Geen Cash- en Carry aan Rijksstraatweg I Oude gebruiken herleven tijdens de paardenmarkt Tien maanden cel voor insluiping villa v. d. Marei Vijanden Rolschaatsenbaan in Wassenaars Deyleroordpark Auto in brand gestoken Botsing tussen brommer en bus FIFA wil zestien landen bij 0.S, MELK HEL VERKEERD Autodieven veroordeeld ACF moet ruim 200.000 dollar boete betalen Vlam in de pan Brandweerman licht gewond IN VOORSCHOTEN: Verzei tegen van huurverhoging Gevonden voorwerpen PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JULI 1968 i» WASSENAAR De meeste tijd besteedde de Wassenaarse raad gisteravond aan de kwestie van het wel of niet vestigen van een cash- en carrybedrijf op het terrein Van Marel's Auto bedrijf N.V. aan de Rijksstraatweg. Deze N.V. had vergunning gevraagd voor het bouwen van een loods op dit terrein, waarin eventueel een dergelijk bedrijf zou worden gevestigd. B. en W. stelden, dat op zichzelf tegen het bouwen van een loods geen bezwaren kunnen worden ingebracht, maar dat voor het ge bruik van deze loods als „verbruiksmarkt" een ontheffing no dig is van de bepalingen van het bestemmingsplan, dat wel de bouw van „bedrijfsruimte", maar niet van „verkoopruimte" toestaat. Tot het geven van een ontheffing of het bevorderen van een wijziging van het bestemmingsplan bleken burgemees ter en wethouders met het oog op de verkeerssituatie niet be reid. Vestiging van een cash- en carrybedrijf zou het verkeer vanaf de Rijksstraatweg naar de terreinen van genoemde fir ma zeer sterk doen toenemen en dat zou bijzonder ongewenst zijn omdat ter plaatse geen parallelweg langs de Rijksstraat weg aanwezig is. Er gingen in de raad enkele stem men op om een beslissing over deze aangelegenheid aan te houden tot het college en de raad weer meer voltallig aanwezig zouden zijn. Een meerderheid van de raad wenste ech ter onmiddellijke behandeling. De heer A. J. M van der Klaauw <KVP> was van mening dat burgemeester en wethouders aan de bouwvergunning geen verdere beperkingen kunnen verbinden omdat er naar zijn mening niet van het bestemmingsplan wordt afgeweken. Mr. A. van Vuure <VVD> stelde zich achter het standpunt van b. en w. Over cash- en carrybedrijven in het algemeen zei hy dat men deze eventueel kan vestigen op tevoren bepaalde plaatsen, maar niet op plaatsen die een andere bestemming hebben. Dat is onjuist tegenover de middenstand, die bij het vestigen van hun winkels van een bepaalde si tuatie zijn uitgegaan. Over het al of niet deelnemen aan de discussie van de heer A. C. Duij- vestijn (KVP) zei de voorzitter, dat de gemeentewet in dit soort gevallen alleen het stemmen over een bepaal de zaak verbiedt. Aan de heer Duij- vestUn zelf moet worden overgelaten In hoeverre hij aan de discussie wil deelnemen. De heer Duijvestijn hield daarna zijn betoog omdat dit, naar hij meende, informatie zou kunnen ge ven die verhelderend zou kunnen werken. Met de stem van de heer A. J. M. van der Klaauw tegen de heer Duijvestijn nam niet aan de stem ming deel verklaarde de raad zich LEIDEN Op het parkeerterrein aan de Garenmarkt raakte gister middag een personenauto in brand. Het vuur is vermoedelijk aangesto ken door baldadige jeugd. De brand weer heeft de vlammen gedoofd maar kon niet voorkomen dat het in terieur van de wagen zwaar werd beschadigd. LEIDEN Op het kruispunt Ir. DriesscnstraatMiddelstegracht bot sten gistermiddag omstreeks twaalf uur een bromfietser en een auto bus tegen elkaar. De bromfietser, een 18-jarige inwoner van Rijpwe- tering. kreeg o.m. een hersenschud ding. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN Een 29-jarige automo bilist uit Kortgene (Zeeland) werd gisteravond uit zijn auto geslingerd toen deze op Rijksweg 4 over de kop sloeg. Hij belandde in een sloot. Het ongeluk gebeurde doordat de wagen met de linkerwielen de wegberm raakte. De automobilist kreeg vlees wonden aan zijn rug en enkele ge kneusde ribben. Hij is door de E.HX>. overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. akkoord met het standpunt van bur gemeester en wethouders De raad ging akkoord met een extra subsidie van f 2000.