iLeids Cultuur en stadhuis Lyonees bood UatUUr iu helpende hand Leidse studenten drie maanden in Australië Praag en Rijnsburg brengen: t W. Nieuwenburg: t Is geen ouwe jenever ONSCHATBARE DIENSTEN VOLKOMEN VREEMDE NA ONGELIJK VAN Werkvakantie temidden van immigranten OPRUIMING BULTHUIS Halve eeuw getrouwd Hams Melkert: Planten- Jiandelaar op warme warenmarkt DONDERDAG 24 JULI 1969 LEIDSCfl DAGBLAÏ» PAGINA 3 _«c. Voor de veertiende maal hebben d< besturen van de stichting Ryns- burgs Bloemencorso en van VVV Leiden elkaar gevonden om als blik vanger voor het volgende week za- LEIDEN Het warme weer noodt niet direct tot tentoonstellingsbezoek. maar voor een show in het Stadhuis moet men die terughoudendheid overwinnen. Niet alleen omdat het tus sen het marmer van de Burgerzaal vrij koel is, maar vooral omdat de proeve van Rijnsburgse bloembindkunst een lust voor het oog is. De Hollandse bloemen zijn gecombineerd met Tsjechische kunst, wat hoe men over de schilderijen op zich mag oordelen de kleuren rijkdom ten goede komt. terdag te houden bloemencorso een van 1 tot 11 geopend. De opening ge- show in het Leidse stadhuis te hou- schiedde gistermiddag in aanwezig den. De tentoonstelling duurt tot en heid van tal van Nederlandse en met de zondag na het corso en is el- Tsjechische genodigden, onder wie de ke dag van 10 tot 11 en op zondag drie kunstenaars uit Praag, wier I werk wordt geëxposeerd Vrouw en bloemen De schilder Ivo Sedlisky heeft voornamelijk vrouwenportretten naar Nederland gestuurd, die opval lend veel gelijkenis tonen met So phia Loren. Hij heeft de vrouwen eenvoudig de namen van het alfabet gegeven: vrouw C. en vrouw L. Er hangt één ..vrouw met bloem" en dat ls toepasselijk in deze omgeving. De geschilderde bloem is wit. De meeste echte bloemen, eenvoudig in vazen of kundig opgebonden in hoge tuilen. zün kleurrijker: van het dieprode rozenrood via het oranje van de lelie's naar het geel van de dahlia's. Het is maar een greep uit de veelheid aan kleuren, die Leide- naar Nico v. d. Voort en zes binders hebben gebruikt in een honderdtal bloemstukken, alle gerangschikt in vazen, die in de Voorschotense pot tenbakkerij Groeneveldt speciaal werden gebakken. LYON (API Afgelopen vrijdag verongelukte het Nederlandse gezin. Pasker, uit Hoogland, dat de vakan tie in Spanje had doorgebracht in de buurt van Lyon. Om één uur 's morgens botste de kleine Volks wagen om tot nu toe onbekende re den op de Route Nationale no. 6 frontaal tegen een vrachtwagen. Mevrouw Marie Pasker was op slag dood en het vierjarig zoontje Bas- tiaan. overleed na aankomst in het ziekenhuis van Villefranche sur-Sao- ne De heer A. Pasker. 30 jaar oud. werd ernstig gewond, maar zijn vyf- jarlge dochtertje. Helena, kwam er 1 goed vanaf. In de Lyonese bladen van gisteren stond in verband met eenenander te lezen, dat een 22-Jarige Lyonees, Alain Vegnant, het gezin Pasker bijzonder van dienst is geweest. Hij was in de buurt van het ongeluk toen dit gebeurde en verleende on middellijk eerste hulp. Hij bleef bij het gezin toen dit naar het zieken huis werd gebracht. Hij bood aan bloed te geven, doch dit was niet no- dig. De volgende dag vroeg Vegnant aan zijn baas hij werkt op een fa briek in West-Duitsland een week extra verlof, en kreeg dit. Zijn ac tiviteit kende geen grenzen. Hij kon familie van de Paskers in Nederland bereiken ener voorzorgendat iemand Helena kwam halen Hy nam con tact op met het naaste Nederlandse consulaat. Hij zat er achter heen. dat de lichamen van mevrouw Pas ker en de kleine Bast ia an zo spoe dig mogelijk naar Nederland kon den worden gebracht en tenslotte zorgde hij ervoor dat dhr. Pasker. die Staatskristal Prof. Ludvika Smrckova biedt I burgemeester v. d. Willigen een j kristallen glas aan. Foto LD/Holvast Er is niet alleen dit „gebruiksaar- dewerk". maar er zijn ook prachtige