eder jaar duizenden anderen mishandeld VADERLAND Voor een abortus naar de vreemde loeder sloeg haar oontje dood Onderzoek Groningse arts DROEVIGE FEITEN IN NEDERLAND Moederlijke j Veertien mille bij overval in Eindhoven Uitbreiding dealerschap Mercedes-Benz personenwagens in rayon Leiden en omstreken N.V. L.I.A.M. Open brief aan sigarettenindustrie Anti-Russische demonstraties in Sinkiang «ERDAG 16 AUGUSTUS 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 11 .TZT.r.v ntsUtg van rechtsvervolging geëist fEHDABf Ontslag va» hts vervolging t>n een y»or- ardeïljke terbe^cMkkingxteï- van de regering leidde de 'van df officier va» justitie de Roiterdanjse arroodiv- lenfsrecblbaijk rar, JG. F. H*fsc tegen -Johanna 0.-K. zorg. <3i« het tw««de zoontje Joachim voor zich opeiste. Het jongetje, dat tv,'**; rjfta&ncten te vroeg geboren wai en daarom het cef.vte half jaar van rijn jonge leventje in het ziekenhui* had moeten blijven, huilde veel en wilde ternauwernood eten. voordat hl* -r. en van de tragische berich- nog maar een padie van het to- ;ie men vaak, heel vaak in taal aantal kindermishandelin- tant kan tegenkomen. En gen komt in de krant „Mams, ben jij vaderlandslie vend?" vroeg Marian. Ik vond het een moeilijke vraag, vooral omdat ik geen flauw benul had van 't antwoord dat ze eigenlijk verwachtte. Het ligt er helemaal aan wat je on der vaderlandsliefde verstaat," zei ik diplomatiek. „Er zijn zo veel vormen: chauvinisme, na tionalisme. dweepzucht, bekrom penheid, arrogantie Mis schien voel ik me meer wereld burger dan Nederlandse „Dus je bent niet blij dat je toevallig Nederlandse bent?" „Och, in zekere zin wel. Niet alles wat er in ons landje ge beurt vind ik fijn, of mooi, of goed. Maar ergens anders zal het niet veel beter zijn. Ik houd van "RECHT (GPD) In Nederland komen tegenwoordig per vele duizenden gevallen van kindermishandeling voor. onlangs, tijdens een bespreking van de nota over de ►rbescherming in de Tweede Kamer, gezegd, en menig blander is door deze uitspraak geschokt. Vele duizenden jaar: zijn die cijfers niet wat overtrokken? Baars, directeur van de voor de Kinderbescherming in it, zegt dat dit beslist niet het is. Aan de hand van feitelijke ms toont hij aan, dat die dui- mishandelde kinderen ieder droeve realiteit vormen. ]e alles napluist kom Je ze- vijf tien gevallen per maand, edisch gezag kunnen we aan- it ongeveer één op de tien die wegens ernstige mis- ling onder medische behande- ;omen, aan de gevolgen over- )at betekent dus dat er maxi- honderd zeer ernstige gevallen laand. twaalfhonderd per Jaar ïesteld, dat één op de tien ge- dusdanig is dat medische be ling noodzakelijk is, dan komt an vele duizenden gevallen van odeling per jaar". Ijsberg verschijnsel kindermishande- ,n worden vergeleken met een slechts een klein gedeeltp omvang wordt zichtbaar. Er tel gevallen, die niet ernstig ge- rijn om onder medische behan- te komen. Lang niet alle mis- op dit terrein halen de publi- Het is als bij verkeersongeval- Ie doden komen in het nieuws, ivaargewonden en levenslang ïkten verdwijnen weer in de mlteit. De statistieken geven maar een beeld van de geval- in kindermishandeling die aan rdeling toe komen, larom ziln die statistische ge- s bijzonder gevaarlijk. Het gros Ie gevallen komt niet aan het zegt de heer Baars. ,,De psy- e kindermishandeling is hele- niet te controleren. Wat we wider verstaan? Bijvoorbeeld:. Hnd dwingen zindelijk te wor- Een kind voor straf opsluiten t toilet of in een donker berg- Ouders kunnen hun kinderen maken door te doen alsof ze oed weggaan en de kinderen en achterlaten. Ook dat is "mishandeling. En het komt harder aan dan een klap". „Onrijpheid" Hermishandeling wordt door het publiek nog vaak automatisch Qzelvigd met het begrip „a-so- milieu". Dat is een groot