'Dolle dinsdag' morgen al vijfentwintig jaar geleden 1ERALE REPETITII LEIDATO-NIEUWS Kleurentelevisie wint steeds meer terrein Loos gerucht hraclit vreugde en paniek GARANT SERVICE N.V. „Verhulde numerus fixus" De dag dat Nederland de bevrijding haast zag >tra y mwe les vimuxs mmm pBjjpagj ssfss'.: as Amsterdam wijdt vergadering aan Dammonument 127 V en 220 V PHILIPS WASAUTOMATEN Premier de Jong nodigt Apollo bemanning uit Schilderijen uit Singer-museum teruggevonden Dit jaar al 100.000 toestellen DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1989 LEIDSCD DAGBLAD PAGINA ADVERTENTIE i AMSTERDAM (GPD) Vijfentwintig jaar geleden beleefde Nederland een korte bevrijdingsroes. Een korte, maar een zeer hevige. Wie zich de roerige septemberdagen van 1944 kan her- 8 inneren zal stellig vier hoogtepunten uit de oorlogsdagen nog Pe helder voor ogen zien: de „dolle dinsdag", de bevrijding van het zuiden, de slag om Arnhem en de spoorwegstaking. Ze komen Maar in Nederland volgen miljoe nen de militaire operaties via de ille gale bladen en pamfletten en zo mo gelijk via de BBC en de Londense .Radio Oranje". De val van Brussel, nota bene zonder verzet van de Duit uitbreken onder de NSB-ers in ons land. Duitsers en ?o v, Het begon allemaal in die eerste dagen van september, toen als ge- van de geallieerde successen in België een golf van enthou- t( siasme door Nederlan d ging. Een er enthousiasme, dat door de Neder ig landse regering in Londen werd aan- n| gevuurd en met optimisme werd on dersteund en een ware ^paniek deed sers, üet er in Nederland geen twij- 1 fel over bestaan: „Ze komen, mor gen misschien al, uiterlijk overmor gen". Op diezelfde zondag deelde Konin gin Wilhelmina via de radio mee, dat Prins Bernhard benoemd was tot bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten onder generaal Eisen hower. waarmee hij ook de leiding zou hebben over de gewapende ver zetsgroepen in Nederland. Maandagmiddag 4 september. Niet alleen in Nederland, maar ook bij de Nederlandse regering in Londen klampte men zich vast aan ieder overwinningsgerucht. Zo'n gerucht was ook, dat Engelsen in contact zouden zijn gekomen met verzets strijders uit Breda. Voor de Neder landers in Londen was dit meer dan voldoende om te verzoeken de uit zendingen van de BBC te onder breken om het Wilhelmus te laten spelen en minister-president prof. dat de hun onweer de Nederlandse grens hebben overschreden". De re- gering&voorliöhtmg'sdientst meende vervolgens hoewel fantasie de enige bron was op het bureau bekend te kunnen maken, dat Bre da was bevrijd. En met uitzonde ring van Breda zelf was die dag heel Nederland daarvan overtuigd en helemaal, toen het bericht dinsdag werd herhaald. Uitzonderingstoestand Vlaggen werden van zolder ge haald en in vele huiskamers door nijvere vrouwehanden uit oude lap pen vervaardigd. Overal in het land groepten mensen op straat samen, verlangend de eerste Engelsen te kun nen begroeten. Illegale bladen bereid den hun be vrij dingsnummer voor en er was er zelfs een. die blij de namen van de redacteuren afdruk te Vreugde bij de Nederlanders. Pa niek by de Duitsers. Rijkscommis saris Seys-Inquart kondigde op maan dag 4 september de uitzonderingstoe stand af, die inhield, dat de bevol king orde en rust moest bewaren, dat ieder aan het werk moest blij ven en dat „het vluchten, ook uit door strijd bedreigde gebieden, is verboden". De bekendmaking eindig de met de mededeling, dat eventu eel zou worden gestraft met de dood of zware vrijheidsstraffen. Zijn amb tenaren hadden echter wel andere dingen aan het hoofd: er waren maar weinig Duitsers, die niet be zig waren met de gedachte hoe zij moesten wegkomen. Op dinsdag 5 september was de •uittocht van de nazi's in volle gang. 5jDeze dag is de geschiedenis