^rijse wintermode is bijzonder agressief Jw Leidsch Dagblad Brief was nodeloos krenkend" mee op vakantie Camping op Texel ontruimd I c or Yves Saint-Laurent geen applaus van Romy Schneider Niet flatteus rr warm Conflict tussen advocaat en kantoor Blaisse Prof. v. Binsbergen advocaat-generaal in Leeuwarden WANDELEN LANGS HET STRAND Wim Sinke op vijfde plaats Mr. Van Wijk in kort geding drs. Weinreb: CRI DE COEUR VREEMD SDAO 39 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T grote reverkragen en de met zwarte pailletten geborduurde avondpyama's ook nu weer een belangrijke plaats i innamen. Hield het huis Read de rokken voor overdag wel twee handbreedtes boven de knie, voor 's avonds kwa men ze slechts een paar centimeter boven de grond. De Haagse couturier Erast-Jan Beeuwkes was gisteren na afloop1 van de show bij Molyneux, de eer- ste die de Nederlandse ontwerper van de Engelse kapitein, de nog geen 1 30-jarige Hans Vermeulen, met zijn klassieke collectie vol tweeds en ohennilles van harte feliciteerde. Eerlijk gezegd valt er van Moly neux' sihow van gisteren weinig nieuws te vertellen. Want u heeft alles al. De typisch Britse mantel pakjes van tweed en fraaie Shet- lands met tamelijk smad gesneden jasjes en tot iets boven de knie val- IIJS (GPD) Romy Schnei-1 een zonnebloemgele zomer-1 zorgde gisteren voor de enige e noot bij Yves Saint-Laurent. er als zijn eregaste temidden zijn uiterst sombere tuniek- lakken, die hij showde, opval- rrolijk uit. Saint-Laurent, die met Cour- tot de belangrijkste Parijsc iers behoort, bedacht voor de ide winterdagen zo'n angst- I fende agressieve mode, dat de Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doori ?ebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor üw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele- Deze lange avondjapon in lichtgele crêpe met goudborduur sel is een bijdrage aan de nieuwe Franse wintermode. De creatie werd door John Tullis van het huis Molyneux ontworpen. De nieuwe mode van het Franse modehuis Realeen han sop van jersey, daarover een ma- xi-mantel van zebra. roklengte helemaal niet meer ter zake doet. BroekpaK-maximantelcombinaties ADVERTENTIE iin droefgeestig zwart, paars en bruin i namen zo'n belangrijke plaats m.j dat jurken en pakjes duidelijk naar1 het tweede plan verschoven zijn. Romy Schneider, de scheiding m i het midden van haar halslange, ros sig blonde haar, keek stomverbaasd l toe. hoe Saint-Laurent, zonder gêne met tientallen creaties uit 1922 te voorschijn kwam. Het heeft de 32-jarige anders zo succesvolle couturier voor deze win ter waarschijnlijk volledig aan inspi ratie ontbroken, want zijn saaie tweedkostsohooljurkjes, de rok tot halverwege de kuit. misten, evenals zijn pakjes met lijzige lange jasjes, maar nu met rokken de zoom net iets boven de knie, elke aansluiting met ons ruimtevaarttij dperk fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. brief verzenden en frankeren met 25 et. HUISADRES tal Naam: Straat: Woonplaats doorhalen wat niet van toepassing is. hebben een Maand Postabonnement VAKANTIE-ADRES ta: straat no plaatsnaam - tijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar datum le en laatste dag van inhouding). ZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat met verlangd wordt. laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. (ten van opzending/inhouding Nederland, België en Luxemburg, f 1.25 per vakantieperiode. Bulten de leluxlanden f 0.40 per dag. Luchtpost f 0.60 per dag. K tijdelijk in te houden kranten wordt bfj restitutie van het teveel be lde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administratie- Het mag dan zijn dat Yves Saint- Laurent droomt van een winter vol beige, zwart, grijs en donkerbruin, zijn creaties gecombineerd met lange wijd geplooide capes, donkerbruine kousen en uiterst onflatteuze bruine hoge schoenen, leverden hem geen applaus van Romy Schneider op. Ook zijn andere eregaste, de Ameri kaanse actrice Lauren Bacall, was niet erg enthousiast. Voor overdag bood Yves Saint- Laurent voorzover hij geen hansop - of broekpakken toonde, de keus uit kostschool jurkjes van visgraattweed met sterk