"WONEN EN WERKEN MET ALLE COMFORT Eerst in holen later in koepels Lenen op „krediet" ;s"?rs Fransen en Duit hun geld goed in de FINANCIEEL WEEKOVERZICHT houden gaten Wat doen we met de maan (IV en slot) 11 'olitieke ynastieën iTERDAG 26 JULI 1969 PAGINA 7 EIDSCH &L DAGBLAD E lotgevallen van Edward M. j Kennedy houden mogelijk het r einde in van de politieke dy ne der Kennedy's. De jongeman in 1962, 32 jaar oud in de Senaat on, Amerika's zeer invloedrijke aam der wijzen en ambitieuzen, in zijn verkiezingstijd al een oorlyke douw gehad. Hij trad in Strijdperk tegen een neef van de jitter van het Huis van Afge- rdigden Ed McCormack en te- de Republikein George Cabot e, zoon van de tegenwoordige aassadeur van Amerika in Saigon, dward Kennedy moest zich in verkiezingsstrijd om de senaats- I van Massachusetts vooral we- tegen de beschuldiging dat hij ens zijn studie gewikkeld was eest in een examenschandaal. Amerika met zijn ingeboren oheid en ruiterlijkheid is dat een :er schandaal dan hier. waar de •ker" op de middelbare school een soort aureooltje heeft, ge ïnd op dat van Don Quichotte Che Quevara. Kennedy won de jd. gemakkelijk zelfs, voornamelijk iat hij zijn jeugdzonde grif toe en beloofde dat hij zich gezien leeftijd beter zou gedragen, esenhalf jaar lang heeft de po- Edward Kennedy de wind in seilen gehad. Dooi- de tragische van zijn broers Jack en Robert hij op de voorgrond. Noiman Ier heeft in een aangrijpende rtage geschreven hoe de Demo- ische partij conventie vorig jaar reikhalzend heeft uitgezien een kandidatuur van Edward het vice-presidentschap, omdat Humphrey volstrekt niet al- heft strijdperk tegen Nixon Jde te laten ingaan. Men had magische klank van de naam inedy nodig. Maar Edward wei- je. Hij was allerminst klaar, zo na de dood van Robert, die met de taak achterliet een fa- ie te beheren, die de belang de politiieke ambities koestert. IND vorig jaar leek hij zijn opmars naar het Witte Huis te 'hebben ingezet. Zonder veel iite alweer versloeg hij Russel g als tweede leider van de Se tsfractie der Democraten. Over werkwijze, de taktiek en het le- i de Amerikaanse Senaat (t journalist-romancier Allen iry enkele boeken geschreven, iry schrijft nog steeds, alleen ziet zo langzamerhand politieke spo- maar in „Advise and Con- i" met name staat het portret Amerika's Senaat. Daar lees leer je ook over de fuinctie van „Chief Whip", de man die naast Majority Leader, leider van de trderheid. dit lichaam moet ma- uleren. De meerderheidsleider is umer 1. Maar zijn Chief Whip, ft hij nodig. Die functie be dt Edward Kennedy. Hij heeft rmee in de Senaat dat lichaam zijn eigen regels en zijn eigen diteit meer invloed dan zijn ers er ooit hebben bezeten. Maar het nu genoeg zal zijn om een itieke dynastie te redden? Amerika bestaat de traditie van e politieke families. Wij hebben ns in Europa verwonderd dat in F. Kennedy zijn broer Robert zijn regering opnam. Maar pre- >nt Eisenhower had zijn broer grote invloed toegekend. Maar Eisehowers waren toch geen fa- ie met een grote politieke tra- geen politieke dynastie. Daar- moet je zijn bij de Tafts, de sevelts en de Stevensons. Ie onstuimige en flamboyante fi- van Theodore Roosevelt, le- lanvoerder, groot wildjager, boer historicus werd in 1901 presi- van de Verenigde Staten. Hij op dat moment vice-president, ir zijn chef McKinley werd ver- ird. ..Teddy" was op dat mo lt nog maar 43 jaar oud. maar bleek een man die uitstekend de amiek van het zich ontplooiende erika. aanvoelde. Tot 1909 bleef president om daarna het roer te geven aan zijn partijgenoot latere tegenstander de Republi- William Howard Taft. In de bezingsstrijd van 1900 