Universiteit moet niet een laboratorium zijn TWEE GEMEENTEN ACHTER PUTTEN iesnoeiing imerikiVs lefensie Sporttoto Aldipress verliest van Tijgro DR. G. H. VERINGA Belgisch bedrijf niet naar Alphen 55 Kwestie Nationaal Monument PERSONENAUTO BOTST TEGEN VRACHTWAGEN JONGEN VALT UIT BOOM Alpheuse jongen ernstig gewond bij oversteken Burgerlijke stand JJDAG 22 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 iEN HAAG (GPD) „Ik wil de universiteit zo vreselijk ag een werkelijke universiteit laten", zegt minister van on wijs dr. Veringa hartstochtelijk, als wij hem vragen of hij visie van de radicale studenten aanvaardt dat de universi- hefboom moet zijn voor maatschappelijke hervormingen dat alle bepleite veranderingen in bestuur en onderwijs- temen slechts middel zijn om tot dat doel te komen. universiteit", zegt hij verder, „moet zich meer bewust van de maatschappelijke en ethische implicaties van wat Ze moet de maatschappij kritisch volgen en de vrij- d hebben alles te bestuderen wat ze wil. Maar ik zie het als een eerste functie van de universiteit, een politiek te zijn". een ander opzicht schrikt de er niet voor terug van de ersiteit wèl een laboratorium te en. Dat heeft hij bewezen met publikatie van de nota „Be- De nota is de loper van een wetsvoorstel dat et najaar bij de Tweede Kamer ingediend. 6 dat eenmaal is aangenomen zal ian alle universiteiten en» hoge- len een periode van experimen- beginnen, die van de huidige weinig zal overlaten. Voomitstrevend k nota wekt heel sterk de in- c dat de manier waarop de dis- ie aan de universiteiten over de verliep u niet snel ge- ging en dat u niet langer wil- vachten op de antwoorden van enaten op uw vraagpunten. het begin van het afgelopen heb ik de universiteiten en ho- :holen 'n discussienota met een aantal punten toegestuurd, om discussies over de bestuursher- goed op gang te brengen, was een vooruitstrevend stuk. oewel de meeste universiteiten er met afgeronde voorstellen op ben gereageerd, zijn er toch wel »el verklaringen en reacties ge zowel van de kant van de als van die van de we- ichappelijke staf en de hooglera- dat ik mij een beeld heb kun- vormen van de richting waarin moeten gaan. !n die is: een vervanging van de dige bestuurscolleges waarin se en curatoren het voor het zeg- hebben door raden waarin ook andere geledingen van de uni citeit kunnen meebeslissen over zaken die aan de orde komen, dagelijks bestuur dat in over- met de raad wordt samengesteld de ad hoe beslissingen nemen. men. Zij bevat de globale omlijning voor een wetsontwerp." wezen Afge Wat bedoelt u met dc opmerking In de inleiding van de nota, dat het u wenselijk bleek duidelijk de gren zen af te bakenen, die ter bescher ming van de belangen van onderwijs en wetenschappen aan het hervor mingsstreven moeten worden ge steld? „We moeten er voor zorgen dat er de mogelijkheid blijft tot een goed bestuur van de universiteiten en ho gescholen te komen. Het zijn tenslot te heel grote instellingen waar enorm veel werk wordt verricht. Ik wijs daarom de claim van de radicale studenten af, dat de beslis singen aan de universiteiten geno men zouden moeten worden volgens het systeem van one-man-one-vote, één man één stem. Dit doet geen recht aan het feit dat de universiteit uit verschillende groeperingen be staat, noch aan de gezamenlijke ver antwoordelijkheid van die groeperin gen." Gelijke stem Experiment de studenten Is er bezwaar [en