In Suriname alleen nog ouderen die klagen over pensioenen WERKENDE JEUGD VOERT ACTIES Tilburg nu al verdeeld over nota- Veringa Als vertrek van intellectuelen voortduurt Burgemeester beaamt kritiek op de eigen benoeming RAAD SPANT ZICH IN VOOR ONTPLOOIINGSKANSEN TWEEDE VERGADERING VAN DE STRUCTIURCOMMISSIE AMBASSADEUR IN LISSABON HAD BETER NIETS KUNNEN ZEGGEN ■ZEgMBft' i - -J-. iftL Werkgroepen Kerkelijk Leven Drama op Noordzee VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De Surinaamse bevolking, de laatste jaren gretig voorzien van de meest burlesque vertoningen die rijk wortel schieten in deze broeierige tropenatmosfeer, zoals het operette-achtige conflict met Guyana, werd vorige week geconfronteerd met een ander soort alarmerend bericht: mas sale uittocht van jongeren naar Nederland. Op de afdeling van de vreemdelingendienst van het hoofdbureau van politie aan de Waterkant in Paramaribo staan dagelijks hon derden overioegend opgeschoten jongens en meisjes die een paspoort aanvragen om naar Nederland te vertrekken. Nijvere becijfer aars hebben aangevraagd. In 1967 vertrokken 7.600 Surinamers naar hebben aangevraagd. In 1967 vertrokken 7.600 Surinamers naar Nederland. De verwachting is, dat dit totaal in 1969 fors zal wor den overschreden. Kortom, in Suriname is men bezorgd dat het land over enkele jaren uit sluitend zal bestaan uit vergrijsde Creolen, Hindostani's, Javanen, Chi nezen en Portugezen wier grootste activiteit zal zijn het voortdurend zeuren over te weinig pensioen en het falen van de nationale sport- vedetten. Een toekomstbeeld dat wei nig rooskleurig is voor een ontwikke lingsland. De trek van Surinamers naar Ne derland dateert vanaf het begin van de 19de eeuw toen de Nederlandse plantage-eigenaars de negerslaven naar Amsterdam meenamen als huis houdelijk personeel of ze een vak te lei-en. Blanke kolonisten stuurden hun kinderen altijd al voor htm op voeding naar Nederland, zelfs hun buitenechtelijke kinderen. Toen er onder de kleurlingen per sonen kwamen die het tot enige wel stand wisten te brengen, zonden zij ook hen voor het krijgen van beter onderwijs naar Nederland. Het motief voor het zenden van Su rinamers naar Nederland is dat men naar Nederland moet gaan om, na daar een opleiding te hebben gevolgd, in Suriname iets te kunnen bereiken. Stijgen en eventueel ook dalen op de maatschappelijke ladder binnen Su riname was alleen goed mogelijk door gebruik te maken van de middelen die niet in Suriname zelf voorhan den waren. Bereikbaar Na de Tweede Wereldoorlog nam het personenverkeer tussen Suriname en Nederland grotere vormen aan. temeer daar het korter of langer ver blijf in Nederland steeds meer bereik baar werd voor hen die zich dit niet konden veroorloven. Een belangrijke rol hierbij speelde het in een lange traditie opgebouwde positieve beeld dat de Surinamers zich van het leven in West-Europa hadden gevormd: de goede sociale voorzieningen, de wel vaart, het volgen van opleidingen en cursussen. Jaarlijks groeide het aan tal Surinamers met ongeveer 1000 per jaar tot 13.000 eind 1966- In 1967 maakten ruim 7000 Surina mers de oversteek naar Nederland. Het totaal aantal wordt nu geschat op 25.000. En als de becijferingen die recentelijk in Suriname werden ge maakt kloppen zullen eind 1969 on geveer 35.000 Surinamers in Neder land zijn, hetgeen neerkomt op tien procent van de bevolking. Spanningen „De uittocht die wij thans meema ken is hoofdzakelijk te wijten aan de politieke onzekerheid die er heerst", zegt de Surinaamse socioloog drs. F, Moll. „Half oktober worden verkie zingen gehouden en het is niet uit gesloten dat Pengel weer aan de macht komt. Dit betekent dat men sen die tegen Pengel ageerden in het begin van dit jaar en nu medewer king verlenen aan het beleid van het interim-kabinet May na de verkie-1 zingen geen bestaanszekerheid heb- ben. De vlucht van de jongeren, scho lieren, intellectuelen en geschoolde arbeiders betekent tevens een enorme vlucht van menselijk kapitaal, geld I dat de overheid geïnvesteerd heeft om deze mensen te laten studeren I of zich te bekwamen in een vak. De economische ontwikkeling komt vol komen tot stilstand, de industrialisa- I tie wordt geheel afgeremd Nederland gaat nu profiteren van de met veel geld en moeite geschoolde Surina