- aan de Wassenaarse Reddingsbrigade en met een gemeentelijke bijdrage in de res taura tiekoeten van het pand Plein 12A en van de koepel en de schelpen- grot In de buitenplaats ..Wiltzanck". Besloten werd het pand Tuinpad 79 voor f 16.000.- aan te kopen en een terrein aan de Deylerweg. nabij de remise, voor f 1000,- te verhuren aan de American Baseball Foundation, die hier drie honkbalvelden zal aan leggen. Kredieten werden beschik baar gesteld voor het bouwrijp maken van het terrein rond het nieuwe poli tiebureau van het nog resterende deel van plan Zijlwatering 12 en van de noordwest-hoek (bij de Ooeterdor- ZURICH (ANP) De Interna tionale Voetbalfederatie heeft in een brief aan het Internationaal Olym pisch Comité laten weten, het be sluit, voortaan bij de Olympische Spelen in plaats van de zestien nog slechts acht landen toe te laten, te verwerpen. De FIFA meent, dat het IOC-besiuit in strijd is met de sta tuten van de federatie en stelt voor een vergadering te houden om het probleem te bespreken. Het IOC houdt vol dat de FIFA wel degelijk is geconsulteerd, namelijk op 3 Juni, toen voorzitter A very Brundage in Lausanne een vergadering van inter nationale sportorganisaties toesprak. Doch de secretaris van de FIFA be schouwt een dergelijke algemene toe speling niet als een serieuze pro bleemstelling. Na de bijeenkomst, van het IOC in Warschau, waar alle leden voor inkrimping van het aantal landen in het voetbaltoernooi stemden, ver klaarde de FIFA de beslissing in deze zaak over te laten aan het organisatiecomité van de Olympische Spelen 1972 in München. perwegi van het plan Zijl watering 11. Rolschaatsenbaan Stilzwijgend stelde de raad zich achter het standpunt van burgemees ter en wethouders, die geen geen aansluiting wensen by een eventueel te stichten sbreekenergiebedryf. Aan de gemeente Leiden zal gedurende 10 Jaren jaariyks f 29.500,- betaald worden in verband met de liquidatie van het Leidse gasproduktiebedry f en het gastransport. Een bedrag van f 8100,- werd gevoteerd voor de aan leg van een rolschaatsbaan in park Dey Ier oord. De raad stemde in met een vernieuwing van de elektrische installatie van het raadhuis en met de aansluiting van het raadhuis op de riolering. Aoht garageboxen by de Luifel- baan zullen worden afgebroken en in het Tuinpad zullen 11 vervangende LELDEN Een 23-jarige chauf feur uit Hazerswoude had zich gis termiddag op de Garenmartrt niet aan een flesje melk moeten wagen. Een collega-chauffeur van een melk- auto. aan wie hy wat melk te drin ken vroeg, liet namelijk een fles uit zijn handen glippen toen hy deze van af de hoogopgeladen wagen aan de dorstige dorpsbewoner wilde aanrei ken. De fles met melk trof de jon geman aan het voorhoofd, hetgeen resulteerde in *n bloedend? wond bo- vant linkeroogDe pechvogel moest door de EHD. naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. DEN HA AG/K AT WIJK/LEIDEN (ANP) De Haagse rechtbank ver oordeelde vanochtend twee broers van 31 en 25 jaar uit Katwijk en Leiden tot resp. twee en 1 jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens door hen gepleegde autodiefstallen. In samenwerking hadden verdach ten in Antwerpeai en omgeving to taal 46 auto's gestolen en voorname lijk in Utrecht op de automarkt ver kocht. In hun systeem kocht de jongste broer autowrakken van een recent bouwjaar en gebruikte daar van o.a. het nummerbord om de ge stolen auto's van hetzelfde type en bouwjaar in Antwerpen later weer te kunnen verkopen. De officier van justitie had tegen verdachten, die beiden reeds eerder zijn veroor deeld, resp. drie jaar en twee Jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. boxen worden geplaatst. Er werden enkele kredieten beschikbaar gesteld voor voorziening ten behoeve van het elektriciteitsbedryf en het rioolsta- tion in de van Zuylen van Nyevelt- straat. Verkoop van bouwgrond aan de i Hofcampweg voor twee bedrijfspan den en enkele bovenwoningen werd goedgekeurd. Na enige discussie be sloot de raad een door de Nederland se Middenstandsbank aangeboden „burgerzinlening" van f 1.600.000,- voor financiering van de sporthal te aanvaarden. Twee besluiten, te weten