TEYKE GQUDSMIT IS AL HELEMAAL ..AT HOME" MM1 Hoofdstadoperette viert jubileum VoikcuSe km ACTIE TEGEN HARTZIEKTEN koek Verdachte in Polanski-moord heeft alibi 22 t/m 30 augustus behalve zondag 24 augustus) Lippen bieden Duitse kijkers veel opwinding LEO DE BEER ZINGT NA 22 JAAR WEER IN NEDERLAND en qióteren probeer morgen eens DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD pagina 6 (Van onze correspondent Arnold Lissauer) LONDEN GPD) Een stampvolle zaal van Hei* Majesty's Theatre heeft gisteravond Lex Goudsmit na zijn eerste Londense optreden als Tevke, de melkboer in Anatevka, met dave rende toejuichingen beloond. Hem werd een bloemstuk in de toepasse lijke vorm van een viool aangeboden in Engeland wordt voor deze we reldberoemde musical natuurlijk de oorspronkelijke naam „Fidler on the roof" (de aan Chagall ontleende vioolspeler op het dak) gebruikt. 's Middags, tijdens de generale re petitie, wachtte Goudsmit een andere huldiging. De heer Brandsteder, het hoofd van' het Nederlandse filiaal van IPC, bood hem een gouden plaat aan voor de 25.000 Anatevka-platen die tot nu toe in ons land zijn verkocht. Het lijdt geen twijfel, dat Lex Goudsmit, zonder zijn beide voorgan gers tekort te doen, de ware en on vervalste Tevke is. Vooral door zijn leeftijd en bewogen rolopvatting blijkt Goudsmit precies de juiste en meest complete acteur voor deze figuur. „Hij bezit alles voor deze rol en ik heb nog nooit met zoveel plezier met een Tevke gewerkt", vertrouwde de Amerikaanse regisseur Richard Alt- [LOS ANGELES (Reuter, AFP) Een van de vier mannen naar wie |de politie van Los Angeles zocht in verband met de vijfvoudige moord in Ide villa van de filmregisseur Polan- «i heeft zich gisteren bij de politie van Los Angeles gemeld. Het is de Bi-jarige Steven Harrigan van Cana dese afkomst. Hij zei dat hij zich op Eet moment van de moord in een flat Manhattan Beach, 32 kilometer van Los Angeles, bevond. Op uitnodi- ging van de vermoorde handelaar in 'verdovende middelen, Frykowski, had op de avond vóór de moord een oek aan de villa van Polanski ge bracht. Hij had toen kennis gemaakt met Polanski's vrouw. De vermoorde [ilmspeelster Sharon Tate. Harrigan ontkende aan verdovende middelen verslaafd te zijn, hij had ze zelfs nooit gebruikt. LEX GOUDSMIT en HY HAZEL succesvolle première Stan Kenton naar Europa BERLIJN (GPD) Een van de grootste attracties op de Berlijnse jazzdagen, die van 6 tot en met 9 november worden gehouden, zal het optreden van Stan Kenton en zijn orkest zijn. De laatste maal dat hij in Europa was, was in 1953. Andere musici, die naar Berlijn komen: Duke Ellington, Miles Da vis quartet, Thelonious Monk. Sarah Vaughan en Lionel Hampton. DEN HAAG Ten behoeve van de uitbouw en inrichting van vyf re validatiecentra voor slachtoffers van hart- en vaatziekten stelt het Pre ventiefonds anderhalf miljoen gulden beschikbaar. Het gaat om centra in Leiden-Katwijk, Amsterdam, Gronin gen, Utrecht en Enschede, die daar door in totaal 500 patiënten per jaar kunnen verwerken. Recente onderzoekingen hebben evenwel uitgewezen, dat jaarlijks on geveer 5000 patiënten voor revalida tie in aanmerking komen. Dit vertel de di-. C. L. C. van Nieuwenhuizen, cardioloog te Utrecht en voorzitter advertentie aanvang Kaarten bij de V.V.V.'s te Delft, 21.00 uur Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Utrecht en via de V.V.V.-theaterbespreekbureaus. Prijzen der plaatsen f 12.50, f9.-, f7.