Feisal en Nasser roepen op tot heilige oorlog Prijzenslag op komst T roepenvermindering in Vietnam uitgesteld irabische Liga in Cairo bijeen Drie doden in Nijeveen NKV WIL C.V. IN ALLE WONINGEN Tv-uitzending Polen-Nederland vrijwel zeker WEINIG ERANDER1NG I atenfabriek sluit: 29 man op straat Supermarkten worden cash-and-carry-zaken Door activiteit van tegenstander 2 l/m 7 september - 5 dagen in de Stadsgehoorzaal sensatieverkoop van... meubelen tegen stuntprijzen. Wij kochten grote voorraden van diverse tabrieken en deze moeten in 5 dagen weg zijn. pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 No. 32874 DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck D*s. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 DEN HAAG «GPDi Het is vrft- wel zeker, dat de belangrijke voet- I bal wedstrijd Polen-Nederland voo» I de voorronden om het wereldkam pioenschap op zondagmiddag 7 sep- CAIRO/TEL AVIV (Reuter, AP, AFP) De Arabische nden nemen geen genoegen met het onderzoek dat de Israëli- ie politie instelt naar de brandstichting op de heilige moham- tdaanse Al Aksa Moskee in Jeruzalem door de Australiër chael Rohen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de iden van de Arabische Liga zijn vanochtend in de Egyptische nfdstad bij elkaar gekomen om de mogelijkheden voor een lamenlijke actie te bespreken. [et afgelopen weekeinde heeft de sning tussen de Arabische landen Israël zich door de brand toege- Ist. De brand die een soort „twee- Rijksdagbrand" schijnt te worden, voor Koning Peisal van Saoedi- bié aanleiding om de „heilige oor- tegen de Israëliërs uit te roe- Feisal die de officiélele moham- laanse titel van „beschermer van heilige plaatsen" draagt gaf zijn T Prins Sultan Ben Abdel-Azziz, minister van Defensie is opdracht troepen te mobiliseren. resident Nasser van Egypte heeft rdag het voorbeeld van Feisal ilgd. In een boodschap aan de ptische strijdkrachten zegt de ptische president dat de brand de Moskee bewijst dat er voor de bieren geen andere weg meer is die van het geweld. „Wij zullen Jeruzalem terugkeren en Jeruza- zal var. ons zijn. Onze soldaten in in de Al Aksa Moskee terug- De komende strijd zal niet een bevrijdingsoorlog maar een zuiveringsoorlog zijn. Onze tairen zullen soldaten van God Wij hebben alle deuren voor vrede geopend, maar onze vijand Gods vijand heeft deze dichtge- aldus Nasser. Nieuwe fase shalve voor de Arabische rege- en schijnt de brand in de Al Moskee ook voor de guerrilla- een nieuWe fase te mar- A1 Fatah-leider Jasser Arafat A t de Palestijnse verzetsbewegin- op korte termijn bijeengeroepen, een vergadering van deze orga- ties zullen de Palestijnen zich »nen op middelen om wraak te en voor de brand. zaterdag uitgeroepen staking in foor Israël bezette Arabische ge- n is algemeen opgevolgd. In i in de Gaza-strook ontplofte 'n lat in oen groentehandel die gesloten was. Twee Arabieren men om het leven en achttien gewond. In Amman kon de - laanse politie met moeite verhin- dat vijftienduizend betogers ielingen aanrichtten bij de Ame- anse ambassade. Motieven proces tegen de brandstichter Al Aksa Moskee de 28-jarige traliër Michael Rohen zal op vijf iember in Jeruzalem beginnen. De nalemse commissaris van politie Bilt verwacht van heden- tot dagavondveel bewolking met toe buien. Matige, aan de kust w dan krachtige, naar noord- ruimende wind. Weinig veran- H in temperatuur. (Opgemaakt te 12.40 uur) 8TRANDVERW ACHTING neemt de buiemaotivdteit wat toto blijft de eerste helft van deze nog onbestendig. Vrij krachtige tussen zuid-west en west. Tem- 'tuur 17 a 18 graden. Vooruit en: tegen het midden van de geleidelijk wat stabieler met tgen. fop: 5 41 uur; onder: 19.41 ur. D op: 19.36 uur: onder: 3.47 uur. fater te Katwijk te 1.55 en F nur, laagwater