In Oegstgeest 300.000 totaal; in Leiderdorp 10.000 Student en arbeider kleine ondernemers Na dood Mao chaos Margo Wijland werd Miss Zomerbeurs 69 „Zwemrecords" in Leidse agglomeratie Dia-projector voor ds. D. J. Modderaar Oranjefeesten in Leiderdorp Meisje aangereden Geld gestolen uit auto Drie gewonden bij botsing Zond terug naar aarde Viswedstrijd voor bejaarden bracht 2100 gulden op Oegstgeester familie vrij ernstig gewond bij dodelijk ongeval Automaten 'gekraakt' Sleuteldiefstal Werkgroep na bestudering geheim Philips-rapport Monument op Dam 2 dagen verboden Randstad Sport versloeg ARC Hazerswoudse drieling overleden Kunstmaan voor studie van zon PAGINA 6 LE1DSCH DAGBLAD V MAANDAG 11 AUGUSTUS I960 OEGSTGEEST/LEIDERDORP Twee zwembaden in de Leidse agglomeratie melden een record. In het nieuwe zwem bad Poelmeer in Oegstgeest sinds mei met grandioos succes in gebruik werd vandaag tegen het middaguur de 300.000ste verwelkomd. Het zwembad De Does in Leiderdorp telde zondag een re cord aantal bezoekers: liefst 10.000 op één dag. Het dagelijks aantal bezoekers ligt deze lange, hete zomer tussen de vijf- en zesduizend. Drie inwoners van Leiden zijn gaan „slepen" met de geschenken die het gemeentebestuur van Oegst geest had gekocht voor de 300.000- ste, de bezoeker hiervoor en degene hierna. Dat is geen wonder, want Poelmeer heeft in de ruim drie maanden van zyn bestaan bewezen een echt streekbad te zijn. Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga verwelkomde de bezoekster die de 300.000 volmaakte: Ineke Merbis uit Leiden, een 15-jarige verkoopster die elke avond in het bad is te vinden, en die nu op haar vrije maandag ook de gelegenheid te baat nam. Zij kreeg een vulpenset en een boekenbom Boekenbonnen waren er voorts voor C. N. Beusekom en zijn 8-ja- rig dochtertje Sylv1" („al in het die pe!"), in werkelijkheid buren van Ineke Merbis, die ook nu bij het zwembad bezoek buren werden. De heer Van Beusekom had vandaag als bouwvakker eigenlijk aan de slag LEIDERDORP Deze week van woensdag 13 tm. zaterdag 16 augus- tusen worden in Leiderdorp de jaar lijkse Zomerfeesten, georganiseerd door de Oranjevereniging gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: dagelijks kermis op het terrein Ockenrode, Loevestein. vrijdagavond 8 uur in het Dorpshuis, klaverjaswed- strijd; Zaterdag: 's morgens om 9 uur boegsprietlopen over de Tolle- naersingel. ,10.30 uur: polsstokspringen over de Tollenaersingel's middags om 2 uur begint een Natuurrit voor auto's. Startplaats van Poelgeestlaan bij de Scheppingskerk om 1.30 uur. Even eens om 2 uur wordt een Vossenjacht gehouden voor kinderen van 9 t/m 13 jaar. 4 uur: Wandelpuzze-1tocht door Leiderdorp: 3 uur: Mastklimmen op de speelweide van de buurt- en speeltuinver „Zijlkwartier" 5 uur: Judodemonstraties, eveneens op bo vengenoemde speelweide, door sport school Van Houdt. LEIDEN Een 17-jarig Leids meisje kreeg een hersenschuddihg, toén zU zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes op de Jan van Hout kade werd aangereden door een per sonenauto. De E.H.D bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN Uit de auto van een Delftse leraar is in de nacht van za terdag op zondag een bedrag van honderd gulden alsmede een aantal autopapieren ontvreemd. De auto, die was afgesloten, stond gepar keerd op de Potgieterlaan. LEIDEN Drie personen raak ten zaterdagochtend omstreeks tien uur gewond bij een verkeersongeval op Rijksweg 44 onder Leiden. Het ongeluk was het gevolg van een mislukte inhaal poging, waarbij de wagen van een 72-jarige inwoonster van Haarlem tegen de vangrail bots te. De bejaarde automobiliste kreeg diverse schaafwonden