■Posthume hulde voor radio -pionier Eert tragisch einde De jaren twintig Door Hon Wielick NS wil 99 los- en laad plaatsen sluiten Zigeunertjes Weer tankauto in brand op Rijksweg 12 ATERDAG 26 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 De Firato, welke van 19 tot en met 28 september in le RAI wordt gehoudenzal een belangrijke plaats Inruimen voor de eerste radio-omroepomdat het vijf- tig jaar geleden is, dat draadloos een gesprek werd gevoerd en er in het historische jaar 1919 voor de terste maal radio-uitzendingen werden gehouden. De radio-omroep werd geboren in ons land. Want i/ mag Heinrich Heine ergens schrijven, dat wij overal vijftig jaar mee achterlopen, de eerste radio-omroep op onze aardbol was gevestigd in Den Haag. De stichter ervan was een koppige Fries ir. Han- so Henricus Schotanus a Steringa Idzerda, terwijl de radio-lamp die „Idz" zoals zijn vrienden Idzerda noemden ontwierp, in een bekende lampenfabriek in het zuiden van ons land werd gemaakt. Meer Ne derlands kan het dus al niet. In 1899 vond een Italiaan, Marconi, de draadloze o, elegrafie uit, waarmee het mo- was, over grote afstanden over te brengen. Het Mor- iverd ontioorpen, onze werden omgezet in signa- pwjW- Marconi's uitvinding was revolutio- Door zyn uitvinding werden in op het nippertje nog 700 van de passagiers van de zinkende „Ti- die op haar eerste vaart op Ijsberg liep, gered. Twee jaar er- werd een moordenaar die op de was van Antwerpen naar Mon- Eind 1917 meende „Idz" de oplos sing voor het probleem te hebben. Na ontelbare slapeloze nachten, stapte hy naar Philips en legde daar zijn teke ningen en plannen op tafel en zei: „Zo'n lamp moeten jullie voor mij maken. Ik wil er dan wel zo'n dui zend per jaar afnemen Com mercieel zag Philips er weinig in, maar dr. G. Holst en ir. E. Oosterhuis van Philips' natuurkundig laboratorium zagen de zaken echter wat ruimer. Zij bezochten Idzerda's „Nederlandse ra dio industrie" in de Hovestraat 105 in Scheveningen en sloten een contract af. De lamp bleek een voltreffer, want hierdoor was in 1919 het eerste draad loze gesprek mogelijk. Het werd 24 fe- gezelschap. Voor zijn toestel deed hij hetzelfde, maar er waren grappen bij die zeker in die jaren niet door de beugel konden en zich te veel op het hellende vlak bevonden. Ook besprak hij openbare figuren bijzonder kritisch. Te kritisch von den deze mensen. „Idz" kreeg een paar maal een waarschuwing en om dat hy zich daar weinig van aan trok, verzegelde men zelfs een paar maal zijn toestel. Idzerda had een radio-technische zaak, maar zakenman was deze slor dig geklede Fries allerminst. De man die een bril droeg samengesteld uit touwtjes en koperdraad, had altijd geldgebrek. De winst die hy met zijn verkoop van lampen behaalde, stop- letters „Nederlandse radio industrie" stond. Idzerda ontving hen allerharte lijkst en wilde meteen met zijn ex periment beginnen. „Het ging" zo vertelde hy „om het uitzenden van De glijspoelont- vanger uit de tijd dat Idzerda zijn uitzendingen begon. Uit lange discussies de micro- loon stond al ingeschakeld bleek dat Idzerda de functies van be drijfsleider, technicus, propagandist en omroeper vervulde. „Idz" in tro- duceerde de twee violisten, die daar na begonnen met spelen. Zeer kort slechts, want Alexander Coret. raak te met zijn stok in het baldakijn bo ven hem verward, dat hierop naar j beneden stortte. „Een klein incident" I sprak Idzerda in de microfoon, „het concert gaat zo door". Toen het stuk beëindigd was, kwam de directeur hijgend naar boven gestormd om te vertellen, „dat alles goed was door gekomen Dat dooi- het ontbre ken van de piano het programma behoorlijk bekort moest worden, daarvan raakte Idzerda allerminst in paniek. Hij keuvelde het pro gramma met een paar van zyn be roemde moppen eenvoudig vol. Als honorarium ontvingen de