had Idy het moeten opnemen tegen gewonnen van de Democraat ai Stevenson, grootvader van de ■re tegenstander van Eisenhower de strijd om het presidentschap, iai Stevenson verloor in 1900. hij was een geacht en spits van de Senaat. President Tafts n Robert kwam in 1939 in de aat'; in de naoorlogse jaren be- rste hij daar de fractie van de publikeinen, maar het gelukte niet om in 1952 voor die partij adentskandidaat te worden. fUwkomer" Eisenhowèr kwam, en overwon. heodore Roosevelts verre neef nklin Delano verwisselde de Re- Ökeinse partij voor de Demo- Het heeft hem geen wind- i gelegd. Evenals zijn familie hij als springplank het gou- neurschap van New York. En nals Theodore behaalde hij de palm, het presidentschap. Roose- Pranklin Delano Roosevelt had endien een politiek sterk ge dresseerde vrouw die tot. aan haar «I in de jaren zestig vooraan- tade posities blijven bekleden, zoons hebben ook tamelijk veel tteke ambities getoond. Een van bracht het tot onderminister het kabinet van president Ken- iy. De naam Kennedy is de af- open jaren het meest in ver- li gebracht met het begrip po- eke dynastie en tragedie. De ?edie heeft nu weer een bedrijf regen. J. R. 6. (Van onze redacteur ruimtevaart P. Bok) Voor alle in voorgaande artikelen omschreven activiteiten op de maan is het noodzakelijk, dat er permanente bases wor den ingericht, waarin het niet alleen goed werken maar ook goed leven is. Dergelijke bases kunnen nooit efficient zijn, wanneer er door ploegen wordt gewerkt die er slechts relatief korte tijd verblijven en alle comfort van de moderne maat schappij missen. De ontwikkelingsprojecten kunnen pas slagen, wanneer er plezierige leefomstandigheden zijn en een samen leving (hoe klein of groot dan ook) wordt geschapen, die enigszins doet denken aan het op aarde terecht overboord ge zette oude koloniale systeem: niet eenzame werkers gaan er een tijdje heen, maar gezinnen vestigen zich daar, werken er b.v. vijf jaar en kunnen dan voor een jaar lang verlof genieten (op aarde wanneer zij daar prijs op stellen) om vervolgens opnieuw naar hun werkelijke woonplaats maan terug te keren. Dit is echt niet zo fantastisch als het nu wellicht nog lijkt. Het is na een aanloopperiode en de opbouw van basisindustrieën niet moeilijk om een leefbaar klimaat te schep pen op de maan. Aanvankelijk zul len de primitieve nederzettingen be staan uit barakken vervaardigd uit restanten van gelande raketten of uit uitgegraven ondergrondse ver blijven. Maar later kunnen juist door de geringe zwaartekracht van de maan enorme met lucht gevulde koepels van doorzichtig materiaal ibv. plastic) worden gebouwd, waar in ruime dorpen worden onderge bracht voor de huisvesting van enke le duizenden maanbewoners. Het materiaal kan zo worden ver vaardigd, dat gevaarlijke zonnestra ling wordt geweerd. Door toepas sing van ten opzichte van elkaar draaiende dubbele koepels al of niet uit één stuk) die ieder voor zich het zonlicht in een eigen rich ting polariseren, kan de veranderen de lichtsterkte van de zonneschijn tijdens de „maan-dag" van twee aanzienlijk eenvoudiger dan op aar de. Alles moet er nieuw worden op gezet, zodat van meet af aan de sa menleving kan worden opgebouwd met behulp van niet-vervuilende energiebronnen als elektriciteit en kernfusie. Benzine-motoren zullen er taboe zijn, maar dat is ook voor het De eeiste „auto-verkeer" binnen de overkoe- j^en behoeve van een geprogram- pelde nederzettingen niet van be- meei'd ontwikkelingsproject worden lang. aangezien de combinatie van over ^en Jaar gevestigd. De aan- goedkope elektrische energie en de j loopperiode tot er een selfsuppor- geringe zwaartekracht