Razendsnelle actie van de zwaarbewapende Britten... Prof. Sik ziet n zwakkeling Doebtsek als fiber Vlammen en rook beheersten stadsbeeld van Belfast In Zixrieh aanklacht wegens moord tegen drietal Arabieren Goed voorbereid VLAG-INCIDENT IN BRNO Oecumene brengt Vreeland in beweging LYNCH SCHOOT JAMMERLIJK TE KORT In vogelvlucht George Brown naar Leiden HAAGSE AGENDA PAGINA t LEIDSCH DAGBLA» ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1961 (Van onze speciale correspondent, Wim de Regt) BELFAST (GPD) Zeshonderd zwaarbewapende Engelse soldaten hebben gisteravond in nauwelijks een kwartier een einde gemaakt aan de straatterreur in de arbeiderswijk, even westelijk van het centrum van Belfast. Zo volkomen onver- wacht en razendsnel rukten de soldaten de zwaargehavende, op tientallen plaatsen in brand staande woonwijk van rooms- katholieken en protestanten binnen, dat zij de uiterst reactio naire nationalisten, die de hele dag een schrikbewind in dit deel van de Noordierse hoofdstad hadden uitgeoefend, geheel intimideerden. Velen van hen sloegen meteen op de vlucht, wapens en benzinebommen haastig werwerpend, anderen be groetten de troepenmacht om onbegrijpelijke redenen met handgeklap. Op alle hoeken werden patrouilles opgesteld, het geweer in de aanslag en op de plaatsen waar de avond tevoren sluipschutters waren ontdekt, werden lichte machinegeweren in stelling gebracht. Zeer kort daarna werden uit de vrachtwagens bossen prikkeldraad gelost, waarmee het kor don volledig werd gemaakt. Uit het materieel, dat de troepen hadden meegebracht, bleek duidelijk, dat hun komst naar Belfast tot in details was gen schutters waren ingeschakeld, laag over de daken. De tussenkomst var. de sterke Brit se troepenmacht die vrijwel geruisloos is verlopen, stond in schrille tegen stelling tot de terreur van benden, voornamelijk jonge rooms-katholie- ken. die straffeloos een dag lang hun vandalisme hebben kunnen botvieren op de Falls Road en ir.' Divis Street, de verkeersweg, die de grens mar keert tussen het protestantse en het r.-k. deel van de armoedige wijk met benepen arbeidershuisjes en winkels van kleine middenstanders. Barricaden Terwijl 's nachts in brand gesto- georganiseerd. Nog geen uur. nadat k^n gebouwen nog nasmeulden, be- zij de woonwijk waren binnengeval-1 gonnen de opstandige nationalisten len, mocht niemand meer erin of er uit. Op dat ogenblik was de speur tocht naar mogelijke sluipschutters (vermoedelijk leden van het verboden „Ierse Republikeinse leger") ir.' ver laten huizen of op daken van hoge met de reparatie en versterking van hun barricaden. Jongens en meisjes reden met wagentjes af en aan om nieuwe flessen voor de fabricage van benzinebommen te brengen. De activiteiten in de protestantse zinnen, die tot nu toe in een soort, van gewapende vrede tussen de protes tantse meerderheid hadden gewoond, besloten te verhuizen uit vrees voor de wraak van hun buren. Haastig sleepten ze hun armzalige huisraad uit de huisjes en laadden die op vrachtwagens, die uitdagend de vlag van de Ierse republiek voerden en op topsnelheid door de smalle straten van de protestantse buurt scheurden. Kort na het middaguur werd het optreden van de nationalisten steeds driester. De straatterreur was com pleet, nadat duidelijk was geworden, dat de politie zich niet liet zien en dat de brandweer zonder politiebe scherming toch niet zou uitrukken. Op dat ogenblik was het r.-k. woor.