Op Leidse ree- ,Bij goed weer niet zo veel TiW'i- markt: rustig Schot in en om hal Unieke tentoonstelling in Bonaventuracollege ■graa Uitspraak van Leidse ijsbereider: Italiaans LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 een begrip Het Italiaanse üs van La Venezia is een begrip geworden. Dat durft de in Leiden geboren Pino Olivo, die uiet neef Adriano, zus Rita en nicht I Maria onder supervisie van ma. de familiezaak aan de Steenstraat runt, gerust te stellen. Zonder zich op de borst te slaan, maar simpel ■.de waarheid" naar voren brengend, zegt hy in half gebroken Nederlands glimlachend: „De mensen komen bij ons toch altijd wel jjs eten, omdat bet nu eenmaal beter, lekkerder is. Wij maken ons ijs van natuurpro- dukten: eieren, suiker, slagroom, ge- Walen vruchten en zo. Dat is iets Heel anders dan al dat „melk-ijs". Al ons ys is gewoon lekkerder al °ns ys smaakt beter De yssalon La Venezia heeft een vaste klantenkring. Pino Olivo daar over: „Wij hebben het altijd behoor lijk druk. Er komen altijd veel scho lieren en clubjes. Met het warme weer hebben wij het dan ook flink LEIDEN „Ik word geacht het onderwijssysteem uiteen te zetten, maar er is eigenlijk geen systeem. Het onderwijs is een zaak van voort durend aanpassen en vernieuwen. Elke klas heeft een eigen niveau en daarop dient aangesloten te worden". Dit zei gistermiddag dhr. G. Busch- man bij de opening van de exposi tie „Woord en beeld" in het Bona venturacollege aan dc Mariënpoel- straat. Op de expositie zijn speciaalstu- dies te zien van leerlingen van het Pioretticollege uit Lisse. waar de heer Buschman docent Nederlands is. De expositie is al eerder in LisSe gehouden, maar op speciaal verzoek van enige scholen is zij nu in Lei den. Het bijzondere van de werkstukken is dat zij op zeer persoonlijke en ook diepgaande wyze de visie van een leerling op een moderne roman tonen. Volgens een tot nu toe onge bruikelijke methode voor middelba re scholieren werd een roman be studeerd. De speciaalstudie is een onderzoek naar motieven en thema's, vaak afgesloten met een statistisch overzicht. De uitgebreide onderzoe ken zyn door de leerlingen geïllus treerd met tekeningen, schilderingen en beeldjes, waarbij soms blijkt dat verschillende leerlingen eenzelfde boek op totaal verschillende wijze er varen hebben. Door deze methode van onderwijs wordt er minder gedaan aan de the oretische en weinig effectieve litera tuurhistorie, hoewel die toch niet he lemaal verwaarloosd wordt. Het voor deel van deze aanpak is dat de leer lingen gestimuleerd worden tot ei gen werkzaamheid en overdenking. Enthousiast Mevrouw T. Klijnhout, die als ge committeerde de eindexamens mee heeft afgenomen van de leerlingen van de heer Buschman, is enthousi ast over zijn nieuwe methode van taalonderwijs. „De leerlingen gaan bewust lezen. Ze leren maatschappe lijke mogelijkheden en problemen ont dekken en herkennen. In het leven hebben ze die kennis paraat om hem toe te passen. Ze hebben geleerd een hoofdzaak te ontdekken, zodat j by een gesprek of een discussie za- kelijk wordt gereageerd". De vorm waarin het onderwijs wordt gegoten is bij deze opzet ver- schillend van de gebruikelijke. Tij- j dens de lessen is de heer Buschman niet meer de man, die vanuit de hoogte de leerlingen kennis over draagt en ideeën en opvattingen voorpraat, maar de begeleider tot wie men zich richt in moeilijke ogen blikken en die zich ook kan vergis sen. In de onderzoeken zijn docent en leerlingen gelijkwaardige partners, waarbij de docent dan kan steunen op zijn grotere