Nieuw leven voor De Camp 'Nuldejaars' ingeleid in komend studentenleven Bonte santenkraam van verenigingen EDELSTENEN IN EEN NIEUWE ZETTING LEEFBAAR Muren Plateau Installatie van rector Postduivennieuws WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 PAGINA 3 7 Zó hebben de maquette bouwers van gemeente werken het plan uitge beelddat de stedebouwers in gedachten en op papier hebben ontworpen voor I De Camp. In enkele woor den gezegdmen wil de edelstenen, die dit stukje stad heeft, in een nieuwe I zetting plaatsen. Dat be- I tekent voor de toekomst: Gemeentewerken heeft fijne plan nen met De Camp. Men kan dat vandaag in de krant lezen en vol gende week op de Leidato zien, waar de afdeling voorlichting met het plan op tafel komt. Er zullen bezwaren komen, zeker van dege nen. die dit stukje binnenstad zien als één groot parkeerterrein. We dachten, dat men over deze bezwa ren moet heenstappen, omdat dit gebiedje een leefbaar stuk Leiden kan worden. Sterker, wij vragen ons af of het nodig is aan enkele nieuwe pleintjes de bestemming van parkeerterrein te geven. Wordt De Camp geen wandelgebied bij uitstek? Gaan we door het parke ren van auto's geen blikken kur ken stoppen in de doorkijkjes, die de plannenmakers ons voorspiege len? En als het zo'n wandelgebied wordt, dan wordt iets gevraagd van het particulier initiatief. Als de ge meente de mogelijkheid schept, dan zal er van particuliere zijde belang stelling moeten zijn voor het vesti gen van bijv. een gezellig centrum met terras. Wat dit laatste betreft is de situatie in Leiden niet zo hoopvol. Ook nu liggen er moge lijkheden op verschillende punten in de stad. Ook nu wil de gemeen te de mogelijkheid scheppen. Waar blijft het particulier initiatief? Een vraag als voorbeeld: waarom is er op zaterdag in de afgesloten Haarlemmerstraat nog nooit een terrasje op het asfalt uitgezet? (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De Camp laten zo als het kleine, oude stuk bin nenstad, begrensd door Lange Mare, Haarlemmerstraat, Turf markt en Oude Vest/Singel, nu is, kan niet. Wat doen we met De Camp? Er zijn twee oplossingen: slopen en parkeerruimte scheppen enerzijds en slopen en wat van waarde is bewaren anderzijds. Het stadsbestuur van Leiden heeft voor de laatste oplossing gekozen, gezien het ontwerp-bestemmingsplan, dat gemeentewerken heeft gemaakt. Ir. K. P. Post, de hoofdingeni eur stadsontwikkeling, zegt het zo: „We willen de edelstenen bewaren, bijslijpen en in een nieuwe zetting plaatsen." Wat is De Camp? Een gebiedje van 400 bij 200 meter met een aantal waardevolle, maar veelal in slechte staat verkerende gebouwen. Als woongebied is het te verwaarlozen. In de oude huizen wonen op zijn hoogst nog tien gezinnen. De rest van de panden wordt gebruikt voor andere doeleinden, veelal voor het opslaan van tweedehandsgoederen. Als het niet zo grauw was in De Camp er is geen blaadje groen zou het schilderachtig kunnen zijn. De Camp oorspronkelijk de Vrouwencamp is oud en ontstond rond 1350. Rond de Onze Lieve Vrou wenkerk kwam een wijkje. Er kwa men kloosters, hofjes en huizen. De kerk is weg, maar duidelijke muur- resten zijn er nog. Twee van de kloosters zijn bewaard: de huidige Boerhaavezalen Caeciliaklooster) en het toekomstige cultureel cen trum van K en O naast de Leidse schouwburg aan de Oude Vest (het Carmelitessenklooster iDrie hofjes bleven bestaan: het Elisabeth-gast- huishof, het Sionshof en het Ste venshof ke. Oud en nieuw in de