het mogelijk I ^ng samenleving op de maan be- maakt. uitsluitend elektrisch aange- staat, duurt tot het jaar 2000. dreven voertuigen te gebruiken. Men Een kwart eeuw later heeft het zou kunnen stellen dat er slechts maanproject zijn investeringskosten één vervuilende factor is die moeilij- terugverdiend, waarna de maan het ker de kop is in te drukkenhet ro- 1 belangrijkste industriële produktie- pioniers-nederzettingen bied van de ruimtevaart althans voor dit maanproject tot stand komt. zal naar het huidige prijspeil een be drag van tienduizendmiljard gulden aan investeringskosten nodig zijn. Dat lijkt veel. maar het is slechts honderd maal de kosten van het Apollo-project in de afgelopen negen jaar. en die kosten drukten alleen op Amerika: zij waren over die negen jaar per jaar lager dan wat de Ame- Een zonnige vakantiedag in een warme zomer lijkt misschien geen uit gelezen tijdstip om over geldproble- een nauw verband tussen het één men te denken, maar er is toch wel een nauw verband tussen het één en het ander. Vakantiegeld, dat an ders wellicht voor een deel voor be paalde huishoudelijke aankopen zou zijn besteed, gaat nu op aan nóg een autotocht, nóg een weekeind er op uit, nóg een luie horeca-dag aan het strand. Die huishoudelijke aankopen moe ten toch worden gedaan. Wie weet doemen er nu wel meer kosten op. Vandaar, dat het op een zonnige vakantiedag toch wel zinnig is aan dacht te besteden aan onze nationa le trekjes op het gebied van geld le nen en kopen op krediet. In Amerika, het land van de cre dit-card. maakte in 1964 het consu- consumentenkrediet al 15 procent van het beschikbare inkomen uit. Daarbij vergeleken zyn wij nog steeds zeer degelijke consumenten met onze 2 procent krediet in 1966. Zij het dan. dat de Duitsers er nog beter zonder lenen of afbetaling ko men: slechts 1.1 procent. De Engel sen leenden in datzelfde jaar voor 3.3. procent van hun inkomen. Als de Nederlander geld leent of op krediet koopt, dan is er toch wel heel vaak 'n auto in het spel. Van de in totaal f 1230 miljoen in 1967 ging ruim f 330 miljoen ..op de lat" voor een automobiel. De voortdurende stijging in het geld lenen voor auto's is overigens een jaar of vier gele den een beetje geluwd. Daar tegen over staat dat het totaal van con sumptieve geldleningen bü banken alsmaar grotere vormen aanneemt. Door elkaar genomen leenden en Zo zal het waarschijnlijk in "P°"en" wjj in 1968 al ruim twee- Ziet eerste pioniers-stadium van f13*! zoveeI ëeld als in 1963. Hoogge- het maan-ontwikkelingsprojectleerde voorspellers zeggen dat de toe f/aan; een uitgebrande rakettrap nemini van liet kopen van duurza- wordt op de maan ingericht als me gebruiksgoederen ons steeds meer „barak" voor de kwartiermakers.1 aan het lenen vooral bü banken Maanstof wordt over de cilinder jZ&1 zetten. gespoten om inslaande kleine Krediet nemen en geld lenen materiedeeltjes uit de ruimte op 's overigens een zaak. die voor de te vangen en de temperatuurver- consument moeilijker is dan hü zich schillen te temperen. Van deze vaak realiseert. Er zyn de laat- primitieve onderkomens uit kan ste tyd door allerlei organisaties en de opbouw van maan-industrie en instanties berekeningen gemaakt, die nederzettingen met zeer leefbare hebben uitgewezen dat het zaak is omstandigheden beginnen. Op ei- eerst by flink wat maatschappyen gen kracht kan daarna een wel- en banken te informeren Een be- rarende samenleving met alle paalde lening of een bepaald kre- moderne comfort worden opge- diet kan bu de eén heel wat duur- ken. Maar die onhebbelijkheid centrum ten behoeve van de aarde rikanen uitgaven aan drank en rook- draagt weinig tot