ervaring. Het oude idee „de docent weet alles" is vol ledig doorbroken. Door de weten schappelijke aanpak zijn de leerlin gen in staat hun docenten te infor meren over hun onderwerp, zodat het tweerichting verkeer mogelijk wordt. Zondag is de expositie geopend van 25 en van 710 uur. Maandag tot en met vrijdag van 36 en van 7- 10 uur. LEIDEN Nu de warmte wat is geweken en daarmee naar onze mening de grote drukte rond de ijsman, heb ben onze verslaggevers Cees Onvlee en Henk de Kat zich j in het (schep-lijs geworpen. I Ze vertellen hieronder hun „ijselijke" verhalen uit Lei den en omgeving. I „Het klinkt u misschien vreemd I in de oren, maa'r bij goed weer verkopen wij lang niet zoveel ij als wanneer 't wat regenachtiger is." Deze inderdaad opmerkelijke uitspraak tekenden wij op uit de mond van de heer B. Favier, sinds j 31 jaar ijsbereider bij de oudste I Leidse fabriek van consumptie- ijs, de firma A. Voortman. Vroe ger was het een grote zaak, met 's zomers veel ijskarretjes op de I weg. Nu telt het bedrijfje nog j maar drie man, de verkoopster in I ie stand op de Hoogstraat mee gerekend. Deze ongekend hete zomer heeft I veel ijsfabrikanten doen verzuchten: „Voor ons kan 't rustig gaan sneeu wen". Voor de heer Favier is dat onzin. Het is een feit dat dë ver- i koop in deze maanden alle reden tot tevredenheid geeft, maar aan de vraag van het publiek is echt wel te voldoen, meent hij. „Vergeet niet dat we een slecht voorjaar hebben gehad. In mei waren we nog 30 bus- I sen melk achter bij vorig jaar. Dat I wijst er al op dat de totale verkoop niet zo schreeuwend wild zal zijn". De heer Favier ma akt het ijs bij - 1 na nog net zo, als vroeger zijn va- der 33 jaar lang heeft gecb i. In de heldere werkhal aan de an der Werffstraat hebben wij hem aan het I werk gezien. In een aantal tien-liter pannen, wordt 's morgens eerst de melk gekookt. Het duurt een half uur voordat het kookpunt is bereikt. Is het eenmaal zo ver. dan worden aan de hete melk suiker en bind middelen toegevoegd. De oplossing is dan in feite niets anders dan dunne custard-vla (Andere smaken dan va nille worden niet gemaakt.) Deze „mix" gaat met 5 liter tegelijk op een temperatuur van 80 graden Cel sius de vriesmachine of „bokvriezer" in Al na tien minuten is het ijs dan consumptie -klaar. Zo bereidt de heer Favier in de zomer een 120 liter ijs per dag. In de stand van de Hoogstraat is het ys niet ouder dan een halve dag, want hij maakt twee keer per dag aan. In de win ter kan hij een beetje bijkomen van de 12-urige werkdag die hij 's zo mers maakt. Dan gaan er nog geen tien liter ys de deur uit. druk gehad. Vooral in de namid- j dag en 's avonds wanneer de mensen van het strand terugkwamen. Tot 's avonds laat zijn wij bezig geweest, i Bovendien aten de mensen, die thuis I bleven, overdag driemaal zoveel als anders". La Venezia is een echte seizoen- ijssalon. In de wintermaanden, van I begin november tot begin maart, is de winkel dioht. Dan trekt de fa- I milie Olivo een paar weken „nooit al die maanden, wat de mensen soms denken" naar het in noctrd- Italië gelegen geboortedorpje Dolomi- ke. Een dorpje, dat een faam geniet als het dorp-van-de-ijsmakers. lil j het voorjaar trekken bijna alle in- I woners er op uit om in het buiten- laad Nederland. België. Frank rijk en West-Duitsland weer „echt Italiaans ijs" te gaan maken en ver- J kopen. In Leiden doet de familie Olivo j dat. Al van 1933 af. „Dat warme weer geeft allemaal i kust werk". Huub Menken, eigenaar van de yssalons annex fritures en res- i taurant in de Assendelftstraat en