Schaduw over de carrière Kennedy Prima op koers naar huis Fusie Pen C Lampe ZEILER ZIJDENBOS ZATERDAG THUIS Astronauten na ruwe koppeling weer samen SENATOR NU OFFICIEEL BESCHULDIGD ARMSTRONG KON NIET SLAPEN GELEIDELIJK WARMER Een cadeau van Kosigin Kastelein schrobt straat met bier Na tocht rond de wereld (9uc/ êföe. eutv» Troepen rukken Columbus (in Ohio) binnen py«eteur: E, A. E. van Dtehoeck joofdredacbeur; Drs. J. R. Soetenhorat Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 JULI 1960 No. 32848 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling)losse nummers f 0,2 Witte Singel 1, Leiden - Giro 670M Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: ®160f Het vliegdekschip „Hornet", hoofdschip van de bergingsvloot, is reeds aangekomen in het gebied waar donderdag de tyollo met de as'.ronauten Armstrong, Aldrin en Collins in de Pacific moet laiiden. BOSTON iAFP) Senator Ed ward Kennedy is gisteren door de politie van het plaatsje Edgartown officieel beschuldigd van overtreding van het wetsartikel dat ieder met maximaal twee jaar gevangenisstraf bedreigt die, na bij een ongeval be trokken te zijn geweest, de plaats van het ongeluk verlaat en zich niet direct meldt bij de politie. Edward Kennedy moet volgende week maandag voor nadere uitleg verschijnen op de zitting van de rechtbank in Edgartown. waar zal worden beslist of de bewijzen ver volging rechtvaardigen. De senator was met. zijn auto in het water ge reden in de buurt van Edgartown. maar kon zich redden. De vroegere secretaresse van zijn broer Robert. Mary Jo Kopechne. die met hem meereed, verdronk. De oorzaak van het ongeluk is nog onduidelijk. Ed ward Kennedy heeft verklaard dat hij zich pas negen uur na het onge luk bij de politie heeft gemeld om dat hij in een shocktoestand verkeer de. Het plaatselijk hoofd van I de politie in Edgartown, Dominick Arena, heeft de pers meegedeeld dat velen hem telefonisch of per tele- gnam hebben gevraagd zich niet te I laten beïnvloeden door eventueel op hem uitgeoefende druk De „Kenne- dy-clan" en de vrienden met wie de I Senator en mej Kopechne de vorige avond hadden doorgebracht, bewaren een absoluut stilzwijgen. De advocaten van de familie hebben iedereen verzocht niets te zeggen wat de senator in zijn verdediging zou kunnen schaden. kans Ook de leden van het bureau van Kennedy in Washington laten niets 106. Alleen de Democratische voor man. Mike Mansfield, die in de se naat altijd trouw wordt gesteund door Edward Kennedy, heeft ver klaard dat hij vertrouwen had in zijn jonge collega. De duistere en tragische gebeur tenissen bij Edgartown werpen eoh- HOUSTON (AP/ANP) Om 5.57 uur vanochtend ontbrand- pachter" de maan de grote stuwraket van de Apollo-combi- alie voor een „stoot" van 2 minuten en 29 seconden. Eerst ge- Éne tijd later kwam de Apollo van acher de maan tevoor- diijn en kon het vluchtleidingscentrum in Houston opgelucht demhalen: de manoeuvre bleek perfect te zijn uitgevoerd en e maanreizigers waren op weg naar huis, de 386.000 km ver- ijderde aarde. Aan deze laatste kritieke operatie bij de maan waren nog pannende ogenblikken vooraf gegaan. De start van de Eagle iet Armstrong en Aldrin van de maan was uitstekend verlo- en, maar het rendez-vous met de Apollo leverde enkele moei- kheden op. De verbindingen met de aarde waren op dat mo- ïent slecht en de koppeling van beide ruimteschepen verliep rij ruw. De astronauten maakten zich daarover echter nauwelijks »rgen. Zij waren enthousiast over het tot dusver zo prachtig erlopen avontuur. Tijdens de rustperiode op de maan de maanwandelmg en voor de UT had