moet iets gebeuren met de keuring bij aanstelling Universiteit mede politieke leerschool roor studenten VERSTOPPING? Kunst van vergelijken: Leiden en Tilburg Dokter Van i rk bedrijft medische politiek 11ÖCÉ korting op Iglo Nasi en Bami. Lekker. Kundig bereid en diepgevroren.Bliift dus lekker.Snel optafel. W1V\ Lekker. Lékker! Ook nu „vakantie- zitting" van de Leidse kantonrechter „Van uitkleden en klopjesgedoe afstappen" Leidse inbrekers bende voor Haagse rechtbank Aan het woord in radio documentaire Leidse bromfietser tegen vrachtwagen Prof. Lammers over links en rechts op Academie DINSDAG 29 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door Hans Melkert) LEIDEN/OEGSTGEEST „Medische politiek" noemt de in de Nic. Maeslaan in Oegstgeest wonende bedrijfsarts G. R. van Urk zijn artikel in ..Medisch Contact" over de aanstellings keuringen, waarin hij stelt, dat het maar eens afgelopen moet zijn met de willekeur en het „bedrog". Op maandagochtend nog in weekendkledij: vakantieshirt en korte broek na de zaterdag waarop zijn mening in de publiciteit kwam (ook in het LD), zegt hij verwonderd te zijn over de aandacht, die aan zijn artikel wordt geschonken. „Het is me niet onwelgevallig, want in het binnenkort de griffie zegt september in de rllJ Tweede Kamer te behandelen wetsontwerp tot wijziging van de veiligheidswet ligt een kans de zaak aan te pakken", voegt hij eraan toe. Dokter Van Urk is bedrijfsarts vert en voor een instelling met afdelingen in verscheidene plaatsen, voornamelijk m hetwesten van het land en ook in Leiden. Daarom is een jaar gele den zyn keuze voor woonplaats ge vallen op Oegstgeest. Het bedrijf, waarvoor hij werkzaam is, wil de arts niet in de krant vermeld heb ben, omdat hy niet weet of de leiding het op prijs stelt in dit verband te worden genoemd. Sinds vijf jaar is de arts bij deze instelling werkzaam na daarvóór al enkele jaren in de bedrijfsgenees kundige sector te hebben gewerkt. Na zyn studie aan de vrije universi teit in Amsterdam nam de thans 39- jarige arts twee jaar waar in huis artsenpraktijken nadat hij zijn plan voor specialisme had opgegeven. „Ik ben laat met mijn studie begon nen, omdat ik als militair in Indië ben geweest. Toen ik was afgestu deerd, was ik dertig en vond ik, dat er maar eens iets moest gebeuren. Ik ben getrouwd en gaan werken" Dikke boterham De bedrijfsgeneeskunde boeit hem maar hij ziet er problemen in. „Die zijn twintig Jaar onder de tafel ge veegd en ik heb ze er nu opgelegd. Om de aandacht erop te vestigen, heb ik een dikke boterham gesneden en het duidelijk zwart-wit gesteld. Ik hoop, dat deze pil discussie ople- daarom ben ik benieuwd naar het volgende nummer van „Medisch Contact". Ik weet, dat art sen het druk hebben en een zaak als deze vraagt overdenking en zo. Toch hoop ik op reactie waarna ik dan ge nuanceerder op de zaak kan ingaan'. Het komt steeds terug: „Er moet iets gebeuren en met het oog op het wetsontwerp dat leidt tot een groei van de bedrijfsgeneeskunde, is de tijd er ryp voor". Verder wacht de heer Van Urk het even af. „Gaan de betrokken vereniging of de arbeids inspectie die het toezicht heeft, op de zaak in?" En met het oog op de publiciteit: „Laten parlementariërs zich hieraan iets gelegen liggen. Ik ben benieuwd of Gortzak of zo nu zegt: „Hé, in verband met dat wets ontwerp heeft die knaap uit Oegst geest iets gezegd. „Even kijken Dokter Van Urk vertelt, dat er niet voor het eerst „verzet" is in de kling van de bedrijfsgeneeskunde. Na de bevrijding zette de reeds vóór de oorlog op gang gekomen discus sie zich voort of het zaak was de aanstellingskeuring te zien in het licht van het risico, dat het bedrijf loopt met het aanstellen van perso neel. De mening, dat het onjuist is iemand met een lichte hartruis of andere geringe organische afwijkin gen af te keuren, vond ingang, hoe wel het naar de mening van dokter Van Urk nog voorkomt. „Het komt zeker voor ik heb ADVERTENTIE