l Goede tijd van Schoutsen op 200 m rugslag: 2.13.6 Jaap Ploeg (VZC): een harde trainer Duuk Dudok van Heel behoudt wereldtitel Koerstips J Ondanks zwalkende'laatste baan Felle gevechten bij zestien kwadraten Rehabilitatie Flying-junior klasse CHRIS Paul Elvström een klasse apart IBM-toernooi 196c ZATERDAG 26 JULI 1969 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD 001 BREDA (ANP) Bob Schoutsen zou misschien de allerbeste igslagzwammer ter wereld zijn. De stuwingsvlakken van zijn topusarmen en -benen zijn groter dan van wie ook, met uit zondering van de Oostduitse wereldrecordhouder Roland Mat- thes. De manier waarop hij door het water gaat is een lust voor het oog. Maar Bob Schoutsen mist de overtuiging dat het belangrijk is wat hij doet. Eén race, daar kan hij zich voor in zetten. Zoals voor de Olympische honderd meterfinale, waarin hij zesde werd. Maar dan is het op. Zijn speelse geest is niet meer tot concentratie te dwingen. Gisteren, op de zesde dag van de nationale kampioenschappen in •eda, zette Schoutsen voor een- het kenmerkende flegma over- 'd. De 100 meter rugslag was en kele dagen tevoren door een gemist .keerpunt geëindigd in een gênant slechte tijd (1.03.6). Daar moest een ^rehabilitatie op volgen. Dat gebeur- {■de op zijn beste afstand: de 200 me ster rugslag. Nadat de starter de iwemmers veel te lang had laten „hangen", ging Schoutsen energiek jan het werk. Zó energiek zelfs, dat ?schi hij op de laatste baan in de tou- v« wen verzeild raakte. Het kostte ien tijd om zijn arm er onder vandaan fer se halen. Maar meer tijd verpeelde hjj bij de keerpunten. Want 'Pu ondanks Bobs klachten is de vlag- mt> getjeslijn niet dichter naar de bas- sinwand toegebracht. Hij moest twee- of driemaal kijken eer hij keerde. Ondanks dat kwam hij uit op 2.13.6, de op een na beste presta tie uit zijn carrière. Zelfs op de Olympische Spelen bleef Schout sen verder verwijderd van het na tionale record, dat hij vorig jaar met 2.12.0 in Stockholm vestigde. Onmiddellijk na die explosie was Bchoutsen weer de met weinig optimisme toegeruste introvert van weleer. „Hoe staat het met je kansen voor de Europese kampioenschappen van volgend jaar?" ,Ik zal wat meer moeten trainen. Maar daar zal wel niet zoveel van komen omdat ik eindexamen moet doen". „Maar de Europese kampioen schappen vallen in september. Dan kun je de hele zomer trainen. Denk je dat dat genoeg is?" „Nee, ik denk van niet eigenlijk". Langerhorst Achter de tribunes besprak Dick Langerhorst. die na zijn geslaagde „coup" op de 200 meter vrije slag in een bijzonder zonnig humeur is en zowaar de haren van zijn benen heeft afgeschoren om sneller door het water te gaan, zijn kansen op de 100 meter vrije slag. „De sterkste doet niet mee. Dat el* verhoogt mijn kans' Er volgden enkele gissingen wie dat dan wel mocht zijn. Tot Dick Langerhorst zelf Bob Schoutsen ■taanwees: ..Hij kan 56 seconden ■Fmaken'. Dat bewees de Dolfyn- W zwemmer zelf later bij de club- li estafettes 4 xlOO meter vrije slag, die door het deelnemen van enkele coryfeeën uit een voorbije perio de het karakter van een reünie kre gen. Bondsadviseur Jan Jiskoot be gaf zich voor het Y te water, Jo- han Bontekoe. de Europese kam pioen van 1962 startte voor HPC. Beiden kwamen uit op rond de 58 seconden. Langerhorst maakte als u startzwemmer voor HZPC 57.7 sec. Allen werden echter ver overtroffen I floor Schoutsen. die zijn twee banen afroffelde in 55.6 seconden, nadat het uitermate laat tot hem was doorgedrongen, dat de tweede Dolfijnman, van wie hij moest over nemen, gefinished was. Maar plan nen voor de vrije slag heeft Schoutsen niet. „Ach, het is