Verslechtering in verstandhouding Moskou-Boekarest MOBYLETIE delists die vanzelf gaat Linbonezen in enlo slaags iet militairen m alles Indola ook in precaire positie RUSSISCHE JAANSONDE «.LANCEERD \L Vlieland Mortieraanval van Arabieren in de vallei van Jordaan GEBR. HUISMAN ($uc/ Qlt* euwo /eer het zelfde KOOPJES KOPEN Defregger Korevaargarage N.V gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 No. 32860 „EIDSCH DAGBLAD teur: E A E van Dlshoeck dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bh vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ILO (GPD) Driehonderd [ren uit de Frederik Hendrik- ïe in Venlo hebben gisteravond it centrum van de stad de jarte Bar belegerd. Zij wilden nemen op daar vertoevende liezen. Een bende van 20 jeug- [mbonezen had woensdagavond ïeks elf uur de dienstplichtige it Han: Drost uit Scharendi.jke ist, zonder dat daartoe enige ding was geweest Van een e militair hadden zij het uni- kapot getrokken, wraakoefening werd bemoeilijkt ït het gisteravond poets- en i-avond was in de ïnfanterie- 5ol. Toch piepte een troepen- van ongeveer 300 militairen /ort uit. De twee steegjes, die r de Bonaparte Bar leiden, het astraatje en de Keizerstraat, n afgegrendeld, zodat geen hees kon ontsnappen gemeentepolitie van Venlo, die it waarnemen van de troepen- htraties onmiddellijk in staat lerhoogde paraatheid werd ge- èht. betrok inderhaast de wacht bedreigde bar. zodat de met bewapende militairen niet 6KOU (Tass) De Sowjet- heeft opnieuw een ruimtevaar- b de richting van de maan ge- ïrd. Met een machtige draag- werd vanochtend het automa- station „Sonde-7" de ruimte jnden. Het doel van het expe- |t is de maan en de ruimte verder te onderzoeken, .haanoppervlak te fotograferen, -terde boordsystemen en -ag- te scheppen en de bouw ..complex van ruimteraket- 'erder te ontwikkelen, aldus ïkendmaking van het Russi- ibureau Tass. binnen konden. De exploitant van de bar, werd door enkele ingegooide ruitjes gevraagd de Ambonezen naar buiten te sturen Intussen had er in de rumoerige Venlose binnenstad een geweldige oploop van nieuwsgierigen plaats. De politie sommeerde de militai ren zich te verspreiden. Zonder re sultaat. Evenmin werden de com mando's van de koninklijke mare chaussee opgevolgd. Pas toen enkele kazerne-officieren bij de belegerde bar aankwamen lukte het de kwade militairen tot een aftocht te bewe gen. Nabij de Roermondse poort raak ten de onder politie-escorte terug- ti' kkende troepen toch slaags met j enige Ambonezen, die met stiletto's, knuppels en f ietskettingen op weg waren hun belegerde landgenoten te ontzetten. Een van hen werd gear resteerd. Hij was in het bezit van een broodmes. In de Frederik Hendrik Kazerne werd omstreeks tien uur alax*m ge slagen. aangezien Ambonezen had den aangekondigd de voor de poort geparkeerde wagens flink te zullen toetakelen. De kazernecommandant verleende daarop toestemming om de auto's binnen de poorten te parkeren. De uit elkaar geslagen Ambonezen- troepen herenigden zich later in en kele bars. Eén van de komende da gen willen zij de vijandelijkheden heropenen. De militairen gaan van avond echter met verlof. Met ver sterkte patrouilles bleven de politie wagens vannacht door de Venlose binnenstad rijden. -ijvert feeke )(t vanavond tot morgenavond zonnig en warm weer. Zwak- matige wind overwegend tus- >rd en oost. pSTRANDVER WACHTING j t hogedrukgebied boven ons blijft actief. Ook morgen zo- weer met veel zon en een ma- landwind. Temperaturen onge- 25 graden, zeewater 20 graden. Upitziehteneen zomers week- i met iets hogere