Ojoekwoe: bestand bij bezoek paus Schouderklop voor Jo van Eetvelden IMF gaat „papieren goud" creëren Molenviergang is aan restauratiebeurt toe GERINGE KANS OP EXPERIMENTEN Kennismaking met David Ulrich (VS) Goede wil van Hanoi is wel mogelijk NIGERIE WIL NIET Kledingdieven aangehouden Muurtje viel om twee gewonden TIEN JAAR VOOR MOORD OP BEJAARDE IN WASSENAAR MAG GEEN WATER WORDEN GESPROEID Dorita Hollandia Universiteit Amsterdam snelste paard in Voorschoten Burgerlijke stand PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 29 JULI 1969 5 Vlaams organist in Voorschoten VOORSCHOTEN Dat onze taalgenoten bezuiden de grans niet vergeten worden is sympathiek. Ruim een week geleden Flor Peeters in de Leidse Pieterskerk, nu Jo van Eetvelden uit het Oostvlaamse stadje Lokeren. als organist én als beiaar dier in de Voorschotense Herv. Kerk. Zowel Peeters als van Eetvplden pre senteerden Peter Cornet en Abra ham v. d. Kerckhoven. Dit waren grote talenten. Cornet, die ongeveer deztlfde jaartallen draagt als onze Sweelinck, laat in zijn toccata-stijl (Toccata op de 3de toon) ook structuren horen die van Sweelinck konden zijn. Dat wil niet zeggen, dat de een dit van de ander overnam, want in Engelse stukken van die tijd zijn ze bij de virginalis- ten evengoed te vinden. De concertgever bewees al een van zijn hoofddeugden in: een helder ar ticuleren van de gegevens, ook in het voetenspel. Dat het bij deze or ganist. gezien zijn levendige speel stijl, goed zou staan met de verdere verklankingen was Inmiddels evi dent. Zo in de 4 Versetten op de 8ste toon v. d. Kerckhoven, elk od een andere uitkomende stem en naar de Franse wijze van vroeg in de 17de eeuw (ons zeer welkom als aanvul ling op de Versetten 6de en 7de toon. die Peeters speelde!). Cornet en Kerckhoven waren ver bonden door een Echo in F van Ge- rardus Scronxc, een aantrekkelijk stuk van een hier in Noordneder land totaal onbekende, die vermoede lijk ook Vlaming is en eveneens ver moedelijk 16de eeuwer (het program ma vermeldde geen jaartallen). De nu volgende kostelijke rijkver sierde Aria met een Giga van Leoil- let, hier overbekend, zijn in zekere zin ook wel van een Vlaming, maar Loeillet. in 1680 geboren, zocht zijn heil in Engeland. Dit is clavecim- belmuziek (Lessons for the Harp sichord). door Flor Peeters pasklaar gemaakt voor het orgel. De afsluitende Litanie van Ga briel Verschaegen. hoofdorganist van de Gentse Sint Baaf. moet on geveer twee en halve eeuw later ge dacht worden. Zij heeft ook elders in Nederland al de aandacht gevon den. die zij waard is. want in zijn persoonlijke omgang met de vrije tonaliteit heeft hij genoeg te zeg gen. Zijn sDontane, niet te hard kleurende factuur doet ons aan mid deleeuwse minitaturen denken met hun los naast elkaar gestelde beel den. We hebben nog deze maanden de hoge kwaliteit van de Voorschotense beiaard geroemd en van z'n vaste beiaardier Addie de Jong. De Vlaam se beiaard-traditie (die de Noordne- derlandse allergelukkigste nieuwe im pulsen heeft geschonken) beoogt op een klassieke naam in de wereld. Mechelse kopstukken als Staf Nees en wijlen Jef Denijn zouden Van Eet velden hun goedkeurende klop op de schouder niet onthouden hebben. Deze musicus heeft het carillon op een voorname rustig beheerste ma nier laten beieren, of zeggen we, met het oog op de kleine klokken, cim-. beien. Op zijn programma stonden o.a. Denijn, De Fesoh, Willem Vo gel, Piet Broerse, Ernest van Nieu- wenhove. Volgend concert: maandag 11 augustus door Addie de Jong. KEES VERHOEF President O bote van Oegan da had de Nigeriaanse en Biafraan- se leiders uitgenodigd naar Kampa la te komen. Zowel Nigerdë als Bia- fra zullen echter vertegenwoordigd zijn door delegaties. Luchtmacht De Zweedse graaf Carl Gustav von Rosen, die in mei de Biafraan- se luchtmacht opbouwde, heeft weer zeventien MFI-9b sportvliegtuigcn naar Biafra