mis- and. Kindermishandeling komt wis het heet, alle rangen den voor. „Je zou een vergelij- kunnen maken met de ongehuw- noeders. Die komen tegenwoor- wk uit alle lagen van de maat- PPij- Kindermishandeling", zegt- kecteur van de Utrechtse Raad de Kinderbescherming, „heeft maken met rijkdom en ar- Wel moet moeilijkheden in het larlei opvoedkundige problemen 'en een rol spelen. Ook huwelijks- lijkheden, de dreiging van een cheiding. financiële problemen, in altjjd wat wij noemen relatie- Dissen op de achtergrond. On- assenheid, onrijpheid van de ou- speelt een grote rol. Br is ook weinig schuldbesef bij de ou- Wroeging ontbreekt en de ou- hebben vaak meer medelijden zichzelf dan met het kind". van de meest tragische aspec- 'an het verschijnsel kindermis- el'ng is dat altijd de kinderen fen mishandeld die, op welk punt ®°k, niet aan de wensen van de 15 beantwoorden. Het ziekelijke ffakbegaafde kind, het ongewen- buitenechtelijke kind, het kind ,&n een ander geslacht is dan de fs hadden gehoopt. Juist de kin- 1 die extra zorg nodig hebben «en mishandeld: dat is de steeds berende ervaring in het kinder- krmingswerk. geling van gevoelens op. Afschuw en medelijden in de eerste plaats, on geloof inn de tweede plaats: men kan zich niet voorstellen dat iemand in koelen bloede zijn kind aftuigt, dat een moeder haar kleuter vergiftigt of verdrinkt, dat er ouders zijn die een pasgeboren baby wurgen of ver drinken. De derde reactie is woede: waarom wordt er niets gedaan, hoe komt het dat zulke dingen zich (vaak ongestraft) steeds weer kunnen her halen? Dat buren, familieleden en kennissen vaak zwijgen uit angst voor wraakneming is bekend, maar voor veel mensen is het bijvoorbeeld onbegrijpelijk dat „het beroepsge heim" de arts zou verhinderen, aan gifte te doen van een geval van kin dermishandeling, dat hjj in zijn spreekkamer krijgt. Mr. Baars noemt dat beroepsge heim het grote probleem. „En dat probleem ligt niet bij de specialisten maar in de eerste plaats bij de huis arts, die ook nog de relatie met het betreffende gezin heeft, toch zijn er vrij veel aangiften van artsen. Ook ziekenhuizen en politie geven geval len aan. Een arts, die aangifte doet, moet natuurlijk enorm zeker van zijn zaak zijn, wil hij niet het risico van valse aangifte lopen. Maar er moet bij hem al een rood lampje gaan branden als een kind tussen vier weken en vier jaar met in ou derdom variërende verwondingen bij hem wordt gebracht". UTRECHT (ANP) Een niet onbelangrijk deel van de vrouwen die een eind ivillen maken aan een ongewenste zwangerschap, laat in het buitenland een abortus provocatus verrichten. Dit is geble ken uit een onderzoek van de Groningse arts mevrouw S. M. I. Damstra-Wijmenga, ondefr vrouwen met wie zij de afgelopen jaren contact heeft gehad in verband met ongeioenste zwangerschappen. Grenzen Radicale afschaffing van het be roepsgeheim vindt hij geen oplos sing. „Als mens, als individu zijn we met het beroepsgehein enorm ge diend. Het is een te groot goed om zo maar af te breken. De arts ver plichten om aangifte te doen en de ouders hiervan in kennis te stellen? Dan is het gevaar groot, dat steeds minder ouders met een mishandeld kind naar de dokter gaan. Alleen ern stige gevallen aangegeven? Wat is is ernstig. Een arts die zwijgt weet dat hij het kind aan doodsgevaar overlevert. Men moet bij beroepsge heim leren beperken, de zwaarste be langen afwegen. De wet moet dit toch ergens kunnen omschrijven. Een wetswijziging zou het beste zijn. Dat punt heeft alle aandacht van Justi tie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid. We mogen gerust zeg gen, dat over herziening van het be roepsgeheim op hoog niveau wordt gediscussiëerd". Het resultaat van dit onderzoek is opgenomen in „Medisch Contact", het weekblad