Bijna 200 Mars-foto's waarvan 48 close-ups Profeten van het Franse platteland E 4 Maanstof bestaat uit glasachtige korrels Eerste Mariner reeds in actie ij VERTREK V*«*i *Nêr%v MAKS au aankomst Nederland bij ontwapenings conferentie Von Hassel over de NPD: niet neo-nazistisch m fl Intelsat gevonden PAOINA t LEID9CH DAGBLAD aarde bo Ss j/ Pv 2 V-v. r.- v>. - 2X5.000.000 KM I MROE au AANKOMST ÖAAN AART>e ""K< (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Twee Amerikaanse Mariners zenden dezer dagen televisiebeelden van de planeet Mars naar de aarde. Het zijn de Mariner VI, die op 24 februari werd gelanceerd, en de Mariner VII, die sinds 27 maart j.l. op weg is naar de Rode Planeet. Eerstgenoemd ruimtevaartuig heeft tot opdracht in totaal 74 opnamen van het Marsoppervlak te maken, het laatstgenoemde moet er zelfs 114 naar de aarde seinen. De 413 kg wegende Mariners heb ben elk twee camera's aan boord en zij hebben soortgelijke maar niet geheel identieke opdrachten. Num mer zes passeert de planeet onge veer in het vlak van de evenaar. Dit ruimtevaartuig is vannacht om 3.15 uur begonnen met de eerste serie opnamen op een afstand van 1.241.500 kilometer van Mars. De afstand tot de aarde zal dan ruim negentigmiljoen kilometer bedragen. De laatste 24 opnamen door deze Mariner worden donderdag gemaakt wanneer de kortste afstand tot Mars wordt bereikt, namelijk onge veer 3000 km. De tweede Mariner begint zaterdag met de eerste reeks foto's op een afstand van 1.830.000 kilometer van de planeet en eindigt de opnamen op eveneens 3000 km afstand met een reeks van 24 stuks op 5 augustus. Deze Mariner neemt vooral het zuidelijk halfrond en de zuidpoolstreek van Mars in ogen schouw. Dank zij een verbeterde techniek en doordat deze M riners de pla- HOUSTON (AP/ANP» Het maanstof bestaat op de plaats waarl Armstrong en Aldrin hebben rond-1 gewandeld, uit een grote hoeveelheid kleine „wonderlijk glanzende" glas- j achtige bolletjes en schijnt overeen te komen met zeer, zeer arme aard se grond, die waarschijnlijk geen leven in stand kan houden. De ont dekking van deze kleine glasachtige korreltjes, variërend van miscrosco- pisch klein tot enkele tienden van I een millimeter, noemde een schei kundig geoloog in het laboratorium te Houston „het opwindendste dat we tot diusver hebben gevonden" „Br schijnt iets anders op de maan aan de gang te zijn dan wij hadden verwacht". De kleur van het maanstof va rieert van donkerbruin tot donker geel terwijl ook kleurloos stof voor komt. De opeprvlakte van de kor rels is merkwaardig glad. Waar schijnlijk zijn het condensatiedrup- pels van dampen of vloeibare stof fen die vrijkwamen bij het geweld dat de kraters vormde. Bij de meegebrachte stenen be vond zich een klein schitterend steentje van enkele millimeter® doorsnee dat de vorm had van een pinda en iets leek op een parel. Andere stenen konden reeds door een microscoop die buiten de isola tiekamer was opgesteld worden be studeerd. Het bleek echter nog niet mogelijk, de samenstelling te ana lyseren of een of ander mineraal te onderkennen. „Ik heb me nog nooit zo gefrustreerd gevoeld, de maan geeft blijkbaar haar geheimen niet1 zo gemakkelijk prijs als wij hadden gedacht", zo verklaarde de minera-1 loog van Harvard University dr. I Clifford. Maanmateriaal dat op enige diep-1 te uit de bodem is gehaald, wordt i thans