„Conditie viel me tegen Giilclemond zegevierde na zeer felle strijd Derde plaats voor Klaas Ball Frans de Muncknieuwe trainer van FC Brugge: Anke Rijnders breelj record van Ada Kol Koerstips r>?> Sportief aan lager wal Geen spijt van emigratie Heen en weer breien LUGDUNUM - 01YMPIA Waterpoloteam klopt Engeland Kampioenschij van Duindig; '«Mi Roodenburg-Dl PAGINA 8 ZATERDAG 16 AUGUSTUS] LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD »T - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD KNOKKE (GPD) Als na een drie uur lange, bikkelharde training op de stranden tussen Knokke en Cadzand de Bel gische vedetten uit het keurkorps van Football Culb Brugge in een stamineeke achter de boulevard grote glazen schuimen de pils gretig naar de lippen brengen, kijkt hun kersverse trai ner Frans de Munck daar niet van op. Maar De Munck (zelf achter een colaatje) laat zijn stem toch even door het lokaal daveren: „Oké, die pint mogen jullie pakken, maar roken is er niet bij. Die pint mag. Die vliegt er morgen bij de training wel weer uit." De Belgen incasseren die opmerking met een daverende lach en uit hun reactie is het te merken: Frans de Munck geeft ze een afmattende conditietraining. De Munck (nog altijd gitzwart haar. nog altijd donkere, fonkelende ogen, die onmiddellijk de bijnaam van weleer „zwarte panter" weer in herinnering brengen) wil wel kwijt: „Toen ik hier bij FC Brugge kwam, toch eén van de topploe- gen van België, viel de conditie, de fysieke inzet me toch wel tegen. Dat, de conditie en de mentale hardheid op niveau brengen, is dan ook m'n eerste taak." Frans de Munck wil ook wel bekennen: „Na vijftien jaar betaald voetbal in Nederland, eerst als speler, later als trainer, zie ik m'n aanstelling hier bij de FC als een bekroning. Een uitdaging is het ook. FC Brugge is jarenlang een van de weinige clubs geweest, die Anderlecht altijd dicht op de hielen zat, maar vorig seizoen gingen ze ineens de mist in, maakten niets klaar en speelden geen rol van betekenis. En nu wil de leiding van FC Brugge dat we de roem van vóór het vorige seizoen weer veroveren. De opdracht is eigenlijk: tenminste weer op gelijke voet komen met ploegen als Anderlecht en Standard Luik. Dat noem ik een uitdaging. Ik moet er natuurlijk ook geluk bij hebben." Brugge, ook een trekpleister voor de Zeeuwsvlaamse voetbalmin naars, raakte vorig seizoen inderdaad sportief aan lager wal. De Zuidslavische trainer Pavic kreeg er de schuld van. De goede man slaagde er niet in de taalbarrière te doorbreken en achteraf bezien was hij eigenlijk ook veel te aardig voor betaalde voetbal vedetten, die in hun eigen belang, in het belang van de club en in het belang van het publiek af en toe de mantel uitgeveegd moeten krijgen. On miskenbaar was in ieder geval het gebrek aan een optimale conditie. Frans de Munck werd het dus die de discipline, de conditie en het betere spel bij FC Brugge terug moet brengen. En dat voor grof geld. De Munck: „Ik word hier betaald als een trainer in de Duitse Bun- desliga. Dan weet u het wel." Maar FC Brugge bracht nog meer bundels bankbiljetten naar Nederland. Men maakt er bij deze Bel gische club geen geheim van dat er ongeveer 750.000 gulden gemoeid was met de aankoop van twee Nederlandse sterren: vleugelaanvaller Rob Rensenbrink (22) van DWS en halfspeler Henk Hou waart (25) van de FC Twente. Men weet het: beiden, maar vooral Rensenbrink, zijn potentiële kandidaten voor het Nederlands elftal en hoofdrol spelers