helemaal geen leuke slag. Je moet er zo hard voor zwem men". Met al zijn tekortkomingen blijft Schoutsen toch op 'n volstrekt apart niveau in het Nederlandse zwemwe- reldje. Wat de anderen presteer den in de 41ste tot en met 50 ste fi nales, die gisteren werden gezwom- j men, was ronduit matig. Uitgeblust Annemarie Groen, die het Wil Bunschoten-motto .strijd maakt sterk" aan den lijve heeft ondervon den en achtereenvolgens in het wa ter werd gestuurd op de 1500 en 800 meter vrije slag verscheen uitge blust aan de start voor weer twee finales: de 200 meter rugslag voor meisjes onder de zestien en 't senio rennummer. Bij de meisjes werd ze met gering verschil geklopt door Harma Pomp (Jonas), bij de dames eindigde ze in de achterhoede. Ireen Arens. het opkomende HPC-sterre tje van vorig jaar. plaatste zich moeizaam voor de eindstrijd, strijd, maai- liet daarin verstek gaan wegens een opgezette knie. Kampioe ne werd ZAR-zwemster Mis Plan- tinga die de naar opzij kijkende Gerda Lassooy op de laatste meters achterhaalde. Tijden: 2.36.2 en 2.36.3. Cobie Sikkens, Cobie Buter (nu derde» en Bep Weeteling waren vorig jaar aanzienlijk sneller. De dertienjarige Wilma van Beek, een ander talent dat het vorig jaar met vreugde werd begroet, zwom de 200 meter schoolslag onder veertien jaar 3.00.5. De kleine Zian-zwem- ster, die op de schoolslag „dood" zit, heeft haar aandacht de laatste tijd gericht op andere zwemslagen. Met als resultaat een derde plaats op de vlinderslag en de beste serietijden op de 400 meter wisselslag onder zestien jaar (5.47.2). In de series van de 100 m vrije slag was niet Anke Rijnders het snelst maar Woudi de Ruiter van Die Haghe, die het vorig jaar bij de onder twaalfjarigen een geduchte concurrente voor het Amersfoortse meisje was. De tijden <1.05.5 en 1.05.6) geven hoop dat Nederland binnen niet al te lange tijd weer over vrije-slagsprintsters van formaat kan beschikken. Uitslagen 200 meter rugslag (dames) 1. Mia Plantinga (ZARi 2.36,2, 2. Gerdan Lassooy <HDA> 2.36,3, 3. Co bie Buter (Zwemlust) 2.40,5. 200 meter rugslag (heren» 1. Bob Schoutsen (De Dolfijn) 2.13,6, 2. Pieter Schillemans <De Dol fijn» 2.19.6, 3. Rob Weyhenke (HZPC» 2.19.9. 200 meter schoolslag (meisjes on der 14 jaar: 1. Wilma van Beek «ZIAN» 3.00.5, 2. Petra But (VZC) 3.01.5. 200 meter schoolslag (jongens on der 14 jaar) 1. Gerco Schonewille (AZPC» 2.53.2, 2. Rudi Beaufort (RZV) 2.58 1. 200 meter rugslag (meisjes onder 16 jaar» 1. Harma Pomp (Jonas» 2.37.0, 2. Annemarie Groen (Naarden) 2.37.1. 200 meter rugslag (jongens onder 16 jaar 1. Jan El beitsen (De Kikker) 2.21.4, 2. Hans Piederiet <De Baro nie) 2.24,5. 4 x 100 meter vrije slag heren: 1. HPC, Bontekoe. Van der Veen, Bosson en Geurtsen) 3.49.5, 2. De Dolfijn 3.50.7. 4 xlOO meter wisselslag meisjes onder 16 jaar: 1. AZC (Tineke Maat, Petra But, Frieke Buys en Cora Schat) 5.00.4, 2. ZIAN 5.04.0. 4. x 100 meter wisselslag jongens onder 16 jaar: 1. VZC (Beele. Peterman. Van Hamburg. Bot» 4.36.3 (asp-r ec.), 2. HZPC 4 40 8. i J 'mU BREDA (GPD) Op de grij ze vrijdagavond bleef VZC te gen zijn gewoonte in wat veel weg van het ere-podium. Slechts vier medailles spoelden aan in de vijfde .ronde" van de Nederlandse zwemkampioen- schappen in Breda. De tussen balans vermeldt niettemin een respectabele serie: twaalf eer ste-, twaalf tweede- en acht derde plaatsen, waarmee de Vlaardingse club een ver uitge lopen topscorer is. Achter de coulissen straalt Jaap Ploeg (36) gerechte vol doening uit. Zijn strafexpeditie loopt perfect. Jaren werd hij voornamelijk miskend. „Ze noemden mij geringschattend de beul. Omdat ik er zgn. de zweep over