- kwartier domein van de opstandelin gen, die in primitieve vernielzu<3it, gestimuleerd door vele pinten bier, waarmee ze zich moed hadden inge dronken. alles kapotsloegen wat zy tegenkwamen. gebouwen al in volle gang. Boven de wijk waren veel geringer. De bewo- Spookstad stad. die gedeeltelijk werd verduis terd door donkergrijze rookwolken van in brand gestoken panden en fa brieken. cirkelden helikopters, die eveneens bij het zoeken naar vérbor- ners beperkten zich hoofdzakelijk tot Onvoorstelbaar groot was de chaos het uitsteken van de Union Jack en tegen het eind van de middag gewor- hadden eerder al de randen van de den. Dubbeldeksbussen waren op hur. trottoirs in de kleuren var. de Engelseroute door de wijk aangehouden, vlag geschilderd. Vrijwel alle r.-k. ge- Passagiers en chauffeur waren ge- (Van een speciale verslaggever) BAZEL (GPD) Als het maar regent volgende week don derdag. Als het maar met bakken naar beneden komt. Hoe meer water hoe beter, om de hoofden koel te houden in Praag, op de dag dat het precies een jaar geleden is dat Russische rupsbanden alle hoop op een menselijke toekomst vermorzel den. Vooral een kleine groep Tsjechoslowaken buiten hun va derland houdt de adem in. De groep haalt alleen nog maar de schouders op als Doebtsek vandaag de dag beweert alles op nieuw zo te doen voor zijn volk, als hij er weer voor zou staan. Doebtsek, eerst de onbekende partijman, daarna de redder; is hij ook een verrader? „Nee, maar wel een zwakkeling", zegt prof. Ota Sik, geestelijke vader van de economische hervormings plannen in Tsjechoslowakije en nu een van de felst bekritiseerde zon debokken. Sik behoort tot de groep vrijwilli ge bannelingen, die vreest in het moederland niet meer vrij adem te kunnen halen. Een deel van die groep heeft de moed opgegeven. Prof. Sik doceert in Bazel volgt met grote belangstelling de ontwikke lingen in zijn land en hoopt nog steeds eens terug te kunnen keren Waar wacht hij op, een nieuwe red der Doebtsek? „Dat was de man allerminst", al dus Sik. ..Doebtsek is altijd een trouw partijman geweest, en toen hij vorig jaar aan de macht kwam, had hij beslist geen revolutionaire her vormingen in zijn hoofd Hij voelde weinig voor politieke processen als in de Stalinistische tijd en veraf schuwde geheime executies, maar veel verder gingen zijn liberale am bities niet. Eenmaal aan de macht wenste hij zijn populariteit niet meer prys te geven en gaf de refor misten teveel toe". De Tsjechoslowaakse geschie denis begon toen een zeer Griekse tragedie te lyken. Moskou vertrouw de Doebtsek niet. omdat hij de progressieven teveel ruimte liet. Maar de progressieven vertrouwden hem niet, omdat hij hun acties trachtte af te remmen. Onderwijl zette het volk Doebtsek op een troon. In Cierna werd hij toegejuicht, na Bratislava meende iedereen dat het directe gevaar gekeerd was. Doebt sek mocht nog bloemen naar zyn landgenoten werpen. Toen sloeg het Russische monster toe. Doebtsek, de briljante leerling van de Mos- kouse partijschool. had zijn lessen blijkbaar niet goed bijgehouden". De brave soldaat Doebtsek is nu weg. verdwijnt ook Hoesak nog om de zeer conservatieve Stroegal de laatste resten van democratie te la ten opruimen? Sik geeft liever geen antwoord. Hy weet het niet. zegt hy, en bovendien wil hy geen politieke uitspraken doen. Men moet in Praag niet de indruk krygen. dat hij op welke manier dan ook. zich met de gang van zaken wil bemoeien. „Het is voor mij goed, om eens een tijd rustig te studeren. Geen politiek, geen plannen. Tot mezelf komen, dan zullen we wel verder zien". in de hoofdstad een ovatie kreeg van een volle zaal studenten, toen hy daar zyn economische