en klaagde over pijn in haar borst. Een mede-inzittende, ook een 72-ja- rige Haarlemse, brak haar rechter been en kreeg glas- en snij wonden. Een 75-jarige inwoner van Haarlem tenslotte liep als gevolg van de bot sing schaafwonden op. gemoeten, maar vanwege het mooie weer had hij zijn vakantie verlengd. Er was vreugde in Oegstgeest, waarvan de burgemeester in gezel schap van de wethouders, leden van het zwembadbestuur en vertegen woordigers van de gemeentelijke diensten, getuigde. Op de foto (LD/ Holvast) overhandigt de in hemds mouwen gestoken burgemeester de geschenken aan Ineke Merbis. Voormalig Chinese zaakgelastigde VOORSCHOTEN In een bijzondere dienst in de Gerefoi' meerde Kerk in Voorschoten nam ds. D. J. Modderaar afschei' van zijn kerkelijke gemeente en heel Voorschoten. De diens werd geopend met het intochtslied „Grote God, wij loven u I (Gezang 95). Als tekst voor de prediking koos ds. Modderaa^ Vers 23a van de brief van Paulus aan de Colossensengemeentf „Indien gij slechts welgegrond en standvastig blijft in ht geloof". Burgemeester L. de Kool, die met de wethouders en gemeente-secre taris de dienst meemaakte, dank te na afloop ds. Modderaar voor het werk gedurende de afgelopen 9 Jaar in Voorschoten. H\j noemde de pas tores de ..wegwijzers" in het dorp. Pastoor J. Blonk sprak namens de gezamenlijke geestelijkheid en noemde de dominee een man, die zich steeds gegeven heeft zoals hij was. Hij wilde graag oecumenisch werken, maar wenste door middel van de oecumenie geen vaag soort chris tendom. Ds. G. de Zeeuw sprak als collega en als afgevaardigde van de classis Leiden ea prees hem om zijn eer lijkheid en goedwillendheid. Namens het af scheidscomité werd een volle dige diaprojector met scherm, tafel en al wat erbij hoort aangeboden. Me vrouw Modderaar, die steeds betrok ken werd bij het afscheid kreeg een kaptafelgarnituur met een mooie spiegel omdat zoals tijdens de overdracht gezegd werd een ac- HONGKONG (AP) China zal kort na de dood van partijvoorzitter Mao Tse toeng in chaos uiteenvallen en het communistisch-Chinese be wind kan dan binnen enkele weken ten val komen. Dit voorspelt Liao Ho-Sjoe de voormalige Chinese zaakgelastigde in Nederland die in januari van dit jaar naar het Wes ten overliep. Liao die thans in de Verenigde Staten verblijft, vertelde een cor respondent van het dagblad „Tin Tin Jat Pao" uit Hongkong dat de vice-voorzitter van de Chinese com munistische partij, Lin Pao, niet krachtig genoeg is om de chaos te beheersen die na de dood van Mao in het hele land zal uitbreken. Volgens het anti-communistisch georienteerde dagblad had de cor respondent, die niet nader geïden tificeerd werd, Liao toevalligerwijs ontmoet op een bijeenkomst te Was hington op 8 augustus, die door een aantal Chinezen werd bijgewoond. Liao. die in februari politiek asiel in de Verenigde Staten kreeg, is door Russische functionarissen het hoofd van de Chinese inlichtingendienst in Europa genoemd, die ook volledig op de hoogte zou zijn met het verbond tussen Mao en Lin Piao. Mao zou Lin Piao nodig hebben voor steun van het leger Lio beweert echter dat Lin Piao, ondanks de steun van Mao, zwak staat en dat zijn positie door de dood van Mao nog zal ver slechteren. ZOETERWOUDE De Visvereni ging „Vrouwenweg" hield ten bate van de uitgaansdag van de bejaarden een viswedstrijd aan de Vliet. Waren er vorig jaar ruim 500 deel nemers. dit jaar heten velen verstek gaan waaraan de warmte van de dag wel de grootste schuld had. Dit kan niet gezegd worden van de heer J. Hulsbos die voor deze organisatie wel het leeuwendeel heeft gehad. De bejaarden, die aa. dinsdag 12 augus tus hun uitstapje gaan maken zul len hem en diegenen die hieraan ge werkt hebben zeer dankbaar zijn, ge zien het fikse bedrag van f 2100,- (vorig jaar f 18.