Studentenreis bureau hijgt na van de drukte Uw Leidsch Dagblad Flessehals uit route Vakantie: velen lieten verstek gaan Reactie Waardcomité op uitlatingen van leden gemeentebestuur 2 NBBS in Leiden krijgt horde vlak voor vertrek mee op vakantie Bejaarden op stap Zitting van Leiclse kantonrechter Postduivennieuws MOSKOU WIE MEER S MEN ME T DE VS LÏTD8CH DAGBLAD PAGINA 3 J Een modern verkoopbureau heeft de plaats ingenomen van de bekrompen balie op zolder. (Foto LD/Holvast) (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „Ik heb eens deze uitspraak gedaan: studenten vertrekken gisteren, boeken vandaag en betalen over drie we ken". Deze uitspraak wordt nog eens herhaald door de man, die belast is met de interne verkoop en publiciteit van het NBBS, Floris A. Croon. Het hoofdkantoor van dit grootste Nederlandse reisbureau voor studenten huist in Leiden en het is er de afge lopen weken laaiend druk geweest. Want, zoals Floris Croon al aangaf: studenten hebben er een handje van om op het aller laatste moment, als het eigenlijk al niet meer kan, nog even te boeken voor de DC-8 naar Spanje, of naar welk ander zonnig oord dan ook. een flesje pils, waarna wordt door gewerkt tot zonodig twaalf uur. De bestuurstop is opgebouwd uit stu denten, d'ie kandidaats economie of rechten moeten hebben. Ze lopen op dit niveau twee jaar mee, het laatste jaar als adviseur. (ADVERTENTIE) Hl l RAUTOVERORDENING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat voor de duur van drie maanden op de secretarie, kamer 125, ter le zing voor een leder ls nedergelegd de door de Raad dier gemeente In zijn vergadering van 28 april 1969 vastge stelde verordening, houdende wijziging van de Huurautoverordening, dezer ge meente. De verordening, die een aantal wijzi gingen voornamelijk van redactionele aard bevat, treedt op 25 Juli 1969 ln werkine Lelden, 22 Juli 1969. LEIDEN De Stichting „De Daad" van de Ned. Reisvereniging heeft gis- t teren een aantal Leidse bejaarden een prachtige dagtocht aangeboden. Onder leiding van de voorzitter van de afdeling Leiden van de N.R.V., i de heer A. Valkenburgh, vertrok het gezelschap om half negen van het 1 Lammenschansplein in de richting j Gorinchem. waar een kopje koffie werd gedronken. Vervolgens ging de tocht naar Oisterwyk, waar men zich te goed deed aan een Brabantse kof- j fietafel. In de middaguren werd het j Noord-Brabantse landschap door kruist, om omstreeks zes uur weer in Leiden te arriveren. Fris en jong De omvang van het NBBS duldt echter niet langer een studentikoze aanpak. Floris Croon stelt dit ook duidelijk: „Wij zijn een groot kan toor geworden en, om overal alles uit te halen, ook ocmmercieel denkend". ,Bij deze gedachte past de nieuwe verkoopbalie, diie onlangs in de Breestraat (tegenover Minerva) is geopend. Een fris en jong kantoor vaar rigoureus wordt afgerekend met het rommelige zolder-verkoop idee. Zakelijkheid staat voorop bij het NBBS, amateuristisch studenten-ge- doe valt eenvoudig niet te permitte ren. Een beetje ontnuchterend zegt Floris Croon dan ook: „Onze kor tingen krijgen we omdat we zo'm grote club zijn, en niet omdat we van die leuke studenten zijn". Het NBBS werd in 1927 opgericht om de uitwisseling tussen studenten uit andere landen te bevorderen. Een nobel uitgangspunt, dat al snel in de praktijk wat al te hoogdravend bleek. Maar ook in het jaar van de maanreis worden nog wel reisjes op touw gezet waar geld bij moet. al leen omdat men er plezier in heeft. Vooral bij tochten naar Oost-Europa telt het educatieve doel nog zwaar. Het NBBS is vanouds bestemd voor studenten en dit jaar ook vol ledig voor scholieren. Volgens Floris Croon heeft de laatste groep een wat ander reispatroon dan de gemid delde student. Scholieren willen het graag wat verzorgder hebben, ge looft hij. De student maakt meer gebruik van de souplesse van de NBBS: enkele reis Athene, en verder zien we wel, jongens. Verder kunnen ook hoogleraren by het NBBS aan kloppen voor al dan niet verzorgde cursus-reizen naar den vreemde. Re gelrechte toppers zijn de Europese toertochten voor Amerikaanse „mei den", waarbü deze door een snelle student geleid, per autobusje het Oude Land in een paar weken door crossen. Deze reizen zijn baten van het