luchtverontreini- zal zün geworden, belangrijker dan waren ging by en is misschien ook nog wel alle aardse industrieën tezamen. In het ..tydschema" dat wy gaven, te ondervangen. i jS geen rekening gehouden met de t Kosteil onvoorstelbare versnelling in het Wanneer? technisch en wetenschappelijk ver- Een schatting van de investerings- mogen van de mensheid, zoals zich bouwd: voor het jaar 2000. I der uitkomen dan bij de ander Wanneer is het zover? Dat is een kosten (tot het jaar 2000 dusi is nog dat de laatste eeuw heeft geopen- 1 ppen vraag. Elk antwoord is een veel moeilijker. Toch willen wy er baard- Het zal zeggen wy heel speculatie, een slag in de lucht, hoe een niet geheel ongefundeerde slag voorzichtig waarschijnlijk alle- zorgvuldig mogelyk dan ook gefun- naar slaan. Wanneer conflicten en maal nog veel sneller gaan. aardse weken naar believen worden deerd. Wilt u onze slag in de lucht problemen op aarde de beschikbare Nogmaals het zün slagen in de geregeld. In de maan-nacht van, hebben? Goed. maar vergeet dan middelen niet al te erg besnoeien en lucht Maar hoe lang tiet ook duurt zj;;1:inletmeardandat 1 emdel,jk een wil pietenaeien. king van de grootmachten op het ge- ben iets aan de maan Dat is het antwoord op de vragen: ,.^e de moe^e neemt alle moge van zovelen waarom deze maan- R)kbeden na te gaan en niet te vlucht nu zo nodig moest, en die Kauw bly is als een bank hem als zich niet tevreden willen stellen met i k'an^ wd accepteren! kan zich eenvoudige wijze worden gereali seerd. desnoods (evenals tijdens de maan-dag) in een aards ritme van licht en donker. het vage antwoord, dat de mens nog altüd blyk heeft gegeven te kunnen oogsten van nieuwe gebieden, die Izyn intellect en vernuft openlegden. Meervoudig gebruik Reeds nu zijn verwarmings- en koeltechniek en de techniek van airconditioning op aarde technisch in staat binnen deze koepels een aangename atmosfeer te handhaven. De benodigde zuurstof en water kun nen uit op de maan aanwezige mate rialen worden gewonnen. Mits de af valstoffen effectief worden behan deld kan de maan in dit opzicht (Van onze financiële medewerker) LEIDEN (GPD) Frankrijk lijkt vastbesloten het smalle pad van de goede voornemens op te gaan. De regeling heeft drastische maatrege voor een vrij grote bevolking volle- len aangekondigd, waarbij de staat dig selfsupporting zün. Het klinkt wellicht wat onsmake- lük dat uitgeademde lucht na behan deling opnieuw gebruikt zou wor den, maar dat gebeurt op aarde ook. Ieder mens ademt lucht, die wel eens door een ander mens of dier is „gebruikt." De rioolwaterzuive ringsinstallaties op aarde brengen ook gezuiverd water weer in circula tie, onder meer zodanig, dat het la ter weer voor drinkwater gebruikt i wordt, terwijl veel vaste produkten van het zuiveringsprocede in de I vorm van meststoffen of anderszins via plantaardig voedsel of via plan ten en dierlijk voedsel weer op de dinertafels terecht komen. Deze voor de huidige samenleving norma le gang van zaken zal op de maan alleen maar een iets korter procédé moeten zijn. Nauwelijks problemen Alle luxe die men op aarde kent, kan ook de maan na die herhaalde- lÜk genoemde aanloopperiode van in barre omstandigheden levende pioniers kunnen verschaffen. Van i lipstick tot echte biefstuk, van auto's tot televisie, van weelderige j parken tot geperfectioneerde zieken huizen, van gezellige nachtkroegjes I (veertien dagen lang???) tot vakan- tieoorden. I Het voedselprobleem is niet groot. I In een beschermd maanmilieu kun- nen planten sneller groeien dan op aarde en melk- en vleesgevende die- ren kunnen overdadig worden ge voed (ondanks het ontbreken van uitgestrekte