indberghs eerste vlucht er de oceaan wekte If van" enthousiasme Sprong over de oceaan 5AG 16 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 mei des avonds om r nam de Amerikaan A. Lindbergh het be de volgende morgen te beginnen voor zijn vlucht over de At- Oceaan van New ar Parijs. Een half uur iitart zou hij zijn motor irmdraaien om daarna iliegen naar de Franse ®de op Long Island, maar richten boven de oceaan ÉDe gehele naoht werk- ,me jongeman aan de van zijn vlucht. Hij r_ar maal om de laatste en en liet toen deze gun- zfln „Spirit of St. Louis" sevelt Field brengen en voor acht uur 's morgens 20ste mei 1927 Parijs, waarbij hij bij het naar net een paar tele- nkon ontwijken, h, chef-vlieger van Ro- htvaart maatschappij in die daarvoor iedere dag Chicago en terug had ge- maar net boven het wa- oceaan, of de gehele we- met hem meeleven. Heel prak nergens anders meer de eenzame Lindbergh, uisterde men naar ieder sporadisch binnenkwam, dbergh geen contact met grond had, zodat zijn po- schepen, die hem toeval - vliegen, doorgeseind wer- V Y&nkee-stadiion in New r de boksers Sharkey en 20 mei tegen elkaar in vamen, stond het publiek schouwers) tegelijk op en pi ntbloot hoofd voor Lind- op dat moment tegen de ïereikt nde dag kwamen er wat chten binnen. Lindbergh id bereikt. Hy vloog over Hü landde op Le Bourget Hij had zyn doel bereikt eerste in één ruk van aar het vasteland van ivlogen. In 33 uur, 29 mi- JO seconden had hij deze wicht. de vlucht van Allock en reeds in 1919 van New naar Engeland waren ge- tbeterd. Vergeten waren van de NC-4, die ook al in vier man diezelfde vlucht Ten had gemaakt. De reis 'w York viel Lindbergh dige ontvangst ten deel. van het Britse luchtschip R-34 dat van Schotland naar Long Island en terug was gevlogen, wie wist het nog? Evenmin als de tochten van de Zeppelin ZR-3, die later als de Los Angeles bekend werd, die van Fried- richhafen naar Lakehurst vloog met 32 koppen aan boord. Of de vluchten van de twee Amerikaanse leger- toestellen, die een tocht om de we reld hadden gemaakt en van IJs land, Groenland en New Foundland de oceaan hadden bedwongen, geen sterveling die het zich nog herinner de. Waardig De generatie van de jaren twintig, die was opgegroeid met schandalen, misdaden en goedkoop heldendom, die de romantiek, de offerzin, de ridderlijkheid belachelijk had zien maken en filmsterren van twijfel achtig allooi daarvoor in de plaats had gekregen, had nu een man, die waardig bleef, bescheiden en welle vend. Een figuur die onbewust her innerde aan vroegere tijden. Alle publiciteitsrecords werden ge broken. Eén zaak was slechts be langrijk, Charles A. Lindbergh. President Coolidge zond de krui ser „Memphis" naar Frankrijk waar Lindbergh dag-in-dag-uit door honderdduizenden werd bejubeld en door de Franse president onder scheiden met het Legioen van eer om „zijn zoon" en het dooi- ent housiastelingen zwaar beschadigde vliegtuig op te halen. Op zijn tocht terug naar huis werd Lindbergh ont vangen door de Belgische koning, die hem omhelsde en hem de Leopoldor- de gaf. In Engeland was hij de gast van de koninklijke familie. Toen hij door Londen reed, stonden er meer mensen langs de route dan toen de konang werd gekroond. Triomftocht In Washington begroette de presi dent de „man die de grootste pres tatie sinds de gehele geschiedenis der mensheid had verricht," zoals verschillende kranten wel wat over dreven over Lindbergh schreven, zo als in onze tüd Russische regerings leiders hun astronauten verwelko men. Lindbergh kreeg een triomf tocht door New York zoals nog nooit iemand had gehad. Er reed een vrachtwagen in zijn stoet mee, waar op ruim 55.000 gelukstelegrammen Eén uit Minniapolis was door 55.000 I mensen ondertekend. De rol papier I TlTlSltlCl De G-EAQP, die op de KLM- lijn van Amsterdam naar Londen vloog. Het instappen ging met een keukentrapje. dollar voor één filmrolletje. Zijn handtekening was 1600 dollar waard. Scholen, restaurants, café's, fabrie ken, ziekenhuizen en steden werden naar de eenvoudige vlieger ge noemd. was 520 voet lang en werd door tien telegrambestellers gedragen. De stadsreiniging maakte vele overuren om de 800.000 kilo papiersnippers op te ruimen na de tocht. Lindbergh werd tot kolonel bevorderd en kreeg zoveel binnen- en buitenlandse on derscheidingen, dat wanneer hij ze allemaal tegelijk zou hebben willen dragen, geen plekje van zijn kos tuum van voren en van achteren on bedekt zou zijn geweest. Hij kon tweeënhalf