Aldrin, die de Eagle zou Wen besturen, het beste slaap- Blsje gekregen in de nauwe cabine win zich geen rustbanken bevin- 6. Aldrin was daardoor goed uitge- R, maar Armstrong heeft, iggende de motor, nauwelijks geslapen. Om 18.45 uur maakte de Eagle zich een zuil van vlammen uit de De Bilt verwaoht van heden tot «nsdagavond: vrij warm tot warm overwegend droog weer met op de *este plaatsen zonnige perioden akke tot matige wind uit uiteen- itoKle richtingen. (opgemaakt te 12.40 uur) STRANDVERWACHTING Tochtige warme lucht komt mor relden. Droog en een matige ®d uit zuid tot zuidwestelijke rich- 1 Temperatuur van 22 tot 24 gra- 31 C. Zeewater 18 graden C. Voor dichten: een wat zuidelijke lucht- "otn voert warme lucht aan en ^voor zomers strandweer. 23 JULI 1969 op: 04.48 uur; onder: 20.44 uur op: 15.10; onder: 23.33 uur kfWater in Katwijk te 8.51 en 21.17 laagwater te 4.28 en 16.51 uur. nummer bestaat uit 12 pagina's stijgmotor los van het onderstel dat op de maan achterbleef met ander materiaal ter waarde van ongeveer een miljoen gulden. De motor werkte zeven minuten en 17 seconden, een seconde korter dan was voorzien. Niettemin werd de juiste baan be reikt op ongeveer 83 km hoogte, ter wijl de Apollo 112 km hoog om de maan draaide. Van die banen uit werd met behulp van de stuurraket- ten het rendez-vous tot stand ge bracht. De koppeling kwam om 22.37 uur tot stand waarbij er even iets mis ADVERTENTIE Omega Speed master, het horloge dat de maan-astronauten dragen, is te zien (en te koop voor f480.-) bij Nederlands Omega-speciaalzaak JUWBUEFIS Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 128 Haarlem - Grote Houtstraat 68 schijnt te zijn gegaan. Waarschijn lijk waren de Columbia en de Eagle al ongemerkt tegen elkaar gekomen toen Collins zijn Apollo even „in hield'* om de Eagle gelegenheid te geven de koppeling tot stand te bren gen. Daardoor kregen de ruimte vaarders een klap. die tot heftige schokken en een begin van wentelen van de inmiddels in elkaar geklamp te cabines leidde. Men had de zaak echter spoedig onder controle en er bleek geen schade te zijn opgelopen. Vuilnisvat Nadat Armstrong en Aldrin met medeneming van de kostbare dozen met 31.5 kg maan-materiaal in de Apollo waren teruggekeerd, stuwden de drie astronauten alle overtollig ge worden materiaal in de maan taxi om deze vervolgens door een automati sche raketstoot als vuilnisvat in een baan naar de zon te sturen. Dit ge- geschiedde ongeveer twee uur voor het vastgestelde tijdstip. Kennelijk hadden de astronauten er behoefte aan hun taken snel af te ronden. Toch kregen de maanreizigers geen toestemming, om één rondje om de maan eerder de vuurstoot te geven voor de terugkeer naar de aarde, wat theoretisch mogelijk zou zijn geweest. Deze vuurstoot volgde dus om 5.57 uur vanochtend. De werking van de raket voerde de snelheid van de Apollo-combinatie op van 5600 tot 9100 km per uur. waarmee een baan naar de aarde werd bereikt. Chauffeur Het was voornamelijk een kennelijk goed uitgeruste Collins die daarna het contact met de aarde onderhield. In feite i6 hij thans de chauffeur, die twee vermoeide maanreizigers naai- huis brengt. „Zet de deuren van hert ontvangst laboratorium maar vast open" gaf Collins als commentaar toen bleek dat men goed op koers zat naar de aarde De enige andere die nog wat zei voordat men een nieuwe rustpe riode inging, was Armstrong: „Dat was een prachtige ontbranding, het kon niet mooier". Volgens de laatste berekeningen zal de landing van de Apollo donder dag omstreeks kwart voor zes 's mid dags plaatsvinden in de Pacific 1665 km ten zuidwesten