weidegebieden) door al- gencultui'en die onder het felle zon licht enorme hoeveelheden proteïne en zuurstof kunnen leveren zonder veel ruimte in beslag te nemen en vrüwel zonder energieverbruik. Luchtvervuiling In de overkoepelde nederzettingen zal wel met de uiterste zorg ge waakt moeten worden tegen lucht vervuiling, die echter op aarde ook allang de nodige aandacht vraagt. Op de maan is het zuiver houden een offer moet brengen door het be vriezen van een deel van de begro tingsuitgaven, die reeds voor het tweede half jaar waren goedgekeurd. Behalve de overheidsbestedingen zul len ook de particuliere uitgaven wor den besnoeid. Hoe dat allemaal moet gebeuren, staat nog niet vast, maar het lükt waarschünhjk dat de belasting- schroef zal worden aangedraaid. Of de Flansen het leuk vinden of zü zullen zich erbij moeten neerleg- p ZIJ geruchten zyn tegenge- 1 sproken, maar het is wel zeker dat er vertrouwelük overleg tussen de overheidsinstanties en de Bundes bank heeft plaatsgevonden over de De Duitsers hebben op heel aaide- invloed van een dergelüke omvang- re manier zorgen over de koers van rüke lening. De repercussies werden Nadat medio mei door de Dow Jones i index het hoogtepunt van het jaar werd opgetekend op 968.80 is het roemruchte indexcijfer omlaag ge- 1 tuimeld. Aan het einde van de vori- soms flink wat geld besparen aan kosten en rente. Want wat heeft een financierings maatschappij of een bank meestal helemaal gedaan, wanneer men een aanvraag daar „bekeken" heeft en goedgunstig zegt. dat men wel tot het verstrekken van een lening wil over gaan? In de meeste gevallen heeft zo'n bank getelefoneerd naar Tiel. In Tiel is namelük het bureau krediet-regis- jtratie gevestigd. Vroeger was het in derdaad zo. dat de banken links en rechts om de klant heen moesten in formeren naar zün betrouwbaarheid bij het aflossen van kredieten. Nu hebben zü sinds 1965 in Tiel de beschikking over een centraal in formatieregister. 36 meisjes zitten daar aan kaartenbakken, waarin het alfabet naar de meest voorkomende go week was de stand gekomen op IS?*'"1®'!"8 van namen ls opgedeeld. 853. hetgeen een verlies betekent 'en jelexen en vele telefoom "o1'- van bijna 114 punten overeenkomen- !mcn de verblnd>nB™ "iet de banken de met haast 12 procent ten opzichte en kredietmaatschappüen. Voor drie van het hoogtepunt van het jaar. De kwart_|es kl'Ügt een bank, die daar gelegen om een lening van verschei- denen honderden miljoenen marken uit te schrijven tegen een rente van 7 pet. De daaromtrent in om- gen want het gaat om het in stand houden van de wisselkoers van de franc. hun betaalmiddel, maar toch zijn zü genoodzaakt om haast precies de zelfde maatregelen als de Franse regering te nemen om te voorkomen dat er aan de wisselkoers van de mark behoeft te worden gemorreld. Ook in Bonn werd besloten om een deel van de staatsuitgaven voor de rest van het jaar te bevriezen, in- di en de omstandigheden daartoe aanleiding geven. De tweede won- derperiode van de Duitse economie noopt tot maatregelen, die moeten voorkomen dat de interne spannin gen te hoog lopen. De enorme investeringen in de Duitse industrie maken het mogelijk dat de produktie steeds verder wordt opgevoerd, hetgeen de koopkracht van het betaalmiddel ten goede komt. Dat is op zijn beurt weer de oorzaak dat de lonen zo stabiel blü- ven, want de Duitse werknemers zien de koopkracht van hun inkomen toenemen zonder dat zü meer loon in het handje krygen. De stabiliteit van de koopkracht vam de mark maakt dat de beleggers in de bondsrepubliek nog steeds be langstelling hebben voor obligatiele ningen van standing. Aangezien er onvoldoende aantrekkelük