FOKKER 50 JAAR IN DE LUCHT Van .Spin ''tot Fellowship GRONDSTOFFEN ZIJN VOOR HET OPRAPEN RF71 VPCCD DEM JKUCK CS DAGBLAD Nederlandse vliegtuigfabriek verovert opnieuw wereldnaam WAT DOEN WE MET DE MAAN? (II) Kosmisch puin Niet eeuwig Schatting Nieuwe materialen ZEEZE1LERS UIT ROTTERDAM 19 DAGEN VERMIST Experiment in 19 70 met herhalingen Advies kiesraad voor stemmen met een balpen Drie jaar voor Hagenaars van brandkast-brand IEIDSCH LEIDSCB DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) Onder de vliegtuigfabrieken is Fokker een klein duimpje. Zelfs nu het samengaan met de Vereinigte Flugtechnische Werke het personeelsbestand op rond 20.000 heeft heeft gebracht, is de combinatie Fokker-VFW een kleine middenstander vergeleken met bijvoorbeeld Douglas (ruim 150.000 man) en Lockheed (ongeveer 100.000 man). De prestaties van Fokker zijn ech ter groot. Voor de tweede keer in het vijftigjarig: bestaan heeft de fabriek een belangrijke plaats op de wereld markt veroverd. De naam Fokker, die op het eind van de jaren '30 scheen te moeten worden bijgezet in het graf van de geschiedenis, houdt weer overal ter wereld de faam van Nederland als Iuchtvaartland hoog. Na de scheppingen van Anthony H. G. Fokker zelf is het nu de Friendship (F 27), die hiervoor zorg draagt. Met dit vliegtuig (twee turbine-motoren, 40 passagiers) heeft de fabriek opnieuw luchtvaart geschiedenis gemaakt. Op het ogen blik vliegen er ruim 500. Het record voor de verkoop van Europese vliegtuigen voor de burger luchtvaart met de Viscount eens door de Britse Vickers-fabrieken op 444 gebracht is hiermee ruim schoots verbeterd. En de produktie van Friendships staat niet stil. Intussen heeft Fokker een nieuw ijzer in het vuur: de Fellowship (twee straalmotoren, 60 passagiers), waar van in dit gouden Fokker-jaar de eerste exemplaren gereed zijn geko men. Ook de Fellowship belooft een best-seller te worden. Reeds nu zijn er meer dan 25 van verkocht. Maandag j.l. was het vijftig jaar geleden dat de N.V. Nederlandsche Vliegtuigfabriek Fokker werd opge richt. Directeur werd Anthony Her man Gerard Fokker, die, toen 29 jaar oud, zijn (omstreden) sporen in de luchtvaart reeds ruimschoots had verdiend. In het huidige Indonesië geboren als zoon van een zeer welgestelde planter, maakte hij in 1911 zijn eerste vlucht boven ons land. Het was een tijd waarin experimenteren met vliegtuigen nog beschouwd werd als een lichte vorm van krankzinnig heid. Heel Haarlem liep uit wanneer Anthony op Koninginnedag over vloog in zijn legendarische „Spin". Fokker bouwde zijn vliegtuigen in Duitsland, waar hij in Mainz expe rimenteerde in een school voor auto mobiel- en vliegtuigbouw. In Duits land is het ook waar hij zijn eerste successen boekte. De Nederlandse overheid had geen belangstelling voor de diensten die hy haar aan bood. Fokker nam toen opdrachten van het Duitse leger aan. In 1913 opende hij een vliegtuig fabriek annex vliegschool in Schwe- rin. Terwijl Nederland neutraal blijft, verdiende hij in de Eerste We reldoorlog met de bouw van duizen den vliegtuigen voor de Duitse lucht macht een vermogen. Aan zijn eerste belangrijke wapenfeiten de ont dekking van de automatische stabi liteit en de toepassing van vrijdra- gende vleugels voegt hij in de ja ren '14-'18 een uitvinding toe die de Duitsers in de lucht lange tijd oppermachtig maakte. tuig te schieten zonder de schroef bladen te raken. SCHRIK VAN DE LUCHT Fokker werd de schrik van de lucht. In Engeland sprak men van „Deadly Fokker" en ging men de eigen luchtmacht „Fokkerfodder" (Fokkervoer) noemen. Er ontstond daar een schandaal toen bekend werd dat de regering een aanbod van Fok ker voor Engeland te gaan werken had afgewezen. Na de wapenstilstand legde Fokker met een zeldzaam brutale smokkel- affaire de basis voor de fabriek in Nederland. Met zestig wagons lange treinen bracht hij een groot aantal vliegtuigen, honderden motoren en ander materiaal uit Schwerin over naar hier. Het was materiaal dat aan de geallieerden uitgeleverd had moeten worden. Zes keer kregen geallieerde mili taire