Alleen Oosterhof liet zich zien Alle pech bestemd voor Keetie Hage Nauwelijks vermoeid cijfers Nederlandse amateurs falen in strijd om regenboogtrui Brno in met academische titel PAGINA 8 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 SCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (ADVERTENTIE) (Door Henk Kruithof) BRNO (GPD) In onmacht balde Jean Pierre Monsere de vuisten. Woedend duwde de Belg een verzorger opzij. „Jempie" wilde geen drinken. Hij wenste slechts zijn teleurstelling uit te schreeuwen. „Waarom", vroegen de rond hem verzamelde ploeggenoten, „bent ge niet doorgegaan? Hoe hebt ge u zo kunnen laten verrassen?" De woorden deden Jempie hard op de grond stampen. „Die Hollander," riep hij vervolgens. „Die Oosterhof heeft me geflikt. Hij nam toen we Mortensen tot op vijftig meter waren genaderd geen kop meer over. Het heeft mij een regenboogtrui gekost. Maar wat moet die man zich nu beroerd voelen." Fedor mikte niet op een vroege be slissing. ,.Ik heb het een paar keer geprobeerd, maar de groep pakte iedereen zonder meer terug. Daarna heb ik me voorgenomen om in de elfde ronde aan te gaan. Het punt daarvoor was kort na de afdaling. In de klim zat ik steeds van voren, in de afzink kwam ik vaak achterin terecht, maar even daarna viel het tempo iedere keer stil. Daar wilde ik wegspringen." Fedor. die zich 's morgens niet lekker voelde, maar in de koers goed herstelde, hoefde echter niet meer te demarreren. Juist voor „zijn" plaats, in de klim. ontstond de beslissende vlucht. Waarom Fedor niet alsnog probeer de er bij te komen? De Amsterdam se Harderwijker was heel eerlijk: „Ik reed niet zo best meer. Ik miste gewoon dat extra om kampioen te worden." De waarheid was anders. In de Nederlandse cabines gaf een opge wekte. eigenlijk nauwelijks vermoei de Popke Oosterhof op dat moment een heel ander verslag van de fina le van het wereldkampioenschap der amateurs. Een titelstrijd, die als op vallendste punten een kampioen schap voor de Deense „veteraan" Leif Mortensen en het falen van de Nederlandse favorieten opleverde. Een koers ook waarin de 21-jarige Oosterhof duidelijk liet zien tot 's-werelds beste liefhebbers te beho ren. De kruideniersbediende uit het Drentse Eelde/Paterswolde was de enige Nederlander die zich in het finalespel van de Belgen kon men gen. Hij deed dat zelfs op beslissende wijze. „Na de ontsnapping van Morten sen". legde Popke uit, „moest er iemand het initiatief nemen. In de laatste ronde kwam mijn kans. Te gen de klim op sprong iv weg. Mor tensen wat ging die hard leek onbereikbaar, maar toch kreeg ik hem weer in zicht. Op dat moment kwamen de Rus Dimitruk en Mon sere bij mij. Ik was van de drie de sterkste en daarom weigerden zij om kop over te nemen. Toen heb ik tegen Jempie gezegd: doe het zelf maar. Ik had geen zin om een man. die mij in de spurt klopt, naar de 6treep te brengen. Bovendien voelde ik dat de trui toch niet meer voor mij kon zijn. Het verschil met Mor tensen bleef te groot". Koersplan Oosterhofs staking doorkruiste het zorgvuldig voorbereide Belgische koersplan. Monsere niet de beste maar wel de slimste van allen, wist t.v.