Internationaal circusdorp op Schuttersveld Tuinder had schiet- klaar pistooldolk en ponjaard in auto Kinderspeelplaats vlak bij flat Geen gala9 wel show met tempo 3ri Echtpaar I an Wouw: vijftig m jaar trouw Kerkelijk Leven Leidse kantonrechter10 dagen hechtenis Chronische zieken week op het water Volgelingen van Don Mazzi niet naar de mis HOOFD SINT 'ANCRASSCHOOL 592 ste Staatsloterij DINSDAG 5 AUGUSTUS 1969 LEID SC H DAGBLAD PAGINA J (Door Hans Melkert) LEIDEN Het Schuttersveld, toch maar zo'n klein stukje Leiden, is deze week een dorp op zichzelf. In de schaduw nou ja, schaduwvan de zesmaster van het Italiaanse circus Heros is een internationaal gezelschap van enkele hon derden mensen en dieren neergestreken. Maandagmorgen was er nog niets, maar enkele uren later stond er een stuk van het tenten-, woonwagen- en caravandorp, waarvoor de onderdelen per trein uit Alkmaar kwamen, waar het circus de vier voor gaande dagen stond. De Oegstgee&terweg. de verbin ding over het Schuttersveld tussen Stationsplein en Willem de Zwijger- brug nu in de bouwvakvakantie een stille zandbaan werd in ge bruik genomen. Niet door een auto- 2 LEIDEN Door slingers, bloe men en geschenken is het al tien da- 11 gen feest in huize Van Wouw, Tes- 3selschadestraat 31 a. Maai' donder- |V( dag is het hoogtepunt. Dan zijn de heer J. J. van Wouw-v. d. Ploeg (73) m J. M. van Wouwv.d. Ploeg (73) el- elkaar vijftig jaar lang trouw. Dan 21 komen zoon (trombonist bij de Sky- masters», dochter, schoondochter, schoonzoon en drie kleinkinderen naar Leiden om het gouden huwe- lyksfeest mee te vieren. i De bruidegom is Schiedammer van fa geboorte, maar als goede zoon uit een spoorweggeslacht bleef hy hier niet lang. Hij bracht zijn jeugd door in Voorhout. „Toen alleen een land- ei weg, waar mijn vader 's avonds om Z( acht uur de spoorwegbomen sloot, ot die niet eerder opengingen voordat de andere ochtend om vier uur de Iti boerenknechten naar het land gingen om te melken". Hij zocht zijn bruid ook in spoor- wegkringen. De bruid is dochter van een spoormam uit Oegstgeest. Overi gens was de bruidegom toen ook al van de bloemen overgestapt op de rails en by de Spoorwegen in dienst getreden, eerst als arbeider, later als rangeerder en de laatste jaren voor zyn pensionering als seinhuis- wachter. Hy bleef Leiden al die veer tig jaren trouw als standplaats, i De heer en mevr. Van Wouw ble- ven ook het Morskwartier trouw. Ze wonen hier alle vijftig jaar en de J laatste 31 jaar in de Tesselschade- straat, waar ze het best naar hun zin hebben. Beiden zyn vitaal. Voor beeld: de kleinkinderen komen in de zomervakantie zes weken logeren, i Nog één: de bruidegom schilderde J zelf kortgeleden het interieur van de woning. „Ja, er is veel veranderd in die i vijftig jaar" mijmert mevr. Van Wouw. „Toen we trouwden, was al les hier nog zonder huizen. Wij gin gen van de Morsweg (toen nog grondgebied van Oegstgeest) met de koets naar het raadhuis in Oegst- i geest en vandaar naar de Leidse Hartebrug voor de kerkelyke inzege- ning. Een prachtige dag". 1 NED. HERV. KERK Aangenomen naai- Koudekerke (Z) M. J. de Jong, kandidaat te Goes. GEREF. KERKEN Beroepen te Putten D. D. Soepboer te Lutjegast; te Krimpen a/d IJssel D. C. Firet te Eefde. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Naar den, B. de Romph kandidaat te Apeldoorn, die bedankte voor Drogeham, Klundert, Maassluis, Murmerwoude, St. Jans- Klooster en Soestdijk. Kappersrecord De Japanse kap per Kawamata (36) heeft gisteren een nieuw wereldrecord haarknippen opgeëist: 204 mannenhoofden in 4s uur. Daarna zakte hij van uitput ting in elkaar. In zijn kapperszaak in Omoera. een stad aan zee in de provincie Nagasaki, zei hij na af loop: „Het kan me niets schelen of myn record verbeterd wordt, ik ben niet van plan het nog eens te doen" Met zyn prestatie is het record van 196 in 46 uur 30 minuten van de Amerikaan Guy Mudd in