mers". „Je kunt het de jongeren die nu vluchten in geen enkel opzicht kwa lijk nemen dat ze tot deze stap over gaan. In Suriname heerst een struc turele werkloosheid. De economie steunt op een smalle basis, de bauxiet Ei' bestaat geen enkele sociale zeker heid Wie garandeert rechtszekerheid als straks Pengel weer aan de macht komt?". Drs. Moll verwacht dat zich in de komende jaren ernstige spanningen Bullen voordoen onder de Surinamers Éle nu in zo'n grote getale naar Ne derland komen. Hij is erg pessimis tisch over de aanpassing in Neder land. vastomlijnd doel. Het enige dat voor hen geldt is: weg komen uit Suri name, want de ellende breekt los. Bovendien is er een aantal negatieve factoren dat hun verblijf hier ern stig bemoeilijkt. Ik denk aan de ont spanning op de arbeidsmarkt, zal de Nederlandse gemeenschap voldoende tolerant zijn om een grote minder heidsgroep, d.ie in zekere opzichten een gevaar betekent voor de beroeps mogelijkheden van de Nederlander, op te nemen? Een ander probleem ontstaat wan neer deze vluchtelingen na bepaalde tijd terug moeten gaan. Welke eisen zullen deze mensen stellen aan de maatschappij waarin ze terug moe ten? Moet het een socialistische maatschappij zijn! Moet het een maatschappij zijn die volkomen los staart: van Nederland? Vergeet niet dat deze mensen wanneer ze geruime tijd hier ritten een totaal ander in zicht krijgen van een democratische rechtsorde, een gezond economisch klimaat. In Suriname wordt alleen gedacht in termen van korte termijn planning, gericht op het eigen groepsbelang. Iemand die dacht over planning op lange termijn wordt daar beschouwd als „communist". Drs. Moll is ervan overtuigd dat de massale uittocht van Surinamers niet tot in eeuwige dagen kan voort duren. Mogelijke oplossing ziet hij ondermeer in het laten deelnemen aan de verkiezingen in Suriname door Surinamers in Nederland. „Hiervan gaat een enorme psycholo gische werking uit. Door te kunnen stemmen komt een lotsverbondenheid tussen de Surinamers tot uitdrukking De politieke partijen zullen dan re kening moeten houden met de onge veer dertigduizend kiesgerechtigde Surinamers in Nederland. Nationale planning en onafhankelijkheid waar de politieke partijen in Suriname de (Van onze correspondent) 6YBEKARSPEL «GPD» „U heeft terecht geprotesteerd tegen mijn benoeming. Het is de plicht van de raad uiting te geven aan haar onvrede als zij vindt dat iets niet in het belang van de gemeente is. Ik ben het volledig eens met uw kritiek". Dit zei gis teren de heer P. Smit tijdens zijn installatie als burgemees ter van Sybekarspel (1-500 in woners) In burgemeester P. Smit van Midwoud heeft de gemeente Sybekarspel een nieuwe bur gervader gekregen die daar niet zelf om gevraagd heeft, want in tegenstelling met wat eer der wel eens vermeld is heeft de heer Smit niet naar deze II functie gesolliciteerd, maar j dit ambt aanvaardt op ver zoek van de minister van Binnenlandse Zaken. Dit komt tot uiting in zijn in stallatierede waarin hij be treurde dat we in Nederland nog niet tot het instituut van de gekozen burgemeester zijn gekomen, waar hij zelf voor stander van is. Eens was de heer Smit het ook met de kri tiek die geuit is op het feit dat hij naast burgemees ter ook secretaris zal zijn. Veel liever had hijzelf een ontkoppeling van deze func ties gezien. mond vol van hebben zijn dan geen geprostitueerde begrippen. De Suri naamse kiezers in Nederland nemen geen genoegen met deze loze kreten die het misschien nog wel doen in Suriname maar voor hier totaal on aanvaardbaar zijn. De onafhankelijk heid is geen doel maar middel tot een democratisch bestel. DEN HAAG (ANP) De Ame rikaanse astronaut James A. Lo- veil, de man die de meeste ruim te-ervaring op zijn naam heeft staan, brengt thans een privé- bezoek aan ons land in gezel schap van zijn vrouw Merilyn en zijn kinderen Barbara en James. Gisteren arriveerde hij op Schip- i hol, morgen verlaat hij ons land weer. De enige uitzondering op het strikte privé-karakter van het bezoek was een officiële ont vangst in besloten kring in de Amerikaanse ambassade. Hij ver telde daar o.a. aan Prins Claus en minister-president De Jong over zijn ervaringen tijdens zijn vluch ten met de Gemini VII en XII en met de Apollo-VIII, waarin hij samen met Borman en Anders de befaamde