mu- sioi na afloop een kartonnen bakje met. kersen en een bijzonder dun -si gaartje. Het eerste honorarium voor en optreden voor de radio. I. treal gegrepen, dank zU een Morse- jricht die de kapitein van 't stoom- :hip „Montrose" over twee verdach- personen bij hem aan boord, van zijn schip aan Scotland Yard had ge- zonden. De stap van Morse-seinen naar een draadloos gesprek was echter nog niet gezet. Daarover droomden en dachten wel overal in de wereld enthousiaste lingen, die met een koptelefoon op, 's nachts Morse-seinen van schepen en luststations opvingen en berichten omzetten. Soar Philips Eén van deze enthousiasten was Ir. Hanso Henricus Schotanus a Sterin ga Idzerda, die net als honderden el ders in de wereld dacht aan de ont brekende schakel, een lamp, die re gelmatig stroom kon toevoeren. Het vreemde was dat zo'n lamp er eigen lijk in 1912 reeds was, maar geen sterveling dacht er ook maar een mo ment aan deze voor radio te gaan ge bruiken. bruari van dat jaar gevoerd tussen het Lucas Bolwerk en het Vreeburg, tijdens de Utrechtse Jaarbeurs. Idzerda was door het dolle heen en begon meteen 'n radiostation: PCGG. in de Beukstraat in Den Haag. Hij had in februari 1919 een vergunning aan de minister van Waterstaat voor regelmatige radiotelefonie-uitzendin- gen gevraagd" en deze machtiging werd hem 14 augustus 1919 verleend. Maar in deze machtiging stond de minister hem uitsluitend proefne mingen toe tussen Den Haag en het Philips laboratorium in Eindhoven. Idzerda moest bij elk bericht vijf maal de roepletters PCGG herhalen en Philips de roepletters PCJJ. Idzerda trok zich van de restric ties geen zier aan en begon met re gelmatige radio-uitzendingen. Zijn uitzendingen waren een enorm suc ces, evenals zijn lamp, die op de markt werd gebracht onder de naam PH-IDZ, De eerste tijd kon men zelfs niet aan de vraag voldoen, om dat zeer velen de uitzendingen van „Idz" wilden horen. Idzerda vertelde graag moppen in te hy namelijk meteen in zijn radio experimenten. Hij kon zijn radio- omroep slechts in stand houden, doordat verschillende radio-enthou siasten hem af en toe wat geld stuurden en door het organiseren van prijsvragen, waarbij hij als hoofd prijs een radiolamp uitloofde. Als bommen Maar zyn uitzendingen sloegen in als bommen en vooral toen hy mu ziek ging uitzenden. Levende mu ziek, waai-voor hij vier Haagse mu sici uitnodigde in zijn studio in ie Beukstraat. Deze misuci waren zich allerminst bewust wat hen boven het hoofd hing, toen zij de uitnodi ging kregen mee te werken .aan enige muziekuitvoeringen". „Enige waarnemingen van tech nische aard" was er bij gezegd. Wat drt mocht zyn, vermoedden de vio listen Alexander Coret en Velleman, de cellist Rofessa en de pianist Berk hout allerminst, toen zij het pand betraden, waarop met duidelijke muziek over lange afstand, zonder gebruik van draden". Hy noemde dit draadloze telefonie. Geen piano's In het kantoor, dat ook als studio dienst deed, stond wel een enorm bureau, maai- geen piano en daarmee was de eerste moeilijkheid er. Want zonder piano waren de musici met hun yverig ingestudeerde program ma machteloos. Het enige stuk, dat uitvoerbaar bleek, zonder piano was een duo voor twee violen. De uit zending kon dus verkort doorgaan, In het midden van het kantoor stond een microfoon opgesteld met daarboven een soort baldakijn. Reacties Een week later traden de musici weer aan. Er waren verschillende re acties van luisteraars binnengeko men. Zelfs helemaal uit Den Helder en Katwijk. Een bewijs hoever de techniek reeds vooruit was geschre den. Tijdens de uitzending werden nieuwe experimenten uitgeprobeerd: een sirene, terwijl een zangsolist, een bas, die met ontbloot bovenlijf rond- marcheerde door de studio, een paar liederen van Schubert ten gehore zou brengen. Na een trio van Mozart, wat lie