„Ik zie het als een periode van opvoeding" LEIDATO - NIEUWS Leidatoloop: 900 deelnemers „Massificatie oorzaak van de ontevredenheid" GARANT SERVICE N.V. IEMCO - LEIDATO - TIP Nieuwe rector prof. Goslings over democratisering Leidse PvdA wil uitspraak PSP over PAK -gesprek 127 V en 220V PHILIPS WASAUTOMATEN Prof. Kukenheim bij rectoraatsoverdracht: Komplot in Athene ontdekt Afwijzing Docenten IEMCO - LEIDATO - TIP PRESTATIELOOP WERD SPORTIEF SUCCES Sassenheimer (17) stal auto's voor plezierritjes [AANDAG 1 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 STEREO-INSTALLATIE compleet met versterker, grammofoon en. 2 luid' sprekerboxen (6 watt) NU 395. HiFi stand boven. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN „Wat strijd en twistpunten, dat vind ik niet erg. Ik kan me voorstellen dat de studenten vinden dat er nog wel het een en ander te doen valt aan democratisering van de uni versiteit. Ik hoop alleen dat ze niet doorvechten om het vechten alleen, maar om iets redelijks te bereiken. Een klein groepje wil misschien proberen om de zaken op hun kop te zetten. Dat is hun democratisch recht .alleen moeten ze wel op tegenspel rekenen." Dat zegt Leidens nieuwe rector magnificus, prof. dr. J. Goslings, de man die vandaag het rectoraat over neemt van Nederlands oudste uni versiteit, op de vraag naar zyn ver wachtingen over de studenten-acti viteiten van het komend jaar. Een jaar geleden werd hy secretaris van de Senaat, de functie die het voor portaal van het rectoraat vormt. Toen was de studentenactiviteit nog ver weg. Parijs mei '68 was ge weest. maar het leek onmogelijk dat de studentenrevolte ook naar deze Lage Landen zou overwaaien. In mei '69 was het toch zover. Ook in Leiden. Sindsdien is het gesprek over democratisering van de Universiteit op gang gekomen. En prof. Goslings koestert geen illusies over de tijd die dat hem zal kosten. Weggooien Rheumatoloog Goslings: „Ik kan mijn eigen vak wel weggoien dit ervoor gevraagd werd leek het me wel wat. Ik heb per slot van reke ning in Leiden gestudeerd, en mij leek deze functie, vooral in het lustrumjaar niet onaantrekkelijk Achteraf bekeken, is het allemaal wat anders gelopen De bedrijvige rector magnificus, die zijn zinnen snel, maar wat brok kelig formuleert, maakt er geen ge heim van te voelen voor een ver frissende. reële modernisering van het wat versteende universitaire le ven. Maar evenmin aarzelt hij te bekennen, dat alles nog zo onzeker ls. Dat hij geen voorspellingen kan doen. Zoveel hoofden, zoveel zinnen Dat geldt zeker in de wereld van de universiteit. Wat de Senaat der hoogleraren betreft, zegt hij: „Het moet, geloof ik, met nadruk worden gezegd. De rector magnificus kan niets beslissen vóór zijn collega's hoogleraren ge hoord te hebben. Hij kan zijn best doen in bepaalde richting te stimu leren. Er liggen ook na het overleg springstoffen tussen de verschillende geledingen, hoogleraren, staf en stu denten. Maar in ieder geval is er een eerlijk stuk openbaarheid tot stand gekomen Curatoren en Senaat heb ben gedane toezeggingen verwezen lijkt, het universitaire mededelin genblad heeft een onafhankelijke re dactie enz. Die openbaarheid zal nog wel verder gaan". Later in het gesprek vult hij aan: „Er gebeurt toch nog te veel geheim zinnigs. Neem nou zo n begroting. Je kunt nu eenmaal als curatoren geen financiële verdelig maken, die gezien alle eisen, iedereen bevredigd. Maar kom er dan toch eerlijk voor I uit. Waarom wordt niet open en bloot gezegd dat en dat zal moeten worden geschrapt en waarom. De universiteit wordt nu trouwens 1 in feite departementaal geregeerd, j Het zou zeer wenselijk zijn dat de universiteit aanzienlijk meer autono- j mie verkreeg. want anders heeft al- i le democratisering in de interne structuur weinig of geen effect en blijft elke werkelijke delegatie van bevoegdheden een illusie. Prof. Goslings