Caeciliastraat, oud van de te slopen pandjes en nieuw van het in restauratie I Zijnde Elisabeth-gasthuishof. Dit stuk van de straat wordt in het plan omgebogen om een plein vóór Daarmee zijn meteen de edelste- het hoj te verwezenlijken. (Foto LD/Holvast) I stenen genoemd. Voor de rest staan LEIDEN De pas in Leiden gearriveerde „nuldejaars" kijken al veel minder onzeker tegen het toekomstige studentenleven aan dan vóór de afgelopen twee intro ductiedagen. Want hoe zal het de meesten zijn vergaan? Net van de niiddelbare school af, op va kantie geweest en daarna naar Leiden om de gekozen studie richting te volgen. Alles is nog onwennig, van het wonen op ka mers tot het eten op de mensa toe. Maandag en dinsdag is er door de universiteit en studen tenorganisaties veel gedaan om deze nieuwkomers vóór te gaan en de weg te wijzen in de aan hankelijk compleet onoverzichte lijke instelling, die universiteit heet. Lichting 1969 is gisterochtend ont vangen op de diverse faculteiten, #aar gemeenlijk wel de één of andere hoogleraar klaar stond om een sum miere inleiding tot de gekozen studie richting te geven. Dit daggedeelte Werd gevolgd door de zogenaamde civitale middag in' de Stadsgehoorzaal sn propaganda-avonden op de socië teiten van de diverse gezelligheids- verenigingen. In de Stadsgehoorzaal leek het net een fancy-fair, waar (nog) zeer be- itoinnelijke bestuursleden van gezel- ^heidsverenigingen de wat beduusde nuldejaars probeerden te ronselen. Het Leidsche Studenten Corps had geen zak hartvormige snoepjes op de balie staan, en lag daarmee al meteen een neuslengte achter bij andere ver enigingen die dit goedkope lokmiddel met veel succes aanwendden. Foldertjes Jongedames schoten haastig ieder een aan, die maar éven een blik wierp in de richting van het kraamp je waar zij bij hoorden. „Heb jij er al één", luidde dan steevast de vraag. Zonder verder het antwoord af te wachten kreeg de aangesprokene daarop het zoveelste foldertje in de al zo volle hand gedrukt. Andere ver enigingen prefereerden de methode van de directe benadering. „Zeg, kom jij uit Den Haag?", vroegen de leden van de Haagsche Studenten Vereni ging, aan een ieder die toevallig bij hun stand moe geworden van' het rondkijken even de pas inhield. „Den Haag?", vroeg er één met die onmiskenbaar zachte g grinnekend terug, en liep door. De VVSL, de Leidse studentenver eniging die alleen meisjes-leden kent, had bijna de hele middag een drom gekniekouste meisjes ron'd de aanmel- dingskraam. Het r.-k. Sanctus Augus- tinus had voor elk wat wils, net als de gereformeerde SSR: zij stellen zich voor als gezellige confessionele- of gezelligheidsverenigingen. Augustinus trof het bovendien, dat er net een groep „nuldejaars" var; werkweek was teruggekomen, die naar de verhalen en foto's te oordelen bijna extatische i winnen. Bij de meeste gezelligheids- feestdagen achter de nag had. Zij verenigingen lijkt de aanwas van roerden zich duchtig met de op kamp nieuwe leden met beneden die van ingestudeerde liederen. vorig jaar te liggen, alleen het Corps De Studenten Vakbeweging was ei' maakt daar een ongunstige uitzonde- ook: achter een keukentafel met een r*n& °P- daaroverheen gedrapeerde rode vlag. Een werkgroep voor homofilie had een plaats gevonden, pal naast de re ductie stichting die duur uitziende fototoestellen en stereo-versterkers had geprijsd met „25% korting!" Er gens in een hoekje liep het storm: een voorlichtingsambtenaar var; het stadhuis deelde gul lachend affiches en kwinkslagen uit. In deze bonte santenkraam hielden zich nog veel meer studentenbelan gen-bindende groepjes op, die met de al terloops vermelde, bij elkaar de rondwandelende nieuwe studenten een vrij gave indruk van het (offi ciële) Leidse studentenleven wisten te geven. 