te 10.14 en 22.39 P nummer bestaat uit 16 pagina's Rosolio heeft tegenover journalisten de verdenking geuit dat Rohen mede plichtigen heeft gehad. Inmiddels is meer bekend geworden over de ach tergronden en de motieven van de Australiër. Rohen. die getrouwd is (zijn vrouw en vijf kinderen wonen vlakbij Sidney i was er vast van over tuigd dat de Messias spoedig zou ko men Sinds hij in april j.l. in Israël aankwam wierp hij zich op de bijbel studie. Het denkbeeld om de moskee in brand te steken kwam bij hem op, omdat hij ervan overtuigd raakte dat dit noodzakelijk was in verband met de spoedige komst van de dag des oordeels. Alhoewel hij zegt niet meer precies te weten wat er gebeurd is heeft hij volledig schuld bekend. Hij verklaar de aanvankelijk in de veronderstel ling te hebben geleefd dat de brand weer een keer mislukt was. Rohen zou al eerder hebben geprobeerd de Al Aksa Moskee in branc te steken. Executie De Israëlische regering heeft fel geprotesteerd tegen de terechtstelling van vijftien Iraakse burgers onder wie twee Joden in Bagdad. De te rechtstelling vond vanochtend in alle vroegte plaats nadat zij gisteravond was uitgesteld. Negen personen, on der wie de twee Joden werden opge hangen, in de centrale gevangenis in Bagdad. De overigen een politiecom missaris en vijf soldaten, kregen de kogel. De Iraakse radio gaf vanoch tend geen details over de misdaden van de geëxecuteerden. Wel werd ge zegd dat zij zich schuldig hadden ge maakt aan spionnage voor Ameri kaanse en Israëlische inlichtingen diensten. Welingelichte kringen in Bagdad achten het mogelijk dat de executie van de militairen verband houdt met de mislukte aanslag op de leider van de Palestijnse guerrilla organisatie A) Fatah, Jasser Arafat, enkele weken geleden. De terechtstel ling van vanochtend is de vijfde sinds het begin van het jaar in Irak. Aanvallen Na felle aanvallen van Arabische guerrillastrijders vannacht vanaf Li banese en Jordaanse bases hebben Israëlische vliegtuigen vanochtend bases van Arabische commando's in Jordanië bestookt. In Tel Aviv is vanochtend bekendgemaakt dat er ernstige maatregelen zullen volgen als de toestand langs de Libanese grens mocht verslechteren. De grens met Libanon is door het geacciden teerde terrein zeer moeilijk te verde digen. Volgens Jordaanse autoritei ten kwamen bij het Israëlische bom bardement vier personen om het le ven. Tengevolge van guerrilla-actie en beschietingen iangs het Suezka- naal zegt Israël drie doden te betreu ren en vijf Arabische commando's te hebben gedood tember om vier uur rechtstreeks door de NOS-televisie zal worden uit gezonden. De KNVB zal, ondanks heli voor deze dag vastgestelde compe titie-programma, geen bezwaar tegen een directe uitzending maken, omdate deze wedstrijden dan reeds zijn ge ëindigd. Hoewel een definitieve aanbieding van de intervisie, het overkoepelend orgaan waarbij ook Polen is aange sloten. voor overneming nog niet bin nen is. wordt bij de NOS aangeno men, dat dit binnen enkele dagen zal geschieden. ROTTERDAM <GPDt Met in gang van 5 september wordt de Em ballagefabriek Emfaro nv te Rot terdam gesloten. Het voltallige, uit 29 man bestaande personeel, is met ingang van die datum ontslagen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft aan dit nog maar jonge bedrijf, dat ge durende vijf jaar in Duits bezit is geweest, een ontslagvergunning ver leend. De 29 personeelsleden kunnen ge makkelijk in andere bedrijven wor den ondergebracht, aldus een woor- voerder van het arbeidsbureau. Bij het langer voortbestaan van de fa briek zou de rentabiliteit van het ge- investeerde kapitaal ln gevaar ko men. DEN HAAG <GPDi Er Is eind i Co-op heeft reeds cash-and-carry dit jaar en begin volgend jaar een supermarkten onder de naam Codi zware