AANSTELLINGSKEURING IS EEN ENORM BEDROG PvdA met tekort van bijna zes ton OH, WAT EEN LEI K HOEDJE Aanslag op Nixon voorkomen Bezuiniging aangekondigd Jaarlijkse draverij in I oorschoten Eerlijke vinder Brandspuit richten is te moeilijk voor moeders Kip brak wereldrecord Wielervierdaagse al bijna beslist PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 JULI 1969 Dit is geen hoedjemaar een kapsel van de Parijse dameskap per Alexandro. Hij heeft het ge zicht van zijn model „gevangen" in een kooi van smalle, platte stroken gelakt haar. Het kapsel lijkt veel op het masker van een honkbal-catcher. Om de hals wordt het kapsel bijeengehouden door een nauwsluitende zijden halsband, die bezet is met dia manten. VOORSCHOTEN De jaarlijkse kortebaandraver ij van Voorschoten wordt maandagmiddag weer ge houden. Dit keer op een nieuwe baan de Van Beethovenlaan in de wyk Adegeest. Aan de start om 2 uur ko men 26 dravers. Een bekende deel nemer uit het veld is Zelos van Vre- denhof, de 11-jarige vos van C. Swart. Dit paard werd tweede in Stompwijk bij de wedstrijden om de nationale kortebaantitel. Oude be kenden op de Voorschotense korte- baan zijn Benno Six. Zephyr Scotch en Buffalo Bill. Er is een totaal aan prijzen van f 2.500, De entreeprijs voor de kin deren is zeer laag gehouden. School kinderen kunnen deelnemen aan een prijsvraag, waarvoor 50 kaasjes als prijs beschikbaar zijn. 's-Morgens is er op de Voorschotense paardenmarkt bij het secretariaat van het comité in het Baljuwhuis een formulier ver krijgbaar, waarop de jeugd de win naar van de draverij moet aanwij zen. Voor de volwassenen is 's-mid- dags de totalisator aanwezig. Ook is er een loterij verbonden aan deze draverij met als hoofdprijs een veu- i len. De trekking van deze loterij is j direct na de kortebaandraverij in j „Het Wapen van Voorschoten". MANILLA (Beuter) Een in Manilla verschijnend Philippijns blad schrijft vandaag dat zich bU een hotel waar de Amerikaanse pre sident Nixon vanavond een bespre king zou hebben een vuurgevecht heeft voorgedaan tussen de politie en een zestal personen die. er op uit waren Nixon te vermoorden. De politie kon het zestal verdrij ven. Eén van de daders zou zijn ge dood. Volgens het blad, dat de commissaris van politie citeerde, is in de portef euille van de doodgescho ten man een plattegrond gevonden van Hotel Continental. De vijf ande re verdachten wisten in een jeep te ontkomen. De hele Philippijnse poli tiemacht zou op het ogenblip op hun spoor gezet zijn. NIEUW-VENNEP De Nieuw- venneper Wim Klei Langeveld Slo vond deze week een portefeuille met een inhoud van ruim duizend gul den. De Venneper bracht het klein ood meteen naar de politiepost in Rijsenhout, die bemerkte dat de naam en het adres van de eigenaar in de beurs stonden. De eigenaar, die in Amsterdam woont, werd gebeld en bleek nog niet op de hoogte te zijn met het verlies! In het kader van de Voorschoten se vakantiebezigheden namen bijna tweehonderd kinderen in de leeftijd van 6 tot 15 jaar een echte brand spuit in de hand om een emmertje water vol te spuiten. Het was voor de jeugd een grote belevenis even- ads voor de vele toeschouwers. De Voorschotense vrijwillige brandweer had de brandweerauto opgesteld aan die Vliet bij het Frans Halsplantsoen en gaf urenlang vol doende water voor vier spuiten. Het leek allemaal erg eenvoudig: door middel van een gat in een schutting een emmertje water vol spuiten, daarna twee stenen weg spuiten, maar zorgen dat uitsluitend de twee stenen en niet de andere stenen weggespoten werden. Vier moeders dachten het wel te kunnen en tot grote vreugde van de jeugd namen zij deed aan de wedstrijd. Na afloop moesten zij een ander jurkje aan gaan trekken, want het was