-) dat kon worden afgedragen. Totaal werden 743 vissen opgehaald. Eerste prijs werd gewonnen door J- van Went 15 vissen: tweede prijs W. v. d. Linden 13 vissen (na loting); derde prijs door J. Gelijzen 13 vissen (na loting)vierde prijs A. Roos 13 vissen (na loting). De postduivenvereniging „War mond" hield zaterdag een wedvlucht voor jonge duiven vanaf St. Dizier, afstand 360 km. De uitslag luidde: A. v. d. Drift 1-7-8-9: J. C. de Koekkoek 2-4; C- v. d. Zwart 3; dr. J. Venker 5-10; J. Smeeis 6. DEN HAAG OEGSTGEEST Bij een botsing tussen twee personen auto's in de Waldorpstraat in Den Haag is zaterdagavond omstreeks 10 uur de 26-jarige bestuurder van een der auto's kort daarna in het zie kenhuis Westeinde overleden en zijn een echtpaar me twee kinderen uit Oegstgeest vrij ernstig gewond. Naar de politie, na een reconstruc tie op zondagmorgen, thans aan neemt is de 26 jarige P R. Beek uit Den Haag om onbekende reden met de door hem bestuurde Triumph plotseling naar links uitgeweken. De van de andere kant komende „Scal- dia", bestuurd door een 54-jarige in woner uit Oegstgeest - greep de „Triumph" aan de rechtermiddenzij- de Alle inzittenden van de „Scal- dia", het echtpaar en zijn 18-jarige en 11-jarige dochters, zijn met vry ernstige verwondingen in ziekenhui zen in Den Haag opgenomen. Beide auto's werden vernield. LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag in de Valeriusstraat drie sigaretten automaten opengebroken. Behalve de geldbakjes werden enkele pakjes sigaretten ontvreemd. LEIDEN In het afgelopen week einde is ingebroken in de Lugdu- numkantine. Behalve een bedrag van twintig gulden werden vieren- teintig sleutels, die aan de muur hingen, buitgemaakt. tleve dominee voor de vrouw bet kent: een man, die steeds „de hoii op is. De drie kinderen werden b dacht met een servetring en een rei wekkertje. Tenslotte kreeg iedereen de gelega heid het echtpaar Modderaar hand te schudden. Onder de aanw zigen waren alle pastores van Voorschot ense kerken en ook ds 1 Smit uit Heemstede. Hengelsport LEIDEN De visvereniging HSV hield haar derde wedstrijd van het seizoen op De Kaag. De uitslag was: 1. K. Laterveer 2630 gram; 2. C. Ar- noldus jr. 2115; 3. F. Arnoldus (gr. blei) 1790; 4. H. Laterveer 1725: 5. P. Bontje 1710; 6. G. Laterveer 1700 7. L. Döll 1355; 8. B. Laterveer 1265 9. G C. Bontje 1040; 10. F. Monteba 740; J. v. d. Linden (gr. voorn). De Ruisvoorn viste in de Ringvaart bij Aalsmeer. Het was de tweede wed strijd van diit seizoen. De uitslag luidde: 1. Jac. Voskuil 4160 gram; 2. Th. J. Voskuil 3705, tevens grootste blei; 3- P. Dubbeldeman 2865; 4. M. Dorre- paal 2450 5. P. Kijk in de Vegte 1895: 6. J. Solleveld 1865, tevens grootste voorn; 7. J. Nieuwenburg 1400 8. A. Kijk in de Vegte 1150; 9. H. Hollebeek 880; 10- A. C. v. d. Woerd 805. Postduivennieuws LEIDEN Leidsche Postduiven- club Wedvlucht voor jonge duiven vanaf Tergnier. In concours 159 dui ven. Uitslag: 1-2-8 W. Onstenk, 3-6- i 7-10 J. v. Alphen sr; 4. H. van Riet; 5. P. H. Zonneveld9. P- Landes- bergen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN (GPD) Het bestuderen van de organisatie van een moderne, grote onderneming heeft een duidelijke functie in de strijd van de student voor medebeslissingsrecht en open baarheid. De universiteit is een organisatie met dezelfde ken merken als een industrieel bedrijf. LONDEN AFPi Het Russische automatische ruimtestation Zond- VII heeft vanochtend om de maan gedraaid en heeft daarna de terug reis naar de aarde hervat. Dit is meegedeeld door het