legenbui redt Okker Swift-renner Cees Schijff (26) overleden Verzoening met Post Brit Roger Taylor gaf in eindstrijd uitstekend partij Janssen slaat jaar over Rini Wagtmans grootste winst: KNMV BERISPT TWEE RENNERS luid duur verkocht roeiende temperatuur ego in dubbelspel eel beter verweer Okker verdiende 13.000 gulden Tijd ens Ronde van Kortenhoef Gimondi niet naar Zolder ANDAG 4 AUGUSTUS 1969 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze tennismedewerker mr. Frank Bonte) (LVERSUM Js de partij zaterdag zou zijn uitgespeeld," zei vader Okker gis- a na afloop van de door zijn zoon gewonnen finale herenenkel- in het clubhuis van de HLTC, „dan had ie 'm op z'n broek ge- Tom Okker glimlachte zuinig bij de opmerking van Okker sr. {er (Taylor) kon ook niet best meer uit de voeten," merkte hij ,bij de stand 43 voor mij zei hij bij het wisselen van speelhelft het, als we een beetje geluk hadden, binnen enkele minuten zou [regenen." Maar Nederlands tennisidool wilde toch wel aan zijn dubbelpartner Piet van Eijsden toegeven dat hij dankbaar de n voelde neerkletteren op zijn door de zware strijd tegen zijn ga-prof zeer vermoeide lichaam. ,ylor was de finale ingegaan met de vaste wil zijn huid heel te verkopen. Hij trok zich er niets van aan dat Okker dadelijk zijn service brak en dat na 20 nog eens herhaalde. Men zag ngelsman groeien in zijn verzet tegen Okkers tempospel. Steeds r werd deze getroefd door verraderlijk schuine backhandpas- 5, door de met geweldige topspin geladen linkse forehand van breedgeschouderde opponent („Na die ruzie van mij in Berlijn Bob Hewitt denkt iedereen dat ik mijn sportcarrière als bokser begonnen. Daar is geen woord van waar. Hoe komen ze aan het aal?" aldus Taylor). Het werd 44 en 54 voor de Brit. Zwoe- en ploeterend met, dat dient gezegd, over het algemeen betere ersing van de backhand (in tegenstelling tot die vain Taylor. 1 gesneden als topspin geslagen) hield Okker zich staande en ïtpunt tegen op 87 voor Taylor brak hij diens service, 98 en t betekende niet, dat Okker het verschil in klassering op de Idranglijst nu kon gaan demonstreren. Van de perstribune kreeg >r een bemoedigend knikje van zijn vrouw („Ik ben nu vijf lden getrouwd en of het daaraan ligt, ik weet het niet, maar ik reel beter gaan spelen," zei de donkere Roger na zijn winst op js), evenals Okker van zijn Anne-Marie; en in een broeiende eratuur zetten de twee gladiatoren zich weer in postuur voor ■weede bedrijf. Hoe warm het was bleek o.m. uit het strijdver- want de zoveel energie-vragende service-spellen van zowel r als Taylor gingen met grote regelmaat verloren. Okker na Taylor na 42, na 55, Okker na 65, Taylor na 76 en ten- door Okker na 7—8. In de derde set ontwikkelde zich een slo- b slijtageslag, die na wederzijdse wonderbaarlijke reddingen en inzinkingen Tom Okker op 54 bracht. De regen maakte toen iet ondanks ups en downs, of misschien juist daarom, boeiende rit een onverbiddelijk einde. Gisteren had Okker nauwelijks ïalf uur nodig om de titel te veroveren, waar hij zaterdag met twee uur hard werken de basis voor had gelegd: 108, 79, 6—4. De winst van de zo belangrijke derde set (het is de vraag cker de 54 voorsprong zaterdag zo gemakkelijk zou hebben pnd) vergde precies vier services. ben niet zo erg gelukkig," zei Taylor, een zege op Okker zou eslist goed van pas zijn gekomen. Dan had ik voor volgende ooien