T elkens twee dagen in de gevangenis Geld is onbetrouwbaar zie frank ZEELUI GOED BEHANDELD IN LAND VAN MAO FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Amerika de junta en Turkije IK VOOR LEIDEN ^aardgracht en wonen Dienstweigeraars in den lande staken maandag Roemenië bijna in Cup-finale ATERDAG 16 AUGUSTUS 1909 LEIDSCH DAGBLAD FAGLLNft 7 IDSCH £L DAGBLAD T rumoer van de .Rearing" faardgracht is voorbij. De te levisie heeft zijn lampen ge Wat blijft is een buurt in het van de oude stad Leiden, waar oed en vooral zo kwaad als het gewoond wordt. Onbewoonbaar igarde woningen naast onbe- woningen. En een direct op een radicale verbetering natuurlijk niet. n wandeling langs de Waard- )t, de Middelste Gracht en de drukt je op die woon de. Maar dan mag je toch niet Iten, dat de buurt rond de rdgracht niet de enige is met die woonomstandigheden in Lei- 1969. Er zijn meer zulke buur- byvoorbeeld achter de Haarlem- at en bijvoorbeeld achter het traat e f6oen. verouderde behuizingen, bewoond door oudere mensen rote gezinnen. De categorieën die moeilijkst verplaatsbaar zijn. {waar haal je plaatsvervangen- vandaan, die betaal- is? De actie rond de Waard- geënt op het voorbeeld van {e buitenparlementaire acties in lederlandse democratie en daar drukt ons op feiten, die ei- al lang bekend waren, maar in de haast van het welva- dagelijkse leven maar liever iten. lar toch vormt de woonellende p saneringsbuurten niet Leidens tste woonprobleem. Dat moet [zoeken onder de tweeduizend die belast zijn met de {„inwoning". Vraag het politie, |le werkers, psychiaters en so- Onder die tweeduizend in- vindt men de doffe wanhoop. een uitweg zoekt in geweld elkaar. En voor die gezin- is er ook niet direct een oplos- in zicht. Want Leiden is in last. van Nederlands oudste indus- rcden, met zo'n driehonderd jaar reeds 70.000 inwoners sa- geperst in kleine huiskens bin- jde grachtengordel. Nu een stad grond meer heeft om nieuw- te plegen, behalve enkele nog iop te hogen polders. Gevolg: de I voor de „sociale woningbouw" jel opgedeeld. doostroming komt maar moei- op gang. Want bezitters van huizen kunnen beter onderver- aan studenten per kamer lat zyn er ook nog eens zo'n uizend per jaar dan aan een gezin dat een heer huis wil be- Nieuwe huizen worden mondjesmaat gebouwd. En gaat niet door. Als Ènstaander zou je zeggen: Zeg, jn Je zit toch met een stel klei- gemeenten in een agglomeratie- Ga eens vragen of die wat je bouwen. het blijkt dat de agglome- een soort Europese Gemeen- (p in het klein is. Het mikrona- fime viert hoogtij, en niemand randgemeenten heeft behoef- die arme Leidenaars. jdere oplossing van de buiten- pder: gooi die Waardgracht- tegen de vlakte, die buurt de Haarlemmerstraat ook, er een paar fikse flatgebou- jtwoord van de insider: Meneer, (grond in de buurt van de Waard- is in de loop der tijden zo dat het nu zeker anderhalf gulden per hectare kost die grond weer bouwrijp te ma- Dat moet de gemeente Leiden jn die is echt niet rijk beta- dan nog staan de aannemers ta de rij om iets neer te zetten, i de insider wijst op nog meer oren. Op de vele categorieën die eiden eigenlijk behoorlijk gehuis- zouden moeten zijn, maar waar geen woonruimte beschikbaar onge mensen, die willen trouwen, isbare ambtenaren en functio- ssen in het bedrijfsleven. De «staander loopt in een doolhof, benauwend doolhof, met de geur een oud stinkend stadscentrum, minuten fietsen verderop lokt polderland van de Vliet. Enkele tóen wandelen door het centrum fa je in idyllische Hofjes, ook ge van het verleden, maar het positief van die negatieve