gebracht. De toestellen zijn in Zweden gekocht van particu lieren en daarna op het vliegveld Toussus le Noble bij Ver sailles voorzien van raketbewape ning. De Zweedse regiering heeft inmiddels een uitvoerverbod voor de sportvliegtuigen afgekondigd. Naar verwacht zal Von Rosen dit verbod weten te omzeilen door de aankoop van dergelijke toestellen bij de BüJlkow-faJbrieken in Duits land die da MFT's in licentie ver vaardigd. Gisteren vond het eerste luchtge vecht plaats in de geschiedenis van dt Biafraanse-Nigeria&nse oorlog. Eén van de toestellen ontplofte in de lucht boven de stad Ekoe. De Ni- De dieren hebben op de al-geriaanse luchtmacht vliegt vooma- lerkleinsten ook al een grote aan- I meU)k met oude Mig-straaljagers trekkingskracht. Dit knaapje i daarmee vanwege de hoge aarzelt nog even: zou hij het snelheid niet veel uitrichten tegen aandurven het paardje te aaienVooruit dan maar, aan de hand van pappie zal er 11 puPfQ o I A itt^qtvic wel niets kunnen gebeuren kTCllCI dd.1 r\UJL clIllS (Foto LD/Holvast) Het was gisteren gezellig druk op en rond de Voorschoten- se paardenmarkt. Dit meisje waagt het om een ponyzij het op afstand, over de kop te aaien, want stel je eens voor dat het dier zal bijten (Foto LD/Holvast) Zo te zien heeft het meisje dat in het schandblok gevangen wordt gehouden het best naar de zin. Het is te begrijpen, want ze liet zich ook zonder te verzetten in de „boeien" slaaji. Dit tafereel tje was gisteren in Voorschoten tijdens de festiviteiten rond de paardenmarkt te zien. (Foto LD/Holvast) STOCKHOLM/LAGOS (GPD, AP, ANPi De Biafraanse leider generaal Ojoekwoe heeft voorgesteld tijdens het bezoek van Paus Paulus aan Afrika een ivapenstilstand in acht te nemen. Donderdag wordt de Paus in Oeganda verwacht, waar hij de sluitingsplechtig heid van het eerste congres van Afrikaanse bisschoppeii zal leiden en een heiligdom ter nagedachtenis van martelaren zal inwijden. De Nigeriaanse regering heeft echter het Biafraanse voorstel ver worpen. WASHINGTON (Reuter) Het plan voor de bijzondere trekkings- vliegende Biafraanse allerlei capriolen uit de langzaam toestellen dit- kunnen halen Rode Krui» De Biafraanse regering heeft gis teren het Internationale Rode Kruis kledingstukken. Bij de arrestatie van de verdachte figuren bleek dat de hoeveelheid textiel zaterdagmiddag in diverse modemagazijnen was ge stolen. De Algerijnen probeerden tij dens hun verblijf in Nederland door roof zoveel mogelijk in hun onder houd te voorzien. Ze waren op de dag van aanhouding in gezelschap van twee Belgen, die met de diefstallen echter niets van doen hadden. LEIDERDORP Twee Jon gens werden gisterochtend omstreeks half één gewond toen een muurtje ervan beschuldigd haar verantwoor- van 170 m hoogte .omviel. De jon de] ykheden te verzaken door al meer j Sens speelden in de tuin van een dan zes weken geen voedselvluchten der percelen aan de Hoofdstraat toen op Biafra uit te voeren, terwijl ker- kelijke organisaties normaal door vliegen. Het Rode Kruis heeft pre sident Boumedienne van Algerije ge vraagd tussen beide te komen op dat de vluchten weer op gaang kun nen worden gebracht. De Rode- kruisvluchten werden gestaakt na dat een toestel werd neergeschoten waarbij vier inzittenden het leven verloren. Minister Luns heeft gisteren in Lagos gezegd dat als Nigerië de EEG landen om hervatting van de wapen leveranties vraagt „we zullen zien wat er gebeurt". Luns was op door reis naar Kameroen waar hij de conferentie van met de EEG-geas- socieerdelanden zal voorzitten. LEIDEN In Den Haag zijn in het afgelopen weekeinde twee Alge rijnen van resp. 52 en 27 jaar aange houden. die zich in Leiden schuldig hadden gemaakt aan kledingdiefstal- len. Het tweetal is inmiddels overge bracht naar het Leidse bureau van politie aan de Zonneveldstraat. De aanhouding is het gevolg van de opmerkzaamheid van een echt paar. dat