IN ïxon: Azië moet zoeken Zeezeiler naar eigen oplossing VN-man gedood bij Suezkanaal Maan-reizigers weer „thuis" )e Gaulle oudt een mger in e pap MAN MET GEWEER GEDOOD Drie doden bij ongeval kwam niet verder dan de Oceaan et „waakhonden" KOELER Buurman in arrest Melkoorlog: halve prijs NU REEDS 710 KIESMANNEN PRO DJAK\RTA ©uct ©©eufvo pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 JULI 1969 No. 328S0 EIDSCH Irecteur; E. A. E. van Dishoeck ofdredacteurDrs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 pet kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling)losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Oiro 57068 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2-1507 PARIJS (Reuter) De ormalige Franse president, neraal De Gaulle, heeft een »rt „comité van waakzaam- id" in het leven geroepen, erop toe moet zien dat pre- lent Pompidou en de nieuwe anse regering op het gaul- tische pad blijven. Ie 78-jarige oud-president heeft voormalige premier Couve de rville. één van zyn trouwste me rer kers. uitgekozen als bescher- van het gaullisme en hoofdco- inator van de gaullistische stra- ie binnen en buiten regering en lement. Dit hebben vooraan- inde gaullisten meegedeeld. Men wacht niet dat De Gaulle zich soonlijk met politieke aangele- iheden zal bemoeien, maar zijn laduw zal overal aanwezig zijn. louvre de Murville voornaamste k is er op te letten dat de rege- g de instellingen van de Vijfde publiek, elf jaar geleden door Gaulle opgetrokken, in stand idt. Bovenal zal hy pogingen tot gaullisatie trachten te verhinde- President Pompidou, die mier was van 1962 tot 1968, heeft wel beloofd De Gaulles beleid grote trekken voort te zetten, ar verder is hij vastbesloten een en koers te varen. De laatste ja- van hun samenwerking waren nieuwe Franse staatshoofd en Gaulle het soms als oneens, en ten aanzien van de veranderin- die teweeg wei-den gebracht de mei-revolutie van vorig verschilden ze van mening, (s zodanig dat De Gaulle Pompi- als premier verving door Couve Murville. De Gaulle's trouwe aanhangers len een vaste greep houden op het eringsapparaat. Binnen het kabi- waakt minister van Defensie chel Debré een orthodox gaul- tegen alle „afwijkingen," ter- in het parlement vierentwintig illistische afgevaardigden een ac- groep hebben gevormd voor de J dediging van de gaullistische alen. waaronder onafhankelijk ste zowel van de Verenigde Staten de Sowjet-Unie. „Wij zijn de akhonden van het bewind," aldus Parijse afgevaardigde Hubert rmain de voorlopige voorzitter deze nieuwe club. Naar zijn gen wil de groep verzekeren dat regering de weg van hervormin- i volgt die De Gaulle was inge- gen, dat de „participatie" tussen rkgevers en werknemers geen b begrip wordt en dat de univer- iire vernieuwingen worden voort jet. Couve de MarvillB zal volgens zyn bewerkers na de vakantie ;l|jjn troepen in slagorde opstellen" de lancering van een „pro- unma voor Frankrijk," en ro- 'A n ma voor Frankrijk", een pro- lulle zelf is opgesteld tijdens diens blijf in Ierland na zijn aftreden. Tot het „comité van waakzaam- d" behoren De Gaulles zwager f qurs Vendroux, twee gaullisti- he linksgerichte economen, Louis Don en Jacques Mercier, een be- amde voormalige oorlogspiloot, ure Clostermann, en Michel de railly, een jurist die in de assem van de Raad van Europa en de teteuropese Unie bekend staat als uiterst orthodox gaullist. De Bilt verwacht van heden tot «dagavond: tijdelijk veel bewol- ig met enkele lokale regen- of on- ersbuien. Zwakke tot matige wind. ovankelyk zuidoostelyk. later laiend naar richtingen tussen st en noord. Morgen overdag be lgrijk koeler. STRANDVERWACHTING enkele onweersbui enflink wat eler met vry veel bewolking. Tij- lijk een krachtige zuidwestelijke id. Temperatuur ruim 20 graden Zeewater 19 graden C. Vr»nruit- toten: Na een kleine depressie die osdag passeert woensdag opnieuw »bieler met herstel tot beter strand- ter. 29 JULI 1969 •n op: 04.57 uur, onder: 20.35 uur, *an op: 21.15 uur, onder: 04.47 u. •ogwater te Katwijk: 2 51 uur en 26 uur, laagwater: 11.21 uur en 142 uur. nummer bestaat uit 12 pagina'6 Geen reis om wereld -p -| ueen reis om weren BANGKOK, DJAKARTA (AP) De Aziatische reis