opvattingen had toegelicht. „Dat leverde helemaal geen moei- lykheden op. Moskou is pas ner veus geworden toen wij ook aan het politieke systeem begonnen te sleu telen". De reformisten waren tot de conclusie gekomen dat de zo brood nodige economische veranderingen aan het politieke apparaat voor vrU- wel onbepaalde tyd konden worden tegengehouden. „Het geeft nu een maal niets als je probeert bedrijfs takken autonomer te maken, zodat men zich meer op de consumenten markt kan richten, hetgeen onver- mydelijk verhoging van de kwaliteit tot gevolg moet hebben, en een stel ambtenaren in Praag ondertussen toch met plannen blyft komen. Jam mer. want in de weinige gevallen dat het gewerkt heeft, waren de re sultaten uitstekend". Aldus Sik, die overigens niet durft te beweren, dat Alexander Doebtsek veel had kun nen redden van de politieke autono mie, als hy maar wat doortastender was geweest. PROF. OTA SIK dwongen uit te stappen waarna de bus in een zijstraat als een enorme barricade werd klemgereden en ver volgens in brand gestoken. Het zelfde gebeurde met vrachtwagens. Een met benzine geladen tankwagen werd tot stoppen gedwongen, de bestuurder werd uit zyn cabine gesleept en de inhoud van de tank werd bestemd voor benzinebommen. Terwyi de mensen een voor een hun huisjes verlieten om elders een veilig heenkomen te zoeken, werd de r.-k. woonwyk langzaamaan een spookstad. Stil en verlaten, de span ning by na voelbaar. Enkele kilome ters verder vierde de straatterreur echter nog hoogty. Aan de lopende bar.d werden gebouwen en fabrieken in brand gestoken. Met vrachtwagens werden toegangspoorten omvergere den. Jongens, vuil van rook en roet. holden heen en weer, schreeuwend en tierend, smytend met benzinebom men. zy juichten als opnieuw een muur van een brandend gebouw met veel lawaai naar beneden kwam. zo als die van een ir. lichter laaie staan de protestantse kerk. Vlammen en rook beheersten het beeld van Belfast. De opstand had zyn hoogtepunt bereikt, Het wachten was alleen nog op de hernieuwde komst van de sluipschutters. Waar bleven de Engelsen? Elk uitstel zou de situatie zo mogeiyk nog ernstiger maken. Er. toen waren ze er opeens, stram in het gelid, de wapens schuin voor de borst, excercerend alsof ze op het kazerneterrein liepen. Als op dat zelfde moment de toestand niet zo kritiek was geweest, was hun komst mogelyk eerder lachwekkend dan serieus geweest. Maar het was bittere ernst. BRNO WENEN (AP' Op de openingsdag van de wereldkampioen schappen wielrennen voor amateurs in Brno is het gekomen tot een j demonstratie tegen de Russische be- zetting van Tsjecho-Slowakije. Toen in het Velodrome de Russi sche vlag werd binnengedragen tus sen die van andere deelnemende lan den ging er een luid gefluit en boe geroep van de menigte. Ongeveer de helft van de 5.000 toeschouwers 6cheen aan de demonstratie actief deel te nemen. Het meeste applaus kreeg de Tsje choslowaakse vlag, de laatste die werd binnengebracht. Ook de vlaggen van de Verenigde Staten. Zweden, West-Duitsland. Joego-Slavië en Roemenië werden met luide toejuichingen begroet. Benzine, de Tsjechoslowaakse ben zinefirma, heeft gisteren toegegeven dat er. vooral in Praag, een tekort aan benzine bestaat en heeft de automobilisten gevraagd niet te ham steren. Eerder was al uit Praag vernomen dat er ook een tekort bestaat aan bepaalde soorten voedsel en dat er voor de winkels lange rijen mensen te wachten staan die vaak te horen krygen dat sommige levensmiddelen zijn uitverkocht. Amerika-Hongarije De Verenig de Staten hebben