een betere plaatsing gekregen. Enfin, als we het dubbel linnen, ga ik niet helemaal met lege handen hier weg." Dat »n van het dubbelspel leverde de twee profs geen enkele moei- iid op. De Tsjechen Kodes-Kukal, die zich op verrassende wijze de Zuidafrikanen McMillan en Maud hadden gewerkt, kregen (e kans om, zoals zij dat tegen laatstgenoemd duo hadden ge- naar een top toe te werken. Taylors constant, sterk serveren lide volleren en Okkers briljante flitsen zetten het Tsjechische al van meet af onder zware druk. les mocht dan in de derde set een opleving krijgen (hij daverde >p een hoge diepe volley van Okker een onwaarschijnlijk snelle land schuin en onbereikbaar over het net, een juweeltje), ver- an een 43 voorsprong kwamen hij en de beer Kukal niet. mor sloot de combinatie Okker-Taylor te goed. Zo spelend als steren deed lijkt de Engelsman ons voor Okker een even goede èt betere dubbelpartner dan de Amerikaan Marty Riessen. jmd zal dan ook kunnen ontkennen dat het in de finale heren- il Taylor was die domineerde (63, 62, 6^-41. ,dy Groenman verscheen niet in de finale. Tegen Kerry Melvil- Australische no. 2, kon zij het gemis aan tempo op haar fore- niet afdoende compenseren. De sterke aanval van Melville, Ittig draafstertje dat herinneringen oproept aan Lesly Bowrey- Jr, richtte zich overwegend op die forehand. Duidelijk kwam k tot uiting dat Trudy Groenman in lange tijd geen intematio- wedstrijdspel meer heeft gehad. jn zij in de tweede set wat aan het slagwerk van de Australische fewend, organiseerde de Groningse haar verweer veel beter en flaad slaagde zij erin om de aanval van Melville te troeven. Niet ènde echter om setwinst te realiseren: 61, 64 voor Melville, bale werd betwist door Melville en Krantzcke. Het werd een [rijd die de aandacht van de kijker doorlopend gevangen hield, tkend was de opzet van de aanval, de twee Australische rivales 6n het net zonder enige schroom, met diepe, het veld openma- drives van zowel back- als forehand. Melville liep beter dan )gbenige, stevig gebouwde Krantzcke en dat gaf in de derde set >orslag: 6—2, 3—6, 6—3. Samen wonnen de finalistes het Sdubbelspel van de Australisch-Zuidafrikaanse combinatie ay-Walkden: 16, 64, 63. HILVERSUM (ANP) Tom Okker is letterlijk en figuurlijk de grote winnaar geworden van de internationale tenniskampi oenschappen in Hilversum. Van het totale prij zenbedrag van 7.210 dollar (26.000 gulden) sleepte hij bijna de helft weg, n.l. 3.540 dol lar: voor zijn overwinningen in het herenenkelspel (3.000) en in het herendubbelspel (500) en zijn plaats in de halve finales van het gemengd dubbelspel (40). Aange zien het gemengd dubbelspel niet kon worden voltooid, besloot de toeniooicommissie aan de drie koppels die de vierde ronde be reikten 80 dollar te betalen en aan de twee paren die hun wed strijd uit de derde ronde nog moesten spelen 60 dollar. Het restant van het Hilversumse prij zenbedrag werd, voor zover het professionals of geregistreerde spelers of speelsters betreft, ver dienddoor: Taylor (1530 dollar), Kodes (600). Zed,nik (400), Kerry Melville (365), Karen Krantzcke (215). Kukal (200), Pat Walkden (105). Trudy Groenman (59), Maud. Irena Procter en Barclay (40). McMillan en Francis Tay lor (30) en Helen Gourlay (25). Tom Okker met de kampi oensbeker, die hij verwierf na zijn moeizame vier-setszege op de Engelsman Roger Taylor. PUTTEN (ANP) Jan