ingegaan ,g'als de „dolle dinsdag". Want spoedig bbleek, dat er nog geen sprake was p^van een bevrijdingsdag, al kon nie mand vermoeden, dat na de opmars ivan de bondgenoten door de zuide lijke provincies in de latere septem berdagen Nederland boven de rivie ren nog acht lange maanden het oor logsleed moest ondergaan, o.a. door Jeen hongersnood in het westen, die vele duizenden slachtoffers zou s eisen. Snelle opmars Het had al te lang geduurd. Toen r'D-day, de 6de juni 1944, aanbrak de geallieerde invasie in Nor- P*nandië klemden alle Europeanen, in de greep van de Duitse bezet- I Gerbrandy te laten zeggen, f™™;" vast aa" de hoop. „lieerde hln ut d.t het begin van het emde van staanbare mars iede oorlog zou zijn. Het werd een har- strijd en het duurde langer dan isfelfs het geallieerde opperbevel had jrerwachtna- zeven weken vechten kfnet enorme verliezen aan beide kan- ellen, waren de Amerikaanse en En gelse troepen nog maar vijftig kilo meter in Frankrijk doorgedrongen. Maar in augustus leken de Duitse plegers plotseling uitgeput. De geal- j^jeerde troepen stootten door en daagden erin Parijs te bezetten. Het {ing snel daarna, zo snel, dat de le gerleiding zich zorgen maakte. In «ijn memoires schreef Churchill la tter: „Er werd betrekkelijk weinig e'hunitie gebruikt, maar elke bewe- j{ing werd beheerst door de voedsel- itfwestie en bovenal de benzine-aan- 'jper. Het front werd nog steeds be voorraad vanuit Normandië en dage- ijks moesten er ca. 20.000 ton voor baden over steeds langere afstanden transporteerd worden, tezamen grote hoeveelheden materiaal "(oor het herstel van wegen en brug gen en de aanleg van vliegvelden" Het ging er vooral om snel de ha- aan het kanaal en vooral die soan Antwerpen te bemachtigen. Op september viel Brussel en een dag ,ater trok de 11de pantserdivisie Ant- giverpen binnen. De legers trokken in Hjog geen vier dagen 300 kilometer ip. Het was duidelijk, dat dit tempo Jnmogelijk kon worden volgehouden. T Het nazi-blad „De Gil" van .(5 september 1944, dat vermoede lijk de naam „dolle dinsdag" Ttkeeft ingevoerd. (Foto's: Rijksinstituut voor el! Oorlogsdocumentatie). 4» Op het Rijsioijkseplein in Den Haag groepten op dolle dinsdag" mensen bijeen in de hoop getuige te zijn van het bin nenrukken van de geallieerde troepen. gunst der tijden is over ons gekomen maar gebleven ls het geloof: Hitier wint toch". Op dat moment was Maastricht als eerste Nederlandse stad al bevrijd. Het Nationale Dagblad berichtte hierover: „Dat betekent, dat in deze stad met geweld de klok viereneen half Jaar wordt teruggezet. Bezet ting en terugkeer van het in 1940 ge vluchte regime zal ons volk in een maatschappelijke ellende storten, zo als wij die tot dusver nauwelijks heb ben gekend." wmSÊ JftEfe Zueht Gerucht e: iie ïhmstpfi «f* y f Utfh'i 2 "ïv. f' r--# i..V VÈ&. ,-,44'.. s -,4- :aj.-. Jfc'4. '4 •m~ tri i i 1 'WÊS f 1 f 4"'r' 1, Affe/jeP Overigens was er volgens de be voogde dagbladen eigenlijk niet veel aan de hand. De kranten openden die maandag met koppen over de „zware strijd aan de Fransch-Bel- gische grens", want Hitiers opperbe vel had immers nog steeds niet de val van Brussel bekendgemaakt. Vlucht naar oosten Dinsdagmorgen 5 september. Vrij wel alle Duitsers en NSB-ers wor den door de paniek gedreven. De Duitse bureaus in Den Haag wer den ontruimd op een chaotische wij ze, want vooral de Duitse burger ambtenaren wisten niet hoe gauw zij eerst hun gezinnen naar de nog niet door de vijandelijke troepen be reikte „heimat" moesten krijgen. Bij het leger namen tallozen de benen om te proberen zonder kleerscheu ren Duitsland te breiken. De „dolle dinsdag" werd geken merkt door een chaotische vlucht van duizenden, die vreesden bij de bevrijding van Nederland ter verant woording te zullen worden