verkoop van bouwgrond voor vyftien ongesubsidieerde woningen aan de Van Duivenvoardelaan en een be treffende het bouwrijp maken van het hiervoor benodigde terrein, wer den uitgesteld. Voor de vergadering werd de heer H. de Vos Boer en par tyals raadslid (opvolger van de heer P. A. C. ten Hengel» geïnstal leerd. AMSTERDAM (ANP) Amster dam Chemie Farmacie (ACF) heeft nu van de Europese commissie een officieel stuk ontvangen, waaruit biykt dat de maatschappy 210.000 dol lar boete moet betalen wegens over treding van het zg. Europese kinine- kartel. De totale boete die aan zes Europese be dry ven is opgelegd be draagt een half miljoen dollar. Daarvan krygt ACF het leeuwen deel te betalen. Het Diutse bedrjf Böhringer moet 190.000 dollar op ta fel brengen, de andere bedryven min der. Naar de president-directeur van de ACF, de heer N. H. de Roo. mee deelde. Is de ACF eigeniyk biy met het officiële stuk. „Het is een zwak en typisch opgesteld lekengericht, dat zuiver economisch een dei^eJyk probleem benadert. Het Europese hof geeft een pure, juridische beoor deling. zodat onze kansen op revisie van het vonnis goed zyn. wy zyn ei geniyk opgelucht door de opstelling van dit stuk," aldus de heer De Roo. De president-directeur wees erop, dat het Bundeskartelamt in Duits land de zaak al heeft geseponeerd, omdat ze is verjaard. „Dit is een me ten met twee maten", zegt de neer De Roo. Het is nog niet zeker of de ACF de boete zal betalen, voordat de appèlzaak by het Europese hof dient. „Het hof stelt de mogelijkheid open om hangende het appèl de executie op te schorten. Onze juristen zyn be zig de mogelykheid van het vragen van uitstel te bestuderen", zo deel de de heer De Roo nog mede. De twee 23-jarige Leidse inbrekers, die in de nacht van 13 op 14 april de villa van automiljonair J. van der Marei te Oegstgeest binnendrongen met de bedoeling de brandkast te plunderen, zijn vandaag door de Haagse Rechtbank elk veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. De officier van justitie had tegen ieder van hen een gevangenisstraf geeist van twee jaar en drie maan den met aftrek. LEIDEN In een huis aan het Pieterskerkhof ontstond gistermid dag een begin van brand. De be woonster was bezig in haar keuken tje parafine te smelten, toen plotse ling: de vlam in de pan sloeg. De brandweer was snel ter plaatse, te meer omdat de woning aan de Pie terskerk grenst. By pogingen om de pan naar buiten te brengen liep een brandweerman (lichte» brandwonden aan gelaat en benen op. Hij moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De voormalige Britse minister van Defensie Duncan Sandys heeft ter gelegenheid van de succesvolle landing op de maan zyn gelukwensen gezonden aan de raketspecialist dr. Wernher von Braun. Sandys en Von Braun zijn oude tegenstanders. De Brit stel de de plannen op voor de mas sale luchtaanval van augustus 1943 op de basis Peenemuende in Duitsland, waar dr. Von Braun de V-2 raketten ontwikkelde die later op Londen werden afge schoten. By het bombardement kwamen vele raketgeleerden om het leven. In het telegram van Sandys aan Von Braun staat: „Warme gelukwensen voor uw grote by- drage tot deze historische presta tie. Ik ben dankbaar dat uw il lustere carrière niet by de bom aanval van 26 Jaar geleden op Peenemuende werd afgesloten". VOORSCHOTEN Hoewel graaf Floris V in Voorschoten geen stand beeld heeft en zelfs geen straat of plein vernoemd kreeg, is toch 'ieder jaar het dorp op de been om de gunst verstrekt door deze graaf te vieren. De paardenmarkt, restan' van de eeuwenoude jaarmarkt, brengt nog steeds vele Voorschote naren en de laatste jaren vele paardenhandelaren naar de Voor straat. Er zijn drie plaatsen in Holland, die elkaar het recht betwisten van het hebben van de oudste paarden markt. Het zijn Vlaardingen. Voor schoten en Valkenburg, de drie VW's Gerekend naar de aanvoer van vorig jaar is Voorschoten zo niet de oudste dan toch wel de meest le vendige markt. Zoveel leven was er vorig jaar op de Voorstraat dat handel en toeschouwer botsten O te vermyden dat kyker en keurder onder de voet worden gelopen, zal maandag de paardenmarkt