van president Nixon heeft hem vandaag naar Thailand (Siam) ge bracht, waar hij op het vliegveld van Bangkok hartelijk werd begroet door Koning Phoemibol en Koningin Sirikit, alsmede leidende regeringsautoriteiten. De Amerikaanse president wachten in Bangkok moeilijke besprekingen, omdat de Thai's bezorgd zijn over de Aziatische politiek van Nixon en de terug trekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam, waar Thailand meer dan twaalfduizend man heeft, die aan de strijd deel nemen. Toen president Nixon en Koning Phoemibol vanochtend hun auto ver lieten voor een bezoek aan de bur gemeester van Bangkok, wierp ie mand van ongeveer vijftig meter af stand een fles, die op straat uiteen spatte zonder dat er zich een ontplof fing voordeed. Nixon en de vorst schenen niets van het incident te merken. De dader werd door de po litie gearresteerd. Kort na het inci dent arresteerde de politie niet ver van ue plaats van de „aanslag" een tweede man. die een pistool in zijn broekzak droeg, vermoedelijk een Vietnamees. Thailand is de derde pleisterplaats van Nixon op zyn reis door Azië en Europa, die hem in totaal naar ze ven landen zal brengen. Voor zyn bezoek aan Thailand vertoefde hy in Manilla op de Philippynen en in de Indonesische hoofdstad Djakarta. In Manilla sprak Nixon zaterdag twee uur met president Marcos en andere Philippijnse leiders. Nixon verzeker de president Marcos, dat Amerika zyn verplichtingen in Azië zal na komen, maai- hij legde er de nadruk op, dat de landen van Azië meer ST. WILLEBRORD (GPD) Zondagmorgen om half zes is voor zijn woonwagen in St. Willebrord een 58-jarige man aangehouden. Hij wordt ver dacht van de moord die enkele uren tevoren werd gepleegd op een steenworp afstand van zijn tot woning omgebouwde groene directiekeet. Slachtof fer van die moordaanslag werd de 27-jarige Hubertus Bart van Gooi. Om half twaalf zaterdagavond werd hij dood aangetroffen aan de rand van het erf van zyn kosthuis. Hy woonde daar sinds anderhalf jaar in bij een Ambonese familie. Tussen half elf en kwart over elf za terdagavond werd Bart van Gooi van zeer dichtbij in de borst gescho ten met een flobert-geweer.De ko gel doorboorde zyn hart, longen en 1 ichaamsslagader Buren vonden hem langs de kant van de weg. Enkele uren later werd een vlak bij wonende man aangehouden. De politie acht het niet uitgesloten, dat deze wraak heeft willen nemen op Van Gooi. Een maand geleden werd deze man uit het ziekenhuis in Roosen daal ontslagen, waar hy voor een kaakfractuur werd behandeld, die hy had opgelopen in een vechtpartij tussen hem en Van Gooi. De ruzie ontstond destijds over een stuk grond, waarop d" man zyn woonwagen had weggezet. De aan wezigheid van de woonwagen la ter kwam er een Huiven til by op het erf van de familie De Vink, vormde de inleiding tot diverse scheldparty en en plagerijen. De aangehouden Willebrorder blijft echter ontkennen het dodelyke schot te hebben gelost. Ook al vond di recherche in de woonwagen een geluidsdemper voor een flobert-ge weer. Het geweer zelf werd nog niet gevonden. zplf aan hun ontwikkeling moeten doen, want, zo zei h-ij de Aziatische problemen vereisen Aziatische op lossingen. In Djakarta zei president Nixon dat de toekomst van Indone sië van vitaal belang is voor de toe komst van miljoenen mensen, die op deze aarde leven, in het bijzonder in de gebieden van de Stille Oceaan „Wat hier gebeurt, zal een dramati sche uitwerking hebben op wat over al elders gebeurt. Amerika zal altijd met u samenwerken vanuit de op vatting, dat u uw eigen weg kiest, uw eigen politiek bepaalt en dat er geen overheersing maar altyd vry- heid zal zyn". Voor zijn vertrek uit Djakarta, waar hy en zyn gevolg 22 uur vertoefden, zei Nixon tot presi dent Soeharto: „U koos uw eigen manier, u koos uw eigen politiek. Wij zijn blij en trots met u samen te werken", waarna hy het Indonesi sche staatshoofd uitnodigde voor een bezoek aan Amerika. Van belang is, dat president Mar cos van de Philippynen tegenover zyn Amerikaanse collega verklaar de, dat voor de komende tien of twintig jaar een soort Amerikaanse militaire bescherming in Zuidoost- Azië nodig zal blijven, wat niet nood zakelijk het gebruik van gevechts