éénoftweepersoonspak dat met eigen ogen in keuringsrap porten gezien als de arts een aantal dingen constateert. Het is net als met een vrouw, die een jurk gaat kopen. Als geheel vindt ze de jurk leuk. maar de kleur is net niet die ze had gewenst, het kraagje is net anders en het is er één met tail le terwijl ze er één zonder taille had gewild. Ze neemt de Jurk niet. De arts constateert een hartruis, een piepje. Hij is bang, dat de jubeltenen met lopend werk weieens moeilijk heden zouden kunnen veroorzaken. En keurt af". De om deze redenen afgekeurden maken een klein percentage uit van de jaarlijks tien- tot vijftienduizend afkeuringen bij aanstellingskeuring. Groter is naar de mening van de heer Van Urk de groep, die om psy chologische, conditionele of karakte rologische redenen het „nee" krijgt. „De bedrijfsgeneeskunde keurt in navolging van Amerika en de wen sen. die in EEG-verband leven, naar het uitgangspunt „de juiste man op de juiste pleats". Kijk, daar begint het bedrog want de arts kan dat niet. Dat er willekeurig wordt goed en afgekeurd, blijkt direct uit de percentages -'an verschillende art sen bij dezelfde diensten. De één keurt twee procent af. de ander elf. Dat kan niet". fiffÜSSSr' zyn mening onderschrijft. De bejaar de weduwe van een huisarts staat volkomen achter hem. Verscheidene malen werd een vrouw uit de prak tijk van haar man afgekeurd voor verpleegster. De huisarts heeft door geduwd, omdat hij een andere me ning was toegedaan. Tenslotte werd het een goedkeuring en de verpleeg ster is nu reeds vele jaren met suc ces hoofd van een afdeling. „Zo zie je maar. Als artsen op grond van het feit, dat iemand mis schien weieens moeilijkheden zou kunnen veroorzaken, afkeuren, doen zn aan bedrog, want ze weten het niet. Ze kennen ook de omgeving niet, waarin de man of vrouw komt te werken. En ze benadelen bedrijf èn sollicitant. Bedrijf, omdat labiele persoonlijkheden lang niet altijd de slechts ten zijn, integendeel vaak knappe koppen, en sollicitant omdat deze na alsmaar afgekeurd te zijn in een pieterbedrijf terecht komt zonder aanstellingskeuring, maar geen plaats biedend aan de intellec tuele capaciteiten. De man of vrouw is daar niet op de juiste plaats en waar blijf je dan tnet je uitgangs punt?" Zonnet jt Dokter Van Urk vindt het onjuist dat een arts naar gevoel een labiele persoonlij kheid afkeurt. „Een groep labielen zou schadelijk kunnen zijn, maar men kan er zelfs niet naar gissen hoe de labiele eenling zich in het bedryf houdt. Ik heb ervaring, dat labiele werknemers het zonnetje kunnen worden in een bedrijf". Naar aanleiding van de publicatie heeft de arts een reactie gehad, die Eén op 100 Dokter Van Urk raakt geëmotio neerd: „Duizenden worden op deze manier benadeeld en dat kan en mag de zin niet zijn van de aanstel lingskeuring. Vergeet niet, dat een kwart van de afgekeurden behoort tot deze categorie. Dat betekent één op de honderd sollicitanten". Wat is eraan te doen? Het staat de keuringsarts die zelf uiteraard niet keurt op de wijze, die hem be angstigt en daarmee succes heeft, niet helemaal voor ogen maar hij is van mening, dat er centraal iets Dokter Van Urk: „Er moet iets gebeuren met de aanstel lingskeuring." (Foto LD/Holvast) ringsarts zich kan vasthouden. Daar bij moet een mogelijkheid voor be roep worden geschapen, die er nu niet is. „En de keuringsresultaten moeten volgens één lijn en niet in het wilde weg als thans worden vastgelegd om te komen tot mate riaal waarmee we over een aantal jaren kunnen keuren naar de maat staf „de juiste man op de juiste plaats". Dokter Van Urk laat in zijn praktijkkamer op zolder van zijn huis <de bedrijfsarts ont vangt er geen patiënten) zijn gesprekspartner even wachten, omdat hij net een artikel van een collega leest over de ma- nier-waarop van de aanstellings keuring. waarover hy in bij gaand artikel zoveel zegt. Later in het gesprek komt dit onder werp ter sprake en dan blykt, dat deze