Het kan ook wel anders Gladstone Mild als u de zachtste wilt Conclusie van discmsie-avond over elektriciteitscentrale Leiden 11 Begin nieuwbouw Leids academisch iekenhuis in 1972 Opmerkelijk succes nationale wegploeg 25 king size filters f 1.75 55 TWEE JAAR NA AMSTERDAM Bouwrijpmaken voor industrie in Grote Polder David Ulrich in Zuiderkerk Treinverkeer Leiden - Utrecht gehinderd In gewoon pak promoveren Waar blijft ons geld van de rioolbelasting In open koers in Bolanska het Groei van elektrisch vermogen en van biologen OENSDAG 20 AUGUSTUS I960 LEFDSCH DAGBLAD PAGIHA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN .Elektriciteit is nodig. Er moet een voorziening komen om de stroomlevering in dit gebied te garanderen. Wat willen we dan als we bezwaren hebben tegen de stichting van een centrale, die vanwege het gebruik van het water van de als koelmeer schadelijk wordt geacht?" Een dui delijke vraag van deze strekking werd gisteravond door ir. F. Stapels uit Oegstgeest gesteld tegen het eind van de informa- Ëe-discussie-avond over de stichting van een nieuwe elektrici teitscentrale Leiden. Een duidelijk antwoord kwam er niet. Wel roerden alternatie- ven genoemd, die een nadere be studering van het gehele pro- Heem waard zijn. En als de door verontruste biologen belegde avond daartoe leidt, kan worden gesproken van een succes. De be langstelling was zeer bevredi gend. Tussen de 400 en 450 be langstellenden bezetten twee col- rec legezaleti van het universiteits complex aan het Stationsplein, onder wie burgemeesters, wet houders en raadsleden van Leiden en plaatsen in de omgeving. Voor de belangstellenden, die zio,i tevoren in de zaak hadden verdiept, leverde het informatieve gedeelte c;- (niet zoveel nieuws, omdat het groot ste deel van de acht inleidingen in de uitstekende documentatie van de Leidse Biologenclub zaten. Alleen de milieu-hygiënicus. de Leidse hoogleraar prof dr. D. J Kuenen. verraste door iets heel an ders te zeggen, maar tooh tot een- lelfde conclusie te komen. Hij noemde een aantal voorbeelden van raken, die op zioh niet zo ernstig lijken, maar wel milieuverontreini ging veroorzaken. Hij spitste de zaak toe op de oentrale Leiden. Het ri sico voor de Kagerplassen kan niet worden berekend. Maar het verlan gen is er, dat onomstotelijk wordt aangetoond, dat er door de centrale geen schade zal zijn voor 'het bio logisch milieu. Prof. Kuenen vroeg nch af waarom er geen nationaal ptonologiebeleid op dit gebied is, waarbij kan worden gedacht aan een grote oentrale aan de Noordzee Alternatieven hij daarmee nog niet geholpen. Hij wierp de vraag op of men bereid is deze extra kosten te betalen Bij de discussie vroeg het Leider- dorpse raadslid Poels of we de plaats voor de centrale niet kunnen afpa len, zodat gezamenlijk een oplossing kan worden gevonden. Antwoord van ir. Ykema: dat is al gedaan Het gebied boven de lijn Gouda— Den Haag moet uit deze centrale worden gevoed. Aan het eind van de bijeenkomst kregen de forumleden, die tijdens het informatieve gedeelte een inlei ding hadden gehouden voorzitter prof. dr. J. W. Tesoh van TNO trok hieruit de conclusie als aanden ken een flesje niet-verontreinigd Kaagwater. Naast de reeds genoem de prof. Kuenen waren de sprekers ir. Ykema van de SLP, ir. J. H. Bakker en dr. K Keller van SEP- KEMA. ir. M. P. Oosterkamp van de prcvinciale planologische dienst, ir. H. de Groot van het Hoogheem raadschap van Rijnland, ir. J. L Kooien van het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater en de Leidse hydrobioloog dr. C. den