St. Louis Missouri, verbeterd. „Onsportief" De Britse mili taire attaché in Berlijn stelde in 1938 voor de nazi-dictator Adolf Hit- Ier te vermoorden, maar het plan werd door Londen verworpen als „onsportief", aldus deelt het West- duitse blad Der Spiegel" mee. De attaché Noel Mason-Macfarlane (later generaal en in de adelstand I verheven) stelde toentertijd zyn Berlynse appartement voor als een ideale plaats voor een sluip- schutter, daar het maar 100 meter 1 verwijderd was van de plaats waar Hitier altijd stond tydens grote pa lades. riteit in zwart kostuum met grijze pareldas. maar door lustig trappe lende, vurige parelgrijze paarden. De eerste stap was niet van een B. of W.. maar van een olifant Leidse jeugd en ouderen-met-va- kantie hebben hun ogen uitgekeken naar de snelle opbouw van het dorp. Ze hebben gezien hoe de Italianen werkten in de warmte: by na bloot, met loeiende kreten, maar keihard! Met plezier werd gekeken naar een mini-meisje tussen de mannen, op naaldhakken „showend" op het stof fige koolasdek van het Schutters veld. Het kijkplezier was er overi gens gauw af, want als een goed dorp richtte Heros snel muren op in de vorm van ondoordringbare hek ken, die pas 's avonds uitnodigend opengingen. Overdag is er geen be hoefte aan kijkers Andere rok Een dorp apart. Met aparte men sen. Kijk het Leidse adresboek erop na. er zijn geen cascadeurs. Hier wel. Zoek verder naar een spreek- stalmeester. Hij is er niet. In dit dorp is er een spr eekstalmeester es. Het circus is overgetapt van de heer-in-lange-rok naar het meisje-fn micro-rok. Heros heeft daarvoor een 23-jarige Amsterdamse, de blonde Milly Hoogenboom, mee op tournee genomen. Het dorp heeft een bestuur. Pers- ohef Walter Sterk, een Duitser, pronkt ermee: drie gebroeders Togni, geen van allen de veertig overschreden. Het circusbedrijf moet jong worden aangepakt om in stand te kunnen blijven. Zo lang er kinderen zijn, zal het circus blijven bestaan, zegt hy. Hy vergeet de oude garde uit het bedryf, maar die laat zich niet ver geten. Met strohoed en een wat beschadigd oog door een vallend zonnescherm is steeds aanwezig de pater familias, de zeventigjarige Ferdinando Togni. met de vitalitet vqn een veertiger. Het circusge- slaoht gaat terug tot 1880, toen in genieur Artistide Togni hartstochte lijk verliefd werd op een knappe paardrydster, de dochter van circus directeur Torinese. Hij werd de grondlegger van de circusdyna6tie, die nu in Leiden woont. Ja, wonen. Bruno Togni, een ge distingeerde veertiger, die u in de voorstelling ziet met 24 paarden in vrijheidsdressuur en olifanten naar zyn. pijpen laat dansen, komt in de vooravond tegen op de Groene Ma- redyk als hij, aüs zovele Leidenaars, zyn hondje uitlaat. Hy heeft de roof- dierenkooi vaarwel gezegd nadat hy in 1966 in Rotterdam door een leeuw werd aangevallen, zyn opvolger, de Nederlander Jean Michon, heeft de ze leeuw aanvankelijk in de troep gehouden, maar later weggegaan, 't Werd te gevaarlyk. Met eircusdorp op hei Schuttersveld. XJii de hoogte lijkt het net een stukje Madurodam. (Foto LD/Holvast) Zakelijke zorgen Willy Togni, ex-trapezewerker, zit ook tussen de dieren, evenals zuster Adriane. Enis, de jongste Togni (35), heeft de zakelijke leiding en hy heeft waarschijnlijk de meeste zor gen gehad over het feit, dat de tent by de eerste voorstelling by lange na niet uitverkocht was. sterker, niet voor de helft gevuld. En dat moet. zo zegt het circuskasboek, om de kosten te kunnen bestrijden. Het zal degenen in de mening ster ken, die zeggen, dat Heros na Lei den wegens gebrek aan belangstel ling in ons land „Vlucht" naar Duits land. Inderdaad, de tachtig wagons gaan vrijdagochtend naar Noordryn- Westfalen, maar dat is precies vol gens plan. Een stukje van Duitsland en de Beneluxlanden staan tot en met oktober op het programma van het Italiaanse circus, dat in de win termaanden naar de bakermat te