bedrijfsarts het niet eens is met de manier waarop het vaak gebeurt. „Het gebeurt by gebrek aan directieven op de oude pathologische manier van de huisarts. Dat betekent, dat de arts iets gaat doen. wat de huisarts doet als een patient met klachten komt, maar nu by ie- moet komen, dat directieven stelt, mamj, die niets heeft. Het is ook een handvat geelt waaraan de keu- nu „uitkleden" anders ben je niet by de dokter geweest en klopje hier en klopje daar, plas je doen en klaar. Ook daar moe ten we eens over gaan denken", vindt dokter Van Urk. LEIDEN Mede door het feit, dat een groot aantal ver- keerszondaars ook gisteren verstek liet gaan, had de zit ting van gisteren van de Leid se kantonrechter, mr. R. de Bruyn, met als officier van justitie mr. A. J. Dek, weder om een vlot verloop. Tot degenen, die wel ter zitting verschenen, behoorde een 34-jarige magazynbediende uit Voorschoten. Hy moest zich verantwoorden voor het feit. dat hy met zyn auto vanaf de Stille Mare met een gezien de si tuatie veel te hoge snelheid het kruispunt van de Haarlemmerstraat was opgereden en daardoor in botsing kwam met een wielrydster. Aan de hand van de in het proces verbaal opgenomen getuigenverkla ringen kwam de kantonrechter tot de conclusie, dat verdachte met een der mate hoge snelheid vernoemd kruis punt was opgereden, dat de wielryd ster volkomen „verrast" werd en niet meer tydig kon stoppen. Verdachte ontkende de feiten cate gorisch. Hy reed. zo verklaarde hy. absoluut niet hard en de schuld lag geheel by de wielrydster. Zy kwam zyns inzijns uit verboden richting en bovendien te veel links van de weg. Mede, omdat hiervan niets uit de getuigenverklaringen bleek, hield de officier zich aan de vastgelegde fei ten, achtte hy verdachte derhalve schuldig aan de botsing en eiste hy een boete van f 50 subs 10 dagen. „Ik ben onschuldig en betaal die boete dus niet. Dan ga ik liever die DEN HAAG/LEIDEN Een 22- jarige barkeeper uit Leiden, moest zich voor de Haagse rechtbank ver antwoorden in verband met inbraken en diefstallen- In zyn gezelschap be vond zich ook een 24-jarige schilder uit Voorburg, een 21-jarige glazen wasser uit Leiden, een 20-jarige los- werkman uit Leiden, een 23-jarige opperman en diens 19-jarige broer, beiden uit Leiderdorp. Het waren diverse inbraken en diefstallen, zoals op 8 februari in een woning te Voorburg met f 640.- als buit, op 25 januari een portemonnee uit een woning, maar het voor naamste was wel de poging tot in braak in een juwelierswinkel in Lei den, waar de glazenwasser eerder een mislukte poging tot inbraak had ge daan. Ook ditmaal liep het verkeerd af. De glazenwasser meende een me thode te hebben ontdekt, waardoor hy de alarminstallatie buiten werking kon stellen. Daartoe nam hy met be hulp van een schroevedraaier de houten raamlatten voor de etalage- ramen weg, doch toen zyn schroeve draaier uitschoot, zette dat de alarm installatie in werking. „Ik schrok me dood", verklaarde één van de drie verdachten die by deze affaire op de uitkyk stonden. In totaal hadden verdachten, soms in combinatie. 12 inbraken gepleegd. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en de barkeeper veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, de classificeerder en de glazenwasser ieder tot vier maanden gevangenis straf, de beide broers uit Leiderdorp ieder tot f 100,- boete en een maand gevangenisstaf voorwa&rdelyk. ADVERTENTIE Je kimt Leiden natuurlyk verge- lyken met elke willekeurige Ameri kaanse stad van gelyk inwoneraan tal: zeg Ithaca, Ohio, een stad be staande uit een groot parkeerterrein met grote warenhuizen, met veel auto's, veel lelijkheid en zonder cul tuur. Of met een willekeurige Russische stad van 100.000 inwoners: daar vind je noch auto's noch cultuur. Wat in Tilburg, een uit zyn krach ten gegroeid 19de eeuws textieldorp te vinden is dat met Leiden verge leken kan worden afgezien dan het inwonertaantal laat ik lie ver in het