zitten nu met een erfenis uit [verleden. Een razend moeilijk te pelen erfenis. En wil, Leiden met verdeling toch een begin maken, zal het college van B. en W„ in overleg met een gemeente- die een kritische begeleider W te zjjn, een lijstje op te ma- van wat er eerst en wat er daar liet gebeuren. Geen lijstje om te en op te bergen, maar een van een programma dat met volharding moet worden uit- perd. J.R.S. ADVERTENTIE IE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 4749 Nieuwstraat - Tel. 01710-33078 U) modellen uniek in de kastenwereld. faem Den Haag - Leiden DEN HAAG (GPD) „Lie ver had ik hied in de winter ge zeten. Dan is buiten toch alles som ber. En wat doe je dan? Je gaat naar de kroeg. Maar ja, je hebt het niet voor het zeggen. Ik zit hier nu voor het zesde weekend. De behande ling is niet slecht. De weekenden zijn financieel aantrekkelijker dan twee weken achter elkaar zitten. Je loon gaat door en je maakt veel min der op. Anders wil ik nog wel eens stappen. Iedere vrijdagavond om vijf uur sta ik voorde poort. Vroeger mag je niet komen. Het zien van die muur vind ik altijd wel akelig. Maal ais ik in de cel zit, is het voorbij. Je komt weer terug in de ouwe sleur". De man die dit zegt is geen misda diger. Hij heeft wel een ernstige fout gemaakt. Met een borreltje op stap te hij in zijn auto en maakte brok ken. De rechter veroordeelde hem tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen Na een verzoek aan de officier van justitie werd hem de gelegenheid geboden z'n straf uit te zitten krachtens de re geling: uitvoering executies van kor te vrijheidsstraffen in gedeelten, bij het publiek beter bekend als week endexecutie. De eerste tenuitvoerlegging op 1 juni 1964 geschiedde in het ar rondissement 's Gravenhage. In de daaropvolgende maanden word het systeem ook doorgevoerd in de ar rondissementen Rotterdam, 's Her togenbosch, Breda, Groningen en As sen. De dag is niet ver meer dat in alle negentien arrondissementen in Nederland korte vrijheidsstraf fen in de weekeinden of op an dere dagen kunnen werden uitgeze ten. Het woord weekendexecutie is dus fout, want wie er een paar snip perdagen voor over heeft om zo snel mogelijk een streep door zijn gevan genisstraf te kunnen halen, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld. van dew regeling profiteren, worden I jaarlijks 1300 mensen tot veertien I dagen gevangenisstraf veroordeeld.. Van hen maken 170 man ofwel 13 pet. van de strafonderbreking ge bruik. Indien de regeling voor het gehele land gold zou dit een aantal opleveren van 600. De meesten die van deze regeling gebruik maken, zijn ouder dan 24 jaar. Slechts eenmaal I is het voorgekomen, dat een vrouw I een schriftelijk verzoek indiende, j Wie de voorkeur geeft aan een paar dagen in de week zitten, is verplicht J werkzaamheden in het huis van be waring te verrichten. Sleutels Re pi lereussies Wat is de zin van dit alles? In het kader van de moderne opvat tingen met betrekking tot de tenuit voerlegging van vrijheidsstraffen kwaon men tot de conclusie, dat aan de korte vrijheidsstraffen rela tief zware repercussies waren ver bonden. De oplossing werd gevonden in het systeem van de strafonderbre king, maar niet zoals in België, waai de gedetineerde overdag in vrijheid zijn werk verricht, en 's avonds en 's nachts in de cel verblijft. In de regel meldt de gedetineerde In Nedex-land zich op vrijdag avond bij het huis van bewaring. Hij blijft daar tot zondagavond vijf uur. Anderen geven de voorkeur aan za terdagochtend en blijven tot maan dagochtend Sommige gedetineer den zitten