verwacht dat er een vertegenwoordigende democratie tot stand zal komen bij de besturing van de universiteit. Zal dat geen moeilijkheden geven met de studen- I ten, die hun „één stem per man" j blijven stellen? Snel explicerend, b\jna binnens- monds zegt prof. Goslings: „Het is I moeilijk voorspelbaar wat er gaat gebeuren. Er zullen wel speldeprik- ken komen". Ineens zeer duidelijk sprekend: „Laat iedereen toch be seffen, dat je niet ineens een wer kelijk democratisch systeem kan op-1 bouwen. Daar gaan jaren overheen Laten we voorlopig zorgen dat er j een redelijke mate van inspraak en medebeslissingsrecht tot stand komt. Ik zie het als een soort opvoedings- periode, wat we nu met het bestuur van de universiteit, met waarnemers of vertegenwoordigers van de stu dentenkant gaan doen, opdat ieder de kans krijgt open en eerlijk voor I zijn mening en motieven uit te ko- men. Over experimenten zoals nu op het sociologisch instituut in Leiden worden verricht, waarbij studen ten en leden van het administratief personeel in het bestuur van het in stituut zyn gekomen na algemene verkiezing, wil de nieuwe rector magnificus wel iets zeggen." Dat betekent volgens mij praten over een experiment, dat die naam niet ver dient. Als vertegenwoordiger van een denten die de herdenking van Cleve- ringa's rede van 26 november 1940 zinloos vinden. Hij spreekt ook over andere tradities. „Het is onzin omr bij eike gelegenheid je toga aan te trekken. Als er iemand in zyn gewo ne pax wn promoveren, in plaats van in rok. zal ik hem niet tegen hou den. Ik heb altijd gedacht dat je die toga droeg om de promovendus te eren". Hoewel hij een volkomen traditio nalistisch student was „later ben ik pas progressief geworden"), ziet hij de betrekkelijkheid van allerlei ge woonten in. Ook de rector magni ficus moet meehelpen bepaalde tra dities overboord te zetten. Hij dreigt toch al overbelast te worden. „Er zijn beslist mogelijkheden om vele rituelen soepeler te laten verlopen. En ik zeg dat terwijl ik heel veel van decorum houd De laatste tijd wordt wel gespro ken over de geringe betrokkenheid die de universiteit voelt voor de stad Leiden. Het is een onderwerp waarover prof. Goslings met enige autoriteit kan oordelen „Ik heb zelf jaren voor de Party van de Arbeid in de gemeenteraad gezeten. Maar ik heb het moeten opgeven Het vak van wetenschapsbeoefenaar wordt steeds tijdrovender En daar komt nu nog eens de bestuurlijke kant bij. Steeds meer rapporten. Als het niet van Maris is, dan wel van Posthumus van Os. En ga zo maar door". LEIDEN Het bestuur van de Leidse afdeling van de PvdA be- schouwt het besluit van de PSP om het PAK-gesprek op landelijk ni veau af te breken, als een klap in het gezicht van tal van plaatselijke bestuurders, die na diepgaand over leg op hun niveau, een basis heb ben gevonden voor een gelijkgezinde benadering van tal van problemen. Het besluit van de PSP om het landelijk overleg af te breken, zal naar de mening van het bestuur van de Leidse PvdA in ernstige ma te het verdere gesprek op plaatselijk niveau kunnen vertragen. Het afdelingsbestuur heeft gister avond een verklaring uitgege ven. waarin wordt aangedrongen op een duidelyke PSP uitspraak over het wel of niet voortzetten van het PAK-gesprek op plaatselijk niveau. ADVERTENTIE in stand 95 van (naast het podium). Reeds omschakelbare machines vanaf f 598,- Het onder andere in Leiden gevoer- eerder hun vertrouwen in een plaat- de overleg eist een dergelijke uit- i selijke PAK-samenwerking hebben spraak. Zeker nu de Leidse leden uitgesproken. aldus het PvdA- van D'66, PSP, PvdA en PPR al I bestuur afdeling Leiden. Vakidioten beta-wetenschap stel ik dat een ex periment is „het nagaan welke ge volgen in een bestaande toestand op treden als men één variabele aan brengt". Maar de sociologen maken een totaal andere opzet zonder ver gelijkbare controlegroep. Dat