Voor 'n ton aan juwelen buitgemaakt in Leiden Prins Khalid is heel boos op de Bank De Sleutelstad buigt iu slotfase voor AZ Streekmuziekschool Rijnakkoordgaat deze maand draaien Meesterlijk spel Albert de Klerk Amsterdammer voor haagse rechtbank HEARING PROTEST TECEN SLUITING Rietsuikeractie in Leiden Padvinders zwemmen Restauratie gemeentehuis van Warmond Co-op door suikeroorlog door vruchten dranken heen Arabische miljoenendans in Amsterdam Randstad Sport tegen ASC Burgerlijke stand Schorsing van zes atleten opgeheven Pniël ook achter Waardgrachtactie ZATERDAG 1« AUGUSTUS 1909 bETDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN HAAG/LEIDEN (GPD) Een 30-jarige Amsterdamse nbreker die in de nacht van 15 op 16 januari voor bijna een ton aan juwelen en goud had buitgemaakt tijdens een „succes volle" inbraak in een juweliersbedrijf aan het Bevrijdingsplein in Leiden, ontkende gistermiddag voor de Haagse rechtbank liardnekkig dat hij een deel van de buit nog ergens verstopt heeft liggen als „appeltje voor de dorst". Toch heeft de Amsterdamse re- Iherche slechts een klein deel van jle gestolen sieraden teruggevonden foj twee helers. Wel vond men in ïerdachte's huurkamer een groot tóntal prijskaartjes, echter zonder bijbehorende kostbaarheden. Een deel van de buit is volgens de dader peegenomen door een Jonge Berlij- ner die tijdens de inbraak voor hem op de uitkijk had gestaan. De Am- Eerdammer weigert de naam van leze knaap prijs te geven. „Ik verlink niemand, ook *1 ben |l zelf verlinkt", zei hij. J)e officier van justitie hield het Ir op dat er nog meer inbrekers bij leze zaak betrokken zijn, maar hij Kkende dat hij zijn vermoeden niet ten waarmaken. de vragen van de president. Het bleek, dat hij al sinds 1962 geregeld is veroordeeld. Maar nog nooit is ie mand van de vele autoriteiten die zich ambtshalve met hem bemoeid hebben op het idee gekomen hem eens naar een spraakleraar te stu ren. Pas onlangs is dat dan eindelijk gebeurd. Volgens de rapporten zijn de voor uitzichten voor verdachte thans veel hoopvoller. De rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum noemde het onbegrijpelijk dat de man, die sinds zijn prille jeugd al met het spraak gebrek te kampen heeft, niet veel eerder naar een logopedist is ge stuurd. Vernuft D« Amsterdammer had blijk ge- leven van groot technisch vernuft Eoor voordat hij de juwelierszaak nnenging de alarminstallatie uit schakelen. Hij had daartoe naast fe toegangsdeur van een klein ruitje k sponning verwijderd, waarna hij (tee draden van de alarminstallatie in elkaar kortsloot, zodat het elek- riciteitscircuit niet verbroken zou lorden wanneer hij de overige dra- en doorbrak. Daarna was hij rustig innengeklommen en had hij de win del leeggeroofd. Bijna onverstaanbaar door het kletteren antwoordde verdachte op z&ró Met verbazing las ik in het LD, jat B en W van Leiden niet naar Heaiing" Waardgracht zouden gaan. k zou er ook niet voor voelen, al as het alleen, omdat het wel een (voel van onbehagen geeft, dat len in Nederland momenteel geen nder woord kent voor een Engelse titdrukkir.'g dan „hearing". M. i. zou een woord als „kwestie Haardgracht" voor iedereen beter srstaanbaar zijn, al klinkt misschien hearing" interessanter in de oren in „de man in de straat" een oede vertaling van: „the man nthe street?"). H. J. Koopman Verdamstraat 58 Leiden. (Van redactie wege bekort) leids agentschap Ned. Bank LEIDEN/DEN HAAG <GPD> Iet Leidse V.V.D.