voor een deel in het blolo- j gisoh laboratorium verpulverd. Ziek tekiemen vrije muizen worden er aan blootgesteld. Dit is een van de vele experimenten om vast te stel- len of er op de maan microbieel le -1 ven is, dat gevaarlijk voor het leven op aarde zou kunnen zijn. Wanneer de muizen ziek worden betekent dit. dat de maanreizigers langer in qua rantaine moeten blijven. Een schets van de baan, die de Marmer-V 1 thans vrijwel heeft afgelegd. De posities van Aarde, Mariner en Mars op regelmatige tussenstanden zijn getekend en door korte stippellijntjes verbon den. De opgegeven afstanden van Aarde en Mars tot de zon zijn gemiddelden. neet op veel korter afstand passe ren hoopt men dat de opnamen aanzienlijk detailrijker zullen zijn dan de 21 foto's die de Mariner-IV in 1965 overseinde. Deze laatstge noemde foto's toonden een op de maan gelijkend maar sterker geëro deerd oppervlak met talloze elkaar deels overlapepnde grote en kleine kraters. De foto's van de Mariner IV wa ren uit 240.000 informatie-bits op gebouwd, die van de VI en VII uit 3.9 miljoen. Men hoopt formaties tot een grootte van 30 meter op de ko mende foto's te kunnen waarnemen. De ruimtevaartuigen zullen niet alleen foto's maken maar ook ve lerlei wetenschappelijke metingen verrichten die nadere gegevens kun nen verstrekken over de samenstel ling van de atmosfeer, de tempera tuur en druk van de dampkring en de bodemtemperaturen Het is niet waarschijnlijk dat tekenen van eventueel leven direct zouden kun nen worden waargenomen. Basis-onderzoek Een van de belangrijkste doelein den van de Mariners is, meer gege vens te weten te komen over de pla neet opdat zo doeltreffend mogelij ke ruimtevaartuigen kunnen worden ontworpen voor het uitvoeren van zachte landingen zoals de Surveyors op de maan hebben gemaakt. Eerst dan is het mogelijk nauwkeurige ge gevens omtrent Mars te verzamelen en de landing van mensen op de pla neet uit te voeren. Sinds de jongste metingen van onbemande ruimtevaartuigen van Rusland en Amerika in de directe omgeving van Venus hebben uitge wezen dat deze planeet voor de mens nog heel lang ontoegankelijk zal blijven komt Mars het meest in aanmerking als volgend doel voor de bemande ruimtevaart na het berei ken van de maan. Het zal echter nog vele jaren duren voordat het zover is. Latere stadia Inmiddels heeft het Amerikaanse ruimtevaart bureau Nasa opdracht gegeven aan het Jet Propulsion La boratory in Pasadena (Californië) om twee ruimtevaartuigen te ont wikkelen die bestemd zijn om in een baan om Mars gebracht te worden. I Het zijn gewijzigde Mariners, die I in mei 1971 moeten worden gelan- ceerd om in november van dat jaar de omgeving van Mars te bereiken. Deze Mariners zullen veel zwaarder zün. namelijk 900 kg. doch slechts 500 zal. in een baan om Mars ko men. Bovendien zullen brandstof, andere energiebronnen, verbin- dingsapporatuur en stuurmecha nisme zoveel gewicht vergen. dat slechts 50 kg aan wetenschappelijke instrumenten meegevoerd zal kun nen worden, veel minder dan in de huidige Mariners. Voor 1973 staan daarna nieuwe ruimtevaartuigen op stapel die een zachte landing kunnen uitvoe ren voor de analyse van de bodem en het eerste zoeken naar materia len die op de aanwezigheid van le ven zouden kunnen wijzen. Het is niet de bedoeling dat deze ruimte vaartuigen bodemmonsters naar de aarde terugbrengen. Daarvoor