van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst. Van de eer ste 100 formulieren die mevrouw Damstra verzond, kreeg zij er 72 te rug van 68 patiënten onder wie er enkele meer dan eenmaal met een ongewenste zwangerschap waren ge confronteerd. De betrokken vrouwen waren over het algemeen op de hoogte van de anticonceptiemogelijkheden. Ruim 48 procent van de patiënten bleek geen voorzorgen te hebben geno men (niet aangedacht, teveel ge dronken, geen middelen voorhanden). Slechts een minderheid gaf aan. zelf pogingen tot abortus te hebben verricht, namelijk 18 van de 64. Van de 64 aanvragen tot abortus provo catus werden er 35 „toegewezen" omdat de daarvoor benaderde art sen zich konden verenigen met de motieven voor de aanvragen. Uit de binnengekomen gegevens blijkt ech ter, dat de ingreep op de vaak ge stelde sociale of psycho-sociale in dicatie ondanks de positieve hou ding van de artsen niet in Neder land kon geschieden: bij maar 13 van die 35 pariënten werd de in greep in Nederland verricht, 12 gin gen met hulp naar Engeland, één patiënte kwam onverrichter zake naar Duitsland en 6 naar Joego-Sla- vië. twee patiënten kregen nog een spontane abortus voor zij naar het buitenland zouden vertrekken en één terug omdat zij „opeens bang was, dood te zullen gaan na de ingreep". Uiteindelijk kregen maar zeven tien van de 2 patiënten bij wie de aanvraag werd afgewezen een baby Drie gingen op eigen gelegenheid naar Engeland en twee naar Joego slavië om zich daar in een kliniek te laten aborteren, terwijl één patiën te zich illegaal in Nederland liet hel pen. Van de 46 vrouwen bij wie de zwangerschap spontaan, legaat of illegaal werd onderbroken, hadden er 44 geen spijt van deze gang van- van zaken. Trudeau kreeg klap Premier Trudeau van Canada is gisteren op een picknick van de liberale partij in Toronto belaagd door drie man nen. die propagandaborden bij zich hadden. De eerste-minister werd vluchtig geraakt door een bord met het opschrift «imperialisten, weg uit Canada". De man die het bord han teerde, werd door de politie en par tijfunctionarissen neergeslagen en samen met de andere twee opposan ten weggevoerd. Trudeau bleek niet geschokt door het incident. Feest op Corsica De Corsicaanse hoofdstad Ajaccio heeft gisteren op feestelijke wijze de 200ste geboorte dag van haar beroemdste zoon, Na poleon Bonaparte, herdacht. De pre sident van de Franse republiek, Pompidou, was daarbij aanwezig en tienduizenden stonden langs de stra ten toen hij naar een kerkdienst reed en later in het midden van de stad een toespraak ovër de grote Franse keizer hield. Holland, omdat er bepaalde din gen zijn die ik bewonder en lief héb en waarvan ik nooit genoeg kan krijgen. Of misschien houd ik er van omdat ik er aan gewend ben geraakt." „Jawel, maar zodra we vakan tie hebben, weet jij niet hoe gauw je de grens moet overkomen. Dat is toch niet vaderlandslievend." „Marian, dat heeft er helemaal niets mee te maken. Ik ben een mens in de wereld en in welk plekje van die wereld ik toeval lig géboren werd is louter toeval geweest dat zegt me daarom heel weinig. Maar dit plekje vind ik zo kwaad nog niet. De meeste Nederlanders haten ons klimaat, ik niet. Ik ben een even grote zonaanbidster als de meeste va kantiegangers, maar regen deert me niet, ik houd ook van storm en van koude heldere dagen en van mist en van een kille grauwe luchtIk houd van kleine, oude stadjes en van stille dorpen en van bossen, van goede wegen en machtige bruggen, van rivie ren in het laagland en van be scheiden kleine ondernemers, ik houd van grachten en trapgevel- tjes en werfkelders, van bloemen tuintjes en katten, van boom gaarden en met riet omzoomde riviertjes, van ponies in de wei en van reigers aan de slootkant. Dat alles vind ik hier voortdu rend om mij heen. En ik geniet er van. Maar ik houd