hun straf liever uit tij dens de kerstdagen, omdat Kerstmis meer zondagen achter elkaar ople vert. Niet bekennen Een niet onbelangrijk aantal van de veroordeelden met een korte vrij heidsstraf (maximaal veertien da gen) heeft zich schuldig gemaakt aan verkeersdelicten. De mensen die het betreft hebben meestal zoveel zakelijke belangen, dat zij zich de bekentenis van „te moeten zitten" te genover hun omgeving niet kunnen veroorloven. Voor anderen gelden motieven van loonderving, die op treedt bij het achter elkaar uitzitten van de straf. In de zes arrondissementen, die Op onze vraag aan een gedetineer de boekhouder (grijs haar, vrijge zel! waarom hij de strafonderbre king had gekozen boven de traditio nele uitvoering van de vrijheidsstraf, antwoordde hij: „Ik heb al eens twee weken achter elkaar gezeten. Ik kwam ook met de andere gevangenen in contact. Tk vond dat niet prettig. Ik ben altijd bang geweest dat ze me later zouden tegenkomen en zeggen- „Hé broertje, hoe gaat het?" Ik moest ook werken, wasknijpers in el kaar zetteen. Als je de ene mand had afgewerkt, stond er weer een nieuwe klaar". „Wat doet u bijdens het weekein de?" „Puezselen. Doorlope rs en kruis woordpuzzels. Vroeger werd ik altijd afgeleid door het geluid van de sleu tels. Dag en nacht hoorde je sleutels en het geknars van sloten". „Als u zondag wordt vrijgelaten, wat doet u dan?" „Ik breng eerst mijn tasje naar huis" „En dan?" „Dan ga lk een drankje halen. Wat anders? Van limonade, daar word je zo ziek van. Meestal drink ik cola-tik. Maar als het ge zellig is wordt het meer tik dan cola. Maar daarna moet Je niet in een au to gaan zitten, dat is gevaarlijk. Je denkt er niet zozeer bij na". „U bent nu toch wel geschrokken?" „Dat heb ik vorige keer ook ge zegd. Nooit meer met drank in het lichaam op de weg. Ik had het beste voornemen. Maar u ziet het, ik zit weer. Stom Een jonge bouwvakker 27 jaar voelt zich duidelijk beklemd tus sen de muren van het huis van be waring. Hij heeft diefstal van een paar ton plaatijzer op zijn geweten. Hij zegt: ,Jk ben hier niet zo hap py. Ach, de behandeling is prima, met de anderen kan ik het goed vin den, maar ik wil dit nooit meer be leven. Ik ben stom geweest. Ik was een douche aan het tegelen bij een handelaar. Hij zei: je kunt in een klap veel meer verdienen. Ik dacht er over na. Ik wilde zo graag een stereo-radio met bandrecorder heb ben. Nou kon het ineens. Stom. Mijn vrouw is erg nerveus. Mijn moeder wil niet meer overhuis komen". „Streng opgevoed?" „Ja. Christelijk gereformeerd. Mijn vader is verlamd, die kan ook niet komen". „Hebt u het iedereen verteld?" „Ja, natuurlijk. Ik doe het alleen vanwege het geld dat ik anders zou verliezen. Mijn moeder is altijd eer lijk tegenover mij geweest, ik ben het ook tegenover haar". „Hoe zijn de bewakers?" „De bewakers zijn aardige men sen. Die vier dagen voorarrest waren erger dan deze zeven weekenden. Voor mij en mijn vrouw is het goed. dat ik gepakt ben". „Wat zeggen de buren?" „Niks, ze weten het. Als ze wel iets zouden zeggen, waren ze met mij niet klaar". De oudere bouwvakker (aan het begin van dit verhaal)„Als we luch ten doen we aan handjeraaien om een sigaret. Van de bewakers dacht ik dat het meer bullebakken zouden zijn. Dat valt alles mee. Weet u wat ik erg vind? Dat tien uur 's avonds het licht uit gaat. Dan lig ik maar te woelen. Ik slaap pas om 1 uur, PAUL VAN BECKUM STEEN WIJK (ANP) De in het kamp Vledder verblijvende dienstwei geraars hebben aangekondigd maan dagochtend om half acht in staking te zullen gaan. Ook elders in Neder land verblijvende