van Hawaii. Metingen hebben thans uitgewe zen, waar de Eagle op de maan heeft gestaan. Dat was op 0.6914 graden ten noorden van de evenaar en 23.461 graden ten oosten van het middel punt. De opgegeven coördinaten kun nen 300 meter in het rond mis zijn. De plaats ligt ongeveer 6 kilometer ten noorden van het gestelde doel. een fout die te verwaarlozen is na een vlucht van ongeveer 400.000 kilo meter. Reeds nu zijn de deskundigen op aarde enthousiast over de weten schappelijke resultaten van de vlucht. Zij zijn verheugd over de kennelijk grote verscheidenheid van opgeno men maan-materiaal. De seismograaf die op het maanoppervlak is achter gebleven blijkt goed te werken. Me dici zijn verrast door de veelheid van gegevens die zij nu reeds hebben ont vangen over aanpassingsproblemen en lichaamsreaoties. Het spannende moment van het opstijgen van de Eagle heeft zijn in vloed gehad op het Engelse Lager huis. De leden van het huis en alle parlementaire redacteuren stroomden uit de zaal naar de dichtstbijzijnde televisie-apparaten om van het kri tieke moment getuige te zijn. De spreker van dat moment zette zijn betoog voor lege banken voort. Zijn naam: MOONMAN. RIJSWIJK/AMSTERDAM (ANP) Naar de commissarissen en de directies van Peek en Cloppenburg Nederland N.V. en van Lampe Ne derland N.V. meedelen, hebben zij overeenstemming bereikt over een volledige fusie tussen beide vennoot schappen. Dit resultaat werd bereikt na een speciale vergadering. Voorstellen betreffende de volle dige fusie zullen eind augustus, in reeds geplande vergaderingen, aan de aandeelhouders van beide ven nootschappen ter goedkeuring wor den voorgelegd. De staf rn medewer kers van beide bedrijven, alsmede de betreffende vakbonden zijn lieden van de fusieplannen op de hoogte gesteld. D eschaalvergroting biedt ten gevolge van de fusie voor de werknemers duidelijke perspectieven, aldus gaat het communiqué verder. Door het samengaan van deze twee ondernemingen op het gebied van respectievelijk heren- en jon- genskleding, dames- en meisjeskle- ding kan de nieuwe combinatie be schouwd worden als op één na het grootste concern in de kleding-de- tailsector in Nederland. Het nieuwe concern heeft d« be schikking over 41 vestigingen. Van onze correspondent NIJMEGEN i GPD» Acht Nij meegse kasteleins willen een actie ondernemen tegen twee grote brou werijen, die tijdens de Nijmeegse vier daagse rechtstreeks en onder de prijs verkocht «ouden hebben aan militai ren in het tentenkamp „Heumene- oord". De oaféhouders zouden hierdoor duizenden guldens schade hebben ge leden. Zij zijn van mening dat het geld, dat tijdens de vierdaagse anders in handen van de kasteleins viel, nu op een gemene manier door de brou werijen is opgestreken. Als protest heeft een van de ze ven kasteleins gisteren met een vat bier zyn straat geschrobt en volgens hem zal het daar niet bij blijven. „Wij overwegen een sluiting van de café's voor meerdere dagen", aldus de bar-eigenaar. Naar door een woordvoerder van de Grolsch bierbrouwerijen werd mee gedeeld, is er „helemaal niets aan de hand". ter volgens politieke waarnemers aan schaduw over de toekomM.ige carriè re van de senator, die geacht werd erop voorbereid te zyn om zijn kans te wagen in de presidentsverkiezin gen van 1972. Naar algemeen In zicht zal deze zaak gauw moeten worden opgehelderd, wil de erfopvol ger van John en Robert Kennedy niet de openbare mening blijvend tegenover zich vinden. De ouders van Mary Jo Ko pechne, de voormalige secretares se van Robert Kennedy, die bij het auto-ongeluk van Edward Kennedy verdronk, verlaten een dodenkapel waar hun