geroepen. In de huizen van de NSB-gezinnen heerste het spookbeeld van „bijl tjesdag", de dag van wraak en af rekening, en op 't NSB-hoofdkwartier werd besloten, dat de mannen op hun post zouden blijven, doch dat de vrouwen en kinderen naar veiliger j streken konden gaan. Het bericht over de bevrijding van Breda bracht echter zoveel pa niek in NSB-kringen, dat er sprake was van een ware uittocht naar het oosten van het land. Nagejouwd en uitgehoond bega ven de nazi's zich naar de stations, meestal niet meer dan wat handba gage bij zich. NSB-leider Mussert bracht zijn familie naar Twente en zijn plaatsvervanger zocht een heen komen naar Assen. In het kamp Westerbork in Drente, waar de Jo den werden verzameld voor zij naar de vernietigingskampen werden ge zonden, verbleven op dolle dinsdag 4000 Joden. Zij kregen gezelschap van. hon derden gevluchte NSB-ers, die hier een voorlopig onderdak zochten. In prof. Pressers boek „De Onder gang" zegt een Joodse dokter over die dag: „Zij kwamen net zo bin nen als vroeger de Joden, ook zij on zeker en bang voor de toekomst. Het was- groots, dat wij dit schouwspel móchten beleven". Duitsers vorderden in paniek allerlei vervoermiddelen om met hun bezittingen naar het station te komen. goede uitwerking in het bezette Ne derland: het moreel van de Duit sers en landverraders was aan stukken gereten. Maar er gebeurde meer. In Den Haag stonden vooraanstaande figu ren uit het verzet klaar om de macht van de Duitsers over te nemen. In Leiden kwam een bevrijdingskrant op straat, in Wijk bij Duurstede werd de NSB-burgemeester door verzets lieden gearresteerd. In tal van zui delijke plaatsen namen illegale groe pen Duitse militairen gevangen en in Rotterdam werd het gebouw van de waterleiding met de christelijke ambachtsschool door de illegaliteit bezet En overal in het land gaven men sen, die jarenlang verzetswerk had den gedaan, zich bloot. In feite had de Londense overmoed een uiterst gevaarlijke situatie opgeroepen en het mag een groot geluk heten, dat de Duitsers zo hun kop kwijt waren, dat zij eerst dagen later hun terreur bewind weer strak in handen namen. Maar toen waren de in openbaar heid getreden verzetslieden weer in hun schuilhoeken terug. AMSTERDAM (GPD) De ge meenteraad van Amsterdam gaat een openbare vergadering wijden aan de moties die in verschillende gemeente raden in het land zijn aangenomen met betrekking tot de situatie op en rond het Nationale Monument op de Dam ir; de hoofdstad. In deze moties wordt aangedrongen op maatregelen ter bescherming van het monument. Moties op dit punt van de gemeen ten Putten (Gld.) en Het Bildt zijn gistermiddag even in de raad ter sprake gekomen. Zij stonden als „in gekomen stukken" op de agenda. Be sloten werd de moties na bespreking in de commissie van advies voor za ken betreffende de openbare orde ter afdoening in handen te stellen van burgemeester dr. I. Samkalden. Loco-burgemeester dr. P. J. Koets, die omdat de heer Samkalden met vakantie is als voorzitter van de ver gadering optrad, zei, nadat mej. S. Boerlage (PSP) en mej. I. van de Weetering (Provo) hierop hadden aangedrongen, dat er deze herfst ze ker de gelegenheid zal komen voor een openbare bespreking door de ge meenteraad. Volgens de heer Koets is burgemeester Samkalden vóór een dergelijke bespreking. in stand 95 van (naast het podium). Reeds omschakelbare machines vanaf f 598, NSR verwijt minister Verin ga: DEN HAAG (GPD) In de elk moment te verwachten nota van mi nister Veringa over de achtste medi sche faculteit zal in breed verband worden ingegaan op de voor de toe komst noodzakelijke maatregelen voor het wetenschappelijk onderwijs. Dit bleek gisteren nadat een delegatie van de Nederlandse Studenten Raad twee uur met de minister had ge sproken. De nota aan de