deren van de bassist en het oorver dovende geluid van de sirene werd het programma besloten met wat l'chte muziek. Foxtrots en quick step. omdat uit de binnengekomen reacties duidelijk was geworden dat d» luisteraars lichte muziek prefe reerden. Idzerda praatte nog wat en het einde kwam met zijn lievelings melodie „Indianola". Pas later beseften de vier musici dat zij wereldgeschiedenis hadden gemaakt. Voor de eerste maal was er muziek via de radio uitgezonden. Het optreden van de musici was er ech ter de oorzaak van dat wegens burengerucht het toestel van Id zerda weer eens een keertje werd verzegeld. Toen Idzerda's financiële nood zó hoog was gestegen, dat hy aam het opheffen van zijn radio-omroep De stichter van de eerste ra dio-omroep ter wereld, de Fries ir. H. H. Schotanus a Steringa Idzerda. moest gaan denken, wierp het En gelse dagblad „Daily Mail" hem net op tyd een .reddingsboei" toe. In Engeland wilde de BBC met radio uitzendingen beginnen, maar de wet die de zendvergunningen zou rege len was nog niet het Hogerhuis ge passeerd. „The Daily Mail" greep haar publiciteitskans, nam contact op met Idzerda en sloot met de Friese ingenieur een contract, waar bij „Idz" een jaar jang regelmatig radio-uitzendingen voor Engeland zou verzorgen. Eerste uitzending Op 27 juli 1922 ging de eerste uit zending de lucht in. Duizenden men sen stonden te luisteren in hotels en radiozaken naar „de stem uit Den Haag", die reeds bekendheid had gekregen in Engeland door de .Hol landse concerten". Maar een jaar later moest Idzerda toch de vlag strijken. Hij bouwde nog een zender voor het. Koninklijk Metereologisch Instituut in De Bilt en verdween toen in de vergetelheid. In de tweede wereldoorlog werd Idzerda door de Duitsers in 1944 doodgeschoten, Hanso Henricus Scho tanus Steringa Idzerda, de man die vijftig jaar geleden ons de „radio- omroep" bezorgde, zal op de Firato de eer krijgen die hem bij zijn leven is onthouden SJ - secretaris Procureur - generaal niet gelukkig inet bijkomende straf AMSTERDAM (ANP) De pro cureur-generaal bU het Amsterdamse gerechtshof is niet gelukkie met de bijkomende straf, die de politierech ter in Amsterdam, mr. G. H. Nomes, begin vorige maand oplegde aan de algemeen secretaris van het district Amsterdam van de Socialistische Jeugd, een 20-jarige illustrator. Verdachte werd op 9 juni j.l. we gens opzettelijke belediging van en kele leden van het Koninklijk Huis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek van voor arrest. De bijkomende straf luidde: ontzetting van het recht om te die nen bij de gewapende macht en het actief en passief kiesrecht voor de tijd van 5 jaar. De procureur-generaal achtte het niet in het belang van de democra tie de secretaris het kiesrecht te ont nemen. Dit zou hem beletten om via de normale en wettelijke weg te strijden voor zijn politieke overtui ging. De ontzetting van het recht om in het leger te dieinen, zou vol gens de procureur-genèraal voor vele andere jongelui, die de militaire dienst willen ontlopen, aanleiding kunnen zijn om soortgelijke delicten te begaan. UTRECHT ANP i De Neder landse Spoorwegen hebben bij het ministerie van Verkeer en Water staat voorstellen ingediend tot het sluiten van 99 onrendabele los- en laadplaatsen. De regering zal zoals gebruikelijk over de voorstellen het advies inwinnen van de Gedeputeer de Staten en de Ryksvericeersinspec- teurs. zodat de overheidsbeslissing nog wel enige tyd op zich zal laten wachten. NS heeft de sluitingen voorgesteld omdat de belangstelling voor de des- betrefefnde losplaatsen, onder meer door de teruggang in het ko- lenvervoer. zodanig is afgenomen, dat er geen rendabele exploitatie meer in zit, ook al zouden de con currentievoorwaarden in de verschil lende vervoerstakken worden gelijk getrokken. De sluiting van de 99 los- en laad