dochter op gebaard ligt. VLAARDINGEN (ANP, GPD» De Nederlandse zeezeiler Bertus Zij- j denbos «62» zal zaterdag als alles goed gaat. met zyn jacht Santa Ma ria bij Hoek van Holland de nieuwe Waterweg opvaren, na in zijn scheep je een drie jaar durende reis om de wereld te hebben gemaakt. De Vlaar- dingse kastelein is daarmee de eerste Nederlander die een dergelijke pres tatie levert. Het comité van ontvangst, dat de verwelkoming van Zydenbos heeft voorbereid, vreest dat de publieke be langstelling zal lyden onder de ge heimzinnigheid waarmee mevrouw Zijdenbos en haar kinderen de aan komst van de Santa Maria in de Zuidengelse haven Falmouth hebben omhuld. Burgemeester Heusdens van Vlaardingen heeft gisteren een op roep aan de publiciteitsmedia gedaan de komende dagen regelmatig aan dacht te besteden aan de aankomst van de zeezeiler. Zelf schijnt Neder lands eerste rond-de-wereld-zeiler weinig te voelen voor het feest pro» gramma dat voor hem is georgante seerd. Het ontvangstcomité beeft zich echter niet laten afbrengen van het plan de kastelein hartelijk te huldi gen. Twee boten van de rijkspolitie te water en gepavoiseerde zeiljachten zullen de Santa Maria zaterdagmor gen tussen Hoek van Holland en Maassluis begroeten. Om ongeveer 2 uur passeert het jacht de spoorbrug en vaart de oude haven binnen. De officiële ver wel kom mg geschiedt by de Visbank. de huldiging in het raadhuis. Als de Santa Maria binnen de pieren van de Waterweg is zullen op de toren van de Grote Kerk de kegel en de bal worden gehesen, een oud gebruik uit het visserij verleden van Vlaardingen, ten teken dat een schip in zicht is. ROTTERDAM (GPD» Gisteren is aan boord van het Russische vrachtschip Kolomna een oude Rus sische tram in Rotterdam gearri veerd. De tramwagen werd rond het middaguur bij Pakhoed aan pier 2 in de Waalhaven op de wal gezet De tramwagen is een geschenk van de Russische premier Kosigin aan het Trammuseum (in opriohting) van Velsen. Kosigin schonk de wagen aan Nederland op voorstel van de burge meester van Leningrad, de stad waar de tram jarenlang dienst heeft ge daan. De aankomst van de tramwagen in Nederland had nog een beetje een officieel tintje, omdat de loco-burge meester van Leningrad, de heer Po- pow, was meegereisd. COLUMBUS (AP, AFP» De gouverneur van de Amerikaanse staat Ohio, Rhodes, heeft bevel ge geven 2.350 man van de nationale garde over te brengen naai- de stad Columbus, waar 'het sinds gisteren onrustig is. De onrust ontstond in een voornamelijk door negers be woonde wijk, waar gisteren een 27- jarige neger werd doodgeschoten, vermoedelijk door een 69-Jarige blanke, de eigenaar van een klein bedrijf voor het chemisch reinigen van kleren. Hier en daar in de stad brandt het Patrouilles van de poli tie zyn met stenen bekogeld. Een 47-jarige blanke werd vermoord. Apart van de ene dode zijn geen berichten binnengekomen over meer slachtoffers. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Juli 1869: In een artikel over werk stakingen schrijft de N. Rott. Ct,.De werkman is volko men vrij te arbeiden of niet en de vooruwarden te stellen, waaronder hij arbeiden wil. Waartegen wij waarschuwen zijn die verenigingen van werklieden om door de plot selinge staking te trachten de meesters te dwingen hoor- ger loon te geven. (Advertentie) Logies a 30 cent. De ondergeteeken- de heeft tegen bovengemelde Prijs op de Pijpenmarkt E 457 te Amsterdameen loge ment geop id, waar inen fatsoenlijk kan logeren Ont bijt, enz. naar verhouding, alsmede een coed en goed koop glas Bier. M. Smit

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1