-tweede kamerlid 'ortheine heeft minister Witteveen Financiën) schriftelijk gevraagd of toe op de hoogte is van het voor nemen van de Nederlandse Bank ®i het correspondentschap in Lei- tol op te heffen. Terwijl de Kamer van Koophan del voor Rijnland zich tot de hoofd directie van deze bank heeft gewend dstolk van het bedrijfsleven aldaar, haagt mr. Portheine of de minister met van mening is, dat de artikelen en 4 van de bankwet in ver band met de reeds gebleken behoef te maar zeker in het licht van de Uitbreiding daarvan in het kader- rail de (ook industriële) ontwi'kke- van de Leidse agglomeratie, zich deze sluiting verzetten. LEIDEN Binnenkort zal in Leiden in het kader van een lan- 'elijke actie een rietsuikeractie van 'art gaan, waarvan het doel is een "entaliteitsverandering te verwezen- lijken, waardoor de overheid wordt (econfronteerd met een andere in- "elling onder de burgers en ge dongen wordt bij internationaal Verleg meer de partij te kiezen fan de arme landen. Het Leidse actiecomité bestaat uit 'htegenwoordigers van de gezamen lijke Leidse kerken, van het Nesbic, BJaloom e.d. De stand van de ker ken op de Leidato zal gewijd zijn ®an het thema „Arme en rijke lan- toi" en dit wordt toegespitst op het tohaal van de rietsuiker. Ook tij- tois de vredesweek van 21 tot 28 'Ptember zal actie worden gevoerd 'oor rietsuiker, zowel binnen de ker ken als door straatacties (markt kraam, wandeltochten). Intelligent Ook de officier van justitie achtte het waarschijnlijk, dat de ontsporin gen var. de overigens zeer intellegente verdachte verband zouden kunnen houden met de eenzaamheid, waarin hij door zijn spraakgebrek verkeerde. Verdachte moet thans onder toezicht van de reclassering komen, vond de officier, al was het alleen maar om hem in contact te brengen met an dere mensen dan degenen die hem in zijn Zeedijk-milieu omringen. De eis luidde: 2 jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met gedurende de 2 jaar lange proeftijd toezicht var.' de reclassering en van een psychiater. De maanden vóór zijn arrestatie heeft de verdachte doorgebracht met poker spelen in een café aan de Am sterdamse Zeedijk. Met pokeren en inbreken kwam hij aan de kost. Zijn eigenlijke beroep van typograaf wilde hij r.iet uitoefenen. Waarom niet? „Het is een saai vak". Altijd „Inbreken zal wel avontuurlijker zijn", erkende de president, „maar dat eindigt altijd in het huis van bewaring. Of niet altijd?" „Zeker", bevestigde de verdachte, „altijd". Titel in 2A naar Amsterdam (5-6) ALPHEN AAN DEN RIJN De Sleutelstad is gisteravond heel dicht bij het kampioenschap geweest in de 2e klasse A, maar in de laatste fase van de beslissende wedstrijd tegen AZ 1870, gisteravond in het Alphen- se zwembad „den Hoorn", kwamen de Leidenaars net iets tekort: 56 na verlenging. De Zijl heeft het ook niet kunnen redden dit jaar. De Kooiclub had een overwinning op het Tilburgse TZV nodig om gelijk te komen, maar het werd slechts 33. Vooral door routine-gebrek slaagden de roodwitten er niet ln door te drukken na een 02 achter stand te hebben weggewerkt. De laat ste wedstrijd tegen de Maas was een kleine revanche: 82! De reserves van de Zijl versloegen de reserves van het Goudse GZC en zullen in het volgend seizoen in de reserve eer ste klasse uitkomen. Het was vooral Wim van Rooyen die het spel van Sleutelstad gister avond opvijzelde. Deze midvoor kwam gisteren verrassend voor de dag, na het hele seizoen „achter de hand" te zijn gehouden. Daarnaast kwam ook keeper Bart Mulder goed voor de dag en presteerde het zelfs om twee straf worpen te keren. In de eerste periode kwamen de Amsterdammers aan een voorsprong doordat Cock van der Wiik wat te veel ruimte gaf in de verdediging. In de tweede periode moest Co Ouds hoorn het water verlaten daar de scheidsrechter Van der Velden van mening was dat hij had geslagen, maar hij mocht worden vervangen LEIDEN/LEIDERDORP Als voorbereiding op de nationale zwem wedstrijden worden op zaterdag 20 september selectiewedstrijden gehou den van het district Leiden van de Nederlandse Padvinders. De wed strijden worden gehouden in de Lei- derdorpse Does. WARMOND Er bestaan zeer ernstige plannen tot algehele restau ratie van het oude raadhuis, dat, midden in het dorp gelegen, nog steeds in de dorpskern een bijzon dere plaats inneemt. De bedoeling is dat op de eerste verdieping