is een veel - gecompliceerder ruim tevaartuig vereist, en wellicht zal dit evenals bij de maan gebeuren. Tij dens de eerste bemande vlucht naar de planeet. DEN HAAG/GENEVE (AFP, ANP) Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft berichten uit welingelichte kringen In Genève bevestigd dat Nederland als tegen hanger van Hongarije binnenkort deel uft gaat maken van de ontwa peningsconferentie in Genève. Met deze nieuwe uitbreiding van het aantal deelnemers zyn de Ame rikaanse en Russische voorzitters van de conferentie na veelvuldig diplomatiek „marchanderen" ak koord gegaan. Japan en Mongolië wa ren al eerder tot de conferentie toegelaten en op de nominatie staan nog Pakistan en Joego-Slavië, een Zuidamerikaans land vermoedelijk Argentinië) en een Afrikaans land. De officiële bekendmaking over de nieuwe uitbreiding wordt nog deze week verwacht. President Nixon, die giste ren in de Thailandse hoofdstad Bangkok is aangekomen voor een verblijf van drie dagen, heeft daar een verklaring laten uitge ven, waarin hij de vrees trachtte i te sussen, die in Thailand (Siam) is ontstaan over de „nieuwe poli-1 tiek" van Amerika in Azië. Hij zei er ten volle van door drongen te zijn, dat Thailand bijzonder veel belang heeft bij de Amerikaanse politiek ten aanzien van Azië en de Stille Oceaan. „We zullen onze verplichtingen nakomen, niet alleen omdat ivij ze zien als plechtige, maar ook als belangrijke afspraken Wc er- kennen ten volle dat wij en de Zuidoostaziatische landen geza- I menlijk een uiterst belangrijke j rol in de toekomstige vrede en welvaart van dit gebied, vervul- len", aldus de president. Op de foto: mevrouw Nixon tij- 1 dens een rondrit-te-water door I de Thailandse hoofdstad. 1 DAGELIJKS Dilllgentla 8.15 uur: (beh. zon - en ma.av.)l t.m. 16 aug.: Fons Jansen: ,,3x andermaal". Folkclub (Café-Chantant. Noordein de 90). 9 00 uur: t.m. 31 Juli: Daniël de Bobine (Parijs) en (vrijdag, zater dag) m.m.v. Leo Unger. Paviljoentheater 8.30 uur: (beh. m en d.lav.)t.m. 31 aug.: A B.C.-Caba ret van Wlm Kan en Corry Vonk: „Hop. Hop, Hop". DINSDAG Circustheater 8.15 uur: .Fiesta Gl- tana". Openluchttheater Zuiderpark. 2 uur Cabaret Variété Florida: „Toontje en r.lppie bij de cowboys en de Indla- V\OENSDAG Circustheater, 8.15 u. „Fiesta Gha na". Oude Kerk (Keizerstraat): 8 00 uur Sander van Marion, orgel m.m.v Wil- ly Smits-v d Hoven sopraan. Openluchttheater zuiderpark. 2 00 Swiebertje, Saartje. Bromsnor en de Burgemeester: „Wat gebeurt er op St. i Juttemus" Promenade (Scheveningen) 8.00 u Haagse Tram Harmonie. DONDERDAG. Circustheater 8.15 u.: ..Fiesta Glta- na". Openluchttheater Zuiderpark: 2.00 u Cabaret Variété Florida; „Sim Sala Bim". DINSDAG Zijlsingel 2 Volle Evangelie-zend Spr. J van Veelen 8 uur. nam. 8t huis (wachtkamer trouwzaal) Zitt Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 u n Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreeki Chr. Emigratie-centrale 7-8 uur Stadhuis (Burgerzaal) Bloemem toonstelling en Tsjechische kunst 10 voorm.-ll uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer) spreeki sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Luxortheater Vakantlebezlghe* film: Eerlijk duurt het langst. voorm Stadhuis (Burgerzaal) Bloementi toonstelling en Tsjechische kunst 10 voorm.