„Propaganda-offensief in Vietnam mislukt In komende winter geen gemeenschappelijke landbouwmarkt Café uit - Waal in Tropen- dienstop Leidse scholen (SAuc/ D Jongatie Under warm SCHOONMAAK VERDRIJFT JONGELUI Ruim honderd doelen onder vuur Mens uit Stenen tijdperk woonde ook in hutten Acties tegen huiderhaan in Rotterdam Komt er iets geweldigs in de Stadsgehoorzaal Euromarkt Geen troepen van Suriname in betwiste gebieden Ex-baas schaar in de rug om auto te krijgen tCfcfit f maart 1860 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1969 No. 32863 LEIDSCH Ajrecteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: Drs. j. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), (4,70 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers f 0,2 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 1 ''".E.G. DRAAIT KLOK TERUG 'I [Van 000e correspondent*) giUSSEL (OPD) V&nooh- om kwart over zes heeft de lfj van ministers van de EEG, iinds gisterochtend 11 uur [el onafgebroken in Brussel lei vergaderd over de gevolgen -He devaluatie van de Franse •A voor het gemeenschappe- landbouwbeleid, een aantal leningen goedgekeurd, irmee wordt de sinds enkele functionerende gemeen- ilijke markt-voor-land- irodukten voorlopig weer Ritst in twee afzonderlijke die van Frankrijk en in de overige EEG-landen. dan de Europese Commis- ivankelijk had voorgesteld, !t systeem, waarbij de prij- an landbouwprodukten in a-ijk verschillen van die in van de EEG, vooralsnog gelden tot 1 april 1970 de zuivel en tot 1 juli 1970 [de granen, in plaats van: tot rereenkomstige data in 1971. men na de eerstgenoemde data van de gescheiden en nog wil voor toetten, zijn x>r per produkt nieuwe beslui- ödig van de ministerraad, die mparigheid van stemmen moe orden genomen. Verder is het og de bedoeling dat de com- begin december komt met al- ieven voor het thans aanvaar- teem, dat zij deze mogelijke an- aplossingen met het Europese lent bespreekt en vervolgens e raad voorlegt. Pas als de iet over deze voorstellen niet can worden (hetgeen vrijwel lat) wordt het stelsel van ge en markten geprolongeerd tot nste 1 april. is vooral het hardnekkige ver- n de Nederlandse minis- n Landbouw, ir. P. Lardinois, de aanvankelijke opzet van de issie geweest, dat geleid heeft 91 moeizame vergadering, die nkele onderbrekingen (de laat- lorsing was vanochtend om vijf so'n 20 uur heeft geduurd mover het systeem van de issie verlaging van de inter- iprijzen in Frankrijk (uit- kt in rekeneenheden, die gelijk an de waarde van een dollar) compensatie daarvan subsi- g van de invoer van agrarische den in Frankrijk en het be- van de uitvoer van Franse >uwprodukten bepleitte ir. ïois nationale maatregelen van anse regering, waarbij hij o.m. aan verlaging van het tarief e btw op voedingsmiddelen. Afgebrokkeld positie van de Nederlandse mi- brokkelde echter geleidelijk iteeds verder af, al kreeg hij nige steun van zijn Duitse en iche collega's. Gistermiddag larde ir. Lardinois reeds, dat hij voor enkele maanden wel rd kon gaan met het systeem e commissie, vannacht ging hij te akkoord met opschorting van tmeenschappelijke markt voor iur van de volledige campagne 70, nadat hij 's avonds een compromisvoorstel van deze ting nog categorisch van de had gewezen. P vanavond tot morgenavond fflk veel bewolking, met vooral enkele regen of on- Overwegend matige draaiend naar zuidwest tot Morgen overdag minder warm. STRAND VERWACHTING storingsfront nadert uit het hierdoor morgen meer en onweerskansen met een p niiddagtemperatuur. Matige wind tussen zuidoost Pd. Temperaturen 20-22 graden; [ter 20 graden. Vooruitzichten: Sik iets koeler met buienkan- opklaringen. 