kerstvlucht om de maan maakte. Lovell is aange wezen als commandant van de Apollo-XIlI, waarmee begin vol gend jaar een landing op de maan zal worden uitgevoerd. Op de foto Lovell bij een maanglobe in gesprek met Prins Claus. Reëel Voorts zou het huidige interim-ka binet een planning voor reële opbouw en dan vooral voor een realiseerbare opbouw, moeten opstellen en dit aan de politieke partijen moeten presen teren. De politieke partijen die deze planning accepteren zullen de men sen meekrijgen. Van het grootste be lang is echter dat er politieke lei ders komen die moreel volkomen in teger zijn. Ik ben er zeker van dat de Surinamers in Nederland kunnen meewerken aan het brengen van ver anderingen m de economische en so ciale orde in Suriname. De potentie om deze veranderingen door te voe ren is momenteel niet aanwezig in Paramaribo. Alle intellect, alle jon geren trekken weg. In Suriname ge looft men dat wat daar gebeurt uniek is en er niets behoeft te ver anderen. Als het allemaal zo geweldig is waarom dan die plotselinge trek naar Nederland? Het land laveert op de rand van zijn intellectueel bank roet. Men is er eigengereid, zelfvol daan en bekrompen". Druk .De mensen die nu komen hebben deze stap gedaan onder een grote druk. Ze komen veelal zonder eeri (Van onze correspondent) TILBURG (GPD) De tweede vergadering van de structuurcom missie van de Tilburgse katholieke hogeschool gisteren heeft geleerd dat het werk in deze commissie een moeizaam karakter gaat krijgen Van de vijf agendapunten kwamen er slechts drie aan de orde. Hierbij bleken de vijf geledingen die in de commissie zijn vertegenwoordigd geen eensluidend standpunt te kun nen innemen. Bij de bespreking van de nota- Veringa werden drie sterk van el kaar verschillende standpunten op tafel gebracht. Hierbij was wel over eenstemming over het feit dat men binnen de structuurcommissie deze nota alleen beschouwt als een dis cussie-stuk. Bovendien heeft het cu ratorium bij de behandeling van de positie en samenstelling van dit col lege meegedeeld dat het begin vol gende week zelf hierover een ver klaring zal uitgeven. TV Via een gesloten tv-circuit konden buiten de vergaderzaal de discussies van de commissie worden gevolgd. De belangstelling hiervoor was aan de matige kant. De deelnemers aan het overleg bleken het eens te zijn over het doel van de commissie dat- omschreven wordt als het uitwer ken van een structuurplan waarbij de democratie medebeslissingsrecht van alle geledingen op alle niveaus als uitgangspunt zal worden geno men. Bij de bespreking van de nota-Ver- ringa kwamen echter vijf verschillen de zienswijzen op tafel, waarvan die van de wetenschappelijke medewer kers, studenten en technisch en ad ministratief personeel het dichts bü elkaar lagen. In deze verklaringen werd geconcludeerd dat een zinvolle basis voor overleg pas tot stand kan komen door de afwijziging van ;- der wetsontwerp dat niet gebaseerd is op overleg binnen de universitei ten. Cubaan uitgewezen Amerika heeft twee Cubanen, die werkten bij de Cubaanse missie bij de Verenigde Naties, bevel gegeven het land te verlaten omdat zjj gepoogd hadden Cubaanse vluchtelingen op te leiden voor spionagedoel einden Fotograaf was misdadiger Adol- phe Bauer was de officiële fotograaf in Grenoble tijdens de Olympiscne Winterspelen en een graag geziene gast bij winterse sportevenementen, maar woensdag kwam aan het licht dat hij jaren een dubbel leven heeft geleid. Een overval op een winkel in Grenoble leidde nl. tot een schiet partij waarbij een der overvallers werd gedood. De agenten herkenden in de dode tot hun verbazing Bauer De tweede overvaller bleek zijn 28-jarige zoon. Bauer heeft de afge lopen jaren waarschijnlijk meer dan honderd overvallen en inbraken ge pleegd en twee jaar geleden een po litieman doodgeschoten. UTRECHT (GPD» Gister avond heeft de raad voor wer kende jongeren in Nederland zich in Utrecht voorgesteld. Achter grond van de oprichting was het besluit van de organisaties van werkende jongeren van de drie vakcentrales om ten aanzien van de gehele problematiek van de werkende jongeren vooral van de ruim 450.000 in de leeftijd van veertien tot en met achttien jaar zelf verantwoord en geco ördineerd actie te voeren en de belangenbehartiging zelf ter hand te nemen. Het