Carlisten buiten wet BONN HAALT DESERTEURS UIT BERUIJN Nog een moordpartij Sterke 'roei ïaven {'dam FOKKER MOGELIJK UIT CONSORTIUM Moskou zou Ulbricht opzij willen schuiven @uc/ Qfceuwb )a afwijzing van Juan Carlos KOELER NIFXWE GETUIGE TEGEN DEFREGGER DUIKT OP Staking van liet personeel van Franse spoorweg )pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 29 JULI 1969 No. 32861 EIDSCH DAGBLAD Jrecteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteurDis: J. R. Soebenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), 14,70 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Ledden - Giro 57036 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactiet 9150Ï (Van onze correspondent) MADRID (GPD) De opperste raad van het carlisme heeft iteindelijk het besluit genomen openlijk de benoeming van 'rins Juan Carlos de Bourbon tot opvolger van generaal 'ranco af te wijzen. Hoewel de tegenstand van de carlisten tegen de prins een intu ubliek geheim, en diens benoeming door generaal Franco een Uan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid was, betekent het esluit van de opperste raad toch iets geheel anders dan alle ^oorgaande en even luidruchtige protesten tegen Prins Juan -arlos. Want sinds de vergadering van het Spaanse parlement n verleden week is Juan Carlos de wet en door hem af te Rijzen stellen de carlisten zich buiten de wet. Dat wil zeggen. Spanjes klandes- tiene oppositie, een als los zand sa menhangende, voornamelijk uit klei ne groepjes intellectuelen of fana tici bestaande tegenstand tegen het regime, wordt plotseling uitgebreid met een volledig georganiseerde volksmassa, die naar schatting be staat uit honderdduizend partijmen sen en ongeveer twee miljoen sym pathisanten. Ook al kost het veel Spanjaarden grote moeite de carlisten serieus te nemen, en ziet men hen veelal als een folkloristische anarchronistische bedoening, deze cyfers zijn niet uit fce vlakken. Men moet dan ook ver wachten dat de regering van gene raal Franco en kroonprins Juan Carlos (nu oficieel de tweede man in het land) zich gedwongen zal zien ernstige maatregelen te nemen. En de mogelijke gevolgen daarvan zyn voorlopig met te overzien. merikaanse trogiiose: ROTTERDAM (ANP) Een eco- inische studie van Management tiences Ltd. over de ontwikkeling n het Rijnmondgebied spreekt de rwachting uit dat de goederenover ig ln de Rotterdamse agglomera- in 1990 byna 600 miljoen ton zal dragen, dat is vier keer zo veel thans. De studie gemaakt in ge- menlyke opdracht van Ryn- ond en Rotterdam geeft verder ider meer de volgende ontwikkelm- tn aan: van het stukgoedverkeer ad 60 In. ton zal 30 pet. met containers beuren. meer dan 50 pet. van de goede- astroom zal in 1990 bestaan uit we olie en oiieprodukten. een belangryk zee-zee transito rkeer zal ontstaan voor graan en ts naar Engeland Dit in verband et de overstag van mammoetsche- in in kleinere schepen, die de goe- aen naar engelse havens brengen, het passagiersverkeer overzee zal perkt biyven tot het verkeer met ïgeland. net passagiersverkeer door de cht zal nog belangrijk toenemen 3 a 5 miljoen passagiersbewe- ngen, maar volgens het rapport oidzakelyk geonenteerd blijven op igeiand. het goederenvervoer door de lucht 1 in het verkeer naar Engeland den onder de concurrentie van ivercralte en roll-on roll-oifsche- n. De nu gepbuliceerde economische uaie is een onderdeel van een alge een verkeers- en economisch on- irzoek, dat de gemeente Rotterdam het openbaar lichaam Rijnmond ee jaar geleden hebben opgedra- n aan het in Londen gevestigde merikaanse bureau. Niet vrij Het besluit van de opperste raad van het carlisme, genomen in een vergadering met alle streekleiders van de partij, hetgeen aan de be slissing nog meer kracht geeft, werd gisteravond in Madrid bekend ge maakt. De verklaring stelt vast dat het regime de benoeming van Print Juan Carlos aanduidt als een legaal genomen maatregel van grondwette lijke kracht. De carlisten verzekeren (Van onze correspondent! BONN (GPD> In Oost-Duits- land dpen op het ogenblik hardnek kige geruchten de ronde dat de Sow- jet-Unie voor de Europese veilig heidsconferentie, de voorstander van een harde lijn, de Oostduitse partij leider Ulbricht op een zijspoor zou rangeren Volgens deze geruchten willen de Russen Ulbricht kwijt