aan de Lange Voort in Oegstgeest. I hoeft niet lang over de vraag „Is I het druk geweest?" na te denken. „In ieder geval is deze zomer niet j te vergelijken met verleden jaar. wat I de omzet in de stad betreft. De ys- karretjes er ryden er vier in Lei- I den, één in het plassengebied rond 1 de Kaag en drie in Noordwijk J hebben bijvoorbeeld in de stad niets j te doen gehad, omdat de stad op de warme dagen nu eenmaal leeg trekt. I Het meeste ys in de afgelopen we ken is verkocht in de kuststreek. Wij leveren aan wat zaken in Katwijk en Noordwijk en dat hebben we dan ook wel geweten. Af en toe hebben we dag-en-nacht gedraaid. In ploe gendiensten: twee man op, twee man af. Het zit er nu wel zo'n beetje op, gelukkig. Duizenden liters ijs hebben we gemaakt. In ieder geval heeft geen mens zonder ijs gezeten". Achter de yssalon in de Assen delftstraat maakt Huub Menken met zijn personeel (in totaal onge veer vijftien man) zyn ys en wor den alle zaken afgedaan. „Alleen zou ik het natuurlijk nooit meer kun nen", stelt Menken eenvoudig vast. Ruim tien jaar geleden werd de vroe gere melkzaak omgebouwd tot ijssa lon, waar ook fritures worden ver kocht en van die beslissing heeft men nooit spijt gekregen. „Er wordt tegenwoordig mee»; ijs gegeten dan vroeger. De mensen komen ook niet meer om „eentje-van-tien". Welnee, het is allemaal wat royaler gewor den". I bij Menken worden vijftien sma ken (schep-)ijs gemaakt. Maar: „Het I belangrijkste is. dat er voldoende I ijs is. Daarom kan het wel eens ge beuren, dat er „slechts" een smaak of acht is. Er komt wel steeds meer vraag, naar „aparte" smaken, maar de meeste mensen houden het toch bij de vertrouwde smakenvanille (vroeger maakte je van de 100 liter j ijs zo'n 80 liter vanille) en aard- beien. Typisch Hollaads eigenlijk" j Om een lekker ysje te maken is I volgens Huub Menken een „goede hand" nodig. „Natuurlijk heb je goe de ingrediënten nodig en goede ma - chines en zijn er vaste doseringen, maar daarmee ben je er niet hele maal. Een lekker ijsje moet „vol" zyn. geen hap lucht". Menken-its is het hele jaar docr verkrijgbaar. In de wintermaanden wordt er echter niet veel ijs ver kocht. „Drie oktober is voor ons de laatste dag van het jaar", geeft i Menken toe. Daarna gaan de karre- tjes ook alleen nog maar in het weekeinde de straat op. En naar de scholen. Daar wordt ook altijd nog wel wat ys gegeten. En ook in de win kel wordt dan nog wel eens een ijsje i HUUB MENKEN „als er maafr ijs is" (Foto LD/Holvast) j gehaald. Want al zitten we dan in j een klein straatje, de mensen weten ons toch wel te vinden". „Deze vier weken zomer hebben voor ons het seizoen gered". Me- vrouw Groeneveld van de ijssalon GROKO op het Palareplein in j Noordwijk overziet voldaan de druk- te in de zaak. „We hebben in het voorjaar en de eerste helft van de zomer vreselyk slecht weer gehad en dat heeft duidelyk zijn invloed ge had. Weken lang is het sukkelen ge- I weest. Natuurlijk, er wordt wel wat i ys verkocht, maar een echte trek, i een run-op-ijs was nog niet geweest. Zoals het afgelopen weekeinde bij voorbeeld. dat is in de hele geschie denis van Noordwyk nog nooit voor gekomen. Zo verschrikkelijk druk is het nog nooit geweest." De GRO(eneveld) KOioelewfjni heeft in toeristen kust) dorp Noord wijk al byna 24 jaar een wel haast ideale plaats. Aan het Palace- plein. aan het begin van de „trech ter" naaf: de Voorstraat, valt het op een zonnige dag* moeilijk om de GROKO te missen. Mevrouw Groe neveld: „Vooral de buitenlanders ko men veel ijs halen: ongeveer 85 pro cent. Opmerkelijk