midden. Verslaggever Hans van Mierlo van het Leidsch Dagblad schryft over een oude binnenstad. By myn be zoeken aan Tilburg heb ik wél een depressieve brei van vorige eeuwse huisjes gezien, maar een stad. laat staan ,„een oude binnenstad", heb ik nooit opgemerkt. Ook de Tilbur- genaars 'leken me niet precies de zelfde mensen als de Leidenaars en dat is geen wonder: niet alleen komt de cultuur van de inwoners in het aanzicht van een stad naar voren, ook het aspect van een stad en het woonklimaat selecteren van hun kant een bepaald soort bewo ners. Tilburg moet nog een stad ma ken, Leiden moet wat van een stad maken. Wie vergelyken wil doet er beter aan steden te vinden, die ver- gelykbaar zyn: Haarlem by voor beeld. of dichterby nog Delft dat als studentenstad en qua grootte nog eerder in aanmerking komt. Veel problemen waar Leiden mee sukkelt of worstelt zyn door Delft inder daad „voorbeeldig" opgelost. Goede voorbeelden ter vergelyking hoeft men niet ver te zoeken! Ir. W. Kuyper. Wist u dot daar hele kleine pilletjes tegen |Jf\| Iftll AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: PIUUHII-MA 10 dagen zitten", aldus verdachtes reactie. De kantonrechter maakte er f 40 subs 8 dagen van. Voorrang Een 62-jarige winkelier uit Leiden was het ook al absoluut oneens met de hem ten laste gelegde schuld. Hy stond terecht, omdat hy met zyn auto op het voorrangskruispunt Hoge RyndykMeerburgkade geen voor rang had verleend aan een van rechts komende en de Meerburgkade opdraaiende auto. ..Niet ik maar de bestuurder van die andere auto is de schuldige. Ik stond voor de stopstreep stil maar hij nam de bocht zo klein, dat hy wel tegen myn auto moest opbotsen", al dus luidde het resumé van verdach tes verdediging. Waarop de kantonrechter na raad pleging van het proces-verbaal kon repliceren: „U stopte wel voor de stopstreep maar een flink stuk op het linkerweggedeelte waardoor u voor die andere automobilist de vrye door gang versperde". „Er was voor hem nog ruimte ge noeg over", vond verdachte- Gezien de situatieschets was dit, aldus de kantonrechter, niet het geval. De officier achtte afdoende bewe zen, dat verdachte de situatie foutief had beoordeeld en eiste een boete van f 50 subs 10 dagen. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, liet de kantonrechter het bij een boete van f 35.- subs 7 dagen. Rijbewijs Doordat een 40-jarige wmkelchef uit Leiden met zyn auto betrokken werd by een aanrijding overigens buiten zyn schuld kwam aan het licht, dat hy geen geldig rijbewys bezat. De geldigheidsduur was name lijk al enige tyd verstreken. ..Het was my destyds ontgaan, dat m'n rybewys verlopen was. Toen de aanryding plaatsvond, had ik reeds een aanvraag voor verlenging ervan ingezonden en nauwelyks één week later kreeg ik het inderdaad thuis bezorgd", aldus verdachtes verklaring ter zitting. Hy toonde de kantonrech ter het ditmaal wel geldige rybewys. Een en ander stemde de officier zeer mild. Hy eiste slechts f 10 subs 2 dagen. .Jk dacht, dat ik wel vry- spraak zou krijgen", reageerde ver dachte prompt. ..Dan heeft u ver keerd gedacht. U was nu eenmaal in overtreding en dus kan er geen vry- spraak voor u inzitten", zo diende de kantonrechter in zyn vonniswy- zing verdachte van repliek. Het von nis luidde conform de eis. HILVERSUM/LEIDEN De NCRV gaat in een serie van drie radio-do cumentaires (uit te zenden op de maandagavonden 4, 11 en 18 augus tus) aandacht besteden aan de vrij making, het ontstaan van de Geref. kerken vrijgemaakt, in 1944 veroor zaakt door een conflict in de Geref. kerken. In de documentaires komt o.a. aan het woord de Leidse arts dr. P. J asperse SASSENHEIM LEIDEN Op de Rusthoflaan in Sassenheim reed een bromfietser uit Leiden tegen een ge parkeerd staande vrachtauto. De vrachtwagen was verlicht. De Leidenaar kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Zyn bromfiets werd ernstig beschadigd. Hij is overgebracht naai' het St. Eli- sabethziekenhuis