dienstweigeraars zouden zich. naair een woordvoerder in Kamp Vledder meedeelde, bij deze staking aansluiten. Als reden voerden zij aan dat ,één hunner, C. J. P„ van avond is aangehouden en naar As sen zou zijn overgebracht. C. J. P. moet, zoals gemeld, een celstraf van twee dagen uitzitten we gens dienstverzuim, hetgeen hij wei gert. Donderdagavond werd bekend dat zijn celstraf opgeschort was. De 20-jarige Amsterdammer moest gis teren op het ministerie van Defensie verschijnen, zo wordt gemeld door een woordvoerder van de dienstwei geraars. Hij is niet naar Den Haag gegaan, „omdat hy moe was en bo vendien enkele vrienden mee wilde nemen". Daarop is hij vanavond door leden van de Koninklijke Marechaus see in een bus. waarin zich een groep kampbewoners bevond die naar Steenwijk wilden gaan, aangehouden. TENNIS In het tennistoernooi voor professionals in de Amerikaan se stad Fort Worth hebben Tom Okker en de Australiër Tony Roche de halve finales bereikt door over winningen op resp. de Amerikaan Ron Holmberg en de Fransman Pier re Barthes. Okker won in twee sets, 75, 62 en Roche had in het service-duel met Barthes drie sets nodig, 75, 68, en 63. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) Met het rode boekje van Mao in hun zak zijn de zeelieden Simon Algra en Otto Revier gisteren na enkele maanden gevangenschap in China op Schiphol teruggekeerd. Begin deze week zyn zij vrijgela ten. Vorige week zaterdag hebben zij in dp gevangenis in Sjanghai te ho ren gekregen dat zij, zonder voor een rechter te verschijnen, naar Neder land terug konden keren. „Wij neb ben veel geleerd en de Chinezen wa ren erg vriendelijk", zeggen beiden. Simon Algra (22> heeft zeven maan den gezeten nadat hij in Sjanghai, aan boord van de „Amstelstad" in een dronken bui die het resultaat was van een intensieve oude jaarsviering met een windbuks een borstbeeldje van de Chinese leider Mao kapot had geschoten. Otto Revier (22 is ruim een maand ria Simon eveneens in de haven van Sjanghai aangehouden. Hy verklaar de nadrukkelijk niet te weten waarom j hij gearresteerd werd. Zij hebben el- kaar voor de vrijlating niet ontmoet j hoewel zij in dezelfde gevangenis za- l ten. Zij zeggen goed behandeld te zijn. Wel was het Mao voor en na, Otto Revier: „Bij elk verhoor dat J wij moesten ondergaan werd ons aan geraden de werken van Mao te le-1 zen, te herlezen en daarna te over- j peinzen. Wij kregen geen andere lectuur dan Mao's werken en de „Pe king Review", j Simon Algra: „Vooral in het begin was ik erg bang. Voordat ik werd I gearresteerd was onze stuurman zo vriendelijk geweest my te vertellen wat ik allemaal voor folteringen kon verwachten. Hij kende verhalen van mannen die levend werden gevild, j van zwangere moeders die vreselijk gekweld werden, van hersenspoelin- 1 gen en van eindeloze verhoren. Het I is allemaal erg meegevallen. Ze heb- j ben me gedurende een paar uur, op zeer correcte wijze verhoord. Later werd het me duidelijk. In Mao's boek je staat: „Gij zult de gevangenen nooit slecht behandelen". WIELRENNEN Jan Harings uit Sibbe heeft vrijdagavond de wieler ronde van Epe voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 100 km af in 2 uur en 14 minuten. Harings bleef in de massale eindsprint onder an deren Rini Wagtmans en Jan van Katwijk voor. VOETBAL Gerd Mueller van Bayern München is voetballer van het jaar in West-Duitsland geworden. Mueller die in het afgelopen seizoen met dertig doelpunten topscorer was in de Bundesliga veroverde in de poll die door „Kickers Sportmagazin" werd uitgeschreven 417 van de 575 stemmen. (Van