moeilijker dan ze gedacht had den. De kinderen hebben zich uren lang vermaakt en waarschijnlijk ook ontdekt dat het richten van een spuit zeer moeilijk is. De brandweer heeft er weer een paar honderd vrienden bij gekregen, die in het vervolg met ontzag zullen kijken naar de stoere brandtoestrijders OEGSTGEEST De kruising Abtspoelweg-Langevoort heeft enige verbeteringen ondergaan. De Abts- spoelweg is ter hoogte van het zwem bad Poelmeer verbreed en verdeeld in drie rijbanen. Rechtdoorgaand, linksaf slaand en rechtsafslaand ver keer uit richting Leiden en een baan UTRECHT (ANPDe bedrijfs arts, G. R. van Urk (39) uit Oegst- geest heeft in „Medisch Contact" de aanstellingskeuringen en met na me de afkeuringen „een bedrog van enorme omvang" genoemd. De arts vertelde ons, dat hij dit probleem nu aansnijdt omdat het al twintig jaar onder de tafel is geveegd en omdat een aantal wettelijke maatregelen wordt voorbereid inzake de bedrijfs geneeskunde waarbij 't gevaar dreigt, dat men „vergeet" een beroepsproce dure te scheppen voor degenen die om medische redenen niet worden aangesteld. Enkele tientallen jaren geleden ging het bij de keuring alleen om het weren van duidelijke risico's, maar nu speelt de geschiktheid voor de functie de belangrijkste rol. Dokter Van Urk acht het evenwel vrijwel geheel uitgesloten, dat er door mid del van een medisch onderzoek voor kan worden gezorgd, dat de juiste man op de juiste plaats komt. „En toch", zo zegt hij, „speelt de geneeskunde dagelijks het bedriege- lijke spel als ware dit mogelijk. Als gevolg daarvan worden jaarlijks dui zenden mensen weggehouden uit een functie die zij graag zouden hebben gehad en die zij wellicht tot ieders tevredenheid en tot niemamds scha de zouden hebben vervuld. Terwijl de medici nog met beide benen in de fase van waarneming, beschrijving en onderzoek op dit gebied staan, han delen zij alsof ze al de kennis en middelen bezitten om zinvolle uit spraken te doen. Duizenden afkeu ringen berusten jaarlijks op niets an ders dan onzin". Volgens de heer Van Urk wordt op deze manier ieder jaar niet alleen het leven van duizenden mensen no deloos bemoeilijkt, maar worden bo vendien jaarlijks honderden bedrij ven „bedrogen". Als voorbeeld haalt hij een Engels onderzoek aan, waar bij 104 mensen die al jaren lang een goede beoordeling hadden voor wat de uitoefening van hun functie be trof en die in verband met overplaat sing naar overigens dezelfde func ties elders, opnieuw werden ge keurd. De Engelse onderzoeker kwam tot de conclusie, dat de uitslag van de keuring net zo goed veel uitsteken de werknemers van de functie kan uitsluiten als ongeschikten. Dokter Van Urk noemt twee oorza ken van dit „massale bedrog" van de medici. In de eerste plaats is de arts eraan gewend dat hij irrationeel handelt („de mens lijdt veel maar de arts weet relatief weinig") „De irrationele middelen-gezag, suggestie ve beïnvloeding en dergelijke heb ben een functie bij de hulp aan de patient. Maar aldus de heer van Urk deze medische houding van maar wat te zeggen en maar wat te doen wordt in een heel andere maatschappelij ke samenhang tot wezenlijk bedrog. AL= een tweede ooi-zaak ziet dokter van Urk de menselijke neiging, zich waar te willen maken. „Als men sug- gereerd, de juiste man op de juiste plaats te kunnen brengen, dan ont staat de behoefte, de schijn te wek ken dat dit lukt: een afkeuring nu en dan lijkt zin te geven aan het volumineuze dagelijkse medische werk". Het bedrijfsleven gaat ervan uit dat de medici in staat zijn, ziekte, invaliditeits en pensioenfondsrisico te weren. De heer Van Urk vindt, dat men ook wat diit betreft de artsen teveel eer geeft, aangezien ze ook dat niet kunnen. Het bedrijfsleven handelt