in de Mexico-dromen van Georg Kessler. Maar wat Rensenbrink en Houwaart betreft zullen die Kessler- dromen wel op nachtmerries uitdraaien. Rob Rensenbrink, die een 3-jarig contract bij FC Brugge tekende, daarover: „In dat contract staat een clausule dat ik voor interlandwedstrijden alleen mag worden „uitgeleend" als de competitiebelangen van de club niet in gevaar komen. Voor mij is de interland tegen Polen er dus al zeker niet bij, omdat in datzelfde weekeinde de Belgische competitie start en op de 6de september beginnen we direct al tegen Anderlecht. Kessler kan dus Houwaart en mij wel voorlopig afschrijven." De twee Nederlanders hebben zeer duidelijk geen spijt van hun emigratie naar België. Houwaart: „Brugge ligt niet verder van de Randstad Holland dan Enschede." En Frans de Munck maakt er geen geheim van als hij zegt: „Die jongens worden hier bij Brugge betaald zoals in Nederland alleen Feijenoord en Ajax kunnen doen." Op de zonovergoten stranden van mondaine badplaats Knokke voe len de beide Nederlandse sterren zich met hun Belgische wapen broeders ook uiterst in hun element. Want het internationale, ui terst miniem geklede vrouwelijk schoon is ruimschoots voorradig. Leidt dat nou niet af? informeren we bij Houwaart. Antwoord: „Ik ben er wel aan gewend, want ik speelde ook voor ADO. Nou en in Scheveningen zie je ook wat." Maar zekerheidshalve voert Frans de Munck, die ondanks zijn bijna 47 jaren (20-8-1922) zelf ook nog de indruk maakt van een uitstekend getrainde prof, zijn manschappen in gestrekte draf naar het bijna verlaten strandgedeelte dicht bij de Nederlandse grens. In deze, aan de Noordzeestranden bijna onbekende verlatenheid, werkt Frans de Munck in een verbluffend tempo aan de conditie van de spelers die in het komende seizoen Anderlecht en Standaard Luik van de troon moeten stoten. De Munck (niet-roker) laat zich bij dit tempogeweld er nog niet uitlopen Deze donkere oefenmeester, nog altijd niet gespeend van enige glamour (eens was hij filmheld in de film „Das ideale Brautpaar"), vreest de overtraining niet. „Voor de competitie die hier pas op za terdag 6 september begint maar we hebben dan ook maar 30 wed strijden trainen we iedere dag. Als de competitie eenmaal draait, brengen we dat terug tot vier keer per week." Met enig voorbehoud („ik ben hier nog niet lang genoeg en zoveel contact met het Belgische voetbal heeft Nederland de laatste jaren niet gehad") wil De Munck toch al wel een mening geven over de kwaliteit van deze sport bij de zuiderburen: „Terwijl het Neder landse clubvoetbal de laatste jaren met sprongen vooruit is gegaan, is het spelniveau hier in België stil blijven staan of misschien wel lager geworden. Anderlecht is duidelijk over zijn top heen. Maar die stilstand is er voornamelijk ook in de breedte. Ik heb sterk de indruk dat de zes sterkste Nederlandse clubs sterker zijn dan de zes Bel gische topteams. Qua conditie, inzet en spelopvatting acht ik mijn vorige club Vitesse bijvoorbeeld nu nog beter dan FC Brugge." Is er een oorzaak? De Munck: „Anderlecht is natuurlijk een prach tige ploeg geweest. Maar ik blijf erbij dat het altijd te lang duurde. Dat was maar heen en weer breien in de lengte, maar vooral in de breedte. En te veel clubs hebben Anderlecht als voorbeeld genomen. Bij Brugge was het al net zo. Dat blijft maar heen en weer tikken. Het duurt eeuwen voor er eindelijk eens een stoot, een knal uit komt. Daarom train ik op directer spel. De flitsende 