Ruimtegebrek vraagt keus: auto's of openbaar vervoer Leiden loopt zondag zijn Leidato-loop Driemaal afscheid was in Leiden scheeps recht MET... C. Jonge jam van de NZH over verkeer in de Leidse binnenstad Parcours over 5 km Rechten Erg erms Distributie Heilig dier 2? Y Prof. Muntendam volgt thans prof. Reerink, op Om een juist beeld te krijgen DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1989 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Hans Melkert i De bussen zitten klem in de verkeerschaos, die vooral op za terdag de Leidse binnenstad be heerst (duidelijk te zien op de foto van Kort Rapenburg). De heer Jongejan (foto rechts) maakt zich daarover zorgen. Foto's LD/Holvast) LEIDEN ..Het verkeersprobleem in de Leidse binnenstad - naar mijn idee is de ruimte te klem voor èn particuliere auto's enerzijds èn openbaai" vervoer en ander verkeer ander zijds kan van twee kanten worden benaderd: sluit het centrum af voor openbaar vervoer en de chaos wordt groter, omdat er meer auto's zullen komen, die meer ruimte vragen dan de bussen; sluit het centrum af voor particuliere auto's, geef het open baar vervoer de ruimte om goed te functioneren en er blijft ruimte voor alle andere wensen als het maken van voet gangersgebieden, autovrije pleinen met terrassen, enz." De heer C. Jongejan, die het Leidse bedrijf van de Noord- ZuidrHollandse Vervoer Maat schappij leidt, stelt deze twee mo gelijkheden tegenover elkaar, maar trekt zelf niet de lo gische conclusie: sluit het cen trum af voor particulier auto verkeer. ..Ik ben geen vijand van de auto", zegt hij ter verduidelij king, „maar ik vind de aandacht, die de auto in het verkeerspa- troon krijgt, niet evenredig met de belangstelling voor andere middelen van vervoer. Als ik even aan het openbaar vervoer voor bij ga, denk ik dan aan de fiet sers en bromfietsers, over wie niet wordt gesproken, aan de wandelaars ook." was bar en boas. Ik had dat wel men aankomen. Een lange hete zomer met weinig winkelvervoer naar het centrum het vervoer naar en van de kust gaf toen problemen en dus een achterstand in winkelen en dan een regenachtige zaterdag aan het eind van de vakanties. Ik heb mijn auto als vaak op zaterdag geparkeerd bij de Petruskerk en ben gaan lopen m de binnenstad. En ik heb me geërgerd". ochtendspits. De moeilijkheden be ginnen op in-de-weekse dagen, waar bij de woensdag er uitschiet, om een uur of één en duren tot na zessen. Op zaterdag begint het al in de och tend. Er is een uren durende spits, die bijna niet teurgloopt. Op zater dagen komt het vaak voor. dat Je lopend sneller de 1200 meter van sta tion tot Korevaarstraat aflegt dan per auto of bus". In de spitsen lopen bussen in de Leidse binnenstad vertragingen op van drie kwartier. Elk uur gaan er 28 heen en 28 terug door het cen trum. „Loopt het verkeer hier vast, dan moeten bij het station extra bus sen worden ingezet, omdat het treinpassagiers. die naar Katwijk of Noord-wijk moeten, een zorg zal zijn of het vastzit in het centrum van Leiden. Maar de voorraad reserve materiaal is niet onuitputtelijk". De heer Jongejan sprak zijn be zorgdheid uit over het verkeer in de Le'dse binnenstad op de .hoorzit ting" van het gemeentebestuur over de parkeemota en hij wil deze uit spraak graag wat verder uitdiepen, omdat het verkeer hem als bus-vak man boeit en de leefbaarheid van de binnenstad hem als Leidenaar ter harte gaat. De heer Jongejan nam toen als voorbeeld zaterdag 16 augustus. „Het Ergernis over het feit. dat het centrum verstopt