prijzenslag te verwachten in in Nijmegen en Haarlem. Men heeft de levensmiddelenbranche. Deze een aantal nieuwe in voorbereiding, slag zal naar verwachting ook het 1 afhankelijk van wat de concurrentie einde inluiden van de huidige vaste doet. Men omzeilt de prijsbinding SAN CLEMENTE/WASHING- v^enT TON/SAIGON (Reuter, AFP) taal aantal van 225.000 man uit de President Nixon heeft een beslis- oorlog terug te trekken. Verwacht sing over verdere vermindering van de Amerikaanse militaire sterkte in Zuid-Vietnam uitge steld in verband met de deze maand toegenomen activiteit van de tegenstander. De woordvoer der van het Witte Huis maakte zaterdag bekend, dat de Ameri kaanse president nadere infor matie over de omvang van de mi- was. dat Nixon vóór het einde van de maand tot een tweede besnoeiing van maximaal 50.000 man zou be sluiten. Het uitstel zal zeker duren Amerikaanse strijdkrachten heb ben het afgelopen weekeinde in twee gevechten met de Vietcong 76 guerril lastrijders gedood. Dit is vandaag meegedeeld door een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon. De eerste botsing vond plaats bij Daoe Tiang, 53 km van Saigon, toen tot Nixon in Washington is terugge- een Amerikaans oonvooi in een hta- keerd. hetgeen omstreeks 7 septem- I derlaag van de Vietcong liep; op 66 ber zal zijn (men zie ook het com- km van Saigon raakte Amerikaanse mentaal' van onze correspondent in I infanterie in gevecht met een gueni Washington op pag. 2). la-eenheid. In de Mekongdelta heb- De Amerikaanse minister van De- ben Zuidvietnamese strijdkrachten 24 fensie. Meivin Laird, heeft in een in- 1 'eden van de vietcong gedood Voor de tiende achtereen volgende maal werden festiviteiten besloten met een vlootschouw, ditmaal af genomen door Prins Claus. Vanaf het benedendek van de Piet Hein" filmde Prin ses Beatrix, die over enkele maanden haar derde baby prijsstelling van merkartikelen. Si mon de Wit wil binnen een half jaar tot een jaar tenminste acht cash- and-carry supermarkten openen. Co-op heeft er reeds één onder een andere naam. en bereidt de vesti ging van een nog geheim gehouden aantal nieuwe voor. Men verwacht bij het grootwinkelbedrijf dat de j cash-and-carry binnen twee jaar 10 tot 15 procent van de Nederlandse levensmiddelenomzet zal hebben. Simon de Wit opent in de herfst een cash-and-carry in een vroegere I hal van de Spoorwegen in Utrecht. Het bedrijf gaat netto-markt heten. Er komt ook een kledingzaak van Gazan in, een slijterij, een slagerij, een afdeling huishoudelijke artike- met artikelen van wat onbekender® merken. Albert Heijn en De Gruyter zei den vandaag dat zij de ontwikkelin gen continu volgen. Albert Heijn ver* klaart te zullen volgen met elk® prijsdaling die anderen voor merk* artikelen toepassen. STEENWIJK (ANP) Drie van I len en een afdeling damestextiel. De I de vijf inzittenden van een perso- verwachtde feestelijke ge- netto -markt krijgt een restaurant en nenauto zijn gistermiddag omgek o- beurtenissen. een „witte" benzinepomp. men, toen de auto door nog onopge* Simon de Wit heeft de vestiging j helderde oorzaak in de gemeente Nijeveen in Drente tegen een boom reed. Ook Prins Alexander was van acht van deze netto-markten in bijzonder geïnteresseerd in het westen, midden en oosten van de vlootschouw, al werd zijn uitzicht flink beperkt door een stuk gaas, dat op het het land in voorbereiding. Men gaat er merkartikelen van fabrikanten onder de geadviseerde prijzen ver kopen. Vaste prijzen die dwingend achterdek van de „Piet Hein" j zijn voorgeschreven, zal men nog was gespannen om te voor- niet direct doorbreken, doch men komen, dat het prinsje in het verwacht dat de ontwikkeling spoe- mater zou vallen i dlg een einde zal maken aan deze I voorschriften. terview met het weekblad „Time" ge- litaire activiteit van de Vietcong zegd. dat hij een schema heeft op en Noord-Vietnam wil afwach ten. Hij zei dat de recente com munistische aanvallen worden bedoeld, die een einde aan een niet-officiële gevechtspauze heb ben gemaakt. gesteld volgens hetwelk het mogelijk zou kunnen zijn, dat de Verenigde Staten de helft van hun strijdkrach ten uit Vietnam terugtrekken en slechts 250.000 man achterlaten, die „niet direct aan de grondgevechten zullen deelnemen, behalve als ze wor den aangevallen" Gisteren hebben Amerikaanse in fanteristen het wrak van een heli kopter bereikt, die dinsdag bij Da- Nang was neergestort. De acht in zittenden bleken te zijn omgekomen. Het ongeluk kostte het leven aan de 70-jarige landbouwer F. Kuitert uit Laren (Gld.)zijn 67-jarige vrouw J Kuitert—Klomphaar en de 43- jarige heer E. Wassink uit Lochem, De 40-jarige mevrouw Wassink is op genomen in een ziekenhuis in Mep- pel. Zij werd zwaargewond. Het acht jarige dochtertje van het echtpaar Wassink were" licht gewond. Nieuw e premier ADVERTENTIE Een generaal met de reputatie van een „havik" te zijn. een voorstander van de harde hand tegenover de communisten, is zaterdag aangesteld als de nieuwe premier van de Zuid vietnamese regering. Het is de 43- jarige generaal Tran Thien-khiem. vice-premier en minis tea* van buiten landse zaken in het oude kabinet, die het pacificatieprograimma heeft geleid. Waarnemers zien de benoe ming van Khiem door president Thio als een aanwijzing, dat het staats hoofd zich heeft voorbereid op voort zetting van de politieke strijd met de communisten in stede van toe te geven aan de druk van hen die een regering van nationale verzoe ning als de beste oplossing van het vraagstuk zien. De keus van de pre sident zou niet de instemming van de Verenigde Staten hiebben. UTRECHT (ANP huisvestingsbeleid het ve element van het woningprobleem steeds meer naar voren komt, meent, het Nederlands Katholiek Vakver bond dat nu al zoveel mogelijk moet worden voorzien in de toekomstige behoefte aan een centrale verwar ming in elke woning, ook in al be staande woningen. Het financieringsprobleem aldus Ruim Zicht, het officiële orgaan van het NKV kan worden opgelost door de installatie van centrale ver warming onder te brengen in de wo ningverbeteringsregeling. Eventueel kan ook worden overwogen, een re geling te treffen naar analogie van die welke geldt voor de bevorde ring van het eigen woningbeizt. Dit zou dan moeten gebeuren Nu in net door de garanties ten behoeve van kwalitatie- centrale verwarming in woningwet woningen los te maken van het ga rantieplafond. Op het ogenblik stuit de aanleg van cv in oudere woningwetwonin gen meestal op het probleem, dat de gemeenten en woningbouwverenigin gen veel moeilijker de noodzakelijke middelen kunnen vrijmaken dan de institutionele beleggers. Als door het beschikbaar komen van rijksvoorschotten de belangrijk ste belemmeringen voor woningver betering door aanleg van centrale verwarming zijn weggenomen, kan volgens Ruim Zicht door een lande lijke aanpak, die vermoedelijk tuk ken goedkoper uitvalt dan een reeks incidentele initiateven, de verbe tering van de oudere woningwetwo ning mogelijk worden. Vit het Leidsch Dagblad van 24 Augustus 1869: Uit Berlijn wordt gemeld, dat de ooievaars reeds ver dwenen zijn. Ook de zwalu wen gaan al langzamerhand weg. Men maakt hieruit op. dat de winter vroeger dan ooit zal beginnen. Nog nooit zijn de trekvogels zoo vroeg vertrokken Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 21 Augus tus o.a.: Een winkelhuis aan de zuidzijde van de Br eed straat aan den hoek der St Pieterskerk-Choorsteeg Wijk IV no 309 en 309 rood (thans no. 99), kooper A. de Vroede voor f 3750,

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1