Har- togih. Ai AMSTERDAM LEIDEN <GPDt van de Universiteit van Amsterdam In Amsterdam wordt verwacht dat zich in de huidige huisvesting ziet de minister van Onderwijs en We- gesteld. De universitaire klinieken tenschappen, dr G. H. Veringa de zijn verspreid over het Wilhelmina hoofdstad prioriteit zal geven bij de Gasthuis en het sterk verouderde bouw van een nieuw academisch Binnengasthuis. Volgens de voorzit- j ziekenhuis. De commissie nieuw- ter van de commissie nieuwbouw de bouw academisch medisch centrum heer I. P. Almekinders komt de op- I van de Universiteit van Amsterdam leiding van medische studenten in hoopt dat volgend jaar reeds met de gevaar wanneer niet spoedig vcrbe- bouw van het nieuwe ziekenhuis be- teringen worden uitgevoerd, gonnen kan worden. Twee jaar la- Het nieuwe academisch me ter zou Leiden en weer twee jaar i disch centrum komt in de Bylmer- later Utrecht aan de beurt komen. meer op een terrein van 60 hectare. De voor de hoofdstad verwachte Het centrum krijgt 1000 bedden. De voorrang is gebaseerd op de proble- bouwtijd wordt op 9 jaar geschat, men. waarvoor de medische faculteit Op een conferentie van de medische faculteit van de universiteit van Amsterdam, die vandaag begint en drie dagen duurt, wordt de opzet van het academisch medisch cen- trum besproken. LEIDEN Het laatste concert, dat de beroemde Amerikaanse orga nist David Ulrich in het kader van zijn toernee door Nederland zal geven, vindt plaats in de Zuiderkerk. in Lei den, op woensdagavond 27 augustus- tus om 8 uur. David Ulrich studeerde orgel, com positie en musicologie aan de Tem ple University en aan het Jui Hard - Institute in Philadelphia. Hij voltooi Dit alternatief, een centrale bijv bij Katwijk met de Noordzee als koelmeer, werd genoemd door hel forum, gevormd door de acht spre kers. wier conclusies tijdens het in formatieve gedeelte wij eerder heb- brn gepubliceerd. Hiernaast kan Leiden met wijde omgeving elektri citeit krijgen door verzwaring van de 150.000 V-lijn vanaf Krimpen of door aanleg van eenzelfde lyn van Noord-Holland naar dit gebied. Voorts kan worden gedacht aan transport bovengronds, omdat het anders onbetaalbaar wordt van elektriciteit vanuit een in het Euro- poortgebied te stichten grote cen- i trale. die ook met zeewater wordt jekoeld. Een in het Leidse gebied te stichten centrale zou gebruik kunnen maken van koeltorens of een eigen koelmeer. De bouw van koeltorens was al eerder ter sprake gekomen en des kundigen zijn hier niet direct vóór Het maken van een eigen koelmeer werd een kwestie genoemd van geld en afhankelijk van toestemming om van grond water te maken. Als het te diep wordt, vreest men verzilting van de omgeving. Ir. Y. Ykema, de directeur van de Stedelijke Lichtfa brieken. vroeg zioh af wat biologen lullen zeggen als zich in het koel meer biologisch leven gaat vormen Ook ir. Goosens van het Elektrici teitsbedrijf Zuid-Holland, die tot de belangstellenden behoorde, ging in op de alternatieven. Hij stelde, dat de centrale Leiden tussen de 300 en 350 miljoen zal kosten. Plaatsing in Katwijk zal extra kosten vergen van f150 miljoen aan civiele werken waarbij een moeilijkheid is, dat. geen hoogspanningslijnen door de duinen mogen worden gemaakt. De meer kosten van het betrekken van stroom van de centrale op de Maasvlakte aohatte hij op f 120 miljoen, terwijl eens f60 tot f80 miljoen zal moeten worden uitgegeven aan ex tra voorzieningen. Het gehele noor delijke deel van de provincie acnt LEIDEN De Raad van Bestuur van het industrieschap Leiden-Zoe- terwoude