doel is dus op basis van artikel 12 van de arbeidswet 1919, maximale ont plooiingskansen voor werkende jongeren te bereiken. In de installatierede Kchtte voor zitter H. Groeneveld jr. dit toe. door er op te wijzen dat de raad van wer kende jongeren dit doel tracht te be reiken door: het inventariseren en kritisch ana lyseren van omstandigheden waarin jongeren in het bedrijfsleven werken: het nauwkeurig nagaan op welke wijze schoolgaande jongeren worden voorbereid op de werksituatie, op welke wijze het onderwijs aansluit bij inviduele capactiteiten en hoe de doorstromingsmogelijkheden in het lager-beiroepsonderwijs zijn; het kritisch analyseren van de to tale vakopleiding met name hoe de beroepsopleiding is ingepast in de werksituatie, in hoeverre de beroeps opleiding gericht is op de ontwikke ling van de persoonlijkheid en op het punt dat beroepsopleidingen vol ledig afgestemd dienen te zyn op maatschappelijke en technologische ontwikkelingen inventarisatie van de manieren waar op deelneming aan het vormings werk vanuit de werksituatie en van uit het vormingsinstituut wordt ge voerd. Tevens wil de Raad voor Werkende Jongeren als adviesgroep en indien noodzakelijk als pres siegroep fungeren en werkende jon geren alle informatie verschaffen over beroepsopleidingen vormingsmoge lijkheden, studiekosten enz. problematiek zullen bezighouden. Bij de samenstelling van de raad, die uit 21 personen bestaat, is er naar gestreefd jongeren uit alle bedrijfstakken bij het werk te be trekken. Tevens zijn afgevaardigden van de drie landelijke organisaties van het vormingswerk, als ook van een aantal leerlingraden en actie groepen aangetrokken. Op de eerste vergadering heeft de raad een voorlopig actie-programma samengesteld, dat vier punten om vat. De raad zal 1 november een lan delijke actie voeren. Deze datum moet de dag van de werkende Jeugd worden. Leden van de raad en de achter ban. de vakcentrale en de jeugd in formeren op alle fronten. De raad bekendheid geven bij de werkende jongeren. En als laatste actiepunt staan er gesprekken met ambtenaren en mi nisters van onderwijs, wetenschappen en sociale zaken op de agenda. In samenwerking met de Neder- landse Studentenraad <NSR> zal er j de drie komende weekeinden gewerkt I worden aan een zwartboek. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Minister Bakker, minister van Buitenlandse Zaken ad interim, is van mening dat de Nederlandse ambassadeur in Portugal onlangs beter geen opmer king over het radicale beleid van de Portugese regering in Mozam bique had kunnen geven, daar een dergelijke uitspraak te gemakkelijk als *n positieve waardering uitgelegd kon worden De minister antwoordt dit, op vragen van het kamerlid H. Wierenga «PvdA), naar aanleiding van uitlatingen van ambassadeurs mr. G. E. baron van Itersum in het in Mozambique verschijnende blad .JToticas". na zijn recente reis in dat gebied. Verscheidene positieve uitlatingen die onze ambassadeur volgens het blad zou hebben gedaan, zijn door de Nederlandse vertegenwoordiger niet in de mond genomen, aldus minister Bakker. Zo zou hij bijvoorbeeld be- I slist niet hebben verklaard tegenover I een verslaggever van Noticias dat „alle landen ter wereld eerlijke waar- I nemers zouden moeten sturen om verslag uit te brengen over het in drukwekkende werk van de Portuge zen in Mozambique". - 'r'K! Het is de bedoeling op korte ter mijn te komen tot het instellen van een aantal werkgroepen, die zich met bepaalde kanten van de gehele NED. HERV. KERK Beroepen te Mastenbroek (toezeg ging) M. A. Jansens te Stellen dan' GEREF. KERKEN vrijgemaakt Bedankt voor Neerlandia (Cana dian Reformchuroh) C. Bijl te Hil versum. In een vrij druk bevaren Noordzee zijn twee Tholense vissers gisteren op wonder baarlijke wijze aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Zij wisten zich, nadat hun schip was gekapseisd, in leven te houden in een luchtbel in het ruim om later door een gat te ontsnappen. Twee andere vissers hadden echter niet zo veel geluk en moesten het onverklaarbare ongeluk met de dood be kopen. Op deze exclusieve foto's van Dick Lenke ziet u links de druk bevaren Noord zee met de zinkende „Cornelis" en rechts een close-up van de zinkende „Cornelis'*. MS"*»

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7