beschik ken over een groter terrein Verwacht wordt een aanvoer van ongeveer drie 6 vier honderd paar den van groot tot klein. De Voor straat zal uitsluitend paarden te zier geven, langs de paardenhoofden mo gen de kijkers flaneren aan de achterzyde krygen de handelaren gelegenheid tot het afdraven van de paarden. Alle andere handel, van palingkraam tot kermisattracties heeft een plaats gekregen op het voormalige MOC-terrein en aan grenzende straten. Geen Voorsclw*°nse paardenmarkt zonder Koekslaan en natuurlyk het schandhlok. Als enige kru^mnrkt in Holland, geschenk van Floris V, Een 23-jarige classificeerder uit Den Haag tot wie de inbrekers zich hadden gewend om munitie te kopen voor hun pistool werd we gens zyn aandeel in de diefstalpoging veroordeeld tot vier maanden met aftrek. Tegen deze meeloper, die on danks blanco strafregister prompt met de inbrekers mee op pad was gegaan, had de officier van justitie een gevangenisstraf geëist van één jaar met aftrek. Heinenoordtunnel is geopend BARENDRECHT (GFDl Nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van de tunnel onder de Oude Maas by Dordrecht. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zei dit vanmorgen by de opening van de Heinenoordtunnel tussen Baren- drecht en Heinenoord. Vóór 1980 moeten in het rijkswegenplam zes lange verkeerstummels worden ge bouwd. De minister verwacht dat. iedere twee k drie jaar in het IJ mond- en Rijnmondgebied met de bouw van een tunnel wordt begonnen. Hy zei: ..Bij de beschikbare dokcapaciteit is het gelukkig in beide gebieden mo gelijk gelyktydig twee tunnels, by- voorbeeld een rijkstunnel en een provinciale tunnel in uitvoering te hebben". De slechte staat waarin de 84-ja rige Barendrechtsebrug verkeert, was doorslaggevend voor grote prioriteti die de bouw van Heinenoordtunnel heeft gekregen. Ook het toenemende scheepvaartverkeer ondervond de brug als een obstakel. De ontwikke ling van het Rotterdamse havenge bied in weatelyke richting (Euro poort. Maasvlakte) doet het scheep vaartverkeer op de Oude Maas sterk toenemen. Door deze nieuwe tun nel wordt de verbinding Zeeland Randstad belangryk versneld. Breedlachend vertellen Wernher von Braun (rechts» en de directeur 1 van het Apolloproject Samuel Philips over de plannen voor de komende Apollovlucht. die in november zal i plaatsvinden. De Apollo-XII moet in november landen op het westelijk halfrond van de maan, dicht by de j evenaar in de Zee der Stormen, zo vertelden zy hedenochtend tydero een persconferentie. Deze landings plaats (en die van de Apollo's tot en met nr XX» stond reeds aangege ven op de maanfoto, die wy op de dag van de lancering van Apollo-XI publiceerden. Het is de bedoeling, dat de beman ningsleden van de Apollo-XII twee maan wandelingen maken, voor leder in totaal vyf uur. Hun taken op de maan zullen pas bepaald worden na analyse van de ervaringen van Arm strong en Aldrm en na onderzoek van het door hen meegebrachte ma teriaal. In ieder geval zullen zy een uitvoeriger fotografische taak krygen en meer gedetailleerde opdrachten tot het uitkiezen van mee te brengen maan-materiaal. Zy zuilen zich voorts verdei- van de maantaxi mo gen verwyderen dan de enkele tien tallen meters, die het maximum voor de eerste maanmannen waren. Uil! zal burgemeester L de Kool 's-mor gens om 10 uur het houten kruis weer planten aan het begin van de markt als vrybrief voor alle boewen en schurken. Ten overvloede, het ls een oud gebruik, er wordt maar één kruis geplant zodat in deze tyd toch de schout van deze dagen de even tuele overtreder in de kraag weet te grypen. Het Ambachtshuis is ingenomen door de kunstenaars, die ..Het paard uit de kunst" tonen door middel van een unieke tentoonstelling. Het oude Baljuwhuis wordt herschapen in een 17e eeuwse herberg, waarin de waard, gekleed in historische kle derdracht de dorstigen zal laven. In de middag is er weer de Kor- tebaandravery. ditmaal op de Beet- hovenlaan. Er zyn thans reeds 23 dravers ingeschreven, 's Avonds is er De Voorschotense paarden markt geniet een uitstekende re putatie in de gehele omgeving. Maandag zullen ongeveer 400 paarden