was, de zaak traag iiep door het slechte weer regen geeft beslagen ruiten en ander on gerief en de gang van zaken nog moeilijker werd doordat automobi listen ten einde raad hun wagens parkeerden op hoeken van straten, by bushalten. „Ik maak me zorgen over de komende winterzaterdagen met sinterklaas, kerst en de oprui ming. Dit kan niet langer. De Leid se binnenstad is bijzonder moeilijk en vraagt om bijzondere maatrege len". De heer Jongejan licht dat toe. „We kennen in Leiden vrijwel geen i De NZH-functionaris erkent de uitspraak, dat automobilisten hun wagen niet hebben gekocht om er ver mee van hun doel het cen trum in dit geval te blijven. „Maar nooit wordt gesproken over het recht van de buspassagier om zonder veel vertraging zijn doel te bereiken. Hij betaalt er niet voor om drie kwartier in de stroom te zit- i ten". De heer Jongejan maakt zich kwaad als hy spreekt over loopaf- J stand. Hy vindt de 200 meter, die in de parkeernota als uitgangspunt geldt, onaanvaardbaar. „Zes- tot ze- i venhonderd meter lopen is toch niet te ver. Als men een cirkel trekt van die afstand met het. centrum als i middelpunt, dan valt de Langegracht daar helemaal irn. Staat het daar op zaterdag vol met geparkeerde auto's? Nee. men wil /dichterby parkeren, men doet het liever op straathoe ken of maakt het verkeer tot nog een grotere chaos door rondjes te rijden tot vrouwlief uit de winkel komt". De auto is ooi-zaak van de ver keersmoeilijkheden. Daarom krijgt de auto alle aandacht. Maar waarom eigenlijkDe heer Jongejan denkt aati de velen, die niet per auto (kun nen of willen) komen, o.a. jeugdigen, bejaarden, veel huisvrouwen ook. „Hoe groot zijn die groepen en hoe is de verhouding met het aantal automobilisten Er komt een rapport op tafel, dat vervoercjjfers naar het centrum van Leiden aangeeft gedurende de hele week: 24 pet per auto. 35 pet. per bus. 24 pet. per f'ets en nog eens 12 pet. per bromfiets. „Meer dan ze ventig procent komt dus met per auto. Deze belangen worden niet evenredig gezien in verhouding met de belangen van de automobilisten". Voor de NZH-bedrijfsleider is het verkeersprobleem een distributiepro bleem. Hij maakt een rkensommetje. „Duizend mensen komen naar het centrum. Dat betekent bij een lage bezetting van 33 passagiers dert'"1 bussen. Die nemen 1000 m2. ruim f iu gedurende pakweg drie minuten bij de halten. Komen de duizend per auto, dan zjjn by een bezetting van 2 personen (het gemiddelde ligt la ger) 500 wagens nodig, die 4500 m2. Innemen gedurende minstens drie kwartier. Die tyd heb ik uit de par keernota". En dan komt hy tot de in de aan- nef genoemde stelling: of particu liere auto's eruit óf het openbare vervoer. Dat leidt tot do conclusie: vrije banen voor het openbaar ver voer en laat (brom)fietsers er ook by. Acht jaar heeft de heer Jongejan de verkeersontwikkeling in Leiden op de voet gevolgd. Hij heeft meege maakt. dat het met verkeer in beide richtingen in de Breestraat. vastliep. .Aanvankelijk gaf de „markten- route" op dit punt verlichting, maar daarvan is niets meer te merken. De omleidingsroutes voor het doorgaand verkeer hebben goed gewerkt maar het blijft moeilijk in het centrum". Toch ziet hy daarin mogelijkhe den. .Waarom gebru ken we de Langebrug als parkeerstraat en niet als route voor personenauto's. Geef I bussen en vrachtwagens de ruimte in de Breestraat. Fietsers en bromfiet sers kunnen er wel bij als ze links rijden. De busbaan op een gedeelte van de „marktenroute" is nutteloos zolang er flessenhalzen in