een bur gerzaal wordt georeerd, die tevens dienst kan doen als raadszaal, waar- In ook de huwelijken kunnen wor den voltrokken. De begane grond zal worden gebruikt voor noodbestuurs- posten en een instructieruimte voor de brandweer. Het voornemen is op het dak een Westminster carillon aan te brengen bestaande uit vier klokken die worden aangeslagen door middel van een magneet met een klepel. Op het raadhuisplein komt een sierbestrating. LEIMUIDEN Een ln de sloot, langs de Provinciale weg nabij de Ringvaart in Haarlemmermeer ge legen kruisertje, brandde, door een tot nog toe onbekend gebleven oor zaak, geheel uit. De vrijwillige brandweer van Lei- muiden rukte wel uit maar kon niet voorkomen dat er alleen maar een ijzeren casco van het bootje over bleef. Op het moment van de brand was er niemand in het kruisertje aanwezig. door Jan Kenter. Hierdoor werd de stootkracht van de aanval nog meer beknot. Een strafworp had de gelijk maker kunnen betekenen, maar Bree- develd wist niet te scoren. De gelijk maker werd een geluksballetje: Wim van Zyl vuurde van een meter of zeven een schot af en met medewer king van de keeper verdween de bal in het doel. Nu kwam er ook wat meer leven in de Leidse brouwerij. Mulder stopte zijn eerste penalty, waarna Van Rooyen zich op beheers te wijze wist vrij te spelen en 21 op het scorebord bracht. AZ kwam weer gelijk, maar in het volgend spelgedeelte werd het uit een straf worp van Van Rooyen opnieuw een Leidse voorsprong. Een fout in de achterhoede kostte Sleutelstad het kampioenschap. De spelers lagen naar elkaar te kijken en AZ maakte hier gebruik van: 33. In de eerste helft van de verlen ging scoorden de Amsterdammers in de laatste seconde, in het allerlaatste partje scoorde Van Rooyen twee maal achtereen: 54. Nadat Mulder alweer een strafschop had gestopt kwam er een rommelige situatie waaruit AZ raak schoot, terwijl in de laatste 15 seconden nogmaals werd gescoord uit een positie die sterk op twee meter leek: 56. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De omzet ten van Co-op Nederland zijn op de eerste dag van de spectaculaire ac tie suiker voor één cent per kilo bij aankoop van sherry, vermout, port of vruchtensappen scherp omhoog gegaan. De omzetten van de Co-op winkels ln ons land lagen gisteren 60 tot 180 percent hoger dan op een normale donderdag, aldus Co-op Nederland. Tot vanochtend waren rond 400.000 flessen vruchtendrank meer ver kocht dan in een normale week met warm weer. De dumpvoorraad vruchtendrank van Co-op Neder land is dan ook vrijwel verdwenen. Reeds is een begin gemaakt met het importeren van nieuwe voorra den vruchtensap uit Duitsland. De president lachte. „Ja, dat moet u natuurlijk hier wel zeggen Advocaat mr. T. Giberius legde er de nadruk op. dat sinds de verdach te in contact is gekomen met een spraakleraar die ook sociaal ge zien een goede invloed op hem heeft hy in het huis van bewaring is begonnen met een cursus middel baar Nederlands. Verdachte wil het reclamevak in. Zijn studie is het eerste eigen initiatief dat hij ooit genomen heeft: eerste mijlpaal op de goede weg. De raadsman bepleit te een ao kort mogelijke onvoor waardelijke straf op te leggen. Uit spraak 29 augustus. (Van onze correspondent» AMSTERDAM «GPD) De Ara bische prins Khalid Ben Saoed overweegt juridische stappen tegen de Algemene Bank Nederland. De 32-jarige zoon van de begin dit jaar overleden vroegere koning van Saoedi-Arabië Ibn Saoed zegt, dat de ABN ten onrechte weigert hem geld uit te betalen dat door zijn vader bij de bank gedeponeerd is op een rekening die op zijn naam staat. Ook overweegt de prins de huidi ge koning van Saoedi-Arabië Fei- sal te verzoeken maatregelen te nemen tegen de drie kantoren van de ABN in zijn vaderland. „Als het niet op een beschaafde manier geregeld kan worden moet er geweld gebruikt worden", aldus de prins. Op een persconferentie die hy in het