miljoen dollar krijgen, wanneer hij een vliegreis om de wereld zou maken, 700.000 Hij zat aan aan het grootste ban ket dat ooit werd gegeven Lind bergh bleef zoals hij was. Hij bleef de innemende jongeman, die liefda digheids- en demonstratievluchten maakte. Hij bleef jarenlang de held van Amerika. Een speciaal politie- detachement werd bij zijn huis ge stationeerd om de verkeerschaos daar dagelijks te ontwarren, die ja- I ren na zijn beroemde vlucht nog voorkwamen. Charles A. Lindbergh huwde op j 24 mei 1929 met Ann Spencer Mor- I row, de dochter van de Amerikaan- I se ambassadeur in Mexico en een van de leidende figuren in de ban kiersfirma Morgan. Hy bracht de wereld weer in opperste verrukking, toen hij er op een motorboot van door ging met zijn bruid en dagen lang onvindbaar was voor de hon derden journalisten en fotografen, die jacht op hem maakten. Na zijn huwelijk werd hij adviseur van ver schillende luchtvaartmaatschappijen, verdiende veel geld hü had wan neer hü had gewild in één jaar ver schillende malen miljonair kunnen worden maar bleef een koele, nogal stugge man, precies zoals hü was voor zün vlucht op 20 mei 1927, toen hij zün duizend büeen gespaar de dollars opofferde om in één ruk van Amerika naar Europa te vlie gen. TSoodlot 20 mei 1927 staakte het open bare leven in de gehele wereld even. Een onbekende Ameri kaan was alleen bezig de sprong met een vliegtuig over de Atlantische Oceaan te ma ken. De avond ervoor was hü van af Roosevelts luchthaven weg gevlogen op weg naar Parüs. Zou hü de door hoteleigenaar Raymond Orteig, reeds in 1919 uitgeloofde 25.000 dollar winnen, die deze schatrüke Amerikaan beschikbaar had gesteld voor de man die als eerste zonder tussenlanding van New York naar de Lichtstad zou vliegen. De onbekende vlieger heette Charles Augostus Lindbergh. Hü was onverwacht van de westkust naar New York gekomen metz'n „Spirit of St. Louis," waar de „Columbia" van Clarence Chamberlain en Lloyd Bertaud en de „America" van de beken de Poolvlieger overste Byrd reeds stonden te wachten tot het weer eindelijk gunstig was. Wie van de drie zou het eerst wegvliegen? De honderden journalisten die reeds kolom men over de Atlantische sprong hadden volgeschreven richtten hun pennen op de laatst aange komene. de knappe blonde, maar stugge 24-jarige Lind bergh. die zü tot zijn ergernis „the flying fool" (de vliegende gek) en „Lucky Lindy" «geluk kige Lindbergh) noemden. Charles Lindbergh den de luitenant-vliegers Plesman en Hofstee de ELTA (de eerste lucht verkeer tentoonstelling Amsterdam) georganiseerd. De belangstelling sloeg alle records. In zes weken be zochten een half miljoen mensen de expositie, waarvan er 4000 voor f 40 een vlucht boven de hoofdstad maakten. Direct na dit succes tekenden bü een Haagse notaris een aantal heren de oprichtingsacte van de Konin- klüke Luchtvaart Maatschappü (KLM). Koningin Wilhelmina had bü hoge uitzondering het predikaat koninklük al voor de oprichting ver leend. Gevlogen werd er echter nog lang niet. Het was herfst en men kon moeilük passagiers in de open cabines mee laten vliegen en hen daarbü nog laten betalen ook. berlain, Byrd en Levin, die in zee stortten, Brook en Schlee Een vrouw, Ruth Elder, probeerde ook de oceaan te bedwingen. Ook zü kwam in zee terecht. ELTA Ook in ons land stond het vliegtuig in deze jaren midden in de belang stelling. In de zomer van 1919 had- Hu ren Pas toen het lente was zou het zo ver zy'n. Directeur Albert Plesman begon zün bedrüf (volgestort kapi taal f 500.750) met proefvluchten met gehuurde piloten en gehuurde vliegtuigen. Hü sloot een contract met de Aircraft Transport en Travel Ltd., die op 19 mei 1920 een vlieg tuig een Havilland Airco, een ver bouwde verkenner uit de eerste we reldoorlog klaar zette op het Londense vliegveldje Croydon. Het eenmotorige vliegtuig met even- wichtbalans, toerenteller, snelheids meter en een kompas dat niet hele maal in orde was, werd gevlogen door Jerry Shaw, die in 1919 van Londen naar Parüs was gevlogen en reeds eenmaal een noodlanding op zee had gemaakt. Twee passagiers gingen mee: H. B. Rhodes en O'Brien, verslagge vers van „The evening standard." Om elf uur werd de houten lucht- schroef in beweging gebracht, de motor deed heit en Shaw vloog weg. Via Folkstone, om zo weüiig moge- lük boven zee te zün, vloog hü naar België, honderd kilometer boven de golven. Op vaste punten lagen te kens, die het weerbericht aan de vlieger doorgaven. Was het slecht, dan moest hy