grenspatrouilles een tip dat Het was deze uitvinding die Fok- (langs een bepaalde weg een smok- kers naam over de gehele wereld I keitransport van Duitsland naar Ne- bekendheid bezorgde. Hij maakte door derland op weg was. Zes keer was de het aanbrengen van een koppeling tussen de motor en de afvuurinrich- ting een constructie die de mogelijk heid schiep met een machinegeweer door het schroef veld van een vlieg tip vals. Zes keer ging men er op in. Telkens rolde elders ongemerkt een trein uit Schwerin over de grens. De nodige steekpenningen waren geen bezwaar. Het vermogen van Fokker werd na '14-T8 op 30 mil joen mark geschat. In ons land werd Fokker niet be paald met open armen ontvangen. Hij kreeg echter de steun van de oud gouverneur-generaal van het toen malige Nederlandsch Indië van Heutz. Korte tijd later was de NV Neder landsche Vliegtuigfabriek Fokker een feit. Het wereldsucces kwam in 1924 met de F VII, waarmee de eerste vlucht AmsterdamBatavia werd gemaakt. Een driemotorige ver sie van dit toestel werd in alle we relddelen en in vrijwel alle Europese landen in gebruik genomen. In het begin van de jaren '30 ging het bergafwaarts. Anthony Fok ker (die in 1939 overleed) bleef bij zyn oude principe van houten vleu gels en een frame van stalen buizen. In de Verenigde Staten ging men er echter toe over geheel metalen vliegtuigen te bouwen die bovendien goedkoper bleken. Douglas begon Fokker te verdrin gen op de verkeersvliegtuigenmarkt. Grote orders op militair gebied be perkten de terugslag. Toen Fokker stierf liet hij een fabriek achter die in de Tweede Wereldoorlog met niet geringe kracht voor de Luftwaffe werkte. Na de Tweede Wereldoorlog volgde moeizaam een nieuw leven voor de Fokkerfabrieken. Langdurige onder handelingen leidden tot regerings opdrachten (reparatie en revisie van luchtmachtvliegtuigen). De produk tie bleef lange tijd beperkt tot autobussen. Wanneer Fokker in 1949 het der tigjarig bestaan viert en het predi kaat „Koninklijke" mag gaan voe ren dient de regering een bloed transfusie toe die van doorslaggeven de betekenis is voor het bedrijf. Met de Belgische regering gaat de Neder landse er toe over 300 Glos ter Me- teor-straaljagers aan te schaffen. Deze moeten door de vliegtuigindus trieën in de twee landen gebouwd worden. Behalve Fokker wordt hier Aviolan- da ingeschakeld. Vier jaar later volgt een soortgelijk besluit over Hawker Hunter-straaljagers. Wat betreft de eigen produktie zit Fokker inmiddels niet stil. Zo wordt het lesvliegtuig S 11 ontwikkeld en op de tekenta fels wordt druk gesleuteld aan de F 27. De opzet is een turbine-verkeers vliegtuig te bouwen dat de DC 3 zal kunnen vervangen, een klein toestel voor de kortere afstanden. In no vember 1958 wordt de eerste Friend ship fageleverd. Tien jaar later wordt de 500-ste verkocht! van de Fellowship gaat Fokker nauw samenwerken met de Westduitse Vereinigte Flugtechnische Werke Weserflug, Focke-Wulf-Heinkel De basis voor deze samenwerking is gelegd door een opdracht voor de bouw van 350 Starfighters voor de aangelegenheid is geworden, maakt Fokker op 12 mei van dit jaar een nauwe samenwerking met de VFW bekend. De basis van deze samen werking is 5050. Ook dit is een succes voor Fokker. VFW heeft lan ge tijd vastgehouden aan een 40— 60 verhouding in haar voordeel. Maar de centrale directie wordt ge vestigd in Düsseldorf. Fokker en VFW zijn voor uitbrei ding van de samenwerking (die na het totstandkomen van een Euro pees vennootschapsrecht een volle dige fusie zal worden) met andere Europese vliegtuigindustrieën. Men is er goed van doordrongen dat men, wil men de concurrentie op de we reldmarkt volhouden, in Europa de nationale grenzen zal moeten ver geten. Maar van Anthony Fokker en Van Heutz naar Fokker-VFW is al een hele stap. FUSIES Inmiddels maakt Fokker een be gin met de integratie van de gehele vliegtuigindustrie in ons land. In 1954 vindt een fusie plaats met Avio Diepen NV en neemt Fokker de in Dordrecht gevestigde afdeling vliegtuigbouw van de Koninklijke Maatschappij De Schelde over. In 1967 volgt Aviolanda. De