DE JONG WIL REL SUSSEN uister wijzigt wetten [aanstof niet evaarlijk SMRKOWSKI ZOU AL IN ARREST ZIJN Be paskamers /Am al )rs. J. M. den Uyl (PvdA)„Ongeloofwaardig" ©ud GELIJKE RECHTEN VOOR KATHOLIEKEN j Onrust 't Blijft koel En de rest volgt snel. ifeoSe modehuis van Witteveen teeste geopend. U hoort er nog van. Buit tien mille SPRINGSTOF OPENDE KLUIS bokkepootjes JA'MIN utvo DE HUISHOUDSHOW LEI D A Igericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1969 No. 32877 IDSCH DAGBLAD acteur: E. A. E. van Dishoeck lofdredacteur: D»s. J.'R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.35 Witte Singel 1, Lelden - Giro 5700# Telefoon Directie en Administratie26041; Redactie: 21507 (EN HAAG/PARAMARIBO (GPD, ANP» De fractie- Ier van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. den Uyl, heeft scherpe kritiek geuit op premier De Jong. Den Uyl kan geen enkele waardering opbrengen voor de waarop premier De Jong heeft geprobeerd het gereed - ken van éen speciaal detachement Marechaussee, voor een tueel optreden in Suriname, goed te praten. De heer Den noemde die antwoorden gisteravond zelfs in sommige op- ;ten ongeloofwaardig. lit de antwoorden van de pre- blijkt duidelijk", aldus de heer Uyl, dat inderdaad opdracht is troepen klaar te maken mogelijke inzet bij de grens- ten tussen Suriname en Guv- De PvdA-fractieleider weigerde ook aan te nemen dat het hier gaan om het normaal in pa- eid brengen van troepen met tiaIe taken, zoals minister-presl- I De Jong in zijn vragenbeant- rding stelde. Je regering laat de vraag waar- nu juist een detachement van [oninklijke Marechaussee moest den ingeent onbeantwoord. Door onduidelijkheid draagt het ka- l bij tot het voortduren van de ist over haar bedoelingen met eventuele uitzenden van troepen Suriname", meende de heer Uyl. antwoorden op de schriftelijk »lde vragen van de PvdA-frac- Ider kwamen overigens bijzonder Al gisteren deelde premier de l mee, dat de regering In Den ig geen aanleiding ziet Neder- dse militairen naar Suriname te Het escadron gevaccineerd soneel van de Koninklijke Ma- ïaussee. is niet bijzonder bestemd eventuele uitzending naar Su- ime. maar voor alle VN- en ko- fcrykstaken genoemd in de De- aenota 1968. zo luidde het ant- rd van de premier. regering ziet in deze gang zaken dan ook geen aanleiding disciplinaire maatregelen tegen ecretaris generaal van Defensie, heer Peijnenburg. Wel betreurt minister-president dat de com- ïdant van de Marechaussee, bri- vgeneraal H. J. Amelink, bij het rgeven van de opdracht aan zijn rcommandanten heeft ge- 1, dat het detachement bestemd LEIDEN (ANP) De Surinaam se Studentenunie, de Surinaamse Studentenver. Wageningen en de Su- sinaamse Studentenver. Utrecht heb ben een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „Surinaamse ar beiders en studenten in Nederland met afgrijzen kennis hebben geno men van de geheime voorbereiding tot het zenden van een extra deta chement marechaussee naar Surina me. Gelet op de herhaaldelijk afgeleg de verklaringen van de Nederlandse regering dat het grensgeschil tussen Suriname en Guyana op vreedzame wyze geregeld moet worden en dat er geen Nederlandse troepen naar het grensgebied zullen wprden gestuurd, is het duidelijk dat deze geheime voorbereidingen met geheel andere bedoelingen worden uitgevoerd. „Het is een ieder duidelijk dat de plannen om marechaussees naar Suriname te zenden aan de voor avond van de verkiezingen een doel bewuste poging is door paniek te zaaien onder de bevolking de verkie zingen te beïnvloeden in een voor Nederland gunstige richting." DUSTON (AFP) „Enige oes- die in contact gebracht zyn met maanstof van de Apollo-11 zijn I gegaan, maar