direct rechtsomkeert maken. Shaw volgt onze duinenrü en kwam om 12.45 uur boven het „vliegHamp" Schiphol, waar hü zün „kist" veilig aan de grond zette. Rhodes gaf een kort verslag van de reis. O'Brien kon dat niet door luchtziekte; hü ging niet mee terug, maar besprak een plaats op een boot. In 23 regels be- De de Op 22 juni 1930 schonk zün vrouw hem een zoon, die ook de namen Charles Augustus kreeg. Lindbergh en zün echtgenote waren gelukkig, het kind was gezond, en had mooie blauwe ogen. die iedereen vriende- lük toelachten. Maar op 1 maart 1932 sloeg het noodlot toe, voor „Lucky Lindy." Zün zoon werd, ter- wül hüzelf met zün vrouw Ann bü het haardvuur in de huiskamer zat, gekidnapt. De meest onmenselüke misdaad werd aan „de lieveling van Amerika" gepleegd. De dader eiste een losprüs van 50.000 dollar. De grootste opsporingsactie ooit in de V.S. gehouden kwam op gang. Lind bergh betaalde het losgeld. Tever geefs. Het kind kwam niet terug Donderdag 12 mei 1932 werd het lijkje van de kleine Charles gevon den, nauwelüks 6 kilometer van Lindberghs huis, in het struikgewas bü een verkeersweg. Daar vond een vrachtwagenchauffeur het kleine lichaampje. Tweeënzeventig afgrü- selüke dagen hadden Lindbergh en zün vrouw doorgebracht, voor het onherroepelüke bekend werd. De zwaarbeproefde vader moest sün kind identificeren. Doodsbleek zei hü: „Het is mün zoon" en toen hü terug was bü zün echtgenote en haar het verschrikkelüke nieuws verteld had: „Men beweert dat ik Amerika's meest geliefde zoon ben, maar het enige dat ze voor mü heb ben gedaan, is dat ze mün kind heb ben vermoord Lindbergh was niet langer „Lucky Lindy." Lindberghs vlucht in 1927 plaatste het vliegtuig nog meer in de belang stelling dan het -al een paar jaar stond. Hü kreeg navolgers in Cham- Eén van de grote luchtvaartpioniers van ons land. Anthonie Fokker, samen op de foto met generaal Snijders (rechts), Fokker vloog op Koninginnedag31 augustus 1911, als eerste boven Haarlem. Slechts een handjevol mensen groette op Schiphol de G-Ealu. directeur-generaal van de PTT, wethouder van publieke werken in Amsterdam De Vlugt, het KLM-be- stuur en de commissie voor lucht vaart uit de Amsterdamse Kamer van Koophandel. Publiek was er bü- na niet, want de openingsvlucht van de eerste luchtlün ter wereld was niet bekend bemaakt. Ook de dag bladen schreven er nauwelüks over. „Het Algemeen Handelsblad" van die dag zette in zün nieuwskader de uitslag van de voetbalwedstrüd ZwitserlandNederland (21,) plus een brand in Leeuwen. De eerste vlucht van de KLM werd met pre cies 23 regels op pagina 2 onderaan afgedaan. Albeit Plesman en zün KLM gin gen door. Vrachtvervoer: couranten, gist, planten, regenjassen. fruit, schilder en, dierenvervoer: een vracht büen, postvervoer: de eerste zending Amsterdam-Landen op 5 ju li, 300 brieven, samen 7 kilo. In sep tember volgde de tweede luchtlün: Amsterdam-Bremen-Hamburg. Ook deze dienst werd onderhouden door gehuurde piloten in gehuurde vlieg tuigen. De passagiers werden tegen weer en wind en het risico be schermd door jassen, vliegkappen, zwemvesten, windbrillen, parachu tes en warmwaterkruiken Vier vliegtuigen Er werden vier vliegtuigen ge kocht: twee Havillands (150 km per uur, twee passagiers, open kajuit). Aan het eind van 1920 had de KLM 12 man personeel, vier vliegtuigen die reeds 82.000 km hadden gevlo gen, 345 passagiers vervoerd, 3000 kilogram post en 22.000 kilo vracht. Het einde van het vliegjaar was overigens 31 oktober, op die dag werden de vliegdiensten gesloten, de winterslaap was begonnen voor de KLM. Tot 14 april 1921, toen Prins Hendrik der Nederlanden het KLM- net van 924 kilometer heropende, waarin vüf plaatsen in drie landen waren opgenomen: Amsterdam, Londen, Bremen, Hamburg en Rot terdam. De opmars van het vlieg tuig was begonnen. Er waren nog heel wat moeilükheden te overwin nen, want al vloog men nog voor de jaren dertig reeds naar Indië, er konden zich nog steeds allerlei vreemde zaken voordoen. Zoals de averü met het KLM-vliegtuig in Konstantinopel Na een uitgebreid onderzoek be richtte de eerste bestuurder van het vliegtuig, de heer Aler, dat men had vastgesteld waarom boven het hoogland van Klein-Azië de linker motor plotseling ophield. Het was het kraantje waarmee de vlotterpen van de carburateur vastzat. Dit on derdeel had losgelaten. Deze storing was bü de KLM nog nooit voorgeko men en was dus ook niet te voorzien geweest

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17