haalde." Ploeg gedrongen type, orthodox-korte, blonde haardos boven een ge bruind gezicht is een trainer uit de spartaanse school. Al thans in het water. Daarbuiten stelt hü, in tegenstelling tot de „grimmige" Wil Bunschoten van Breukelen uit Naarden, géén regels op voor zyn pupil len. VZC „ploegt" dagelijks circa negen kilometer. ,En dat is nog te weinig. Twaalf kilometer moeten wij draaien, willen wij behoorlijk aan de top mee doen." Amerika onderschreef al veel eerder de waarde van de „dwang-arbeid." In Austra lië durven enkele coaches <o.a. Forbes Carli'le) zelfs nog ver der te gaan: vijftien kilometer per etmaal. Ploeg: ,Dat noem ik overdrijven. Het moet sport blijven. Op die manier zien zy niets anders dan water." Een aantal Nederlandse club trainers maakt hem hetzelfde verwijt. Die collega's van hem gruwen van de negen kilome ters, die zij gedecideerd van wege het in hun ogen moorden de effect afwijzen. Hun overtui ging: „Zo jaag je hen er in twee jaar door heen. In Ameri ka geeft dat niet, omdat dat land barst van het talent." Maar Ploeg, de slavendrijver, heeft binnen de grenzen óók aanhangers. Zoals Jan Jiskoot, één van de vier KNZB-advi seurs: „Ik sta twaalf kilometer voor. Anders krijg je geen ba sis. En wie zegt mij dat je ze op die manier snel opbrandt?" Jaap Ploeg, de autodidact, keek de omstreden kunst af van vroegere kilometer-vre- JAAP PLOEG negen kilometer is te weinig ters als Jan Stender en wijlen Ma Braun. Hij toonde nimmer enig interesse voor een cursus van de zwembond, neusde even min ooit in vakliteratuur. „Ik ging naar Stender of Ma Braun. Daar stak ik genoeg op." Te genwoordig gluurt hij soms met een schuin oog naar Wil Bun schoten, volgens hem de abso lute top onder de club-trainers. Ook zy gedraagt zich als een leeuwen temster. Ploeg dribbelt pas vier jaar met serieuze bedoelingen over de bassinrand. Hij ziet er niet tegen op veertig tot vijftig pu pillen tegelijk te onderwyzen. Op clubavonden handhaaft hij zeifis de orde in een klas van ne gentig leerlingen. „Ik geef nie mand privé-les. Ook Roger van Hamburg niet." Het wonder kind meldde, zich op 10-jarige leeftijd bij Ploeg aan. „Ze heb ben het er steeds over dat Car- lile hem heeft ontdekt. Maar toen hij bij mij kwam, had hij Carlile nog nooit ontmoet. Roger kon alleen maar de schoolslag. Ik heb hem de ande re slagen bijgebracht." Toch beweert Ploeg niet te ma len om techniek. Wat parado xaal stelt hy: „Ze hebben het of ze hebben het niet". De Vlaardingse specialist plaatst, het accent op de conditie. „Het is eigenlyk heel simpel: er moet gewoon hard worden gewerkt. Ook 's winters, wanneer we nauwelyks in het bad terecht kunnen. Dan sjouwen wij door sneeuw of dwalen wy door de mist, want wy mogen niet te veel achterop raken". Maar Ploeg realiseert zich heus wel dat de aanleg met dat kilo meters maken alléén niet ten volle wordt geëxploiteerd. Sinds kort houdt hy 6-jarige kinde ren aan de hengel. Hy leidt ze op voor de crawl, wat in Ne derland ongebruikelijk is, maar waarmee hy de zwemsport wél dient. De meeste tyd besteedt deze part-timer aan zijn a-se- lectie, die hy 's morgens al om zes uur de eerste opdracht ver strekt. Eén van zyn aparte theorieën: „Zij zwemmen by mij alle slagen. Dat is goed voor de opbouw van het lichaam". In Breda bindt Jaap Ploeg de resultaten als dikke schoven bijeen. „Natuuriyk wint Van Hamburg het meest. Zyn vorderingen vallen het sterkst op. Maar ze gaan allemaal met sprongen vooruit. Beele, Bot, Lenie de Jong. om er maar een paar te noemen, waren meer dan tien seconden sneller op de middenafstanden' Gespannen aan de chronome ter. op zyn vaste plaats