-ll uur nam DONDERDAG Zo nodig terugvechten Ameri kaanse spion-a geschepe-n zullen voortaan tijdens de uitvoering van opdrachten zo nodig terugvechten, zo maakte minister van Defensie Meivin Laird gisteren bekend. Het Pentagon had alle inlichtingenactivi teiten opnieuw bekeken na de aan houding door Noord-Korea van de „Pueblo" op 23 januari 1968, waar van de bemanning elf maanden was vastgehouden. Er zijn nu richtlijnen afgekondigd inzake defensief optre den, die gebruik van alle beschikba re middelen, behelzen om de sche pen voor opsporing en inbeslagne ming te behouden. <-Z.; MUNCH EN (AP) Op een pers conferentie te München. heeft de christen-democraat Kai Uwe von Ha- sel. gezegd, dat hij de rechtse Natio nale Democratische Partij (GPD) niet beschouwt als neo-nazistisch. De meeste aanhangers van de NPD, zei Von Hassel, waren kleine zakenmen sen die zioh zorgen maakten over de bedreiging door de grote bedrijven, en ontevreden boeren. „Maar er behoren tot de NPD ook fatsoenlijke jonge mensen die de staatszaken weer de goede kant op willen trachten te sturen al heb ben zij helaas daarbij op het ver keerde paard gewed". Von Hassel die er klaarblijkelijk op uit was om conservatieve stem mers voor zijn partij te winnen, zei dat het Duitse politieke leven zowel door links als door rechts bedreigd werd. Wat de NPD betreft, hij zou deze liever bestrijden dan grondwet telijk laten verbieden. Honden haalden hulp Drie hon den hebben het leven van hun baas een jonge alpenherder, gered. Zij j renden van een alpenweide in de buurt van Chamonix naar het dal j om alarm te slaan. De hei-der had een val gemaakt, nadat een stuk rots waartegen hij leunde het bege- ven had. Boeren, die de honden volg- I den zagen het zwaar gewonde slacht offer en organiseerden een reddings- J actie. WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 our. S S Sfj Sc» i 3 e O Amsterdam licht bew. 29 21 0 Dc Bilt licht bew. 29 20 0 Deelen onbew. 30 0 Eelde onbew. 28 20 0 Eindhoven onbew. 30 20 0 Den Helder licht bew. 25 20 0 Luchth. R'dam 1. bew. 29 19 0 Twente onbew. 28 20 0 Vlissingen onbew. 25 18 0 Zuid-Limburg onbew. 30 21 0 Aberdeen regen 15 11 9 Athene onbew. 31 21 0 Barcelona mist 28 21 0 Belgrado half bew. 17 13 Berlijn onbew. 34 20 0 Bordeaux half bew. 33 16 16 Brussel half bew. 30 20 0 Frankfoit onbew. 31 19 0 Geneve onbew. 30 16 0 Grenoble half bew. 30 15 0 Helsinki onbew. 25 13 0 Innsbi-uck onbew. 30 15 0 Kopenhagen onbew. 18 9 Lissabon half bew. 27 17 0 Locarno onbew. 30 16 0 Londen regen 23 17 2 Luxemburg onbew. 30 19 0 Madrid onweer 35 21 0 Malaga onbew. 28 20 0 Mallorca onbew. 33 17 0 Mtlnohen onbew. 30 15 0 Nice onbew. 29 22 0 Oslo regen 19 16 0 Parij» regen 33 18 1 Rome mist 30 19 0 Stockholm licht bew. 27 16 0 Wenen onbew. 33 16 0 fcürioh onbew. 29 15 0 OFFICIEEL FRANKRIJK MAAKT ZICH OP VOOR DE STRIJD TEGEN DE MYSTICI Antoniusclubhuis Vakantiebezigh» den Jeugd-varleté 2 en 4 uur nam Holiday Inn Receptie gouden ju leum J. K. H. van Dam (direct Fransche Kroon) 3.30-6 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal) Bloemend toonstelling en Tsjechische kunst 1( voorm.-ll uur nam. Stadhuis (Burgerzaal) Bloemenu toonstelling en Tsjechische kunst, uur voorm.11 uur nam. Pieterskerk Orgelconcert Jan lach 8.15 uur nam. Rijnlands Lyceum (Apollolaan Volle evangelisatie-bijeenkomst, Oegstgeest. Spr. dhr. K. van Twllli 8 uur nam. Oude Vest 13. Evangelisatie Chi tengem. Ecclesia. 