getailleerde bvenlijfjes en nauwe overslagrokken. Creaties met kleine kraagjes, smalle schouders, twee grote opgestikte zakjes en ge-1 sloten door maai- één knopenrij Voor 's avonds haalde Yves Saint-1 Laurent geen doorkykbloesjes meer j in huis, maar gaf hij de voorkeu*- aan uiterst klassieke lange wijde j zwarte avondjurken van satijn. Het is misschien wat pijnlijk om te zeggen, maar juist bij Saint-Lau rent, die een wintel-garderobe voor saaie, weinig ondernemende dames uit 1922 ontwierp, werd Courrège's uitspraak, dat op het ogenblik geen enkele couturier een praktische eigentijdse mode zonder contact met een vrouw kan maken, wel heel dui delijk onderstreept. Het was gisteren tragisch om te zien welke ongelooflijke misverstan den over de vrouw er wel bij Saint- Laurent moeten leven. Anderzijds is het misschien wel mogelijk dat de jeugdige couturier, die financieel aan handen en voeten voor 80 pro cent aan een Amerikaans cosmetisch concern en voor 20 procent aan zijn I concurrent Lavin gebonden is, con- cessies heeft moeten doen aan de bepaald niet zo goede smaak van Amerikaanse miljonairs, die zijn creaties nu eenmaal kunnen betalen. Het modehuis Real, dat Brigitte Bardot onder zijn klanten telt, trad gistermorgen oo kal met combinaties van broekpakken en maximantels of van mini-jurkjes met lange lieslaar zen voor het voetlicht. Real's ontwerpster Arlette Nastatt, due voor de kleding van vrijwel alle Franse films zorgt, kan nog maar steeds niet genoeg van de dr. Zjiva- go-mode krijgen. Vandaar dat bij haar de lange koetsiersmantels met lijk nog steeds de belangrijkste plaats in. Zij het met dit verschil, dat Ver meulen de mantelpakjes voor Moly neux met wat epauletten garneerde Zijn mouwloze jurken, waarbij ook jasjes werden gedragen, voorzag hij van anders getinte bovenlijfjes waar mee hij grappige effecten wist te bereiken. De vondst van zijn coLleotie vond ik behalve de Isadora Duncansjaal- hoedjes, zijn witte cooktailjurkjes, waarvan de bovenlijfjes alleen met een paai- glinsterende knopen aan de rokken waren vastgemaakt. Tijgerbont. dat in Italië voor de komende winter al hoog genoteerd staat, belooft ook in Parijs een best seller te worden. De bekende Parijse bontcouturier Chomibert, die kort ge leden voor Liz Taylor een bontjas van een kwart miljoen maakte, liet gistermiddag voor een vermogen in het Hiitonihotel in de Franse hoofd stad zien dat tijgeerbont niet alleen goed is voor luxe avondmantels maar ook voor sjaals, laarzen, tassen en hoeden. Wat Ohombert die de bontmode voor de hele wereld bepaalt be treft. beloven naast tijgerbont, vjs, geschoren lam en geverfd konijn de populairste bontsoorten te worden, lende rechte rokken, namen name- Maar om zijn serie uiterst kostbare nertsmantels in bruin-'beige-wit mo- zaiek-dessin verwerkte mantels te bewaken, waren er tientallen recher cheurs van de Parijse politie in de zaal. Dat bont aan geen enkele traditie meer is gebonden, bewees Ohombert door zijn groene en rood-wit-blauw geverfde konijnenmantels, zijn maxi mantels van vos en bont en zijn korte herenjaoks van otter en zijn avondvesten van witte nerts. Voor een pikant slot van de eerste dag van de Parijse mode-marathon zorgde Paco Rabanne, die opnieuw zijn doorzichtige plastic pallet ten- mode prolongeerde. Zijn hamasjurk- jes, gecombineerd met een soort Egyptische Farao-kronen waren kor ter en bloter dan ooit. DEN BURG (ANP) —De Rijkspoli tie op Texel heeft tegen de avond een groot terrein bij Den Burg la ten ontruimen, omdat de eigenaar, de heer J. van de Berg, geen ver gunning bezat dit als kampeerter rein te exploiteren. Gedurende het afgelopen weekeinde waren enkele honderden jongelui, totaal tegen de negentig tenten, naar dit terrein gekomen. De eige naar, die in de buurt een officiële camping bezit, had verwacht dat het gemeentebestuur het illegale kamperen wel door de vingers zou zien, maar burgemeester Sprenger en zijn beide wethouders hielden voet bij stuk. Om half zes verscheen opperwacht meester De Boer met 15 man schappen, uitgerust met paarden, auto's en een speurhond om de kampeerders aan te sporen elders hun geluk te beproeven. Waar heen?, vroeg men zich af. Ook de politie wist dat niet. 