NBBS-kantoor in Amerika. Griekenland En waar voeren de reizen dit jaar nu zoi'n beetje heen? „Voor een groot deel nog altijd naar Spanje", weet Floris Croon. Het NBBS heeft een tachtig „produkten" te verko- pen, die alle goed draaien. „Heel I merkwaardig is", vervolgt hij, „dat j er een enorme vraag naar Grieken-1 land is. Het is het eerste jaar dat deze vluchten helemaal vol zitten. Ook Israël is erg in, net als de i weekendjes naar Engeland". Het NBBS exploiteert verder eigen hotels in het buitenland en een j nachtclub 'n Amsterdam waar iede re avond een tepband speelt. Deel nemers aan NBBS-reizen en onder nemingen worden overigens geën- j queteerd naar verlangens via een antwoord/ponskaart. Uniek hoor. voor een reisbureau, zegt Floris Croon, j en de gegevens zijn voor een ieder- een ter inzage, net als de Amerika nen doen bij hun maanreis. Als we opstappen in het NBBS- kantoor aan het Rapenburg, horen we Floris Croon nog net een tele foontje beantwoorden. Een Volen- damse volksdansgroep kan niet ko men optreden voor een groep Ame rikanen. Er kan wel een beatband werden geleverd. Ook deze slag zal het jeugdig-veerkrachtige NBBS wel te boven weten te komen De topdrukte is nu wat geluyvd bij het Nederlands Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen. Bij andere reisbureaus spreidt de boe kingsperiode van de vakantiegangers zich uit over de eerste maanden van het jaar. Bij het studentenreisbu- reau echter, komt de hele horde vlak voor het vertrek. Het is bij het NBBS de gewoonste ïaak van de wereld, dat een vlieg tuig of boot twee weken voor de vlucht of vaart nog volkomen onbe zet is. Doodsangsten staan ze bij dit studentenreisbureau al lang niet meer uit: gegarandeerd zyn de meeste plaatsen bij het vertrek be zet Er is nog een aantal punten, waarop de NBBS (wat het aantal reizigers betreft, behorende bij de allergrootste reisbureaus in Neder land) duidelijk verschilt van andere reisorganisaties. Floris Croon, interne verkoop en publiciteit van de NBBS. (Foto LD/Holvast) Voor r en door Allereerst is typerend de niet- commerciële opzet: vóór studenten, dóór studenten. De staf is voor het grootste deel onbezoldigd. Dit kan, omdat er geen winst behoeft te worden gemaakt, en omdat boven dien de bezettingspercentages (aan tal bezette stoelen op het totaal aan plaatsen) hoog oplopen. Nog een uitspraak van Floris Croon: „Als we duurder worden dan één van on ze concurrenten, stoppen we ermee". De medewerkers van het NBBS houden de zaak draaiende met een ongekend enthousiasme. De (wel be taalde) secretaresses bijvoorbeeld behoeft niet te worden gesoebat om over te werken. Als zij merken dat I het werk om zes uur niet klaar is, worden er wat broodjes gehaald en ADVERTENTIE Üw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, dooM gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden en frankeren met 25 et. Ons HUISADRES Wm INaam: Straal: Woonplaats Kvai'taal WK hebben een Maand Postabonnement OM VAKANTIE-AOREB W. P*. straat plaatsnaam doorhalen wat niet van toepassing ie. (Bij tijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantte-adree niet invullen, maar wel datum Ie en laatste dag van inhouding). OP5ÏENDE5N/INHOUDEN doorhalen wat met verlangd wordt. 3 laatste dag - Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1.26 per vakantieperiode. Bulten de Beneluxlanden f 0.40 per dag. Luchtpost f 0.60 per dag. Voor tydelijk in te houden klanten wordt by restitutie van het teveel be taalde abonnementsgeld f 0,50 ln mindering gebracht voor administratie- testen. LEIDEN Onder de verkeers- j zondaars, die gisteren voor de Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn. moesten verschijnen, heerste blijkbaar een ware va- kantiestemming. Velen lieten al thans verstek gaan, waardoor de i zitting een bijzonder vlot verloop had. Officier van justitie was mr A. J. Dek. In de rij van hen, die wel de gang naar het Rapenburg hadden gemaakt, bevond zich een 28-jarige snackbarhouder uit Leiden, die des tijds met zijn auto en aanhanger op de Utrechtse brug door het rode stop licht reed, hetgeen mede een bot sing met een vanaf de Plantage ko mende auto tot gevolg had. Daarna kwam bovendien nog aan 't licht, dat zowel de auto ails aanhanger