Amstelhotel geeft, komt prins Khalid binnen in een wolk van par fum. Een atletische gestalte met een duizend en een nacht-appeal, dat Omar Shariff naar de kleuterschool verwijst. Hij spreekt alleen Ara bisch. Ibrahim Sidki, wiens gestalte doet vermoeden dat hij optreedt als body-guard, maar die de financieel adviseur van de prins blijkt te zijn, treedt op als vertaler. Volgens de prins moet er onder scheid gemaakt worden tussen twee zaken. „De eerste i6 dat mijn va der bij zijn vertrek uit Saoedi-Ara bië het grootste deel van zijn geld heeft toevertrouwd aan de Algeme ne Bank Nederland. Ik wil hierbij opmerken dat bij dit geld deposito's waren die oorspronkelijk bij Zwit serse banken gemaakt waren, maar die mijn vader naar hier heeft over laten maken! Goede reputatie De goede reputatie van de Ne derlandse banken en de integriteit van de rechtbanken hier hebben volgens prins Khalid daarbij een rol gespeeld. De Algemene Bank Neder land werd uitverkoren om dat deze bank kantoren in Saoedi- Arabië heeft. Het tweede betreft mijn persoon lijke geld dat op mijn persoonlijke rekening bij de ABN is gestort en dat is een persoonlijke zaak die niets met de eerste te maken heeft". Een officiële worodvoerder van de ABN heeft een verklaring afgelegd die de indruk wekt alsof de kwestie van de erfenis de enige is terwijl het maar al te goed bekend is dat dit niet waai- is, aldus de prins. „In mei 1967 heeft onze vader, de vroegeere koning Saoed, bepaald dat ieder van ons voor zijn diensten een bepaalde som geld zou krijgen. Hij is LEIDERDORP De nieuwe streekmuziekschool „Rijnakkoord" die begin van deze maand werd op gericht, zal met de cursussen alge mene muzikale vorming in de vier de week van augustus beginnen. De instrumentale lessen starten in de derde week van augustus en in de eerste week van februari. Het instrumentale onderwijs wordt zoveel mogelijk in Leiderdorp gegeven. Bij een voldoende aantal leerlingen voor een instrument zullen, waar mogelijk, ook instrumentale lessen in andere gemeenten worden gegeven. De curSMssen algemene muzikale vorming worden, vanaf de laatste week van deze maand, bij voldoen de deelname in Hoogmade, Woubrug- ge, Koudekerk en Hazerswoude-Rijn- dijk en Dorp gegeven. Ook zij die een instrument willen gaan bespelen kunnen zich als leerling laten in schrijven. Het doel van de muziekschool is 't bevorderen van de amateuristische muziekbeoefening docr het geven van algemene muzikale vormir.'g en in strumentaal onderwijs aan kinderen en volwassenen, in groepsverband of individueel. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de administra tie van de streekmuziekschool „Rijn akkoord", Hoofdstraat 103 in Leider dorp. met ons overeengekomen dat het geld tot zijn dood op rekeningen zou blij ven staan die op onze namen zouden wordeng eopencT". Volgens prins Khalid heeft IBN Saoed de ABN opdracht gegeven deze rekeningen te openen en heeft de bank deze opdracht uitgevoerd en IBN Saoed een bevestiging gestuurd. Toen prins Khalid kort na de dood van zijn vader naar Nederland kwam om een deel van het geld dat op zijn naam stond op te nemen, begonnen de problemen. De bank zei dat alles in orde was. maar vroeg enige tijd uitstel voor formaliteiten die vervuld moesten worden, zegt prins Khalid. De bank is nooit tot betaling over gegaan. Hij heeft zich daarbij, vol gens de prins, gebaseerd op een ver onderstelling dat betaling aan hem van zijn eigen rekening niet legaal zou kunnen zijn. „Door te volharden in deze houding, waarvoor geen ver klaring te vinden is, heeft de bank het mogelijk gemaakt dat 1 van de meer dan 100 erfgenamen eind april beslag hebben laten leggen op het geld. Dat is twee maanden na mijn betalingsopdracht". Meer dan 200 miljoen Om hoeveel geld gaat het? Er is gesproken van 200 miljoen gulden. De prins wil wel zeggen dat de hele na latenschap van zijn vader groter is. Prins Khalid gescheiden, geen