kamer over het medisch-wetenschappelijk onderwijs zal het dilemma behandelen of uit breiding van de hogescholen en uni versiteiten moet worden afgestemd op de toename van het aantal studenten of op de behoefte die de maatschap pij heeft aan academici. De nota ver schijnt „zeer binnenkort". Volgens de NSR-delegatie kan de minister niet garanderen dat straks elke student de richting van zijn keus kan volgen. Wel zal de capaciteit van de universiteiten en hogescholen over ongeveer 10 jaar voldoende zijn voor de toevloed var. studenten. Van de minister vernamen de NSR- bestuurders dat er voorts een nota op komst is over ruimtelijke voorzie ningen in deze 10 jaar. Aan de in stellingen heeft de minister hiervoor verzocht om opgaaf van het in 1980 te verwachten aantal studenten. De NSR heeft na, en niet tijdens, het gesprek met de minister diens departement ervan beticht een ver hulde numerus fixus te hanteren, om. door „manipulatie van de studiekeus" via de departementale uitgaaf „Straks Studeren", de pers en brieven. Van deze aantijging gaf de NSR geen na dere uitleg. De manipulatie is volgens de NSR onderdeel van een complex van schijnoplossingen om totale ineen storting te voorkomen: plaatsings commissies, wachtlijsten, vergelijken de examens, concentratie van studie richtingen/specialisaties. De NSR vindt dit alles niet effectief en noemt het verduistering van de financiële achtergronden. Op langere termijn wenst zij het beleid te zien afgestemd op „een niet-gemanipuleerd aanbod van studenten". DEN HAAG (GPD) Minister president De Jong heeft in een te legram aan president Nixon van de Verenigde Staten de drie astronau ten van de Apollo-11, Armstrong, Collins en Aldrin uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland. In het telegram dat dinsdag werd verzonden wijst premier De Jong op de reis die de Apollo-11 be manning eind september/begin ok tober door Latijns-Amerika, Azië en Europa zal maken. De bewindsman van algemene zaken verzocht Nixon om Nederland tijdens deze reis niet te vergeten. KUNSTENAARS BOYCOTTEN EXPOSITIE UTRECHT (ANP) „Het budget voor deze tentoonstelling bedraagt bijna een ton. Als wij bruikleenver goedingen zouden hebben moeten ge ven tot "n bedrag van dezelfde groot te, dan was deze expositie om finan ciële redenen niet te organiseren ge weest. Wat de deelnemerslijsten be treft: het behoort niet tot het beleid van de museumdirectie om die af te geven. De politiek Interesseert mij niet in het minst en ik laat my door nie mand ooit dwingen. In myn onschuld dacht ik nog, dat de kunstenaars de namen wilden hebben om met elkaar over hun kunst van gedachten te kunnen wisselen". Dit heeft mej. dr. M. E. Houtzager, directrice van het Centraal Museum van de gemeente Utrecht, gisteren tij dens een persconferentie ter gelegen heid van de opening van de exposi tie .Nederlandse Beeldhouwkunst '64- '69" verklaard over de onrust, die bij een aantal kunstenaars met name de leden van de Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars (BBK) is ontstaan. De tentoonstelling, waarop uitingen van alle vormen van driedimensio nale kunst te zien zijn, zal geen wer ken van Lancelot Samson, Ray Staak man, Bonies, Otto Hamer en Birgifc Janssen presenteren, omdat deze kunstenaars het Centraal Museum boycotten. Volgens mej. Houtzager heeft het merendeel van de exposan ten op de gebruikelijke wijze de bruik leenovereenkomst getekend. In overleg met de kunstenaars is bepaald hoe de kunstwerken het best zouden kunnen worden gepresenteerd op de tentoonstelling. De kosten van transport en all-risk-verzekering worden door het museum gedragen. In Vondelpark LAREN (GPD) —De acht schil derijen die vorige week na een in braak uit het Singermuseum werden geroofd zijn terecht. De doeken zijn in het Amsterdamse