niet van een geldig kenteken was voor zien. De snackbarhouder kreeg derhalve „in één ruk" vier proces verbalen op zijn naam. Slechts ten aanzien van de ongel dige kentekenbewijzen gaf hij zijn schuld volmondig toe. „Ik was in derdaad wat nalatig met de over schrijvingen op mijn naam", zo luidde in deze zijn excuus. Inzake de beide andere overtre dingen verzekerde hij de kanton rechter, dat het verkeerslicht nog op „oranje" stond toen hij de streep passeerde en de vanaf de Planta ge komende automobilist „voorrang had genomen" en dus medeschul dig was aan de botsing. Twee objectieve getuigen verklaar den echter, zo las de kantonrechter in de processen-verbaal, dat ver- I dachte wel degelijk door het „rode I licht was gereden", en hij alle j schuld van de botsing droeg. Op grond hiervan kwam de of- f icier tot de conclusie, dat verdachte nogal roekeloos had gemanoeuvreerd en een gevoelige correctie op z'n i plaats zou zijn. Hij eiste vier geld- i boeten met een totaal bedrag van f. 200 subs 40 dagen. Te meer, omdat de getuigen de fei ten zijns inziens niet geheel juist hadden weergegeven, vond verdach- i te de eis rijkelijk aan de hoge kant. De kantom-echter hield zich welis waar eveneens aan de getuigenver- 1 klaringen doch 'liet het ditmaal nog bij een totale boete van f.115 subs 1 23 dagen. „richting-naar-rechts") met als ge volg, dat haar auto door die van de bewaker links in de flank werd aan gereden. „Op zo'n rotonde inhalen is altijd uitermate gevaarlijk en dus afkeuringswaardig. U had achter haar auto moeten blijven rijden en was kennelijk nogal haastig geba kerd". zo besloot de officier zijn re quisitoir. Hij eiste een boete van f. 50 subs 10 dagen. Verdachte was het met een en an der niet helemaal eens en vond de geëiste correctie „onredelijk hoog". De kantonrechter was het welis- I waar volkomen met de officier eens, doch liet het ditmaal nog bij f.40 I subs 8 dagen. Een 22-jarige glazenier uit Leiden passeerde met zijn auto en aanhan ger een vluchtheuvel op de Kaas- markt aan de linkerzijde en kwam daardoor in botsing met een tegen- j ligger. I Als excuus voerde hij ter zitting aan: .Aan de rechterzijde stonden 1 enkele auto's dermate fout gepar keerd, dat zij de vrije doorgang be letten". „Ik moest dus wel links". De kantonrechter wees verdachtes excuus van de hand. „Als iedere automobilist zo handelde als u deed, zou de verkeersonveiligheid nog groter worden", las hij verdachte de les. De officier keurde verdachtes han delwijze eveneens scherp af. Van wege diens blanco strafregister liet hy het ditmaal nog bij een eis van f. 30 subs 6 dagen. Nadat verdachte uiterste clemen tie had bepleit, maakte de kanton rechter er f.25 subs 5 dagen van. LEIDEN De Leidse Postduiven vereniging De Snelvlieger hield twee wedvluchten. Uitslag van de vlucht vanaf Bordeaux met 100 duiven in concours: 1-5-6 M. d. Lange en Zn.; 2. A. v. Noord; 3.-4-8 J. den Dunne; 7 F. Jansen: 9. J. v. Seggelen; 10. W. Teske. Uitslag van de vlucht vanaf Vilvoorde met 372 duiven in concours: 1-2-9-10 M. d. Lange en Zn.: 3-4-5 J. den Dunne; 6. J. v. Seggelen; 7-8 F. Heemskerk. De uitlatingen in de pers van woord voerders van het gemeentebestuur in het algemeen en die van wethouder Piena in het bijzonder m.b.t. de Waard-aktie hebben binnen het co mité de volgende stellingname opge leverd 1. De heer Piena stelt, dat zowel de spanningen als de actie op kunst matige wijze zijn ontstaan. Wat de aanleiding betreft afbraak van het pand Waardgracht 38 heeft hij volkomen gelijk. Als hy dit ook vol houdt m.b.t. de aktie zelf is hij óf dom óf slecht geïnformeerd. Immers, de aktie is een regelrecht uitvloeisel van reeds lang aanwezige spanningen tussen de buurtbewoners en de ge meentelijke instanties, getuige de uit latingen van de bevolking. Wanneer wy bovendien de erbar- melyke woon- en leeftoestanden van I de buurt in aanmerking nemen, is er dachten wy van kunstmatig- i heid in deze geen sprake. 2. Betreffende het plan tot de bouw van jongerenflats willen wy opmerken, dat de uitvoering hiervan waarschijnlijk nog jaren op zich zal laten wachten. Het lijkt ons niet denkbeeldig, dat tegen die tijd een groot deel van bedoelde jongeren de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. Bovendien: als de huren van deze flaits in dezelfde categorie liggen als de huizen van de toekomstige Meren- wijk, dan zijn wij erg benieuwd welk „type jongens" daar komt te wonen. 