Fel verzet tegen de Olympiade in onze hoofdstad Han Hollander verdrong magnetisch voetbalveld Je jaren twintig ÏÏEL GARANTIEGEEN GARANTIE... Door Han ielick Vlootschouw Ziekendag voor Pniëlbewoners 2SQ0Ü >AG 9 AUGUSTUS 1969 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD Het gonsde van bedrijvigheid in de Nederlandse sportwereld in de wilde jaren twintig. Maar ook de tegenstanders van sportbeoefening zaten niet stil en lieten zich luidruchtig horen. Vooral van 1925 tot 1928, het jaar waarin de Olympische Spelen in ons land zouden worden gehouden. Voor- en tegenstanders bestreden elkaar in die jaren met een heilig vuur, waarbij de Olympische vlam een zielig gaspitje was, en een felheid waar over wij ons nu zouden verbazen. zelfs de 1 mei-viering van zyn^par- tij voor het debat. Pel zei hij: „Wy moeten ons verheugen dat de ver tegenwoordigers der verschillende landen bij elkaar komen, om elkaar te leren de sport te beoefenen. Men behoeft ze toch niet alleen bij elkaar te brengen om elkaar de hersenen in te slaan Verworpen Ter verontschuldiging van de te genstanders: Wy waren in die tyd nog niet zon sportief volkje. De eerste maal dat de moderne Olym pische Spelen in 1896 in Athene werden gehouden schitterden wij door afwezigheid. Vier jaar later in Parijs hing er ook geen Neder landse vlag aan de 16 vlaggemasten. Evenmin in 1904 in het Amerikaan se St. Louis, de stad die ook in de jaren twintig wereldberoemd zou worden, omdat Charles A. Lindbergh er vandaan kwam. Pas in 1908, in Londen waren wy van de partij. En het dient gezegd: Wanneer wij ergens aan meedoen, dan meteen goed. Met een ploeg van liefst 118 sportlieden staken wij de Noordzee over, om te trach ten zoveel mogelijk gouden, zilveren en bronzen medailles te veroveren. Dit viel nogal tegen. De hoeveelheid sportlieden in die jaren een enorm aantal die wy zonden, stond niet in overeenstemming met de geleverde prestaties. Met één zie lig bronzen plakje kwamen wy te- Het marathon-debat was 6 mei 1925 ten einde. Met spanning werd de stemming tegemoet gezien. Deze was teleurstellend voor de sportlief hebbers: 48 kamerleden verwierpen de garantiesom van een miljoen gul den. 36 waren vóór. Het Nederlands Olympisch Comi té reageerde onmiddellijk. Drie da gen na de stemming in de Tweede Kamer, richtte het zich met een manifest tot ons volk. „De wereld- taak. die ons volk werd opgelegd om het grote internationale verbroede- deringsfeest der negende Olympiade te organiseren, willen wy in weer wil van het kamerbeslult volbren gen Nederland gaf duidelijk antwoord. In zestien dagen was anderhalf mil joen gulden uit ons land en Neder- lands-Indië bijeen. Onze voetballers zorgden voor die troostprijs. Overigens zonder de bal maar één schop te hebben gegeven kwamen zy in de kwartfinale (Bo- hemen en Hongarije kwamen niet opdagen, nog weet niemand waarom) en hierdoor waren wy reeds bijna zeker van een bronzen plak, die werkelijkheid werd toen wy de ge demoraliseerde Zweden, die een dag ervoor met 120 hadden verloren, met 20 klopten. In Stockholm wa ren wij er in 1912 weer bij en in 1920 en 1924 in Antwerpen en Pa rijs ontbraken wij al evenmin. Op 9 april 1923 was het grote mo ment daar: Nederland mocht de Olympische Spelen van 1928 organi seren. De diplomatieke Arbeid van de toenmalige Nederlands Olympisch Comité-voorzitter Baron Van Tuyll van Serooskerken had succes gehad. Italië en Los Angeles werden af gewezen, Amsterdam zou de baker mat worden van de 9de Olympische Spelen. „Hup, hup, hup, Olympia. Holland zet zyn beste beentje voor", werd een tophit. Honderdduizen den zongen het Olympiade -lied maar er waren er ook heel wat die nijdig de mond dicht hielden, wanneer de melodie werd gespeeld. Architect Jan Wils bouwde het Olympisch Stadion, waar zaterdag middag 28 juli 1928 's middags om twee uur Prins Hendrik der Neder landen de eretribune betrad. Veertig duizend toeschouwers (het stadion was uitverkocht) zongen het Wil- I helmus, waarna 3015 van de 3905 sportlieden die zouden deelnemen, de Olympische arena binnenmar- I cheerden. Voetballer Harry Denis i trad naar voren, stak de rechter- i hand omhoog en sprak voor de mi- j crofoon, namens alle deelnemers, de Olympische eed uit. Oud-minister De Visser sprak de wijdingsrede en de Olympische Spelen konden begin- i nen. In de twee weken durende strijd I veroverde onze ploeg zes gouden, ne- gen zilveren en vier bronzen medail- I les. Marie (zus» Braun won de 100 meter rugslag in 1.22 (Mexico 1.06.2) terwijl de Amerikaan Johnnie Weis- muller iedereen verbaasde door de 100 meter in 58.6 af te leggen. Een paar jaar later zou diezelfde John Weismuller in de Tarzanfilms mil joenen in spanning houden. U Maart 1928 was een histori- £he dag in de Nederlandse /ijjport. Op die dag gaf Han Hol lander de eerste (AVRO) radio- cwfportage van een interland- eclpetbal wedstrijd in het (oude) anjadion in Amsterdam. Het was Wén duel tussen Holland en drfelgie, dat na 90 tamme minu- mefin in een gelijkspel (11) ein- z In een, op het laatste moment htp elkaar getimmerd hokje bo- ïaen op de overdekte tribune gaf r San Hollander geassisteerd door rdaadiO'-pionier Willem Vogt (naar jen idee van Tom Schreurs, lie in Engeland radio-reporta ges van voetbalwedstrijden had -Ifehoord) het eerste radiosport- jferslag in ons land. n 1 In een snijdende sneeuwstorm Ayr zat een opening van onge ler dertig centimeter aan de p'oorkant van het hokje waar loor het spel gevolgd kon wor- kegon Han Hollander zyn met „Goeden avond! hrJ&mes en heren". Maar toen zijn debutantenkoorts na enjen paar minuten kwijt was, [jjjing het verder uitstekend. >up Vóór Han Hollander met Vogt inn de „duiventil" kroop om een Jtorm van enthousiasme in ons "vtnd te doen opsteken, werden feeds vijf jaar lang interland-re portages gegeven door het „Rot- terdamsch Nieuwsblad." In 1923 bouwde men in de Maas stad voor de eerste maal een enorm bord op een paar gevels aan het Beursplein. Hierop was een voetbalveld afgebeeld, waar op men een magnetische bal liet rollen, die op dezelfde plek was. als de echte voetbal op het veld in Amsterdam. Duizenden Rotterdammers keken zo ander half uur naar Holland-België <1-1) en leefden geestdriftig mee met de bal. die journalist Mul ler verplaatste. Muller had een directe telefoonverbinding met het stadion en een bord voor zich dat in genummerde vakken was verdeeld. Zyn collega op de tribune gaf de plaats van de bal aan door niets anders te zeggen dan a7, e8. f3 en Muller liet de bal in deze vakken rollen over de Beurspieingevels. Een ande re collega gaf korte samenvat tingen van het wedstrijdbeeld, die als bulletin onder de kykers werden verdeeld. In 1928 maakten Han Hollan ders reportages er een einde aan. De kykers bleven liever thuis en gaven de voorkeur aan de soms door allerlei bijgelui den slecht verstaanbare repor tages liever dan urenlang in de kou te staan kijken naar de magnetische bal. Er is op dit gebied eigenlijk maar weinig veranderd in veer tig jaar. Ook op een ander punt was er een overeenstemming met nu. De KNVB gaf niet vlot toestemming voor een radiover slag. Holland-België akkoord, hiervoor was ieder stadion toch reeds weken tevoren uitverkocht, maar voor interlandwestrijden tegen anderen dan de Rode dui vels, nee daar was de voetbal bond minder vlot mee, dan moesten net als nu voor een tv-uitzending eerst alle plaatsbewijzen verkocht zyn. Ronselen Nog even terug naar de Olym pische Spelen van datzelfde jaar waarin Han Hollander zyn eer ste voetbalreportage gaf. Er werd van dit wereld-evenement niet één radio-uitzending gege ven. Ook niet in het buitenland. Zeshonderd journalisten uit 5 werelddelen versloegen de spe len. maar er was niet één ra dioverslaggever. Zelfs in Ameri ka en Engeland dacht men toen nog niet aan deze mogelijkheid van massacommunicatie. Men voetbalde echter reeds rustig door in de Roomsch Katholieke Voet balbond. De neutrale clubs van de (K)NVB probeerden wel eens spe lers te ronselen van katholieke ver enigingen. maar ook van die kant vond men het een succes wanneer „Het reportagehokje" waarin Han Hollander sa men met Willem Vogt in ijzi ge koude het eerste radio verslag gaf van de wedstrijd Holland-België. LEIDEN De zeeverkennérs- groepen uit de regio Rijnland houden zaterdag 23 augustus een vlootschouw op de Kagerplassen. De schouw be gint om vier uur en duurt tot half zes. LEIDEN Pniël ligt in het stads gedeelte tussen Oude Ryn, Korevaar- straat. Plantsoen en het Zyikwartier. De Hervormde Pniëlwijk heeft sinds oktober vorig jaar geen eigen predi kant, doch wordt pastoraal verzorgd door dr. P. L. Schoonheim. Woens dag leidt dr. Schoonheim de morgen dienst met viering van het Heilig Avondmaal in de recreatiezaal van het Minnehuis aan de Kaarsenma kersstraat. Een twintigtal zieken heeft zich voor deze dag gemeld. Wie alsnog aan deze dag wenst deel te nemen kan zich melden Hoge Rijn dijk 14a. tel. 30284. Ook voor auto hulp bij het vervoer van de zieken, kan men zich aan dit adres opgeven. De zieken die voor deze dag in aan merking komen zijn uiteraard geen bedpatiënten. De deelnemers worden 's morgens om tien uur verwacht en 's middagd om vier uur naar huis teruggebracht. ADVERTENTIE DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 4719 hoek Nieuwstraat - Tel. 01710-33078 modellen 600 uniek in de kastenwereld. Haarlem - Den Haag - Leiden Bep van Klaveren, die tijdens de Olympische Spelen van 1928 goud veroverde.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11