Belgische SABCA-fabrieken zijn dan al een jaar in handen van Fokker. Bij de ontwikkeling en de bouw Nederlandse en Duitse regeringen. Deze wordt uitgevoerd door een opgerichte „noordgroep" waarvan naast Fokker en VFW de Hambur ger Flugzugbau en de Ierse Short Fabrieken deel uitmaken. Ook deze laatsten worden by de bouw van de Fellowship betrokken. Dit alles neemt niet weg dat ook op het gebied van de luchtvaart de kleintjes het niet gemakkelyk hebben. Nadat de gehele Nederland- j se luchtvaartindustrie via een fusie met de NV Lichtwerk een Fokker Links bovenDe „Spin" Rechts boven: Fokkers eerste bestseller, de drie motorige F VII Links onderDe Friend ship meer dan 500 ver kocht Rechts onder: Fokkers nieuwste troef, de Fellow ship (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Het is nog niet met enige mate van zekerheid bekend uit welke materialen de maan bestaat. De door Arm strong en Aldrin verzamelde grondmonsters zullen een eerste nauwkeurige analyse mogelijk maken, maar deze grond monsters betreffen slechts oppervlakte-materialen van slechts enkele honderden vierkante meters maan. Niettemin zijn er vrijwel onbetwistbare aanwijzingen dat althans de bovenste lagen van de maan een grote rijkdom bevatten aan grond stoffen, die industrieel zeer belangwekkend zijn. bodem) en daar betrekkeiyk ondiep voor eeuwig begraven. Hoe de oorspronkeiyke samenstel ling van de maan dan ook is geweest, er is zeker een grote hoeveelheid an der kosmisch materiaal op terecht gekomen in de ruim vier miljard jaar van het bestaan van 't hemellichaam en dit bevat ongetwijfeld belangrijke grondstoffen. De samenstelling van dit kosmische materiaal is vry goed bekend. Ook op aarde regent al miljarden jaren een stroom van deeltjes of zelfs gevaarlijk grote rotsblokken neer. Het is in de kosmos rondzwer vend puin. waarvan de herkomst niet vaststaat. Het merendeel van dit puin. dat door de aarde „gevangen" wordt, verbrand in de atmosfeer door de wryvingshitte. Grote brokken verbranden slechts gedeeltelik waar na de resten op aarde terecht komen. Er zyn inslagkraters bekend van zeer grote rotsblokken, maar het meren deel van wat op aarde terecht komt, is toch vrï klein van omvang. Men heeft dit „kosmisch puin" ge analyseerd en weet ongeveer de ge middelde samenstelling. Dat wil niet zeggen dat die samenstelling voor alle brokjes geiyk is. integendeel. Er zyn zeer uiteenlopende materiaal combinaties. Maar over het algemeen genomen kan men schatten, welke hoeveelheden van welke materialen in een grote massa kosmisch puin aan getroffen zullen worden. De maan, die geen atmosfeer heeft, word nu al miljarden jaren gebom bardeerd door dit kosmische puin waarvan niets door verbranding ver loren is gegaan. Vry wel alles in in de bodem geslagen (vandaar de miljoe nen kraters en kratertjes op de Nee, vermoedeiyk niet voor eeuwig: slechts tot het moment dat het door de mens wordt opgedolven Misschien liggen er zelfs heel grote brokken begraven. Door de Lunar Or- biters van drie jaar geleden en door de Apollovluchten naar de maar. zyn dicht beneden de oppervlakte opval lende massa-concentraties, de zoge naamde Mascons ontdekt, waar de massa zoveel dichter is dat de zwaar tekrachtswerking van die gebieden aantoonbaar sterker Is. Vermoed wordt, dat dit grote brokken kos misch puin zyn, vooral omdat zy veel al samenvallen met duideiyk cirkel vormige .jnaria", die verklaard kun nen worden als de resten van in slagkraters. Men kan een schatting maken (aan de hand van de frequentie waar mee de aarde en aardatmosfeer wor den getroffen) hoeveel van dit ruim temateriaal in de loop van vier mil jard jaar op de maan terecht is ge komen. Die schatting levert een ver- bysterende hoeveelheid op: 10.000.000.000.000.000 kilogram ofwel 10.000 miljard ton Dat is weliswaar nog niet een ze venmiljoenste van de massa van de maan, maar al dit materiaal uit de ruimte is op of dicht onder het op pervlak van de maan te vinden, en dus gemakkeiyk te bereiken en win nen. Zelfs wanneer de oorspronke iyke maan aanzieniyk minder waar devolle grndstoffen