wint povere finale leury KazuoMatsubara weergaloos marathon van Enschede in Strijd 50 cc om wereldtitel zeer spannend orien Falkenburg en Constandse ampioen iarijke Schaar prolongeert titel ij dames op fortuinlijke wijze Toersen nog op eerste plaats Niet veel vertrouwen Onvoldoende diepte Te grote gespannenheid Krappe zege van Middelburg: 2-1 Leden nationale liandbalselectie kregen ongeluk Soloren van Van der Hulst Steylen prolongeerde nationale titel Jeugdtennis in Noordwijk fDAG 18 AUGUSTUS 1969 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD [êVENINGEN (GPD) De laatste dagen van de nationale ten- npioenschappen zijn min of meer een anticlimax geworden, jn voor een gedeelte ook het regenweer op zaterdag de oorzaak -eest. Tengevolge daarvan werd Trudy Groenman vrij kansloos chakeld in de halve finale door titelverdedigster Marijke r-Jansen. De baan was glibberig en (vooral in het voorveld) ijk onbespeelbaar. De veel lichtere Marijke Schaar was hierdoor door haar lage snelle drives, bevoordeeld boven de minder 8 oetige en op aanvallender spel ingestelde Groningse, voor wie 10t van het toernooi derhalve een bittere teleurstelling werd. t andere halve finale tussen Tine Zwaan en Judith Salomé was het aankijken niet waard. De huidige poverheid van ons da- nnis werd hier wel duidelijk gedemonstreerd in een eindeloos ïirtijtje, waarbij Tine Zwaan toch nog iets meer initiatief durfde i hetgeen werd beloond met een finaleplaats, e finales enkelspel op zondag ondanks de afwezigheid van yOkker toch nog bijgewoond door een 1500 toeschouwers wer- n ernstige mate ontsierd door de wedstrijdzenuwen, waardoor i elpeil zowel bij de dames als de heren nu en dan een beden- I dieptepunt doormaakte. Marijke Schaar-Jansen (24) proion- haar kampioenschap, maar zij moet met de verrichtingen in ilndstrijd zelf ook niet bijster zijn ingenomen. de heren werd de 24-jarige Amsterdamse student Niek Fleury ij volger van Tom Okker, maar ook hij liet weinig veelbelovend len in de finale tegen de 27-jarige Evert Schneider, die een ssende come-back maakte in deze titelstrijd. Schneider had verbazingwekkende resultaten tegen de jonge fulltimeten- Fred Hemmes en Jan Hordijk zelf niet veel vertrouwen meer eeindstrijd. Hij speelde zijn tactische, vertragende spel dan ook linder sterk dan vorige dagen, maar ontfutselde Fleury in het van de nederlaag toch nog een set (7—5, 62, 3—6, 6—1). door de bondstechnische commissie als no. 5 gekwalificeerde Fleury heeft zich dus toch kunnen opwerken tot nationaal kam- r' maar het is een dubbeltje op zijn kant geworden. De lange rdammer heeft immers in de kwartfinales tegen de in Zwit- d wonende Nederlander Jan Coebergh erbarmelijk slecht ten- gpeeld en slechts met de nodige veine in vijf sets gewonnen. jk in de finale tegen Schneider heeft het er in de eerste set rooskleurig voor Fleury uitgezien. Hij verspeelde een voor- •j j van 2—0. kwam achter met 2—4 en 3—5, met zelfs setpunt ?de tegenstander. Schneider zelf hielp de Amsterdammer echter l ijn diepe inzinking heen, toen hij hem de set door eigen mis- tn dubbele fouten toch nog met 7—5 in handen speelde. I had een sterk gewijzigd spelbeeld tot gevolg, waaraan echter en outsider