-commentator Fred de Bruyne moest, omdat hij zelf niet de macht had om door te gaan. machteloos toezien hoe de zes man die hij even tevoren had verlaten gemakkelijk terug kwamen. Hoe ook zijn ..aarts vijand" Staf van Roosbroeck zich op nieuw naast hem meldde. Jempie incasseerde van diezelfde Van Roos broeck op de meet bijna nog een nederlaag. In de spurt om de twee de plaats was Monsere met miniem verschil de rapste van beide Belgi sche vedetten. Ook Popke Ooster hof had iets meer pure snelheid dan Roosbroeck. maar dat gemis compen seerde Staf met een lichte zwieper. Oosterhof kon er ach later nauwe lijks nog over opwinden „Hij week in de laatste tien meter helemaal naar rechts uit", gaf Popke toe. „ik kwam bijna in het publiek terecht. Jammer natuurlijk. Een plaats op het ere-podium telt altijd iets meer dan een vierde plek. Niemand weet dat over 'n paar maanden nog Maar ik kan me er niet druk over maken. De eerste plaats is immers het be langrijkste en die was toch al niet meer te halen". De nederlaag van Nederlands pa radepaarden was onontkoombaar. In de uiterst saaie eerste zeven to taal dertien ronden op het circuit Masaryk kondigde dat verlies zich a; aan. Geen enkele keer namen de Nederlanders het initiatief. Midde- link, die om duistere redenen Sjef van der Burg (Berkel) uit de ploer liet, weet de geringe activiteit van zijn équipe toen nog aan angst voor het parcours. De feiten leerden an ders: de Nederlanders konden nief beter. In de achtste ronde probeer de Fedor den Hertog weg te komen Twee Polen, Szurkowski en Zcechowski, en de Engelsman Daily sprongen mee. maar de vlucht Zoetemelk steunde in de rug duur de slechts vierhonderd meter. Verschrikking Vervolgens trachtte Rotterdammer Wim Bravenboer een afscheiding te bereiken. Met de Italiaan Berga mo, de Franse kampioen Danquil- laume en de Duitser Peschel haalde ook hij echter nauwelijks honderd meter. Voor Bravenboer, die in de elfde ronde in een groep achterblij vers opgaf, was dat wel het hoogte punt van dit kampioenschap. „Een verschrikking". noemde Wim de honderdveertig kilometer die hij in Tsjecho-Slowakije koerste zelf. „Ik begon in die klim drie kilometer lang steeds maar van voren. Bo ven kon ik dan net aan het laatste wiel aanpikken. Maar toen in de tiende ronde daar het peloton in voetbalschoenen in alle maten en prijzen light - flexible - strong Sporthuis ZWARTE WOlf LANGE MARE 104 - LEIDES TELEFOON 23827 Sporthuis BERGERS HAARLEMMERSTR. 232 TEL. 2461 RIJNSBURGERWEG 121 - Tel. 500» WILMS FLOET Sport HAARLEMMERSTRAAT 182—184 TELEFOON 24872—41830 Sporthuis VAN DELFT STEENSTRAAT 45 - LEIDE! TELEFOON 22479 De eindsprint om de tweede plaatsde Belg Pierre Monsere snelt vóór zijn landgenoot Staf van Roosbroeck en Popke Ooster hof over de streep. drieën scheurde was het natuurlijk wel gebeurd". Nog niet evenwel voor Henk Ben jamins. De coureur uit Hollandsche Veld zat na een lekke band in de zelfde groep als Bravenboer. Een enorme solo bracht hem echter te rug bij de eersten. Zoals ook Ben Janbroers zich in een eenzame achtervolging, na gewoon te zijn ge lost. uitputte. „Zoiets kost te veel", gaf Benjamins toe. ..Ik kwam bij Fe dor en Joop, maar ik kon daarna niets meer. Mijn benen waren nele- maal stijf". Alleen Popke Oosterhof was daarom in de laatste ronden in staat de hoog aangeslagen Neder landse kansen redelijk te verdedi gen. De Drent deed dat tot ieders I tevredenheid. Snel Middelink: „Ik heb zelden een coureur gezien die zo snel leerde als Popke. Hij is er in een jaar hele maal gekomen. In Nederland is dat niet zo te merken, maar op zware buitenlandse parcoursen hoort hij bij de besten". Oosterhof. vorig jaar winnaar van de Ronde van Mexico en dit jaar tweede in de Engelse melkrace, met vijf etappezeges, maakte die woorden waar. Hij ging keurig mee toen in de elfde ronde twee Spanjaarden, Saez en Sanchez, twee Belgen Monsere en Van Roos broeck, één Tsjech Labus, één En gelsman Smith, één Italiaan Berga mo en de Rus Dimituk uit de groep wegwipten. Even verslapte zijn aan dacht bij de demarrage van Morten sen, maar het herstel, een vlucht in de laatste ronde en een spurt, die ondanks de pessimistische voorspel ling van Middelink „hij komt iets aan macht en