kristallen vazen en andere voorwer pen, deel uitmakende van de Tsje chische staatscollectie en gemaakt LEIDEN Twaalf Nederlandse studenten, onder wie ver- dragen ter bestrijding van de onkos- scheidene die aan de Leidse Universiteit studeren, en 26 stu denten uit andere Europese universiteitssteden, zijn deze week in Australië aangekomen, waar zij een oriënterende werk vakantie van drie maanden zullen doorbrengen, veelal temid den van immigranten. De Nederlandse vertegenwoordi ging staat onder leiding van de heer O. W. C. Hattinga van 't Sant <21), die in Leiden reohten studeert en volgend jaar zyn studie hoopt af te sluiten. Hij gaat dan in Canberra werken bü het departement voor Immigratie. Namens de Australische regering heette de plaatsvervangend minis ter voor Immigratie, mevr. A. Ran kin, het gezelschap in het sociëteits gebouw van de Universiteit van New South Wales in Kensington eer voorstad van Sydney hartelijk welkom. Vandaag maakt u allen geschie denis, aldus mevrouw Rankin. U bent de eerste groep Europese studenten, die naar Australië kwam om deel te nemen aan een werkvakantie-sche ma, dal in uw eigen landen in he' noordelijk halfrond reeds zovele ja ren bestaat. Vele duizenden van uw landgenoten zijn hier de laatste twintig jaar gekomen. Sinds de twee de wereldoorlog zijn dat er al meer dan twee miljoen, waarvan het me rendeel afkomstig uit Europa. Zy hebben een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van ons land. Maar, aldus ging mevrouw Ran kin verder, wij hebben u met alleen uitgenodigd om hier te komen wer ken. Allen, die bemoeienis met uw bezoek hebben gehad, hopen, dat u tydens uw verblijf ook zoveel moge lijk van dit werelddeel ziet. De Nederlandse studenten zullen in een grote verscheidenheid van be roepen werkzaam zijn. Voor de eerste tien weken van hun verblijf heeft de Australische regering een werksche ma opgesteld. Nadien zyn zij vrü om door het land te trekken, daar bij gebruikmakend van de conces sies. die hen door de Australische luchtvaartmaatschappijbuslijnen en reisbureaus zijn toegekend. Aan iedere student werd een agenda i werkschema) en identiteitskaart voor reisconsessies ter hand gesteld. Pieter Schonherr een Leids antro pologisch student uit de Opaalstraat gaat werken voor de Methodistische Missie in Mogumber. 64 kilometer van Perth, de hoofdstad van West- Australië. Ferdinand Sibbing, eveneens af komstig uit Leiden (Johan de Witt- straat 33 studeert biologie en gaat werken by het onderzoekingsinstituut „Walter en Eliza Hill" in Melbour ne, de hoofdstad van de staat Vic toria. Ferdinand Harm Gubler. een mynbouwkundig student uit Delft (24) gaat een kükje nemen by de Mount Isa Myn Maatschappij in de staat Queensland. Ik hoop dat ik iedere fase van het bedryf kan be ten van de rei6. Het Landbouwkundig Proefstation in Wollongbar in New South Wales zal bezocht worden door de Leidse student in de rechten Adriaan Kooij- man (22) en Lucas van Lier <21>, een tandheelkundig student in Am sterdam. Gerrit van den Engh (20) uit Lei derdorp, die aan de Leidse Universi teit bio-fysica studeert, wordt te werkgesteld by Philips in Sydney, ter wyi de Leidse student in de medicy- nen Frederik Samman (22) zich gaat oriënteren bij de John Curtin Medische School van de Australische Nationale Universiteit in Canberra. Anneke Klerks <22» van de Ryn-en Schiekade studeert aan de Leidse Universiteit Engelse letterkunde zy gaat haar werkvakantie doorbrengen bij een vestiging van de Unilever in Sydney. Allen hopen over enkele maanden met vele prettige herinneringen in ons land terug te keren van een werkvakantie, die een tweeledig doel heeft: eerst werken en dan vakantie door prof. Ludvika Smrckova uit Een schilderstuk uit Praag Praag. Jan Hana heeft de tentoon- en een bloemstuk uit Rijnsburg. stelling met beeldhouwwerk gecom pleteerd. Na een