meewerkte. Schneider, die al moeite genoeg had de dag van de eerste set op te vangen werd in de tweede set uit- end op gamepunt bij eigen service door de overijverige lijn- r op voetfout betrapt, hetgeen hem deze uiterst belangrijke (2—0) kostte. Een wat vreemde houding van de lijnrechter, daarvóór had Schneider ook al enkele malen met de voet op n gestaan en toen had de man geen mond open gedaan. Later diezelfde lijnrechter nogmaals in op een saillant punt in de en ook nog eens in de vierde set, hetgeen hem noen zelfs op iten kwam te staan. Schneider desondanks zijn kalmte niet verloor stempelt hem I n goed sportman, maar deze interventies moeten ongetwijfeld oncentratie hebben verstoord. Trouwens de arbitrage tijdens titelstrijd was meermalen verre van vlekkeloos. Evert Schneider schenkt de champagne beker van Fleiüry. de kamploens- [Fleury verviel niet in de fout van Jan Hordijk om voortdurend (schietende forehand van Schneider te vermijden. Hierdoor deze veel meer aandacht aan velddekking besteden. Schneider weliswaar weer zijn toevlucht tot listig vertragen, vooral met de I eden" backhand, maar de diepte van zijn drives en ook van was onvoldoende. Bovendien putte Fleury het nodige irtrouwen uit de reeds afgeschreven eerste set en plaatste zijn stander onder steeds grotere druk. ineider scheen reddeloos verloren toen hij in de derde set (na 6—2) snel met 3—0 achter kwam te staan, maar het „wonder" iedde toch nog. Hij behield vervolgens eigen servicegame, waar- I eury zijn ritme volkomen kwijt raakte. Schneider won snel zes ssachtereen door ritsen van fouten van de tegenpartij (63). rust en de douche bleken Schneider echter geen goed te hebben in. Hij was opnieuw zijn fijne touch kwijt en sloeg verscheidene fouten. Toen liet opnieuw de voetfoutman zich horen op punt voor 41, hetgeen het snelle einde van 61 inluidde, supporters van Fleury vonden deze, overigens verdiende, zege genoeg om al op de baan tot het drinken van champagne over an, maar het kan nooit een heildronk zijn geweest op het ver- elijke spelpeil, want daarvan was geen sprake geweest. ilist ook niet in de damesfinale, die werkelijk stikte van de n en waarin de dames toch in hoofdzaak recht toe recht aan en, omdat zij geen grijntje zelfvertrouwen hadden. Had blonde ke er zaterdag tegen Trudy nog ferm bovenop geslagen, waar- het Groningse meisje op deze onverantwoord gladde baan steeds at kwam (6—0, 6—4i, onder de druk van de laatste partij mpelde haar vastberadenheid ineen tot een pijnlijke gespan- (id. Aan beide zijden werden ritsen servicegames verloren. Marijke uit schier hopeloze achterstand toch nog de eerste set wacht had gesleept, in hoofdzaak door onvolwassen tennis van Zwaan, werd zij in de tweede eindelijk enigszins zichzelf. Maar »as wel fijngevoelig van de tennisbond om na afloop beide meis- loemen in de trillende armen te drukken. ik Fleury won dit jaar drie nationale titels en overtrof daarmee estatie van Tom Okker van verleden jaar. Zaterdag zegevierde toen met Jan Hordijk in drie korte sets (63, 62, 61) over Hemmes en Peter Soeters. Zondagmiddag laat trok hij met Ada Waan het langste eind in de eindstrijd van het gemengd dubbel Astrid Suurbeek en Peter Soeters (63, 1214. 