ook veel van ruige hooglanden en diepe kloven en donderende waterval len en woeste berghellingen en onafzienbare wouden, van stuw meren en keistrandjes, van brok kelige kusten en lauwwarm zee water, van kleurige koraalvisjes, van palmenlanen en moskeeën met een blamoe lucht er boven en dat vind ik niét in Holland. Maar juist omdat ik Nederlandse ben en een vrij mens kan ik vro lijk van tijd tot tijd op reis gaan om die andere landschappen in mij op te nemen en er een paar weken deel van uit te maken dat is voor mij de grote bekoring van de vakantie." „Terug naar het onderwerp," riep Marian. „We hebben het niet over vakantie, we hebben het over vaderlandsliefde. Wat is dat precies?" „Kind, dat weet ik niet." „Natuurlijk weet je het!" „Neen. Ik denk dat elk mens op zijn eigen manier houdt van zijn land, of landstreek, of woon plaats, met een mengeling van vertedering, verveling en ver trouwdheid „Op de lagere school zei de on- derwijzer: Het is de aangeboren liefde voor het land van je voor vaderen." „Dat lijkt me grote onzin. Ma rian. Ten eerste wordt liefde nooit aangeboren, maar in de toop der jaren verworven, ten tweede: wat toeten we van onze voorvhderen? Laat me niet lachen! De jouwe moeten deels Fransen, Duitsers, Spanjaarden geweest zijn, en wie weet wat nog meerTrouwens, de meeste Nederlanders zullen wel van ge mengde bloede zijn, in feite zijn we allemaal afstammelingen van avonturiers, vluchtelingen, de serteurs, zeelui, handelaren, emi granten, noem maar op. Het land van onze voorvaderen is de we reld, Marian, de hele wijde we reld! Oom Janus is van Zwitser se afstammingdat weet hij toe vallig, tante Alie stamt af van een Pruisische familie, mijn bet- bet-overgrootvader was een Pro- vencaalse boer. Waar ligt nu het land van onze voorvaderen? On der de sterrenhemel! Ik ben beslist niet verslingerd aan mijn nationaliteit, al ben ik er dik mee tevreden. Maar ik houd van de wereld met alles wat erbij hoort: mensen, dieren, plan ten, landschappen, klimaten is dat niet voldoende?" ,,'t Lijkt me voorlopig wel ge noeg," grijnsde Marian. THE A BECK MAN (ADVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. g BREESTRAATI08a-!12 LEIDEN EINDHOVEN <ANP> Gister avond is op de vry drukke Strijpse- straat in Eindhoven-Stryp een over val gepleegd op de 40-jarige bedrijfs leider W. Kloppers van het cash and carrybedrijf „Profimarkt", die op het bijkantoor van de Boeren leenbank drie geldcassettes inhou dende 52.000 gulden wilde afgeven. Door een viertal gemaskerde man nen. die hun aftocht met een vuur wapen dekten, werd een der casset tes inhoudende 14.324 gulden gesto len. De bandiet ensprongen in een wachtende BMW en verdwenen in de richting Zeelst. ADVERTENTIE Wat te doen? Voor de kinderbescherming is de grote vraag bij dit alles: wat te doen met het kind? In de meeste geval len zal het kind uit zijn bedreigde milieu moeten worden gehaald. „Maar hoe doe je dat?", vraagt de heer Baars. „Dan moet je de kinderen van de moeders scheiden. We zitten met twee problemen. Weghalen is niet goed, laten blijven is ook niet goed. Je moet Je enorm goed reali seren wat Je doet door een kind uit zijn eigen huis te halen. Er zou ei genlijk een grens moeten zijn. Een punt waarop je tegen ouders kunt zeggen: je hebt als ouders Je kan sen verprutst, nu moet het uit zijn, er is geen terug meer mogelijk". Over grenzen gesproken: waar ligt bij kindermishandeling de grens? Is elke „opvoedende klap" in feite ook al kindermishandeling? De heer Baars, zelf vader van vier jonge kin deren, zegt dat hij niet gelooft in „die nieuwlichterij" van nooit slaan. „Je mag een kind gerust een tik ge ven. Dat is geen kindermishandeling ook al sla Je onwillekeurig wel eens iets te hard. Je moet het wel in al le rust doen, en alleen maar als het kind begrijpt