voor de tribune. „Zij liggen met de bek open om te kijken, waar ik zit presenteeert hij zich in al zyn sympathieke eenvoud. Vanaf de lijn werkt hy met tekens, die onmiddellijk worden begrepen. Hij, de bezetene, verbreekt pas na de nationale het contact met zijn groep. Om in een vakantie van twee weken even op verhaal te komen. Langer houdt Jaap Ploeg de scheiding niet vol. BOB SCHOUTSEN niet ambitieus genoeg Alkmaar, zondag 27 juli - 1.30 uur Papaverprijs: Gregor M. Gudo van Bonni, Hilma - Rozenprijs: Frits W Grace Again, Esta Kinley - Narcis sen prijs: Hippo, Helma W, Granda - Gladiolenprijs: Fullspeed. Carrière, Foxtrot. Domingo - Fresia prijs: Fritz Hanover, Fontanes, Marzfuchs, Erica - Amatricekampioenschap ii: Gold Westlandia, Fernanda Hanover. Don na Fabiola - Violenprijs: Darling Hollandia. Ever Queen, Extase. Car- mania - Anemonenprijs: Grietje Pc- terhof, Gento BH, Fille d'Unique Frances G. Paardensport Een Westduitse équipe, bestaande uit Hans Guenter Winkler. Alwin Schockemoehle, Hartwig Steenken en Lutz Merkel, heeft vrijdag tijdens het Internatio nale Concours Hippique op Wembley Londen» de wedstryd om de Grote Prys der Naties gewonnen. Van onze correspondent) OUD-LOOSDRECHT (GPD) In de Internationale Holland Week I in Loosdrecht heerste er op de ope ningsdag een lauwe sfeer. Pas van daag verschijnen de twee Olympi sche klassen, waarin enkele gro te zeilgeesten, op het water. Ook de zwakke, draaiende wind gaf geen aanleiding tot spectaculair zeilwerk. Alleen in de zestien kwadraten kwam men tot felle schermutselingen en bleef de kopgroep elkaar attaqueren tot op de eindstreep. Voor Vegter klonk het finishsignaal als een vro lijke noot, want toen was hy defini tief verlost van Paulsen, Ooms en var. Rietschoten. Verder was er in de Vrijheids- klasse een enerverend schaduwge- vecht in een lang Kruisrak te zien tussen Kees de Haas (tweede) en Zweep «eerste» en daarmee was de show tussen start en finish tenein- MUIDEN (ANP) De 26-jarige Duuk Dudok van Heel heef! gisteren op het IJsselmeer voor Muiden zijn wereldtitel In de internationale Flying Junior-klasse geprolongeerd. In de laatste van in totaal zes wedstrijden ging Dudok van Heel samen met zijn fokkemaat mej. Kersbergen als negende over de aankomst# lijn, maar had aan deze klassering ruim voldoende voor weer een titel. 'r (6 hier surr- TEP6(JP/ \foiea>ip dAAeeaiK'r '6 oc Mlieawi? de. Na de finishlijn was er nog een incident tussen Pluiszeiler Werner (vierde) en een argeloze pleziervaar- der, die de Pluis midscheeps ramde. Door de schrik ontstond er enig tu mult, maar het was snel bijgelegd. De top in deze jeugdklasse tot zes tien jaar bestaat uit vyf equipes, die elkaar in achtereenvolgende zeilwe- ken slechts weinig toegeven. Dit keer ging de zege naar Bakker uit Zaan dijk. Tweede werd Brinkhorst. Enig amusant spinnakerwerk leverde een aantal Clipperzeilers, die pas enkele maanden geleden in deze nieuwe tweemans-Zwaardboot «een klasse, tussen de Flying Dutchman en Fly ing junior in) zijn gestapt. Duide lijk een klasse beter dan zyn zeven- i tien concurrenten is Stefan de Jong die vroeger bij F.D.-zeiler Jan Schoo- neveldt in de trapeze hing. Omgeslagen Voor een haudvol toeschou- wers onder de finishtoren gaf Span- kerzeiler Wevers een demonstratie ln hoe men met licht weer kan om slaan. Het werd een geslaagd expe riment, maar een blamage voor de bemanning van de Flying Jack Flash Zonder veel tegenstand won Lensing van Rijnfrank en Krijtenberg, doch een hangende protestzaak kan deze uitslag nog wijzigen. Zo ook in de Vauriëns, waar men in het massale veld nauwelyks redelyk wedstryd- zeilen kan. Kees in 't Veld maakte een te vroege start, keerde snel te rug en manoeuvreerde zich rak na rak naar de leiding. De Voogt werd tweede en Segaar derde. Enkele pro testen kunnen Segaars positie nog aantasten. Uitslagen: Vryheidsklasse:. 