Ideaal wordt vervuld NEEF WURGDE TANTE De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Leiden beproefde index voor kunst kni: 'sper knasper .v- TED DE BRAAK START MET EIGEN SHOW ew gióteren P Seismografen op maai* weer actief VARA KOMT MET OMBUDS MAN Poolse verspringer na val overleden (eKK^1 A WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 5 HILVERSUM GPDTed de Braak, de grote snorremans die met zo'n overduidelijk enthousiasme de programma's „Farce Majeur en „Piek Up" bevolkt, ziet over enkele weken zijn lang gekoesterd ideaal in vervulling gaan: een eigen show. Want 10 september gaat in het Rembrandttheater in Arnhem zijn programma „Téte a Ted in première. Een avondvullend cabaretprogramma, niet direct ge- ent op politiek of actualiteit, maar spits genoeg om massa's plezier aan te beleven. Daar staat trouwens ook een keur van tekstschrijvers voor garantom u er even een paar te noemen: Jaap Fischer, Alex ander Pola, Jan Fillikers, Harry Geelen, Hans Peters, Tom Lehrer, Gerard Hulshof en uiteraard Ted de Braak zelf. gTed doet de show overigens niet in zijn eentje. Hy heeft zich voorzien van een fraaie bloem: José den Bur ger, het talentvolle meisje dat in AVRO's ,A star is born" de eervolle derde plaats behaalde. Het wordt overigens een wat dure wensvervul ling: want Ted betaalt de hele zaak uit eigen zak. Een opgewonden Ted zegt over zijn showplannen: „Mens, hoe lang heb ik al niet zitten mijmeren over zo iets. Al jaaaaren. En altijd weer knapten kleine plannetjes af op af wezigheid van zalen, gebrek aan geld. Sponsors vinden is een pure onmo gelijkheid Je moet, als je iets wilt bereiken, het stomweg allemaal zelf doen. Waarom? nou. dat 's simpel. Je hebt namelijk de keuze tussen twee dingen. Of doorschnabbelen bij ra dio en televisie en wat aanrommelen in het land op feestavonden en der gelijke, of een stapje hoger gaan en je repertoire op een aantrekkelijker niveau brengen. Ik heb verschrikke lijke armoe gekend, dat hindert niet je leert er tenminste van om wat weg te leggen als het beter gaat. Dan Ineens heb je de benodigde centjes bij elkaar. Dan kun je ook weer twee dingen doen: een auto en een huis kopen, met het risico dat na een tijdje je artistieke kaarsje uitgaat, of verder gaan en daar al je centjes insteken. Ik ben dan nog wel zo'n [onverbeterlijke optimist dat ik denk dat dit laatste beter is en dat het me bovendien nog zal lukken ook. Temeer daar ik geweldige tekstjon gens om me heen heb. Als ik wer kelijk iets wil bereiken, dan is het nu de tijd. Dat is ook de mening van mijn manager en organisator Joop van Ende, die voor vijftig procent mijn risico deelt. Joop werkt zich de blaren, die man doet alles zelf. zorgt eigenhandig voor het licht en voor het geluid." Laatste zetje „Weet je wie mij eigenlijk dat laat ste zetje heeft gegeven? meneer 'Oostra van de Lawy in Drachten. Ik moest daar een poosje geleden eens anderhalf uur vullen. Oostra wist dat een eigen show wilde en na afloop van die anderhalf uur zei hij tegen me: „Man, je kunt het. doe het nou toch eens En toen ik hem de pro blemen uiteenzette, zei hij: „Ik zal je helpen met raad en daad en ik zal je bovendien een avond plaatsen. Daar zitten we dan prompt de twee de dag. Ik heb in de loop der jaren langzaam hier naartoe gewerkt, ik heb liedjes gekocht, repertoire opge bouwd, teksten bij elkaar geschar reld. Verbindende conferences doe ik zelf. En nu, na vier jaar, heb ik uit eindelijk, voor mijn begrippen al thans, een goed repertoire bij elkaar. Je