8 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 „De Du boot" Clubhuiswerk handenarbeid 10 uur nam. Konlngskerk. Ruilclub 7.80—10 nam. Stadhuis (Burgerzaal). BloemenU toonstelling en Tsjechische kunst, uur voorm.11 uur nam. (Van onze correspondent) COMPIfeGNE (GPD) Van tüd tot tijd dringt „een geval" weer eens door tot de openbare mening en ver baast het Frankrijk althans het Frankrijk uit de grote steden zich over de middeleeuwse achterlijkheid van 'n miderheid van zijn landgeno ten. Wanneer men echter met en onder de „inboorlingen" van het Franse platteland leeft, dat op een afstand van enkele tientallen kilo meters van Parijs al begint, dan weet men, dat het bijgeloof en de char- latannerie nog welig tieren. En dat vrijwel iedere dorpeling u wel het adres kan verstrekken van een won derdokter. een profeet of minstens een „rabouteur" (een figuur die uit het lid geschoten of vergroeide botten en knokkelse weer in hun vroeger staat weet te plaatsen), in wie ze eigenlijk aanzienlijk meer vertrouwen hebben dan in de officiële vertegen woordigers der medische wetenschap pen. Onlangs dook er weer eens zo'n geval op. Het had ondergronds kun nen blijven indien profeet René He- naux, die in en rond Compiègne, tachtig kilometer ten noorden van Parijs opereert niet een dodelijk slachtoffer onder zijn patiënten, of Juister sektegenoten, had ge maakt, dat vrouwe Justitia weer even uit de dommel heeft gewekt. Een Jonge vrouw (23 Jaar» had tuberculose opgelopen, een ziekte die al tientallen Jaren door de medici wordt „beheerst", maar die deze pa tiënte noodlottig is geworden. En een dood die het gevolg is geweest van de omstandigheid, dat die Jonge vrouw nu juist de bijstand van de „profeet" prefereerde boven een nor male behandeling door een dokter die haar gemakkelijk had kunnen genezen en redden. En haar geval staat allerminst alleen. Vorig Jaar meldden de kran ten even uitvoerig van een Zuid frans dorpje waar een andere mys ticus een prvé-religie met een heel kordon profeten en profetessen, een kapel met een altaar en alle deco ratieve poespas die erbij hoort, had gesticht, om een soort esoterische en bovenaardse terreur op de bevolking uit te oefenen, waartegen geen bur gemeester of prefect iets wist te doen. En enkele maanden later werd het publiek al weer voor een dag of wat opgeschrokken door verhalen over een vrouw die, in onze dagen van de pil. elk jaar een kind ter wereld bracht dat door haar man, voor wie die gezinsvermeerdering op dat moment niet zo gelegen kwam, eigenhandig in de achtertuin om het leven werd gebracht en ter plaatse begraven. De gendarmerie die na Ja ren pas de lucht van die privé- massamoorden-en-familie had gekre gen, liet toen de hele tuin omspit ten, waar de restanten van ruim een half dozijn zuigelingen gevonden werden. Op dat echtpaar dat zioh dus aan moord en nog enkele andere over tredingen had schuldig gemaakt, heeft de justitie eindelek eens vat gehad. Maar tegen al die „profe ten" wier aantal op minstens vijf honderd wordt geschat, is tot dusver geen wettelijk kruid gewassen, zo dat de nieuwe regering nu over weegt eindelijk eens de nodige maatregelen te treffen om justitie en politie tegen deze middeleeuwse uitwassen te wapenen. Neem dus de heer René Henaux. vroeger loodgieter, die op nummer 2 van de Rue Charles Demonchy in Complegne zich achter een gore ge