ADO velt FC Twente: 4-1 GVAV buigt voor Ajax zonder wrok Uitslagen semiprofs Berg en Holmström goed op schot Coen Moulijn speelt grandioos in Velsen Tony van Leeuiven: 'Toch een leuke uitslag Happel een tevreden man Ajax speelt op 17 september in Hannover Voorzichtigj T ramer ASC BAANDAG 11 AUGUSTUS 1969 J69 PAGINA 1 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Doelman Schrijvers van FC Twente heeft zich al op de bal gestort voor Berg van ADOdie een hattrick verrichtte, in dit ge val gevaarlijk kon ivorden. Ach ter de Noor Epi Drost van FC Twente. I VELSEN <GPD> Wanneer twin- ag minuten goed voetbal, zoals Telstar dat tegen Feijenoord speel- le, zonder resultaat blijven en wan- leer Feijenoord dan zelf wèl een gelukkige goal maakt. Is het moei- adAjk om de dan ontstane achterstand n<*og weg te werken. Telstar verkeer- stJe in die situaite en trof het boven- i lien slecht dat die achterstand na \#en tweede, voor Feijenoord fortuin lijke goal uitzichtloos leek. toen pas po|an de tweede half was begonnen ml tril Happels eerste conclusie was die iin(lan ook van een tevreden man. De wfoor de landskampioenen uiterst jnoeilijke beginfase weet hij aan „ze- ajpuwachtig spel" van zijn team. Het pdras Telstars verdienste dat het aan Feijenoord dat spel opdrong. Telstar, namelijk voetbalde goed, zette Fey- ntenoord voor een goed uitgevoerde 'eimandekking en demonstreerde, dat nihet bij balbezit zelf goed wist te Vieombineren. Dat voetbal lonkte naar >o:een goal. Clement kwam er het aldichtste by. In de zesde minuut hiitulterde hij de bal naar de nerveus lagestarte Treytel. Met moeite pakte tigde Feyenoord-doelman de bal. La- oter bevestigde Treijtel de nerveuse tailndruk die hij toen maakte. „Dan loivoel je pas goed, dat je een jaar hebt re«taan slapen in het tweede". 6 Telstars Rab zag in die beginfase leiBijn spelers knap voldoen aan de ïftaktische aanwijzingen waarmee was gestart. Met Kort en De Wit in de Hzwaarste rollen. Rab beoogde met een druk bezet middenveld het Fey- enoordspel te ontregelen en zag twintig minuten hoe goed dat viel te doen, temeer daar Hasil by Feije noord nog niet aan de maat voldeed. Happel over hem: „Hy zat dood". Maar Feijenoords Happel had de be schikking over een ander, die euterst schikikng over een ander, die uiterst kwalificatie van de trainer en die lof gold Coen Moulyn, die aan Kessler onder de achttienduizend toeschou wers de opmerking ontlokte „Het is a. prettig als een speler zich aanbiedt" ei Moulyn schitterde vooral toen Tel- n. star al op achterstand was gezet, i maar de oude meester had wel a. zelf de inleiding verzorgd van de eer- 5- ste goal. Dat was een treffer die Tel- ji star uitermate verontwaardigd maakte. Er was echter geen sprake van buitenspel toen Moulyn in de twin- tigste minuut op en listig passje II Kindvall liet scoren. Arbiter Schalks ontdeed ook de tweede Feyenoord- goal van zyn betwiste aard. „Theu nissen zette met zyn achterwerk iemand opzy. Dat was blokkeren. I Een indirecte vrye trap dus. Dat moment deed zich voor in de derde minuut van de tweede helft. Van Hanegem nam de vrije trap met een kort trapje opzij naar Wery. Deze schoof de bal via de ontregelde muur en de handen van een niet afdoende vallende Van der Meeren in het net. Feijenoord leidde met 2-0. Happel sprak later: „Het is logisch dat je met die warmte dan wat anders gaat spelen". Het leek er dan ook op alsof Telstar dichterbij zou komen. Bond, in staat gesteld doer Kort, omspeelde in een rush Israel, trok het leer voor, maar zag De Wit te gen de paal knallen. Clement en Theunissen waren daarna iets te to lerant met de alsnog volgende kan sen. In dezelfde vijftiende minuut, waarin Telstar dicht by een treffer was. viel Feyenoord uit en door een koppende Moulyn was het 3-0. Arbiter Schalks wenste even later geen penalty aan Feyenoord toe te staan, toen Moulyn in het strafgebied struikelend tegen de grond ging. om dat Van der Lugt zyn been uitstak, zonder nog by de bal te kunnen. Maar wel wees de Leidenaar naar de stip, toen in de laatste minuut La- seroms Clement in het