Parkeervoorzieningen nodig en streven naar wandelgebieden Gezondheidscentrum afgerond Vijfenzestigjarige huwelijkstrouw van Leids echtpaar Slaap maar lekker in uw grote mooie huis ,1 Fanfarekorps f! op Dunant PROMENADE LEI DENA ARS EUCHTENHUN HART 01 ER HART VAN STAD: Met auto voor winkeldeur" Terras op Beestenmarkt „Leg bestemmingen vast" „Doe die rotauto's weg' rije banen openbaar vervoer WETHOUDER 01 ER BELEID VAN COLLEGE: Douwe Egberts C Een nieuwe Pickwick thee: Pickwick Darjeeling! Nieuw! j Tal van raadsleden hebben de ver- schillende meningen aangehoord. Wat gaan ze er bij de behandeling van de pai'keernota in de vergadering van i maandag 1 september mee doen? J. A. L. de Ronde jubileert bij NZH Vierkant PIERROT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN/RUINERWOLD Zondag 24 augustus is het vijf enzestig jaar geleden, dat de heer A. Taverne en mevrouw M. Taverne-Boot in Leiden in het huwelijk traden. De bruid is 89 en de bruidegom 90 jaar. Zij zijn de ouders van één doch ter en vijf zoons, de grootouders van 23 kleinkinderen, de overgrootouders van 15 achterkleinkinderen en de bet-over grootouders van een achter-achter-kleindochterSinds juni 1965 wonen de heer en mevrouw Taverne in het Drentse Ruinerwold. Daarvóór woonden ze hun lange huwelijksleven in Leiden, ivaar velen hen nog zullen kennen. LEIDEN Uit Willemstad deze bladzijde uit het logboek van de „J. Henry Dunant" met chronische zieken j^jj uit Leiden en omgeving aan boord: Het begin van de donderdag week iets af van het normale patroon. Om teven uur kwam kapelaan Sibbelink j# uit Bergen op Zoom aan boord om K de H. Mis te bedienen. Ook niet- I roonrs-katholieken volgde dit vol tandacht. 01 Het was één van de mooiste dagen van de week. Op het prachtige brede water van de Oosterschelde was het varen een lieve lust. Sommige gas- ten en verpleegsters vonden de gol ven net iets te hoog. maar gelukkig had de kok een probaat middel te gen zeeziekte: uitgeholde aardappels met een touw om je nek. De herenzaal won de finale hersen gymnastiek. De eerste prijs was een boek. Het lottospel was soms een veldslag. De spanning blijft tot vrij, dag. Om vijf uur meerde de Dunant aan de kade in Willemstad. Na de maaltijd bood de afdeling van het Rode Kruis een sinaasappel aan. als mede ingelijste foto's van het oude stadje. Het fanfarekorps OBK gaf marsen ten beste op de zalen, omdat er op de kade gebrek aan ruimte was. Horen en zien verging de opvaren den. Ds. Schoomheim verzorgde de avondsluiting en daarna werden de lichten gedoofd. LEIDEN Het gaat snel op het Schuttersveld, bijzonder snel. Dat moet ook, want volgende week gaat de Groenoordhal open en dan moet de gedeeltelijk aan- gelegde Oegstgeesterweg over het Schuttersveld de verbinding zijn tusen station en hal. Aan de kant van de Willem de Zwijgerbrug is de aansluiting bijna gereed (op foto LD/Holvast). Aan de zijde van het Stationsplein scheelt het j ook niet veel. LEIDEN Het beleid van burgemeester en wethouders is erop gericht de Haarlem merstraat, die nu op zater dag is afgesloten voor het verkeer, de gehele week tot promenade te maken. Maar eerst moet vervangende par keerruimte worden gescha pen. In deze geest sprak wet houder mevrouw Den Haan op de parkeernota-hearing over het onderwerp wandel gebieden. Zij stelt zich voor, dat behalve winkelstraten ook qua stedeschoon attrac tieve pleinen als het Pieters kerkhof verkeersvrij kunnen worden gemaakt in de toe komst. Maar ook daarvoor is volgens het college de voor waarde: vervangende par keerruimte. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Burgemeester en wethouders achten het streven naar voetgangersgebieden in Leidens binnenstad, neergelegd in de verkeersnota 1967, niet in strijd met de gedachten over in tern parkeren, die spreken uit de nu aan de raad voorgelegde parkeernota 1969. Wethouder van verkeerszaken, mevrouw Den Haan: Te maken voetgangersgebieden zullen niet worden doorsneden door aan- en afvoerwegen, omdat de parkeergara ges aan de rand hiervan zijn gepland. Deze opmerking, gisteravond Waarom leggen we ons vast? gemaakt in de foyer van de vroeg de \ertegenwoordiger van Stadsgehoorzaal, behoorde tot de Leefbaar Leiden. Waarom door par- weinige keren, dat deze door het keervoorzieningen te maken het au- gemeentebestuur belegde bijeen- torijden bevorderen? Luchtvex-ontrei- komst het karakter van een niging, groen-afbraak en gevaar zijn hoor zitting" (burgemeester v. d. er het gevolg van. Waarom wordt Willigen noemde deze uitdruk- voor de parkeergarages de loopaf- king voor hearing) verloon'. Al- stand op 200 meter gehouden, terwijl leen mevrouw Den Haan, betrok- j jn een gemeentelijk rapport over een ken als zij is bij het verkeerspro- dienstverleningscentrum voor be.iaar- bleem. schoot wel eens uit haar den als voor de groep te lopen af- slof. De burgemeester en de wet- stand 800 a 1000 meter wordt aange- houders Piena en Sannes be- geven? was een succesvolle „uitsmij- perkten zich tot luisteren. Zij lie- ter" van het comité ten ditmaal het woord aan ge meentesecretaris v. d. Poel, die rv j als gespreksleider optrad. JJOOCl Deze exquise thee, die slechts gedurende twee korte perioden geoogst kan worden, is afkomstig van de lagere hel lingen van de Himalaya. Het is een bijzondere thee met 'n exotisch karakter, een verrassend rijke geur en een weelde aan smaak. Pickwick Darjeeling, de thee die de echte theeliefhebber zal weten te waarderen. Let op het donkerrode doosje met gouden band. Geurige Darjeeling Bladmelange T 112 Een heel andere mening, namens het zakenleven uit het centrum tus sen Brccstraat en Haarlemmerstraat (343 zaken)Het is hoog tijd. dat er iets gebeurt. Waarom koopt ment een au to? Om te gebruiken. Geef daarvoor gelegenheid en voer deze goede par keernota uit. Anders wordt het een- :l LEIDEN De bouw van het 4 „gezondheidscentrum" aan de 3 Bernhardkade in het Kooikwar- tier, sinds anderhalf jaar een 'j centrum niet alleen voor deze stadswijk, maar ook voor Lei de- naars uit andere delen van de I stad en inwoners uit tal van plaatsen in de omgeving, is van i de week „afgerond", o 3 Zowel in- als uitwendig moesten cl w nog allerlei dingen worden vol- tcoid en dat is nu gebeurd. Het mo- (i derne, zonnige gebouw, omringd door H groen- en bloemenperken, heeft o.a. II in forse letters de naam „Gezond- J heidscentrum" op de gevel gekregen. 5 Lit laatste maakt het zoeken gemak- keiijker. Gebleken is n>.l., dat niet- bewoners van de Kooi veel moeilijk- o heden hebben met het vinden van o dit gebouw, waar consultatiebureaus j> zijn en tal' van andere onderzoeken morden gehouden. De verwarring 0 wordt in de hand gewerkt door de 17 aanwezigheid in de naaste omgeving 1 Van een jeugdgebouw. trum een dod stad en zullen bedrij ven investeringen stoppen. Een vertegenwoordiger van de ANWB onderstreepte dit standpunt. Hij heeft als uitgangspunt, dat zoveel mogelijk aan de wensen moet worden tegemoetgekomen. In de nota is ge probeerd eruit te halen wat erin zit. Een huisvrouw: Wij willen hele maal niet met de auto naar het cen trum. Doe die rotauto's weg. We wil len op een terrasje kunnen zitten, op een bankje. Een baardige jongeling ging nog verder: Ik wil het liefst op mijn blote voeten over gras van deur tO'L deur gaan. lekken- tussen de bloe men. Nog een kreet «uit de hoek van D'66 en in de geest van Karei Appel We zijn nu maar wat aan het anrot- i zooien. Maak eerst een structuurplan voor de binnenstad en voer vooral een cultureel beleid. Verder uit de politieke hoek een radicaal stand- punt: Trek de nota in en maak een bestemmingsplan. Laat B. en W de gemeente in kennis stellen van hun visie, als die er is. Uit de politieke jongerenhoek het standpunt van de besturen van AR j JOS. KVPJG en CHJO een centraal staande parkeerga rage (Mii-akelsteeg/v.d. Werfstraat) heeft nut, een garage aan de Mors singel is nodig; aan de rand van de stad parkeer- voorzieningén met goede busverbin dingen met het centrum: maak van de Beestenmarkt een terras langs de Rijn: geen verkeer aantrekken in cen trum. dat door terrassen en prome- ïxades gezelliger moet worden. Geexx verkeer aantrekkenHet werd sterker gezegd: Doe als Rot terdam en inaak het de automobilist zo moeilijk mogelijk. Commentaar van mevr. Den Haan: Leiden is Rot terdam niet. Naar Rotterdam komen ze toch wel. naar Leiden niet. Hoe komen ze in het centrum? Ve len huisvrouwen, bejaarden, jon geren niet per auto. maar met openbaar vervoer, aldus de woord voerder van de NZH, die opmerk te. dat de situatie langzamerhand onmogelijk is. J.l. zaterdag kon er bijna geen bus door de Leidse binnen stad komeix. Wij krijgen geen kans om te tonen wat we waard zijn. Geef ons die kans en dus vrije banen. Exx tenslotte kwam toch de opmer king, die Je op een bijeenkomst als deze al eerder had verwacht: De grachten en kanalen in de binnenstad verliezen binnenkort hun oorspronke lijke functie van vaarweg. Gooi ze I dicht. Het blijkt toch te kunnen: op 21 augustus 1969. waarop iedereen de mond vol heeft van de menselijkheid van Doebtsjek en het verraad van de Russen, is het zonder meer mogelijk dat in Leiden een jong echtpaar «met een kind) de nacht op straat doorbrengt. De enige zonde van deze twee blijkt te zijn dat zij hij elkaar en met hun kind in een eigen huis willen wonen. Een huls dat onze gemeenschap, de gemeente Leiden, hun niet kan of niet wi: verstrekken. Gisteravond lagen ze weer In de Korenbeurs. De nacht daarvóór mochten ze doorbrengen aohter cel deuren, bij de gratie van een per soonlijk besluit van de Leidse bur gemeester, daartoe wel gedwongen door een telefoontje van een woe dende Leidienaar, die hem vroeg of hij bij de gedaohte van die twee daar onder de blote hemel wel kon 91 apen. Gistei-middag kon het paar Weerlee op het politiebureau horen dat het gevang vol was, dat er niets aan kon worden gedaan, ze moesten maar weer naar de Koren beurs gaan. cliryve e ró Hoe lang nog. zo ga je je afvra gen, kunnen dit soort toestanden voortduren? Hoe lang nog zal het duren voordat de gemeente Leiden haar belangrijkste functie, namelijk de verzoi-ging van diegenen die zo vertegenwoordigt-, waarneemt? Tot nu toe en dat is nu wel duidelijk geworden, is Leiden 'n stad voor de stei'ken en van de sterken: de zwak- ken liggen hier letterlijk en figuur - I lijk in de stadsgoot. Een ge-meent» die daar niet alles voor doet of wil doen. heeft gefaald bij de toe passing van één van de belangrijkste beginselen, die aan onze maat schappij ten grondslag liggen, dat wij samenleven op basis van het I reoht van de zwakke. Deze jongelui op die brug hebben j het hun hele leven lang al moeilijk gehad en het ziet er naar uit dat dat zo zal blijven. Het huweijk be- j tekende voor hen een vlucht uit be- HAARLEM LEIDEN Op vrijdag 5 september zal de chef