gisteren een aan tal overeenkomsten met Hongarye bekendgemaakt, die door functiona rissen in Washington zijn toegejuicht als een begin van verbetering in de betrekkingen van de V.S. met het communistische bewind in Boeda pest. Pantsjen Lama ontvlucht Vol gens het persbureau „United News of India" is het de Pantsjen Lama. de op een na hoogste boeddhistische leider in Tibet nummer een is de Dalai Lama erin geslaagd uit oommunisbisoh China- waar hij in een werkkamp gevangen zat, te ont komen. Hij werd na de vergeefse Tbetaanse opstand van 1959 tegen de Chinese bezetters en de vlucht van de Dalai Lama, door de Chine zen op een hoge besturspost in Ti bet neergezet, Vyf jaar later werd hij wegens „samenzwering tegen het volk" naar een werkkamp gebracht. ZURICH (Reuter) De officier egendom en msbruk van wapens In van justitie in Zurich heeft tegen de aanklacht tegen Rachman worden drie Arabieren, die op 18 februari verzachtende omstandigheden aange- ©en Israëlisch passagiersvliegtuig in voerd. Zurich onder vuur namen, een aan klacht Ingediend wegens moord. De Israëlische veiligheidsfunctionaris, die een vierde Arabier doodschoot, zal aangeklaagd worden wegens moord „terwyi hy ten prooi was aan een hevige emotie, die onder de gegeven omstandigheden vergeeflijk was". De drie Arabieren zouden tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld kunnen worden. De Israëliëi evenwel. Mordechai Rachmin. kan UTRECHT GPD) Een oecume- maximaal tot tien jaar gevangenis- j nisch huwelyk dat gisteren in het straf veroordeeld worden. Een Is- dorpje Vreeland zou worden geslo- raelische piloot <25> stierf aan is njet doorgegaan. Om toch te maagwerwondingen. opgelopen tyden.- kunnen trouwen is het bruidspaar de schietpartij, die plaats vond op eweken naar Hilversum. Dit kon het ogenblik dat het toestel, een! juist een d voor het huweiyk **?i;72,0'Bw W,?KXie?e TFÏ Per advertentie bekend werd ge start Verder heeft by de schietpar- tij een vierde aanvaller het levenm uitnodici di gelaten. Hy werd neergeschoten door; op ae ultnoai8in8en aie 31 waren Rachmin, die uit het beschoten toe- 9tel was gesprongen, terwyl het by- na tot stilstand was gekomen De Arabieren worden behalve van moord nog van een aantal andere zaken beschuldigd, zoals het gebruik van ontplofbare stoffen, brandstich ting, schending van de Zwitserse soevereiniteit. beschadiging van )ord-Ierland is ten prooi aan zelfvernietiging. Juist in een pe riode waarin groei van het toe risme en vestiging van buitenlandse ondernemingen dit economisch nog al zwakke deel van Groot-Brittapnie in belangryke mate ten goede kun nen komen, wordt Ulster geteisterd door een burgeroorlog, die niet alleen rechtstreeks inaar vooral ook indi rect ontzaglyke schade berokkent. En waarom eigenlyk? In feite is het probleem eenvoudig: de protestantse nauwste verbonden met een van de dient Dublin eindelijk eens met res- conservatiefste r.k. kerken van ge- I peet over Ulsters rechten en vry he - heel Europa. Dit keiharde feit houdt den te bespreken. De diepste oorzaak voor de huidige burgerstryd daarmede weggenomen zyn. de geest van protestants verzet in Ul ster klaar wakker. De Noordieren wil len onder geen beding een minder heid vormen in een verenigd Ier land met strenge r.k. censuur, een r.k. huwelykswetgëving met absoluut echtscheidingsverbod en verhin dering van elke vorm van geboorte beperking. door de-kerk overheerst on- derwys en het gevaar van economi- de Aziatische steppen binnen te ruk- meerderheid teert nog altyd op de sche boycot van protestanten, zoals