1. O. Zweep, 2. C. de Haas, 3. J. Hattem, Spankerklasse: 1. H. D. Lensing, 2. E. Rynfrank, 3 H. Krijtenberg, Scha kelklasse: 1. W. Tyssen, 2 Q. Tet- teroo, 3. H. Amsterdam. OK-klasse: 1. J. Franken. 2. F. Le Fêvre. 3. F. Loermans. Jeugdklasöe: L G. Bak ker, 2. J. Brinkorst. In de voorgaande wedstrijden had de student in de economie duidelijk aangetoond bij de FJ's de sterkste te zijn. Achter hem eindigde Martin Heineke. Deze laatste dankte zyn tweede plaats aan zyn overwinning in de zesde race. waardoor de groot ste concurrent van Dudok van Heel. de Zweed Carl Pettersson naar de derde plaats terugviel. Het weer was ook op de laatste dag goed. Er stond een redelyk sterke wind, die alleen wat wispeltu riger was dan gebruikelijk en daardoor vooral in het achterveld voor verschuivingen zorgde. De uitslag van dje zesde en laatste race is: 1. Heineke «Ned.», 2. Bal four (Can.), 3. Van der Vlugt (Ned.), 4. Pettersson (Zwe.). 5. Schimmer (Ned.), 6. Oarnevali (It.), 7. Anders- I son (Zwe.), 8. Randazzo (It.), 9. Du- I dok van Heel (Ned.), 10. Van Rave- steyn (Ned.). Het eindklasement, luidt: 1. Duuk Dudok van Heel 27.4 pnt., 2. Martin Heineke 35 pnt„ 3. Carl Pettersson 38,4 pnt, 4. Tom Schimmer 59 pnt., 5. Jan Zwager- man (Ned.) 59 pnt. T. Arnold van Ravesteyn 69,7 pnt. 9. Kees van der Vlugt 74.7 pnt. Winnaar van de FD-week, die ge lijk met het wereldkampioenschap werd gehouden, werd Van den Ein den «20,7 pnt). Tweede werd Cortle- ver <36,4) en derde Van der Berg (41,7 pnt.) KOPENHAGEN «ANP» De deen Paul Elvström heeft gisteren zowel de derde als de vierde race voor het eerste wreldkampioenschap zeilen ln de Solingklasse gewonnen. De 41-jarige zeilmaker en botenbou wer had ook reeds de eerste twee ra ces als eerste beindigd. De wedstrij den worden by Kopenhagen, zyn woonplaats gehouden. De Soling klasse staat in 1972 voor het eerst op 't programma vqn de Olympi- sohe Spelen Het algemeen klassement na drie races is: 1. Elvström (Den 0 pun ten, 2. Petterson (Zwe.) 11.0 3 Pat- tisson (Gbr.) 17,4. Golf Het Nederlandse meisjes- team heeft in Genève in de eerste wedstryd van de eerste groep van het toernooi om het Europese Golf- kampioenschap met 5—2 van Bel gië gewonnen. In de andere wed stryd voor deze groep won Zweden met 43 van Italië. AMSTERDAM (ANP) De uit slagen van de partijen, gespeeld voor de negende ronde van het IBM- toemooi luiden: Grootmeestergroep Harloch—Was- joekow afgebr.; Tatai—Barendreg 6 44; DonnerIvkow afgebr.; Li- bei son—Por tisch 4—4Lange weg— Gheorghiu 4—4; Ree—Darga 0—1| Stein—Byrne 44KavalekDam- janovic 01. Stand na 9 ronden: 1. Por tisch (Hong) 74 2. Liberson (Rusl.) 6; 3. Wasjoekow (Rusl) 54 1 afg.; 4. Dam janovic (Z.-Sl.) 5%: 5. Ivkow (Z.-Sl.) 5 1 afgebr.; 6/8. Byrne (VS). Darga (W-Dld.). Stein (Rusl) 5: 9 10. Gheorghiu <Roem) Kavalek (Tsj.SU 414; 11. Hartoch 34 1 afgebr 12/13. Ree, Tatai (It) 34 J 14. Barendregt 2VI-15. Langeweg 2, 16. Donner 1% 1 afgebr. MeestergToep: Van BaarleJohan- nessen 4—4; Ostojic—Van Schel- tinga 10; UjtelkyMaeder Vi Csom—Gerusel 1—0 Diez del Corral Scholl 1—0; Zuidema—De Rooi 1-0. Stand na 9 ronden: 1. Csom (Hong) 7%: 2/3. Maeder (W.-Dld.), Ostojic (Z.-Sl.) 6%: 4. Diez del Cor ral iSp) 5^5. Zuidema 5: 6. Jo- hannessen (Noorw) 4^4; 7. Van Scheltinga 4: 8/10. Van Baarle. Ge rusel W.-Dld. Ujtelky (Tsj.-Sl.) 34; 11. Scholl 3; 12. De Rooi L

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9