heeft gistermiddag een be drag van viermiljoen gulden gevo teerd voor het bouwrijp maken van de Grote Polder. Het geld zal in re kening-Courant worden opgenomen bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten. De raad stemde tevens voor verhoging van het krediet tot een be- T J drag van f 1.930.000 voor de uitvoer Noordwuk en Zaandam, van civiel-technische werken in het i Philippe Ramedee. Johan Sebas- perceel „oost" van de Grote Polder j Zijn programma bestaat uit wer- met f 500 000 en het bestemmen van ken van o.a. Louis Couperin. Jean het krediet voor ontginning van de tian Bach .Joseph Jongen en Marius j Ontsporing bij Bodegraven UTRECT LEIDEN Bij Bodegra- Een beeld van de informatie- discussie-avond. Aan het woord is ir. Ykema. de directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken. (Foto LD/Holvast) de zijn studie aan de Columbia Uni- ven is vanmorgen iets voer zeven uur versity in New York. Thans is hij organist van de Church of New Jerusalem te Phi ladelphia. Ulrich concerteerde reeds in Dordrecht. Arnhem. Nunspeet. het enkelsporige baanvak tussen Utrecht en Leiden verloopt het ver keer nu met hindernissen. De treinen rijden van Utrecht tot Woerden en van Leiden tot Bodegraven en omge keerd. Tussen Woerden en Bodegra ven worden de passagiers met bus sen vervoerd. De ooi-zaak van de ont sporing is nog niet bekend. Het ge beurde tijdens rangeren. Binnenkort in Leiden LEIDEN DEN HAAG <GPD> Het komende senaatsbestuur voor het academisch ;aar 1969 1970 heeft geen bezwaar tegen inwilliging van even tuele verzoeken om bij promoties an dere dan traditionele kleding te dra gen. Deze ontwikkeling komt ener zijds tegemoet aan de wensen van degenen, die de bestaande traditie in stand willen houden, terwijl hierdoor anderzijds geen moeilijkheden in de weg worden gelegd aan degenen die geen prijs stellen op het volgen daarvan. Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, mej. N. Ba- rendregt (PvdA" naar aanleiding van de weigering van de rector magnifi cus in Leiden onlangs een promotie- Dlechtigheid te openen wanneer de promovendus niet in rok maar in een y^kfherA schrijven Wü als bewoners van de Drift straat hebben zaterdag weer zo n ge weldige ochtend gehad met de re gen. Aan de lage kant stond de he le straat tot aan de woonhuizen en de winkels blank. Onze vraag is: kan daarin geen verandering komen. De kolken onder de ramen en op straat gewoon pak zou verschijnen. De mi- worden nooit of bijna nooit schoon- nister zegt hiervan, dat hoewel het gemaakt. Als het veel regent, heb- dragen van een rok niet reglemen- ben wy kans> dat het water in on- tair is voorgeschreven de rector mag- ze huizen loopt, wat nu het geval nificus zich in dit geval niet gerech- Wij vragen ons af waar het ge4d van de rioolbelasting blijft. Is het boter aan de galg gesmeerd, omdat tigd heeft geacht op eigen gezag van de sinds jaar en dag bestaande tra ditie af te wijken. Minister Veringa verklaart tenslotte I de overheldsdlensten er met hun pet zich bereid van de beslissing van het een zgn sproeitrein voor het verdel- De Nederlandse Spoorwegen hebben in september as. optredende Leidse a]Je bewoners van de Driftstraat aan gen van onkruid ontspoord. De wa- meegedeeld, dat het treinverkeer tus- senaatsbestuur zo nodig mededeling gen. een tankwagen, staat met twee sen Woerden en Bodegraven in de te doen aan de besturen van de an- assen buiten de >-ails. Persoonlijke loop van de ochtend zou worden her- dere instellingen van wetenschappe- P Homburg ongelukken deden zich met voor. Op