materiaal van binnenlandse züde wordt aange boden, wordt er in toenemende ma te ingeschreven op de buitenlandse leningen, die via de Euro-kapitaal markt worden uitgeschreven. Zelfs de Deense autoriteiten hebben al om een markenlening aangeklopt. Teineinde de afvloeiing van kapi taal naar het buitenland niet te stremmen heeft Bonn ervan afge zien om een staatslening uit te dusdanig ongunstig geacht dat beslo ten werd om de lening voorlopig in de ijskast te leggen tot de omstan digheden nopen tot een voortgaande krap geld politiek. Tot nu toe hebben de pogingen van de autoriteiten in Washington om door verkrapping van de liquidi teiten een einde te maken aan de te gen oververhitting aan zünde con junctuur onvoldoende resultaten op geleverd. Dat komt niet omdat de commerciële banken in de Verenig de Staten in verband met de liquidi teitsvoorschriften middelen van bui tenaf hebj^en aangetrokken door het opnemen van kredieten op de Euro- markt. De bedragen waarmede daar wordt gewerkt zün in het kader van de totale economie der Verenigde Staten niet meer dan een flutje. De afroming van de Euromarkt heeft echter een sterke stüging van de rentevoet tot stand gebracht. Na geheim overleg in Washington dat aan het einde van de vorige week plaats vond tussen de braintrust van de president en de policy-makers" van de federal reserve banken, zou den de autoriteiten tot de conclu sie zün gekomen dat het thans ge voerde beleid op economisch gebied krachtig moet worden voortgezet. Op grens van biljoen Bü deze beslissing werd in aan merking genomen-dat het bruto na tionaal produkt in het tweede kwar taal blükens op dat moment beschik baar komende gegevens sterker was de (ingekapselde) atmosfeer schrüven. Het heeft in de bedoeling gestegen dan was verwacht. Voor het gehele jaar wordt nu gerekend op een bruto nationaal produkt van 933 miljard dollars. De grens van het biljoen (1.000.000.000.000) is dus büna bereikt De stüging van de af gelopen maanden was voor een be- langrük deel toe te schrüven aan de vermeerdering van het looninkomen Voor Nederland zijn de ontwikke lingen in de Verenigde Staten van bijzonder belang evenals die in En geland, Frankrük en Duitsland Als in die landen een krap-geld-politiek wordt gevoerd om de economie in het goede spoor te brengen, dan is het duidelijk dat bü ons de teugels niet gevierd kunnen worden. Naar Brits peil Het is alleen te danken aan het toewüzingsbeleid van de Nederland- sche Bank. die alle instellingen die meer dan f 10 min. willen lenen netjes op een wachtlijst heeft ge plaatst, dat de rente bij ons het Britse peil niet heeft bereikt, of misschien nog niet. daling ging voort en woensdag was j de stand niet meer dan 828. Het verlies is bijna even groot ge weest als de gemiddelde teruggang van het koerspeil aan de Amster damse effectenbeurs. Het algemeen per brief om vraagt, inlichtingen over u. Gaat de vraag telefonisch of per telex, dus sneller, dan kost dat de bank f 1,25. Bü deze centrale inlichtingenpost waren eind vorig jaar 139 financie- ringsmaatschappüen. geldschietban- indexcüfer van ANP-CBS. dat op 20 ken- algemene banken, spaarbanken juni op 130 stond, haalt nu nog m en betaalzegelkassen aangesloten, net 116. Het verlies van 14 punten Hierbü zün, wel te verstaan, alleen komt overeen met een teruggang van de hoofdkantoren geteld. Daar ko men dus nog de honderden filialen bü van waaruit naar Tiel kan wor- büna 11 procent. Koerst hermometers Opmerkelük is het dat politieke gebeurtenissen in geringer mate een stempel drukken op de koersontwik keling dan in het verleden placht te gebeuren, toen de effectenbeurzen als koortsthermometers van