omdat zy bang zijn dat hy tydens de beslissende fase in het overleg voor een ontspanning van het po litieke klimaat in Europa roet in het eten zou gooien Deze geruchten komen juist op een moment dat de Westduitsers be zig zijn de situatie rond West-Ber- lijn te verscherpen. De deportatie van acht Westberlijnse deserteurs naar hun in de Bondsrepubliek gele gen onderdelen is namelijk een veel verstrekkender daad dan de West berlijnse justitie het doet voorkomen. De acht jongelui zochten hun toe vlucht in West-Berlyn omdat daar de Westduitse dienstplichtwetten na- Waakhonden van De Gaulle beslaan niet PARIJS (GPD) Welingelichte kringen in Parijs hebben gisteravond het bericht ontkend dat de voorma lige Franse president Charles de Gaulle en zyn premier Couve de Murville een comité van waakzaam heid hebben opgericht. Dit comité zou. zoals w|j gisteren I meldden, er op moeten toezien dat j de richtlijnen van De Gaulles poli- I titk over de afgelopen jaren ook door de nieuwe Franse president Pompi dou en zün premier Chaban-Delmas i in acht zouden worden genomen. De Bilt verwacht van heden tot oensdagavond: vanavond en van- acht enkele regen, en onweersbuien, orgen overdag- zonnige perioden en de meeste plaatsen droog, maar ilangryk koeler dan vandaag. Aan- inkelyk krachtige tot harde, mor- n matige westeiyke wind. (Opgemaakt te 12.40 uur) STRANDVERWACHTING Na onweersbuien belangryk frisser, akele opklaringen by een matige tot rachtige wind tussen west en noord. de middag ongeveer twintig gra- ai. Zeewater 19 graden. Vooruit- chten: donderdag ai weer zonnig goed strandweer door een nieuw ogedrukgébied. 30 JULI 1969 on op: 04.58 uur; onder: 20.34 uur laan op: 21.32 uur; onder: 06.24 uur oogwater in Katwyk te 3.43 en 16-15 or; laagwater te en 12.06 uur. Üt nummer bestaat uit 12 pagina's vervolgens dat het Spaanse parle ment, dat de benoeming goedkeur de, geen waarachtige vrij gekozen vertegenwoordiging van het volk is, en dat het Spaanse volk dus zijn goedkeuring niet gegeven heeft. Daarop hernieuwen de carlisten hun eisen van politieke, vakbonds- en streek-vrijheden die de basis van hun staatkundige idealen vormen en tenslotte verklaren zy plechtig dat zij koste wat het kost trouw zullen blijven aan hun vorstelijke leider, Prins Xavier van Bourbon Parma, vader van Prins Carel Hugo, de echtgenoot van Prinses Irene. Trouw Wat deze trouw inhoudt blyfct uit een manifest van Prins Xavier, dat samen met de verklaring van de opperste raad werd bekend gemaakt. Prins Xavier richt zich direct tot de carlisten. Hij wijst de benoeming van Prins Juan Carlos af als een geheel eenzijdig en persoonlijk be sluit van generaal Franco en ver klaart dat zo'n belangrijke kwestie aan een volksstemming onderworpen had moeten worden. Hij insinueert dat Prins Juan Carlos by gebrek aan persoonlijk prestige en gezag voor de handhaving van zijn regime uiteindelijk zal moeten terugvallen op het gebruik van geweld en voor spelt dat „een regime dat het volk zijn vrijheden onbkent in wanorde zal eindigen". Tenslotte doet hij een direct be roep op alle carlisten: „van mijn trouwe carlisten verwacht ik meer dan alleen een afwijzende houding". Hij kondigt aan dat de carlistenpar- ty haar activiteiten ten bate van haar politieke idealen zal „versnel len". Dat wil zeggen dat, indien de carlisten de belofte van trouw van hun opperste raad waar maken, men belangrijke gebeurtenissen en acti viteiten kan verwachten in Spanje. Naar aanleiding van bericthen in de buitenlandse pers, dat Prinses Irene en Prins Carel Hugo als ge volg van de veranderde situatie in de Spaanse politiek hun persoonlijk secretariaat van Madrid hadden op geheven, verklaarde de privé-secre- fcaresse van de prinses: „Dit is ab soluut onjuist. Het seoretariaat functioneert normaal en er bestaan ook geen plannen om dit op te hef fen". Opstand in gevangenis Bij een opstand in de nationale strafgevan genis, die 25 km ten zuiden van Ma nilla is gelegen, zyn negen gevan genen gedood. De opstand was het gevolg van rivaliteit tussen groepen gevangenen. Leden van deze groe pen raakten by de controlepoort van het hoofdgebouw en in de slaapzaal met geïmproviseerde wapens met elkaar slaags. Afgewezen Portugal heeft een berisping van de Veiligheidsraad in verband met aanvallen die Portugal onlangs