rugkeert. Voor de komende jaren fe er een plan de oversteek te maken naar de Verenigde Staten van Amerika. Dan gaat het dorp voor lange tijd weg uit Europa, dat dorp apart, waar de wc I hier: toilet ten wagen heel hui- i selijk nummer 100 heeft LEIDEN Tijdens de zitting van de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, eiste de officier, mr. R. J. Beer. gisteren te gen een niet ter zitting verschenen 32-jarige tuinder uit Oude Wetering niet alleen een totale geldboete van 150 subs 30 da gen, doch ook een onvoorwaardelijke hechtenisstraf van 14 da gen. Hij kwam tot deze vrij hoge eis, omdat verdachte op fla grante wijze de wapenwet had overtreden. Toen de tuinder met zijn auto door de rijkspolitie voer een routine- i controle werd aangehouden, ontdek- j te deze, dat d'e tuinder in zijn auto een schietklaar pistool met de nodi- j ge munitie als ook een dolk en een ponjaard meevoerde. Voor het bezit hiervan kon hij geen enkele verklaarbare reden aanvoe- j ren. „Een uitermate gevaarlyk bezit, waartegen ten strengste moet wor den opgetreden, aldus de officier in zyn requisitoir. Nadat de kantonrechter op zyn beurt eveneens verdachtes overtre ding scherp had gehekeld, vonniste hy bij verstek met een onvoorwaar delijke hechtenisstraf van 10 dagen en de geëiste totale geldboete en leg de hy de verbeurdverklaring van de in beslag genomen wapens eveneens iin zyn vonnis vast Clandestien Hoewel een 38-jarige chemisch - reiniger uit Amsterdam geen rijbe wijs bezat, kocht hy toch maar al vast een (tweedehands) auto. waar mee hy de weg op ging. Toen hy tydens èèn van zijn eer ste clandestiene ritten vanaf een z.g. vluchtstrook pardoes de rijksweg on der Oegstgeest opreed, kon de be stuurder van een met vrij hoge snel heid achteroprydende auto door een bliksemsnelle uitwijk-manoeuvre nog juist een fikse botsing voorko men. De kantonrechter kwam tot de conclusie, dat de Amsterdammer een ontstellend gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel aan de dag had gelegd. Deze kon hier niets tegen in brengen. Hy had wel bezwaar tegen de bekeuring, die hy ook nog kreeg, omdat het kentekenbewijs niet op zijn naam stond. „Ik kocht die auto daags tevoren en had dus nog geen De Blauwkras vlucht vanaf St Quentin. In concours 177 duiven. Uit slag: 110 H. Moenen. 2-7-9 A. Hou- weling, 34 W. Gysman, 5. W. de Roode. 6. A. Noordermeer 8—7 Han sen. Het Oosten: 1. C. Gijsman. 2 B Singeling, 3. S. Schoeman, 4-7-8 H v. Schaik. 5. J. v. Duuren, 6. C. de Mooy, 9-10 P. Juffermans. gelegenheid het bewijs op myn naam te laten stellen". Waarop de kantonrechter repliceer de: „U mocht niet autorijden, dus voor u geldt geen enkel excuus". Zo dacht de officier er eveneens over. Hij eiste ter correctie van een en ander een totale boete van f 195 subs. 39 dagen. De kanton v^hter wees niet alleen verdachtes verzoek om de nodige clementie van de hand, doch vond de geëiste straf zelfs nog wat te mild. Hij maakte er een totale boete van f 225 subs 45 dagen van. Anti-stop Een 30-jarige winkelier uit Reeu- wijk voldeed nabij het kruispunt LEIDEN Op maandag 18 au gustus omstreeks 10.30 uur vertrekt het Rode Kruis Hospitaalsch'ip J. Henry Dunant" vanaf de kade van de Verenigde Touwfabrieken aan de Zijldyk te Leiderdorp met 73 chro nisch zieken en invaliden uit Lei den en omliggende plaatsen aan boord voor een vakantiereis door de binnenwateren van Nederland. De vaarroute is: Leiden-Gouda- Hellevoetsluis-Bergen op Zoom-Wil- lemstad-Koudekerk aan den Rijn- Leiden aankomst 23 augustus. De reis wordt meegemaakt door de dokter N. D. Verhoef te Leiden als scheepsarts en door M. P. L. Schoon- heim, als geestelijk verzorger, terwijl het verplegend personeel verder be staat uit 1 hoofdverpleegster, 4 ver pleegsters, 24 helpsters en 4 hel pers. Dit gehele personeel heeft zich vrijwillig en belangeloos ter be schikking gesteld voor deze belang rijke taak en bestaat