plaatsen zal volgens NS weinig ge volgen hebben voor het personeel en zelfs een welkome verruiming bete kenen in het krappe personeelsbe stand van machinisten en rangeer ders. De voorstellen tot sluiting van 41 van de 99 los- en laadplaatsen zijn pas zeer onlangs ingediend. Het be treft hier los- en laadplaatsen in de omgeving van Utrecht, Amersfoort. Deventer-Zutfen, Nymegen-Venlo en Leeuwarden. Helemaal nieuw is het niet, naar I men zegt zal het dit seizoen pas Igoed doorbreken: het verschijnsel gipsy- mode ofwel zigeunermode ,Een zeer bonte, vrolyke (en boven al jeugdige) bedoening met kanten bloezes, wijde strookrokken waarin vier, vijf verschillende dessins zijn verwerkt, brede geborduurde cein tuurs en zijdelings vastgeknoopte kleurige hoofddoeken. En natuurlijk heel veel rinkelende armbanden, oorringen en halskettingen erbij. UTRECHT (ANP> Voor de twee de keer deze week is op de rijksweg Arnhem-Utrecht een tankwagen in brand gevlogen. Om twee uur gister nacht merkte de 26-jarige Claus Linke uit Duisburg, die een met on gebluste kalk geladen trekker met oplegger bestuurde, vlak bij het via duct Houtense Pad bij Utrecht dat de band van een van de achterwielen in brand stond. Hy stopte om de zaak te bekyken en stapte daarna opnieuw in de cabine om de combinatie een paar honderd meter verder in de vlucht strook neer te zetten, aangezien er by het viaduct huizen staan. Hij kop pelde de trekker los terwijl het on derstel ervan al in brand stond. De brandweer bluste het vuur met nevel- stralen en slaagde erin, de tank in tact te houden. Het verkeer moest tussen twee en drie uur worden om geleid. De dokterszoon Idzerda uit het Friese Weidum huwde een predi kantsdochter uit het naburige Mantgum. Het echtpaar Idzerda- Nicolai kreeg vier kinderen: twee zoons (beiden werden ingenieur) en twee dochters. De jongste dochter, die getrouwd in Eindho ven woont, vertelde aan een onzer medewerkers, dat haar vader vroeger vrolijk en opgewekt was, maar later stil en teleurgesteld leek. De erkenning, welke hij wel licht gewenst had, was niet geko men. De Eindhovense was nog in het ouderlijk huis toen haar vader door de Duitsers vermoord werd. De familie woonde in Schevenin gen, in een omgeving, waar de V-2's werden afgeschoten. In de nacht van 3 op 4 november 1944, niet lang na de 59ste verjaardag van de heer Idzerda, ontplofte een van die raketten kort na de start en richtte in de directe om geving van zijn woning aanzien lijke schade aan. Zijn technische speurzin dreef hem te vroeg in de ochtend naar buiten waar hij al gauw een paar brokstukjes van de V-2 in handen kreeg. Twee patrouillerende militairen van de lanceerplaats hielden hem even wel aan, sommeerden hem die onderdelen af te geven en naar huis te gaan. De heer Idzerda volgde het bevel op, maar kon helaas zijn nieuwsgierigheid naar het hoe en waarom van dat nieu we vergeldingswapen toch niet bedwingen. Hij ging weer op pad, vond zonder moeite opnieuw een paar segmenten van de raket en liep toevalligerwijs de kerels, die hem al eerder hadden betrapt ten tweede male tegen het lijf. Wat daarna gebeurd is, weet nie mand precies. Zeker is, dat hij binnen anderhalf uur als spion tegen de muur werd gezet. Zijn dochter: „Pas op 5 decem ber wisten we wat er was gebeurd. Een SD-officier vertelde mij wat vader was overkomen". Na de be vrijding is het stoffelijk overschot van de begaafde Weidumer dok terszoon, maanden na zijn dood toevallig gevonden bij een boom in de buurt van het Filmcentrum, herbegraven op de ere-begraaf- plaats van Wassenaar. Zijn echt genote, die de slag van het vre selijk einde van haar man nim mer te boven kwam, overleed tien jaar na hem. De zender van Idzerda, die nog perfect werkt, bevindt zich thans in het Postmuseum aan de Zeestraat in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13