zou hebben be zeten is de „neergeregende" en mak keluk bereikbare hoeveelheid mate riaal nog altyd een onvoorstelbaar ryk delfstoffenreservoir op de maan. Analyse van het aardse ruimte- materiaal heeft nameiyk geleerd dat dit op de maan neergekomen kos mische puin ongeveer 450 miljard ton yzer bevat, 30 miljard ton nikkel, 10 miljard ton fosfor, 9 miljard ton kool stof, 6 miljard ton koper, 3 miljard ton kobalt en wat uiterst belang rijk is niet minder dan 30 miljard ton chemisch gebonden water, bene vens kleinere (maar altyd nog zeer grote) hoeveelheden van vrywel al le andere industrieel belangrykste grondstoffen. En dat alles technisch gezien „voor het oprapen". Natuuriyk kost het energie om deze mineralen te winnen, en ook om het water vry te maken (hoewel dat wellicht op enige diepte onder het op pervlak in een vrijwel direct bruik bare vorm voorkomt), maar als ge zegd is energie op de maan in over vloed aanwezig wanneer maar een maal de apapratuur voor de winning van energie en delfstoffen aanwezig is. Denkbaar is een proces waarby van de aarde af geleidelyk een bescheiden produktieapapraat wordt aangevoerd, dat daarna zelf uit maanmaterialen met maanenergie de grondstoffen gaai winnen voor uitbouw van de apparatuur. Het (kostbare) begin moet er zyn, maar er komt al vry gauw een stadium, waarin een op in dustriële activiteit gerichte nederzet ting selfsupporting is met voldoende overschotten aan energie om op eigen kracht te groeien. Dat geldt ook voor de produktie van zuurstof, water en voedsel, die nog het minste moeilyk- heden zal opleveren wanneer eenmaal (voor de hand liggende) technieken verder ontwikkeld zyn. Is het begin er, dan zyn er vry eenvoudige en goedkope middelen voor de delfstofwinning. Zo kunnen grote reflectoren het zeer veel sterker dan op aarde schynende zonlicht bundelen voor het opwekken van ex treem hoge temperaturen waarmee gesteente kan worden weggebrand en het daaronder gelegen kosmische me- taalryke erts kan worden gesmolten. Brandstof voor raketten kan uit maan-materiaal vry eenvoudig wor den vervaardigd wanneer eenmaal een bescheiden basis-industrie is op gebouwd. Dit is van uitermate groot belang omdat de maan met een ge ringe aantrekkingskracht en daarom ook geringe ontsnappingssnelheid ge legenheid biedt om vry eenvoudig en goedkoop maansatelieten te lanceren, veel goedkoper dan aardsatellieten vanaf de aarde. Zelfs satellieten om de aarde zouden, wanneer de maan- industrie eenmaal op gang gekomen is, veel economischer en efficiënter vanaf de maan kunnen worden gelan ceerd. Die maansatellieten zyn van groot belang omdat geheel nieuwe waardevolle industriële produkten al leen in toestand van gewichtsloos heid kunnen worden vervaardigd. By- voorbeeld „schuimstaal", dat wil zeg gen staal dat een heleboel gelykma- tig verdeelde gasbelletjes bevat zoals schuimplastic of schuimrubber. In de luchtledige ruimte kunnen die beel- letjes zelfs vrywel gasloos gemaakt worden. Dergelyk staal vereist veel minder grondstof, is evenredig lich ter en bovendien veel sterker dan normaal staal. Datzelfde geldt voor staal-glascombinaties. die op aarde niet maar in gewichtsloze toestand wel te produceren zyn. Maansatellieten die talloze indus triële doeleinden kunnen dienen, zyn van de maan af zelfs te lanceren zon der brandstof.. De ontsnappingssnel heid van de maan is nameiyk zoveel geringer dan die vanaf de aarde, ter- wyl er geen luchtweerstand is, dat het denkbaar is maansatellieten te lan ceren door ze op elektromagnetische wyze te versnellen over een lange naar boven hellende rails, waarvoor vele beschikbare zeer lange krater- wanden zich uitstekend lenen. De be nodigde elektrische energie is, na een aanloopperiode, vrywel zonder kosten te winnen uit de zonnestraling en de enorme verschillen in temperatuur- niveau waarover wy in vorig artikel schreven. Dit alles is van groot belang voor het transportprobleem, een van de neven vraagstukken die wy in het eerste artikel reeds noemden. Daarover in het volgende artikel uitvoeriger. ROTTERDAM (ANP» De kajuit zeilboot „Zeejonker" uit