Janssen heeft besloten zich terug te trek ken uit de ploeg voor heit wereld kampioenschap op de weg voor pro fessionals, dat zondag in Zolder (België) wordt gehouden. De Put- tenaar nam dit besluit na de Ronde van Maarheze die hfj zondag wel uitreed, maar waarin hij het op nieuw bijzonder moeilijk had. Janssen, die na de Tour de France ziek thuiskwam en bijna een week in bed had gelegen, was ook zater dag in de Ronde van Kortenhoef ge start om zijn conditie te testen. Maar ook daar had hij alleen ten koste van veel inspanning ruim honderd kilometer kunnen mee draaien. Toen Janssen na de Ronde van Maarheze afstapte, stond zijn besluit vast. „Het is beter dat ik maar afzeg. Want wat heb ik eraan wanneer ik in Zolder na 150 kilo meter zou moeten afstappen. Dan kan ik beter een jaar overslaan", zei de teleurgestelde oud-wereld kampioen die de zelfde avond nog de KNWU in kennis stelde van zijp beslissing. Janssen zal nu in de ploeg hoogstwaarschijnlijk worden vervangen door de Limburger Jan Harings, die enkele dagen geleden plotseling als eerste reserve werd op gevoerd. Intussen is het vrijwel zeker dat Jan Janssen weer voor een jaar zal bijtekenen bij BIC, welk merk on danks alle geruchten na de Tour toch doorgaat. Het zou de bedoeling zijn dat Jan Janssen en de Spaan se klimspecialist Luis Ocana (dit jaar tweede in de Ronde van Spanje maar in de Tour uitgevallen na een zware val) de „vedetten" in de ploeg worden, die aangevuld wordt met voornamelijk jonge Fransen. In elk geval zullen Jacques Anquetil en Lucien Aimar geen nieuw contract van BIC krijgen. Zwemmen Nancy Spitz, een zusje van de wereldrecordhouder op de vlinderslag Mark Spitz, veroverde bij de Maccabiah-Spelen in Tel Aviiv een gouden medaille op de 400 meter vrije slag. Haar tijd: 4.42.5. Mark Spitz zelf won de 100 meter vrije slag in 52.9 sec. LEIDEN De 26-jarige amateur wielrenner Cees Schijff uit Rijns burg, lid van de Leidse Ren- en Toervereniging „Swift-combinatie" en tuinder van beroep, is zater dagmiddag in de Ronde van Kor tenhoef onwel geworden en over leden. In bestuurs- en renners kringen van „Swift" heerst door dit plotseling verscheiden van een sportief en sympathiek lid grote verslagenheid. De wekelijkse rit voor de zomercompetitie werd zon dag dan ook afgelast. Onder zijn strijdmakkers was Cees Schijff door zijn joviaal en kame raadschappelijk optreden bijzon- ROME (ANP) Felice Gimondi zal niet deelnemen aan het wereld kampioenschap op de weg, dat 10 augustus aanstaande in Zolder wordt gehouden. Mario Ricci, de ploegleider van het merk waarvoor Gimonidi rijdt, heeft de oud-kam pioen van Italië geen toestemming gegeven. Reden daarvan is dat Gi mondi geweigerd heeft uit te komen in de Trophee Matteotti, die zondag in Pescare werd gehouden. Deze wedstrijd zou dienen als een laatste test. Men heeft weinig vertrouwen in1 de vorm van de Italiaan, die in sleohte conditie uit de Tour de Fran ce is gekomen. Zwemmen Johan Schans is tweede geworden in een zwemmara- thon in Roberval (Canada). Win naar van de 40 km lange zwemwed strijd, die bijzondler zwaar was door stormachtig weer, werd de Argentijn Iglesias, die daarmee ruim 11.000 gulden in de wacht sleepte. Sohans had aanvankelijk de leiding, maar finishte tenslotte een half uur na de winnaar, die een tijd maakte van 9 uur en 32 minuten. der populair. Ook de trouwe kij kers bij wielerkoersen hadden