^Leiden op 35 meter hoog Met begrip en eerbied zoeken naar vrede" Stekelige corsodag CDl nam gesloten tv-circuit te baat „Belasting" *a als statief voor foto's LD-Holvast IJiiSÉyg 1 ''«««llll IBIIIIIII lllllllll IIH9II1I lllllllll lllllllll Ril I ïH f -•JÈ- Raam sloeg stuk tegen een auto Ziekentransport per helikopter Op zebrapad aangereden Kerkelijk Leven Paus terug in Rome (Castel Gandolfo) Postduivennieuws Gestolen auto vernield teruggevonden US MAANDAG 4 AUGUSTUS 1990 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 JVl rd 3 3pr m. ezi| ove 3 n 1 d. lur 8-1 1 LEIDEN De belastingis hoog, het gebouw op het Sta- tionsplein in Leiden wel te verstaanOnze fotograaf Jan koos het als statief voor enkele overzichten van de lslcstad. Vanaf het winderige dakterras op 35 meter hoogte heb je een riant uitzicht op stad en ommeland. De fotograaf nam al- 7 elereerst het Stationsplein zelf in de zoekerwelke foto wij eer- t.[der hebben gepubliceerd. Vandaag enkele andere beelden. Op de foto boven: de woningcarré aan de voet van de achterzijde het belasting gebouwdat zich in deze hoek bij de splitsing J. van de spoorlijnen naar Den Haag en Alphen aan den Rijn als ng een Madurodam. voor het oog ontrolt. De andere foto's geven enerzijds een blik op de oude stad met de Morssingel in het hart en het zinken dak van „Volkenkunde" als meest in het oog springend detail, en anderzijds een kijkje op nieuwbouw in het Morskwartier met op de voorgrond een garagecomplex in aanbouwdaarachter een aantal koopwoningen aan de Vondel- laan, afgesloten door de hoogbouw aan de rand van het enige gedeelte in Leiden, waar momenteel woningbouw wordt ge pleegd. In het Leidse wonend mag je het bloemencorso niet missen en dus zaterdag erop uit, met vrouw en kinderen, ondanks de warmte. Het bos van Wij- ckersloot, dichtbij de corso route in Oegstgeest, leek ons een koel plekje om enkele uren vóór het bloemrijke jeest te vertoeven. Het was het ook en het was er tevens opval lend stil. Geen wonder! Eén wespensteek vestigde de aan dacht op een ware wespen- plaag en het was zó hevig, dat we de zonnige en stoffige weg opzochten. Een terras bracht verkoeling. Hier het corso afwachten? Je kunt met één gezin toch niet het hele horeca-tekort over dit seizoen goedmaken? Ver der dus. Naar de Leidse Hout. ook een goed uitgangspunt voor het corso. Het was er stil en dat gaf te denken. Op het grote grasveld helemaal in het midden één zonnende juffrouw. Alle ban ken leeg bijna. En dat op za terdag. Even bleef het rustig. De limonade bleef veiligheids halve in de fles, de snoepjes in de tas. Alleen een paar chips. Wespen houden immers niet van zout? Vergeet dat maar. Eskadron na eskadron vloog aan. Dan maar in het gras langs de sloot, vol met vuil weliswaar en een stank verspreidend, zo als alleen sloten in de Hout in de zomer dat doen Geen wespen ditmaal, maar wel mieren en ze bevolkten met een alles wat een mens op een hete dag bloot geeft. Naar huls, de bloemen laten barsten? Een stoepje bracht uitkomst, een schaduiurijk plekje in de tuin van de Leid se analistenschool op de Rijns- burgerweg, waar de directeur „wegens omstandigheden" zijn spreekuur ditmaal niet hield. Eén van onze stadsredacteu- ren is hem er dankbaar voor En de bloemen waren mooi. Dat vonden gelukkig ook de wes pen, die de meeste kijkers waarschijnlijk niet eens heb ben opgemerkt. Wij wel. We waren erdoor geprikkeld. 'Van onze correspondent) BONN (GPDi Een nieuwe vorm van verkiezingspropaganda bij de Christendemocratische partij in W.- Duitsland houdt de gemoederen be zig. Begin juli hield kanselier Kiesin- ger. die voorzitter van de CDU is, over een gesloten televisie-circuit vanuit Essen met 5.000 betalende toe schouwers in vijf plaatsen een toe spraak. Het plan van het gesloten circuit kwam van een vrij onbekend reclame-bureau uit Düsseldorf, dat zich de praktijken bij de Amerikaan se verkiezingen herinnerde. In elk van de vijf plaatsen hadden CDU-officials een aantal „betrouw bare" partijleden uitgezocht, die om de beurt een vraag mochten stellen, die dan door de kanselier beantwoord werd De vragenstellers werden op de schermen niet zichtbaar. Alleen het hoofd van Kiesinger verscheen in de vijf zalen