dat heeft niets het maanstof te maken. Wij we- dat zy een natuurlijke seizoen zijn gestorven", altjus heeft de Mina tor van het onderzoek van maanstof in Houston, Richard ■ton, gisteren verklaard. Bij de i dieren die met maanstof in- zijn (muizen, vogels, vissen, len en insecten) en bij de plan- 16 niets abnormaals geconsta- Het onderzoek van andere ite dieren wordt de komende echter toch voortgezet, technici van het maanont- centrum in Houston zijn be- a met het vullen van de bussen steentjes en stof. die naar 142 rden over de wereld zullen wor- gezonden. De verzending kan 12 imber beginnen, maar eerst de speciale besmettingscom- nog goedkeuring verlenen. zou zijn voor eventuele uitzending naar Suriname. Inmiddels is men in Paramaribo verbaasd over de geruchten van Nederlandse troepenzendingen ïaar Suriname. Het bericht kwam daar als een volkomen verrassing. Minis ter-president May werd door een journalist telefonisch van het nieuws j op de hoogte gebracht en verklaar de dat zyn regering beslist niet om een dergelijke maatregel had ver- 1 zocht. Ook de commandant van de troe penmacht in Suriname, kolonel C. Vooren, wist van niets. Hij verklaar de echter wel te vermoeden, dat men in Nederland verwachtte, dat er om versterking zou kunnen wor den gevraagd. „En om dan geen tijd te verliezen zou men in Den Haag nu al maatregelen hebben kunnen nemen". Niet alleen voor minister-presi dent. of voor kolonel Vooren, maar ook voor procureur-generaal mr. M. Op de campus van de uni versiteit van Koeala Loempoer heeft de Maleisische oproerpoli tie gisteren met traangas en gum miknuppel een betoging van stu denten uiteengeslagen die de monstreerden voor het aftreden van premier T oenkoe Abdoel Rachman. De kwestie van het politie-optreden op het universi teitsterrein wordt er een met een staartje, want de bestuurders van de universiteit hebben laten I iveten, dat zij de politie niet had- van het universiteitsbestuur heefttonomie van de universiteit niet den geroepen. Het grootste deel met aftreden gedreigd als de au- 1 kan worden gewaarborgd. Bilt verwacht van heden tot Jgavondaanhoudend koel weer een wisselende bewolking en en- buien. Overwegend matige dwestelijke wind. Opgemaakt te 12.40 uur) 29 AUGUSTUS op: 5.46 uur; onder: 19.34 uur. n op: 20.13 uur; onder: 8.18 uur. Jwater in Katwijk te 4.13 en uur, laagwater te 0.20 en 12.36 I nummer bestaat uit 22 pag.) de Miranda was het verhaal volko- I men nieuw. Het bericht kon volgens hem helemaal niet in verband ge bracht worden met de komende /er- I kiezingen op vrijdag 24 oktober. De politie is volgens my wel in staat om eventuele ongeregeldheden het hoofd te bieden.„Ik begrijp het niet" zo verklaarde hij. Volgens hem moest men het dan ook als „loos alarm" beschouwen als het betrek king zou hebben op het recente grensincident langs de grens met Guyana. (ADVERTENTIE) VVanl'' Me week wordt het PRAAG 'AFP, DPA, Reuter, AP) Volgens het Poolse legerblad „Zolnierz Wolnostsi" zijn na de ongeregeldheden op 20 en 21 augus tus in de Tsjechosloioaakse hoofdstad verscheidene invloedrijke Tsjechoslowaakse politici gearresteerd. De correspondent van het blad meldt uit welingelichte kringen in Praag te hebben vernomen dat de arrestaties van deze voormalige leidinggevende functionaris sen plaatsvonden toen deze zich ver van Praag in hun buitenhuizen bevonden. Uit de berichtgeving van het blad zou blijken dat het hier o.a. gaat om de voormalige progressieve ministers Smrkojvski en Frantisek Kriegel. Inmiddels ie de lastercampagne te gen de progressieven opgevoerd. Pre mier Tsernik die naast Doebtsek de voornaamste verantwoordelijkneid droeg voor de Tsjechoslowaakse poli tiek van voor de