grotendeels uit leden van de Colonnes's van het Rode Kruis Korps der diverse afde lingen. Ook het transport van de gasten naar. en op 23 augustus van het schip wordt verzorgd door colonne leden. SchiestraatNieuwe Offemweg in Noordwyk met zyn auto niet alleen niet aan de „verplichte stop", maar reed daarna met een snelheid van circa 70 km/u door enkele Noord- wykse straten. Ter zitting kwam verbalisant, die zag dat verdachte niet stopte en hem daarna per dienstscooter achterna ging, één en ander nog eens bevesti gen. Desondanks bleef verdachte beide overtredingen categorisch ontken nen. ,Jk stopte wel, als was het maar een luttele seconde en reed met heel wat geringere snelheid dan verbali sant opgaf", verzekerde hy de rech ter. De officier hield zich aan de waar nemingen van verbalisant, acht te beide overtredingen afdoende be wezen en eiste mede. omdat ver dachte geen „blanco strafblad" in zake „snelheidsbeperkingen" had zo wel een totale geldboete van f75 subs. 25 dagen als een onvoorwaar delijke ontzegging van verdach tes rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden. Verdachtes raadsman achtte het bewijs van beide overtredingen al lerminst geleverd (verbalisant kan zich toch ook vergissen) en vroeg derhalve vrijspraak. De kantonrechter was het inzake de bewijslevering met de officier eens en vonniste uiteindelijk met een totale geldboete van f75 subs. 15 da gen en een voorwaardelijke ontzeg ging voor de tijd van 6 maanden j met een proeftijd van 2 jaar. „Voorzichtig" Het excuus, dat een 39-jarige hout- handelaar uit Alphen aan den Ryn aa nvoerde voor het feit, dat hy des De paarden in vrijheidsdressuur leveren een groot aandeel in de wervelende show. (Foto LD/Holvast tijds met zijn auto in Katwijk door een rood stoplicht was gereden, ver baasde het rechtscollege in niet ge- I ringe mate. i Want zo verklaarde verdachte lako- niek: „Ik stopte eens voor een stoplicht terwijl er een andere auto vlak achter mij reed". „De bestuur der hiervan reageerde te laat kwam hierdoor prompt achter op m'n auto met alle schadelijke gevolgen van dien. „Nu reed er toen ik dat stop licht naderde weer een auto vlak achter me. riskeerde ik ditmaal geen botsing en reed door", aldus ver dachtes relaas. Waar hij nog aan toevoegde: „Ik ben voorzichtig ge worden". Rechter en officier konden ver dachtes „tactiek" niet bepaald waar deren De houthandelaar merkte dit even later nog eens nadrukkelijk via het vonnis: f40 boete subs 8 dagen. Brief aan B. en W. heeft resultaat LEIDEN Nog dit jaar krijgen 35 bewoners van de Mahler- straat in Zuidwest van burgemeester en wethouders hun zin: een kinderspeelplaats vlakbij hun flat. LEIDEN De uitdrukking gala-voorstellingheeft geen betekenis, geen inhoud meer, maar is één van de vastgeroeste gebruiken in de circuswereld. De eerste voorstelling van circus He ros in Leiden, gisteravond op het Schuttersveld, had niets gala achtigs. Wat niets afdoet aan de voorstelling op zich. De voor een derde gevulde tent met zes duizend zitplaatsen heeft een wervelende shoiv gezien, die voor al door de perfecte en punctuele afwerking boeide. De regie is uitstekend. Het showorkest prima, maar loei hard begint precies op tijd en met show. De grote piste ivordt ten volle benut, een batterij van spotlights wordt op de juiste wij ze gebruikt. Een circus is een „dierenspul"Heros begint met paarden twaalf walsende pa ren en eindigt met olifanten, dertien kolossen, die ook dansen, zij het minder elegant. Vandaar de combinatie met balletmeisjes. De dierennummers zijn goed ver deeld: het leeuwennummer vormt de halve finale. Jean Mi chon laat zeven Berberleeuwen springen en liggen, en dat laat ste lijkt het moeilijkst Wat verwacht men meer in een circus? Hogeschool. De familie Togni tekent ervoor. Trapeze- werk. De Cordona's gaan ervoor in de nok. Enzino viel gisteravond in het net, maar revancheerde zich met een driedubbele