personeel- en algemene zaken van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschap pij N.V.. de heer J. A. L. de Ronde, veertig ja ai' in dienst zijn bij het openbaar vervoer. De heer De Ronde (57) begon zijn carrière als admi nistratief employé bij Van Gend en Loos in Rotterdam. Na een jaren lange ervaring in het goedërenver- voer te hebben opgedaan, werd de jubilaris aangesteld als administra teur bij de Groningse Autobus Dienst Onderneming in Hoogezand. Op 1 mei 1957 werd hij chef van de afdeling bij de NZH in Haarlem. Rij zijn komst- reden de trams nog door Haarlem en Leiden. Hij zag I zich voor een gigantische taak ge- I steld: de omschakeling van trambe- I drijf naar busbedrijf. Deze omschake ling naar het busbedrijf vergde j niet alleen op vervoerstech- j nisch, maar vooral ook op sociaal en maatschappelijk gebied enorme inspanningen. De jubilaris is altijd de bezielende stimulator van de personeelsvei-eni- gingen geweest. Hij is in staat ge weest de eendracht tussen de per soneelsverenigingen te bevorderen. Zijn troetelkind, de NZH-harmonie, heeft hem leren kennen als een man, op wie staat, te maken valt. De jubilaris zal op vrijdag 5 sep tember in het Haarlemse Restaurant Dreefzicht recipiëren van drie tot vijf uur. nauwende omstandigheden, die een nieuwe stap had kunnen zijn. De I gedachte dat wij, de Leidse bevol king. collectief verantwoordelijk zyn voor de mislukking van deze stap is moeilijk te verdragen. Hoe anders zit het met hen die 1 in een gespreid bedje terecht komen en die letterlijk en figuurlijk rustig kunnen slapen, ondanks het- feit dai zij in naam van ons gefaald hebben Na de Waardgracht-zaak en met het echtpaar Weerlee in de Koren- beurs kunnen we met een variant op het bekende liedje zeggen: Me neer de burgemeester welterusten. I slaap maar lekker in uw grote mooit huis THIJS DE KOOI ELINE DE KLERK MATTHIAS GIJSEN ERIK MORITZ ADVERTENTIE VEBLOVINGSBIWGEW DESIRÉE 100 pram) 1,60 Wie waren er? Om een greep te doen: vertegenwoordigers van (be langen) organisaties als midden stand, NZH, sympathisanten met een binnenkort op te richten maatschap pij voor stadshei'stel. het comité Leefbaar Leiden, politieke partijen, die geen zitting hebben in de raad <D'66 en de PPR), maar ook parti culieren, die belangstelling' hebben voor het wel en wee van de binnen stad. over de functie filosofeerden en uiteraard vaak van mening verschilden. B. en W. gaan ervan uit, dat de parkeernota een uitvloeisel is van het basis- en wegenplan 1961. Het was fijn, dat een bijeenkomst als deze het mogelijk maakte de korte visie van de stadsplanoloog te horen, die des gevraagd zei heilig te geloven in het vierkant van wegen in het wegen- plan, maar daaruit niet de in de no ta aangeduide plaats voor de par keergarages te kunnen afleiden. Die plaats voor de parkeergara ges het college denkt in de eerste plaats aan Ir. Driessenstraat en Ga- renmarkt werd van verschillende kanten aangevochten. De sympathi santen met Stadsherstel hebben voor al bezwaar tegen de Garenmarkt en hun spreker legde een plattegrond van de stad als ingekomen stuk voor de raad over, waarop de ga rages in een heel andere cirkel zijn opgesteld. Vooral van deze zijde kwam de kri tiek. dat men in Leiden de zaken om keert en parkeervoorzieningen gaat treffen voor de binnenstad, waarvoor nog geen bestemmingsplan bestaat. Een plan, dat de bestemmingen vast legt, wordt in de eerste plaats nood zakelijk geacht, terwijl voorts werd aangedrongen op een lijst met be schermde stadsgezichten. (Foto LD/Holvast) JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3