119). Het gezegd, dat Fleury beide malen goed werd gesteund. Hordijk actiever dan hij de gehele week was geweest en Ada Bakker hield agenwisseling goed gaande. De kiespijn, waarvoor ze telkens een utje cognac nam, ten spijt. MIDDELBURG <ANP) Middel burg heeft zaterdag de eerste wed strijd voor het algemene amateur- kampioenschap van Nederland tegen WOG op eigen terrein met 2-1 ge wonnen. Deze stand was reeds bij rust bereikt. Twee strafschoppen be ïnvloeden de strijd tussen de zondag- kampioen en de titelhouder bij de zaterdagamateurs, die voor het eerst plaatsvindt. Na een kwartier gaf R. Hoeve WOG de leiding van elf me ter. Nadat Hendrikse de thuisclub tien minuten later op gelijke hoogte bracht, scoorde dezelfde speler een minuut voor de pauze uit een straf schop. Onder de 3700 toeschouwers bevond zich de nieuwe bondstrainer van het nationale amateurelftal A- rie de Vroet. Middelburg speelde ver beneden zijn ncrmale vorm. Toch waren de Zeeuwen veelal sterker. Het was vooral aan de Harderwijk- se doelman B. Hoeve te danken dat de nederlaag voor WOG tot 1-2 be perkt bleef. REGENSBURG (ANP) Op de terugreis van een negendaags trai ningskamp in Piestany (Tsj.-Sl.) hebben enkele leden van de Neder landse zaalhandbalselectie in de buurt van Regensburg een ernstig auto-ongeluk gehad. De wagen waar in Guus Cantelberg, Piet Kivit. Ger Norbart (allen Sittardia) en Martien Lemmers zaten, raakte in hevig nood weer in een slip. De 29-jarige aan voerder van het Nederlandse team Guus Cantelberg werd zeer ernstig gewond. Hfj werd met hersenletsel in het ziekenhuis van Regensburg op genomen. Ook Kivit en Norbert moes ten in Regensburg achterblijven. Lemmens, die slechts lichte verwon dingen had opgelopen, kon op eigen gelegenheid de terugreis voortzetten. (Dit weekeinde werd de loting voor de Europese zaalhandbalbeker gehou den. waarbij Sittardia tegen de Por tugese kampioen Atletico Lissabon lootte) ZWEMMEN Tine Jansen uit i zwemwedstrijden. Uitslag 2.000 meter Wychen heeft in het zwembad de I schoolslag heren: 1. Bartelds (Zia/n) Beekse Bergen in Tilburg de Coupe! 32 min 03.5 sec dames: 1. M. Janus Beekse Bergen gewonnen. Zij kreeg j OHPC) 32.12.5. 2000 meter vrije slag deze beker, omdat zij naar het oor- heren: 1. Schouten (VZC) 25-38.8; deel van de jury de beste prestatie j dames: 1. T. Jansen (Wychen) leverde tijdens de twee kilometer 27.43.3. DUNDROD (ANP) De strijde om het wereldkampioenschap in de 50 cc. klasse motorrennen belooft een zeer spannend slot te krijgen. Na de grote prijzen van Noord-Ierland, za- terdag bij Durndrod verreden, bezet dc Nederlandse Kreidlerrijder Aalt Toersen nog steeds de eerste plaats. Door als zestiende te worden afge vleid behaalde de renner uit Stap horst geen punten voor het kam pioenschap. Toch had de wedstrijd in Nord Ierland voor Toersen één winstpunt: zijn grote rivaal Barry Smith zag evenmin kans zich bij de eerste tien te scharen. De zege ging naar de Spaanse Derbi-renner Angel N;eto, die nu de voornaamste con current van de Nederlander is ge worden. Met 75 punten voert Toer sen de ranglijst aan. Nieto staat met 64 punten tweede en Smith met 61 aerde. In de lichtste klasse moeten nog twee races geldend voor de titel worden gereden, t.w. de Italiaanse Grand Prix op 7 september en de wedstriidenreeks in Zuid-Slavië op 13 september. In de kwart li ter klasse is het ge vecht om het kampioenschap nóg he viger. De Zweed Kent Andersson staat met 88 punten eerste, de Spanjaard Santiago Herrero is met 82 punten tweede en de Australiër Kei Carru- thers met 76 punten derde. 