veel waardering voor hem, omdat hij door zijn aanvallende manier van rijden steeds voor strijd en span ning zorgde. Schijff moest het doorgaans van een ontsnapping hebben om tot succes te kunnen komen, want in een eindsprint was hij veelal kansloos. Het vorige jaar kwam de Rijnsbur ger in de voor hem ditmaal zo dramatisch verlopen Ronde van Kortenhoef als tweede door de fi nish. Hij wilde ook nu weer goed voor de dag komen. Slingerend De strijd was nauwelijks een kwar tier aan de gang, toen Schijff aan clubmakker Jan Zwaan vroeg om hem vast te houden, omdat hij zich niet goed voelde. Slingerend over de weg werd Schijff door om standers opgevangen. Toegesnelde EHBO-ers en een in allerijl ge waarschuwde dokter hebben nog geprobeerd om hem door mond op mondbeademing te redden, maar voor Schijff bleek geen red ding meer mogelijk. Volgens aan wezige familieleden had de Swift- renner de laatste tijd veel last van benauwdheid. Zijn clubmakkers Cees van Amster dam, Jan Zoons en Jan Zwaan hebben na het gebeurde de wed strijd die geneutraliseerd was om de ambulance op het parcours te laten niet meer hervat. Andere renners waren totaal on kundig van de ernst van de situa tie. Voor het dit seizoen 50 jaar be staande „Swift" is Schijff de twee de renner die tijdens een wedstrijd om het leven is gekomen. In 1958 verongelukte de veelbelovende Reinier Riethoven in de „Acht van Chaam" door een val. Cees Schijff laat een vrouw en twee kinderen achter. Het einde van het damesen kelspel in Hilversum-1969Karen Krantzcke (links) wenst Kerry Melville geluk met haar overwin ning. KORTENHOEF (GPD) Het verhaal van de (prof) ronde van Kortenhoef is het verhaal van de vete tussen Peter Post en Rini Wagtmans. Twee dagen vóór „Kortenhoef" was die onenigheid ontstaan: in de rit om een finaleplaats in de prof achtervolging tijdens de nationale baankampioenschappen in Amsterdam. En die onenigheid bepaalde voor een belangrijk deel het „gezicht" van de koers van 120 kilometer afgelopen zaterdag. Post ging, zij het na enige aarze ling, overstag. Uit de wereld was l daarmee de ruzie. I Voor Rini Wagtmans was dat, de j grootste winst van „Kortenhoef'De verzoening met Post moet hem nog veel meer voldoening hebben ge schonken dan de behaalde overwin ning, al was het een fraaie zeae. Een overwinning van een ploegtak- tiek. Want de winst van Wagtmans was helemaal niet zo'n zekere zaak toen de kopgroep van zes renners het laatste rechte eind op. kwam stuiven. In die groep zaten spurters, eerder méér dan minder rap dan Wagtmans. Caballero's Harry Stee- vens en Peugeots Gerben Karstens met name. Maar Steevens en Kar stens kwamen er niet aan te pas. j dank zij Jos van der Vleuten. Wagtmans gunde Post geen meter en stuurde vazallen op de lange Amstelvenea- af wanneer deze uit ae hoofdmacht probeerde weg te komen. En Post? H[j beschikte op het be slissende moment niet over (vol doende) „ordebewaarders" om Wagtmans weggesprongen met een groep van vijf terug te ha len. Eerzuchtige Rini uiit Sint Wil- lebrord had geprofiteerd van een kort moment van verslapping van Post's aandacht. Dat leverde hem na 120 kilometer stevig koersen in een voor mooi veel te hoge temperatuur de vette premie van duizend gulden voor de eerstaankomende op. Maar het verhaal van de (prof.)