vat. lijk onderwijs. I Leiden. naar gooien? Dit is een klacht van alle bewoners van de Drifts de lage kant. Namens henj ADVERTENTIE percelen „oost" en „west". Monnikendam. BRNO (GPD) Ben Janbroers is 1 rijnen en Tsjechen ontdekte Jan- over zijn .aanpassingsmoeilijkheden" broers, dat hij in de voorste linie heen „liever één gram moraal kan meekomen, dan tien kilo vorm", lachte de veel- Niet alleen Janbr0ers schitterde bekritiseerde nationale kampioen op overigens in de eerste open koers die de weg na afloop van de interna- Nederlandse selectie in Tsjecho- tionale koers in Bolanska. Daar. op siowa'kije reed. Een grootse indruk nog geen dertig kilometer van het maakte ook Popke oosterhof. Fedoi parcours waar zondag de wereld- den Hertog en Wim Braven boer. kampioenschappen worden verreden. 0osterhof dg lange Drent, won in vond de schrale Amsterdammer zijn Bolanska. Den Hertog werd tweede, zelfvertrouwen terug. In een wed strijd met Engelsen. Spanjaarden. Brazilianen, Russen, Fransen. Alge- LEIDEN De Leidse oeco- loog dr. K Bakker ging op de discussie-avond in op cij fers van de groei van het elektrisch vermogen, die dr. Keiler had genoemd. Deze stelde, dat in 1970 10.000 me gawatt nodig is. in 1980 het dubbele, in 1990 het dubbele daarvan en in 2000 daarvan weer het dubbele, dus 80.000 MW. Dr. Bakker paste dit toe op het aantal Leidse biolo gen sinds 1945. Dit aantal is iti zeven jaar verdubbeld en wie zo doortelt komt tot een aantal van 2,5 miljoen bio logen in 2057 Hij vroeg dr. Keiler waarop de MW- prognoses zijn gebaseerd. Deze antwoordde, dat is uit gegaan van ervaringsfeiten. POPKE OOSTERHOF Bravenboer vierde en Janbroers ein digde als vijfde. Oosterhof was op het 26 kilome ter lange parcours, dat viermaal moest worden genomen, al in de eer-1 ste ronde ontsnapt. In de heuvels de route was iets minder zwaar da a het circuit waarop de regenboogtrui wordt betwist sloten na ongeveer vijftig kilometer Den Hertog en Bra venboer zich aan bij de vijf man sterke kopgroep Kort voor het in gaan van de laatste ronde demar reerde Oosterhof opnieuw. Den Her tog en Bravenboer. die inmiddels versterking hadden gekregen van Janbroers de nationale kampioen trapte alleen een gat van ruim een minuut dicht stopten af tot Popke i ver genoeg weg was. Bondscoach Joop Middelink, weer wa t hersteld van de suikerziekte- aanval, gaf kort voor de meet toe- stemming aan de andere Nederlan ders om voor de tweede plaats te rijden. Bravenboers poging mislukte I De Tsjech Hrazdira kwam wel weg maar Fedor pakte hem terug en reed meten en door naar de streep. Bra venboer, die de spurt van het groepje I won en Jam broers maakten het Ne-1 derlandse succes compleet. Vooral Joop Middelink stemde dat tot voldoening. „Ik ben zeer content", lachte de KNWU-ooach. die voorlo pig alleen heeft- beslist over de sa menstelling van de formatie voor de ploegentijdrit Oosterhof. Den Her tog. Zoetemelk en Benjamins vor men het kwartet, dat de successen van Zoet. Pieterse. Karstens en Dol man in Tokio en van Pijnen. Den Hertog. Krekels en Zoetemelk in Mexico moet trachten te herhalen I Wie van de zeven geselecteerden naast de tijdrit-vier ook nog Bra venboer. Van dei- Burg en Janbroers afvalt voor de wereldtitelstrijd, wordt pas vrijdag, na de tijdrit, be kendgemaakt. Wel staat al vast. dat zaterdag bij de dames voor Neder land aan het vertrek komen: Bella en Keetie Hage, Truus Smulders. Hennie Hondeveld. Nellie van Dijk en Anneke Lute, die veel beter kljmt dan Eefje Helder. t

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3