de interna tionale politiek werden beschouwd. De oplaaiing van de gevechtshande lingen tussen Israël en Egypte heb ben nauwelüks een rimpeling in het 320.OOO den gebeld. Zoals büvoorbeeld uit de 354 kantoren van een bepaalde bank- groep. Verreweg de meeste aanvragen om inlichtingen doen de banken per te lefoon of per telex. Zü kunnen dus snel ja of nee zeggen op een krediet- of leningaanvraag. In Tiel behandel de men vorig jaar büna een miljoen aanvragen om inlichtingen, waarvan ruwweg 450.000 per telefoon en koerspatroon kunnen veroorzaken. per telex. Het registratiebureau heeft nu 1 IlfMUOHlUUICOU 1ICCII I1U Evenmin werd er een bepaald geest- 1 naar schattinK één op elke drie Ne- P driftige reactie ondervonden toen de derlandse gezinshoofden op zijn eerste maanvaarders voet op de kra- L.ort.n cc terbodem zetten Blijkbaar raakt de kaa"en staan. In 65 lan de honderd mens afgestompt zowel voor politie- gf al'en ,kan het op dit moment zeg- ke invloeden als voor de ontzagwek- gen.' Ja en heeft een bepaal- kende technische prestaties. lening gehad of heeft er nog één Uit de matige belangstelling voor In een zo snel evoluerende tijd lopen- zodat de bank weet of iemand de jongste obligatieleningen bbjkt als rer nu wordt doorgemaakt is leenkracht niet overschat, wel dat het geld bij de institutionele het moeilijk om een goed beleggings- beleggers niet voor het opscheppen ligt. Weliswaar moest er bij de toe- wüzing op de door de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten uitgeschre ven lening van f 100 min. een reduc tie worden toegepast, maar in beurs- kringen was men er niet zo erg van overtuigd dat de lening een door slaand succes was. Het publiek loopt niet op een drafje naar de spaarbank om er zün geld vanaf te halen teneinde er obligaties mee te kopen. De onzekerheid over de uitwer king van de Amerikaanse economi sche politiek heeft een verlammend effect op Wall Street. De pogingen om de inflatiegolf te beteugelen heb ben de aandelenbezitters al vele miljarden dollars gekost. De koersdaling is in een paar maanden tüd formidabel geweest. gebied te vinden, een beleid dat enig Na vijf jaar geregistreerd te heb ben gestaan, begint iedereen weer uitzicht biedt op handhaving van met een schone lei, ook wie in het de koopkracht van de bespraringen. Is dit ook wel van invloed op de belangstelling welke er de laatste tüd aan de dag wordt gelegd voor belegging in aandelen van Japanse maatschappüen. De beurs van To kio is wat men noemt in. Wat men ver haalt is lekker, vooral als gewe zen kan worden op de snelle expan verleden wel eens moeilükheden heeft gehad met terugbetaling van een lening of krediet. Wie in Tiel nog „blanco" staat, er als een goede burger uitziet en een lening van zün salaris kan aflossen, is natuurlük ook een geziene klant. Geld lenen is dus niet moeilük. Te rugbetalen blüft even zwaar als het sie van de Japanse economie en de altüd al is geweest. Zon of geen zon. koersstügingen, die er in het verle den aan de beurs van Tokio zün voor gekomen. Zolang er echter aan de Amster damse beurs nog fondsen van voor aanstaande maatschappüen worden aangeboden tegen koersen die een uiterst gunstige verhouding ten op zichte van de resultaten van de af gelopen jaren tonen, is het voor de gemiddelde belegger maar beter om dicht bü huis te blüven. Wandelsport In Hoek van Hol land wordt maandagmorgen om halfelf voor de elfde maal het startsein gegeven voor de jaarlükse Strand-zesdaagse. Er is een record aantal deelnemers: 380. Verleden jaar startten 320 wandelaars. Voor het eerst wordt ook door bui tenlanders deelgenomen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7