mogen ze natuurlijk onder eigen verant- Koningsgezinden ATHENE (Reuter) Het kolonels- bewind in Athene heeft zaterdag be kendgemaakt dat men een komplot heeft ontdekt van ontslagen royalis tische officieren en politici, gericht op omverwerping van de regering en het weer aan de macht brengen van de verbannen Koning Konstantijn. Dimitrios Zafiropoelos. directeur- generaal van het ministerie van Voor lichting. zei op een persconferentie dat er ongeveer 50 mensen, onder wie 35 officieren, zijn gearresteerd. By de officieren zyn 14 generaals en een aantal brigade-generaals en kolonels Zy worden in een hotel bij Athene gevangen gehouden. Zafiropoelos zei dat een zekere par ty uit een zeker land het komplot had gefinancierd. De naam van dit land wilde hy niet noemen, omdat dit land niet verantwoordelijk kan worden ge houden voor de activiteiten van zyn politieke partyen. In antwoord op een vraag of er wellicht financiële steun is gekomen van een sociaal-democratische partij, antwoordde Zafiropoelos „misschien" Er zyn in Athene geruchten geweest als zou de Westduitse Sociaal-Demo cratische Party Griekse verzetsgroe pen aan geld hebben geholpen. Op de vraag of de nu 29-jarige Ko ning Konstantijn. die nu in Rome woont, rechtstreeks bij het komplot is betrokken, antwoordde Zafiropoe los: „Als Griek durf ik niet te geloven dat de koning direct of indirect bij de samenzwering betrokken is, Maar als hij de samenzweerders had tegenge werkt. zouden velen van hen nu rus tig thuis zitten in plaats van in de gevangenis". Zafiropoelos zei dat het komplot op touw is gezet door een organisatie bekend als „De Vrye Grieken Deze groepering was in de zo mer van het vorig jaar gevormd door officieren die uit militaire dienst wa ren ontslagen wegens hun aandeel ir. de staatsgreep van '67. Laten zouden ook mensen met linkse sympathieën tot de organisatie zyn toegetreden. Prof. Goslings woordelijkheid doen. alleen noem het j dan geen experiment". Een niet al te onbesuisde benade- ring van het probleem democratie dus. waar by prof. Goslings er de na druk op legt dat er overal voetan- gels en klemmen zyn. Hij hoopt j begrip te vinden bij de studenten. Byna bezwerend: „Ik ben ervan I overtuigd, dat verreweg de meeste j studenten het eerlyk menen met de universitaire democratie Natuurlijk j spelen er generatieverschillen mee, maar dat hoeft niet onoverko melijk te zyn". Hy wijst in dit verband op stu- i Meesmuilend: „Ze zeggen wel dat de universiteit vakidioten aflevert en dat dat niet zou moeten gebeu ren. Maar met de niet soepel lopen de organisatie, of liever improvisatie van zo'n supergroot bedryf als de universiteit van vandaag is, wordt het je onmogelijk gemaakt om zelfs maar hij bij te blyven in zo'n klein gespecialiseerd vak als dat van mij". Wat die organisatie betreft vindt prof. Goslings dat de universiteit be slist wel wat kan leren van het nu zo door sommige studenten verket terde bedrijfsleven". Ik kan het niet bewijzen uit eigen ervaring, maar volgens my verstrekte inlichtingen is het bedryfsleven al veel ver der met de democratisering én met de nationalisering. Daar hebben ze niveaus en worden de mensen steeds minder gezien als lopende band fi guren. Men geeft ze vooral in kleine groepen de kans om zelf op eigen niveau mee te denken en te beslis- I sen. LEIDEN „De massificatie is de hoofdoorzaak van de alge mene ontevredenheid, zowel van studenten en docenten." Al dus prof. dr. L. Kukenheim Ezn. in de rede waarmee hij van middag in de Pieterskerk het rectoraat van de Leidse Univer siteit overdroeg aan prof. dr. J. Goslings. Het was voor het eerst, dat deze overdracht plaats vond op 1 septem ber. in plaats van op de derde maan-1 dag in deze maand. Na er de nadruk op te hebben ge legd. dat hy in zyn rede een strikt persoonlyke visie zou geven, ging prof Kukenheim na. in hoeverre de universiteit het afgelopen academie