zit aanvankelijk wel even te den ken: hoe ga ik de planken op? In trui en broek, als modern artiest, of in het nette pak? Je kunt moeilijk ouderwetser zijn dan de tijd waarin je leeft. Maar dan de andere kant: Ik ben misschien een beetje ouder wets. Ik heb dit gedacht: als ik thuis gasten krijg, dan probeer ik ze zo veel mogelijk te verwennen. In een theater moet je dat ook doen. zij het dan dat je ze niet persoonlijk de bor relhapjes in de mond kunt steken. Maar je kunt er wel op z'n minst net zo netjes uitzien als de gasten in de zaal. De overige verwennerijen: ik zorg ervoor, door al die kleine details en de grote zorg voor licht, geluid en aankleding die sfeer te scheppen die je nodig hebt, zeker als je optreedt in een zaal met goede accommoda tie." Amusement ,Jk wil In de eerste plaats amuse ment ontroering, griezelen en lachen zijn er onderdelen van en dat is heel wat anders dan het doen van concessies. Het is gewoon mijn opvatting. Ik wil geen dik program ma, maar wel een goed verzorgd ge heel met goede teksten, van een nor male speelduur, waarbij ik me niet helemaal kapot hoef te werken of mezelf verkrampt moet gaan staan waarmaken. Er is voldoende afwisse ling in mijn programma en wat heel belangrijk is: er is goeie muziek. Een one man show? Nauwelijks. Het is een vorm van cabaret, met een zeer belangrijke inbreng van José den Burger en van de mensen van de muziek. José is overrompelend en goed. Iedereen adviseerde mij aan vankelijk: neem een gevestigde naam naast je maar zo'n naam heeft al werk en heeft die geen werk, nou dan hoeft die van mij niet meer. José is een schat van een meid, met e«n ge weldig, zelf ingebracht repertoire, we hoefden voor haar maar één ding te maken". „Ik hoop dat mijn show goed van de grond komt, dat de mensen me de kans gunnen. Een kleine 25 uitkopen zijn er al door het land geboekt, maai- dat is nog lang niet voldoende. Er moeten meer theaters komen die me de kans willen geven. Naar Am sterdam gaan? Als ik de kans maar krijg. Maar voorlopig zijn daar alle theaters in het centrum volgeboekt. Enfin, we wachten maar af. zij het dan ook met de zenuwen in mijn lijf, laat ik eerlijk zijn. Er is nou geen te rug meer: hot wordt erop of er onder". (Van onze correspondent) EINDHOVEN (GPD) De wurg- moord in Eindhoven is opgelost. De alleenwonende 71-jarige mej. C. J Viveen is zaterdagavond vermoord door haar 19-jarige neef, de werk loze bouwvakker R. V. Hij heeft na de moord bijna 4300 gulden ont vreemd, waarvan 1000 gulden zijn verdwenen. De Eindhovense politie verdacht R. V. zondagavond al. Toen R. V. er de lucht van kreeg dat de politie hem zocht is hij bij kennissen ondergedoken. Afgelopen nacht meldde de verdachte zich op het politiebureau om enkele misver standen uit de weg te ruimen. Een urn- later bekende hij zijn tante te hebben vermoord. R. V. zat in geldnood. In de week voorafgaande aan de moord had hij j een auto gekocht van 400 gulden Omdat hij niet in staat was de auto Ineens te betalen had hij 100 gulden aanbetaald: het resterende bedrag zou hij zaterdag betalen. Deze 3001 gulden probeerde hij tot drie maa' j toe bij zijn tante te lenen. Zaterdag kreeg hij een dag uitstel van zijn betaling. Hij ging 's avonds opnieuw naar zijn tante, echter weei zonder succes. Toen mej. Viveen i haar neef wilde uitlaten, bracht hij haar met een gummiknuppel enkele slagen op het hoofd toe. Toen zij begon te gillen legde hij zijn hond over haar mond. Direct daarop werd zij gewurgd met een sjaal die de verdachte