gemaakt dat u met een uit- erige nota bent gekomen, die de :hting van de hervormingen al in ote trekken vastlegt. Waarom hebt niet volstaan met een experimen- er-artikeldat de universiteiten de ofeljjkheid geeft om experimento- zelf een nieuwe bestuurs- te ontwikkelen? .Als ik het zo had gedaan, zou de van de problemen groten hls voor rekening van de universi zijn gekomen. Hoe zou ik dan Mn verantwoordelijkheid voor het iderwys tegenover het parlement amen dragen? Ik vind dat de mi- isier ook zyn portie aan moeilijk en mag hebben. Daarvoor is hjj ïslotte aangesteld. Wat de bezwaren van de studen- o betreft zou ik willen zeggen dat nota inderdaad niet is bedoeld als o discussie-stuk voor de universi- lien, maar aan de andere kant be- ei geen kant en klaar stuk is. Ik zou de nota een geclausuleerd perimenteer-artikel willen noe- „Bent U er wèl voorstander van dat de vertegenwoordigers van de ver schillende geledingen in de raden een geljjke stem krjjgen, zodat stu denten evenveel „te zeggen krij gen" als hoogleraren en weten schappelijk personeel? „Een dergelijke paritaire vertegen woordiging wordt in de nota niet af gewezen. Dit neemt niet weg dat ik mij kan voorstellen, dat niet op elk niveau en bij elk probleem met de zelfde mathematische verhoudingen beslissingen zullen worden genomen. Er zal een zodanige ruimte moe ten overblijven, dat de universiteiten de mogelijkheid houden, zelf een re geling te ontwerpen voor de wijze waarop de vertegenwoordiging moet plaats vinden. We moeten rekening houden met de eigenaardigheden van elke unoversiteit en faculteit. Bijdrage Washington (ap. Reuter) De »trikaanse minister van Defensie, 'tjvln R. Laird, heeft gisteren tondgemaakt, dat het Pentagon "i nieuwe besnoeiing van 1,5 mil- "d dollar en een vermindering van troepensterkte met 100,000 man "ibrengt. Ht waarschuwde er openlijk voor d^t deze besnoeiingen ons vermo to w aan onze huidige verp'lioh- %i te voldoen zullen verminde- to". Behalve de vermindering in de dfcpwisterkte die geen verband k met nieuwe terugtrekkingen C! hetnam zal de marine meer to 100 schepen opleggen waaron- iet slagschip New Jersey. Whister Laird zei dat de Sow- eNsische militaire kracht intus- tofteeds groter wordt. Hij vond het «laigrijk dat het Amerikaanse pu- toi op de hoogte wordt gesteld to de verhoogde Sowjetrussische ■dviteit op strategisch, offensief en «toisief gebied. Bekend is al dat Sowjetrussische marine 125 sche- op zee heeft. „Wanneer straks de nieuwe bestuurs structuur aan de universiteiten er is hoe die ook precies zal uit vallen zullen studenten mede- i beslissen over studieprogramma's. Gezien het feit dat de activiteiten onder de studenten voornamelijk j afkomstig blijken uit de groep van eerste, tweede en in mindere ma- te derde? aars, vindt U dat studen ten in staat zijn daarover op zin- volle wijze mee te beslissen? „Ja, de studenten kunnen uiterma te waardevolle bijdragen geven aan de vernieuwing van de studie-Inrich ting". Ze zouden ook kunnen doorzetten dat de hele studie gericht wordt op bij voorbeeld het Cubaanse communis me of, bij medische studenten, op ziekten van ontwikkelingslanden. „Die angst heb ik niet. En trou wens, die mogelijkheid hebben hoog leraren nu ook. Er zullen wel eens moeilijkheden komen. En natuurlijk moet 't mogelijk zijn voor degenen die dat willen, 't Cubaanse communisme te bestuderen. Als ze de anderen maar niet willen dwingen dat ook te doen. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto nummer twee zijn: Inleg: f 1.308.233.— Deelnemers: 640.824. Prij zenbedrag588.705 Eerste prijs: beschikbaar f 176.611.50 9 meldingen, bruto f 19.623. Tweede prijs: beschikbaar f 117.741.- 397 meldingen f 296. Derde prijs, beschikbaar f 176.611,50 4.105 meldingen f 43. Extra prijs: beschikbaar f 117.741.- 1.006 meldingen f117. Het eerste elftal van de v.v. War- munda speelt zondag op het terrein in 't Overbos een oefenwedstrijd te gen Rijswijk. De wedstrijd begint om half drie. De Christelijke Korfbalvereniging Warmond speelt zaterdag in Voor burg de eerste competitiewedstrijd tegen VEO 3. De wedstrijd begint om drie uur. (Van onze correspondent) HOOG-KEPPEL (GPD) De raad van Hummelo en Keppel is gisteravond achter de motie van de gemeente Putten gaan staan inzake de ongeregeldheden op de Dam. De raadsleden van deze Oostgelderse ge meente verklaarden ook niet te dul den dat de nagedachtenis van de ge vallenen op deze wijze nog langer wordt onteerd en zullen de provin ciale staten van Gelderland ver- UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht, heeft bepaald dat de Aldipress in De Meern de tijdschrif ten groothandel Van Ditmar in Rot terdam op generlei wijze mag be letten, tijdschriften te leveren aan de Tijgro (eveneens een groothandel) m Tilburg. Deze bepaling geldt tot 1 decem ber. Voor iedere overtreding ervan stelde de president een dwangsom van f 10.000 vast. De rechtbank wees vonnis in een kort geding dat Tijgro vorig week tegen Aldipress had aan gespannen omdat Aldipress geen tijd schriften meer aan Tijgro levert en bovendien Van Ditmar waarvan Tij gro de laatste maanden zijn tijd schriften betrok, met eenzelfde maat regel dreigde als deze Rotterdamse groothandel doorging met levering aan Tijgro. Het gevolg daarvan was, dat Tijgro verstoken bleef van een groot aantal bladen. Aldipress is namelijk een dochteonderneming van de VNUtde Venigde Nederlandse Uit geversbedrijven) en ditribueeeert niet. aleen alle VNU-tijdschriften, maar ook bladen van enkele andere uitgevers. De president bepaalde voorts, dat Aldipress zich moet onthouden van de mededeling, dat Tijgro fraude en malversatie heeft gepleegd. Dit op straffe van een dwangsom van f 1.000 per overtreding. zoeken ter bestemder plaatse met klem te bepleiten dat het Nationale monument op voldoende wijze wordt beschermd tegen onwaardige tafere len. Het terugvragen van de urn met aarde uit de provincie Gelderland gaat de raad van Hummelo en Keppel evenwel te ver. De gemeente van Apeldoorn heeft ten aanzien van de Puttense motie een wat genuanceerder standpunt in genomen. Die besloot de raad van Putten te berichten dat zij voor een belangrijk deel met de motie in stemt. Het universitaire jaar begint weer en dat betekent dat alle ■problemen, discussies, voor stellen en denkbeelden van en over de hervormingen aan onze universiteiten worden af gestoft en in slagorde klaar gezet. De man die mid den in de branding staat is dr. G. H. Veringa, minister van Onderwijs en Weten schappen. Vlak voor hij met vakantie ging publiceerde hij nog een nota met nieuwe, eigen voorstellendie al veel kritiek hebben geoogst in de studentenwereld en hier en daar bij wetenschappelijke staven. Van vakantie terug gekeerd geeft hij in neven staand interview zijn visie op enkele essentiële punten van deze materie. ALPHEN AAN DEN RIJN De directie van Ciments d' Oubourg