snelheid te kort" goed was voor een vierde plaats stemden toch iedereen uiterst tevre den. Zcals ook iedereen vrede had met de wereldtitel van Leif Mortensen, een 23-jarige Deen. die zich al voor de zesde keer meldde aan het ver- trek bij de strijd om de regenboog- trui. Zo imponerend was de solo van Mortensen dat niemand bij het in gaan van de laatste ronde aan het succes ervan twijfelde. De pure amateur, die acht uur per dag, als machine-bankwerker werkt voor zijn vrouw en 2-jarig zoontje, bekroonde er een harde training mee. Vier uur zit Mortensen iedere dag op de fiets. Louter voor zijn plezier. Vreugde die hij beleeft aan een zege in een grote De Deen Leif Mortensen steekt beide handen in de lucht: na zijn fraaie solo is hij de nieu we wereldkampioen bij de ama teurs. driedaagse Deense wedstrijd, aan een zilveren medaille in de ploegentijd rit in 1967 exi ook tijdens deze wereldkampioenschappen. Of aan een tweedé plaats tijdens de Olympische Spelen in Mexico, waar de Italiaan Pierfranco Fianelli hem een kilo meter voor de streep passeerde. Voortaan lacht Leif Mortensen ech- het meest naar zijn nieuwste tro fee: een regenboogtrui. die bestemd leek voor de Nederlandse of Belgi- I sche troeven, maar die in handen kwam van een pretentieloze Deen. i Don Hertog en Zoetemelk hadden er vrede mee. Jempie Monsere niet. I Minutenlang bleef hij vertellen waarom. Wegwedstrijd dames: 1. Audry 14 Elmury (VS) de 69.705 km in 2 ui 4 min. 27 sec. (gem. 33.606 km ui 2. Bemadette Swinnerton «GB 2.05.37: 3. Nina Trofin (Rusl); Nicole van den Braeck (Belg); Carla Bosio (It)6. Baiiba Cacei (Rusl) 7. Elisabeth Maffei (It) Ljoebov Zadoroznaja (Rusl) 9. An Horswell (GB)10. Valentina Sa gejev (Rusl) 11. Jana Kralova (Ttj SU; 12. Marta Tulisova (Tsj.-I allen in 2.05.37; 13. Hennie Honde veld (Ned> 2.05.58: 14. Christin Goemine (Belg) 2.06.57: 15. Petnc Pepper (GB) zelfde tijd; 16. Ke« Hage (Ned) 2.10.19: 29 Nellie ti Dijk op 15 min. 17 sec.; 31. Helder op 22 min. 7 sec. Wegwedstrijd heren: 1. Leif Mo: tensen (Den) 181.2 kilometer in uur 38 min. 30 sec.: 2. Monsa (Bel) op 59 sec.: 3. Van Roosbroa (Bel), 4. Oosterhof (Ned), 5. I gamo (It). 6. Dimitrov (Rus), 7. S (Spa). 8. Smith (GB) allen z.t. a I Monsere; 9. Sanchez (Spa) op lV l 09 sec.: 10. Hlabus (Tsj.-SJ.) op min. 41 sec.; 11. Delepine (Fr) o 2 min 50 sec.; 12. Ducreux (Fr), f Milsett Noo)14. Hubschmidt (Zwi> 15. Czechovski (TJölt. 16. Bislan (GB». 17. Kegel (Pol). 18 Sta Pettersan (Zwe), 19. Collinscw (GBI 20. Benjamins (Ned), 48. Z detemfl (Ned'), 49. Den Hertog (Ned) alle op 2.50. Golf Zowel het Nederlandse de nies-- als herengolfteam heeft a Bad Ems van West-Duitsland verlo ren. De dames met 6:3, de met 5%—3%. Excuses Niet voor Oosterhof en ook niet voor de andere Nederlanders. Ter- I wijl Mortensen zich al opmaakte voor zijn huldiging finishten de Mid- delink-vedetten zij aan zij. Achter een tweede groep, in volkomen ge slagen positie passeerden F°dor den Hertog en Jcop Zoetemelk de streep. KNWU-coach Joop Middelink had de excuses al klaar „Ze hebben het hier vreselijk moeilijk gehad." wist de Amsterdammer ..Niet alleen het parcours maakte het ze erg lastig, maar vooral hun bekendheid Wan neer Joop of Fedor ook maar even gingen staan kwam het hele peloton in actie." Waarmee Middelink wel gelijk had maar waarmee toch het opvallende verschil met de prestaties van dr eveneens vermaarde Beleen Monse re en Van Roosbroeck niet helemaa' was verklaard. Fedor probeerde het nog wel met een „Jempie en Staf kennen wij wel, maar ze kennen die jongens in oost-Europa niet." Zoete melk wenste er echter niet om heen te draaien. „Dat wij extra worden bewaakt is natuurlijk geen