inleidend woord door de voorzitter van het Rijnsburgs Bloe mencorso. de heer C Leeuwenburg, opende Leidens burgemeester mr. G. C. van dei- Willigen de tentoonstel ling door de bezoekers uit te nodi gen het geexposeerde te gaan bekij ken, dat hy een samengaan van cul tuur uit Praag en natuur uit Runs gecombineerd in het Leidse Stad huis. Foto LD/Holvast) meester en de voorzitter van de or ganiserende instellingen kristallen glazen met inscriptie aanbood De opening werd met een drankje „overgoten". Veel meer vocht zullen de bloemen vragen met het warme weer. Verwacht wordt, dat de ten toonstelling in de nacht van dinsdag burg noemde Verder spraken de op woensdag een keer opnieuw moet voorzitter van VVV. de heer A. v. d worden gemaakt, ,,'t Moet een lust Koppel, en namens de kunstenaars voor het oog blijven", zeggen de or- prof. Smrckova. die aan de bulge- I ganisatoren. Advertentie Smyrna karpetten 140 x 180 135.— 98.— 200 X 300 285.— 209,— 225 x 315 365,— 255,— Grote maten tegen bijzonder lage prijzen. Extra aanbieding Smyrna tafelkleden Zeer mooie originele Perz. tafelkleden 20% KORTING. BOTERMARKT 23 ondertussen bezoek had gekregen van een Nederlandse vriend, de heer Johannes Heymeskamp. inderhaast een plaats kon krijgen op een machine van de „Air France" die van Lyon naar Parijs vloog, waar men kon overstappen naar Amsterdam. De heren vertrokken gistermorgen om 6 uur uit Lyon en de heer Pas ker kon op tyd zün voor de be grafenis van zijn vrouw en dochtertje, die vandaag in Hoogland plaatsvindt. Toen de Nederlanders gistermogen vroeg Lyon verlieten was Alain Veg nant alweer aanwezig om hen te helpen en afscheid te nemen. LEIDEN In zün onder bloemen schuilgaande woning aan de Ten Ka- testraat 8 kleurrijke attenties by een gouden huwelijksfeest woont een levenslustig en tevreden echt paar. Het «yn de heer en mevrouw J. Verlind. die op 30 juli het feit herdenken, dat zy voor vijftig jaar elkaar het ja-woord gaven. Levens lustig omdat zy nog met volle teu gen genieten van het goede, dat het leven hen biedt. Voor de bniidegom (73) zijn dat zyn klaver j asm iddagen in de bejaardensociëteit van „Wes terkwartier" en zyn biljartavonden van ./De Stalenband", de personeels vereniging van de H.C.W., by welk bedryf hy ruim 37 jaar in dienst was. Beiden zyn steeds present als deze personeelsvereniging iets organiseert. Zo zien zy thans weer vol spanning uit naar de boottocht op 9 augustus. Maai- het is ook een tevreden echt paar „Wy hebben 't beter dan vroe ger. de directie van de H.C.W. be trekt de gepensionneerden overal irr~ vertelt ons de bruid (70). die in dit huwelyk de financiën onder haar beheer heeft. Een potje voor de huur. een potje voor het licht, een potje voor de t.v. een potje voor.. .De bruiegom wil aan ons nog wel kwyt, dat hy een enthousiast supporter is van L.F.C. en U.V.S. „Myn klein zoons spelen in deze clubs". Het echtpaar heeft drie kinderen en be leeft veel vreugde aan zyn acht kleinkinderen en achterkleinkind. Geen minirokken meer De vrou- welyke militairen in het Israëlische leger zullen geen minirokken meer mogen dragen. Een dinsdag versche nen voorschrift stelt de lengte van de rokken op drie centimeter boven de knie vast. De militaire politie zal er op moeten toe zien dat de rokjes niet te kort zyn. De plaatsvervangend minis- studeren, zei hy, en misschien kom ter voor Immigratie, mevrouw A. ik wel eens terug naar Australië, wie weet. Verder zei hij dat de Mount Rankin, overhandigt aan de Leidse student, de heer O. W. C. Isa Myn Maatschappij in Mount Hattinga van 't Sant, een werk- Mount Isa 800 gulden had byge- agenda en enkele reisconcessies. 