13 AUGUSTUS 1969 05.20. onder: 20.08, op; 05.13, onder: 20.29. Pgwater in Katwijk: 3.24 en 15.49 flater: 11.41 en bestaat uit 14 pagina's V. De grote schoonmaak, van het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam is in volle gang. Het dagelijkse schoonspuiten van de trappen ging voor één keer gepaard met het plaatsen van dranghekken. Van dat moment af was het monu ment niet meer toegankelijk voor het publiek. Dat duurt twee dagen. Nogal lastig, vooral voor de vele jongeluidie er een vaste pleisterplaats hebben gevonden Als al het vuil is verwijderd gaan de dranghekken weer weg en kan iedereen er weer terecht. Maar tot zolang moesten zij hun bivak elders opslaan. Een aantal vond vannacht een plaatsje op de trap pen van het Beursgebouw aan het Damrak. In slaapzakken brachten zij er de nacht door. De verhuizing vroeg niet veel werk. Het was maar enke le honderden meters verder ©evx-aagid waarom Nederland zich zo met hand en tand tegen de voor stellen van de commissie (die zich ook uitstrekten over de campagne 1970/'71) had verzet, zei ir. Lardi nois: ,Mijn voornaamste bezwaar tegen dit systeem is dat het de gemeen schappelijke landbouwmarkt enkele jaren terugdraait. Hiervan kan een gevaarlijke precedentwex-king uit gaan alls andere landen in soortge lijke moeilijkheden komen te verke ren als Frankrijk nu. De kans be staat dat men in de toekomst te ge makkelijk zal gaan gx-ijpen naar het thans toegepaste middel". Des gevraagd gaf de minister toe dat bijvoox-beeld een eventuele revalua tie van de Duitse mark op deze manier tot gevolg zal kunnen heb ben dat er nog eexi derde afzonder lijke landbouwmarkt (de Duitse) ont staat. Voor het voortbestaan van de gemeenschappelijke markt is het vol gens ia-. Lardinois van wezenlijk be lang dat de thans genomen maat regelen zo spoedig mogelijk weer on gedaan worden gemaakt. Uitvoer Rest natuurlijk de vraag of de andere ministers dan zoveel minder belang hechtten aan 't voortbestaan van de landbouwmarkt dan Neder land. Was er wellicht een specifiek Nederlands belang in het geding, dat de hardnekkigheid van het Neder landse verzet nader kon verklaren? Hierop zei minister Lardinois: „Geen land is in verhouding zo afhankelijk van de uitvoer van landbouwprodukr ten en van voedingsmiddelen als Ne derland. Onze export loopt groot ge vaar als dit systeem niet zo snel mogelijk wordt teruggeschroefd". Volgens ii\ Lax-dinois is de Neder landse export naai- Fx-aaikrijk in 't eerste halfjaar van 1969 met 80 pro cent gestegen ten opzichte van het eex-ste halfjaar van 1967, toen de gemeenschappelijke prijzen nog niet wax-en ingevoerd. Tijdens de onderbrekingen van de vergaderingen bleek dat er nogal wat wrijving was ontsaan tussen ener zijds de Nederlandse delegatie en aan de andere kant da-. S. L. Mans- holt, de vice-voorzitter van de com missie. Van Nederlandse kant was men verbaasd over de houding van de '-^er Mansholt. die de voorstellen van de commissie door dik en dun bleef vex'dedigen terwijl dr. Mansholt van zijn kant duidelijk geïmteei'd was over de Nedei-landse aantijging dat de commissie-voox-stellen in we zen anti-oommunautair waren. SAIGON (AP) De troepen van de Vietcong en van Noord-Vietnam hebben vandaag een einde gemaakt aan de al weken heersende luwte in de strijd door hun zwaarste aanval len sinds drie maanden. Zij namen 120 steden en militaire bases onder vuur. in meer dan 10 plaatsen wer den infanterie en commandoaanval- len uitgevoerd en in steden ten noor den van Saigon kwam het zelfs tot straatgevechten. Siixds 18 juni is het opmerkelijk rustig geweest aan het front. Een militaire deskixndige betitelde de aanvallen van de afgelopen nacht als de grote ouvertux-e van een com- mixnistisch hex-fstoffeixsief, maar an dere Amerikaanse officieren te vel de zijn niet zo overtuigd, dat de Viet cong en Hanoi hun aanvallenreeks zu'llen voortzetten. Uit nog onvolledige berichten van het slagveld blijkt dat 300 Noordviet- namezen en Vietcongleden zijn ge dood, terwijl de Amerikaanse vexdie- zen tot dusver 32 doden exx 30 gewon den bedroegen Het zwaax'ste treffen vond plaats nabij de Cambodjaanse grens ten noorden van Saigon, waar ruim twee- duizexid