doordrongen van de nood op de middelbare scholen. Daarom alleen al moeten de leraren die nu hun best willen doen voor een betere uitvoeringsmogelijkheid voor de mammoetwet, volhouden. ADVERTENTIE Van Egmood organiseert dinsdagavond V6 september een bijzondere bont n tfl de Hot»day Inn Het entreegetd is 5, ind. consumpties. Van Egmond - Internationale bont mode - BneeeU aat 173 - Leiden. Tei. 0171023337 HANOI Best-hermin» Naar aanleiding van de actie van beeldende kunstenaars hebben B. en W. van Amsterdam het vol gende communiqué uitgegeven. „De actiegroep van de BBK heeft in een pamflet aangekondigd, dat ze vandaag een nieuwe actie zou onder nemen. die de bezetting van de nachtwachtzaal van het Rijksmu seum in de schaduw zal stellen." B en W. hebben aanwyzingen, dat het de bedoeling van de initiatiefne- i mers was de actie in het bijzonder te richten op het Stedelijk Museum. In verband met de grote risico's die door een dergelijke actie voor de aanwezige onvervangbare kunstwer-1 ken zouden kunnen ontstaan daarbij o.m. denkend aan vuurwerk dat demonstrerende kunstenaars ver leden week nebben afgestoken bij de I opening van een tentoonstelling in j museum Fodor hebben B. en W besloten de stedelijke musea vandaag te 9luiten. (Men zie ook stadspagma) i Vandaag beginnen wij met het eerste van een serie artikelen van onze reisredacteur over Egypte. In deze zes artikelen houd! Henk Kolb, die geruime tijd in de Egyptische hoofdstad verbleef zich niet alleen bezig met Nassers buitenlandse po litiek t.o.v. Israël, maar on derwerpt hij het bewind van de Egyptische president, de consequenties ervan op de binnenlandse «olitieke ver hou dingen in andere Arabische landen, etc. aan een kritische analyse Zie pag 2: De vleespotten staan op een laag pitje. I "'■'•u! (DPA) Tijdens een I massale rouwplechtigheid vanoch- j tend in Hanoi heeft de overleden Noordvietnamese partijleider Ho Tsji Min in zijn laatste wil China en I Rusland opgeroepen hun geschillen bij te leggen. I Tijdens de rouwplechtigheid die bijgewoond werd door 100.000 Noord- vietnamezen en door o.a. de Russi sche en Chinese delegaties werd de laatste wil van Ho Tsji Min voorge lezen door de Noordvietnamese par tijleider Le Doean Geheel onver wacht arriveerde gisteren in Hanoi weer een Chinese delegatie o.l.v. de Chinese vice-premier. Vorige week donderdag direct na het bekendwor- den van het overlijden van Ho kwam eveneens een dergelijke delegatie, toen o.l.v. premier Tsjoe En-lai aan Deze delegatie vertrok echter weer dezelfde dag. waaruit waarnemers opmaakten dat de Chinezen een con frontatie met een Russische delega tie o.l.v. premier Kosigin die op het ogenblik in Hanoi verblijft wilden vermijden. In Hos politieke testa ment wordt voorts de nadruk gelegd op de strijd tegen de Amerikanen, die aldus de overleden president in de toekomst nog grotere moeilijkhe den zal vergen. DEN HAAG (ANP) Nederland heeft de nieuwe regering van Libië medegedeeld haar te erkennen. Vo rige week werd koning Idris al Se- noessi van Libië afgezet. Het mini sterie van buitenlandse zaken deel de gisteravond het volgende mede: „De Nederlandse regering heeft de tijdelijk zaakgelastigde te Tripoli verzocht de regering van Libië te doen weten dat zij de bestaande be trekkingen met Libië op dezelfde voet met het huidige bewind wenst voort te zetten". ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 8 September 1869: AdvertentieHoogere Burgerschool. De Dir. der H.B.S. maakt bekend dat de openb. bevordering en prijs- uitdeeling za> plaats hebben I op Woensdag 8 September j des namiddags te één uur in de Stads Gehoorzaal op de j Br eedstraat. De Dir. der HJ3.S D. de Loos. Asseti. Woensdag j.l. werd de diamanten bruiloft gevierd van den heer H.J Oosting en mevrouw M. Hofstede. De ju bilaris is nu 65 jaren ambte naar. In 1804 in functie ge treden en in 1869 nog in dienst hoe weinigen viel zulk een voorrecht ten deel

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1