1 .mSB ADVERTENTIE juwelier - horloger V. 0L. Haarlemmerstraat 181 3 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA LEIDEN Vandaag het begin van een nieuwe zomer se stadsrubriek Zomaar pra ten metMet wie? Met wie dan ook. Het hoejt niet met mensen met titels vóór of functies achter hun naam. Het kan wel. het kan met ie dereen. Bij wijze van spreken met de eerste de beste, al hoeft hij of zij niet de eerste de beste te zijn. Voor de eer ste kandidaat kail toevallig een superlatief worden ge bruikt: W. Nieuwenburgde jongste van het Leidse ge slacht, dat in de bloemen- en plantenhandel zit, al 125 jaar. Toevallig, want we „prikten" Wim op de woensdagse warenmarkt. Het was er gisteren zinderend warm on der de dekzeien. waarop de zon brandde, reden waarom veel koop lieden in snel vergankelijke produk- ten als groenten, fruit en bloemen het zeil hadden weggelaten en dc j brandende zonnewarmte deelden mei I de kijkers en kopers. Ondanks dc j vakantietyd en ondanks de warmte blijft de markt een trekpleister. De I eerste nieuwe Hollandse appeltjes lager er nog wat groenzuur te glim 1 men naast volrode tomaten, „ook Hollandse en dat voor 85 cent, hot j is het mogelijk?" Een vast dak dat van de Ko- j renbeurs is e>r boven de „ruiker die de warenmarkt Leiden biedt. De plantensohat heeft een zomers beeld en mist de rijkdom van het voorjaar, j Een restje buitenplanten voor lain I tuiniers en verder kamerplanten j i veelal in zwoele zomer kleuren, i Daartussen de kooplieden, mannen i en vrouwen, van wie de meesten de naam Nieuwenburg dragen. Allemaal familie, maar hier concurrenten van verkoper loerend op klanten, die de bordje? over de dahliaatjes, die hy in het j tot koper praten koopman. Een welvaartsverschynsel bestuderen en als prijsbewuste ko pers de prijzen vergelijken Kaapse viooltjes, chrysanten fuchsia's. Voor een langer gesprek heeft hy „Je moet er nu aca- voorjaar heeft verkocht en het nu niet zoveel tyd. van zo goed doen in een tuin in de teraan zitten", zegt hy. doelend op en buurt, één van de vele tuinen, die de klanten, die langs schuiven. „Va- tegenwoordig worden opgesierd. Dar kantie- en zomertyd is niet de beste Wim Nieuwenburg wil wel even gebeurt meer dan vroeger, weet de periocu. van ftet jiJu* Welke daji wel? De jonge koop. man hoeft niet na te denken: „Fi nancieel de beste tyd het voorjaar met de verkoop van tuinplanten, de leukste de periode met veel kamer planten". En tussendoor: ,,Ja me vrouw. die kunt u nu nog planten, 't Zyn de laatste, pak ze allemaal maar voor een riks". Hij is gelukkig met zyn vak. waar in hy door zijn vader is opgele'd. ..Die zit veeitig jaar in de planten en ik eigenlijk al vijftien, want op myn achtste begon ik het te leren Dat moet wel, want als je ouder bent, lukt het nooit. Onze familie heeft de bloemen- en plantenhandel ingeboren en wat dat betreft ben ik een echte Nieuwenburg. Ik lyk ove rigens op myn moeder, maar die komt ook uit een handelsgeslacht en zodoende Vier dagen pea- week staan ds Nieuwenburgers op de markt, twee dagen zitten ze op de veiling en daarnaast bedienen ze als grossier nog een aantal winkeliers. Hoeveel uren telt hun werkweek? „Zeker tachtig. De markt telt vele uren en ook de veiling, want wij kopen niet alleen 's morgens vroeg. Je most voor een goede handel niet de na druk leggen op de verkoop, maar op d« inkoop. Dat hebben we voor op de supermarkten, die ook deze pr&- dukten verkopen, maar moeten in kopen via commissionairs. Onze kos- I ten liggen lager". "t Is warm en dan zyn planten zeker een moeilijk produkt? „Ach het is pas honderd procent als het niet warm is. niet koud, niet regent en niet waait en tel dan zelf maar hoe veel eigenlijk hoe weinig dagen dat per jaar zyn. Wy zyn altyd bezig met afdekken, nu voor de zon. 's winters voor de kou. We doen een week met de handel. Daar na gaat het weg. naai- scharrelaars - langs-de-deur enzo. Maai- een week is lang in deze hondsdagen. Plan ten 't is geen ouwe jenever" En hy giet water over zijn koop-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3