van de kapstok haalde. NEDERLAND I 7.00 7.07 8.00 8.20 8.25 8.50 10.35 Voor de kinderen (AVRO) Pluimpje (NOS) Journaal (NOS) Scala, informatief programma (NOS) Journaal (NOS) Stichting Socutera De 21ste eeuw: De eerste tien maanden (II), documentair programma (NOS) The Last Hurrah, speelfilm (NOS) Samenvattende reportage wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan voor amateurs in Brno (NOS) 10.55 Journaal (NOS). |i NEDERLAND II 6.50 Pluimpje (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.07 Wenen op muziek, muziek- en balletprogramma, in kleur (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Hitlerjugend (II). documentaire (AVRO) 9.10 Ray Charles Big Band (AVRO) 9.35 Avro's Tclevizier. actualiteitenrubriek (AVRO) 10.05 Journaal (NOS). TED DE BRAAK jaren zitten mijmeren Mousetrap Voor hert eerst in bijna 17 jaar is de voorstelling van de ..Mousetrap" van Agatha Christie in Londen als gevolg van een elektrici- j teitsstoring niet doorgegaan. Met uit- zondering van de zondagen, de kerst- j dagen en andere speciale gelegenhe den wordt het stuk reeds ruim 16 jaar dagelijks opgevoerd. ADVERTENTIE Er z'rjn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. HOUSTON (Reuter) De seismo- grafen op de maan die uitgescha keld waren voor de 2 weken durende maannacht, werken thans weer nor maal. Z\j zenden opnieuw gegevens naar de aarde, w.o. enkele kleine be-1 vingen. De instrumenten, die 13 da- gen lang na de plaatsing op de maan j door de astronaut Aldrin gefunctio- j neerd hebben, werden op 3 augustus uitgeschakeld met *t oog op de stren ge koude tijdens de maannacht. Twee kleine radioactieve-isotoop verwar- mers hebben de instrumenten be schermd tegen een koude van 300 graden fahrenheit. Erg benieuwd was ik naar „Vrouw in Polen" van de Fran se filmer Jean-Marie Drot. In de eerste plaats omdat ik vcrige week geboeid was door zyn „Vrouw in Venetië", en in de tweede plaats omdat ik wel eens bevestigd wilde zien, dat Drot inderdaad een uitnemend filmer Is, die zich aan weet te passen aan zyn onderwerp en alleen als filmer op velen 'n geanimeerde indruk maakte, omdat Vene tië die gemanierdheid eenmaal opriep. Polen is zoiets geheel anders dan Venetië, dat Drot door de mand zou zyn gevallen als hy zyn film over dit land op dezelf de manier gemaakt zou hebben als over Venetië. Welnu, hy heeft me niet teleurgesteld. In de eerste plaats was de vrouw die hy dit keer gebruikte om Po len op te roepen, van een geheel ander slag dan de Venetiaanse: niet mooi. maar wel aardig en ook karakteristiek. De aanpak was ook heel an ders dan in Venetië. Geen zwe verige, intellectuele, speelse, maar gewone informatieve ge sprekken. Veel over de oor log natuurlyk, omdat Polen per- centsgewys het zwaarst door de oorlog getroffen land is. En zoiets biyft uiteraard nog de cennia lang in zo'n volk natril len. Ook de lokaties waren zo ge komen, dat we een indruk van Polen kregen buiten elke gema niëreerdheid om. Het enige, waar Drot aan had vastgehouden, was het filmen (af en toe) uit trein of auto. Zoals hy dat ook in Ve netië, maar dan vanuit een boot. had gedaan. Voor een mooifil- mer is dat een ondenkbare ma nier van filmen, en daarom was het een pleidooi temeer voor Drot, die op die manier Polen (en eerder Venetië) wilde laten zien zoals iedere bezoeker Po len ziet. Ik weet niet of Drot nog meer van zulke „vrouwenportretten" van landen of steden heeft ge maakt, zo ja, dan ïykt het me alleszins de moeite waard ze voor de Nederlandse