worden aangevoerd. Foto L.D./Holvast) een beiaard en orgelconcert in de dorpskoren en -kerk verzorgd door Jo van Eeltvelden uit Lokeren in België. (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG (GPD) In de kring van de huiseigenaren en de woning bouwcorporaties ryst steeds meer verzet tegen uitstel van de huurver hoging tot 1 juli, waartoe de rege ring conform het advies van de SER heeft besloten. Men vreest dat het uitstel de wo- ningproduktie zal afremmen. de doorstroming tegenhouden en het onderhoud van huurwoningen ver slechteren. Voorts zal de discrepan tie. die bestaat tussen het oude en nieuwe woningbezlt. verder toene men. Nadat de Nationale Woningraad, het overkoepelend orgaan van de wo ningbouwcorporaties en de Raad van bestuur bouwbedryf. het orgaan waarin de bouwondernemers samen werken. reeds tegen het uitstel pro testeerden. waarschuwde gisteren ook de bond van huis- en grondei genaren voor de consequenties van de kabinetsbeslissing. In een brief aan de regering zegt de bond dat maar wat met de wet op de jaarlykse huurverhogingen wordt omgesold en dat de huurver hoging op deze manier als sluitpost van het sociaal-economisch beleid wordt gehanteerd, hetgeen de volkshuisvesting bepaald niet ten goede komt. Nu de opgelopen rente, de grote instandhoud! ngskosten en de geste gen overheidskosten niet kun nen worden doorberekend, vreest de bond het ergste voor het onderhoud van het woningbestand. LEIDEN In de maand juni zyn de volgende voorwerpen gevonden damesbril. kinderportefeuille, tas in houd sparfckleddng. bankbiljetten, he renportefeuille. autocontactsleutels, sleutels, kinderschoentje, kruiwagen, spade, kettinkje met hanger, dames jasje. herenportemonnee, overhem den. herenpuUovers. zomerman tel. jongenspantalon, damespor- temonnee, diplomatentas inh. onder, kleding, tenniskleding. heren bril. me daillon, dameshandtas, damespols horloge, hangertje met tandje, zon nebril. jongensportemonnee, school tas. konijntje, plaid, damesvest. bad tas. duimstok, broche, doosje injec tienaalden. ringetje met steen, arm bandje met plaatje, kinderjack, kriel- haan. regenbroek, zwembroekje, bad handdoek. legertas met inhoud, poet zegels. kabelslot, wereldatlas, sjaal, rywieltas. kinderbril, voetbalschoen, voetbalbroekje, beurs, wandelstok. Terug te halen en inlichtingen ta ver krygen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8. in gang poort op woensdagen tussen E en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Burgerlijke Stand Vorschoten GeborenMathhy». 7.. v. L. C. M. Meijers en M. P Baars; Clemens P. C. z. v. H. J. van den Enden en H. A. M. Olsthoorn; Robert, z. v. I J. Homan en L. M. Buur man; Carine C. L.. d. v H. M. Kron- wers en A. C. Stoute; Sytse, z. v. R. Verstraten en I j. Alphenaar; Emile L. L., d. v. E. W. C. Vriens en E A. E. Grasso; Cornells R z. v. Y. Kui pers en P Ouwehand; Johannes W., z. v. T. H de Jong en J. C Hou- waart; Jacintha A., d. v J. c Hoo- gerbeets en J. M G van der Hulst; Mark R.. z. v. E P. Lander en M A. Groenestein. Ondertrouwd: G Adema en M. Bak ker; T. L. Tee. A dam en N L Steil- berg; E J. Gerritsen en G. E. Berghs; M Touw en H T. M van der MnT, A C. J. M Grimbergen, Rijnsburg en M. M. Lainboo; J. B. van Be veren en A. Westerhuls. Getrouwd: H. Dekker. Amstelveen en N. Nleuwenhuizen; J. van der Zwan 's-Gravenhage en M. J H. Konings. J. T. M. Rooijakkers Llsse en D C M. van der Lans; M. J. van Leeuwen en P P T Oosterlaan. Overleden: D. Verstraten. 87 Jr J M. van der KooiJ. 71 Jr.; H J. Souer. 61 jr H A van Dokkum, e v. A. v. d Berg. 57 Jr. De postduivenvereniging „War mond" hield een wedvlucht voor ou de duiven vanaf Survilliers over een afstand van 370 kilometer. De uit slag luidde; J. Smeets 1; dr. J. Ven- ker 2; J. C. de Koekkoek 3 en 9; A. v.d. Drift 4. 6 en 10; J. de Vroomen 5 en 8; J. Colsen 7. De jonge duiven vlogen vanaf Ci- ney over een afstand van 210 kilome ter. Hier was de uitslag als volgt: C. v.d. Zwart 1 en 6; G. Zandbergen 2 en 4: gebr Mollers 3 en 7; J. de Vroo men 5 en 9; A. J. van Oostdam 8 en A v.d. Drift 10.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6