temperaturen 9 AUGUSTUS 1969 rop: 05.14 uur; onder: 20.16 uur. clop; 00.35 uur, onder: 19.00 u. •/water in Katwijk: 0.16 uur en Ie uur; laagwater: 8.24 uur en rUur. President Nixon heeft gisteren de Westduitse kan- j selier Kiesinger die voor be- Ijl sprekingen met de Ameri- j kaanse regering in Washing- ij! ton is aangekomen, hartelijk j verwelkomd en hem ervan verzekerd, dat Amerika een vriend en bondgenoot is van „een land, dat zich in de kern van het Europese veiligheids vraagstuk bevindt". De eerste ontmoeting tussen Nixon en Kiesinger duurde 85 minuten zonder vertaalmoeilijkheden Kiesinger sprak Engels). De Amerikaanse president sprak later van „een zeer goede be spreking". Bij Nixons gesprek met Kiesinger was ook dr. Kissinger, de in Duitsland geboren voornaamste advi seur van de president inzake nationale veiligheid, aanwe zig. Op de foto: Nixon en Kie singer tijdens de welkomst toespraak van eerstgenoem de. BOEKAREST AFPDe ver houding tussen Roemenië en de Sow jet-Unie die in de ogen van de Russische leiders de laatste tijd toch al niet goed was in ver band met de onafhankelijke koers die Roemenië binnen het War- schau-pact volgt, is gisteren, na de tweede dag van het tiende Roemeense partijcongres, nog verslechterd. Ondanks het feit dat Sowjet-Rus- land zijn „tweede keus" naar het partijcongres heeft afgevaardigd, heeft dit congres gisteren volledig in het teken gestaan van een scherpe dialoog tussen de beide landen. Drie factoren hebben hierbij een belangrijke rol gespeeld. De Roemeense partijleider Ceauses- coe heeft tijdens de pauzes van het congres een gesprek onder vier ogen gehad met de Russische ver tegenwoordiger Katoesjew. waarbij Ceausescoe volgens waarnemers een verklaring heeft moeten geven van de redenen en de resultaten van het recente bezoek van president Nixon aan Boekarest: Ceausescoe heeft via Katoesjew de Russische leiders Breznjew en Kosi- gin uitgenodigd op 23 augustus naar Roemenië te komen om de feeste lijkheden ter gelegenheid van de 25- ste verjaardag van dat land bij te wonen. Volgens welingelichte krin gen in Boekarest zou de Roemeense partijleider de Russische leiders hebben voorgesteld bij die gelegen heid het nieuwe Roemeens-Russische vriendschaps- en samenwerkingsver drag te ondertekenen; Het centrale comité van de Chine se communistische partij stuur de een boodschap naar Boekarest, waarin zij haar sympathie uitte voor het partijcongres. Toen deze bood schap werd voorgelezen verliet de Russische vertegenwoordiger uit protest de zaal. Met name het eerste punt ontlok te later op de dag een scherp ant woord aan de Russische leiders. Ka toesjew. die zich na afloop van de bespreking met Ceausescoe niet vol daan had getoond, las de verklaring voor. Daarin werd gezegd dat „te genover een Roemenie, dat alle be ginselen van onafhankelijkheid in zijn buitenlandse politiek handhaaft, het Kremlin vastberaden en trouw blijft met name in het kader van het Warschaupact. Dit militaire ver drag, een waarborg voor de veilig heid van de Oosteuropese landen, is van zeer groot belang vooral in de situatie zoals die door het agressie ve NAVO-blok is geschapen". Waarnemers menen, dat deze ver klaring van bijzondere betekenis is op een tijdstip waarop men meer en meer spreekt over grote manoeuvres van het Warschaupact tegen het einde van augustus in Tsjecho-Slo- wakije. Polen. Hongarije en de Oekraïne. Het lijkt er daarom op, I dat de Russen zeer graag zouden zien. dat de Roemenen voor taan weer actief deelnemen aan al le oefeningen van het Warschau pact, hoewel waarnemers in Boeka rest