tijdens een avondwandeling in de omgeving van de Pompstation- weg een aantal mannen bezig zag met het sorteren van gloednieuwe I '"htin "T" I talre Fonds (IMF) kan doorgans vin- den. Het i'onds beeft gisteravond meegedeeld oat thans 67 van de 111 anngeslolen landen de voorstellen hebben aanvaard. Het betekent dat de laatste belem mering voor het scheppen van „pa pieren goud" is weggenomen. Aan deze aanvulling op het goud en da convertibele valuta's waaruit de mo- netaire reserves nu bestaan is onge veer vier jaar gedokterd. Het gaat om een kunstmatige injectie van het in ternationale monetaire stelsel met 'n nieuwe reserve-eenheid waarmee d* landen elkaar kunnen betalen. Deze uitbreiding van de internationale li quiditeit werd noodzakelijk geacht omdat de toeueming van de monetai- reserves goud en deviezen de groei van de wereldhandel niet kon behouden. De directeur van het IMF, Pierre- Paul Schweitzer, zal in september aan de jaarvergadering van het fonds meedelen hoe hoog zjjns in ziens het bedrag zou moeten zijn en op welk tijdstip de bijzondere trek kingsrechten ter beschikking moeten komen. De deelnemende landen zul len verplicht zijn de bijzondere trek kingsrechten als betaalmiddel te aan vaarden- het oude muurtje omviel. Een jon gen liep een dy beenbreuk en een ge scheurde enkelspier op. De andere kwam er met een knieblessure van af. Beide jongens zijn door de GGD naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht voor een medische behande ling. IN NOORDWIJKS CROTE KERK HAARLEM (GPDt De Haar lemse rechtbank heeft vanmorgen een 31-jarige uit Groningen afkom stige man veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens diefstal met geweldpleging die de dood tengevol ge heeft. De ter beschikking van de regering gestelde man was in febru ari tijdens een proefverlof bij een boer in Friesland ontvlucht. In de nacht van 19 februari bracht hij in een bouwkeet in Haarlem een 78-jarige Amsterdammer om het le ven. Hij had de man willen beroven, SAIGON (AP) De opperbevel- I hebber der Amerikaanse strijd krachten in Vietnam, generaal Creighton Abrams. heeft vandaag gezegd, dat de betekenis van de reeds zes weken durende luwte in de strijd hem niet duidelijk is, maar dat hy de mogelijkheid, dat de Noord- vietnamezen en de Vieteong vrijwil lig hun oorlogsinspanning ver minderen niet wil uitsluiten. Abrams verklaarde dit op het vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon, kort voor zijn vertrek naar Bangkok, waar hij president Nixon zal inlich- ten over het verloop van de oorlog maar snoerde diens sjaal aan toen en over mogelijke terugtrekking zyn slachtoffer begon te schreeu wen. De 31-jarige man heeft bij de be handeling van de zaak steeds ge vraagd of hij niet opnieuw ter be schikking van de regering meer zal worden gesteld. „Geef mij het volle pond", vroeg hy toen. „maar geen t.b-r.". Na een eis van acht Jaar ge vangenisstraf en wel ter beschik kingstelling is hy nu tot tien jaar en geen nieuwe t.b.r. veroordeeld. NOORDWIJK Een nieuwe ver schijning gisteravond op de orgel- bank in de Grote Kerk van Noord- wijk-Binnen. Ook het programma I bevatte veel ongebruikelijks (Hinde- mith, Monnikendam, Andriessen en Vieme) zodat het eigenlijk te be treuren viel, dat de belangstelling niet zo groot was. Het spel van Da vid Ulrich, organist in Philadelphia (VS) verdiende veel meer publiek. Merkwaardig genoeg leek de rit miek. althans in de eerste program mastukken, niet Ulrichs sterkste zij de, ofschoon zich dit weldra her stelde. Als inleiding een koraal be- WASSENAAR In Wassenaar en enkele andere gemeenten mag nietT T meer met water worden gesproeid. De werk™8 over ft 19 I cieh Immensi ,;on O rpol n", Hia TT'Q t ml* voortdurende hitte is er de oorzaak van dat het waterverbruik enorm wordt opgejaagd. Hoewel zich hier en daar problemen voordoen is de water reserve voorlopig nog voldoende