's Avonds boden de gezelligheids verenigingen, althans een paar. ont spanning en een nadere mogelijkheid tot nadere kennismaking op hun so ciëteiten. Het Corps hield een mu ziekavond met meer en minder ern stige muziek, die werd gebracht door corpsgezelschappen. Aan het Rapen burg trad voor de VVSL het gelijk- n'.amige meisjes-cabaret op, op de overvolle zolder. Een eindje verderop, bij sociëteit Horus van Catena, draai de de hele avond de platenspeler. Ook Augustinus en de SSR hielden het bij een drankje met (undeground< mu ziek, in een poging nieuwe leden te er naast enkele te bewaren school gebouwen oude pandjes. „We doen eigenlijk weinig", zegt ir. Post. „Die oude pandjes gaan weg en de rest moet worden opgeknapt en aange past". Gaan we dan niet tegen le lijke achtergevels van de zoombe- bouwing aankijken? „Die bebouwing is niet lelijk en mocht het romme lig zijn, dan kunnen muren worden gebouwd. Een muur is typisch ste delijk, zeker met overhangend groen" Groen is ook de zetting, waarin de edelstenen komen. Die worden voor het gez.hct vrijgemaakt door het scheppen van pleintjes, waarop bo men en andere groenpartfjen kleur en leven kunnen brengen. Door het afbreken ontstaan leuke doorkijkjes en komt er ruimtewerking. Hierin gaat ook de Marekerk meespelen. De plannenmakers zien het zo: De Camp is een rotte appel met een gaaf klokhuis en een gave schil. We snij den alleen het rotte gedeelte eruit. Het gemeentebestuur heeft op dracht gegeven om te inventarise ren hoe groot en van welk karakter dat „rotte" deel is. Het plan is nog maar een schetsplan en er kan dus nog heel wat worden gedaan. Er moet nog' veel gebeuren voordat De Camp het door de plannenmakers gedachte karakter kan krijgen. Be drijven zullen andere ruimte moeten vinden, bedrijfjes zullen schadeloos moeten worden gesteld. We hande len nog niet met plezier in De Camp. Het basisplan van 1961 geeft twee doorsnijdingen van het gebiedje aan ten behoeve van het verkeer. De plannenmakers van nu hebben bei de buiten beschouwing gelaten, om dat ze de oost-west-verbinding via een andere route (Oude Singel) zien en omdat de noord-zuid-verbinding pas in de derde fase van het basis plan is genoemd en deel uitmaakt van een gedachte verbinding met tun nels en bruggen, waarvan het de vraag is of deze er-ooit zal komen. De Camp wordt alleen toegankelijk voor plaatselijk verkeer en de route Deze blik uit het poortgebouw van het Sionshof op de Boer- haavezalen blijft in de plannen gehandhaafd. Alleen zal in de toe- komst het uitzicht leuker zijn op een gerestaureerd voormalig kloos ter en zullen er niet zo dicht auto's tegenaan staan. Het hofje blijft ook in stand. (Foto LD/Holvast) wordt hier en daar zó afgewurgd, dat men geen gebruik zal maken van het gebiedje voor doorgaand verkeer. Van de vier geschetste pleintjes zijn er twee. die althans de eerste tijd als parkeerruimte kunnen dienen Ook nu biedt De Camp parkeerruim te in de directe omgeving van de Haarlemmerstraat en de pleintjes worden dus gezien als vervangende parkeerruimte. Bet schetsplan geeft de pleintjes aan nabij de te restaureren monu menten. Eén bevindt zich langs de zuidgevel van het Elisabeth-gast huishof, dat momenteel