zeiden, dat Roemenië daartoe niet bereid is op grond van het be ginsel, dat militaire eenheden van verschillende landen niet op het grondgebied van een of meerdere landen mogen komen. ADVERTENTIE WINDWIJZER LUCHTPOMPJE SNOEISCHAAR PLANTENSPUIT Elektr. HEGGESCHAAR KOOI-STANDAARD GRASSCHAAR POE ZE MAND GRAS-BLADHARK VISKOM, kompl. m. vis, steentjes, groen INZET-KOOITJES Elektr. TUIN VERLICH TING, prachtig mooi, van 24.95 BLOEMBAK 80 cm. Hieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0171Q) 9.75 7.95 6.15 3.97 89.44 19.75 4.95 3.95 4.55 1.99 3.99 14.45 4.70 De zaak Defregger neemt voor deze hulpbisschop van München bijzonder pijnlijke vormen aan. Defregger heeft als Duits militair in de tweede we reldoorlog zeventien Italiaanse gijzelaars laten fusileren. Hij be vindt zich in een afschuwelijk di lemma, dat niet wordt weggeno men door het feit dat hij schuld I heeft bekend. De vraag die hem pijnigt, is of hij op dit moment i terug moet treden. Zijn meerdere, i kardinaal Döpfner, heeft hem in j bescherming genomen. Hij heeft vergiffenis voor Defregger ge- I vraagd en daarbij verklaard dat ..wij niet slechts helden doch ook zondaars tot het ambt moeten roepen". Het is op zichzelf een mooie zinsnede. Maar zij kan niet de indruk wegnemen dat de hulpbis schop zijn plaats in de kerkelijke hiërarchie niet kan blijven inne- j men. met op de achtergrond de kennis van zijn verleden. Het is i niet onmogelijk dat het Vaticaan I zelf in deze zaak een beslissing zal nemen, gezien de berichten over de persoonlijke belangstel ling van de Paus voor het dossier Defregger. Het lijkt voor alle be trokkenen het beste dat de beslis sing in elk geval snel komt. AMMAN. TEL AVIV <AP» Ara- stallatie, zes kilometer telefoonver- bische guerrillastrijders hebben van nacht met mortieren geschoten op Israëlische vestigingen en militaire posten in het noordelijk deel van de vallei van de Jordaan. De aanval duurde drie uur en zou de zwaarste zijn geweest sinds de oorlog van 1967. Volgens Jordaanse lezing zijn zestig Israëliërs gedood of gewond, vier vijandelijke gevechtswagens, vijf an dere militaire voertuigen, een raket- installatie, een elektrische krachtsin- ADVERTENTIE Metaat alt IX pagina's. Kom de MOBYLETTE bekijken bij: Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm f 100,— te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden. binding en een aantal installaties en gebouwen vernietigd. Na de aanval zouden de commando's van El Fa tah en het Palestijns Bevrijdingsle ger op de verwoeste posten de Pa lestijnse vlag hebben gehesen. Voorts hebben volgens Jordaanse lezing. Israëlische troepen met ma chinegeweren het vuur geopend op Jordaanse troepen in het gebied van Magtasm, tien kilometer ten noor den van de Dode Zee. Later voerden de Israëliërs ook zwaar geschut aan: het gevecht duurde anderhalf uur. De Jordaniërs zouden Israëlische ar- tillerieposten tot zwijgen hebben ge bracht. Gisteren hebben Israëlische ge vechtsvliegtuigen en tanks militaire doelen in Jordanië beschoten nadat Arabische commando's een bus met militairen op een mijn hadden laten lopen De bus kwam in een ravijn terecht, waardoor twee Israëliërs I werden gedood en twaalf gewond. I maar volgens Jordanië vielen vijf- j tig Israëliërs bij dit incident De aan- val op de bus was een wraakneming voor een Israëlische luchtaanval op Al-Mahara in het noorden van de Jordaan-vallei. die woensdag plaats- had. De Israëlische luchtmacht en i de tanks, die na het verongelukken van de bus in actie kwamen, schoten J volgens ooggetuigen in een uur tijd een groot