50 cc: 1. Nieto (Spa) op Derbi 71,5 km. in 33 min. 12.8 sec., 2. De Vries (Ned.) op Kreidler. 3. Whiteway (Gr.-Britt.) op Suzuki. 250 cc: 1. Carruthers (Aus.) op Benelli 180 km. in 1.11.8,2. 2. Anders son <Zwe> op Yamaha, 3. Mccullough (N. Ierl.) Yamaha. 350 cc.: 1. Agostini (Ita.) op MV Agusta, 180 km. in 1.7.15,4, 2. Ross- nsr (Ódl.) op MZ. 3. Crawford 'N. Ierl.) op Aermaochi. 500 cc: 1. Agostini 'Ita) op MV Agusta, 180 km. in 1.4.11,2, 2. Steen- son (N. Ierl.) op Seeley, 3. Uphill (Gr.-Britt.) op Norton. Zijspan: 1 EindersEngelhardt (W.-Dld.) met BMW gemiddeld 143.13 km. per uur. 2. Schauzu-Schneider (W.-Dld) met BMW. gemiddeld 140.56 km. per uur. OUD ADE Op overtuigende wijze heeft Cok v. d. Hulst gisteren een rit voor de zomercompetitie var.' de Leid- se Ren- en Toervereniging „Swift- combinaitie'' in zijn voordeel beslist. Aanvankelijk was de nieuweling Si mon Strijk met hem mee gegaar: in het offensief, maar Van der Hulst reed zo sterk, dat Strijk moest lossen. Met een voorsprong van 2 min. en 50 sec. ging Cok v. d. Hulst na zijn soloren over d6 eindstreep. Het sprintje om de tweede plaats was voor Wim van' Velzen. Simon Strijk was met zijn derde plaats de beste nieu weling. Amateurs: 1. C. v. d. Hulst, 2. W. van Velzen, 3. J. de Koning. 4. A. v. d, Lely, 5. T. van Duuren. Nieuwelingen: 1. S. Strijk. 2. P Akerboom, 2. H. v. d. Voort, 4. J. Mol- let, 5. A. Jong. A-aspiranten: 1. J. Jansen. 2. T. van Bemmelen, 3. F. van 't Hart. B-aspiranten: 1. F. Zoetemelk, 2. S. ten Cate, 3. S. Aertssen. Veteranen: 1. G. Mieremet. De jeugdige Jan Jansen uit Voor schoten kwam zaterdagmiddag in de Ronde van Tiel tot zijn' eersite over winning in een open koers bij de aspiranten. Hij demarreerde bij het ingaan van de laatste ronde, nam enkele meters voorsprong en had daarvan aan de finish nog een lengte over. Er na Meskers uit Warmond kwam bij de dames iri Tiel op de derde plaats. De in Zand voort wonende Ton v. d. Valk legde beslag op een achtste prys in de Ronde van Krimpen aan de IJssel voor amateurs. ÊVENINGEN De nauwgezet tode wedstrijdleiding in Noord- gehoopt de Nederlandse tenniskampioenschappen (tot 17 jaan nog zaterdag in de Diddag te kunnen afwerken. De (°den voelden daar echter wei- roor- Zij besprenkelden het toch gravel overvloedig met re- at€r en de troosteloze aanblik 'an deed ook de meest verwoede Supporters afdruipen. nismekka de Mets in Scheveningen, te laten verspelen. Technisch gezien hebben deze kam pioenschappen geleerd dat de trai ners De Smit en Buytelaar al heel wat bereikt hebben, maar vooral aan de wedstrijdmentaliteit valt nog veel bij te schaven. De enige die aantoon de ook wat dat betreft op het goede pad te zijn was Dorien Falkenburg. Vooral dankzij haar goede inzet werd zij Nederlands jeugdkampioene zon der een set af te staan. Ook de nuch tere