televisie aan te kopen. NS. Na de vouwfiets nu ook de vouwmotor. Op de foto de Japan se Dax Honda ST 50, een motor rijwiel. dat in twee delen uitel- kaafr kan worden genomen en dan in de bagageruimte van een auto past. De maximum-snelheid van het motortje is 70 km/u: lengte 1.51 meter en hoogte 0.96 meter. LEIDEN (ANP) Na twintig jaar van voorbereiding nadert een index voor de classificatie van kunstwer ken zyn voltooiing. Deze decimale in dex betekent de oplossing voor een probleem waardoor het thans moge lijk is geworden afbeeldingen van kunstwerken op eenvoudige en over- zichtelyke wyze volgens onderwerp te rangschikken. Dit project staat on der leiding van prof. dr. H. van de Waal, hoogleraar in de kunstgeschie denis aan de rij ksuniversiteit van Leiden en directeur van het prenten kabinet. Met de decimale index zyn sedert 1954 proeven genomen. Het Leids prentenkabinet werkt hiervoor samen met het rijksbureau voor kunsthisto rische documentatie in Den Haag. Van de in dit ryksbureau aanwezige foto's van Nederlandse kunstwerken worden jaarlyks 500 k 1000 fotobrief kaarten vervaardigd. De abonnees, ongeveer 1100 kunsthistorische insti tuten die merendeels in het buiten land zyn gevestigd, hebben in de loop der jaren een overzichtelyk werkin strument verkregen betreffende de voornaamste onderwerpen in de Ne derlandse kunst. Het principe van de decimale index berust op een systeem, gebaseerd op negen hoofdonderwerpen in de kunst die elk verder zyn uitgewerkt. Het voordeel hiervan is dat het systeem voortdurend naar behoefte kan wor den uitgebreid zonder dat men de ba sis indeling dient te veranderen. Dit schept de mogelykheid foto's naar prenten, sohilderyen e.d. naar het onderwerp te classificeren. By in voering van dit systeem zullen on derzoekers op deze manier een snelle toegang krijgen tot dit materiaal. Voor woensdag 20 augustus Hilversum I, 402 m. NCRV 18.00 Veel gevraagde ge wijde muz. (gr.). 18.30 Nws. 18.41 Act. NOS: 9.00 Wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan voor ama teurs t« Brno. 19.10 Profiel van Lucky Thompson. 19.40 Licht muz.progr.. on derbroken voor rep. van het wereld kampioenschap wielrennen op de baan voor amateurs te Brno. (plm. 21.00 Stereo: Scan: populair progr. over electronical 22.15 Herdenkingsjaar Erasmus. 22.30 Nws. 22.40 Med. 2.45 Stereo: Iks. een sprong in het duis ter. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA; 18.00 Nws. 18.11 Act. 18.20 Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nws .19.35 Stereo: Lichte grmuz. 20.00 Vragenvuur; een bekende Nederlan der beantwoordt vragen van Jonge mensen. 20.20 Franse chansons. 20.40 Buitenlands weekoverz. 20.50 Stereo: Trio plus, cabaretprogr. 21.20 Letter- HILVERSUM (GPD) In oktober krijgt de VARA haar eigen ombuds man. Tom Pauka. onlangs benoemd tot hoofd van de afdeling tv-doeu- mentaires, zal dan starten met een programma, waarin door het publiek vragen kunnen worden gesteld over problemen op sociaal en maatschap- pelyk gebied aan een ombudsman, die dan als bemiddelaar zal optreden by instanties en autoriteiten om te trachten tot een voor alle partyen bevredigende oplossing te komen. Voorlopig wil de VARA het program ma eens per maand gedurende vyftig minuten via de televisie uitzenden en tweemaal per maand gedurende twintig minuten via dc radio. By de VARA gaat de voorkeur uit naai- het Zweedse systeem, wat door de heer Pauka tydens een verblijf in Zweden diepgaand is bestudeerd. De ombudsman is hier een onafhan- kelyke figuur, die geen verantwoor ding aan de regering verschuldigd is, direct contact met de bevolking on derhoudt en ook rechtstreeks te be naderen is. Show: Metropole ork. en sol. 2.30 Nws. 22.38 Act. 22.56 Stereo: Radio Jazz Magazine: finale van het Loos- drechts Jazzconcours '69. 