Rotterdam, die al enkele weken met drie Rotter dammers aan boord wordt vermist, is nog niet gevonden. Na een opspo ringsverzoek kreeg de Maasstedelij- ke politie de afgelopen dagen wel drie tips binnen, maar deze bleken van geen waarde te zyn. De „Zeejonker" vertrok op 5 juli naar Engeland. Het scheepje met de drie Rotterdammers zou op 15 juli in Hoek van Holland terugkeren. De „Zeejonker" is echter nimmer in Engelse havens gearriveerd en ook niet in de Hoek teruggekomen. De politie vreest dat de „Zeejonker" ty- dens slecht weer op het Kanaal of op de Noordzee met man en muis is ver gaan. De „Zeejonker" was eigendom van de 31-jarige yzerwerker Laurens Krijgsman uit Rotterdam. In zijn byna acht meter lange scheepje voe ren mee de 18-jarige Jacobus Klei- berg en de 17 jarige Rudi van dei- Waal, beiden uit Rotterdam (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Het huidi ge systeem van herhalingsoefenin gen is gericht op het bereiken van zo hoog mogelyke graad van geoefend heid van de eenheid in zyn geheel. Dit brengt met zich mee, dat de ma te waarin de herhalingsoefeningen door het betreffende personeel als nuttig wordt ervaren afhankelyk is van de functie waarin men te werk is gesteld. Een nadeel by deze methodiek is ontegenzeggelyk, dat voor het per soneel uiteenlopende wachttyden op treden. waardoor klachten over leeg loop voorkomen. Mede om hieraan tegemoet te komen, ligt het in het voornemen in 1970 met enige eenhe den de bruikbaarheid van een nieu we opzet te beproeven, waarby aan de individuele opleiding meer aan dacht zal worden besteed. Dit heeft minister Den Toom (Defensie) ge antwoord op schriftelyke vragen van de KVP-Tweede Kamerleden Kleis- terlee, Maenen en Jansen. DEN HAAG (GPD» Minister Beernink (BinnenlandseZaken) heeft de kiesraad advies gevraagd over de suggestie van het KVP-tweede-ka- merlid mejuffrouw Kok om te bevor deren, dat het gebruik van algemeen gebruikte schrij fmiddelen by het in vullen van een stembiljet geen reden meer zal zyn tot on geldigverklaring van het biljet. Dit heeft de bewindsman meege deeld in antwoord op een schriftelyke vraag van het kamerlid. Hy zegde toe. na ontvangst van het advies op de kwestie terug te zullen komen. De vragen waren gesteld naar aanlei ding van het feit, dat by de verkie zing van de Eerste Kamer drie stem men ongeldig werden verklaard, om dat het biljet met een balpen werd ingevuld. Zeilen De Griek Yapalakis heeft gisteren een verrassende zege be haald in de stryd om het Europees kampioensohap in de Drakenklasse. Op het meer van Thun ging hy ais eerste over de aankomstlyn, gevolgd door de Russische titelverdediger Anissimow. Door deze tweede plaats nam Anissimow de eerste plaats ln het algemeen klassement over van de Deen Axel Holm. (Van onze correspondent) MIDDELBURG (GPD) Twee van de drie Haagse onderwereldfi guren, die verantwoordeiyk zyn voor de grote brand in Hulst, waar een poging tot inbraak op eerste Paas dag leidde tot een brand die twee slachtoffers eiste, zyn gisteren veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek. De officier van justitie mr. Th. Le- bret. eiste by de behandeling van de zaak tegen de hoofdverdachte B.F. (28) vyf jaar gevangenisstraf en tegen A.E. 26) vier en een half jaar. Beiden zouden de snybrander hebben gehanteerd, toen men de brandkast met een inhoud van on geveer 60.000 gulden wilde kraken. Deze manoeuvre liep uit de hand. waardoor een grote warenhuisbrand ontstond en twee personen de dood vonden. Voetbal In Duisburg heeft Spar ta een vriendschappeiyke wedstryd gespeeld tegen de Duitse bundesliga- club MSV Duisburg. De Rotterdam mers wonnen met 3-2 na een voor sprong van 2-1 by rust. Voor Spar ta scoorden Bosveld en Kiynjan (2x) ADVERTENTIE Voor ons krantenbedryf zoeken wfl een van minstens 16 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordeiyk- heidsgevoel, accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persooniyk aanmelden op werkdagen van 8.30-17.30 uur by de heer J. Breedeveld. WITTE SINGEL 1 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7