ken. zal het rekening moeten hou- overwinning in 1689, toen Koning- die zich al tientallen jaren in Eire den met een enorme overmacht aan Stadhouder Willem III koning van voordoet. Nu heeft de Ierse premier Russische vuurkracht, waardoor een Engeland en stadhouder van de Ver- Lynch gemeend zich met de toe- dergelijke onderneming uiterst ge- het is nu eenmaal een feit, dat zich aan de duizenden kilometers lange grens tussen Sowjet-Rusland en Rood-China voortdurend Incidenten voordoen, zoals ook deze week weer het geval was. En steeds groter wordt de concentratie van troepen aan bei de zijden, by de Russen naar schat- jgisch gedacht is een oorlog j ting 570.000 man, bij de Chinezen on- tussen communistisch-China en geveer 750.000 ongerekend de ge en de Sowjet-Unie ondenkbaar Als het Pekings bedoeling zou zyn enigde Nederlanden) zyn r.k schoonvader Jacobus II in de slag aan de Boyne versloeg. Die veldslag was een moment in de grote stryd tussen Willem van Oranje en Lode- wyk de Veertiende: eerstgenoemde als feitelyke aanvoerder van de „Grote Alliantie" tegen Frankrijk, de Fran se koning bezield door (rooms- verspreid stond dat Erica S. Stryland uit Loenen aan de Vecht in de Ne derlands Hervormde Kerk van Vree land ging trouwen met de rooms-ka- tholieke Belg Martin Poels. Het hu welyk zou worden bevestigd door ds. Dykmeester. Deze huweiyksbevestiging was door de kerkeraad met een krappe meerderheid goedgekeurd. maar veroorzaakte deining in de gemeen te. „In 't dorp vermengt zich dat al gauw met andere dingen. Daarom heb ik toen het me te gortig werd, de zaak voorgelegd aan het bruids paar, dat zich daarop heeft terugge trokken", zegt ds. Dijkmeester. „We hebben hier ook nooit zo iets bij de hand gehad. In Vreeland zelf is geen katholieke kerk en als er wat wordt gedaan in de richting van de oecumene dan is dat met de gere formeerden, die hier wel zyn. Zaterdag Bonaventuracollege Tentoonst«u Woord en Beeld. 2-5 en 7-10 uur Ons Buiten Leiden-NoordKlnj corso volkstuindersvereniging Ons B ten. 2 uur nam. Evangeliecentrum Zijlsingel 2 spr» beurt J. v. d. Meer, 10 uur voorm Rest. Bijhorst (Wassenaar) B* drlve-ln-dlenst. 10 30 uur voorm. Rljnl. Lyceum (Apollolaan 1 Otj geest) Gem. voor oorspronkelijk ch: tendom. Spr. evang. N. v. d. Brug» 7.30 uur nam. Steenschuur 0 Kerk van j« Christus van de heiligen der laat dagen 11.30 uur voorm. Oude Rijn 3 Plnkstergeme# spreekbeurt J. Eikerbout, 3 uur i MAANDAG Stadhuis Gemeenteraad, 2 uur ru zonodig voort te zetten 8 uur nam Stationsplein 12 (collegezaal) formatie-discussieavond over elektr teltscentrale, 7.30 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekt Chr. Emigratie-centrale, 7-8 uur middag Stadhuis wachtkamer trouwa Zitting Bouwfonds Ned. Gemeen: 7-8 uur nam. Evangellecentrum (Zijlsingel Spreekbeurt J. P. H Zijlstra 8 uur: middag. BIOSCOPEN Camera: „Barbarella", 18 Jr. Dag. 1 7. 9.16. zond ook 4.45. Nachtvoa vry en zat om 11.30 uur „The Jc 18 jr. Lido: „Zoek een plaats om te stem 14 Jr. Dag 2.30, 7. 9.15, zond ook 4 Luxor: „Sissi, de romance van prinses", a l. Dag 2 30, 7, 9.15, i ook 4.45. Rcx: „Sexyrella", 18 Jr. Dag. 9.15, zond ook 4.45. Nachtvorst en zat. 23.30 uur: „Call-glrls Kopenhagen". 18 Jr. Studio: ..Samen uit. samen thu a.l. Dag 2.30, 7, 9.15, zond ook 4 Trianon: „The sound of music", i Dag 2 en 8. zond ook 5. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaai Heuff, Wassenaar: «1 derijen van Paul Arntzenius. 'sMii dags t/m. 's zaterdags van 1017 bovendien op de dinsdagavonden i 810 uur. (Tot en met 20 augush Rijksmuseum voor Volkenkunde. 