Britse observa torium in Jodrell Bank. De Zond-VII is volgens de direc teur van dat observatorium, sir Ber nard Lovell, gelijk aan de Zonds -V en VI, maar voorzien van een meer geperfectioneerde apparatuur. Dit is één van de conclusies van een analyse welke de werkgroep Be stuursstructuur van de Nijmeegse U- niversiteit heeft samengesteld over de verandringen welke zich hebben afgespeeld in het Philips concern. De studenten en stafleden van deze werkgroep hebben in een rapport de vergelijking getrokken met de wijzi gingen die zich in de loop der jaren binnen de universiteiten hebben vol trokken. Industrialisatie Hierbij is men uitgegaan van de v ei-onderstelling dat, als opnieuw blijkt dat de universiteiten in een steeds sneller tempo worden geïn dustrialiseerd, ook nagegaan moet worden of zij eveneens de organisa tiestructuur van deze grootonderne ming overnemen. De werkgroep die geregeld by een komt in het kader van de „Zomer- universiteit" had de beschikking o- ver een door Philips uitgegeven ge heim rapport dat in april 1968 da teert. Hierin wordt een overzicht ge geven van experimenten met arbei ders in de Nederlandse Philips be drijven vanaf 1964. Dit jaar is pas dit rapport onder het middenkader ver spreid. De werkgroep leidt uit dit laatste af dat de experimenten heb ben geleid tot een voor het bedrijf gunstig resultaat. De conclusies van het rapport zouden dus de officiële beleidslijn voor de gehele onderne ming geworden moeten zijn. Winsten Opgemerkt wordt dat het stimule ren van de ontwikkeling van de ar beiders een voorwaarde wordt voor het maken van winsten. Dit gebeurt door de arbeider een „kleine onder nemer" te maken, hem meer in be- drijfstermen te laten denken, en hem het idee te geven dat het bedrijf van hem is door zijn verantwoordelijk heid te vergroten. Hem wordt ge suggereerd dat hij werkelijk auto noom zijn onderdeel van de produk- tie in beheer heeft. De werkgroep is het er over eens dat de arbeiders meer vrijheid en zelfstandigheid hebben gekregen in vergelijking met vijf jaar geleden. Maar dan alleen voor zover dat func tioneel is voor het bedrijf. De gren zen van deze vrijheid worden echter door de directie bepaald. De werkgroep haalt aan dat de stu- dentenstrijd is begonnen met een verzet tegen de inhoud van de we tenschap. Men vindt dat uit het uit geplozen Philips rapport duidelijk i i blijkt dat de manipulaties van Phi- lips met de factor arbeid alleen mo gelijk zijn met de actieve steun van vele wetenschapsmensen: „de stu denten in de universiteit moeten dus leren hun kennis alleen te gebrui ken in dienst van hun opdrachtge vers, de bedrijfsleidingen, en verder geen vragen stellen". Bruikbaar I De analyse zegt dat de studenten daarom ook slechts de kennis op doen, die bruikbaar is om de vraag stelling van de leiding tot een oplos sing te brengen. De studenten, die zich er tegen verzetten, doen dat vanuit een constatering dat wat goed is voor een bedrijf als Philips ten koste gaat van grote bevolkings groepen en van de beslissingsmacht over de ontwikkeling van de maat schappij en de grote instellingen. Over de mogelijkheden van her structurering van de universiteit zegt de werkgroep het volgende: „In de pers wordt de problematiek altijd afgeschilderd als een modernise- ringsproblematiekde universiteit zou een achterstand moeten inhalen ten opzichte van de ver gevorderde moderne grootonderneming. Het gaat echter niet om het inlopen van achterstanden maar om het funda mentele alternatief: een technocra tische universiteit of een democrati sche universiteit met een totaal an dere, in de praktyk nog te ontwikke len beslissingsstructuur waar de es sentiële