23125 Stereo: Ensemble Benedetto Maroelloi oude muz. 23.55-24.00 Nws. Voor donderdag 21 augustus Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7 10 Het levende Woord. 7.15 Badlnerle: klass. muziek (gr.). (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Over weging; 8.00 Nws 8.30 Nws. 8.32 Va- kantletlps. 8.45 Voor de hulsvr. (9.00- 9.10 Gymnastiek voor de hulsvr. 9.35 Waterst.). N.O.S. 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.30 Ste reo; Muz. uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. NCRV: 12.0 Los-Vast: gevar. progr. (12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.; 12.30 Nws.; 12.41 Act.). 14.00 Stereo: The Kilima Hawallans Show: licht muz.progr. 14.30 Stereo: Klave cimbelrecital; klass. muz. 15.00 Vry Evangelische mlddagdienst. N.O.S. 15.30 Bezigheden: magazine over llef- hebberyen en vrijetijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Meer over minder: Infor matief progr. over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden 17.30 Toerlsmo: toeristische Informatie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.45 Sportact. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7.20 Stereo: lichte grmuz. 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 Stereo: lichte gr .muz. 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 Stereo: lichte muz. (gr.). (8.30- 8.33 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Stereo: klass. gr muz. 9.40 Kinderliedjes (gr.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen; po pulair verz.pl .progr. (11.00-11.02 Nw6.)11.30 Rondom 12: progr. voor de vr. (11.55 Beursber.). 12.30 Modern platteland. 12.36 Toppers van toen (gr 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: I Stereo: pianorecital: klass. muz.: II. Mono: Instr. ensemble: oude muziek. 14.30 't Is historisch: progr. over ge schiedenis en archeologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Schakeringen: cultureel progr. in woord en muziek. 17.00 Tussen 10 plus en 20 min; lich te gr.muz. voor de tieners. 17.30 Voor de jeugd. plm. 17.55 Med Hilversum III, 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Terug van wegeweest: muz. van toen voor luis teraars van nu! 9.30 Zzzoef licht lnstr. progr. 10.00 Nws. 10.03 Muz. by de koffie (11.00 Nws.). N.O.S. 12.00 Nws. 12.03 Mlcro-notltle6. KRO: 1300 Nws. 13.03 Act. 13.08 T.N.T: muziek van één tot twee 14.00 Nws. 14.03 Pop- in: gezellig aanplaten. 15.00 Nws. 15 03 Holster: pop- en countrymuz. 16 00 Nws. 16.03 lORRRrrr hitparade 17 I uur Nws 17.02 Act. 17.07-18.00 Draal- I jyofdraallk: verz.pl.progr. I KRAKAU (ANP) De Poolse ver springer Viktor Godlewski, is zondadg I overleden na een val uit het raam van de eerste etage van een hotel Fn Krakau. Godlewski nam deel aan de Poolse kampioenschappen, waar hy met een sprong van 7.60 meter als derde eindigde by het nummer verspringen. Na deze prestatie keer de hy terug naar zyn hotel. Godlew ski voelde zich niet goed en ging uit het raam van zyn kamer hangen. Daar is hy in slaap gevallen. Toen hy 's nachts wakker schrok, viel hy naar beneden en brak zijn halswervel In het ziekenhuis van Krakau is hy tengevolge van zijn val overleden. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5