1-2-combinaties, de dieptepass, snel opkomen van verdedigers. Want de sensatie van doelpunten trekt meer publiek dan de schoonheid van dat Ander- lecht-gebrei." De Munck verbloemt zijn optimisme voor het nieuwe seizoen niet („Maar in dit vak moet het geluk je af en toe in de kaart spelen"). En de FC Brugge is optimistisch met Frans de Munck, Rensenbrink en Houwaart in zijn gelederen omdat men in het stadion „De Klok ke" in Brugge nóg meer Nederlandse toeschouwers verwacht. En mis kocht voelt men zich niet, want in Brugge gaat het gerucht dat linksbuiten Rob Rensenbrink (met zijn 22 jaar 4 jaar jonger dan Piet Keizer en 10 jaar jonger dan Coen Moulijn) over enige seizoenen wel eens bijzonder waardevol voor Ajax of Feijenoord zou kunnen zijn. Een goede belegging, zo meent men in Brugge ROSTOCK De Zweedse titel verdediger Arne Akerson heeft giste renmorgen bij het Europese Kampi oenschap in de Finnjollenklasse, dat in Rostock-Warnemuende wordt ge houden. zowel de vijfde als zesde race gewonnen. Enkele deelnemers, waaronder de Deense wereldkampioen Henning. die in kansloze positie lagen hebben op gegeven. Met nog een race te zeilen, kan Akerson door zijn concurrenten niet meer worden gepasseerd. ADVERTENTIE BEZOEKT ZONDAG A.S. de vriendschappelijke wedstrijd Aanvang 14.30 uur. Terrein Haarlemmervaart. Prijzen der plaatsen f 1,25; jongens f 0,50. Frans de Munck, eens getooid met de bijnaam „de zwarte pan ter". Goud in Wenen voor Van Hamburg WENEN (ANP) Anke Rijnders, enkeik weken terug bij de nat. zwem- kampioenschappen „ontdekt", heeft gisteren in Wenen op de eerste dag van de Europese jeugdkampioen schappen haar bliksemachtige op komst voortgezet en uitgedrukt in een nieuw Nederlands record op de 400 meter vrije slag. De pas 13-ja rige zwemster van de Amersfoortse AZPC bleef met 4.48.6 sec. 0,1 sec. onder de tijd, waarmee Ada Kok reeds drie jaar nationaal record- houdster was. Toch viel Anke Rijnders buiten de prijzen. Hoewel Ada Kok in 1966 bij de Europese kampioenschappen in Utrecht met haar record zilver won. eindigde Anke Rijnders in We nen op de vierde plaats. De 15-ja- rige Oostdudtse Gabrielle Wetzko vestigde met 4 min. 36,1 sec. noet alleen een nieuw Europees record, maar bereikte tevens een niveau dat tot nu toe slechts aan Amerikaanse zwemsters was voorbehouden. Voor d'e eerste Nederlandse gou den medaille zorgde Roger van Ham burg. In de finale van de 400 meter vrije slag leidde Van Hamburg van het begin af en won onbedreigd in AKERSLOOT (ANP) In de vierde en voorlaatste race van het Europees kampioenschap Sharpies, dat op het Alkmaarder- meer bij Akersloot wordt gehouden, heeft de Nederlander Guldemond na een fel duel met de Westduitser Kahler zijn tweede overwinning behaald. De omstandigheden waren vrijdag weinig ideaal. Het regende voortdu rend en de zeilers hadden daardoor weinig zicht. Aanvankelijk had Van Swol de leiding maar hij raakte in het tweede gedeelte van de wedstrijd iets achterop. Van Swol behield wel de leiding in het algemene klasse ment voor Kaehler en Guldemond. Vandaag wordt de vijfde en laatste race gehouden De uitslag van de vierde wedstrijd 6. Van Veen (Ned.), 7. Van Wijk (Ned.). 8. Vink (Ned.). Totaal stand na vier wedstrijden: 1. Van Swol 36,4 punten 2 en 3 Gul demond en Kaehler 37. RIJNSATERWOUDE De Pool Kania heeft gisteren op het Braas- aemmermeer de eerste wedstrijd voor het Europese Kampioenschap in de Hornetklasse gewonnen. De Neder lander Poulie eindigde als tweede. Het is de eerste keer dat een Euro- is: i. Guldemond (Ned.) 2. Kaehlerpees Kampioenschap in deze klasse (W-Dld), 3. Van Swol (Ned.). 