- ronde van Kortenhoef is ook het verhaal van de verzoening tussen Peter Post en Rini Wagtmans. Toen de vele duizenden, die ondanks de hitte toch nog waren gekomen, al lang waren weggestroomd, klampte Wagtmans (de „liefhebber" onder de profcoureurs) de heerser van de winterbanen aan. Het gebeurde daar. waar gewacht moest worden op het verdiende geld: op de par keerplaats van een uitpuilende ont spanning. Daar bekende de jonge Wagtmans tegenover de al veel meer ervaren Post, dat hij zich had laten ophitsen, dat hij het allemaal niec zo bedoeld en gewild had. En ook „De Vleut", ploeggenoot van Wil lem 2/Gazelle-rijder Rini Wagtman liet kort voor de finish een gat val- len, dat de op winst azende Kar stens en Steevens met geen moge lijkheid meer konden overbruggen Van der Vleuten liet de sprint om de eerste plaats over aan zijn stal- genoten Wagtmans en Van der Flaes. Dat Wagtmans die spurt won, I verbaasde geen mens, Steevens, na het verhes en na de 1 douche: „Dat ik dit verloren heb. i Ik begrijp het nu nog niet" En ARNHEM (ANP) Jan Huberts en Han Leenheer, de twee inter- iationale startbewijshouders van de Koninklijke Nederlandse Motor ijders Vereniging, die op de hoogte waren van de ontvreemding van e Suzuki-racemotor uit het automuseum van Leidschendam, zijn estraft met een berisping door de centrale sportcommissie. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat beide internationale jders min of meer bij toeval op de hoogte kwamen van de identiteit an de dader. Omdat zij met de betrokkene bevriend zijn, hebben zij em niet bij de politie aangegeven. De centrale sportcommissie zegt egrip te hebben voor deze motieven van menselijke aard. doch is nderzijds van mening dat het hier een zo ernstige zaak betreft, dat ie renners mededeling aan de politie of de KNMV hadden moeten doen. Karstens: „Be dacht en- goed aan i te doen het wiel te pakken van Steevens. Dat was de meest gevaar lijke voor de eindsprint. Ik zat hardstikke lekker en rekende er we! een beetje op in de laatste meters over Steevens heen te kunnen ko-1 men. Maar toen liet Van der Vleuten ineens dat gat vallen en konden Harry en ik het wel vergeten Mijn i moraal was op slag verdwenen De kopgroep met inhoud ontstond goed twee uur na het startschot Daarin zaten Van der Flaes, Wagi mans, Karstens, Steevens en Daan Holst. Later wist zich daarbij Jos van der Vleuten te voegen. Van der j Vleuten, hard op weg naar een top in het naseizoen, zei na afloop: „Ik begin er lekker in te komen. In het naseizoen zal ik m*n slag moeten slaan. Misschien de Ronde van Ca- telonië, wie weet Parijs-Tours. Van i der Vleuten wil laten zien dat hij i „er nog helemaal is" na zijn schor- slng wegens dopinggebruik vroeg in Rini Wagtmans (links) gaat de Ronde van Kortenhoef win nen. Rechts op de foto stalge- noot Van der Flaes. het seizoen. Ook in Kortenhoef had hij een belangrijk aandeel in Wagt mans' winst door Karstens en Stee vens tot twee kanslozen te degrade ren. Lachend zei hij na de geslaagde truc: „Ik hoefde niet te proberen die spurt te winnen. Dat kon ik be ter aan Rini overlaten, want die is veel rapper. Het leek me daarom beter een gat te laten vallen, zodat Steevens en Karstens geen bedrei ging meer konden vormen". Uitsla» 1. Rini Wagtmans 2.45.0; 2. Julien van der Flaes z.t.; 3. Steevens z.t.; 4 Van der Vleuten z.t.; 5. Karstens zt; 6 Holst z.t.; op 41 seconden: 7. De Groot; 8. Harings; 9. Otten- bros; 10. Vianen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7