op zogenaamde eidofoor- wanden met een afmeting van 6 bij 8 meter. Het bleef daar een uur zicht baar, dat was de gehele duur van de uitzending, direct overgezonden van uit de hal in Essen. Het gesloten circuit-project is in feite een capitulatie voor de onzeker heden waarmee de laatste jaren iede re politicus een podium beklimt. Of hij door de rotte eieren of tomaten, dan wel doof van het niet eindigende geschreeuw of wenend van het traan gas de zaal zal moeten verlaten, staat van te voren nooit vast. Vooral Kie singer is telkens weer het mikpunt geweest van felle protesten onder de studenten, die zich onder zyn gehoor hadden gemengd. Het nieuwe project kan echter niet gedurende de gehele verkiezingscam pagne voor de bondsdagverkiezingen tot en met 28 september worden ge bruikt. Daarvoor is het te duur. Het uurtje uit Essen kostte de CDU onge veer 100.000 mark. Dat betekent by de kijkdichtheid van 5.000 zo bere kent men een bedrag van 200 mark LEIDEN Een Leidse automobi liste kreeg de schrik van haar leven, toen zaterdagmiddag omstreeks twee uur in de Van der Werfstraat een compleet raam tegen haar wagen te pletter sloeg. Het raam bleek afkom stig van het voormalige St. Agnes- Lyceum, dat door een rukwind uit zijn sponningen was geraakt. De au to werd aan de voorzijde zwaar be schadigd, maar persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. De brandweer heeft later op de avond nog enkele andere losgewaai de ramen aan de achterzijde van het oude gebouw moeten vastzet ten. LEIDEN Op het universitaire sportveld achter het Academisch Ziekenhuis is vanochtend omstreeks half tien een helikopter geland. Het «Nederlandse) toestel had een pa- tiën uit West-Duitsland aan boord, die met spoed naar de afdeling neu- ro-chirurgie moest worden vervoerd. Kort na de landing steeg de wentel wiek weer op. LEIDEN Een 56-jarige inwoon ster van Leiden kreeg een hoofd wond, toen zij gistermiddag omstreeks twee uur tijdens het oversteken van het Stationplein door een personen auto werd geschept. De autobestuur der, een 20-jarige inwoner van Ha- zerswoude, had de voetgangster, die bij het oversteken gebruik maakte van een zebra, te laat opgemerkt. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. NED HERV. KERK Benoemd tot medewerker van het Nederlandse Bijbelgenootschap (af deling verbetering van het bijbelge bruik) W. C. Verstoep te Assen. Be dankt voor Hollandsche Veld C. Ba tenburg te Vriezenveen, voor Nieuw- Buinen A. K. van de Schoot te Ap pelscha. Aangenomen naar Oudega P. Vroegindeweij, kandidaat te Delft, die bedankte voor Meeteren en Est en Nes. GEREF. KERKEN Benoemd tot leraar-pastoor aan de christelijke opleidingsschool voor I onderwijzers te Sneek, A. J. van Ny- en te Terzooi. Beroepen te Overschie K. J. Aerwert te Balk. Aangenomen naar Delft als studentenpredikant J. van Drie te I Leiderdorp, naar Koudekerk a. d. Rijn, H. J. Swierts te Enkhuizen. Bedankt voor Drachten P. J. Wes- terneng te Bameveld. GEREF. KERKEN vrijgemaakt) i Bedankt voor Nijkerk B. van Riet I te Bolnes. GEREF GEMEENTEN Bedankt voor Barneveld Christiaan I van de Poel, te Ierseke, voor Rotter- I dam-IJsselmonde, J. van Haaren te I Amersfoort. per hoofd. De CDU had overigens op grotere belangstelling in de zalen ge rekend. Juristen vragen zich nu echter af of de methode van het gesloten cir cuit niet in strijd is met de monopo lie-positie die de televisie-instituten in de Bondsrepubliek hebben. Daarbij opent het ongekende mogelijkheden voor elke vorm van propaganda, ten goede of ton slecht*. De Parijse modeweek is voor bij. Vooral Cardin heeft de geest- drift weten op te wekken. Hier één van zijn mantelensembles met mini-jurk. Tito en de Balkan Presiddent Tito van Joego-Slavië heeft gepleit voor samenwerking tussen Balkan- landen, maar hij heeft tegelijkertijd het naburige Bulgarije gewaarschuwd dat „iedere aanval op Macedonië" een aanval op Jogeslavië is". Tito sprak in de Macedonische hoofdstad Skopje ter gelegenheid van het feit dat Macedonië 25 jaar een staat bin nen de Joegoslavische statenbond werd. Na de Tweede Wereldoorlog bleef Macedonië, dat al eeuwen lang een twistpunt tussen Bal kan-staten was. het belangrijkste geschilpunt tussen