waar het om gaat. Het moet weten waarom het die tik Achten over kindermishandeling krijgt. En je moet natuurlijk wel 01 bjj de toeschouwer een men- consequent blijven in de opvoeding! Met ingang van 18 augustus 1969 hebben wij aangesteld tot mede-dealer voor personen wagens in het rayon Leiden en omstreken welke N.V. reeds dealer Is voor Meroedes-Benz bedrijfs- en bestelwagens. Deze N.V. zal aan de Vondellaan 45 te Leiden (tel. 01710-44545) op 30 augustus a s. een nieuw bedrijf openen, dat de verkoop en service van Mercedes-Benz automobielen op zich zal nemen. De huidige dealer voor personenwagens In het rayon Leiden, Rooyakkers Automobiel bedrijf N.V., Leidse Straatweg 1Oegstgeest, zal zijn diensten in het vlak van de verkoop van en service aan Mercedes-Benz personenwagens onveranderd voortzetten. Wij vertrouwen onze Mercedes-Benz cliënten met deze uitbreiding van de service mogelijkheid aan Mercedes-Benz automobielen In het rayon Leiden en omstreken van dienst te zijn. Amsterdam, 16 augustus 1969 Direktie N.V. A.G.A.M. Importrice Mercedes-Benz AMSTERDAM (GPD) Met een „open brief" die als advertentie aan een reeks dagbladen is aangeboden heeft dr. L. Meinsma de leider van de astie „niet roken" zich de toorn op de hals gehaald van de sigaret tenindustrie. In de brief schrijft dr. Meinsma dat het hem niet mogelijk is gebleken in het openbaar tot een gesprek met zakenlieden te komen. Hij meent dat zo'n gesprek bijzonder nodig en zelfs spoedeisend is, omdat er dagelijks op zijn minst dertig mensen overlijden aan de gevol gen van het roken en er niettemin elke dag nog reclame voor sigaret ten en shag wordt gemaakt. Onverantwoord zo kenschetst drs, P. M. Pauw, voorzitter van de stich ting sigaretten-industrie, de adver tentietekst. Hij is van oordeel dat dr. Meinsma een schrikbeeld oproept en mededelingen doet die niet in over eenstemming met de feiten zijn, „Een gesprek is alleen mogelijk tus- een deskundigen op medisch gebied. Een zakenman kan met dr. Meins ma geen discussie aangaan op een terrein waarover nog geen zekerheid is verkregen". Dr. Meinsma meent daarentegen, dat er geen twijfel meer bestaat over de relatie tussen roken en longkan ker. „De advertenties geven de in druk dat roken plezierig is. iruuw men komt er niet voor uit dat het ongezond is". PEKING (DPA) In de strate- gisch-belangrijke Chinese grenspro vincie Sinkiang zijn gisteren grote massa-demonstraties en bijeenkom sten gehouden uit protest tegen „de door de Sowjet-Unie uitgelokte bloe dige provocatie". Volgens het Pe- kingse persbureau Hsinhoea namen alleen al in de hoofdstad van Sin kiang, Oeroemtsji, 80.000 mensen aan de demonstratie deel. Tijdens een bijeenkomst beschul digde Saifoedin de militaire bevel hebber van Sinkiang de Russische leiding van het begaan van een „reeks misdaden en daden van agres sie". Volgens Saifoedin hadden de Russen zo reeds meer dan 60.000 Chinese burgers misleid tot een vlucht naar de Sowjet-Unie en had men in Moskou tot nu toe nagelaten hen terug te sturen. De „nieuwe tsa ren" zouden herhaaldelijk de grens hebben geschonden, de Chinezen bij hun werk hebben gehinderd en vele Chinese arbeiders hebben vermoord of ontvoerd. Saifoedin voegde daaraan toe dat de situatie langs de grens met aan dacht wordt gevolgd en dat de Sow jet-Unie verantwoordelijk zou zijn voor alle gevolgen van oorlog e.d., indien Moskou de herhaalde waar schuwingen van China in de wind zou slaan. Volgens het Pekingse persbureau hadden de Russische minister van Defensie Gretsjko en maarschalk Jakoebowski onlangs „openlijk met een atoomoorlog gedreigd", terwijl andere Russische militaire leiders zich in de pers bezig hadden gehou den met een verrassingsaanval, „zo als Hitier schermde met de Blitz krieg".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11