knooppunten niet zyn uitge sneden." AMSTERDAM (ANP) Het W tionaal monument op de Dam i morgen en woensdag wegens perk diek onderhoud voor het publiek wa den afgesloten. Na de reiniging, werkzaamheden, die door de afdt ling onderhoud gebouwen van i dienst publieke werken worden va- richt, wordt het monument weer to gankelyk gesteld. Een en ander b tekent ook, dat de jongeren die zi| bij het monument plegen op te ho, den tijdelijk elders hun bivak zij len moeten opslaan. VOORSCHOTEN In het kadAï van het Randstad Sport toera® speelden drie elftallen van Randsti* Sport zaterdag tegen teams van |i nieuwe zaterdag-tweedeklasser AF* uit Alphen. Tegen het eerste elftiü van ARC behaalde Randstad Sptfl in een ondanks de warmte toch mi redelijke inzet gespeelde wedstry een verdienstelijke 21 overwinn Een uitslag die bij rust reeds verkregen. De Alphenaren waren dit duel nogal onforuinlijk. Herhai delijk troffen schoten het houtw van keeper Vleeshouwers doel. Kort na de eerste verfrissingsperiè: de (na elk kwartier spelen we® even gestopt voor een verfrissin® passeerde Helder ARC-doelman Vïc Horze en gaf zijn ploeg een 10 voore sprong. Kort daarna echter maaid te Krijgsman met een afstandssch® al weer gelijk. Bijna had ARC de leg ding genomen, maar het heftif schot van De Jeu stuitte af op öt paal. Franken bezorgde Randstal Sport opnieuw de leiding en die voon sprong stonden de Voorschotenarefi niet meer af. Na rust sprak warmte een aanzienlijk woordje men Gescoord werd er niet mer. Overigl uitslagen: Randstad Sport 2ARCf 53, Randstad Sport jun. AAR( i jun. A 17. HAZERSWOUDE Van de Hf zerswoudse drieling, die vorige weel maandag in het Academisch Zieken huis in Leiden werd geboren, i geen der kinderen meer in leven. Na dat woensdag de kleine Desirée An toinette overleed, overleden in A loop van vrijdag en zaterdag de bei de jongetjes Ronald Harald en Leo nard Bemhard. Aanvankelijk ging het met de ziet in couveuses bevindende kindera goed. Later deden zich complicatie voor. WASSENAAR Margo W ij land uit Wassenaar is gekozen tot .Miss Zomerbeurs 1969" (zie foto). Een jury, die uit vyf personen bestond, kenden de punten toe voor presenta tie, opmaak, kapsel en kleding. Op de tweede plaats eindigde Mia Ver langen. Derde werd Marion Bosman. Twaalf meisjes hadden een plaats in de finale weten te bemachtigen. Een er van liet zaterdagavond ver stek gaan zodat elf schoonheden el kaar om de hoogste eer bestreden. Deze verkiezing vormde het besluit van de zomerfeesten en van de zo- I mer beurs. Niet alleen de winnares maar ook de andere meisjes werden royaal verwend met fraaie cadeaus, die door verscheidene standhouders waren beschikbaar gesteld. Het bezoek aan het kermisterrein bleef beneden de verwachtingen. Voor alle wedstryden en spelen die door de Oranjevereniging werden georganiseerd, zoals kinderspelen, boegsprietlopen, polstokhoogspringen enz. had zich een groot aantal deel nemers gemeld. Het polstokspringen bij de Zijlwetering trok grote belang stelling. KAAP KENNEDY (AP) Md een tweetraps Delta-N-raket is za terdag van Kaap Kennedy de kunsb maan OSO-VI gelanceerd die waar nemingen moet verrichten met be trekking tot de chromosfeer en d( corona van de zon. De baan van de OSO ligt op 563 km hoogte. Mei verwacht dat de kunstmaat; zes maanden in actie zal blyven, eet periode die samenvalt met de groot ste zonne-activiteit. Tartaren veroordeeld Vier Tar taren op de Krim zyn tot drie Jaar dwangarbeid in gevangenkampei veroordeeld wegens anti-Russische agitatie. De vier maakten deel uit van een groep van tien Tartaren die bijna een jaar geleden werd gearres teerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6