Noordvietrxamezen een tien tal Amerikaanse bases rond de ste den An Loc (95 kilometer ten noor den van Saigon), Loc Ninh (15 km. noordelijker) en Quan Loi, (6 kilome ter ten noordoosten van An Loc) aaxx- vielen. Een militaire woordvoerder in Sai gon zei, dat de tegenstander meer mensen in de strijd hadden willen WARSCHAU (PAP) Op de Bro- nislawa-heuvel in de Poolse stad Kx-akau zijn de fossiele overblijfse len van reuzendieren gevonden. Bij oxxderzoek bleken hierbij de beende ren van negen mammoeten en een holenbeer (ursxxs spelaeus) te zijn. Deze diex-en hebben ongeveer vijf tig duizend jaar geleden op het ge bied van het huidige Polen geleefd. Geleerden hadden reeds eex-der vex-ondersteld, dat zich 22.000 jaar ge leden op deze heuvel een nederzet ting van mammoetjagei-S zou hebben bevonden. Deze hypothese is thans door deze vondst bewaarheid, want behalve de beendex-en van diex-en zijn er goed geconserveerde hutten gevonden Deze hutten waren ge bouwd van dierenbeenderen. De vondst gooit de theorie omver, dat de mens uit het stexxen tijdperk al leen in holen geleefd zou hebben. (Van onze correspondexxt) NIJMEGEN (GPD) Een 44-jarige Nijmegenaar, die gistermiddag samen rftet zijn 40-jarige vriendin had getracht de hitte van de dag te bestrijden in een café in de benedenstad, was niet verontrust toen de lichtelijk aangeschoten vrouw opeens vertelde dat ze lust kreeg om in de Waal te gaan zwemmen. Zij ontdeed zich van horloge, oorbellen en schoenen en dook van de kade het water in. De man die ook niet nuchter meer was, wilde het eens goed bekijken. Hij verloor echter zijn evenwicht en be landde eveneens in de i-ivier. Terwijl zijn metgezellin, die alle brevetten van de Kon. Ned. Zwembond bezat, lustig haar baantjes trok, verkeerde de man die geen slag kon zwemmen, in de grootste nood. Hij werd door omstan ders met moeite op het droge gebracht. werpen, maar dat dit verijdeld was door de hevige bombardementen van B-52's en de verdubbeling van de troepensterkte der Amerikanen en Zuidvietnamezen in dat gebied. Het doel van de aanvalsactie was geweest een van de drie steden te bezetten, al was het maar voor kor te tijd en daar om propagandarede- nen een filiaal van de „voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam", de opvolgster van het Natioxxaal Bevrijdingsfi-ont, te vesti gen. „Wy hadden hier volledig op ge rekend en hun aanval werd gebro ken voor hij goed en wel op gang was gekomen", aldus een Amerikaan se officier. iVan oxxze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Eexx aan tal inwoners van de Rotterdamse wijk Schiebi-oek heeft eexx vooi'lopig actiecomité opgericht tegen een mo gelijke uitbreiding van de lucht haven Rotterdam. De leden van dit comité zijn van oordeel, dat uitbx-eiding al dan .niet met een „bulderbaan" gelegen te midden van grote woonwijken on aanvaardbaar is vanwege de grote geluidshinder die daarvan het gevolg is. Het comité hoopt spoedig tot actie over te gaan in overleg en in nau we samenwex-king met axidere comi- té's die in enkele andex-e wijken van Rottei'dam en ih andere gemeenten opgericht zijn. LEIDEN Vandaag is op de kleuterscholexi en lagere scho len in Leiden, zoals in andere plaatsen, een „tropen dienst" in gevoerd. Daax-toe is vanmorgen besloten na overleg tussen ge meentebestuur, schoolbestux-en, rijksinspecteur en gemeentelijk inspecteur van het ondex-wijs. Vanmiddag zijn de kleuter- en basisscholen gesloten. Zolang de warmteperiode aanhoudt zul len alle lagere scholen in Lei den 's middags vrij zijn na een ochtendprogramma van acht tot één met tweemaal een kwax-tier pauze. Er worden geen gymnastiek en veldspelen gehouden. Op de kleuterscholen wordt de normale ochtenddienst gedx-aaid. 