jaar heeft voldaan aan de wetteiyke eisen. Hy constateerde dat de studie resultaten van de eerstejaars, bevre digender zijn geweest dan in vorige jaren. Prof. Kukenheim erkende de des kundigheid en daarmee het recht van t inspraak van de studenten op bepaal de gebieden, maar wees deze af als het gaat cm de inlioudsbepallng van een studievak, als er benoemingen aan de orde zijn of als het problemen van beheer betreft. „Beheren is een apart vak. Hier zyn de studenten even incompetent als trampassagiers, die de wagenbestuur ders zouden moeten kiezen." Prof. Kukenheim zei dikwyis ge troffen te zijn door de vaagheid van de begrippen die in de discussies wer den gebruikt, door termen als demo cratisering. kritisch, medeverant woordelijkheid. vakidioot en vorming Hy was van mening, dat ook de per manente behoefte om naar theoreti sche grondslagen te zoeken een be lemmering is om tot praktische resul taten te komen. In Leiden is het vergeleken met wat aan buitenlandse en andere Neder landse universiteiten gebeurde, be trekkelijk rustig gebleven. Prof. Ku kenheim zag als oorzaken daarvan onder meer de veelvuldige gesprekken in een reeds eerder ingestelde ge spreksgroep. de traditionele liberale verdraagzaamheid die Leiden ken merkt en de bewonderenswaardige wijze van optreden en waakzaamheid van de custos van het academiege bouw, de heer Eradus en zyn helpers. ADVERTENTIE BOSCH WASAUTOMAAT met droogmachinc NU f 400,— REDUKTIE. Stand 202I De ontevredenheid by de docenten komt voort uit de overbelasting door de veelheid van studenten, van ver gaderingen en van uit te brengen ad viezen. Geklaagd wordt dan ook over de vermenigvuldiging van procedures Prof. Kukenheim erkende de mo rele plicht van de universiteit om postacademiaal onderwys te organi seren. maar hy zei niet de mogelyk- heid te zien het hoger beroepsonder. wys binnen te halen zolang niet orde is gesteld op eigen zaken. Spreker drong aan op verbetering van de pensioenregeling, zodat het (Door Bert Paauw) LEIDEN Leiden heeft gisteren zijn Leidato-loop gelopen. De dit jaar voor het eerst door de atletiekvereniging AV Hol land georganiseerde prestatieloop werd een sportief succes Want niet alleen de deelname uit Leiden was verheugend 1 groot, ook uit de wijde omtrek was men toegestroomd om mee te doen aan dit „Leidse" gebeuren. Met een voor de eerste maal geweldig aantal deelnemers van ruim 900 mogen de or ganisatoren best tevreden zijn. Bovendien is de basis gelegd om van deze loop een jaarlijks succesvol evenement te maken leeftydsverschil tussen docent en stu dent kar. worden gereduceerd en plaats kan worden gemaakt voor jon ge krachten. Prof Kukenheim uitte de vrees, dat de universiteit door haar groeiende omvang uiteen zal vallen, waartoe de stormloop va nde mammoet verder zal bijdragen. Na woorden van dank te hebben uitgesproken jegens de scheidende president curator dr. E. H. Reerink, curator mr. H. van Manen en prorec tor prof. dr. D. J. Kuenen. droeg prof Kukenheim het rectoraat over aar; prof. Goslings. LEIDEN In samenwerking met de rijkspolitie Sassenheim heeft de Leidse politie vrydag een 17-jarige jongen uit Sassenheim aange houden, die bekend heeft don derdagavond een witte Opel Admi raal uit de Lieven de Keijstraat te hebben gestolen. Hy nam ook het geld weg dat in de wagen lag. en tankte diezelfde avond op het Vyf Meiplein 20 liter benzine zonder te betalen. Uit een verder onderzoek is geble ken dat de Sassenheimer nog meer plezierritjes met gestolen auto's heeft gemaakt. Zeker acht keer heeft hy zich schuldig gemaakt aan joy-riding in Sassenheim en Lisse. In deze laatste plaats ontvreemdde hy éénmaal een auto uit Leiden, die hy total loss reed. Na verhoord te zyn door de Leid se politie, is de jongeman overgedra gen aan de rykspolitie te Lisse. Een beeld uit de Leidatoloop. Een aantal deelnemers is hier in actie op de Haarlemmerweg. De