4. Van j wordt gehouden. Dorst (Ned.), 5. Boehmer (W.-Dld.), I De uitslag luidt: 1- Kania (Pol.), 2. Poulie (Ned.), 3. Allen (Gr.-Br.), 5. Sleutel (Ned.), 8. Tellegen (Ned.), 9. Kuiper (Ned.). KROPSWOLDE Westduitse zei lers hebben gisteren de strijd om het Europese Kampioenschap Olympia Jollen, dat op het Zuidlaardermeer bij Kropswolde wordt gehouden, be heerst. In de eerste race behaalde titelverdediger Uwe Woite de over winning. irn de tweede race bleek zijn landgenoot Claus Loevenich de sterk ste. Door enkele protesten werd nog geen algemene rangschikking opge maakt. De uitslagen zijn: eerste race: 1. Woite (W.-Dld.), 2. Liselotte Haraa- cher (W.-Dld.) 3. Wels (W.-Dld.). 10. Beekhof (Ned.) Tweede race: 1. Loevenich, 2. Woite, 3- Baum, 6. Scheen (Ned.) 10. Mul der (Ned.) Duindigt, 17 augustus - 1.30 uur D'Oranjeboomprijs: Stal Anjo, Hertogin v. Gelre, Flevo Akerendam, Gento BH - Jeugdprijs: Jolly Es presso S, Red Coral, Luoky - Vrien den van Duindigtprijs II: Geus Ake rendam, Epilog V, Goodwill, Gezina - Jeugdprijs, 3de afd.: Goldfinger. Karim, Quelle Musique. Rivièra - Kampioenschap van Duindigt: Wall- burg, Tiny Special. Tyrannie II. Royal Hanoveh, Carlos Pluto, Felix - Vrienden van Duindigt I-prjjs: Flet cher D, Elite Mac, Fan Pom B, Firestone - Schoonderwoerdprijs: Cicero, Fernamdel, Fillette Six, Fils du Coq d'Or - Restaurant Duindigt prijs: Fernandel. Captain Double K, Dyveke D. rijder Wagenaar jr - Jeugdprijs. 2de afd.: Stal RPS, Ma rio, Cantbrousard - Veveoprijs: Her cules V, Hitparade, Gay Fez, Hade- wych. VAESTERAAS (ANP) Het Ne derlandse zevental heeft gisteren in het Zweedse Vaesteraas in de eerste wedstrijd van het zeslandentoernooi met 102 van Engeland gewonnen. De scores per periode waren 11, 20. 20. 51. De doelpunten wer den gemaakt door Wouda (3), Hoog veld (2),,Hermsen (2) Veer, Jansen en Bongers. In de andere twee ontmoetingen versloeg West-Duitsland, de winnaar van het vorige toernooi Spanje met 62 en wor» Zweden met 134 van België. ROGER VAN HAMBUR( ie goud op 400 m de voor zijn doen niet zo opzit l vencle tijd van 4 min. 24,7 sec De voornaamste finale-uitslagen Jongens, 400 meter vrije sli Van Hamburg <Ned.) 4.24.7; 2. zari (Hang.) 4.28,4; 3, Comas 4.28.5. Meisjes, 400 meter vrije slager Wetzko (O.-Old.) 4.36,1 (m 1 ree.)2. Neugebauer (O.-Dld.) 3. Calligaris (It.) 4.42,2; 4. Riji (Ned.) 4.48.6 (nw. Ned. ree.). r WASSENAAR Voor de grote internationale draverij i;a land, het internationale kamp schap van Duindigt, dat morge:f( dag in Wassenaar wordt ge! f zullen veertien paarden uit vier den aan de start verschijnen t volgorde van de loting aan de zijn dit: Royal Hanover OS. J Leeuwen), Diogen (J. van D weerd), Duohesse Mac (Wag jr.), Quel Espoir C (J. Ru« Carlos Pluto (A. Siderius), Special (G. Kriiger), Mr. Hunt Helt), C Alkestis van E OP. Felix (M. v. d. Togt), Thalii Barbé)Saton Hanover OS. v. D weerd), Dave Fez (L. Schoon! jr), Tyrannie H (A. Rouer) en burg (W. Roth). Gezien de laatste prestatiej de buitenlanders, van wie voor Duitser Walllburg en de Pn Tiny Special en Thalie van klasse zijn. zal de taak van paarden bijzonder zwaar zijn. Door de medewerking van de Vrienden van Duindigt, geS door meerdere sponsors, worden middag hoge prijzen uitgeloofd11 eerste prijs van 't hoofdnumme D draagt niet minder dan fff# De Vrienden van Duindigt 1) nog voor een