S.Z. uit Brussel heeft het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn laten weten, dat het afziet van de plannen een cement-silo-bedryf in het indus triegebied aan de Heimanswetêring te vestigen. Om deze reden heeft de directie van het Belgische bedrijf geen belangstelling meer voor het door hen reeds aangekochte stuk grond. De raad wordt verzocht om medewerking te verlenen bij de ont binding van de koopovereenkomst. De n.v. Nederlandse Betonmaat- schappij Bato uit Den Haag heeft te kennen gegeven dat het een stuk in dustrieterrein, groot 40.000 m2, aan de Heimanswetering wil kopen voor de vestiging van opstallen enz. voor een aannemersbedrijf. In verband met deze gang van zaken stellen bur gemeester en wethouders de raad voor: A. de koopovereenkomst met de Brusselse firma te ontbinden en B. bedoeld terrein thans te verkopen aan de n.v. Bato in Den Haag tegen een prijs van f 35,- per m2. Voor haar import, verkoop, revi sie- en herstelwerkzaamheden van de in t buitenland gefabriceerde trans portmiddelen met bijbehorende ac cessoires en onderdelen wil Ameisa Nederland n.v. uit Pijnacker een aan de Eikelaan gelegen stuk industrie terrein, groot 4700 m 2, tegen een prijs van f 50.- per m2 kopen. Het college stelt de raad voor hiertoe te besluiten. ALPHEN Omstreeks 11 uur gis termorgen botste op de Rijksweg 11, ter hoogte van de Genie, een perso nenauto, bestuurd door een Alphen- se kruidenier, in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto. Oe be stuurder van de vrachtauto uit Al phen moest, stoppen voor werkzaam heden ten behoeve van de recon structie van de situatie tea- plaatse De kruidenier merkte dit te laat. De man werd ernstig gewond uit zijn auto gehaald en na door dokter Ste- houwer te zijn behandeld naar het ziekenhuis Rijnoord overgebracht. De personenauto werd totaal vernield. Fransman op Stromboli gedood Een 30-jarige Franse toerist, in Ita lië met vakantie, is gisteren door een uitbarsting van de vulkaan Stromboli om het leven gekomen. De uit Parijs afkomstige Fransman maakte met een groep landgenoten een tocht op de hellingen van do vulkaan. Hij liet de groep alleen omdat hij dichter bij de krater wilde komen. Plotseling werd hij bedolven onder een stroom lavagruis en as De man stierf direot. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs in Alphen aan den Rijn heeft de raad om medewerking verzocht voor het stichten van een tweede protestanst christelijke school voor gewoon la ger onderwijs in Alphen noord. Ge zien de toename van het aantal in woners in dit gedeelte van de ge meente, stellen B. en W. de raad voor de gevraagde medewerking te verle nen. Deze nieuwe school zal plaats- bieden aan 180 leerlingen en krijgt zes lokalen. ALPHEN Een achtjarige jon gen is gistermiddag in het Bospark van een hoogte van ongeveer zes meter, uit een boom gevallen. De jongen was met enkele vriendjes kas tanjes aan het plukken. Op een ge geven moment verloor hij zijn even wicht en viel op de grond. Dokter Van der Steen constateerde naast andere verwondingen ernstig nier letsel en liet de jongen overbrengen naar het ziekenhuis Rij(noord. ALPHEN AAN DEN RIJN Met ernstige verwondingen is een negen jarige Alphense jongen, gisteren in Ziekenhuis Rijnoord opgenomen. Ter hoogte van zijn woning wilde de jongen vanaf het rijwielpad de steek- terweg oversteken. Hij werd door een passerende auto, bestuurd door een inwoner van Gs, gegrepen en tegen het wegdek geworpen, van Leiden Marktberichten GEBOREN Sanne Hans. z. v. J. A. F. M. van Dullemen en K. M. Kuijten, Johannes, z. n. J. van Velden en G. van Dam. Richard Pieter Maria, z v. G. P M. de Graaf en M. M. Kerkvliet, Anna Maria, d. v, G, J, Weler en A. M. van Stolk, TheodorU6 Johannes, z. v. T. J» Geus en D. van Rijn, Manon Anne- Marie, d. v M, M. C. Schmale en A Reinsma. Eelco Wim, z. v. W. A. E. Bongenaar en T. A. M. Logtenberg. OVERI.DEN J. Flaman. 