's Middags hebben de kleuters vrij. Ook in gemeenten in de Leid se stx-eek is de tropendienst in gevoerd of woi-dt overwogen, zo wel in de bollen- als in de Rijn- stx-eek. De openbare lagere school in Nieuwkoop was één van de eex-ste in den lande, die op de eei-ste dag na de vakan tie toestemming vx-oeg en kreeg om 's morgens langer te werken en 's middags te sluiten. In Lei derdorp exx Vooi-schoten wordt nog bekeken of er behoefte be staat aan het invoei-en van een afwijkend rooster. De openbare en px-ot. chr. scholen in Oegst- geest hebben een week later va kantie gekregen exx de leerlin gen zijn dus nogvrijDe r.k. la gere scholen hebbeix vaai don- dei-dag af voor heel augustus .tropendierxst". ADVERTENTIE Ie moeizame onderhandelingen die gisteren en vannacht in Brussel zijn gevoerd, tonen weer eens aan hoe breekbaar de Euro pese constructie nog steeds is, Want het is waar: de devaluatie van de Franse frank schroeft da resultaten van de Europese een* wording terug. Men was er enke le jaren geleden in geslaagd voor de landbouw in de zes landen van de Euromarkt een gemeenschap pelijke rekeneenheid in te stellen. Daardoor was het ook mogelijk te spreken van de gemeenschappe lijke landbouwmarkt. Door de devaluatie is aan dit marktgebeuren in feite een eind gemaakt. De Franse landbouw krijgt een aparte, geïsoleerde po sitie. Dit is nu gebeurd met de Fransen, maar het is heel goed denkbaar, dat de Euromarkt aan een andere noodrem vzal moeten trekken, als bijvoorbeeld de Duit sers toch nog besluiten om hun D-mark „op te waarderen". En wat te denken van de mogelijke invloed die de Franse devaluatie nog zou kunnen hebben op bij voorbeeld de Belgische munteen heid? Zolang ons huidige geld stelsel op de huidige voet gere geld blijft, is het te verwachten, dat er in de gemeenschappelijke markt in West-Europa ernstige verstoringen kunnen optreden, die reeds bereikte resultaten teniet doen. PARAMARIBO (ANP) Naar aan leiding van een persbericht uit Ge orgetown (Guyana), waarin wordt gemeld dat „Sxxrinaamse troepen het 15.535 vierkante kilometer grote be twiste gebied aan de Surinaarrxs- Guyaanse grens zijn binnengedron gen en er een basis hebben inge richt", is van doorgaans goed inge lichte Suxrinaamse zijde meegedeeld, dat in de toestand zoals die reeds sedert 1967 bestaat, geen verandering is gekomen. „Sedert het incident in 1967 waaa>- bij Guyanese troepen een Surinaams kamp bezetten, hebben Surinaamss eenheden in het bewuste gebied pos ten betrokken. Van een recente uit breiding is geien sprake". In genoemde kringen acht men het niet onwaarschijnlijk dat het be- aioht de wereld werd ingezonden 4a verband met het bezoek dat de Guya nese minister van Staat, Ramphal, momenteel aan Brazilië brengt. Dit bezoek, aldus werd gezegd, heeft on der meer ten doel Braziliaanse steun los te krijgen bij de grensgeschillen van Guyana met Venezuela en Suri» name. (Van onze correspondent) VLISSINGEN (GPD) Gister middag is in Vlissingen de heer J, V. d. H. onder bedreiging van een behangex-sschaar door een vroegere wex-knemer gedwongen zijn auto sleutels af te geven. V. d. H. zat in zijn kantoor in de Spuistx-aat, toen da 19-jarige J. W. H., zonder vasta woon- of verblijfplaats, maar inge schreven in Middelburg, het kantoor binnen kwam rennen. Hij greep zijn vroegere chef in de nek en drukte hem de schaar in de rug. Hij eiste de autosleutels. Enkele andere werk nemers zagen de verwarring in het kantoor van V. d. H. en kwamen toelopen. J. W. H. sloeg toen op da vlucht en verborg zich in een af braakpand. De recherche kon de jongeman even later in de binnen stad aanhouden. Hij zat in moeilijk heden en wilde graag naar het bui- texiland. Uit het Leidscli Dagblad van 11 Augustus 1869: (Advertentie) Te huur met September, of later, twee Gemeubileerde kamers, op eenen goeden stand, voor f 180 's jaars, of f 10 per maand. Adresbrieven fran co, Letters D P. bij den Uit gever dezer Courant. (Advertentie) Ontvangen eene partij puike Farinas, benevens beste thee vanaf f 1,- de vijf ons. A. L. J. Hotz, Gangetje

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1