extra attractie ge Na de grote koers zal een ie parachutisten worden .gediept' voorzien van fakkels, op de naarse baan zullen landen. BRNO (GPD) Klaas Balk maakte er zich toch nog boos over. Verbaasd luisterde de man uit Badhoevendorp gisteravond in Brno naar zijn coach. „Tarzan" van Breenen feliciteerde Balk immers niet alleen met zijn bronzen medaille op de kilometer tijdrit bij de ivereldkampioenschappen, maar vooral met het simpele feit dat de 20-jarige coureur had mogen rijden. „Ik ben blij dat ze jou hebben aangewezen," zuchtte Van Breenen. Wie die „ze" dan wel waren wilde hij liever verzwijgen. Zonder meer werd Balk echter bij de voorbereiding van de huldi ging duidelijkdat zijn nationale kampioenschap alleen niet vol doende was geweest voor een Tsjechische selectie. Van Breenens woorden nodigden echter uit tot nadere informatie. Simpele vragen die leerden dat Klaas Balk, Nederlands eerste be- klimmer van het Tsjechische ere podium, slechts uit tactische over weging was ingezet op de kilometer. „Middelink is iemand die alles aan voelt", wilde Van Breenen nog kwijt. Daarmee bedoelde hij dat de KNWU-coach had vermoed dat Balk. indien niet hij, maar bijvoor beeld Leijn Loevesijn of Peter van Doorn waren uitgekomen op de openingsdag van de baanwedstry- den, zeker zou hebben bedankt voor plaats in de Nederlandse for- matie voor de ploegachtervolging. De Badhoevedorper gaf dat grif toe. „Ik heb in Amsterdam laten zien dat ik de beste was. Waarom moeten ze dan nog twijfelen", beet hij van zich af. Terecht, want Klaas Balk is onbe twist Nederlands sterkste kilometer- verslinder. In Brno, dat de wereld kampioenschappen begon met een boegeroep voor de Russische afvaar diging en iedere Russische renner begeleidde met een schril gefluit, de monstreerde Balk opnieuw z(jn aan leg. De eerste 100 meter stampte hij op zijn pedalen voor hij op het zadel plaats nam. De 750 meter overbrugde Balk daarna in een vloeiende stijl. In de voorlaatste bocht („alle jongens hadden daar door de wind moeilijkheden") ver krampte Klaas even. Toch was zijn 1.08.54 voldoende waarover Balk uiterst ingenomen was. Op deze snelle piste heb ik gegokt een verzet van 52 x 15 tegen normaal 51 x 15 en goed gegokt. Het is mijn beste tijd in dit seizoen. Ik mag alleen maar erg blij zijn". Balks prestatie, werd in Brno slechts overtroffen door de Ita liaan Gianni Sartori (1.08.38) en de Pool Janusz Kierzkowski (1.08.52). Geen onbekenden, want de nieuwe wereldkampioen Sartori eindigde bij de Olympische Spelen in Mexico als vierde en greep bij de gedevalueerde strijd om de regenboogtrui in Montevideo brons. Ook Kierzkows ki eindigde vorig seizoen al voorin. In Mexico stond hij naast de Frans man Pierre Trentin en de Deen Niels Fredborg als derde op het ere podium. De Fransman Trentin. Olympisch kampioen op dit nummer, verspeel de in Brno buiten zijn schuld een regenboogtrui. De pupil van trainer Gérardin is nog niet genezen van een lichte bronchitis. In zijn plaats reeds niemand minder dan Daniel Mcrelan. De Franse sprintkoning stelde ech ter teleur. Hij reikte slechts tot de zesde plaats met een tijd van 1.08.76. Voor hem eindigden nog de Deen Niels Fredborg (vierde) die met zijn 1.08.55 de wereldtitel af moest staan en de Russische tandemrijder Alex ander Agapow (1.08.58). Nederland heeft in Cees Stam een potentiële wereldkampioen. De Zaan- kanter, nypernerveus maar ver- verwachtingen in de eerste serie stayers waar. Onbedreigd reed Stam zich via