kinderen, tussen zakelllke beslom meringen door voortdurend op zoek naar de ware liefde is van plan voorlopig in Nederland te blijven. Hoe lang kan hij niet zeggen. Waar schijnlijk tot de kwestie met de bank is opgelost. Hij overweegt een villa te huren aan de kust. Een beslissing VOORSCHOTEN Het eerste, tweede en juniorenelf tail van Rand stad Sport spelen morgen in het ka der van d'e strijd om de Ome Tinus strijd van het eerste begint om 14.30 uur, de overige duels vangen om 12.00 uur aan. WASSENAAR: Geboren: Lars Jacobus zh van G H. van der Spek en M. A. Putker; Gijs- bertus J. C.. zn van G. J. T. Hassing en W. M, G. van der Starre; Richard Th. J., zn van T. J A van Lochem en A J. Ernst. Ondertrouwd: H E. Hylkema en E H. M. Mees (Den Haag); C. J. A. van der Laan (Leiden) en M. T. van Gent; H. Klumpes (Sliedrecht) en W. C. Kramer; J. J. Kneijber en P. Hakken- brak (Benthuizen). Getrouwd: B W. M. Klijn en E E. M. Bosman; J. J. F M, Borking en P. A. J. M. van den Bogaert; S. H. Witte en W. G. M. Sllootweg; J. J. Rem merswaal; J. C. W. Boshuizen en L. V J. Orie; L. van Roemburg en M. M. Haas. Overleden: Jansje Willems. 92 jr; E. H. van Leeuwen-Schilperoort. 78 jaar; Willy J. A. van der Burg, 23 Jaar (Delft): Ramon Kampmeijer. 10 jaar (Meppel); C. M RaaphorstLooye- stijn. Geboren: Monique ,dr van J. A. J, M. van Kampen en H C. J. Hoogkamer, Akervoorderlaan 27; Sonja, dr van Jonkheer J. L, H C. C. Stern en G J. M. Koedeman, Waterhoenstraat 17; Yvonne Fr. A., dr van C. B. Wessels en M. T. Pardon. Broekweg 33; Ber- nardus A. C. M., zn van G. A. Kruse en M A J. Veldhoven, Heereweg 345; Johannes P.. zn van P. C. Rotteveel en M. M. Slobbe. Roversbroekdijk 47; Claudia, dr van B. H. J te Boekhorst en P. Blom. Rembrandtplein 213; Ro bert J-, zn van J. C. W. Timmer en J. C. de Roode. Oolevaarstraat 8; Andreas L„ zn van L. M. A. van Dijk en J. T. M. Grimbergen, Ooievaarstraat 196 Ondertrouwd: Jozef W. D. Lefeber, Achterweg 14 Lisse en Geertrulda de Graaf te Utrecht; G. F. H. Bonstee te Amsterdam en A Willemsen, Van Speykstraat 188, Llsse. Getrouwd: A. G. Timmers en E, C. Meijer; B. Keijzer en K. M. Harting; C, D. van Delft en G. J. C. Grimber gen; M. J. Wassenaar en P H. de Vos P J. van Vught en M. T. W. van Don gen; J. N. F. van der Post en M. J. van Rooij. Overleden: J. Knock, 41 Jaar. PRINS KHALfD is nog niet genomen, maar het wordt Noordwijk of Bloemendaal. Beslag Wat betreft de erfenis verwacht prins Khalid dat koning Feisal bin nen niet al te lange tijd een regeling zal treffen. Wie er beslag op de na latenschap hebben laten leggen en of koning Feisal daarbij is, wil de prins niet zeggen. Over de achter gronden van de houding van de Al gemene Bank Nederland zegt hij wel zijn gedachten te hebben, maar ook hier geeft hij er de voorkeur aan zich in stilzwijgen te hullen. Bij de ABN is het commentaar dat het geld op de rekening van prins Khalid beschouwd wordt als beho rende tot de nalatenschap van Ibn Saoed. In verband daarmee is er evenals op de rest van het kapitaal in kwestie reeds beslag gelegd. De ABN wacht met iedere betaling tot de nalatenschap wettelijk geregeld Gistermorgen zijn twee kin deren van drie en twee jaar na een verblijf van een half jaa)r in ons land naar hun ouders in Vietnam teruggestuurd. Ze heb ben in het Academisch Zieken huis in Leiden een hartoperatie ondergaan en gaan nu geheet hersteld terug. DEN HAAG (ANP) De at leten die op de tweede dag van de Nederlandse kampioenschappen m Groningen naar aanleiding van hurt weigering medailles in ontvangst te nemen door het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiekunie voorlopig werden geschorst, eulletf weer aan wedstrijden mogen deelne men. De atleten zijn: Mieke Sterk» Corrie Bakker, Rudo Lievense, Fred van. Herpen, Peter Dellenseti en Sjouk Tel. Mr. J. G. Jenniskens, voovzttte» van de nationale strafcommissie van de KNAU, heeft, nadat hij kennis