Angela Salomé slaagde er in de finale niet in het zover te brengen, al was ze er in de eerste set niet ver Wedstrijdleiding besloot daarop van af (57) Dorien bleef echter ^de finales zondag in het ten- constanter ook in de tweede set (6-2) in een wedstrijd die helaas toch te veel werd beheersd door baselinema noeuvres. B(j de jongens leek Lex Constandse heel snel naai' de overwinning te freewheelen, getuige een wel erg een voudige eerste set: 60. Toen zijn tegenstander Jan Mulder echter iets meer in zijn normale ritme kwam, was ineens de pressie van Constandse verdwenen. Hij moest de tweede set met 7-5 afstaan. Mulder liet zich in de derde set teveel aflei den door zijn, vaak onnodige missers, om de winst te kunnen grijpen. Met 60, 57 en 75 werd Constandse de nieuwe Nederlandse jeugdkam pioen. ENSCHEDE (ANP) Kazuo Matsubara stond zaterdagmid dag met een ondoorgrondelijk gezicht op het erepodium in het Diekman stadion. Op zijn ge laat was geen emotie te zien, maar ook geen spoor van ver moeidheid na een slopende ma rathon over de wegen tussen Enschede en Haaksbergen. De twaalfde internationale mara thon van Enschede is ongetwij feld de zwaarste geweest uit de 22-jarige geschiedenis van dit grootse tweejaarlijkse evene ment. Twee uur lang hebben de 200 deelnemers gelopen onder bijna sinistere omstandigheden. Rollende donderslagen en felle bliksemschichten uit de inkt zwarte lucht begeleidden een koude regen, die het de lopers extra moeilijk maakte op de 42,195 kilometer. Onder die barre omstandigheden toonde Kazuo Matsubara zijn grote ta lent. Met een weergaloos wed- strijdinzicht velde hij al zijn te genstanders in de laatste zeven kilometer. Hoe groot het over wicht van de 30-jarige Japan- Kazuo Matsubara, de win naar van de Enschedese ma rathon, maakte nog een zeer frisse indruk bij zijn binnen komst in het Diekman- stadion. ner in die laatste fase van de strijd was, bleek uit het feit dat hij bij binnenkomst in het sta dion, waar hij van de duizen den toeschouwers een ovatie kreeg, bijna vier minuten voor sprong had op de Pool Zdzislaw Bogusz, die tweede werd. Bij zonder jammer was het dan ook, dat Matsubara met zijn tijd van 2 uur 19 minuten 29,8 seconde het wedstrijdrecord dat de Engelsman Jim Peters in 1951 had gevestigd met 7,8 seconde miste. Overigens had Matsubara dat record wel kunnen verbeteren wanneer hy de aanwijzingen van zijn coach had begrepen. Na de huldiging kwam dat uit: „Ik kon Ohara doorhet geluid van de bus niet verstaan. Het ging voortreffelijk nadat ik op het 35 kilometerpunt aan mijn opmars was begonnen. Het eni ge wat ik wilde was de presta tie van Yoshiro Milune, die hier twee jaar geleden ook voor een Japanse zege zorgde, herhalen. Dat is my gelukt. Waarom zou ik dan ontevreden zyn?" Ook Aad Steylen, die in En schede voor de vijfde achtereen volgende maal nationaal kam pioen werd, was niet ontevre den. „Ik moet over een maand in Athene lopen. Toen ik in de gaten kreeg dat het tempo ook in de tweede helft van de wed strijd zo hoog bleef heb ik uit sluitend op prolongatie van myn titel gelopen. Regen ligt mij nu eenmaal niet. Ik heb lie ver een hoge temperatuur zoals in Frauenfeld en Madrid. Dat het desondanks een