strafschopge bied onderuit haalde. Theunissen bracht uit die penalty de stand op 3-1. DEN HAAG (GPD) In de broeikas, die Zuiderpark heette, kweekte ADO opnieuw het nodige zelfvertrouwen. FC Twente, op basis van één wervelend seizoen als een uiterst zware tegen stander beschouwd, werd door de Hagenaars zonder veel om haal de weg naar de nederlaag opgestuurd: 41. Harold Berg, de nieuwe aankoop, was zonder twijfel de meest op de voor grond tredende man. Zijn hattrick was een produktie. die de schare zestienduizend in getal eerst verbaasd met de ogen deed knipperen en vervolgens tot een sfeervolle verering stemde. En nog, toen het Zuiderpark na gonsde van het onverwachte, knikte de noeste Noor wat somber met het hoofd. „Het bevalt me niets, dat Niels (Holmström) en ik de doel punten moeten maken. Dat geeft je j zo snel de naam dé man te zyn. i Binnen een paar wedstryden lopen ze dan met drie man voor je voe ten. Toch geloof ik dat de ande ren het heus ook wel kunnen, maar we waren erg voorzichtig vandaag Niels en ik hadden er weinig last van. maar de rest was nogal zenuw achtig, omdat ze vorig seizoen twee keer van Twente hadden verloren Pas na rust. toen het eenmaal 3-1 was. kwamen de jongens tot rust. Toen werd er ook goed gevoetbald". En de eerste minuten van de ou verture dan. waarin A.D.O. onbe vangen de aanval zocht. Een voorzet van de op rechts byzonder vernuf tig opererende René Pas werd al in de eerste de beste aanval door Lex Schoenmaker ineens op de wreef genomen en alleen de capaciteiten van doelman Schryvers stonden via een imponerende snoekduik een treffer in de weg. Twee minuten la ter echter al was ook Schryvers machteloos. Berg keek na een pass rond en Joeg de bal van twintig me ter toen met speels gemak magnifiek in de linker bovenhoek: 1-0. Nieuwe stijl HANNOVER lANP' Op 17 sep- 1 tember zal Ajax zyn eerste wed- stryd in Hannover spelen tegen Han- i nover'96 in de eerste ronde van het Europese voetbaltoernooi om de run- ners-up cup. Ajax heeft voorgesteld j de tweede wedstryd een week later in Amsterdam te houden. Hannover 'zal daarmee waarschijnlyk akkoord gaan, hoewel de Duitse club liever een week later had gespeeld. Onmiddellyk daarop al etaleerde zich het A.D.O.- „nieuwe styl". De strategie van trainer Vaclav Jezek. waarin de opponent op een ver te ruggetrokken hechte verdediging wordt opgevangen. Uit die afweer dan dient de voorste lyn van het 4-3-3 met snelle uitvallen te bly- ven dreigen. A.D.O. had er een half uur lang duidelyk moeite mee. Piet de Zoete: „We vielen helemaal weg". Rene Pas: „Ik dacht, dat ik het middenveld niet voldoende af kon stoppen". En De Zoete weer: „Dat kryg je. als je tegenstander met twee spitsen speelt. Ik ben een soort Ausputzer in de tweede lyn, maar achter die spitsen, waar je nor maal vyf spelers tegenover Je hebt, hoopt het zaakje zich dan enorm op. Een overbevolkt middenveld, waar je geen controle meer over hebt". Die twee Twente-spitsen dan, Pahlplatz en de Hongaar Nagy, stelden de Haagse afweer via een surplus aan individuele capaciteiten toch voor problemen, zelfs toen de FC al met tien man speelde. Aus putzer De Vries immers had zich al na vijf minuten met een trek kend dybeen door Achterberg laten vervangen en de openbaring van de tweede divisie. Blotenberg. verdween zelfs per brancard van het veld. Hy kwam nadat hy al een paar keer blijk had gegeven zichzelf op een doelpaal kapot te willen lopen blindelings in botsing met doelman Thie en dat kostte Blotenberg een paar gekneusde ribben. De virtuoze Nagy en Pahlolatz de den A.D.O. van angst verstyven, zeker toen de Hongaar de bal uit een vrye schop over het muurtje haarzuiver onder de lat had gele peld: 1-1. Twente ontzenuwde A.D.O.'s op dat moment nauweiyks overtuigende offensieve daden met een straffe mandekking, waarach ter Drost als gelegenheidsuitwisser mocht excelleren, en wist het tempo zo te drukken, dat het A.D.O. in zyn ritme brak. De thee en Jezek pompten A.D.O. echter nieuwe inspiratie in. Een een twee tussen Jan van den Oever en Harold Berg betekende met een machtige knal van Berg al meteen 2-1 en nog binnen het kwartier zaaide een voorzet van de uitsteken de Schoenmaker zoveel paniek, dat Berg opnieuw mocht uithalen: 3-1. Waarna scheidsrechter Boogaerts mistastte. Hy stond, ondanks hevige protesten van A.D.O.