blijven. Geef de bus de ruimte van Gangetje tot Kort Rapenburg en het zal een stuk beter gaan. Dat betekent o.a. het verbieden van de baan voor fiet sers en het verbieden van het par keren langs de Rijn, waarbij auto's zó ver de rijweg worden opgestoken, dat de bus er niet langs kan. Zet hier fietsenrekken, zodat ook deze verkeersdeelnemers, die zo weinig ruimte vragen in het centrum, eens aan hun trekken komen" Zijn slotconclusie: ..Stop er mee de auto te zien als een heilig dier LEIDEN Na de vele prestatie lopen die de laatste tijd in het kader van trot- trim- en andere fitheids acties overal worden georganiseerd, krijgt nu ook Leiden „zijn" prestatie loop. De atletiekvereniging AV Hol land organiseert in samenwerking met het bestuur van d< huishoud- show Leidato zondag de z.g. „Leida to-loop". waaraan iedereen, jong en oud, groot en klein, kan deelnemen. Start Cs middags 1.30 uur) en finish van deze 5 km. lange loop, die een jaarlijks terugkerend evenement zal worden, vinden plaats by de indruk wekkende Groenoordhal. Het par cours van deze loop, die persé geen wedstrijd is. ziet er als volgt uit: Groenoordhal (éen ronde er om heen). richting vuilverbranding naar Haarlemmertrekvaart (onder brug W. d* Zwijgei-laan). Willem de Zwijger laan tover brug). Laan van Oud- Poelgeest. Groene Maredijk. Leidse Houtt o.a. sintelbaan). Houtlaan, Groene Maredijk. Zweilandlaan. Boerhaavelaan, Willem de Zwijger- j laan, Groenoordhal. Elke deelnemers die het parcours binnen de 40 minuten volbrengt ont vangt een speciaal geslagen herinne ringsmedaille en tevens een gratis toegangsbewijs voor de huishoud- show. die zaterdag wordt geopend j Het Leidatobestuur. diverse Leidse bedrijven en stichtingen hebben be- kers beschikbaar gesteld voor scho- 1 len, bedrijven en sportverenigingen. Dié school, dèt bedrijf en dié ver- I eniging (uitgezonderd atletiekver enigingen) met het grootste contin gent lopers of loopsters binnen de I gestelde limiet over de eindstreep verwerven deze bekers. Extra prijzen zijn er bovendien voor de jongste en oudste deelnemer aan de loop. Onder de inschrijvers (de inschrijving loopt geweldig, vertelt secretaris He- merik) bevindt zich een kleuter van 4 jaar en enige mensen van rond de 60 jaar. ADVERTENTIE Zij President-curator Leidse universiteit LEIDEN Bij Koninklijk Besluit is aan dr. E. H. Reerink, die sinds 1 januari 1962 president-curator van de Leidse Universiteit is- geweest, met ingang van 1 september eervol ontslag uit deze functie verleend. Met ingang van dezelfde datum is bij K.B. tot zyn opvolger benoemd prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar ln de hygiëne en de sociale genees kunde en prorector sociale voorzie ningen aan de Leidse Universiteit. De ambtstermijn van dr. Reerink liep formeel pas af op 31 december van dit jaar Aangezien naar zijn oordeel thans meer dan ooit conti nuïteit in het beleid gewenst is, leek het hem juist te verzoeken de da tum van zijn aftreden te doen sa menvallen met het begin van het nieuwe academisch jaar. Prof. Muntendam, die in 1901 te Amsterdam werd geboren, werd in 1953, het jaar waarin hij na drie jaar staatssecretaris voor de volks gezondheid te zijn geweest terug keerde naar zijn oude post van di recteur generaal voor de volksge zondheid. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de hygiëne en sociale geneeskunde aan de Leidse Uni versiteit. Elf jaar later trad hy af als directeur-generaal voor de volksgezondheid en aanvaardde hy het ambt van gewoon hoogleraar te Leiden. In 1968 werd prof. Munten dam.' die gedurende het academie jaar 1667 1968 rector magnificus was benoemd tot prorector sociale voor zieningen. Een handvol namen uit de I van prijswinnaars, ij wonnen f 10. f 25. f 50. f 100 of f500! G.H. Reijnders - Venlo F G.M. Kogelman - Nw.-Heeten P. Wiers - Oosthuizen J. Mabelis - Tholen 1 T. Bakx - Dordrecht j Stef de Boer - Den Haag G. Kraaybeek Roosendaal Th. Hannink - Olst J. de Boer - Oss Jan v.d. Ven - Wanssum L. Koers Jr. - Weesp Gerrie Sanders Gerwen J. Mesuere - Sluis D. Zegger- Wassenaar C.P M. Karelse - Warnsveld N G. Brefeld - Eindhoven H.C. Hartman - Haarlem 5> Spel mee, win mee '£ézsró óchryven ..i We hoorden voor de radio weer eens over de aanvallen van de Viet- cong op de Amerikaanse basis Da- Nang. Kranten, radio en televisie geven ons zo steeds weer berichten en beelden over de Vietcong-aeressie. en hoe Nixon tevergeefs wacht op een „hoopvol teken" van verminder de activiteit van de tegenstander Maar we vernemen bijna nooit, dat de Amerikaanse acties met B-5'2 bommenwerpers onverminderd voort gaan, en wat dat inhoudt: dat op bewoonde streken van Zuid-Viet- nara dagelijks méér wordt afgewor pen dan op heel Europa in de twee de wereldoorlog, niet alleen kwanti tatief maar ook kwalitatief meer een ruime sortering aan explosief- bommen, napalm, fragmentatiebom - men. ontbladeringsgassen en oogst - vernielers; het doel is. de streken die onder beheer van het Nationale Bevrijdingsfront staan, onbewoon baar te maken, en dat heet pacifi catie en bevrijding. Toen 1 november 1968 de bombar dementen op Noord-Vietnam ophiel den. werden onmiddellijk de acties boven Zuid-Vietnam verdubbeld. En dat ofschoon de Vietoomg en Hanoi van 1 november tot in februari hun activiteit verminderd en troepen te ruggetrokken hadden. Ons wordt veel gesuggereerd over de onbetrouwbaarheid en de onwil van Hanoi, maar over de ervaring die Hanoi en de Zuid-Vietnamese bevolking hebben met de Amerika nen. vernemen we bijna nooit, alleen als je goed let op kleine mededelin gen en lezen kunt tussen de regela door. Prof. dr. A. J. RASKER. Oegstgeest, LEIDEN Op drie plaatsen in Leiden werd gisteren afscheid ge nomen. Twee afscheidsrecepties waren er in de middaguren we gens vertrek van Leidenaars. één afscheidsbijeenkomst 's avonds in verband met pensionering van een stadgenoot. Op de foto links schudden de oude en nieuwe directeur van de Algemene Bank Nederland in Leiden elkaar de hand (links mr. De Jongh, rechts de heer Tjeenk Willink). In het midden één van de vele hartelijke handdrukken voor dokter Boer in het Diaconessen- huis. Op de foto rechts drukt voorzitter Anes schoolhoofd De Vries Directiewisseling Zevenduizend uitnodigingen wa ren verstuurd en honderden hadden gehoor gegeven. Ln de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal vormde .ich een enige uren durende rij op de afscheidsreceptie van de heer H. Tjeenk Willink als directeur van het Leidse kantoor van de Algemene Bank Nederland, waarby tevens kennis kon worden gemaakt met de nieuwe directeur, de uit Aalsmeer komende mr. J. E. de Jongh. De heer Tjeenk Willink wordt per 1 I september directeur van het district I Gelderland van de bank. die hy in Leiden bijna tien jaar heeft ge diend. Vele zakenrelaties gaven acte de présence, evenals vertegenwoordigers van het verenigingsleven, dat de directeur heeft gediend, o.a de- stichting Tehuizen voor geestelyk ge handicapte kinderen en het Leids Volkshuis. Burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen schaarde zich in de rij van receptiebezoekers. Hoogleraar Enkele honderden oud-patiënten, vrienden, kennissen en collega's heb- iben ln het Diaconessenhuis afscheid genomen van de uroloog P Boer. die is benoemd tot hoogleraar aan de Ryksuniversiteit van Groningen. In de toespraken, die gehouden werden, kwam dr. Boer naar voren als een hardwerkend man, die van anderen evenveel inzet verwacht als van zijn medewerkers. Zyn kritische opmer kingen in de stafvergaderingen wa ren soms oorzaak van moeilijkheden, maar hebben ook „bevruchtend ge werkt" op zijn collega's, verklaarde zijn collega Steenwinkel. De direc teur van het Diaconessenhuis dankte de heer Boer voor de naam. die hy in heel Nederland heeft gegeven aan de urologische afdeling van het Diaconessenhuis. De oud-patiënten van dr. Boer <„U gaf de patiënt vertrouwen") schonken de aan- staande hoogleraar een kleutertele visie en een enveloppe met inhoud (voor de inrichting van het nieuwe ihuis). Zy betrokken ook de assisten- te van dr. Boer in de hulde. Zy kreeg bloemen en een enveloppe met in houd voor haar geplande reis naar Frankrijk. Schoolhoofd In de school aan de Stadhouders laan werd afscheid genomen van het hoofd van de Kooiparkschool aan de Driftstraat, de heer A. de Vries. De pensionering van de heer De Vries valt samen met de opheffing van zyn school, waaraan hij veer tien jaar lang de leiding heeft ge geven. De Kooiwyk leverde door ont volking en ontkerkelyking de laatste jaren geen nieuwe leerlingen meer. De heer De Vries en zyn familie werden in de gymzaal allereerst toe gesproken door de voorzitter van de Gereformeerde Schoolvereniging, de heer S. J. Anes. Deze hield de heer De Vries voor. dat het verloop in de Kooipark school beslist niet aan hem te wyten is geweest. „Dat het anders is gegaan dan we wilden, ligt buiten uw schuld", aldus de heer Anes. Een beeld uit de bybel, van de zeven vette en de zeven magere jaren, transponeerde hy op de heer De Vries, „wy hebben bewondering voor de wyze waarop u zich ook door de zeven magere jaren hebt heenge slagen. Ondanks een verminderde ge zondheid hebt u altyd uw goede hu meur bewaard". De heer Anes over links) ten afscheid de hand. handigde een bedrag onder couvert en aan mevrouw de Vries bloemen. De heer A. Boogaard sprak offi cieel als ryksinspecteur l.o„ maar eigenlyk veel meer namens zichzelf. Hy probeerde onder woorden te brengen waar de goede verstandhou ding en wederzydse waardering tus sen hem en de heer De Vries aan ten grondslag lagen. De heer R. Kramer (ryksinspec teur christelyk nationaal schoolon- derwys) en de heer H. Schilp (oud- directeur van de kweekschool) meenden dat de heer De Vries met veel voldoening mag terugzien op zyn werk voor het christelyk on- derwys. Zyn vroegere directeur van tFoto's LD/Holvast) de kweekschool vergeleek „Age" mek diens vader, die ook hoofd is geweest. Als één van de oudste personeels leden voerde mej. K. de Jong heb woord, die de goede wyze van om gaan met de onderwyskrachten in de heer De Vries loofde. Daarna wa ren er waarderende woorden van da heer Lepelaar namens de ouder commissie van de Kooipark school (een initiatief van de heer De Vries), de heer P. Muurman uik Muntendam (vanwaar het oud- schoolhoofd 14 jaar geleden naar Leiden vertrok) en een ex-militair van „het 28ste", de heer J. Trippen- zee. Namens de collega's schetste met enkele toepasselyke bybelspreuken de heer A. Drukker de verdiensten van de heer De Vries.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3