is ook dat de „goedkope" iisjes nauwelilks meer gekocht worden. Vooral de Duitsers nemen liever een ijsje van twee kwartjes dan van één. De overstelpende vraag naar ijs j heeft de GROKO behoorlijk kunnen i opvangen. Wel moest ijs-eigenaar Kees Groeneveld af en toe een uurtje eerder beginnen de salon is ge opend dagelijks van 8 uur tot 12 uur en zondags meestal al van zes uur af j voor de vroege koffieklanten met j het maken van het ijs. Op de top dagen was de keuzemogelijkheid bo vendien beperkt tot vanille, aardbei en en chocolade. Over de „straatverkoop" de GRO KO bezit een rijdende ijskraam is mevrouw Groeneveld minder te spre ken: „Onze kraam heeft in de top- weken steeds op een slechte plaats gestaan. Aan de hand van een af spraak wordt er wekelijks door de vijf kraams van plaats gewisseld. Er was echter een zaak. die zelf geen ijs meer maakt, maar die in de top- weken toch hun twee karretjes inzet te. Op de gunstigste (gelote) plaats en dat terwijl zy daarvoor nog niet eenmaal de straat op waren ge gaan. Goed. ze hadden de vergun ning nog. Maar erg fijntjes, en dan niet alleen uit een zakelijk oogpunt bekeken, hebben we dat toch niet gevonden LEIDEN Bij een redelijke aan voer, die wel iets lager lag dan vo rige week in verband met een ta melijk schrale bezetting van de woi- vee-afdeling. bleef het ook gisteren op de Leidse veemarkt een rustige bedoening. Mede wel als gevolg van de devaluatie van de Franse franc heerste er in de handel nog enige onzekerheid omtrent de prijsontwik keling, hetgeen een enigszins ge drukte stemming teweeg bracht en waardoor men voorzichtig met bie den was. De totale aanvoer bedroeg 2197 dieren. In de melkvee-sector een goede ruime aanvoer en ook een betere be langstelling. Toch kwamen de bie dingen nog niet erg los. Al is er dan een enkel regenbuitje gevallen daarom is er nog niet direct volop gras waaraan door de droogte te kort is. De handel verliep nog zeer rustig met moeilijk te handhaven prijzen. Ook in de afdeling vare koelen ging het bij een tamelijk kleine aan voer zeer kalm toe in de handel Koeien met vlees en de 1ste kwali teiten hielden zich prijshoudend maar het magere vee noteerde weer iets lager. Topkwaliteiten waren er ditmaal niet bij. Notering: melk- en kalf koeien van f975.— tot f 1300— en f 1650 Vare koeien van f 660.tot f 1000 en f 1375.—. De aanvoer in de afdeling vette koeien was ruim genoeg, hoewel hei aanbod nog wel door de vraag kon worden opgevangen lm- en export waren nog niet ruimer en men vei- toeert in afwachting hoe de subsidie regeling i.vm. de devaluatie van ae Franse franc zal uitvallen. Dus voor de ex-port nog een onzekere toestand In de vleeshandel was toch wel iets meer beweging te bespeuren en nam het binnenlands verbruik iets toe. j De handel was redelijk met een flau were tendens en iets gedrukte prij- zen. Notering per kg. geslacht gewicht: vette koeien van f3.70 tot f4.40 en f 4.95extra kwaliteiten boven no tering tot f5.20; slechtsitieren van f 4.70 tot f 5.en f 5.20worstkoeien van f3.60 tot f3.70. In deze afdeling vette kalveren een tamelijk ruime aanvoer, maar de aangevoerde kwaliteiten waren wel iets minder dan vorige week. waar door de handel ook iets minder vloi verliep, maar de prijzen voor de goede .soorten lagen toch iets stijver. Notering per kg. levend gewicht: van f3.50 tot f3.65 en f3.85: extra kwaliteiten (enkele) boven notering bot f3.95. zo langzamerhand uit naar mate riaal voor het komende fokseizoen. Voor de weidelammeren was het een aflopende zaak met iets lagere prij zen. Notering: vette schapen van f 95.