om aan de fors gestegen vraag te vol doen. van Beneditto Marcello, die wat on zeker klonk. Verder vijf korte stuk ken (versets) van Domenico Zipolo, een aria, en een offertorio, waaruit bleek, dat Ulricht het orgel toch wel goed verkend heeft. Van Joh. S. Bach de z.g. kleine E Het waterleidingbedrijf Midden- moll, niet groot van omvang, echter wel van diepgang, en goed vertolkt. Voorts enkele delen, waaronder het zangerige largo, uit het door Bach voor orgel bewerkte vioolconcert van Vivaldi en een Choralvorspiel van Bach zelf. Hierna volgde dan het ongewone, Nederland, dat een groot deel van Utrecht en omstreken van water voorziet, heeft een waarschuwing uitgegeven dat niet meer in de tuin mag worden gesproeid en dat het wa terverbruik ook verder binnen de per ken moet blijven. De postduivenvereniging „War mond" hield voor haar jonge dui ven een wedvlucht vanaf St. Ghis- I lain Hornn. De uitslagen luiden. A v. d. Drift 1, 7. 9; Dr. J Venker 2, 3. 6. 8; J. C. 1 dé Koekkoek 4, 10; G Zandbergen 1 5. van meer Amerikaanse troepen zal j adviseren. Tot dusver hebben de Amerikaan- I se militaire bevelhebbers de afname j van de gevechtsactiviteit alleen maar geïnterpreteerd als een perlo- j de van hergroepering en bevoor- rading van de Noordvietnamese en Vietcong-troepen. Volgens Abrams zijn er aanwijzin gen, dat in het najaar een nieuwe j golf aanvallen zal worden ingeeet I door de vijand, maar hy ging hier niet dieper op in. Hy weigerde com- mentaar te geven op berichten, dat j het ministerie van Defensie hem op dracht wil geven om in antwoord op j de verminderde gevechtsactiviteit van de vyand ook de huidige Ame rikaanse tactiek van maximale druk op de vyand te matigen. VOORSCHOTEN Dorita Hol landia, de 7-jarige bruine merrie, is winnares geworden van de korte- baandravery in Voorschoten, zy was het snelste paard van de zestien die om twee uur aan de s/tart van de nieuwe baan op de Van Beetho- venilaan verschenen. Dit jaar was j er minder spanning, de kampritten bleven uit en door het geringe aan- I tal dravers, was de strijd al om vyf j uur gestreden. De totalisator haalde het voor Voorschoten ongekend ho ge totaalbedrag van f 9.512,50. Na de eerste omloop waren nog in de cours: Buffalo Bill; Dorita Hol- landia; Blackfoot van 's-Gravenhof Balero Prise; Cereal Spencer; j Zephyr Scotch; Fred Signal en Zelos van Vredenhof. Na de tweede om- loop: Cereal Spencer; Zephyr Scotch; Dorita Hollandia en Zelos van Vredenhof. Cereal Spencer leg de beslag op de derde prys door Zephyr Scotch te verslaan. Dorita Hollandia versloeg Zelos van Vre denhof, die nummer 2 werd. Er was een totaal aan pryzen van f 2.500. zoals de Sonate n van Paul Hinde- mith, waarin Hindemith beslist nog niet extravagant te werk gaat, maar gebonden blykt aan de tonaliteit. De fuga met een wel byzonder thema is zakelyk en eindigt evenzo. Dit scheen met de aard van Ulrich zeer overeen te stemmen. Van Marius Monnikendam de Toccata, vry gril lig virtuoos, maar boeiend om de harmonische structuur. Vertrouwder in het oor liggen de Intermezzi van Hendrik Andriessen. Soms is het het fraaie cantilene, el ders de harmonische uitdruk king, waarvan de Franse school een voorloper is. Tot slot een programmatisch stuk van Louis Vierne, Carillon de la Ch&peile d'Aisne, een werk, dat men kan vergelyken met zyn Westmin ster, ofschoon het minder uitbundig is. Zo keerde Ulrich dan ten gerie ve van zyn luisteraars nog even te rug tot het meer vertrouwde klank beeld. Alles byeen was de kennis making met Ulrichs muzikaal- en technisch begaafd spel een zeer aan gename. Ad Int. AMSTERDAM (GPD) De kans wordt klein geacht dat al in het ko mende studiejaar met de democrati- seringsexperimenten aan de Amster damse universiteit kan worden begonnen. De Algemene studenten Vereniging Amsterdam (ASVA), de wetenschappelijke staf en een deel van de hoogleraren enerzijds