wordt ge restaureerd en een sieraadje wordt, mede door het terugbrengen van het oude portiek, dat nu in stukken ligt opgeslagen in de Lakenhal. De Cae- oiiliastraat zal om dit pleintje 1een zeer breed trottoir worden geleid. Bijna aansluitend, maar toch af gesloten, ligt een vierkant plein van Lijsbethsteeg tot Caeciliaklooster (BcerhaaivezalenVan hier komt men in de nu verborgen binnenhof van het complex, dat restauratie verdient. Allerwege wordt gehoopt, dat de plannen van de universiteit doorgaan om hier een medisch-historisch mu seum te vestigen. Restauratie zal daardoor kunnen worden versneld. Aan de andere kant komt een langwerpig plein (op de plaats van de houthandel), dat een logische overgang vormt naar de toegang tot het centrum van K en O. Deze foto, die een overzicht geeft van de civitale markt in de Stadsgehoorzaal, werd al betrek kelijk vroeg in de middag geno men. Later zou het marktbezoek nog veel meer toenemen. (Foto LD/Holvast Nog een plein verhoogd ligt vlak achter de Haarlemmerstraat en tussen de muurresten van de Vrou wenkerk. Hiervan wil men de fun damenten opmetselen om er een plateau met banken, groenversie- ring e.d. van te maken. De oude Brandsmaschool, een winkelpand aan de Haarlemmerstraat en pandjes in de Lange Vrouwensteeg zullen onder de slopershamer moeten vallen. Hiernaast komt door afbraak van de bebouwing tussen Korte en Lange Agnietenstraat terrein vrij voor en kele winkelpaviljoens. Nog meer nieuwbouw. Achter het Stevenshofje is een bebouwing gedacht, die aan sluit op de hofjeswoningen. Hier kan een bejaardenvoorziening in worden ondergebracht. Vlak hierbij, aan de Ursulasteeg, is nieuwbouw voor de bestaande r,-k. scholen mogelijk, waardoor men kan afzien van de bebouwing in de Haar lemmerstraat. Het doortrekken van de winkelrij in deze winkelstraat zou een stevige injectie betekenen. Voor de scholen liggen in De Camp mo gelijkheden tot uitbreiding van ge bouwen en speelplaatsen. Er is over leg met bestuur en architect van de scholen en van deze zijde staat men achter deze plannen. Zo kan al zal het veel geld kos ten en Leiden is aim De Camp een nieuw leven tegemoet. Het is van een belangrijk stuk binnenstad afge zakt tot een grauwe opslagwij k, maar het heeft geschiedenis gemaakt: met het Caeciliaklooster als zetel van Herman Boerhaave, die er medisch wereldgeschiedenis schreef, maar ook met Caeciliabarakken als evenknie van de Amsterdamse walletjes. Dat is voorbij en het is tijd, dat Leiden De Camp in ere herstelt. Het stads bestuur is van goede wil, het plan ligt er. LEIDEN, OEGSTGEEST De in stallatie van de nieuwe rector van de in Oegstgeest gevestigde zen dingshogeschool van de Ned. Herv. Kerk, dr. I. H. Enklaar, zal geschie den op maandag 8 september des avonds om half acht in de Paulus- kerk. De nieuwe rector zal een rede uitspreken, die tevens de opening be tekent van het academisch jaar. De voorzitter van het curatorium, prof. dr. H. Berkhof zal eveneens heb woord voeren. LEIDEN Postduivenvereniging De Blauwkras hield een wedvlucht vanaf Duffel. In concours 260 vogels Uitslag: 1-9 F. Franken, 2-5 P. Gijs man, 3. H. Sladek, 4. P. Hansen, 6-7 W. Gijsman, 8. W. Wel, 10. Haas Nieuwendijk. LPV De Snelvlieger hield even eens een wedvlucht vanaf Duffel. In concours 298 duiven. Uitslag: 1-10 J. Degen en zn.. 2-9 F. Heemskerk, 3. M. de Lange en zn, 4. A. v. d. Boo gaard, 5. F. Jansen, 6-8 J. Roest, 7. J. den Dunne.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3