-aanvoerder Mansveld en manager Hartman toe. dat Twente-trainer Ryvers Schry vers door reserve-doelman Warringa liet vervangen, terwyl de lange doel man gemoedereerd als spitsspeler de FC Twente weer completeerde. De reglementen schryven voor, dat één veldspeler en de doelman in functie mogen worden vervangen. Schry vers werd echter niet in functie ver vangen. omdat hy de aanval zocht en daarmee als tweede, nieuwe veld speler over de grasmat draafde. Hart man: „Pertinent onjuist. Ik heb de K.N.V.B. nog gebeld en die stelde my in het gelyk". Een laconieke Boo gaerts: „Luister twee veldspelers mo gen worden vervangen. Toen Blo tenberg verdween, had Ryvers al meteen een nieuwe speler mogen opstellen". Maar waarom deed hy dat dan niet en verving hy zyn doelman pas ver in de tweede helft? „Ja. dat moet je Ryvers vragen". Kees Ryvers: „Omdat je maar één veldspeler en je doelman mag ver vangen. En of Schryvers nu mocht spelen, laat ik maar in het midden". De brave Boogaerts had kennelyk te internationaal gedacht, want Ne derland is nog vrywel het enige land. dat het vervangen van twee veld spelers niet toestaat. Wellicht dat de K.N.V.B. er goed aan doet de inter nationale gedragsiyn te volgen. Der- geiyke misverstandem kunnen een wedstryd dan niet meer ontsieren. Gelukkig had de fout van Boogaerts geen gevolgen, want A.D.O. dicteerde de stryd volledig. Twente werd een voudig opgevangen en in vlotte com binaties bleven de spitsen nu gevaar- lyk. Holmström joeg zelfs nog een i vierde treffer tegen het net na een door Warringa zwak verwerkt schot van Schoenmaker. Coen Moulijn in actie tegen Telstar. Links op de foto de Leidse arbiter Wim Schalks. EREDIVISIE DWS NAC 0—1 Telstar Feyenoord 1—4 svv pos 4—t ADO FC Twente 4—1 MVV PSV 1_| Go Ahead Holland Sport 1t Sparta Haarlem 11 NEC AZ '67 1—0 GVAV Ajax 1—8 Toen gaf iedereen zich over aan de hitte, die 32 graden, die elke ac tie verlamde. Boogaerts: „Kyk, daar ga ik nu wel een rapport over schry ven. Spelen by deze temperatuur is onverantwoord. Internationaal erva- I ren spelers kwamen my vragen of ik alsjeblieft af wilde fluiten. Toen was i er nog een kwartier te spelen. Zo i hadden er doden kunnen vallen". LEIDEN ASC heeft de 26-jarige Kenti gecontracteerd als trainer. Deze oud-speler van Concordia Delft heeft een C-diploma. Hij studeert kan de Technische Hogeschool. GRONINGEN <GPD> In een sfeer van berusting kreeg GVAV's (logische) 31 nederlaag tegen Ajax een al even voor de hand liggende conclusie. Iedere Gro ninger speler uitte zich tenslotte in de verkwikkende koelte van de kleedkamer met: „Ach, wat wil je tegen zo n ploegOp een draagiyker resultaat had men niet eens durven hopen. Want stelde Tony van Leeu wen niet: „Toch een leuke uitslag tegen dit Ajax". Of voor Ajax dit resultaat een perspectief biedende basis is voor de allesomvatende opdracht (kampioen van Nederland worden) bleef wat vaag in de tropische hitte verborgen. Ook onbeantwoord bleef de vraag of de Ajaxieden met hun door trainer Rinus Michels consequent aan gemeten „nieuwe styi" tegen meer gevreesde forma ties dezelfde mogelykheden in de schoot geworpen zullen krygen als gisteren tegen GVAV. Immers, de beurtelings vanuit de defensie opgezette Amsterdamse aanvalsstoten bleken fnuikend voor naar lucht happende Groningers, van wie de opbouwspelers eenvoudig niet by machte waren om zo nodig een defensieve rol te gaan vervullen. GVAV-aanvoerder Ole Fritse belichtte de brede klooi die het kwaliteitsverschil tussen GVAV en Ajax scheid de, met: „Het belangrykste verschil is dat Ajax vanuit de verdediging kan opbouwen. Steeds met aanvallende achterspelers en daartoe zyn wy niet in staat. Die klasse missen we eenvoudig". Een ander Ajax-aspect waar de aan raffinement mankgaande Groninger aanvallers mee werden ge confronteerd: de hardheid van de Amsterdamse de fensie. GVAV-trainer