troepen ter verijdeling van commu nistische agressie behoef* te beteke nen. „Het gevaar, waarmee wij in de Philippynen worden geconfron teerd, is niet agressie van buitenaf maar subversie van binnenuit", al dus Marcos. Intussen heeft Peking de Amerikaanse president ervan be schuldigd dat hy streeft naar „een nieuw, tegen Peking gericht bondge nootschap". Een op hol geslagen politie- paard. dat zijn berijder had af geworpenzorgde voor enige ver warring in de presidentiële stoet tijdens Nixons tocht van het vliegveld van Djakarta naar het paleis van president Soeharto. HOOGLAND (GPD) In Hoog land is vanochtend een felle concur rentiestrijd ontbrand tussen de Melk- eentrale Amersfoorse N.V. te Amers foort en de Verenigde Cobp. Melk inrichtingen Vecomi te Arnhem. In zet van duel is de gunst van 't Hoog landse consumerende publiek, dat als toeschouwers aan deze strijd geamu seerd in zijn vuistje lacht. De con currentieslag levert de Hooglandse ingezetenen dit voordeel op: zowel Amersfoortsia als Vecomi leveren hen melk en melkprodukten tegen de helft van de werkelyke prys. CAiRO/JERUZALEM/STOCK HOLM (Reuter. AFP, AP) Voor het eerst sinds de VN-waarnemers na de juni-oorlog van 1967 terug keerden aan het Suezkanaal heeft een artillerieduel tussen Israëliërs en Egyptenaren gisteren het leven gekost aan een lid van het VN- korps dat toezicht moet houden op het naleven van het bestand. Het is de 37-jarige Zweede ma joor Bo Plane die in zyn observa tiepost aan de Egyptische zyde aan de zuidelyke monding van de water weg dodelyk werd getroffen door Is raëlisch vuur. Luitenant-generaal Odd Bull, hoofd van de VN-waarnemers langs het kanaal, zal by Israël in kraoh- tige bewoordingen protesteren. Welingelichte woordvoerders menen dat het protest er op zal wijzen dat de Israëlwische strijdkrachten tevoren hadden gevuurd op 4 VN- waarnemingsposten in de streek van Ismailia, hoewel de po6ten duidelijk gemarkeerd waren en een overeen komst het vuren binnen een afstand van veertig meter aan alle zyden van de posten verbiedt. Naar in New York verluidt vat se cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties ondanks Israëli sche verontschuldigingen, de zaak zeer ernstig op. Hy heeft echter nog niet besloten tot terugtrekking van de 91 resterende waarnemers. HOUSTON (AP ANP) De drie ruimtevaarders van de ApoLlo-XI Armstrong, Aldrin en Collins zyn gis terochtend in Houston aangekomen in hun isolatie-contaner. waarin zy 62 uur hadden vertoefd. Zij stapten over in een gerieflijker isolatiecen trum waar zy nog twee weken zullen verblijven in gezelschap van twaalf medici, technici en andere verzor gers. De container werd zaterdag door het bergingsschip Hornet in Honoloe- loe aangevoerd en vervolgens naar de luchtmachtbasis bij Houston ver voerd om tenslotte per trailer de laatste etappe naar het isolatiecen trum al te leggen. In Houston zagen de maanreizigers door het raam van hun container hun echtgenotes en kinderen, met wie zaj telefonisch kon den spreken. De astronauten die in uitstekende conditie zyn. hebben thans tot eerste taak, voor bandrecorders uitvoerig over hun beleveniss en te vertellen, tot in de kleinste details die zy zich kun nen herinneren. De eerste koffer met maan gesteen te is een volledige geïsoleerde lucht ledige ruimte geopend mi de eerste monsters zyn aan een voorlopig on- De drie ruimtevaarders v.l.n.rj ArmstrongAldrin en ColliJis begroeten achter het raampje van hun isolatiecontai ner hun echtgenotes (v.l.n.r.) Pat Collins. Joan Armstrong en Joan Aldrin. De echtparen waren voor het eerst na de maanreis „herenigd" bij de aankomst van de container in Houston. der zoek onderworpen. De stenen had den een bruin-groene kleur en wa ren bedekt met een laagje stof. De eerst indruk was dat hun structuur leek op die van vuursteen. In de afgelopen dagen is door de seismograaf, die op de maan is ge plaatst door Armstrong en Aldrin, een reeks bevingen geregistreerd die vermoedelvk zijn veroorzaakt door grondverschuivingen in maankraters. Deze kunnen het gevolg zyn van de sterke temperatuurverschillen, die periodiek op de maan optreden. De laser-reflector, die op de maan is achtergebleven, is nog altyf niet opgespoord. Dit