tijd van 2.26.29.6 is geworden, nog geen halve minuut langzamer dan bij die twee andere wedstrijden, geeft me groot vertrouwen voor Athene". In Enschede hebben de toe schouwers vermoedelijk Aad Steylen voor het laatst in Ne derland in actie gezien. De 34- jarige Zutfenaar wil na de Europese kampioenschappen zijn loopbaan afbreken. Steylen zal zich volgend jaar zeer waar- schynlyk als coach van de KNAU gaan wijden aan de op leiding van jong talent op de super lange afstand. Wan neer dat gebeurt krijgt het lan ge afstandlopen, dat door de KNAU stiefmoederlijk is be deeld, eindelijk ook de aan dacht die het verdient. Na de start van de mara thon het was toen nog bij zon aangenaam weer vorm de zich een tien man ster ke kopgroep met onder andere Steylen, Matsubara. de Engel sen Fewery en Macintosch. de Turk Canavar en Wim Hol. Het tempo lag byzonder hoog. Toen na vijftien kilometer het onweer losbarstte ging dat hoge aanvangstempo zich wre ken. Bü de doorkomst in Haaks bergen, kort voor het keerpunt, was de kopgroep sterk gedund. Vier lopers Fewery, Matsu bara. Macintosch en de sterk op gekomen Tsjech Mladek voer den het langgerekte veld toen aan. Achter Buurse, na ruim der tig kilometer, begon Matsubara getooid met een op dat moment belachelijk aandoende zonne- klep, aan zijn indrukwekkende opmars. Hij verhoogde het tem po en in een feilloos ritme, ge dragen door de toejuichingen van de toeschouwers, liep Mat subara weg van zijn concurren ten. Achter Aad Steylen. die als eerste Nederlander op de negen de plaats eindigde, veroverde Wim Hol 19e) evenals twee jaar geleden de tweede plaats in het nationale kam pioenschap. De Hilversummer Rudi Mol, die opmerkelijk fris in het stadion binnenkwam, ein digde als 24ste en kreeg daar voor de bronzen medaille Van de ruim tweehonderd lo pers uit veertien landen die van start waren gegaan, haal den er 169 de eindstreep. Uitslagen De uitslag luidt: 3 Matsubara (Japan) 2.19.: Kazuo 9.8, 2 De drie beste Nederlanders in de marathon, v.l.n.r. Aad c"°vlen, Rudy Mol en Wim Hol. Zdzislaw Bogusz (Pol.) 2.23.11,4, 3. Vaclav Mladek (Tsj.) 2.23.48.4 4. Ian Macintosh (GB.t 2.24.09,8, 5. Derek Horsup (GB) 2.24.32,2, 6 Maurice Peiren (Bei.) 2.24.40.6, 7. Michael Wojclk (Pol) 2.24.51,8, 8. John Fewery (GB) 2.26.21,1, 9. Aad Steylen (Ned.) 2.26.29,6, 10. Aurele Vanden- driessche (Bel.) 2.27.02,6. Nederlands marathonkam pioenschap tussen haakjes klassering in internationale ma rathon) 1. Aad Steylen (Hanze- sport) 2.26.29.6 (9), 2. Wim Hol (Hercules) 2.31.59 (19), 3. Rudl Mol (GAC) 2.34.11 (24), 4. Jo- han Kyne (Shell) 2.35.41 (26), 5. Louis Vink (AV "23) 2.41.20 (35), 6. Jan Knippenberg (AV Maassluis) 2.42.05 (36), 7. Ge rard Ridder (HAV) 2.47.13 (47), 8. Jacques Kraan (de Bataven) 2.48.24 50). In het Dieckmanstadion wer den in het bij programma een aantal nummers verwerkt, waarbij nationale kampioen schappen op het spel stonden. De resultaten waren: 200 meter horden heren: 1. en Nederlands kampioen Brus (VLTC) 25.3, sec. 2. De Leeuw (Plm Muller) 25.7. 3.000 m steeple chase 1. en Nederlands kampioen Willy Wil- lems (Kimbria) 9.03,2, 2. Eg- bert Nijstadt (DOS-D) 9.11,2.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9