81 Jr., man, J. A. J. Rijt- bergen, 37 Jr., man. GEHUWD J A W van Dodewaerd en J. M. Ro- seleur, P. J. M. Zwartjes en N. W. van Kampen, J. P. P. B. Janson en T. M, M de Groot, H J. de Prie en G. F. Meijers. G. J. van der Zalm en M. Pouw, J. I. D. Privé en M. H. A. Spie- rlngs, C J. Schoonheim en N. Otten- hof, P. Slere en M. van der Zeeuw, H. Smit en W. T. Helmus, J. M. P. B vaat der Putten en H. G. F. Bourgonje, P. J. J. van Velzen en L. M. van den Els- hotit, P Blok en C. M. Zirkzee. RCL-UVS comb. LEIDERDGRP M het kader van de door RCL georganiseerde nederlaagwedstrijden spelen de Lei-1 derdorpers morgen tegen een com binatie van UVS (aanvang 4.15 uur).' Het gemeentebestuur van Voor schoten zal volgende week enkele uren „open huis" houden in de ge meentelijke kantoorflat boven de su permarkt van Albert Heijn N.V. en in de 14-klassige school In Noord Hofland om de inwoners de gelegen heid te geven deze gebouwen te be zichtigen. Op 27 augustus kan men een kijk je nemen in het nieuwe schoolge bouw aan de Admiraal de Ruyter- singel van 19.30 tot 21.30 uur, terwijl op 29 augustus van 19 tot 21 uur de kantooretages aan de Leidseweg be zichtigd kunnen worden. DEN BOSCH. 21 augustus Paar denmarkt Aanvoer 367, waaronder 96 veulens Prijzen in guldens per stuk: Volja- I rlge 1000-1525; Joneg werkpaarden 1250-1725; 1 '2 Jarige (tuigpaard) 600- 825; A V2 jarige (trekpaard) 750-1705. veulens (tuigpaard) 450-600; veulens (trekpaard) 650-800; hitten 700-925; shetlandse ponies (ruins) 375-600; shetlandse ponies (merries) 550-1250 prijzen in guldens per kg ges. gew.: Jonge slachtpaarden 370-390, oude slachtpaarden 275-350; slachtveulens 400-410; overzicht (resp. aanvoer, han- I del en prijzen): paarden: minder zeer kalm moeizaam te handhaven, jonge werkpaardenweinig matig minder vast; 1 '/2 jarige: minder luid stroef prijshoudend; veulens beperkt rustig gedrukt; hitten: minder groot kalm nauwelijks prijshoudend; shetlandse ponies: nor maal gedrukt gedrukt; slacht- paarden: redelijk rustig weinig verandering; de eerstvolgende paar- denmarkt zal worden gehouden op i donderdag 11 september a.s. ondertrouwd F. W J. Klein en C. J. Koek. A van der Heijden en J. J de Feij, H. C. de Kruijk en D M. A P. Houwing, E Verhoeff en D C. Oosterom, H. L. Co- hen en J. Louwrier, P. J. Vroegop en H. H. W. Clavan, C. A. G M. van d® Pas en E. J van Zeljst, R. Onderwa ter en A. C. Costa. J. P. van Dijk en C Freeke, T. Ouwehand en A. van Tongeren. A. D van den Dries en G. A J M. Plessen. H. L. A. Singeling en J. E. Dekker. H. de Vogel en C. Fa- vier, H. H. B. Ravensbergen en W. van der Voort, G C. M. Heijnen en A. B. van Wingerden, R. D. H. Ferguson en E B Lugard. F G Marljt en H. Smits A. J Koppe en W. Holswllder. Nog een beeld uit het roe rige Praag. Jonge demon stranten rennen weg voor en proberen het gezicht te be schermen tegen het traangas van de zwaar bewapende -politie.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9