3. De heer Piena beschouwt zich zelf als socialist. Het moet dan op merkelijk worden geacht, hoe nega tief hy zich uitlaat over de adhesie betuigingen van de Algemene Leidse Studenten Vereniging aan de buurt bewoners. Wij dachten altyd, dat on derlinge solidariteit één van de meest fundamentele kenmerken was van de levensbeschouwing, die de heer Piena zegt te huldigen. 4. Voorzover het college van B. en W. er niet in slaagt zijn beleid m.b.t. „De Waard" te verdedigen, wordt de schuld afgeschoven op de landelijke overheid. Strikt genomen is dit juist. Hier wringt inderdaad de schoen, want het is een terechte veronderstelling dat deze zaak in eerste instantie een politieke kwestie is. Het is ook daarom een vreemde zaak, dat het college voor 2/3 bestaat uit leden, die dezelfde politieke ge zindheid hebben als hun geestver wanten in parlement en regering, welke laatsten zonder meer verant woordelijk kunnen worden gesteld voor een gevoerde politiek, die in Ne derlandse steden tot toestanden heeft geleid, waarvan De Waard zomaar I een voorbeeld is. En wanneer de conservatieve meer- I derheid van B. en W. zich dan op ..machteloosheid" beroept, dan doet I zulks wel zeer onwaarachtig aan. Het comité irDe Waard", Humphrey: MOSKOU (AP, AFP) Na af loop van een gesprek met de Rus sische premier Kosigin heeft de voormalige Amerikaanse vice-presi dent Humphrey in Moskou meege deeld dat de Russen behoefte heb ben aan een gesprek met de V.S. en een nauwere samenwerking. Humphrey, die naar zyn zeggen een particulier bezoek aan Moskou brengt zonder daarvoor instructies te hebben gekregen van de Ameri kaanse regering, zal president Nixon na zyn terugkeer inlichten. Naast ruimtevaart en de mogeUJk- heden tot samenwerking op dat ge bied. kwamen ook de bewapenings wedloop, het Midden-Oosten en Vietnam aan de orde. et gehele gesprek werd volkomen openhartig en gedetailleerd gevoerd, aldus Humphrey, die verder niet wilde in gaan op wat de Russische premier precies gezegd had. Wel zei hij nog de indruk te hebben gekregen dat de Russen besprekingen willen be ginnen over beperking van de be wapening. Het zou volgens Humphrey slechts een kwestie van tyd zyn. Rechts I „Omdat zij „richting-naar-rechts" i aangaf, dacht ik, dat zij de Kanaal - I weg op zou rijden en ging ik haar dus rechte inhalen", zo verklaarde j een 27-jarige bewaker uit Leider dorp de reden waarom hy. naar de mening van het rechtsoollege, op de rotonde aan het Lammenschans plein een nogal gevaarlijke inhaal- j manoeuvre had gemaakt. De auto- I mobiliste ging echter niet de Ka- naalweg op maar volgde de rotonde in de richting van de Lammen- I schansweg (die zij rechts wilde op- draaJlen; vandaar het aangeven van LEIDEN Met elke vallende steen komt de verdwijning van een flessehals in de noord-zuid-route naderbij, elke vallende steen van het hoge en diepe pand Hooigracht la, dat vóór de bouwvakantie onder de slopershamer moet zyn gevallen. Het hoekpand op de Nieuwe Rijn is inmiddels tegen de grond gegooid. Met het afbreken van deze twee panden is de helft van de vernau wing in de drukke route over de Hooigracht verwezenlijkt. Naast het hoge pand. dat nu wordt gesloopt, staan nog twee bewoonde panden die, afhankelijk van de verhuisdata van de bewoners, ook op korte ter- myn zullen vallen. Dan is de rooilijn van het stux Hooigracht tussen St. Eliza bethzie- kenhuis en hoek Nieuwe Rijn aan gepast aan die op de rest van de noord-zuid-route, die ook by de Pe likaanstraat door afbraak is ver ruimd. Dan wachten nog de door braak tussen Leven daal en Gere- gracht en de bouw van een nieuwe v Pawwbrug <na de verdwijning van het scheepvaartverkeer; om optimaal van de verkeersroute gebruik te kun- braak van het hoge pand aan de i Rijn reeds is geslagen door de sloop i nen maken. Hooigracht en het gat, dat hier-1 In de flessehals is éénrichtingver- Op de foto een beeld van de af-1 naast op de hoek van de Nieuwe keer ingevoerd, waarvan vooral fiet-1 sers zioh weinig blijken aan te trekken. ('Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3