-, f5.50, f4.50, f3.50 en f2. van de wetenschappelijke adviesraad van de Nederlandse Hartstichting tijdens een persconferentie ter intro ductie van de deze week te houden landelijke collecte ten behoeve van deze stichting. Deze actie zal zater dag warden besloten met de „dag van het hart", die men ook in interna tionaal verband wil invoeren om zo doende zeer brede belangstelling te wekken voor het probleem van de hart- en vaatziekten, die in vele lan den de eerste doodsoorzaak zijn ge worden. Dit laatste is niet het geval door het overwinnen van andere epi demische ziekten aangezien is aange toond dat de hart- en vaatziekten op steeds jeugdiger leeftijd slachtoffers gaan eisen. De Nederlandse Hartstichting, die niet 'n curatieve maai* een research- taak heeft, hoopt mede dank zij de collecte benevens door steun van an dere zijde een aantal projecten te kunnen verwezenlijken of uitbouwen, waarvan de voornaamste zijn de harbbewakingscentra (waarin patiën ten aan een doorlopende controle worden onderworpen), speurwerk ten aanzien van de eisen die aan revali datiecentra gesteld moeten worden en ditzelfde ten aanzien van de „hart- renwagens" die beogen patiënten zo snel en effectief mogelijk hulp te bieden. De actie van deze week wordt ge voerd met steun van 'Junior Kamers' die beogen een ruimer maatschappe lijke interesse bij jongeren op te kwe ken. Deze kamers hebben plaatselijk evenementen georganiseerd waarvan de baten aan de Hartstichting ten goede komen, o.a. een morgenavond te spelen voetbalwedstrijd iin Zwolle tussen Feijenoord en HVC. man. die ook verantwoordelijk is voor de Anatevka-produkties in Israël en Nederland en al vier andere Tevke's achter de rug heeft, ons toe. Men voelt, dat Lex Goudsmit ook in deze Londense musical ir; zijn ele ment en geenszins een vreemde eend in de bijt is. Ook wat zijn Engels be treft heeft hij zich in een paar weken op bewonderenswaardige manier bij het Engelse gezelschap aangepast. Het is alsof' hij al jarenlang in Lor.'den op de planken staat. Hij gaat dan ook volkomen natuurlijk in de rest van de magnifieke troep op, hetgeen hem ze ker gemakkelijker viel omdat Hy Ha zel, als Golde zijn tegenspeelster, ook gisteravond haar première beleefde. Zijn accent is soms even hoorbaar, maar verleent juist extra kleur aan zijn' krachtige, gave stem. Goudsmit is in alle opzichten ge loofwaardig. In zijn tintelende humor, zijn wijze ernst, zijn machteloze woe de en vooral ook in zijn warme men selijkheid. Elk overdreven gebaar, uitschieten van de stem of ander gechargeerd spel is hem totaal vreemd. Hij blijft altijd zichzelf. In Goudsmit culmineert de geest van menselijke waardigheid en het vaak kinderlijke, maar onwrikbare godsvertrouwen, kenmerkend voor deze Sjolem Aleichem-verhalen. Hij vertolkt treffend de aandoenlijkheid, waarmee de arme zwoegers en sloe bers hun moeilijke lot aanvaarden en het optimisme, dat ondanks alle ver volging aanwezig blijft. De olijke Tevke Goudsmit wordt hier zonder twijfel even goed begre pen als in ons land! BONN (GPD) Een vrouwelijk lippenpaar vult op het dichtste kij kersuur de Westduitse beeldbuizenen spreekt geluidloos het woord „Funk- ausstellung". Zo groot zijn deze op zienbarende lippen dat ze de gehele beeldbuis beslaan en het ganse kij kersvolk in beroering brengen. Het stroomt dan ook brieven bij de zen der Stuttgart, die voor de verschij ning om kwart over acht in de avond van deze originele reclamespot verantwoordelijk is. Vele brieven spreken van „Sohweinerei". andere melden dat ..mijn kinderen zoiets niet mogen zien". De lippen horen toe aan de knappe 24-jarige televisie-omroepster van de „Südwest Funk" in Stutgart, Chris- ta-Maria Klatt. Ze maakt in het spotje reclame voor de radio- en te levisietentoonstelling. die binnenkort in Stuttgart geopend zal worden. Zelf verklaart ze ook een beetje ge schrokken te zijn van het effect dat haar lippen in deze verbijsterende close-up vanaf de beeldbuis op haar maakten. En ze geneerd® zichzelf in het begin om te onthullen dat zij het was diie in zo'n klein, maar opwin dend detail werd afgebeeld. Nu vindt ze overigens de bliksemflits uitzen ding heel geslaagd. Hiermee is ook een ander deel van de kijkers het eens. Zo merkte een briefschrijver op: „dat is werkelijk nog er eens een keer echt lekker". Vanaf de motorkap van een Rolls Royce groet Juliet Proivse bekenden na haar aankomst op Heathrow