onze financiële medewerker) LEIDEN (GPD) De zuinige Fransen die indertijd in goed vertrou wen hun door noeste vlijt bijeen ge brachte Franks uitleenden aan de staat en daarvoor keurig gedrukte obligaties ontvingen krijgen nu voet- elke duizend oorspronkelijke franks de koopkracht terug van een oude frank. Het is maar goed dat de Franse staatsschuld in de loop dei- Jaren tot een fractie is gedaald, en kel en alleen omdat tegenover de aflossingen geen nieuwe schuld kon worden aangegaan, aangezien nie mand bereid was nog één centime aan de staat uit te lenen. Het staatskrediet was in Fran krijk al lang naar de knoppen en de lijdensweg van devaluatie naar devaluatie maakt het voor de men sen. die er nog in slagen wat :eld opzij te leggen, bijzonder moeilijk om te bepalen waarin zij de spaar- duiten zullen investeren. Zelfs de ho ge rente, die vandaag de dag overal in de wereld kan worden gedongen, zal lang niet iedereen kunnen ver lokken om het geld in obligaties te beleggen. Vandaar dat de staat in het algemeen de leningsbehoeften al leen kan dekken door langlopende schuld aan te gaan bij institutionele beleggers als levensverzekeringen pensioenfondsen, die zelf nominal valutaverplichtingen hebben, als gul dens franks enfin noem maar op. Door de frank devaluatie is de mensheid weer eens met de neus ge drukt op het vraagstuk van de onbe trouwbaarheid van het geld. een middel om de gevolgen van de voort durende geldontwaarding te ontlopen is nog altijd niet gevonden. Alleen de Fransen, die zo verstandig waren om tijdens de crisis van november van vorig jaar hun geld in goud te beleggen zyn deze storm goed door gekomen. Zy krijgen net zoveel franks meer in handen als het deva luatiepercentage bedraagt. Alsof er een wonderbaarlijk goede prestatie is geleverd, wordt de Fran se regering door sommigen gepre zen om de grote geheimhouding, die betracht werd en om het „wijze" besluit om niet te proberen de in- flatiestroom te verleggen door een versoberingspolitiek. Inderdaad is het goed geweest dat niet als bij de devalutie van het pond sterling in november 1967 van de daken werd geschreeuwd dat er wat zou gaan gebeuren. Daardoor werd voorkomen dat zich een speculatie- golf ontwikkelde, die de monetaire reserves sterk zou hebben aangevre ten. Aan de andere kant is het niet zoals het hoort dat de EEG-partners voor een .fait accompli werden ge plaatst. Met de frankdevaluatie is de monetaire wereld nog lang niet uit de nesten. Het wachten is nu alleen nog op de volgende patiënt. Zal het België zijn, of opnieuw Groot-Brit- tannië, of de gulden? Wie zal het zeggen, maar een feit is het dat er geen land ter wereld is dat niet aan een of andere monetaire kwaal la boreert. De Duitsers staan voor de beslissing of zij de gevolgen van hun achter blijven in de internationale inflatie wedloop moeten bezuren door een opwaardering van hun munt, of te trachten door fiscale maatregelen te eniger tijd kunnen worden opge heven, hetgeen met een muntcorrec- Verschillencle sectoren van ons be drijfsleven zullen het moeilijk krij gen nu de Franse exporteur hun meer dan voorheen in het vaarwa ter zitten. De textiel- en confectie bedrijven de chemische industrie, de elektrotechnische ondernemingen en vele andere bedrijfstakken behoe- tie veel moeilijker kan geschieden. Vooral nu het ernaar uitziet dat de lonen voor de Duitse arbeiders zich als manipulaties met de wisselkoers achterwege zouden blijven. Elke verandering van de onderlin ge pariteiten is een slag in de lucht. De devalutie van de franc met 12 1/2 procent is een louter willekeurig