kan het gevolg zijn van het feit, dat het instrument nog steeds in fel zonlicht staat, waardoor teruggekaatste signalen sterk ver stoord kunnen worden en niet als zo danig herkend. Zaterdag zal de nacht in dit maangebied invallen en dan hoopt men meer resultaat te boeken als het instrument nog functioneert.. LONDEN (AFPI De Britse zee zeiler Donald Crowhurst, die mee deed aan een door de Sunday Ti mes georganiseerde reis om de wereld, maar sinds enige tijd zoek is, schijnt voor zyn dood een ern stige geestelijke ineenstorting te hebben gehad en met vervalste ra- dio-boodscliappen iedereen in de waan te hebben gebracht, dat hij goed vorderde, terwijl hij in werke lijkheid acht maanden lang op de Atlantische Oceaan maar wat neen en weer kruiste. Crowhurst. een 36 jarige elektro-tech- nicus uit Teignmouth. voer op 1 november vorig jaar met zyn drie master „Teignmouth Electron" uit. Het jacht is deze maand door een vrachtschip opgepikt, toen het ver laten bij de Azoren ronddreef. Van de zeezeiler is tot nu toe geen spoor gevonden en men neemt aan, dat hij overboord is geslagen en verdronken. Bij inspectie van het logboek bleek, dat het jacht niet meer dan 14.500 mijl de afstand van Engeland tot Australië heeft afgelegd Via zyn korte-golfzender liet Crow hurst echter boodschappen komen van plaatsen op zijn route, waar hij zich in werkelijkheid niet be vond. Uit zyn aantekeningen blijkt, dat hij aan waanvoorstellingen leed. Zo meende hy in een schaak wedstrijd met een „kosmisch in tellect" verwikkeld te zijn, waar bij de spelregels in zijn nadeel wa ren gewijzigd. De Sunday Times, die de kwestie met mevrouw Crowhuist overlegde al vorens tot publikatie over te ^aan, gaat een fonds stichten om de we duwe en haar vier kinderen te steu nen. Het blad heeft al een gift van 43.000 gulden gedaan. De Brits® winnaar van de race. Robin Knox- Johnson, heeft laten weten, dat hij zijn besluit (na de vermissing van Crowhurst genomen) om de eerste prijs van 43.000 gulden aan de vrouw en kinderen van zyn concurrent t® schenken, niet zal veranderen. ENSCHEDE (GPD) By een auto ongeluk op de Eibergse weg in Haar- lo (gemeente Borculo» zijn vannacht drie personen om het leven gekomen. Eén van de slachtoffers kon niet worden geïdentificeerd. De wagen die vannacht rond kwart over één over de Eibergse weg richting Borcu lo reed. werd bestuurd door de 23 jarige HJH.S. uit Markelo. Mogelijk als gevolg van een mistbank raakt® de bestuurder in een gevaarlijke bocht onder Haarlo het spoor bijster en reed rechts van de weg tegen een boom Bij de botsing vloog de auto k) brand. Vliegtuig gekaapt Een man heeft zondag een DC-9 van de Amerikaan se maatschappij „Continental Air lines" gedwongen naar Cuba te vlie gen. Hy liet de 67 passagiers en drie stewardessen in Midland (Texas) uit stappen. Om schade te voorkomen liet men het toestel naar Cuba ver trekken. (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) SORONG (GPD) De raad van overleg voor de „daad van vrije keuze" in Sorong. de voornaamste plaats in de Vogelkop van West- Irian, heeft zich bij acclamatie uit gesproken voor samengaan met In donesië. Van de in totaal 1025 kies mannen in West-Irian hebben er nu 710 voor dat samengaan gekozen. In Sorong, waai- de uitspraak met nogal wat feestvreugde gepaard gaat, drongen slechts drie van de zeventien sprekers aan op het verle nen van autonomie aan West-Irian De stad is onder het Nederlandse regime herhaaldelijk een bron van onrust geweest. De Indonesiërs be schouwen Sorong sindsdien als een van de steden waar zy de meeste goodwill genieten. Uit het Leidsch Dagblad van P 27 Juli 1869: Den 6en Aug. e.k. zal in het oude Mannenhuis alhier een zeldzaam feest gevierd worden. Bart de Kier name lijk en diens huisvrouw Ma ria De Haas gedenken alsdan den dag, waarop ze voor 60 haar in het huwelijk traden AdvertentieWordt da delijk gevraagd een Min voor een kindje van 6 weken. Adres Bureau Leidsch Dagr blad. In een Amerikaansch plaatsje is iemand, die er vermaak in vond om kippen en eenden levend te plukken en dan te laten loopen. ver oordeeld dat hem haar voor haar uit het hoofd zou wor den getrokken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1