— tot f105.— en f125.— vette (ziug- laanmeren van f 125.tot f 140.en f160.— fokschapen van f130.— tot f150— en f165.— weidelammeren van f95— tot f110..— en f120.—. Varkens Wolvee Wol vee Door de vrees van nog slechtere handel voor export naai Frankrijk, die voor 80% de handel in wolvee beheerst, was de aanvoer minder. De handel op Frankrijk was in verband met het warme zomer seizoen toch al niet zo vlot en heeft I men er vorige week door de deva- luatie van de franc behoorlijk o;> verloren. Voor de vette lammeren l verliep de handel daardoor maai moeizaam maar lagen de prijzen toch 1 niet veel lager. Bij een goede bin nenlandse vraag werden de vette schapen vlot verhandeld en hield i liet krappe aanbod de prijzen op peil. Voor de fokschapen bestond weer iets meer belangstelling. De slechte dieren zijn opgeruimd en men kijkt Varkens Evenals vorige week was de aanvoer van varkens voor fok en mesterij niet groot. Door de dalende prijzen is iedereen een beetje huiverig, waardoor het mei de handel maar rustig gesteld was. De biggen noteerden weer iets lager. Notering: drachtige zeugen van f550— tot f600.— en f650.—; schrammen van f110.tot f120.-- en f130.— biggen van f85.— tot f 90.en f 97. Over de handel in slachtvarkens is weinig te vermelden Omdat de pre zen weer verder omlaag gingen is het een aftasten en onzekerheid, waardoor het voor de handel erg moeilijk was, speciaal wel de export. Prijzen per kg levend gewicht: lichte Slachtvarkens van plm. f 2.55 tot f2.57; lichte slaohtzeugen van plm. f 1.90 tot f 2. In de afdeling geiten voor Leiden een record aanvoel-, waardoor hei aanbod te ruim was voor de toch wel goede vraag. De handel verliep daardoor rustig maar wel prijshou dend. Noteringvan f 35.tot f 75.en f 105.—. LEIDEN Er komt schot in het werk in en om de Gr oenoor (thai. Rondom worden parkeerpatroon en andere aanwijzingen op het wegdek gezet (foto midden). Tegen de hal staan de schotten opge steld. waarop op de markt het vee zal staan (kleine foto). Door deze losse opstanden was het mogelijk de tachtig bij honderd meter grote vloer egaal te houden. Er zitten wel wat glooiingen in de vloer, zo bleek van de week, toen een proef werd genomen met schoon spuiten. Er zal een oplossing moeten worden gevonden voor het snel verwijderen van de plassen, evenals voor het condenswater, dat alle ramen deed beslaan. In de hal is één onderdeel helemaal gereed: café-restaurant „Groenoord". Het werd gistermiddag feestelijk in gebruik gesteld door mevrouw E. Harmsen. de echtgenote van de bij het marktwezen betrokken wethouder, die evenals zijn collega's Sannes en Piena met vele anderen de opening bijwoonde van de drie café-restaurant-snelbuffet-bar-ruimten. Mevrouw Harmsen, die een luchtfoto van de hal onthulde, wenste de heer en mevrouw Milikan- De Groot en de heer en mevrouw De Haas-Milikan veel succes. De hees- I. Milikan sprak een dankwoord tot iedereen, noemde deze ope ning een hors d'oeuvre van het geheel en bood mevrouw Harmsen dan ook een hors d'oeuvre-stel aan. Voor bouwopzichter D. Schouten had hij een sigarendoos met de inscriptie „Levertijd gisteren". Na afloop presenteerden de toeleveringsbedrijven zich feestelijk met in bloemen gestoken voertuigen op de tonen van muziekkorps „Den Burcht". Charmante noot: de eerste paarden betraden de Gr oen- oordhal, sierlijke vierbeners voor een koetsje en dikke Belgen voor een Oudhollandse brouwerijivagen (foto onder). (Foto's LD/Holvast i É$éÈ>È(k sêsf$t§l^i >yü WSSmmBBm

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3