ge geven. Het is best mogelijk dat de juiste verhouding ten opzichte van de andere valuta's met 10 procent of met 15 procent zou zyn verkregen, maar waarom het nu juist 121/2 procent moest zijn valt niet na te gaan. Bovendien moet bedacht wor den dat de onderlinge verhoudingen tussen gulden, dollar, pond sterling, lire en marken ook niet juist zijn weergegeven door de bestaande wis selkoersen. ven zich geen illusies te maken. De concurrentiestrijd zal nog wat zwaarder worden dan bij tot nu toe is. Grote concerns, die belangrijke vestigingen hebben in Frankrijk, zul len een teruggang in de resultaten ondervinden als de cijfers worden omgerekend op basis van 64 cent voer een franc in plaats van 73 cent. De Koninklijke, Philips en Unile ver zullen een minder grote stijging van omzet en winsten kunnen mel den over het derde kwartaal dan an ders het geval zou zijn geweest. Uit de ontwikkeling van de beurs handel van de laatste weken zou men kunnen afleiden dat het weinig uitmaakt of de cijfers belangrijk ho ger zijn dan in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar. De beurs is apathisch, wat natuurlijk in de zo mermaanden niet zo verwonderlijk is. vocral niet nu Wall Street voor uitloopt op de conjunctuuromslag, welke in de Verenigde Staten te wachten staat. Prestaties in olie Daardoor heeft Koninklijke Olie betrekkelijk rustig gereageerd op de bepaald niet meevallende cijfers van het tweede kwartaal. Het ziet er naar uit dat de in het begin van het jaar bestaande verwachting van een styging der resultaten met 15 pro cent niet in vervulling aat. De tegenslag zat voornamelijk in de kostenontwikkeling in de Ver-enig- de Staten welke tot gevolg had dat Shell Oil Compagny iVS> met min der goede cijfers uit de bus was ge komen. Voor Unilever is de beurs nog al tijd niet goed gedisponeerd. Welis waar maakt de lange zomer dat de afzet van consumptieijs een recordcij fer heeft bereikt, terwijl het ook met de afzet van diepvriesprodukten in verschillende landen beter loopt dan ooit, maar toch wordt met enige arg waan gewacht op de cijfers, die in de loop van de komende week op ta fel zullen komen. Vooral over de gang van zaken by de Britse tak zijn de verwachtingen niet hoog gestemd. Het mislukken van de fusie met Al- lied Breweries wordt als een teken aan de wand beschouwd. De bomaanslagen in Athene blij ven voornamelijk op toeristische en Amerikaanse doelen gericht. Wat het laatste betreft, spreekt de cor respondent van de Times van een pa radoxaal streven, want de Ameri kaanse regering is zich nu Juist aan het distantiëren van het Griekse re gime. Nixon heeft nog steeds geen nieuwe ambassadeur voor Athene benoemd en wat belangrijker is: zo wel minister van buitenlandse za ken Rogers, als minister van de fensie Laird heeft in de senaatscom missie voor buitenlandse zaken na drukkelijk gezegd dat zolang zij in de regering zitten er geen wapenen naar Griekenland zijn gestuurd (Johnson had de leveranties, op die van tanks na. hervat) Toch kan men het de Grieken niet kwalijk nemen dat zij nog niet zyn geïmponeerd door deze Amerikaan se uitingen van negatieve aard. Niet alleen dat de regering-Nixon nauwelijks iets doet om haar koers wijziging enige ruchtbaarheid te ge ven. er gaat bovendien zowat geen week voorbij of Griekenland wordt bezocht door een of ander hoge Amerikaanse militair in NAVO-ver band bezoeken die door de junta da genlang worden uitgebuit om te be wijzen dat de betrekkingen tussen de VS en haar nog altyd uitmuntend zijn. Nu is het zeer goed mogelijk dat deze goodwill-bezoeken een uitvoei- 6el