in Londen. Juliet vloog van Los Angeles naar Londen, waar zij in het Theatre Royal de vrouwelijke hoofdrol zal spelen in de musical „Mame". AMSTERDAM (GPD) De huis vrouwen in de Govert Flinckstraat in ie Amsterdamse volksbuurt „De Pijp" m en neuriën de melodieën mee, üe uit de open vensters van feestge- touw „De Lange Pier" over de ach tertuintjes klinken. Het zyn de mee- 'lepende melodieën uit de operette .Die Zirkus Prinzessin" die solisten en koorleden van de Hoofdstad-Ope rette sinds enkele weken bij herha- repeteren om straks, op 5 sep tember. een perfecte première te kunnen geven. Het wordt een jubileum-operette. *ant het gezelschap dat kort na mei 1945 werd opgericht, staat voor het 55ste speelseizoen. Voor de directie, ie dames Netty Hamel en Ruth Au- tich. is dit aanleiding geweest om wn bijzonder feestelijke operette te kiezen. Emmerich Kalman's „Die Zirkus Prinzessin" is een goede keus, w&nt deze is in tientallen jaren in Nederland niet te zien geweest. Onder regie van de Wener Walter Kochner krijgt de nieuwe operette voor stap gestalte. Sinds vijf ttar komt hy ieder jaar naar Neder land om de hoofdstadoperette met zyn ervaring bij te staan. Hij is deze maal bijzonder gelukkig met de me dewerkers. De hoofdrol in de operette wordt namelijk gezongen door de te nor Leo de Beer, die het afgelopen jaar niet minder dan 315 maal in deze rol is opgetreden. Leo de Beer, afkomstig uit Tilburg, is zelf ook blij. Want na een zangers carrière van ruim 22 jaar zal hij nu voor het eerst in eigen land kunnen optreden. De Beer is namelijk kort na de oorlog naar Oost-Berlyn ver trokken om zangles te nemen bij Costa Milona Hij is er blijven han gen om twee redenenhij kreeg er langjarige contracten en hij vond er een vrouw, de Russische balletlerares Nina Feist. Leo de Beer is voorlopig voor één jaar door de Hoofdstad Operette ge contracteerd. Maar zelf zegt hij: „Ik hoop dat ik in Nederland kan blij ven. Ik zoek een nieuw publiek. In Duitsland in West zowel als Oost is de operette zeer populair. De overheid subsidieert de gezelschap pen, zodat zij prachtige produkties kunnen uitbrengen. Wat mij hier te genvalt is, dat Nederland geen cent subsidie voor de operette over heeft hoewel de opkomst van het publiek per voorstelling gemiddeld groter is dan by toneel en opera In Berlyn advertentie brachten wy vorig jaar „Die Zirkus Prinzessin" met 160 medewerkers, waarvan 70 orkestleden. Dat kan nooit gefinancierd worden door de toegangsprijzen. De Hoofdstad Ope rette moet deze zelfde operette bren gen met 40 mensen, het, orkest inbe grepen. Maar ik moet wel zeggen, dat het enthousiasme van deze groep om een fijne voorstelling op te bouwen groter is dan ik ooit heb meege maakt". De Hoofdstad Operette heeft twei vliegen in één klap geslagen. Want Leo de Beer bracht zijn vrouw meo en wy vonden haar in een repetitie lokaal waar zij staande op een stoel de balletgroep van de operette tot de beste prestaties opzweepte. „Neem me niet kwalijk als ik zeg dat ik er wel tegen op heb gezien. Vorig jaar stu deerde ik hetzelfde in met 35 meis jes, die allemaal een grondige ballet opleiding aan de staatsschool hadden genoten. Nu moet ik het doen met zes in een land waar een dergelijke opleiding ontbreekt. Maar ik vind het een uitdaging om met die zes hetzelf de effect te krijgen als met die 36 vorig jaar in Berlijn". 