voor zover het met de be drijfsgeneeskundige diensten me dische economie denkt te bedrijven, in feite absurd, aldus de heer Van Urk, maar zodra een bedrijf be gint volgen natuurlijk de andere uit vrees voor de daardoor optredende negatieve selectie voor eigen bedrijf. Zo dringen de bedrijven elkaar we gens een verondersteld voordeel dure bedrijfsgeneeskundige diensten op". De Tweede Kamer gaat binnen kort een wetsontwerp tot Wijziging van de veiligheidswet van 1934 be handelen. Dit ontwerp leidt naar de mening van de heer Van Urk tot een in beginsel onbeperkte groei van de bedrijfsgeneeskunde en daarmee van de aanstellingskeuring. Hij vindt dat by een herziening van de bepa lingen inzake de bedrijfsgeneeskun de in ieder geval een beroepsproce dure in de wet moet worden opge nomen. Het artikel over het ziekte verzuim zal zijns inziens helemaal uit het wetsontwerp moeten verdwij nen, omdat, zolang het woord „ver zuim" wordt gehandhaafd, de inten tie geen gezondheidszorg is, maar medische economie. Ongeacht deze wijziging in de vei ligheidswet hoopt de heer Van Urk, dat de Tweede Kamer de minister BEEKBERGEN (ANP) In Beekbergen is een wereld record gebroken. Daar heeft namelijk een - kip in het pluimvee-instituut „Het Spelderholt" een ei van 164 gram geproduceerd, ivat 49 gram meer is dan de vorige wereldrecordhoudster, een Duitse kip. die het niet ver der dan 115 gram bracht. Normaal weegt een kippeëi gemiddeld 60 gram. In de Voorstraat in Voorschoten is „Het Zwemmende Peerd" ge opend. Deze oud-hollandse herberg in het Baljuwhuis zorgt voor het „natje en het droogje" tijdens de feestdagen. De baten zijn bestemd voor het te stichten zwembad en de bierbrouwerij, die een hoefijzer min der telt dan het paard, verwacht er heel wat van. Elke woensdagavond zomerzang voor gasten en gemeenteleden in de Oude Kerk in Katwijk. Samenzang van geestelijke liederen. Aanvang 8.30 uur. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN 25 juli - Groenteveiling: waspeen per kist: AI 2.60—4,10. A2 2.60—5.30. BI 4.90— 9.60: B2 .j 10. bospeen per bos 1040. andijvie '720. blauwschokkers 110 140. bloemkool per stuk 6 st per bak: 1 7090, II 1666. 8 st. per bak: l 5782. II 1545. 10 sf per bak: I 51. II 17. 12 st. per bak: I 37, kom kommers per stuk 17. kroten per kist Al 1,70—4.IC. prei A2 31—45. B 2 1122. prinsessebonen 50110. rode kool 17. sla per stuk 918, snijbonen 40170. spitskool 1820 tomaten per bakje van 6 kg: A2 6.60. B2 7.00. tuin bonen 1829. uien per kist 4.90. krul- peterselle per bos 910, selderie per bos 610. Aanvoeren: waspeen 46.000 kg. bloemkool 22.000 stuks. TER AAR. 25 juli Groentevei ling. Snijbonen kas I 651.10, II 55. natuur 851.20, stek 4080, stam- prlnsessebonen 7090. stok 8590. dubbele 70. andijvie 811. postelein 28. rode kool 8. waspeen 24. tuinbo nen 26. kroten B 5. witte pronkbonen 55. aardappelen 20. augurken A 94. B 77. C 50 D I 4041. D II 35. E 13 —21. CD 25—26, CD II 4041. CD II 15. alles per kg, tomaten A extra 4.30 —4.80. B extra 4.204.70. C extra 3.40 —4,00. A 1 3.404.10. BI 3,80, Cl 3.40 per bakje van 6 kg, bloemkool A I 68—70. A II 16—54, B II 16, sla 10— 14. komkommers 1516. alles per stuk. zal verzoeken, de staatscommissie De Vreeze. die een nieuwe wet op de uitoefening van de geneeskunst moet voorbereiden, te vragen of de gehele bedrijfsgeneeskunde niet beter in de ze nieuwe wet kan worden geregeld dan in de veiligheidswet. In Sassenheim SASSENHEIM Nog voordat de finales van de tweede wieleravond- vierdaagse op het gemeentelijk sport park aan de Menneweg zijn verre den, zyn in drie van de vier (leef- tijds) klassen de eindoverwinnaars reeds bekend. Cock Los (A), A. Kop- pier (C> en H. Schouten <Dt zijn na de gisteren verreden wedstrijden