KENNEDY TREEDT NIET AF Labour-leden eisen uitwijzing Grieken BONT Kwestie Biafra niet in Verenigde Naties WSHOW ZOMER- PRIJZEN Van Egmond Senator legt lot in handen van zijn kiezers ;rste reacties waren gunstig Burgerij en parkeernota Kennedy ri'ii.u^n ^ARM WEER Joan Kennedy is zwanger VS BLIJVEN ROL SPELEN IN AZIE NA ONTDEKKING GEHEIM DOCUMENT NIEUWE DIERENPARK WASSENAAR zie HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 U weet wel BREESTRAAT 173 (9uc/ Qlaeuws Lericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 JULI 1969 No. 32849 EIDSCH DAGBLAD obeitr: E. A. E. van Dishoeck aredacfceur; Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 2150T (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Senator Edward Kennedy heeft teravond in een nationaal uitgezonden televisie-verklaring vraag onbeantwoord gelaten of hij, gezien de omstandighe- ivan het auto-ongeluk waarbij een voormalige secretaresse zijn broer Robert om het leven kwam, zich moet terug- kken uit het openbare en politieke leven. Hij geeft er de rkeur aan de zaak voor te leggen aan de kiezers van Massa- ?tts, de staat die hij in de Senaat vertegenwoordigt. veerpont te brengen om terug te ke- I ren naar zijn hotel. Toen de laatste pont al vertrokken bleek te zijn, I sprong hij te water en zwom de ruim halve kilometer naar over kant. de formulering van zijn m is emotioneel geladen toe- lak iverd echter duidelijk, dat zijn junctie ongaarne zou op- en. De eerste reacties die hij if ibladen in Massachusetts kort ie uitzending hij duizenden 'Ionisch werden ontvangen, enen aan te duiden dat een erderheid zich achter de jonge ator heeft opgesteld. de morgen zeilde Kennedy met familie van Hyannisport naar eiland Marthas Vineyard om op een zitting van de rechtbank uldig te verklaren aan de dag- rding, die hem het verlaten van plaats van het ongeluk ten laste Hij werd veroordeeld tot een rwaardelijke gevangenisstraf twee maanden, met een proef- van een jaar. Rechter Steele zei zijn motivering van het vonnis .gezien het karakter en de repu- ie van de gedaagde, de doelstel len van het recht niet gebaat den zijn bij een gevangenis- if". 1 zijn televisie-toespraak vertelde ator Kennedy dat de auto zich het ongeluk onmiddellijk met :er vulde, en dat hij met water in longen zich realiseerde dat hy het verdrinken was. Na enkele !en onder water gezocht te heb- naar Mary Jo Kopechne, lag enige tijd uitgeput in het gras irdat hy terugliep naar het huisje ir hij het feest had verlaten. Hier hij de hulp in van een neef en vriend en ging met hen terug de plaats van het onge- I waar nu ook de twee mannen i te water begaven. Mijn gedrag, mijn gedachten, en ik zei in die uren na het onge- waren geheel verward en onsa- nhangend en irrationeel. Ik sht enige tijd dat het meisje zich isohien ergens anders en nog in en zou bevinden. En het is abso- onverdraaglijk dat ik niet on adellijk de politie heb opgebeld". twee uur in de morgen vroeg nnedy zijn vrienden hem naar de Vloek Hij zei dat hij zich had afge vraagd of er geen afschuwelijke vloek op de Kennedy's rustte, en dat hij zijn vrienden had gevraagd de anderen op het feest niet over het gebeuren in te lichten. Zich richtend tot de kiezers van Massa chusetts, zei hij: „Wanneer de men sen geen vertrouwen hebben in het karakter of de bekwaamheid van hun senator, al of niet met recht, dan kan hij zijn taak niet naar behoren uitoefenen en moet hij zijn ontslag indienen. Het is voor mij een moeilijk te nemen beslissing en ik vraag de bevolking van Ma- saohusetts om dit vraagstuk met mij te overdenken, ook al zal ik de be slissing zelf nemen". Kennedy eindigde met te zeggen dat hij, hoe dan ook, hoopte nog verdere bijdra gen aan het welzijn van de staat en aan de mensheid te kunnen leveren, „zfj het in het openbare of particu liere leven". De verklaring werd in radio- en I televisie-beschouwingen bijna on middellijk vergeleken met de dra- matische rede in 1952 van (toen) se- nator Richard Nixon, die op dat ogenblik naast generaal Eisen hower kandidaat stond voor het vice-presidentschap. Nixon weerleg- j de toen de