1 kantlefllms voor de jeugd. Dlnsdi woensdag- en donderdagmiddag 8 i nam. (tot medio augustus). Molenmuseum „De Valk" Dagetj van 10 uur voorm. tot 5 uur nam, Zo dag 15 uur nam Maandags gesloj Jeugdmuseum (Koppenhlnksteeg Tentoonstelling over de natuur ent tiek uit grootmoederstijd. (ultslulti zaterd. van 11-17 nm. en na vera Cronestelnkade 2) De uakenbal, Dag, 105 uur: m l5 uur Rijksmuseum van Oudheden penburg 28): Werkd. 10 uur voorn 5 uur nam.: zond. 15 uur nam Ryksmuseun voor olkenkua (Steenstraat 1) dag 105 u.; 'ea iags 1- uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend ma dag tot er met vry dag 9 uur voorn 6 u nam. zon. en feestdagen V ïur nam Ryksmuseum voor de geschleda der natuurwetenschappen Dag 14 uur zone 14 uur Heempark Oegstgeesterweg (Kttt polder) Flora van eigen bodem, fl van 8 uur voorm - 5 uur nam.; mei t.e.m. oktober op zat en zond 1 uur nam Galerie Van der Vllst (Botermirt Frans de Haas (schilderyen en graf) Lyd de Jonge van Zwilnsbergen li zaieken en plastieken) en Gerrit fl der (schilderyen), dinsdag t/m t» 9-6 uur (t/m 28 augustls). De Lakenhal Penningparade (uit eigen bezit) Dagelijks van 10-6 a zondag 1-5 uur (t/m 31 augustus). WEEKEINDEDÏENST DER LEID9 HUISARTSEN Tot zaterdagmorgen 10 uur ra plege men de eigen huisarts, du: tot zondagnacht 12 uur ultsluia voor spoedgevallen de dokterstele# vaarlyk en daardoor hoogst onwaar- schynlyk lykt. En wat voor motie ven kan Moskou hebben om Rood-Chi na aan te vallen? De afkeer van een regime, dat de communistische supre matie van het Kremlin durfde aan tasten? Zo iets lijkt niet aannemelyk reis door Mongolië maakte en nu ui- 1 En wanneer het Ruslands bedoeling ting geeft aan de vrees van Russi ruchten, dat Peking zes miljoen dienstplichtigen onder de wapenen zou hebben geroepen. Met zulke1 enorme legers achter de hand groeit het risico dat betrekkelyk onbelang- rijke incidenten „uit de hand lopen" i En voeg daarby de voortdurende beschuldigingen over en weer, dieLEIDEN George Brown, de allerminst bydragen tot vermindering I vroegere Britse minister van buiten van de spanning. Zo publiceerde het j landse zaken, zal het congres van de Russische partijblad „Prawda" de- j Europese Beweging in Nederland op zer dagen een artikel van de corres- 18 oktober in Leiden toespreken, pondent Korionow. die onlangs een j Brown is een fervent voorvechter 1 van de aansluiting van Engeland tot de Europese Gemeenschap. Hy is president van de Britse raad van LEIDEN George Brown, Avond- en naolitdlent der apothd Geopend voor spoedeisende geval) Apotheek Herdlngh en Blanken, I gewoerd 171, tel 20502 en Apofo Zuid-West, Brahmsln. 20, tel. 2» De zaterdag-, zondag-, en nic dienst van apotheek R. van Bn Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door apotheek HerdB en Blanken. De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van Apotheek Voorsi ten wordt waargenomen door apotf Zuid-West. De Oegstgeest.se Apotheek la dil hele week geopend. Genieenschap Zuid-West. Hulpverlenlngs- en tnformatledl* rluipverler.lng tel 24101 (b.g.g 20C Informaties tel 33921. Behandeling na ongevallea De poliklinische behandeling na: gevallen wordt van dinsdag 12 tot woensdag 12 uur waargenos door het Diaconessenhuls Vrijdag j uur tot zaterdag 12 uur door he: Elisabethziekenhuls (Hooigracht).1 I andere werkdagen en op zonW door het Academisch Ziekenhui!. Geen bezwaar Maar ook als het by studeren blyft, loopt prof. Sik al genoeg kans om zich de woede van Praag of Mos kou op de hals te halen. Wel trok het