op een Zambiaans dorp zou hebben gedaan, van de hand gewe zen. De desbetreffende resolutie van de raad is volgens Portugal geba seerd op onbewezen beweningen. Portugal zegt, dat het het slachtoffer is van aanvallen, die door Zambia werden toegelaten. ROME <GPD> Er is volgens Italiaanse autoriteiten bijna zeker heid verkregen dat de hulpbisschop van München Defregger in de tweede wereldoorlog oox het bevel zou hebben gegeven voor de ver woesting van het gehucht Onna en de uitmoording van de mannelyke bevolking ervan. Het plaatsje is slechts een halve kilometer hoger in de bergen gelegen dat Filetto. Tot nu toe werden de daar gepleegde wan- dasen toegeschreven aan de passe rende, uit het zuiden terugtrekkende Duitse troepen. Men schijnt nu ech ter te hebben vastgesteld dat ook daar de opdracht werd gegeven door kapitein Defregger van de Alpen jagers, die daar gelegerd waren. De gebeurtenissen in Onna moeten als vdlgt zyn verlopen: op 2 juni 1944 kwamen een paar Duitse solda ten by een kleine boer in Onna en eisten zyn enige paard op. In het wilde bergland van de abruzzen kan men zich alleen met paarden of muildieren verplaatsen. Voor deze boer was zijn paard dus een uiterst belangryk bezit. Hy weigerde dan ook het af te staan. Toen de solda ten het zondermeer wilden meene men, greep hy zyn jachtgeweer en schoot, waardoor een van de solda ten gewond werd en door zUn mak kers werd weggevoerd. De bevolking van Onna was in juni 1944 beducht voor de Duitsers, de bergen ingevlucht, waar ze zich tien dagen schuilhield. In de mening dat de troepen weggetrokken waren, kwam ze terug. Nauwelijks waren de mensen echter in hun huizen of er kwamen 200 soldaten, die alle man nen in een huis byeendreven, de vrouwen en kinderen werden in hun eigen woningen opgesloten. Met ma chinegeweren werden daarna in het huis alle mannen, zestien m totaal, doodgeschoten. Onmiddellyk daarop werd het plaatsje geplunderd en platgebrand. Kapitein Defregger is kort na deze moordpartij bevor derd tot majoor. Gisteravond heeft men een nieuwe I getuige ontdekt in Filetto, de nu 70- I jarige Basilio Altobelli. gepensio- j neerd doodgraver. Er zyn nu vyf overlevenden opgespoord. De carabinieri die bezig zyn het proces tegen Defregger voor te be reiden. hebben Altobelli weten te ontdekken. In het woeste bergland i is dat geen eenvoudige zaak. omdat men met mensen die niet kunnen lezen of schrijven te doen heeft. Zij wonen in verspreide hutten in de bergen. Altobelli heeft gezien dat veel van zyn dorpsgenoten de bergen in vluchtten en zich verstopten in grotten. Ze waren bang voor wraak, omdat partizanen bij een vuurge vecht een Duitser hadden gedood. Hy meende aat er voor hem geen enkele reden was te vluchten. Hy werd echter aangehouden en samen met 29 andere personen uit het dorp naar een plaats gebracht waar ze drie by drie werden opgesteld. Altobelli behoorde by één van de laatste drietallen en er werd dooi de boeren geprotesteerd bij de Duitse soldaten, die hen opbrachten. Toen aan één van de militairen gevraagd werd wat er ging gebeuren, was zyn antwoord in half Duits, half Ita liaans: „bevel van de kapitein. Alles kaput". Altobelli herinnert zich dat heel goed: „het is de kapitein die het bevel heeft gegeven", zegt hy. Nadat de eerste drietallen waren neergeschoten lukte het Altobelli te vluchten. PARIJS (GPD. Terwyl eind van deze week één miljoen Paryze- naars van vakantie thuiskomen één miljoen Paryzenaars vertrekken voor de vakantie, hebben twee vak. bonden, die van de communisten en van de neutralen, een staking voor spoorwegpersoneel afgekondigd die donderdag begint en zal duren tot volgende week maandag Het zyn in hoofdzaak de kaartjes- controleurs voor de routes naar het zuidwesten "an Frankryk. zodat by de loketten geen enkele kaartje zal worden geknipt. Tevens hangt by Air France een staking van 24 tot 48 uur in de lucht, te beginnen volgende week. Vannacht is er in West-Ber- lijn gedemonstreerd tegen de de portatie van acht deserteurs naar Hannover. De Westberlijnse po litie greep in en droef de demon stranten uiteen. drukkelyk niet mogen gelden. Op grond van de theorie dat West-Ber lyn wel onder de dezelfde wetten valt als West-Duitsland werden zy des ondanks uitgeleverd. Onderstreping De Westerse geallieerden, die het uiteindelyk