beschuldigingen dat hij zich schuldig had gemaakt aan het onrechtmatig gebruik van door par ticulieren bijeen gebrachte verkie- zingsfondsen. De implicatie scheen te zijn dat aangezien Nixon erin ge slaagd was zijn politieke toekomst te redden, het Kennedy ook zou luk ken. Senator Mike Mansfield, een de mocraat en leider van de meerder heids-fractie in de senaat, zei dat Kennedy's verklaring hem volledig tevreden had gesteld en dat Kenne dy op zijn steun" kon rekenen. De moeder van het verongelukte meisje maakte bekend dat zij hoopte dat Kennedy zijn zetel niet zou opge ven. LEIDEN —Op 21 augustus is het openbaar gehoor over de door bur- gemeester en wethouders ingedien- j de parkeernota. de hearing, waarom i de raad heeft gevraagd toen hij de behandeling van de nota uitstelde. Naar wij vernemen is van de gele genheid om de parkeernota te kopen nog geen groot gebruik gemaakt. De betrokkenheid van een deel van de burgerij bij het parkeerpro bleem in de binnenstad is -in deze krant reeds tot uitdrukking geko men door de publicatie van de me ningen van personen en groepen, j Wij zetten dat vandaag voort in een I gesprek, dat één van onze stadsre- dacteuren had met de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel Zij bespreken verschei- dene actuele Leidse problemen en zeggen o.a. de indruk te hebben, dat in Leiden visie en beleid te vaak schuilgaan achter de veelheid aan problemen, waarmee de stad wordt geconfronteerd. Zie verder de stadspagina. Senator Edward Kennedy is be reid om te vechten voor zijn politieke carrière. Als goed Amerikaans politicus heeft hij zijn zaak aan zijn kiezers voorge legd via het medium televisie. Het is een dramatisch beroep dat Kennedy nu doet en het is de vraag of hij zelfs met dit zware emotionele geschut zijn carrière kan redden. Want daarover moet niet te licht worden gedacht. Voor zijn verkeersongeluk leek Edward Kennedy, als vaandel drager van een familie, af te ste venen op de kandidatuur van zijn partij voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Of datj nu in 1972 of pas in 1976 het ge val zou zijn. Maar door wat nu is gebeurd zijn er veel vraagtekens rond de persoon en de mythe van de laat ste der broers Kennedy gerezen. Ook de huidige president Ri chard Nixon heeft zich eens met een dergelijk dramatisch beroep tot de kiezers gewend. Hij heeft het toen in 1952 waargemaakt. Zijn politieke carrière heeft hij gered. Maar het is nog sterk de vraag of Kennedy daar nu ook in zal slagen. Hij heeft nog geen kans gezien ook rnaar in de verte te bewijzen, dat hij uit hetzelfde hout is gesneden als zijn broer Jack. En zijn tegenstanders zul len niets nalaten om daar steeds weer op te hameren. Senator Edward Kennedy tij dens zijn dramatische tv-toe- spraak. (ADVERTENTIE) boe 'l neer bericht ook luidt. in bent u heerlijk „uit" rtcreatiecentrum DUINRELL wassenaar De Bilt verwacht van heden tot ndagavondwarm en over het al- j meen vrij zonnig maar ook kans lokaal onweer. Overwegend zwak- wind. (opgemaakt te 9.00 uur) - 8TRANDVERWACHTING Zondag zomers strandweer. Licht half bewolkte lucht. Zwakke ind tussen zuidoost en zuid. Tem- ratuur 22 tot 24 graden C. Zeewa- 19 graden C. Vooruitzichten: zo- erse periode maar langzaam een te grotere onweerkans. 27 JULI 1969 Zon op: 04.54 uur. onder20.38 ir. Maan op: 20.17 uur; onder: ■45 uur. Hoogwater in Katwijk: 57 en 13.33 uur; laagwater; 9.13 en 41 uur. 28 JULI 1969 Zon op: 04.55 uur; onder: 20.37 Maan op: 20.52 uur; onder: 110 uur. Hoogwater in Katwijk: 55 en 14.31 uur; laagwater: 10.13 122.46 uur. Gehavend Maar ondanks deze uitingen van steun en bijval lijken Kenne dy's kansen op de part ij-kandida tuur voor het presidentschap in 1972 deerlijk gehavend. En daarmee heeft de Democratische partij ook een ge voelige slag gehad, omdat Kennedy algemeen werd beschouwd als het enige effectieve antwoord op een tweede kandidatuur van Nixon voor het presidentschap. Men moet zich ook afvragen wat nu, met de verminderde politieke ef fectiviteit van Edward Kennedy, het onmiddellijke perspectief is voor de negers, de maatschappelijk ver vreemde jongeren en