Vondelpark gevonden op aanwijzing van een onbekende. Hoewel de politie daarover nog geen mededelin gen wenst te doen zijn ze waar schijnlijk ingegraven door de daders Op verzoek van de Larense politie heeft de Amsterdamse recherche gistermiddag woensdagmiddag) een 33-Jarige Amsterdamse monteur aan gehouden, die van de schil derijenroof wordt verdacht. Aan de hand van zijn verhaal wordt op het ogenblik nagegaan of hij handlangers had. Het onderzoek is op dit moment nog in volle gang. In verband hiermede is de politie weinig mededeelzaam. Van de kant van de Larense politie wordt met bijzondere lof gesproken over heb werk van de Amsterdamse collega's in deze zaak. Verzetswerk Tot zover had de wat al te opti mistische berichtgeving van de Ne derlandse regering in Londen een Hitier wint tóch Vermoedelijk is de naam „dolle dinsdag" het eerst gebezigd door het satirische nazi-blad „De Gil" dat een week later de dolle dinsdag een „ge slaagde generale repetitie van beide zijden" noemde en voor de bena ming van de gevluchte NSB-ers het scheldwoord „labbekakken" invoerde dat gretig werd overgenomen dooi de andere NSB-bladen als het Natio nale Dagblad en Volk en Vaderland. Hoofdredacteur M. Zwiers schreef op woensdag 6 september in het Na tionale Dagblad: „Met verbijstering vraagt men zich af of dan werkelijk een handvol Joden een overigens nuchter denkend volk als het onze waarlijk alles kan wijsmaken" en h eindigde zijn artikel met: „Wij zijn nuchter genoeg om te erkennen, dat een geallieerde bezetting van ons va derland in de naaste toekomst denk baar is. Maar desondanks is ons ge loof in de overwinning van het na- tionaal-socialisme, van de Europese gedachte, de overwinning van de Führer, volkomen ongeschokt. Ons vertrouwen in en ons respect voor de Duitse weermacht is onbeperkt". En Mussert zei enkele dagen la ter tot zijn „Volksgenoten": „de on- AMSTERDAM (GPD) —Kleu rentelevisie begint een normaal ver schijnsel te worden in Nederlandse huiskamers. Nog dit najaar wordt het 100.000ste kleurentelevisietoestel in ons land in gebruik genomen. De verwachtingen zijn hiermee vol ledig uitgekomen, zei de heer G. Hof huis. voorzitter van de Vereniging van Fabrikanten en importeurs. Het aantal verkochte kleurentele visietoestellen bedroeg in 1967 tien duizend. In 1968 gingen er dertigdui zend de deur uit. Voor dit jaar wordt rekening gehouden met een verkoop van 70.000 toestellen. Hoewel men dit gezien de prijzen niet zou verwachten, hebben markt onderzoeken uitgewezen dat bezit ters van kleurentelevisietoestellen in alle lagen van de bevolking voorko men. Niet minder dan zestig procent van de kleurentelevisietoestellen komt voor in gezinnen met inkomens in de lagere- en middenklasse —tot f 15.000. Ook het tweede televisietoestel be gint, volgens de heer Hofhuis in zwang te raken. Van elke honderd gezinnen hebben er op het ogenblik 87 een televisietoestel, terwijl het EEG-gemiddelde 75 is. Voor volgend jaar wordt een percentage van 92 verwacht, terwijl, wanneer de huidige ontwikkeling zich voortzet, in 1980 in iedere 100 huishoudens 120 televisie toestellen aanwezig zullen zijn. Wat betreft de radiotoestellen ls onder invloed van de draagbare transistortoestellen op het ogenblik in ons land sprake van 170 toestel len per 100 gezinnen. Ook het aan tal autoradio's stygt. Waren er in 1960 nog slechts 25 per 100. voor 1970 wordt gerekend op 35 per 100 en voor 1980 op 55 per 100. Ook bij de grammofoons, tapere corders en casetterecorders is er spra ke vaci een belangrijke toename. Het aantal apparaten voor wat de heer Hofhuis kameramusement noem de en dat in 1960 vijf miljoen groot was, zal in 1970 naar verwachting zijn gestegen tot dertien miljoen en in 1980 tot 25 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7