loop trok ruim 900 liefhebbers. i Foto LD Holvast) De heer J. Wolfslag, voorzitter van het Leidatobestuur. loste gister middag op het terrein rond de Groenoordhal precies om half twee het startschot. Hy moest vervolgens een tussensprint maken om niet on der de voet te worden gelopen, want de meute zette zich onstuitbaar in beweging. Reeds in de eerste hon derden meters, rond de Groenoord hal. rekte het veld danig uit elkaar. Het werd overigens wel een heel ge ren op het enorme parkeerterrein, want behalve de deelnemers spoed den ook de belangstellenden zich naar de zy-uitgang om nog een glimp op te vangen van hun favo rietten). Spoedig waren de lopers en loopsters uit het zicht verdwenen. Begeleid door een vriendelijk zonne tje zette men zich schrap om de. bij na, zes kilometers binnen de gestel de limiettyd van 50 minuten te vol brengen. Dat bleek overigens geen al te zware opgave. ADVERTENTIE Afwisselend dels ver uiteengetrokken. Het warer over het algemeen kleine groepje.' die met onregelmatige tussenpozei over het kleine bruggetje wipten Voor enige opschudding zorgde vooral by de vrouwelijke deeine mers, een loslopende maar goedge mutste stier. De eerste loper die zich weer b) de Groenoordhal meldde was de Am sterdammer C. Nelis. Hy had onge veer 20 minuten nodig voor het tra Ject. Hoewel het geen wedstryd be trof. werd Nelis voor z'n eerste plaats toch beloond met een beke van de firma Van Kampenhout. Ble ven de deelnemers aanvankelyk no^ slechts binnendruppelen, tien minu ten na aankomst van Nelis werd he eerst goed druk aan de finish. Men werkte daar onder hoogspanning om de binnenkomenden van medailles en gratis togangsbwijzen voor d< Leidato-huishoudshow te voorzien. Monter Het parcours droeg een zeer afwis selend karakter. Na de kale en win- I derige Willem de Zwijgerlaan dook men de gezellige, bomenryke Leidse Hout in. De deelnemers, uitgedost in de meest uiteenlopende kleuren en I kleren, deden nog even de sintel- baan aan waarna men koers zette naar het rustieke Groene Maredijk- je. De angst van de organisatoren j dat zich op dit smalle traject moei- lijkheden zouden voordoen, bleek on- gegrond want het veld was inmid- Er werd aan de aankomstlyn heel wat afgehygd terwyi er ook nog vele zweetdruppeltjes vloeiden. Aan om helzingen. klapzoenen of andere aan- hankelykheidsbetuigingen van fami lieleden of vrienden en vriendinnen hadden de meeste deelnemers zo vlak na binnenkomst dan ook weinig behoefte. Toch maakte het meren deel van de lopers en loopsters een vry montere indruk. Ernstig adem- gebrek, instortingen of meer van der- gelyke minder prettige zaken waren er niet by. De EHBO'ers hebben ge- lukkig een rustige middag gehad. Zoals meestal kleefden ook aan de ze „eersteling" enkele schoonheids foutjes. Zo was er voor de start geen j geluidswagen aanwezig om de deel- nemers de nodige aanwijzingen te geven terwyl er voor de prysuitrei- i king van de bekers het volgend jaar I ook beter een andere oplossing kan I worden gevonden. Nu vond de uit reiking op het podium van de hui? houdshow plaats, waar alles zee moeilijk verstaanbaar bleek. He Leidatobestuur had drie bekers be schikbaar gesteld. De prys voor d jongste deelnemer ging naar de 4-ja rige Roy Klaarenbeek uit Haarlem die bovendien werd verrast met een Skippy-bal. De oudste deelnemer was de 72-jarige heer J. W. J. v. d. Wilk uit Leiden. Hij kreeg behalve een beker ook een gratis jaarabon- j -ment op een weekblad. De beker oor de school met de meeste lopers ing naar de Leidse Detailhandels school. Directeur J. Lyten van d® •JV Het Klaverblad reikte aan het ueidsch Dagblad de beker voor het bedryf met de meeste deelnemers uit. terwyl de beker van de Sport stichting voor de herensportvereni ging met het grootste contingent lo pers terecht kwam by Sportschool Luiten «Judo».

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3