6.50 Pluimpje (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.07 Kenmerk, informatierubriek over kerk en samen leving (CVK/IKOR/RK) 7.32 De dwaze wereld van Tommy Cooper, tv-serie (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Hammerveld Jazzfestival (KRO) 9.10 Advocaat Judd: De bekentenis; tv-film, In kleur (KRO) 10.00 Kosmische ontmoeting, programma over vliegende schotels (KRO) 10.25 Hiro 10.45 Journaal (NOS). NEDERLAND II 6.50 Pluimpje (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.03 Woobinda, tv-serie voor de jeugd, in kleur (NOS) 7.28 Scala, informatief programma (NOS) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Dubbelspion, tv-serie. in kleur (NOS) 9.10 Vrouw in Polen, documentaire film (NOS) 10.10 Verbinding met Brno, reportage wereld kampioenschappen op de baan wielrennen voor amateurs (NOS) 10.40 Journaal (NOS) v Waardevoller misschien nog dan de Westduitse processen te gen oorlogsmisdadigers, zyn de vele programma's die de Duitse televisie de laatste tijd aan de Nazi-tijd wijdt. Ik weet niet waaraan die stroom van docu mentaires te danken is. Mis schien bestaat de oprechte be hoefte om schoon schip te ma ken, de Duitsers de waax-heid onder ogen te brengen. Een denkbaar motief, omdat diege nen, die bjj de televisie werken uit de aard van hun functie tot de jongere en mede daardocr progressievere bevolkingsgroep behoren. Het kan ook zijn dat de „grote stofzuiger" die de televi sie is, langzamerhand zoveel onderwerpen heeft opgeslokt, dat men al lang blij is dat er nog een gebied braak ligt, dat tot documentaires kan worden omgeploegd. Tenslotte kan het Idee zyn ontstaan dat het heim wee naar die glorierijke tijd, op een objectieve manier gekanali seerd in historisch verantwoor- de documentaires, langzamer hand wel weer met mondjes maat door het volk kan worden gekoesterd. Die historische ob jectiviteit kan dan meteen die nen om allerlei onbegrijpelijk- tieden uit die tijd (waarom aan bad men een Führer die blij kens de filmopnamen kennelijk niet goed snik was?) begrijpe lijk en desnoods verschoonbaar te maken. Misschien spelen al die motie ven een beetje mee, feit is dat de documentaires goed zijn, Deutschgründlich, dat ze een objectieve indruk maken (mis schien wel eens wat al te objec tief. denken we dan, subjectief als we zijn) en dat het geen kwaad kan de Duitsers van toen, die nu de Duitsers van he den zijn, nog eens met hun neus op de feiten te drukken. Ze wa ren trouwens bijna allemaal lid van de Hitierjugend, waarover de documentaire gisteren han delde, want in 1936 telde deze organisatie al 6 miljoen leden. Him leider. Baldur von Schi- rach, mocht niet klagen toen hy in het proces in Neurenberg tot slechts twintig jaar gevangenis straf werd veroordeeld, al was dat nog altyd meer dan de vrij spraak die Fritzsche, Von Pa pen en Schacht genoten, de tien jaar voor Von Dönitz en de vijf tien jaar voor Von Neurath. Von Schirach werd in 1940 gouwleider van Wenen en had als zodanig een aandeel in de deportatie van 60.000 Weense Joden, een daad die hijzelf in dertijd een „bijdrage tot de Europese kuituur" noemde. In 1938 schreef hy in Der Stürmer: „Daar het Jodendom generlei consideratie tegenover het Duit se volk heeft betracht, hebben ook wij van onze kant geen aan leiding onze ergste vijand te ontzien." Aan de andere kant moet gezegd, dat Von Schirach zich vrijwillig meldde by de ge allieerden toen iedereen niet be ter wist of hy was dood. Met snor en baard en onder de naam Richard Falk fungeerde hy by een Amerikaans bureau als tolk. Toen hy echter hoorde dat de hele Hi tier jugend zou worden vervolgd, wilde hy de verantwoordelijkheid op zich nemen. In zyn „laatste woord" voor de rechtbank zei hy dan ook, dat de Duitse jeugd volko men onschuldig was aan de uit wassen en de ontaardingen van het Hitler-regime. Enfin, dat wou ik u maar even melden, opdat u een wat genuanceerder beeld hebt van de man die gisteren als een vriendelyke oude baas mede deelzaam uitlegde dat hy een grote jeugdgemeenschap na streefde, tegen verdeeldheid was, en dat Hitier altyd onbe holpen stond tegenover de jeugd. Allemaal waar natuur- lyk, zoals het ook waar is dat Hitier zyn kans kreeg door de werkloosheid, de armoede en de politieke verdeeldheid in de Weimarrepubliek, terwyl het ook wel duideiyk was dat de an dere jeugdbewegingen zich wat al te gewillig lieten inlyven door de hajotters. Over die Jo dendeportaties werd uiteraard met geen woord gerept, dat hoefde ook niet want het ging over de Hitlerjugend, maar het is toch wel nuttig het gezichts bedrog by het zien van zo'n rus tige zestiger te onderkennen. Morgen wordt het tweede deel uitgezonden. n.S. LEO DE BEER op zoek naar nieuw publiek VOOR DINSDAG 19 AUGUSTUS. Hilversum I 402 m. KRO: 18.00 Stereo: Metropole-orkest amusementsmuziek. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Stereo: Luc Lutz. 20.00 Stereo: Bel Canto: Operamuziek (opn.). 21.20 Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan voor amateurs te Brno. 21.30 Als een naaktslak, hoor spel. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 Meded. 22.45 De zingende kerk: gewij de koorzang. 23.05 Horizonten: toeris tisch magazine. 23.35 Stereo: Lichte gram.muziek. 23.6624.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00—18.11 Radiojournaal. 18 25 Stereo: Promenade orkest met zangsolisten: amusementsmuz. 19.00 Trefpunt: discussierubriek voor ac tuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Vergeet 't maar: gevarieerd progr. 21.00 Stereo: Pianorecital (opn): klass. muz. 21.30 Hlering: jeugdprogr. 22.05 Muze zon der make-up: jonge cabaretartiesten. 22 30 Nws. 22.40 Radiojourn. N.O.S.: 22.55 Stereo Muziek van deze eeuw. 23 5524.00 Nws VOOR WOENSDAG 20 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levend* woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te gram.muz. met nieuws en actuali teiten. TROS: 8.00 Nws. 8.11 Als dat zou kunnen: verzoekpl.progr. (8.30 8.32 Nws). 9.00 Gymn. voor de huls vrouw. 9.10 Heel toevallig: Het Bont, licht programma 9.35 Waterstanden. 9 40 Voor de kleuters. 9.55 Stereo: Concert a la carte: verzoekprogr. van klass. muz. 11.00 Nws. 11.02 Op sleep tros: progr. voor automobilisten. 11.45 Act 11.55 Meded. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land: 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12 41 Act.: 13.00 Raden maar NCRV: 14.00 Stereo: Radio Kamer-or kest en solist: klass. en mod. muziek. 14 40 Stereo: Omroep Orkest en zang soliste: mod. operamuz. 16.00 In 't Zilver: progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Gevar. vakantiepro gramma voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Gevarieerd vakantieprogr. voor de Jeugd. 17.00 Lichte gram.muz. voor de tieners. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lich te gram.muz. (7.307.35 Van de voor pagina), VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8 00 Nws. en actualiteiten. 8 20 Ste reo: Lichte gram.muz. (plm. 8 308.35 Van alle markten thuis). 9.00 Stereo: Uit eigen huis: studio-opnamen ex clusief gemaakt voor VARA-radio. 9.40 Een beetle nieuws: Jeugdprogr 10.00 Stereo: Lichte gram muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Stereo: oude muz. (gr.). 12 00 Stereo: Lakmé, opera van Dellbes (gr 12.54 Voor het platte land. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Licht orgelspel. 13 45 Gesproken portret. 14.00 Muziek voor Potemkin, hoorsp. 14.50 Stereo: Pianorecital, klassieke muziek. 15.35 Stereo: Bariton en pla no: klassieke liederen. 16.00 Nws. 16.02 Sociëteit Zestig minuten voor boven de zestig 17.02 N.O.S.: Oude liedjes. VARA: 17.20 Voor de Jeugd. plm. 17.55 Mededelingen. Hilversum III, 240 m. en FM. NCRV: 9 00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing!: lichte vokale muziekjes 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe lang speelplaten met kritisch commentaar. N O.S 11.00 Nws. 11.03 Muziek - lezen (12.00 Nws.). AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op: vro lijk platenprogr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen: popu lair verzoekpl.progr. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick: licht platenprogr, 17.00 Nws. 17.02 Radiojourn. 17.0518.00 Toppoppology: pop- en countrymuz. advertentie koffie met"benodigdheden": een kopje heerlijk hefe koffie en een plak malse, kruidige

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5