een ritzege, naar de finale. Daarmee alle twijfel en paniek over gammele en versleten motoren ach teloos wegnemend. Stams zege maakte vooral coach Martin Wierstra gelukkig. De oud- stayerkampioen heeft zich de laat ste dagen onafgebroken beijverd om de verdeling van de motoren over gangmakers en coureurs zo eerlijk mogelijk te maken. Enkele uren voor de start van de eerste serie hadden Wiei'stca's pogingen succes. Motoren, met ongeveer gelijke cilinderinhoud, draaiden rondjes over het ovaal. „Al les wat de tachtig kilometer niet haalde hebben we er zonder meer uitgehaald", vertelde Wierstra. „De tien resterende machines zijn met een loodje verzegeld. Voor elke wed strijd loten de renners nu. Dat be tekent voor iedereen een redelijke kans". Tijdens de eerste stayerkoers bleek dat al. Tot ieders verbazing haalden alle machines de meet. al was de door Joop Stakenburg bestuurde mo tor van Cees Stam daar aanzien lijk eerder dan die van de concur- voor een derde plaats. Een resultaat schrikkelijk sterk, maakte de hoge rentie. De Italiaan Sartori Yechts werd wereldkampioen op de 1000 m tijdrit De Pool Kierzkoivski (links) eindigde als tioeede. De NederLanders vertrokken in tweede positie nam al snel de lei ding en vervolgens zette h(j het hele veld, met uitzondei-ing van de Zwit ser Grab op een ronde achterstand. De uitslag luidt 1. Cees Stam (Ned.) 50 km in 44 min 06.8 sec (gem. 68.003 km/u). 2. Grab <Zwi.) op 390 meter, 3. Iaco- mini (It.) op 1 ï-onde en 85 me ter, 4. Giscos (Fr.), op 1 ronde en 145 meter, 5. Held (Wdld.) op 2 ronden en 255 meter, 6. Bocek (Tsj.) op 2 ronden en 380 meter. Bert Boom slaagde er niet in om in de tweede stayer-sei'ie zich recht streeks in de finale te rijden. Boom eindigde op de vierde plaats. Uitslag tweede serie: 1. Di Gio vanni (It.) 50 km in 45 min 22.5 min sec, 2. De Vlaeminck (Bel.) op 5 meter. 3. Joerg (Zwi.) op 15 m„ 4. Boom (Ned.) op 45 m en 5. Fa- megas (Sp.) op 90 meter. Het spel wex-d in de tweede sei-ie achter de man aan de leiding (de Italiaa/n Di Giovanni) gespeeld. Van start af nestelde zich daar als fer" de Zwitser Peter Joerg gangmaker Luginbuehl wenst geen voorwaarde die positie f geven. Elke keet als de Nederii j Bert Boom, de Belg De Viae of de Spanjaard Ruiz hem a len bracht Lugüxbuehl zijn nis j ver boven de blauwe lijn. Vo gangmakers van Joergs belager s er geen enkele mogelijkheid lat Zwitser te komen. Of toch? Routinier Graaf, met De Vlaeminck rol, dook tien minuten voor hei van de wedstrijd onverwacht Luginbuehl door. Een onreglenu a re handelwijze, maar een bef lijke. Max-tin Wierstra erover: tuux-lijk mag zoiets niet, maai li moet je anders". De jux-y reageerde pi-ompt. Cos v sacis Galine (D.D.R.) hanteert rode vlag. Uitschakeling voor de binatie De Graaf-De Vlaemind maar de Amsterdamse gangn dacht er eenvoudig niet aan de te verlaten. In tweede stellinf tooide hy de koers, waarna tot1 verbazing de Belg ook werd geklasseerd. Nog meer vi'eemde zaken sp zich af. Ook Luginbuehl, die t aanval van Boom weer opliep, de code vlag. Maar ook hij zetl' en ook hij wei'd in de uitslag nomen. Booms gangmaker riep bij de finish uit dat het u» gangsterwerk maar eens mow afgelopen. Voor de Nederlands? pe was dat voldoende voor eet cieel pi'otest. Bij de dames heeft Keetie zich geplaatst voor de halve achtervolging. M j ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.30 HUK Si DE OEFENWEDSTRIJD Sportpark NOORD.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8