on bereikbaar geworden voor hun naaste concurrenten. De vanmid dag (tussen half vier en half zes) te verrijden sprintfinales kunnen geen wijzigingen meer aan de top van het klassement brengen. Slechts in de B klasse is er nog volop spanning. Drie renners Th. Owel. B. Spruit en D. Schoo —hebben hier nog volop kansen op de eindzege. De sprint wordt beslissend. Alle drie zijn door gedrongen tot de halve finales van dit nummer. De belangrijkste uitslagen van de derde avond zijn: A-klasse (14 en 15 jaar): achtervolging over 750 meter: 1. C. Los 1.35.6. 2. T. Spruit 1.394, 3. B. Rajar 1.39.7, 4. L. Meeijwisse 1.41.8, 5. L. Ammerlaan 1.56.6. Stand na 3 avonden 1 C. Los 19 punten, 2. T. Spruit 15, 3. B, Rajar 12, 4. L. Meeuwisse 10. B-klasse (12 en 13 jaar): afvalrace: 1 V. Spruit, 2. Th. Owel, 3. D. Schoo. 4. J, v. d Zwat, 5. M Drost. Stand: 1. Th. Owel 17 punten, 2. B. Spruit 16, 3. D. Schoo 15, 4. en 5. M. Drost en J. v. d. Zwet 14. C-klasse (10 en 11 jaar): Sprint voor de finale plaatsten zich L. van Kesteren en R. v. d. Krogt. Stand: 1. A. Koppier 17 punten. 2. P. Philipse 12. 3. A. Helmus 11. 4. R. v. d. Zaag 8. 5. en 6. L. van Kesteren en R. v. d. Krogt 7. D-klasse (8 en 9 jaar: han- caprace: 1. H. Schouten, 2. K. van Dam, 3. A. Koster, 4. E. Barnhoorn. 5. J. Dik. Stand: 1. H. Schouten 18 punten, 2. E. Barnhoorn 16, 3. A. Koster 10. 4. en 5. J. Dik en K. van Dam 7. Actrice Carol Baker en de man, die 14 jaar lang haar echt genoot was. Jack Garfein, zijn in Los Angeles voor een echtschei dingsprocedure. Garfein beweer de dat hij van Carol een ster heeft gemaakt en eiste de helft van al haar inkomsten. Ze heb ben de laatste twee jaren ge scheiden geleefd. voor het verkeer dat uit de richting i Warmond komt Deze wegverbre- ding heeft de veiligheid voor de be- I zoekers aan het zwembad vergroot. A DEN HAAG (GPDi Leden verlies, loonsverhogingen en de geldontwaarding hebben ertoe geleid dat de Partij van de Ar- beid het komende boekjaar, te beginnen op 1 oktober, ingrijpend moet bezuinigen Aan de partij raad, die 6 september bijeen komt. wordt voorgesteld het oor spronkelijke tekort van ƒ585.000 I terug te brengen tot slechts 50.000. De PvdA, die de laatste drie jaar ongeveer 30.000 leden heeft verlo ren, zoekt de bezuinigingen vooral in reorganisatie van het partijbureau I in Amsterdam, waar ontstane vaca tures niet meer vervuld zullen wor den. Er zal alleen nog een directeur worden benoemd: de functie van be zoldigd secretaris vervalt. Verder wordt het onderzoek „Proef tuin der democratie" voortijdig af gebroken en kygen de wetenschap pelijke bureaus V.'iardibeckman stich ting en Koos Vorrink instituut samen een ton minder. Ook de Federatie van jongerengroepen en het Vrou wencontact moeten met minder te vreden zijn. De heer K. D. Dorsman, sinds het congres van maart JJ. penningmees ter van de PvdA, meent dat het een achterhaalde zaak is dat een poltie- ke partij uitsluitend volledig bezoldig de bestuursleden heeft, „Wij hebben l als politieke partijen bij de rege- ring een verzoek ingediend voor sub sidie. Ik denk in de eerste plaats aan subsidiëring van het wetenschappelij ke werk, dat uiteindelijk toch ten goede komt aan de burgers", aldus de heer Dorsman, die begin juli zijn vakantie onderbrak voor een verga dering over de moeilijke fiananciele toestand van zijn partij. Volgens de heer Dorsman moet die subsidie spoe dig komen. Penningmeester Dorsman heeft bij zijn collega's in het partijbestuur aangedrongen op meer samenwer king tussen de beide wetenschappe lijke bureaus van de partij. Tot nu toe hield het Koos Vorrink Insti tuut zich meer internationaal bezig en was de WBS algemeen werkzaam.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6