vel verscholen houdt, om desalniet temin van zijn mystieke gaven en genezingskunst tientallen mensen te doen „profiteren" die op het rot- toir dag en nacht zijn verschijning vex-beiden. De profeet, die zich se dert het overlijden van een zijner ge loofsgenoten niet meer voor inter views met journalisten beschikbaar stelt, is met zijn half-kale hoofd, de gestopte trui en zijn voeten in pan toffels nauwelijks een verschijning te noemen, van wie de hemelse ga ven zichtbaar afstralen. -Maar men zou zich vergissen door te geloven, dat zijn volgelingen uit louter gees telijk-onderbedeelde primitievelingen bestaan. We hebben onder die wach tende menigte met een lyceumle raar en een tekenonderwijzer ken nis gemaakt die heilig in de heilig heid van de profeet geloofden, voor wie ze zelfs hun leerlingen en hun werk in de steek hadden gelaten, om zich verder als zijn discipelen in exclusieve dienst van de nieuwe heilsleer te kunnen stellen. Ze had den alle twee natuurlijk sterke staaltjes over de mystieke en heilza me invloeden van hun heilige heer te verhalen, en het was nu hun le vensvervulling geworden de kring der gelovigen steeds verder uit e breiden. Helaas niet zonder sue- Blazt-n en bidden René Henaux was zich ongeveer vijftien jaar geleden voor het eerst van zijn hemelse vermogens bewust geworden. God die hem verscheen eei-st op een wolk die wat laag naar de aarde was afgezakt, en toen nog eens in een vlam die maar niet ophield te branden had hem in duidelijk Frans aan zijn verstand gebracht, dat hij voor de rest van zijn leven andere werkzaamheden te verrichten had dan het repareren van lekke kranen en buizen. In plaats van waterleidingen moest hij nu medemensen gaan genezen, door zijn goddelijke adem tegen wonden en pijnlijke organen en plekken te blazen. Toen hij zijn eerste wonde ren had verricht, werd de kring van zijn clientèle met de dag groter, en omdat zijn genezingsmethodiek en kel en alleen uit blazên en bidden bestond, kon hem zelfs geen on rechtmatige uitoefening der genees kunst ten laste warden gelegd. Wat hem daarentegen wel wat kwalijk genomen kon worden, was. dat hij zijn volgelingen aan de bevoegdhe den van de erkende medici onttrok, waardoor hij die gelovigen oneindig veel onnodig lijden berokkende, dat dus zelfs de dood ten gevolge had. Maar zo'n fatale ontknoping drukte de profeet dan ook weer niet zo zwaar. Hoeveel patiënten zijn er, die door de officiële dokters niet gene zen konden worden, zo heeft hij te gen de rechter van instructie opge- mei'kt, en om die slachtoffers kraait nooit een haan. Het heeft in sommige kranten in tussen enig opzien gebaard dat Henaux' nieuwe sekte, die in noord- Frankrijk duizenden adepten moet tellen, voor een overgroot d eel uit trouwe r.-k. kerkgangers bestaat. Zelfs een vroegere priester die de proleet had opgezocht voor een open wonde aan zijn scheenbeen, waar voor geen zalfje beschikbaar scheen te zijn, was, sinds de genezing, naar het kamp van de nieuwe heilsleer overgelopen en ook in de hoge krin gen van de Fianse geestelijkheid houdt men zich nu intensief bezig met het gevaar, dat mystici van zijn slag niet alleen voor de volks gezondheid, maar ook voor het gees telijk evenwicht van de kerkgemeen schap vertegenwoordigen. Stadhuis (Burgerzaal). Bloemenu toonstelling en Tsjechisohe kunst 11 uur nam. Rijnlands Lyceum (Apollolaan Gem. voor oorspronkelijk christendc aid. Oegstgeest. Spr. evang. N v Brugge. 