andere min derheidsgroepen die hun hoop had den geplaatst op hem als enige fi guur in beide politieke partijen. Kennedy moest hun hoop en vertrouwen nog veroveren, maar al leen hij had daarbij kans op succes gehad. Veel zal afhangen van de uitslag van de tussentijdse verkiezingen in 1970, wanneer Kennedy's termijn in de Senaat verstrijkt en hij zich op nieuw kandidaat moet stellen. Blijkt dat hü dan een belangrijke meer derheid van stemmen krügt, dan zal zyn toekomst er aanzienlijk beter uitzien dan het op dit ogenblik lükt. Een woordvoerder van de fa milie Kennedy heeft vanoch tend de geruchten bevestigd dat de echtgenote van Edward Ken nedy, die door het auto-ongeluk bij Edgartown en de tragische dood van Mary Jo Kopechne. in ernstige moeilijkheden is ge raakt, op het ogenblik in ver wachting is. Edward Kennedy en zfjn vrouw Joan hebben al drie kinderen. (ADVERTENTIE) GOEAM <AFP, Reuter) Presi dent Nixon heeft gisteren op een persconferentie op het eiland Goeam in de Stille Zuidzee verklaard dat hij tijdens zijn bezoek aan Azië dat gisteren begon, duidelijk zal stellen dat de VS na het einde van de oor log in Vietnam een belangryke rol in Azië zullen blijven spelen. Ameri kaanse interventie zal in de toe komst slechts plaatsvinden als een bevriend Aziatisch land met kern wapens wordt bedreigd. Gedurende Nixons reis die hem uiteindelijk ook naar Roemenië zal voeren, zal geen verdere aankondi ging komen van terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam, omdat de maand augustus zal wor den besteed aan een bestudering van de te volgen tactiek in Viet nam. Alhoewel Nixon instemt met de leuze Azië voor de Aziaten, zal Amerka zijn in verdragen vastge legde verplichtingen in Azië nako men. De Aziatische landen zullen zelf meer moeten doen aan hun ver dediging. Mogelyk zou de Amerikaan- president in Bangkok een gedeel- telyke terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Thailand bespre ken. Indonesische militairen hebben gisteren razzia's gehouden om de monstratie tüdens het bezoek van Nixon te verhinderen. In Djakarta gaan geruchten dat verboden linkse organisaties Nixon in moeilykheden zouden willen brengen. Nixon be zoekt vandaag de Phillippynen. «Van onze correspondent! LONDEN GPD» In Engeland is opschudding verooi-zaakt door een geheim document dat de Griekse rege ring aan de Griekse militaire atta chés in Londen, Parijs, Bonn, Rome en Wenen zou hebben gezonden met de opdracht de tegenstanders van het Griekse kolonelsregime in de lan den waar zij gestationeerd zijn, te schaduwen en een aantal organisa ties, onder andere op het gebied van het toerisme, te infiltreren. In het Lagerhuis hebben 33 leden van de Labour-fractie in dit verband de onmiddellijke terugtrekking van de Griekse militaire attaché geëist. Een fotokopie van het document die in handen viel van Ray Dobson, de Labour-afgevaardigde voor Noord- oost-Bristol. wordt op het ogenblik door het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken onderzocht. De dag tekening van het document is 14 maart 1969 en het is voorzrien van de aantekening „geheim" en „drin- gend". Er wordt in gezegd dat de Griek se regering onweerlegbare bewijzen bezit dat in West-Europa arbeiders en studenten een actie tegen het Griekse bewipd op touw zetten. Het memorandum zou afkomstig zyn van de dir ecteur van de Griekse cen trale inlichtingendienst. De Griekse ambassade in Londen heeft ontkend een dergelijk memorandum te heb ben ontvangen en ook dat de Griek se regering zo'n oekase zou hebben uitgevaardigd. Dobson heeft gezegd dat dit soort Griekse spionage al enige maanden aan de gang is. dat mensen worden gevolgd, dat uit Engeland afkomsti ge brieven in Griekenland worden geopend en Telefoongesprekken met Griekenland daar worden afgeluis terd. De spionage houdt zich vooral i met het toeristenverkeer naar Grie- Bewijzen kenlang bezig. Er worden lijsten 1 aangelegd van toeristen en anderen die naar Griekenland gaan en na gegaan wordt welke informatie zy in Griekenland verspreiden. DEN HAAG (GPD) „U zou evenwel met betrekking tot dit hele vraagstuk overleg