's Morgens waren de jongelui ver maand tijdig op te breken, maar het merendeel weigerde halsstar rig. Men trok naar net stadhuis, waar de burgemeester echter voet bij stuk hield. Zonder ingrijpen van de politie, verdwenen de te leurgestelde kampeerders toen maar weer, sommigen zelfs naar het vasteland. VENLO (GPD) Bij de „frites- specialist" een frites-voorbakkerij in het Limburgse Lomm. ligt de pro- duktie van 's morgens elf tot des avonds acht uur stil. Dit vanwege de hoge temperaturen die in de fa briek overdag boven de veertig gra den uitkomen. Daardoor kan de voorgebakken frites niet voldoende afkoelen. In de Lommse frites-voorbakkerij de grootste in de EEG. werken 140 personen. Per dag worden 120 ton aardappelen verwerkt. Daarvan kun nen ongeveer een kleine half mil joen frietjes worden gebakken. AMSTERDAM (GPD) Een ad vocaat, die van de leiding van zijn kantoor geen toestemming heeft ge kregen bij de Maagdenhuisproces sen te pleiten, heeft ontslag geno men. De betrokkene, mr. P Bakker Schut, gaat zijn stage bij een ander advocatenkantoor afmaken. Hij heeft hiertoe besloten, omdat de leiding van het advocatenkantoor van mr. H. F. Blaisse, waar hij tot nu toe stagiaire was, aan het verbod in de Maagdenhuisprocessen te plei ten, beperkingen heeft verbonden met betrekking tot. toekomstige soortgelijke aangelegenheden. De heer Bakker Schut vindt dit een te vergaande beperking van zijn vrij heid. Ook mr. J. H. B. Rottinghuis ver laat het kantoor van mr. Blaisse. Hij heeft meegedeeld dat dit besluit niet samenhangt met het verbod als verdediger op te treden bij de Maagdenhuisprocessen. De raad van toezicht van de orde van advocaten heeft de beslissing van het kantoor van mr. Blaisse aanvaardbaar ver klaard. UTRECHT (ANP) Van de zijde van het ministerie van Justitie is gistermiddag meegedeeld, dat de kortelings aan de Rijksuniversiteit in Utrecht met ontslag gegane profes sor dr W. C. van Binsbergen per 1 oktober a.s. is benoemd tot advocaat generaal bij het gerechtshof in Leeu- warden. In zijn toelichting bij zijn ontslag brief voor de curatoren van de uni versiteit in Utrecht, deelde prof. Van Binsbergen enige tijd geleden mee. dat hij binnenkort een benoeming bij de rechterlijke macht had te ver wachten. Als advocaat-generaal was prof. Van Binsbergen al eerder werk zaam in de periode van augustus '54 tot 1 november 1957, namelijk op Cu- ;ao. Het laatste jaar van die over zeese periode fungeerde prof. Van Binsbergen als waarnemend procu reur-generaal. DEN HAAG (GPD) - Langs de Nederlandse stranden lo pen ze weer, de zesdaagse strandwandelaars. Een jaar geleden waren het er nog maar 325, nu is het legioen der str andwandelaars al uit gegroeid tot 370. Gisteravond arriveerden ze vanuit Hoek van Holland in Wassenaar om vandaag weer te vertrek ken naar Noordwijk. De gehele wandeltocht neemt ongeveer 140 kilome ter in beslag, aangevuld met het lopen naar de campings 170 kilometer. De deelnemers aan de zes daagse wandeltocht komen uit het gehele land, van oud tot jong. De jongste deelne mer dit jaar is 12, de oudste 73, de heer J. Withagen uit Bergen op Zoom. Toen wij in Wassenaar waren om de strandwandelaars op te van gen, 7vas de heer Withagen nog niet aanwezig, maar wie zou eeii 73-jarige kwalijk ne men dat hij iets later aan komt dan de jeugd? 'BANDOL (ANP) Na de twee de en derde race van het wereld kampioenschap voor OK-jollen, die dinsdag bij de Franse plaats Ban- dol werden gehouden staat de Ne derlandse zeiler Wlm Sinke in de al gemene rangschikking op de vijfde plaats, onmiddellijk gevolgd door zijn landgenoot Hans van Pa- gee. Sinke werd in de tweede race. die gewonnen werd door de Zweed Olin. derde. Rolf Vroiyk eindigde op de vijfde plaats, Hans van Pagee op de zesde. De derde wedstrijd leverde een overwinning op voor de Zweed Fromeli. Het algemeen klassement ziet er na de derde race als volgt uit: 1. Carlson <Zwe.), 2 Enarsson (Zwe.), 3. Dahlstrom (Zwe.), 4. Fromeli (Zwe.), 6. Sinke (Ned.),. 