Tsjechoslowaakse partyblad Rude Pravo kort geleden fel tegen hem van leer, wegens het verschijnen in Le Monde van een aantal passages van zyn boek „De waarheid over de Tsjechoslowaakse economie. De kri tiek van Rude Pravo ligt by zul ke gelegenheden nooit op economisch terrein, maar dat is niet zo verwon- derlyk als men van prof. Sik hoort, dat hy nog geen drie Jaar geleden zou zyn de groeiende kernmacht van sche en Mongoolse leiders, dat Mao perialistische oogmerken. Sinds de stand in Ulster te moeten bemoeien china in Sinkiang te vernietigen, wat Mongolië by China wil iniyven. Maar I de Europese Beweging. Op het Leid- Boyne" is Ulster, al behoort het geo- door Londen te adviseren de Verenia- zou dit meer zyn dan uitstel van en- volgens Radio-Peking hebben partij se congres van de Europese Bewe- grafisch tot het Ierse eiland, met de Naties om troepen te vragen, een kele jaren, met de zekerheid, dat Chi- leider Brezjew en andere Russische i ging zullen ook aan de orde wor- Engeland verbonden geweest. Maar de godsdienstige afbakening uit de ze ventiende eeuw wordt in deze tyd doorkruist door een sterk Iers natio nalisme. Dublin zou de afscheiding van Ulster liever vandaag dan mor gen zien eindigen, maar zyn natio nalisme botst hevig op de eigen re ligieuze identiteit van de noorde lijke Ieren. En dat in deze tud van oecumenische verbroedering, zal men vragen. Men vergete echter niet, dat de lose republiek (Eire) nog lang piet aan de oecumenische gedachte toe is. De regering ln Dublin is ten denkbeeld dat onmiddellijk van de na sterker zou terugkomen? Boven hand is gewezen. Lynch had dien dreigt de Russen het geva een unieke gelegenheid zich onster- felyk te maken als een waariyk groot staatsman door de Noordieren de verzekering te geven, dat hun verontrusting over bedreigde geeste- lyke vryheid by „hereniging" onge motiveerd zou zyn. Maar hij schoot jammerlyk te kort en bleef op het niveau van een in troebel water vis sende nationalistische politicus, zon der begrip voor de geestelyke be zorgdheid van de andere party. Wil dat de Chinezen door Mao onderwe zen in de kunst van de guerrilla, steeds verder het binnenland ingelokt zouden worden, met een militaire ca tastrofe aan het slot. En dat alles dan ook nog met het gevaar, dat een oorlog niet alleen met conventionele middelen maar ook met kernwapens uitgevochten zou worden, een voor uitzicht. dat voc»- geen van beide partijen aanlokkelyk kan zijn. Maar al Is dus, logisch geredeneerd, een het rustig worden in Ulster, dan I dergeiyke botsing niet aannemelyk, kopstukken onlangs een bezoek ge bracht aan Wladiwostok en Chaba- rowsk „om zich op de hoogte te stel len van de plaatseiyke situatie voor het ontwerpen van een oorlogsplan tegen China". En deze steden bevinden zich aldus de Chinese radio, in de nabyheid van de grote Chinese in dustrieën in Mandsjoerye. Tragi-ko- misch is. dat beide partyen zelden verzuimen de ander te beschuldigen van geheime samenwerking met de Amerikaanse en andere imperialis tenR1 den gesteld resoluties betreffende de verkiezing van het Europese Parle ment en het sociale en economische beleid van de EEG. ZATERDAG Kloosterkerk: 20.15 uur Jan mers, orgel; Arend v. d. Knaap, w pet. ZONDAG Kloosterkerk, 0 uur: Gerard kerhuls. orgel, m.m v Reside Bach-orkest, Jan v. d. Meer. koord en Aaf je Heynis, alt. WOENSDAG Oude Kerk 20 uur: StockM1 Gosskór. m.m.v. Koos Bons. orgel ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES LIEBHERR NEDERLAND N V O20-9462B7 AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2