excuus." stelde Joop. „We hadden dan ge woon maar wat harder moeten rij den. Vandaag lukte het niet. Wii waren vandaag niet waard om we reldkampioen te worden De oorzaak daarvan0 ..Wel." leg de Zoetemelk uit. Ik heb verkeerd gegokt. Ik dacht dat de beslissing in de eerste helft van de koers zou val len. Constant heb ik van voren gere den en net toen ik in de elfde ronde even wat uitrustte waren er tien man weg. Die gingen zo hard dat er niets meer aan was te doen." (door Henk Kruithof) BRNO (GPDi In het hotel treurde Keetie Hage niet lang over het verlies van haar wereld titel. Bij een spelletje kaart probeerde de 20-jarige Zeeuwse de „ramp" te vergeten. „Ik moet er nier meer aan denken", hield ze zichzelf voor. „Volgend jaar neem ik revanche. Zó slecht als het hier was kan het nooit meer worden. Zóveel pech als ik vandaag heb gehad kom ik maar één keer tegen." Keetie had gelijk. Het wereldkampioenschap in Brno gaf geen juist beeld van de krachtsverhou dingen in de internationale dameswielerwereld. Zeker, de Amerikaanse Audry McElmury, die na 69.7 zware kilometers de regenboogtrui mocht aantrekken kan een aardig stukje fietsen, maar de afstand waarop op het circuit Masaryk de Neder landse meisjes werden gereden was zonder meer irreëel. De nederlaag die het oranje zestal incas seerde was niet normaal, want de Nederlandse ploeg vocht in Brno tegen overmacht. Tsjechische tanks, stortregens en olie dwongen de meisjes tot capitulatie. De volmaakt onge schikte omstandigheden waarin veerenveertig da mes uit tien landen elkaar de wereldtitel betwist ten. waren te veel voor de Nederlandsen. Van het prachtige parcours, waarop de dames en de ama teurs deze week hadden getraind, was weinig over gebleven. In een stukje afdaling hadden tanks, die vrijdagnacht naar Brno oprukten om bij eventuele onlusten te worden ingezet, het wegdek volkomen geruineerd. De stenen waren veranderd in hon derden scherpe keitjes, waarop het tijdens de koers lekke banden regende. „Dat was al gevaar lijk," wist Keetie Hage later, „maar veel erger was het weer. Enorme regenbuien maakten van het parcours, dat vol olie lag, een slipbaan. Je kon sturen wat je wilde, er was geen houden aan." Keetie sprak uit ervaring. Alle tegenslagen had zij immers zelf gehad. Driemaal moest de wereld kampioene uit St.-Maartensdijk van de fiets voor een lekke band. Toen die problemen waren over wonnen leek Keetie op weg naar een nog zeer acceptabele klassering. Ook die illusie bleek niet haalbaar, want met de kopgroep in zicht gleed de Zeeuwse onderuit. Op een gehavende fiets vocht ze vervolgens een bij voorbaat verloren strijd. Niet alleen Keetie Hage viel. Ook de andere Nederlandse meisjes, met uitzondering van Henny Hondeveld en Eef Helder, schoven in de beruchte Farin-bocht, waar enkele jaren geleden de Ita liaanse autocoureur Pinin Farina verongelukte, over de weg. De Russische en Engelse dames had den op het circuit opvallend veel minder moeite om overeind te blijven dan de Nederlandsen. Vra gende blikken richtten zich daarom na afloop op coach Joop Middelink en zijn mecaniciens. Had de Nederlandse ploeg wel de goede banden gemon teerd 9 Middelink was daarover resoluut. „Ze reden op licht materiaal", gaf hij toe. „Het weer zag er 's morgens prima uit en omdat de meisjes nogal licht zijn. hebben we besloten geen 250 grams, maar 220 grams tubes te nemen. In principe maakt dat weinig uit. De iets zwaardere band geeft iets meer contact met de weg. het verschil met de soepeler lopende 220 is echter nihil. En omdat niemand kon vermoeden dat het zou gaan hegenen, hebben we de lichte banden gekozen." De Nederlandse meisjes waren met de Russin nen en Engelsen voorin het