invasie van de War schau Pact-landen heeft gisteren zelf belangrijke bouwstenen voor de veroordeling van Doebtsek aangedra gen door in een vraaggesprek met het partijblad Triboena te verkla ren dat de voormalige partyleider belangrijke gegevens heeft geheim gehouden en bevelen van het party presidium heeft genegeerd. Tsjecho-Slowakije en onderschatte hy bovendien de internationale politieke aspecten van zUn politiek". Hoogtepunt 5 Opdracht Volgens Tsernik was Doebtsek in Juli j.l. opgedragen voor de televisie het beroemde schrijversmanifest .an tweeduizend woorden te veroordelen Doebtsek heeft dit partybevel niet opgevolgd. Tsernik tracht zich van zijn verantwoordelijkheid vrij te pleiten door in het interview te ver klaren dat hij nooit zou hebben in gestemd met 't wegblijven van Tsje cho-Slowakije van de vergadering van oostblok-landen in juli 1968 in War schau als Doebtsek hem had verteld dat het hier ging om een uitnodi ging waarvoor de datum al was vast- Premier Oldrich Tsernik gesteld. Tsernik suggereerde daar mee dat Doebtsek opzettelijk had verzwegen dat de conferentie op 14 juli plaats zou vinden om de andere regeringsleiders van bijwoning van de conferentie af te houden. Tser nik wrijft Doebtsek nog een aantal ideologische fouten onder zyn neus. Volgens de Tsjechoslowaakse pre mier legde Doebtsek niet genoeg de nadruk op de klasse-benadering van de sociaal-politieke veranderingen in DEVENTER <GPD) De afge lopen nacht is in het kantoor van de Landbouwcoöperatie „Ons Belang" te Klarenbeek by Apeldoorn de deur van de kluis met springstof gefor ceerd. Er werd een bedrag van 10 000 gulden gestolen Personeel van de coöperatie heeft vanmorgen om zeven uur de specta culaire inbraak ontdekt. Het gebouw zag eruit alsof er een bom was ge ëxplodeerd. Er is geen ruit meer heel. een muur is weggeslagen en enkele stalen bureaus zijn uit elkaar ge rukt. Vermoedelijk is een forse hoeveel heid dynamiet gebruikt. Een en an- dei moet zich omstreeks drie uur hebben afgespeeld. Toen hebben en kele omwonenden een enorme klap gehoord, maar zdj schonken er ver der geen aandacht aan, omdat op straat niets te zien was. De Apeldoornse recherche heeft nog geen enkel aanknopingspunt, be halve dat de laatste tijd, ondermeer in Zutphen. enkele inbraken zijn ge pleegd. waarby van springstoffen ge- biuik werd gemaakt. De verklaring van Tsernik vormt het hoogtepunt van een campagne waarin de conservatieve Tsjechoslo waakse communisten hun rekenmg met de populaire progressieven wil len vereffenen. Hoe deze campagne zal aflopen laat zich nog niet ra den maar wel is zo langzamerhand bekend geworden wie de slachtof fers er van zullen zyn. Bovenaan de lijst van de aangevallen figuren staat na Doebtsek Tsetemir Tsisar, "n par tijsecretaris onder Doebtsek die na de invasie is ontslagen. Een derde doelwit, zo hy nog in vrijheid is, is Jozef Smrkowski. één van de meest populaire communistische leiders die Tsjecho-Slowakije ooit heeft gekend. Verder nog Frantisek Kriegel, ene- raal Prchlik. Josef Pawel een voor malige minister van Binnenlandse Zaken, Jozef Spatsek een voormalig lid van het partijpresidium, Simon Bohoemil. oud-partijsecretaris van Praag en nog veel meer anderen die een Jaar geleden het communisme in Tsjecho-Slowakie een menselijk gezicht gaven. De acties tegen hen staan niet op zichzelf maar vormt een onderdeel van een grootse campagne om het Tsjechoslowaakse volk weer In de greep te krygen van 't totalitaire communisme. Dit blykt o.a. uit het ontslag van de huidige minister van Onderwys direct na het bekend wor den vam een ingrijpend onderwijs hervorming die o.a. veel meer de na druk zou leggen op de Russisoh- Tsjechoslowaakse