kunnen plegen met keizer Haile Selassie, voorzitter van de raadgevende commissie voor Nigeria van de Organisatie van Afri kaanse eenheid". Dit antwoordt de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Oe Thant op een broef van minister Luns. met betrekking tot de burger oorlog in Nigeria. De heer Luns had in zyn brief gevraagd of er mogelijk heden waren om de kwestie-Biafra aanhangig te maken bij de Verenig de Naties. Voorts vroeg hy naar de mening van de heer Oe Thant hier over. De heer Thant wijst erop dat de Organisatie van Afrikaanse een- (Dk nummer bestaat uit 22 pag.) (ADVERTENTIE) attracties in het gcotc speeltuin, mini-skelterbaan, roofdier an show. Dierenpark Wassanaar. Rijksstraatweg 667, Wassenaar. Tcle'oon 01761-9801 heid ondanks „de tragische en ern stige toestand in Nigeria" het con flict heeft aangemerkt als een bin nenlandse aangelegenheid van een van haar lid-staten. Onder meer om deze reden heeft Oe Thant het niet uitvoerbaar geacht d< Verenigde Na ties by de situatie in Nigeria te be trekken. „behalve voor wat betreft hulp en bystand aan de burger slachtoffers van de vijandelykheden. Ter verduidelyking voegt Oe Thant er nog aan toe dat elke lid staat uiteraard het recht heeft te verlangen dat een punt op de agen da van de algemene vergadering van advies te dienen met betrekking tot zaken die zy in de Verenigde Na ties ter discussie willen stellen. Maar de feiten liggen nu eenmaal zoals ik ze u heb geschreven en ik houd me nog steeds aan de ziens wijze die ik op 17 april en in voor gaande persconferenties en verklarin gen tot uiting heb gebracht. Aan het slot van zyn brief zegt O Thant: „Ik zal voortgaan alles te doen wat in myn vermogen ligt om j in dit opzicht te helpen Ik wil te- I genover uw excellentie en uw rege ring mün grote waardering uitspre- I ken voor uw belangstelling in deze j ernstige en droeve zaak", I Met de ruzie in de top van de Pacifistisch Socialistische Partij is er een duidelijke kloof open en bloot gekomen in deze voor Nederlandse begrippen merkwaardige politieke groepe ring. Want waar gaat het om? Niet alleen om figuren die per re ferendum wel of niet in vertegen woordigende lichamen plaats moeten nemen. Nee. veel eer de vraag of de PSP nog iets van het pacifisme in zijn banier zal hou den, of dat de partij zich zal aan sluiten bij moderne begrippen als buitenparlementaire acties, in spraak desnoods met geweld te verwerven etcetera. Langzaam maar zeker zijn de oprichters van de partij verdron gen. De ban-de-bommers van het eerste uur, zoals ex-fractieleidetf Lankhorst. zijn naar de achter grond gedreven. Daarvoor in de plaats zijn vooral de strijdbare figuren naar voren gekomen, Van der Spek en de voormalige com munist Henk Gortzak. Het is niet onmogelijk dat de PSP, die bij de laatste verkiezingen reeds dui delijk een hoogtepunt gepasseerd was, een politieke secte wordt. Want partijstrijd is nooit bevor derlijk voor aanhang onder de kiezers. Wat de gevolgen zullen zijn, valt nog niet. te voorspellen. Ook al niet omdat de PSP zich heeft uitgesproken voor samen werking met de Parij van de Ar beid in een Progessief Akkoord. En het is de vraag hoe de in zich verdeelde Partij van de Arbeid reageert op de ruzie bij de ge sprekspartner. (ADVERTENTIE) Papadopoelos, de Griekse sterke man. doet alles om zijn bewind in het zadel te houden. ADVERTENTIE Lid Stichting Bontwaar borg. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Juli 1869: (Advertentie) De onder- lil geteekende geeft kennis dat ij bij hem gelegenheid is tot I;; het gebruik maken van ijs, punch a la Romaine en ver- lij der e verver schingen. J. P. Sasse Aalmarkt bij de Waag (Advertentie) —Spoed! Da mes! Indien een lief meisje met een Heer van 26 jaar oud kennis zoil houden, zoo gelie- ve zij haren brief met portret aan het Bureau van dit Blad in te zenden onder No. 9. Discretie wordt verzekerd. Advertentie—Ontvangen: nieuwer oode Genever, Ker- j sen Citroen en Frambozen alsmede diverse fijne en or dinaire Likeuren vanaf 65 ets. de kan. V. Taverne Houtstraat i

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1