en cu ratoren, presidium en senaatsleden anderzyds, verschillen van mening over de vernieuwingsplannen. Momenteel is de rector magnifi cus van de Amsterdamse uni versiteit. prof. Belinfante, met het ontwerp van de nieuwe, voorlo pige bestuursstructuur bezig. Maan dag heeft de wetenschappelyke staf drie voorwaarden bekendgemaakt. Worden deze niet ingewilligd dan kunnen de stafleden hun medewer king aan de nieuwe bestuursvorm opzeggen. Zy zyn het er niet mee eens dat zy buiten het ontwerp van prof. Belin fante worden gehouden. Het univer siteitsbestuur liet de vorige week we ten, dat het wil vooruitlopen op de bestuursvernieuwingen van minister Ver inga van Onderwys en Weten schappen. Het ontwerp van prof. Belinfante wordt omstreeks 15 augustus gepubliceerd. Hierin wordt een alternatief gege ven voor een nieuwe bestuursvorm. Vervolgens zal over de plannen wor den gesproken. In september moet er door alle geledingen van de uni versiteit over worden gediscusieerd. Eind september kunnen curatoren een definitief voorstel bekrach tigen, waarna de gemeenteraad er zich over zal moeten uitspreken. Vol- genè plan zou dit in oktober moeten geschieden Daarna moet de minister AARLANDERVEEN Een deel van de Molenviergang in Aarlanderveen, die geheel en zo spoedig mogelijk zal moeten wor den gerestaureerd. De molens zijn, toeristisch gezien voor ge heel Nederland van belang. He er zyn goedkeuring aan hechten. laas laat de viergang op kritieke momenten de boel wel eens in de steek, omdat dan de capaciteit onvoldoende blijkt te zijn. In de laatste vergadering stelde de raad een subsidie van f43.194,- beschikbaar voor de restauratie werkzaamheden. (Foto Leidsch Dagblad) GEBOREN Karin, d. v. C. L. Huschka en J. G. van Leeuwen; Edwin, z. v. L. CJ. van Delft en V. M. Moser; Robert Comelis, z. v H. Cvan den Wyn- gaard en D. G. A. Geel; Edwin Pe- tius Jozeph, z. v. J. B. M. van der Velde en W. C. M. Bulters; démen tie, z. v. J. Fielemon en J. Struik; Jacoba Maria, d. v. J Kerkvliet en J M. Schoo; Jacobus Comelis, z. v. J. T. M. Straathof en M. J. van Bo- hemen: Gabriëlle Johanna Maria, d. v W. A J. Ajlard en G. A. Simonis; Marjolein, d. v. W. Betgen en C. J Zitvast; Comelis Jan, z. v. J. van dei Plas en C. van der Boon; Er 10 Abraham, z. v. A. P. Tegelaar en J. E. Tegelaar; Erik Johannes Frederi- cus, z. v. A. Bink en J. H. J. Trom melen; Nicolaas Gerardus, z. v. C. G T. M. Meeuenoord en M. H. van Bohemen; Hendricus Comelis Maria, z v. H. C. M. van Egmond en C. J F. de Winter: Jan Comelis, z. v A J. Kaak en J. Stok; Edward Fran- cisca, d. v. J. T. Groenendyk en J. I. van der Ploeg; Petrus Anthonius Jacobus, z. v. J. M. van der Lans en M. C. A. Clemens; Celine Minke, d. v J. K. Raader en M. E. G. van Kesselen; Johanna Elisabeth, d. v. J de Ruyter en D. Schrier; Hendrika Catharina Maria, d. v. R. G. P. Blans- jaar en M. J A. de Mul; Remco, z v. C. J. van der Krogt en H. C. M. H van Lochem. Ysbrand. z. v. Y. Ver does en M. \an Duijn; Esther, d. v. A, Griekspoor en E. Popken; Simone Gijsberta Helena, d. v. S. van der Plas en C. P Kruger; Margaretha Francina ,d. v. J. P. Kikkert en M F. Mugge; Antonius Gerardus Maria, z. v. A. J. A. van Velzen en M. J. Tersteeg; Philippus, z. v. A. F. Kroes en J E. Helders; Rein, z. v. H. L. Wesseling en M. R. W. Teppema. GETROUWD C. C. J. M. M. Legein en J. M. E. H J König; L. C. M Kallenberg en H. M. A. de Vries; C. van Delft en B G. M. ScnoutenW. F. Mulder en M. van Loe. I LEIDEN Op het moment, dat I de huisvrouw in deze super-zomerse dagen haar gezin by de warme maal- tyd sla en komkommer voorzet, zorg de de tuinder W Vis uit Zoetermeer j vandaag aan de Leidse groentevei ling voor een primeur. Hy bracht de eerste spruiten (zes kilo) aan de vei ling. Ze werden geveild voor f 1.01 per kilo. Kopers waren de heren Van Dam en Ravensbergen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6