vriendschap. Voor zijn bijdrage tot die vriend schap is gisteren de huidige Tsjecho slowaakse partijleider Hoesak geëerd met de hoogste Russische militaire onderscheiding de orde van Lenin. BELFAST (AP. Reuter) De I Britse minister van Binnenlandse I Zaken Callaghan schijnt de regering I van Ulster zo ver te hebben gekre- gen dat zjj akkoord is gegaan met ingrijpende wijziging in de wetge ving op burgerrechten en kieswetten. De Noordierse minister voor Ont wikkeling zou met een plan voor een dergelijke wijziging hebben inge stemd tydens een diner dat minis ter Callaghan voor de Noordierse rooms-katholieke en protestantse te genstanders heeft gegeven. Eén van de consequenties van de voorgeno men wijziging in de Noordierse grondwet zou de invoering van alge meen kiesrecht volgens het principe van een man één stem zijn. Indien het beginsel van gelijke stemmen wordt ingevoerd zal een belangrijke stap ge<zet ziin op de weg die uiteindelijk moet leiden tot het verdwijnen van de discriminerende godsdiensttegenstellingen die het land de afgelopen weken aan de rand van de afgrond hebben ge bracht. De katholieken klagen reeds lang dat zy door de bestaande wet ten worden beperkt in hun stem recht, aangezien het voor hen moei lijk is werk en huizen in Ulster te krygen en het stemrecht daar afhan kelijk is van de personele belasting die men betaalt. Callaghan is zijn bezoek aan Noord-Ierland op uiterst voorzich tige wyze begonnen door direct bR z(jn aankomst te verklaren dat hR het volk van Ulster geen i beslissingen wil opleggen. HR gooide olie op de golven van de agressi- iviteit der extreem-protestantse groe peringen door mee te delen dat nen I in Londen in geen enkel geval denlei I aan een samengaan tussen Ulster en het roomskatholieke Ierland, zonder dat de Noordiers bevolking zioh daar in grote meerderheid voor uit- spreekt. TRdens zyn besprekingen met de Noordierse premier Chiches- ter-Clark zou Callaghan echter ,ro- I te druk hebben uitgeoefend voor de instelling van een gemengde com missie met krachtige bevoegdheden die aou moeten optreden tegen dis criminatie in welke vorm dan ook. Het Noordierse parlement dat gis teren terugkeerde van zRn zomer reces heeft een voorlopige commissi a van onderzoek ingesteld die de be voegdheid heeft gekregen getuigen te dagvaarden. De commissie be staande uit een katholiek en een protestant zal de recente onlusten bestuderen. Aan het hoofd staat ^en Engelse rechter Sir Lesli Scarman. Hoewel het bezoek van Callaghan een groot succes is. blRft de vraag hoe de Britse invloed in Noord-Ier- land aal MRven, ook na een terug trekking van de Britse troepen. Een regeringswoordvoerder in Belfast verklaarde gisteren al dat er een punt komt waarop de regering van Ulster moet beslissen of verdere afbrokkeling van haar bevoegdhe den aanvaardbaar is. Londen zon verluidt wel willen dat een En gelse minister constant In Belfast ge stationeerd wordt. (ADVERTENTIE) morgen 250 gram van 118 voor 108 niet te geloven voor die prijst Uit het Leidsch Dagblad van 27 Augustus 1869: (Advertentie) Te koop. Voor f 500 eene Victoria met paard en tuig, ook geschikt voor wintergebruik. Brieven francoonder letter Dv bij den Boekhandelaar van Overboek, te Alphen a/d Rijn. (Advertentie) 75 voor f 15. Handnaaimachines, met 2 draden, op de tentoonstel ling, Paleis voor Volksvlijt, Fransche Afdeling, Gaande rijoostzijde (Amsterdam). Wij maken de belangheb benden opmerkzaam op de uitnemende gelegenheid, die in onze gemeente voor de op leiding van onderwijzers en onderwijzeressen bestaat Inlichtingen bij den direc teur der HJJ.S., den heer J. A van Dijk. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1