Joego-Slavië en Bulgarije. El Salvador teruggetrokken El Salvador zou gereed zijn gekomen met het terugtrekken van haar troe pen uit Honduras. Dit hebben waar nemers van de Organisatie van Ame rikaanse Staten «OASi bericht. De OAS-waarnemers hebben echter als gevolg van het slechte weer nog niet het gehele front kunnen inspecteren. ROME (AP) Paus Paulus is zaterdagavond per vliegtuig in Rome teruggekeerd van zijn bezoek aan de Afrikaanse staat Oeganda. Het toestel waarmee hij reisde, landde ongeveer kwart over elf op de luchthaven Fiumicino. Voor zijn vertrek maakte de Paus nog bekend, dat het Vaticaan 200.000 dollar beschikbaar zal stellen voor de opleiding van godsdienstonder wijzers voor Afrika. Voorts zal er een fonds komen om de ontwikke ling van de bevolking van geheel Afrika te bevorderen. De Paus zei, dat hij daarvoor een zo ruim moge- .lijke gift zal schenken. Na zijn aankomst op de luchtha ven Fiumicino legde de Paus in een korte toespraak nogmaals de nadruk op het „missionaire karakter" van zijn reis. Hij zei, dat hij de „zich in gisting bevindende volkeren van Afrika" dringend had verzocht met onder ling begrip en eerbied te zoeken naar het uit de weg ruimen van de nationale- en rassenverschillen en te streven naar vrede, naar innerlijk en uiterlijk evenwicht, naar een blij vende vooruitgang volgens plan, die met taaiheid moet worden opge bouwd. „Het geestdriftige antwoord van de bevolking heeft ons duidelijk ge maakt, dat onze o nderneming niet voor niets is geweest." aldus de Paus. Van de luchthaven is Paus Paulus daarna teruggekeerd naar zijn zo merverblijf in Castel Gandolfo. Eenheid De laatste dag van het bezoek van de Paus was geheel gewijd aan religieuze ceremoniën. De Paus, die een brede strohoed op had en een rood gewaad droeg, werd naar het heiligdom by Namun- gongo gereden. Hier zei de Paus tot de menigte van ongeveer 20.000 mensen onder meer: „In de oecumenische geest van de martelaren kunnen wij onze geschil len niet tot een oplossing brengen door opnieuw beschouwen of het op nieuw beoordelen van het verleden." „In plaats daarvan moeten wij er op vertrouwen dat ons nieuwe kracht zal worden gegeven om ons naar ons doel te leidenzodat wij, in gehoorzaamheid aan onze gemeen schappelijke Heer de genade van de eenheid mogen ontvangen." De Paus heeft zich zondag in enthousiaste bewoordingen uitgela ten over zijn ervaringen in Oeganda waar volgens zijn zeggen nonnen van vreugde dansten en de kerk gangers urenlang op hun trommels sloegen. Enthousiast De Paus vertelde Italianen en toe risten tijdens zijn gebruikelijke ze gening op zondag in zijn zomerver blijf in Castel Gandolfo: „Er was een waardigheid, een ernst en een respect tydens de godsdienstoefe ning die we hier vaak missen." Hy verklaarde, dat hij letterlijk door mensenmenigten was belegerd tij dens zijn verblijf in Oeganda en zei, dat het godsdienstig enthousias me er enorm en spontaan was. Leidsch Postdui venclubWed vlucht vanaf St. Ghislain. In con cours 190 duiven. Uitslag: 1. W. v. d. Nieuwendijk, 2. W. v. d. Hoogt, 3, 8 W. Onstenk, 4. A. Flippo, 5. J. van Alphen. 6, 8. 10 P. H. v Zonneveld. 9. J. Laterveer. LEIDEN SASSENHEIM Het moet voor de Leidse eigenaar een nare gewaarwording zijn geweest, toen zyn gestolen auto, vernield, in Sassenheim was aangetroffen. De Leidenaar had direct na ve missing van zyn wagen aangifte t de politie gedaan. Deze verwees he later door naar Sassenheim. Op d oprit van het Klinkenberg-viaduct ir. Sassenheim was zyn wagen gevon den: tegen een lichtmast en geheel vernield. Een patrouillerende wagen van de Rijkspolitie had de auto daar aangetroffen en het vermoeden dat men met een gestolen wagen te ma ken had, bleek juist te zyn. Amerikaanse rechter treden af e president en een raadsheer van et hooggerechtshof van de Ameri- aanse staat Illinois hebben hun ont- ,lag genomen, nadat een speciale commissie tot de conclusie was ge komen. dat zij zich op financieel ge bied aan „onfatsoenlijke daden" had den schuldig gemaakt. De twee rech ters, Roy Solfisburg en Ray Kling biel. verklaarden niets verkeerd te hebben gedaan en zij bestreden dan ook de bevindingen van de commis-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3