zijn van de min of meer zelfstan dige politiek van het Pentagon, dat dan weer wordt geadviseerd door de chef van de Amerikaanse militaire missie in Athene (juist bij gebrek aan een ambassadeur belangrijker geworden). Vooralsnog moeten we zeggen dat het militaire betoon, hoezeer mis schien als tegenwicht bedoeld tegen Amerikaanse politici, niet alleen bij de Grieken maar ook bij de Turken z'n uitwerking niet mist. Hier in In- 6tanboel ziet men in de Amerikaanse goodwill-missies evenzovele aanwij zingen dat de VS de Griekse junta meer aan het hart drukken dan de zoveel democratischer oostelijke NA- VO-bondgenoot. Elke keer dat een Amerikaanse hoog waardigheidsbekleder na Grieken land ook Turkije aandoet en dat is lang niet altyd het geval is het verschil in ontvangst opmerkelij ker. maar ditmaal met de kennis- NAVO-bevelhebber Goodpaster was het ongeëvenaard. De generaal werd op het Turkse vliegveld welkom geheten doorde echtgenote van opperbevelhebber Tagmac deze was zelf verhinderd vanwege een kleine zwelling aan zijn voet. Daarna is Goodpaster ook nog wel door premier Demirel en president Sounay ontvangen, maar nergens is een receptie gehouden, nergens een diner, nergens een speech. Ook de kranten hebben aan het tweedaags bezoek maar minimale aandacht besteed: de legerleiding had het trouwens van de tevoren niet aangekondigd. De koelheid waar mee speciaal de Turkse militairen Goodpaster en in het verleden ook al andere hoge Amerikaanse militairen bejegenden, hangt sa men met de kwestie van de Ameri kaanse bases in Turkije. Hierover is vorige maand wel na twee-en-half Jaar onderhandelen een akkoord op diplomatieke niveau gesloten, maar dit is in zeer algemene termen ge steld voorzover het niet geheim is gehouden en het schijnt in de neterligste problemen, zoals de toe komst van de nuclaire basis Cirlik, „af te wentelen" op de militairen die nog een Jaar krijgen voor ver dere onderhandelingen. Nog meer gevoeligheid, Juist waar het Griekenland betreft, schijnt er te zijn rondom de kwestie van het opperbevel in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee. De Turkse legerleiding maakt er geen geheim meer van. dat zij af wil van de si tuatie waarbij het marine-comman do in Griekse handen is en in Athe ne is gevestigd. Zij eist. dat althans in de Turkse wateren dit commando in Turkse handen komt, vooral te gen de achtergond van berichten dat de Griekse eilanden voor de Turkse kust, zoals Rhodos. Samos en Chios, aan het „militariseren" is, tegen het akkoord van Lausanne van 1922 in. De Grieken houden vol dat het hier slechts gaat om de bouw van vlieg tuig- en helikoptervelden voor teo- ristische doeleinden. Frans van Hasselt LONDEN (ANP) Roemenië heeft gisteren in de Interzonefinale van het toernooi om de Davis Cup een voorsprong van 2-1 op Engeland genomen. Op Wimbledon wonnen Ion Tiriac en Uie Nastase het dub belspel tegen Mark Cox en Graham Stilwell in vier sets: 10-8 3-6 6-3 6-4. Roemenië heeft na deze overwin ning een goede kans als eerste Oost europees land door te dringen tot de Challenge Round. De Roemenen behoeven vandaag op de laatste dag nog maar een enkelspel te winnen om de zekerheid te krygen de Ver enigde Staten, titelhouder, te ont moeten. Engeland bracht op het laatste moment een verandering in het dub bel aan: Graham Stilwell nam de plaats van Peter Curtis in. De 23-ja- rige Stilwell bracht iets meer rust j in het dubbel, maar de Roemenen j waren toch nog te sterk voor Cox en Stilwell, die binnen een uur en drie I kwartier verloren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7