in West-Berlyn voor het zeggen hebben, waren het met deze uitlevering eens. Zy onderstreepten hun goedkeuring zelfs door 'n Britse chartervliegtuig beschikbaar te stellen dat vanaf het vliegveld Tegel in de Franse sectot van West-Berlyn opsteeg. Inmiddels was een door de Westberlijnse jon ge sociahsten georganiseerde beto- I ging. waarbij op de Kurfiirstendam vensters sneuvelden van het kan toor van een Britse vliegtuigmaat- schappy. al overgeslagen naar Han nover waar de chartermachine land de onder gerinkel van de ruiten van het Britse consulaat. De Russen en Oostduitsers protesteerden ogenblik- kelyk tegen wat zy noemden he# misbruik van de luchtverbindingen met West-Berlyn met als ondertoon! de dreiging met maatregelen. Grote risico's De Westerse geallieerden zyn zich ondertussen bewust geworden van het grote risico die aan deze zaak verbonden is. Alleen zo kan ver klaard worden dat drie andere jon gelui die aanvankelyk op de passa- giersiyst voor de Bondsrepubliek stonden op instlgnatie van de gealli eerde stadscommandanten voorlopig in West-Berlyn mochten achterblij ven. By hen ging het trouwens niet om deserteurs maar om jongelui die weigerden aan een oproep om in dienst te komen gehoor te geven. Ze hadden hun domicilie naar West- Berlyn verplaatst ervan uitgaande dat geen enkele Westberiyner in de Bundeswehr mag dienen. De Westduitse regering schynt zich echter niet zomaar by deze zaak te willen neerleggen en heeft ken- nelyk besloten de kwestie op de spits te dryven. Tientallen studen ten van de Westberlijnse Vrye Uni versiteit, die men eerst met trucjes of vervalste brieven van aantrekke- lyke meisjes naar West-Duitsland probeerde terug te lokken, moeten daarom nog steeds vrezen met de Westberlynse sterke arm aan de Westduitse politie overgedragen te worden. Me» Het mes snydt overigens aan meerdere kanten. Uitgerekend gis teravond kwamen enkele Zuidvietna mese studenten voor de Westduitse televisie verklaren, hoezeer zy vrees den met Westduitse „hulp" naar Saigon te worden uitgeleverd. Diti oipdat zy zich aan hun universiteit hadden uitgesproken voor een deel name van de Vietcong aan een Zuidvietnamase regering en ver volgens uit Zuid-Vietnam zelf op roepen hadden ontvangen, die zij hadden gelaten voor wat zy waren. SCHIPHOL (GPD) Fokker be treurt het besluit van de Neder landse regering niet langer mee te doen aan de ontwikkeling van een Westeuropees straalvliegtuig. Ver moedelijk zal dit tot gevolg hebben dat Fokker moet verdwijnen uit het Panavia-consortium. dat de techni sche ontwikkeling van het vliegtuig in handen heeft. De Fokker-directeur F. Diepen en mr. G. C- Klapwijk, die ook in de directie van Panavia zitten, voeren onderhandelingen om te bewerkstel ligen, dat de Nederlandse vliegtuig- Industrie. zoal niet aan de produktie, dan toch aan de ontwikkeling van bet zeer geavanceerde MRCA-project kan blijven deelnemen. Een woordvoerder van de fabriek zed vanmorgen het volste begrip te hebben voor net besluit van munster Den Toom. Het Panavia-vliegtuig, zo als dat Engeiand, Duitsland en Italië voor ogen staat wordt voor ons land veel te duur. ,.Als ik voor myn vrouw een naaimachine nodig heb koop ik ook niet een apparaat dat ze ln de confectie-indiistrie gebruiken. Maar als fabriek moet je natuurlyk zeggen dat elke gemiste kans op werk Jam mei- is". Mogelijk zal Fokker in een veel la ter stadium, namelyk als de MRCA tr. produktie gaat, nog wel als sub- contractant voor Panavia kunnen op treden. ao niet rechtstreeks dan toch via de Verenigte Flugtechnische Wear- ke in Bremen, waarmee Fokker se dert het voo rjaar is gefusioneerd. Hit het Leidsch Dagblad van 28 Juli 1869: 's Gravenhage. Als een bijzonderheid dient vermeld te worden, dat in den tuin van een der ingezetenen al hier reeds rijpe druiven ge vonden worden. V laar dingen. De twee laat- j ste haringjagers zijn met slechts enkele tonnen aange komen, die van f 140 tot f 180 de maatjes, van f 90 tot f 120 de volle per ton verkocht zijn. Oosterwolde. Als een ver blijdend teeken des tijds kan vermeld worden, dat gepas- seerden Maandag de afge scheiden predikant te Appel scha per vélocipède een reis je is gaan maken naar de kant van Drenthe, bij zich hebbende een zijner catechi santen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1