7.30 uur nam. Wassenaar (Rest. Bijhorst) Driv«.| dienst 10.30 uur voorm. Zijlsingel 2. Volle Evangelle-zendlj Spr. evang. J. Leeflang. 10 uur voor LEIÜSE BIOSCOPEN Camera: „Blow up" 18 Jr. D 7 9.15 Dag. 2.30, zond. 2.30 en 4 45 „De onvoorstelbare tocht" al. vrt (^zaterdagavond 11.30 u. „Vrije lli Lldo: „Chltty Chitty Bang Bani a.l. dag. 2.30 en 8. Ltixor: „De rimboevechters Birma" 14 jr. dag. 2.30 7 en 9.15 zot ook 4.45. Kev: „Weekend ln topless" dag. 2.30, 7, 9.16 zond. ook. 4.45 nach voorst, vrij. en zat. „Verboden Venn, 18 Jr. 23.30 u. Studio: „Lieve, lieve John" 1 dag. 2.30. 7, 9.15 zond. ook 4.45. Trianon: „De Zuiderster" 14 jr. 2.30, 7 en 9.15 zond. 2.15, 4.30, 7, 9.15, TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal Heuff. Wassenaar: ach: derijen van Paul Arntzenius. 'sMaai dags t m. 's zaterdags van 1017 bovendien op de dinsdagavonden 810 uur. (Tot en met 20 augustu' Rijksmuseum voor Volkenkunde kantlefilms voor de Jeugd. Dlnsdai woensdag- en donderdagmiddag 3 u: nam. (tot medio augustus). Molenmuseum ..De Valk' (Dageiy van lo uur voorm. tot uur nam. Zoi dag I5 uur nam MaaDdags eeslot* Jeugdmuseum (Koppenhlnksteeg Tentoonstelling over de natuur en tiek uit grootmoederstfld. (uitsluitet zaterd. van 11-17 nm en na verzo Cronestelnkade 2) De ^akenhal Dag. 106 uur: 16 uur Rijksmuseum van Oudheden prnburg 28): Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.: zond 1—6 uur nam RIJksmuseun vooi .olkenkund (Steenstraat 1) dag 10—6 u.: 's«oi dags 1- uur aam. Ned.-Legermuseum: Geopend maal dag tot ei met vrijdag 9 uur voorm.- u nam. zon. en feestdagen uur nam Rijksmuseum voor de geschieden) der natuuiwetenschappen Dag. 10- uur zone" 14 uur Heempark Oegstgeesterweg (Klkkw polder) Flora van eigen bodem. da| van 8 uur voorm - 6 uur nam.; c mei t.e.m oktober op zat en zond 1 uur nam Galerie Van der VI 1st (Botermarktl Frans de Haas (schilderijen en grafiek Lyd de Jonge van Zwilnsbergen (mo zaieken en plastieken) en Gerrlt Pol der (schilderden), dinsdag t/m zater 9-6 uur (t/m 28 augustls) De Lakenhal Pennlngparada (uit eigen bezit) Dagelijks van 10-6 uui zondag 1-5 uur (t/m 31 augustus). AVOND. EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN. Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Tot Hulp der Menscb- held, Hooigracht 48. tel. 21060. De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. Breest Smallenburg te Leiderdorj wordt waargenomen door Apothed Tot hulp der Menschheld. De Oegst- geestse Apotheek en Apotheek Voor schoten zijn de gehele week geopend Gemeenschap Zuid-West. Hulpverlenlngs- en lnformatledlenii Hulpverlening tel 24101 (b.g.g 20460 Informaties tel 33921. Behandeling na ongevallen. De poliklinische behandeling na on gevallen wordt van dinsdag 12 uui tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuls. Vrijdag H uur tot zaterdag 12 uur door het St Ellsabethziekenhuls (Hooigracht). Op andere werkdagen en op zondage» door het Academisch Ziekenhuis. KAAP KENNEDY (AP) De com municatiesatelliet Intelsat III die vi-ydag werd gelanceerd cirkelt in een baan die tussen de 278 en 4763 km van de aaide ligt. De baan waar in hu had moeten komen ligt op 35.888 km hoogte. De derde trap van de Deltaraket heeft niet goed g«* functioneerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2