had genomen van de gebeurtenissen bij de nationale kampioenschappen, geen vrijheid kunnen vinden gebrul» te maken van zijn recht tot schor sing van de betrokken atleten, zoal» wordt aangegeven in een artikel van het huishoudelijk reglement van de KNAU. De nationale strafcommissle zal de klacht van het hoofdbestuur vat* de KNAU zaterdag 80 augustus ifk Utrecht behandelen. LEIDEN De wijkkerkeraiad van de hervormde wijkgemeente Pniël, waaronder het WaardgrachtgebiecJ vaJlt, heeft in zijn gisteren gehouden vergadering onder leiding van wijk* pastoor dr. P. L. Sclioonheim het ver zoek van het Waar d grachtcomité om ondersteuning van dé interpellatie* aanvrage besproken. De kerkeraiad spreekt uit, dat alles gedaan moet worden om een einde te maken aan de onmogelijke woonsi* tuatie in de omgeving van de Waard» gracht. Alle in aanmerking komende instan ties en personen zouden volgens de wijkkerkeraad gezamenlijk met de gemeentelijke autoriteiten die ophef fing van deze noodtoestand als plaij nummer één moeten stellen en ten uitvoer brengen. De wijkkerkeraad van Pniël ver wacht dat de interpellatie hiertoe z» leiden. LEIDEN Een grotere op komst in de Pieterskerk wees er al op. dat een befaamde concertgever was uitgenodigd. Albert de Klerk, or- gelistisch fenomeen, is misschien niet de organist in ons land, die zich van anderen onderscheidt door gran- dioza, maar minst genomen door een heel moeilijk te evenaren noblesse. Zo is een onvertogen register niet denkbaar en de finesse van geest en technische vernuft maakt geen klank scherper of gekruider dan minimaal is vereist, de wet der opperste trans parantie dicteert het gebruik dei- middelen. Merkwaardig is, dat men geen moment aan een virtuoos pleegt te denken: zo gebeurt alleen bij de bescheidenen en volmaakten. Het opstellen van een programma is voor De Klerk een daad van vrije keuze, het platgetredene is hem on mogelijk. Zo vinden we een opeen volging als; Corette, Boch, Scarlatti, Milhaud, Dupré, Franck. Daaruit spreekt een voorliefde voor frans werk, zoals hij er een heeft voor Iberische orgelmuziek. Van Gaspard Corette kwam een Messe du Luitiëme Ton (8ste of liy- pomyxolidische kerktoonaardWie deze componist is, kunnen we niet zeggen, zelfs zijn jaartallen verwar ren met de al tamelijk ingeburgerde Michel Corette. We denken aan Clé- rambault's en Couperin's tijd. Cor- rette geeft niet zoveel toe aan de opstijgen tot kunstwaarde geschiedt maar in een enkel onderdeel. Bach's ongewone Prelude met Fuga in Bes was als orgelwerk totaal nieuw voor ons. Of stammen beide uit het Wohltemperiertes Klavier? Ze verschaften ongewild een verge lijkingsmaatstaf. Hier de grote worp, de overrompelende zinverrukkende vormdrift. Bij Scarlatti en „Twee Sonates" moet men alleen maar aan klankstukken denken. Ook daar is volmaakte kunst aanwezig. Het eerste prachtig en diepreikend, op een chromatisch lage figuur, het tweede (clave) cimbelend puur om de speelvreugd. Milhaud's Pastorale geeft een indruk van bitonaliteit, die twintig jaar geleden nog schrikken deed. maar nu haast lieflijk vermag aan te doen. Van Dupré verschenen .,2 frag menten van de .Kruisweg". Welke van de 14 stond niet aangegeven. Het eerste heeft een akkoordisch verloop boven een ostinate, slepend ritmische chromatisch dalende figuur, die wel het voorttorsen van het kruis moet figureren. Alles wrange, obsessie, ma caber, onthutsend, omwoelend. De akkoorden breken af, de basfiguur hinkt door, maar breekt ook stuk. Het tweede fragment is vol verin nerlijking en misschien Jezus' troos tende zorg voor Maria. Met Franck's niet zo heroieke galante neiging van zijn tijd, offert i Pièce héroïque. vervuld van een ryk- daar ln ieder geval de liturgische dom der welluidendheid, eindigde dit ernst niet aan op. In deze kerk-suite meesterconcert. zit bekwaam vormenspel, maar een KEES VERHOEF.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9