peloton te vinden Alleen Eef Helder moest lossen. De Noordhol landse had bovendien de pech om. nadat de ma teriaalwagen haar voorbij was. lek te rijden. Mi nutenlang moest Eef wachten voor ze (eenzaam) aan de resterende zestig kilometer kon beginnen Keetie Hage en Henny Hondeveld waren toen al aan de voorbereiding van een Nederlands succes begonnen. Bij de tweede doorkomst demarreerde de wereldkampioene. „Niet te vroeg", stelde Keetie later „Ik voelde me sterk genoeg. Die eerste paar ronden gingen zo traag, dat er maar eens wat moest gebeuren". Met Keetie sprongen de Engelse Ann Horswell. Ruslands Ludmila Smirnova en Larense Henny Hondeveld weg. Niet lang. want Keetie zette in de drie kilometer lange klim nog eens aan. Tweehonderd meter nam zij op de En gelse voor het Nederlandse drama begon. Keetie kreeg een lekke achterband en moest overstappen De Tsjechische verzorgers gaven de Zeeuwse een te kleine fiets. Keetie kon er nauwelijks behoor lijk op trappen, maar desondanks bleef ze tot het begin van de vierde ronde in de inmiddels uit zestien dames bestaande kopgroep. Bij de verzor gersplaats kreeg Keetie Hage's moraal echter een geweldige tik. Keetie; „Ik wilde op mijn eigen fiets overstappen, maar de mecaniciens kregen de ..vreemde" wielen een afwijkende Tsjechische maat niet in de vork", begon na een overbodige stop met 200 meter achterstand en op de te kleine fiets opnieuw aan de achtervolging. Op haar eigen fiets zette zij driehonderd meter verder voor de derde keer aan, maar juist toen de afstand wat minder werd schoof Keetie onderuit. Weg waren haar kansen. Weg was de trui. Ook voor zus Bella die in een tweede groepje viel. En voor Truus Smulders, die nog geen twintig meter verder tegen de grond ging. Nel van Dijk gleed kort daarna ook al over de weg, waarna Nederland slechts kon hopen op een verrassing van Henny Hondeveld. De 23-jarige Larense had er misschien voor kunnen zorgen. Misschien, maar ook Henny Hondeveld kwam niet zonder pech uit de wedstrijd. Terwijl Audry McElmury. die in de laatste klim demarreerde uit de kopgroep, haar voorsprong opvoerde tot ruim een minuut, zwoeg de Henny om met een krom wiel de finish te ha len". Er brak een spaak", legde zij later uit. „Ik had de grootste moeite om door de bochten te komen". Die inspanningen werden de laatste drie kilometer nog groter. Op weg naar de streep liep Henny Hondevelds achterband leeg. „Ik zag de wagen niet en daarom ging ik maar door", zuchtte Nederlands hoogst geklasseerde: een dertiende plaats op IV2 minuut. „Jammer, dat ik niet mee kon spurten. Vorig jaar kreeg ik ook al pech in de laatste ronde. Ook toen had ik kort kunnen komen". Met Henny Hondeveld was Nederlands laatste kanshebster uit de eerste waaier teruggeslagen. De hoogste plaats op het druipnatte erepodium was toen al ruim een minuut vergeten. Daarop stond de 26-jarige Audry McElmury. een vriende lijk lachende Amerikaanse getrouwd en twee kinderen die zich de eerste wereldkampioene met een academische titel (dra in de bio-chemie) mag noemen. Audry McElmury. een van de twintig vrouwen die in Amerika aan wielrennen doen. zij traint altijd met de heren, kreeg een jaar na haar zesde plaats in Imola in Brno de regenboogtrui. Haar voorgangster herinnerde zich tijdens het kaarten een aardig detail. „Ik heb al laten zien dat ik sterker was dan zij", lachte Keetie Hage. „In de achtervolging". Dat klopte, want in de kwart- Audry McElmury lacht: als eerste Ameri kaanse wielrenster heeft zij de wereldtitel vet' overd. finales van het poursuite-toernooi reed Keetie d( Californische kampioene in drie kilometer op acht seconden

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8