gebied in vlammen Van de veertien aanvallende Israëlische I toestellen zouden er volgens Jorda nië twee zijn neergeschoten, maar Israël meldde, dat alle toestellen be houden op hun basis waren terugge keerd. UTRECHT (GPD. ANP) Naast Werkspoor-Staalconstructies la ook een ander Utrechts metaalbedrijf. Indola Electric In moeilijkheden ge komen. De directie van Indola heeft gisteren de vakbonden en de onder- nemingsraad ingelicht over de ui terst precaire afzetpositie van het bedrijf, die vooral veroorzaakt wordt door de internationale concurrentie in electrische huishoudelijke toestel len. Het personeel van Indola (600 werknemers waarvan 165 beambten) zo deelde de heer J. H. ten Hove, j districtsbestuurder van de Christelij ke Metaalbedrijfsbond gisteren mee, begon zich enkele weken geleden on- gerust te maken over de voortzet ting van het bedrijf, omdat er spra ke was van voorraadvorming ter wijl de afzet stagneerde. Deze onge- I rustheid resulteerde in het gesprek met de vakbonden van gistermiddag. J Op het ogenblik probeert de bedrijfsleiding vervangende produk- ten te vinden die de onderneming rendabel kunnen maken. Het zal waarschijnlijk een week of zes du ren. voordat het resultaat van deze studie bekend is. In een communiqué I schrijft de directie dat zij overigens alleen maatregelen en voor zieningen aanvaardbaar acht,* die j vooral op langere termijn de be- j langen van het personeel en van het concern waarborgen. Met de vakor ganisaties zal steeds nader overleg gepleegd worden. Indola is begin dit jaar opgeno men in het Hagemeyer-concern (daft zich ook op het gebied van de ver koop beweegt en 'n groot assortiment van goederen voert). Volgens de vak bonden zou het mogelijk zijn dat dit Hagemeijer Indola van de onder gang redt. Is de sluiting van Indola Electric nog twijfelachtig, wat betreft de slui ting van de afdeling staalconstruc ties van Werkspoor hebben de vak bonden gisteren tijdens een gesprek zekerheid gekregen. De lopende orders worden in ieder geval afgewerkt. Zie voor de Werkspoor-zaak ven- der de financiële pagina. Moorden in kampen In vluch telingenkampen in de strook van Gaza zijn de lichamen va ntwee ver moorde Arabieren aangetroffen. Men vermoedt dat het een wraakoefening betreft van een Arabische terreuror ganisatie. Een aantal Arabieren is voor ondervraging aangehouden. Een enorme brand heeft van nacht het Chinees restaurant „Aziè", aan het Utrechtse Vre- denburg. vrijwel totaal verivoest. Alleen de zwart geblakerde mu ren staan nog overeind van het grote gebouw, dat door zijn im posante uiterlijk een opvallende plaats innam op het Vredenburg. De schade wordt op enkele ton nen geschat. Hoe de brand is ontstaan is nog niet met zekerheid te zeggen, waarschijnlijk in de keuken, die in het souterrain ligt. Ooggetui gen noemen het ongelooflijk zo snel als de brand zich verspreid heeft. Tijdens de brand is één persoon gewond geraakt, het is de heer Lankamp, kelner van een nabijgelegen restaurant. Hij kreeg een hoofdwond en is naar het St. Antoniusziekenhuis gebrachU ADVERTENTIE HAT 124 EN 124 SPECIAL vanaf f6720,— incl. B.T.W. Showroom KOREVAARSTRAAT 19 LEIDEN - TEL. 01710—42146# Uit het Leidsch Dagblad van 7 Augustus 1869: De raad van bestuur der universiteit te Edinburgh heeft uitgemaakt dat ook mouwen als studenten in de medicijnen kunnen worden toegelaten, mits er voor haar afzonderlijke colleges gege ven worden. AdvertentieOnder trouwd Dr. D. de Loos. Wedr. van .4. S. Glazener, en J. A. van Ei/meren, 's Hage5 Augustus 1869.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1