Ludwig Veg vertolkte de mening van velen: „Ajax heeft een beduidend betere dekking dan het vorige jaar". Ook dit facet van het „Ajax-nieuwe styl" kon echter tegen de povere voorhoede van GVAV niet als een vol ledige maatstaf worden beschouwd. Maar lagen de zaken omgekeerd niet eender? GVAV toonde afstand te willen doen van zyn „erfelijke destructieve speel- wyze". De uitwerking hiervan leverde tegen Ajax am per een betrouwbaar gezichtspunt op. Weliswaar speelden de Groningers toch met een „ausputzer" (Koeman), maar opvallend waren de meer offensieve rollen die Oosterwold, Beuvink en Schipper (op het middenveld) kregen toebedeeld. Hun arbeid verzandde evenwel in het oppermachtige middentrio Rynders/Groot/Mührenvan wie vooral Mühren zich als een uitgekiende spelverdeler verrassend op de voor grond plaatste. Overigens zal ook Ruud Krol aan de niet geringe eisen van Michels hebben beantwoord, hoewel hem tydens zyn explosieve rennen naar het Groninger strafschopgebied weinig of niets in de weg werd ge legd. Opmerkelyk in de samenstelling van de Ajax-for- matie was voorts de afwezigheid van Vasovic en de Deen Söndergaard en dat, alle speculaties ten spyt, toch Gert Bals onder de lat stond. Michels na enig aarzelen: „Vasovic is om een disciplinaire reden bui ten de ploeg gelaten. Verder wil ik hierover niets zeg gen, omdat het een interne zaak is". Aangenomen wordt echter dat de Joegoslaaf de vorige week na strubbelingen tydens een training met een hulptrainer al niet meer op de reis naar Groningen hoefde te rekenen. De afwezigheid van Söndergaard had een tactische oorzaak. Söndergaard zelf: .Michels wilde de voorkeur geven aan een geroutineerde speler, omdat het de eer ste uitwedstryd van de competitie was. Maar ik reken erop dat ik straks een vaste plaats in het eerste team kryg". Iets dat wellicht ook geldt voor Stuy. Stuy had overigens ditmaal voor Ajax amper de overwinning kunnen verspelen. Want Bals kreeg nagenoeg geen in spannende arbeid te verrichten. Ook al omdat het scoreverloop Ajax volkomen in de kaart speelde, want toen het binnen een half uur 02 stond, was in feite de weerstand van GVAV gebroken. In die periode offreerde Ajax de in het zweet ploe terende GVAV-ers de tactiek van de snelopkomende achterspelers. Al na tien minuten wierp deze stryd- wyze zyn eershe succes af, toen Rijnders op rechts de bal met effect naar Piet Keizer zond die van dichtby Van Leeuwen kansloos maakte (01). Dat een slordigheid van Pettersson, waarvan Cruyff "door een blessure in zyn activiteiten enigszins geremd en een kwartier voor het einde zelfs tot opgeven ge doemd) gretig profiteerde, het tweede doelpunt in luidde. was voor de 16.500 kykers. die vergeefs naar enig stuntwerk van GVAV uitkeken, een bittere pil. Johan Cruyff werd in zyn sprint naar Van Leeuwen binnen het strafschopgebied geblokkeerd door Koeman, die vergeefs tegenspartelde. Scheidsrechter Vervoort kende geen pardon: strafschop. Henk Groot deed wat van hem werd verwacht (02). Voor GVAV zag de situatie er toen reeds hopeloos uit. Fransen, Fritse en Eimers slaagden er niet in om de ontmoediging weg te nemen. Ook na de rust niet toen Ajax al na zeven minuten op 03 kwam na een uitstekende combinatie tussen de sterk spelende Keizer en Dick van Dyk, die eindelyk zyn reputatie als goal- getter demonstreerde. Dezelfde Van Dijk had overigens in talryke persooniyke duels met Seine Middeljans het onderspit moeten delven. Maar dit kon GVAV's leed slechts ten dele verzachten. Evenals het enige tegendoelpunt, dat Ferry Pettersson vanaf de elf meterstip mocht scoren, nadat Cornells door Suuren- donk onderuit was gehaald. Daarmee waren de „logische" cyfers (13» bereikt, die iedereen zonder wrok accepteerde. Al meldde Lud wig Veg nog wel: „Ajax heeft klasse. Maar wy moeten het hebben van knokken. En daarvoor was het te warm. Terwijl Van Leeuwen (GVAVI bal te grijpen, feliciteert Piet i eerste goed genomen strajtchop nog een vergeejse poging doet de I Keieer Henk Groot (7j met zijn in deze oompetitie.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7