salto. Clowns. Ze zijn er steeds als tus- sennummers. Muzikale clownerie van de bovenste plank levert Ru- di Llata. En natuurlijk is er een auto, die helemaal uit elkaar ploft. Werk in de piste. Te overr een knap rijwielact van de Biasi- ni's, koorddansen en ander even- wichtswerk van Armando Ellea- no, jongleerwerk, salto's van de Johjis en zeven Marokkanen in een pyramide op twee voeten. Show tenslotte. Die is er bij de opening in de vorm van een wilde tarantella, later met de lamp van Aladin. Een beetje bloot, een beetje seks. Het zijn allemaal in grediënten voor een als geheel imponerende circusvoorstelling zonder grote hoogtepunten. Letterlijk hoogtepunt uit de pauze: een elektricien klom bui tenom in de top om de „o" van „Heros" te laten branden. FLORENCE <GPD» Het geschil tussen de volgelingen van de pro gressieve pastoor Don Mazzi van de wijk Isolotto te Florence en de aarts bisschop van die stad. kardinaal Florit, sleept zich voort. De aarts bisschop heeft voorlopig een andere pastoor benoemd, die de mis in de kerk van Isolotto moet opdragen, maar de mensen weigeren de dien sten te bezoeken zolang Don Mazzi nog niet in al zijn rechten is her steld. Kardinaal Florit heeft intus sen verboden kerkdiensten te hou den op het grote plein voor de kerk van Isolotto en hij dreigt zelfs ie dere geestelijke die daar een mis zal opdragen te zullen schorsen. Er zijn echter geestelijken, die zich dit dreigement niet aantrekken. Ver leden week zondag nog heeft Don Bruno Borghi er de mis gelezen. Hij maakte daarbij gebruik van een veldaltaar. Aan de Noordzijde van de Mahler- straat, ten oosten van de Handel- straat komt een zandbank benevens een klimrek, dat in het gras wordt geplaatst. Zeer binnenkort wordt de aanleg ter hand genomen. In maart van dit jaar schreven 35 Mahlerstraatbewoners aan B, en W. of dit college in overweging wilde nemen een zandbak en eventueel een klimrek voor de kleuters aan te leggen by hun flat. Op korte af stand bij de Brahmslaan was wel een kinderspeelplaats, maar, zo schreef men gezamenlijk, in ver band met het drukke verkeer op die laan was deze niet zonder gevaar te bereiken. „Zodoende dit verzoek aan u in de hoop dat u onze kinde ren een zandbak en wat klimwerk kunt bezorgen", aldus tekende de Mahlerstraatbewoners in hoopvolle afwachting. B. en W hebben de redelijkheid van het verzoek en de mogelijkheid van de aanleg laten uitzoeken. Er bleek stedebouwkundig en findneieel (geraamde kosten plm. f 10.000» een mouw aan te passen. Dezer dagen hebben B. en W. de Mahlerstraatbe woners allemaal een briefje ge stuurd over de goede afloop. LEIDEN Het bestuur van de Cunera-Stichting heeft met ingang van 1 augustus benoemd tot hoofd van de Sint Pancras-school voor buitengewoon onderwijs aan jon gens, Boerhaavelaan 298 in Leiden de heer W. J. G. de Grood, die tot genoemde datum als onderwijzer aan deze school werkzaam was. (ADVERTENTIE) 5 augustus 1969 TWEEDE KLASSE prijzen van f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 68 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 69 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 130 f 100 zijn gevallen Op nummers eindigende Op: 021 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 231 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 270 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8140 een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer: f 2000 is gevallen op het nummer: f 2000 is gevallen op het nummer: f 2000 is gevallen op het nummer: f 2000 is gevallen op het nummer: de prijs van f 5000 is gevallen op het nummert f 50000 is gevallen op het nummer: de extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie h op het nummer: en de troostprijs van f 2.000 op nummer: van elk van de andere series. 034241 073680 006616 068616 079144 055454 066430 037963 037963

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3