in Leiden. LEIDEN In het aprilnummer van „Universiteit en Hogeschool" heeft prof. dr. C J. Lammers, hoog leraar in de sociologie van de orga nisatie aan de Leidse Universiteit, het eerste deel van een artikel, geti teld „Is de universiteit een politieke leerschool?" gepubliceerd. Daarin kwam prof. Lammers ten aanzien van het verband tussen studierichting en politieke oriëntatie onder meer tot de conclusie dat. als cr al een scheidslyn valt te trekken tussen faculteiten met een .linkse" en faculteiten met een meer „rechtse" signatuur, deze dan niet loopt tussen sociale wetensohappen en „de rest" maar veeleer tussen de typische be roepsopleidingen (voor ingenieur, econoom, arts of jurist) en die stu dierichtingen, waarin het accent meer ligt op zuiver-wetenschappelyk onderzoek of op de kritische analyse van mens en maatschappij (godge leerdheid, wiskunde en natuurweten schappen, letteren, sociale weten schappen. wysbegeerte). In het tweede deel van prof. Lam mers' artikel, dat in het dezer dagen verschenen juninummer van „Uni versiteit en Hogeschool" is opgeno men, wordt allereerst aandacht be steed aan de activiteit en de belang stelling voor de studentenpolitiek in verband met de studierichting. Prof Lammers concludeert dat op de NSA- georiënteerde studenten meer func ties vervullen in studentenbelangen- behartigingsorganisaties naarmate bet politieke klimaat van him facul teit .rechtser" is. Voor op de SVB- georiënteerde studenten geldt: hoe „linkser" het politieke klimaat van hun faculteit, hoe meer zy functies vervullen in organisaties die de stu dentenbelangen behartigen. Op bovengenoemde twee regels noemt prof. Lammers twee uitzonde ringen, die erop wyzen dat ook de aard van het vak hierbij een rol speelt: (a) studenten in de sociale wetenschappen zyn over gehele linie (ook als zy een NSA-oriëntatie heb ben) nogal actief en (b> studenten In de wiskunde en natuurwetenschap pen zyn over de gehele linie (ook als zij een SVB-oriëntatie hebben) nog al in-actief. Progressiever Het onderzoek naar de ontwikke ling van de politieke gezindheid der studenten in de loop van hun studie heeft prof. Lammers grond gegeven voor de veronderstelling, dat studen ten in hun derde en vooral in hun vijfde of zesde Jaar zich het meest distantiëren maar links) van de po litieke zienswyze van hun vader; er zyn aanwyzingen. dat de studenten daarna, tegen de tyd van afstuderen, weer wat „rechtser" worden. Dit geldt ongeacht de „linkse" of „recht se' signatuur van de faculteit waarin de student studeert. Er zijn dus be paald géén aanwyzingen dat studen ten in „rechtse" faculteiten met het toenemen hunner studiejaren hoe langer hoe rechtser en in „linkse" faculteiten boe langer hoe linkser worden. Voorts valt op dat studen ten in alle jaren en zowel in „recht se" als in „linkse" faculteiten gemid deld qua pariyvoorkeur een progres siever standpunt inemen dan hun va ders. De eindconclusie van prof. Lam mers is, dat de universiteit voor een groot deel dei studenten in zekere zir als politieke leerschool kan wor den aangemerkt, zy het dat deze po litieke leerschool het gros der studen ten meer een „vervolg"- dan een „omscholingscursus" biedt Aan het slot van zyn artikel geeft prof- Lammers, vanuit zyn positie als lid van het wetenschappelyk korps met een eigen opinie, als zyn mening dat de universiteit in ieder geval een bezinningscentrum dient te zyn, waar docenten en studenten zich te zamen beraden over de maat- schappelyke achtergronden en impli caties van hun wetenschapsbeoefe ning. Voorts behoort zyn inziens de universiteit ook te zijn een politiek vormingscentrum in die zin dat daar alle gelegenheid geboden wordt aan studenten, docenten en staf om zich zelf en om elkaar in alle vryheid en openheid politiek op te voeden, zon der dat de universiteit zich als zo danig identificeert met een of ande re politieke ideologie.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3