6. Van Pagee (Ned.). HAARLEM (GPD) „Met een vari atie op een bekend liedje zeg ik: „Sag mir wo herr Weinreb ist, wo ist er ge- blieben?" Met deze woorden besloot mr. I. E. Hes uit Amsterdam gistermid dag voor de president van de Haarlemse rechtbank het verweer in een kort ge ding, dat is aangespannen door drs. F. Weinreb tegen mevrouw J. Kwakkel- stein-de Snayer uit Heemstede. De eiser was niet verschenen; hij ver blijft in het buitenland, terwijl er in Nederland een opsporingsbevel tegen hem is uitgevaardigd. Drs. Weinreb heeft mr. J. H. van Wijk op dracht gegeven te eisen, dat mevrouw Kwakkel- stein onmiddellijk stopt met het doen van uit latingen over drs. Weinreb, zoals zij heeft ge daan in een ingezonden brief in het weekblad „De Haagse Post" van 28 juni van dit jaar. Er is een dwangsom van duizend gulden gesteld voor elke keer dat gedaagde zich zal uitlaten op ge lijke wijze als in die brief. Mevrouw Kwakkelstem erkende gistermiddag, dat zy de brief heeft geschreven, ondertekend en opgestuurd naar het weekblad. Zij heeft drs. Weinreb in het ingezonden stuk onder meer een „schizofrene figuur van het gevaarlijkste soort" genoemd. Ook maakt zij melding van een serie sadistische pijnigingen bij vrouwen, die als een riool door Weinrebs leven zou lopen. (Frie- drich Weinreb is een omstreden figuur uit Joods- orthodoxe kringen, die door sommigen wordt gekenschets als oplichter van honderden Joden in de oorlog, door anderen als een valse mes- sias en door weer andwen als de grootste ille gale werker uit de Jaren '40-'45). Mr. Hes. de pleiter van mevr. Kwakkelstein hield zich onder meer met de achtergronden van Weinreb bezig. Na vermelding van een veroorde ling tot 6 jaar gevangenisstraf wegens collabo ratie en verraad in 1948. en een straf voor het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde in 1956 kwam de raadsman aan een zedenzaak tegen Weinreb, waarin n\ vrouw Kwakkelstein een rol heeft gespeeld. Mevrouw Kwakkelstein is in 1956 gehoord als getuige in deze zaak. Friedrich Weinreb is toen veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering. Deze straf heefi hij nog niet uitgezeten. Weinreb ls inmiddels met hulp van de jour naliste Renate Rubinstein begonnen aan het uitgeven van zijn memoires. Renate Rubinstein heeft in verschillende bladen gepleit voor rechts herstel voor Weinreb. zo stelde mr. Hes. Daarin beschuldigt zij volgens de raadsman, de in de zedenzaak gehoorde vrouwen van meineed. Daarop heeft mevrouw Kwakkelstein gereageerd, zei mr. Hes. die de ingezonden brief dan ook meer aan Renate Rubinstein dan aan Weinreb gericht zag. Hij noemde de reactie een 'cri de coeur' van een slachtotfer van de onzedelijke handelingen van Weinreb. Mr. Hes meende ook, dat Weinreb van de hele affaire een tweede Dreyfuss-zaak wil maken- Hij vind verder dat de gedaagde zich op eigen be lang en op algemeen belang kan beroepen. De geëiste dwangsom leek hem te onbepaald gesteld Het zal volgens hem met verboden zijn, als zijn cliënte in haar privé-kring over haar onder vindingen zou spreken Mr. J. H. van Wijk, de pleiter van drs. Wein reb. stelde als eerste punt, dat van het bedoelde vonnis van acht maanden een verzoek om gratie is afgewezen, maar dat nu een revisie-procedure wordt gevraagd. Ook vermelde de raadsman van de heer Weinreb, dat er een strafklacht ls inge- ingediend in verband met de beledigingszaak. Hij achtte het verder onder meer wel vreemd om van een 'cri de coeur' te spreken vier jaar na het gebeurde. Mr. Van Wijk vond de brief nodeloos krenkend en ook niet in het algemeen belang. Hij citeerde enkele regels uit een brief van gedaagde aan een lid van het onlangs op gerichte comité, dat zich ten doel heeft gesteld eer-herstel voor Weinreb te verkrijgen. Mevrouw Kwakkelstein zou daarin geschreven hebben, dat zij vindt dat Weinreb zijn gerechte straf moet ondergaan. In zijn weerwoord noemde mr. Hes de meeste leden van het comité-Weinreb mensen die niet weten wat er in de oorlog ls gebeurd en geen besef van de speciale Joodse problematiek heb ben. Wat de revisie van de omstreden zeden zaak betreft zei hij: „Ik geloof er niet ln". De president, van de Haarlemse rechtbank, mr. F P E. Bloemarts, zal vrijdagmiddag uit spraak doen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7