Anderhalf jaar geeist in oproer-zaak op Curacao Dronkeman op voetgangers ingereden MISS UNIVERSE Reconstructie van Rijnegommerstraat Prins Bernhard onthult geschenl F okker-personee] Bezwaren tegen industrieterrein Grote Polder Polio-inenting in Voorschoten Regering in Saigon afgetreden WAPENS VAN VIETC0NG ONTDEKT Duikers zoeken naar restanten „Brittenburg" Automobilist schept 12-jarige jongen Inenting tegen kinderverlamming PAGINA 6 LLiüöCii UAi*k*LéAD (Va.n onze correspondent CURACAO (GPD) „Deze man heeft de brandstichting; van 30 mei gepropageerd, ik wil hem echter niet zien als de enige oorzaak van de on geregeldheden", zei de officier van justitie tüdens het proces tegen de SO-jarige onderwijzer Stanley Brown redacteur en uitgever van het revo lutionaire weekblad „Vito". Ruim vier jaar geleden besloot een drietal juist uit Nederland terugge keerde Antilliaanse onderwijzers tot de oprichting van een min of meer literair tijdschrift, waarin jonge An- tillianen de gelegenheid moesten krij gen zich te uiten. Ai gauw viel het driemanschap door ruzies uiteen. Stanley Brown bleef als enige re dacteur, het literaire karakter ver dween en „Vito" werd een aan vankelijk zeer onregelmatig verschij nend politiek pamflet zander di recte binding met enige politieke partij. Brown richtte zich vooral tot de desperado's, tot die jeugd zonder toekomst. Volgens zijn eigen zeggen lazen deze echter zijn tijdschrift niet. De toon van „Vito" werd later steeds feller en steds dreigender, voor al toen de hoofdredacteu, naar analogie van de .Black Power" (Zwart aan de macht) in de V.S. Op Curacao de Black Panther- beweging introduceerde onder het motto: „Black is beautiful" (Zwart is mooi). Dit laatste klink enigszins merkwaardig, als men bedenkt, dat Stanley Brown en zijn naaste mede werkers blanker zijn dan de blank- ste Makamba (Hollander). in brand staan?" In het nummer van 24 mei LL kwam een open brief 1 voor, gericht aan Tauber (de ,Be- ma" van Curacao» en andere ka pitalisten. In deze brief werd de heer I Tauber aangeraden, zijn zaak tegen molest te verzekeren. Een week la ter lag dit gebouw en vele ande re in as. Anderhalf jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke opruiing tot brandstichting en bedreiiging van persoon en goed was de eis van de officier van Justitie. Wat voor de aanklager opruiing was, noemde de verdediger een waarschuwing. .Door zijn contacten met de onderste lagen van de bevol king heeft mijn cliënt als een hel derziende het onheil zien aankomen. Zijn geschriften waren bedoeld als een waarschuwing aan de regering. De ministère, die niet naar hem hebben willen luisteren zijn de ware Black Power Tijdens het proces kwam niet dui delijk naar voren, hoe de 'verhou ding was tussen „Vito" en de Black Power-beweging in de VS. Een ze kere Fox, voorman van deze bewe ging in New York werd hier op 31 mei gearresteerd en zit nog steeds in voorarrest. Tegenover de rechter distancieerde Brown zich van hem door te verklaren: „Fox is een op schepper die graag in het nieuws is" De aanklacht van de officier van Justitie was gebaseerd op drie afle veringen van „Vito". Twee hiervan waren al eind 1968 verschenen met als hoofdartikel: „Wat zal het eerst SCHIPHOL (ANP) Op het fees telijk met vlaggen versierde terrein van de Fokker-fabriek, die vandaag haar 50-jarig jubileum viert, heeft Prins Bernhard een ter gelegenheid hiervan door het gezamenlijke Fok ker-personeel aan het bedrijf aange boden monument onthuld. De plech tigheid geschiedde in aanwezigheid van o.a. drs. J. A. Bakker van Ver keer en Waterstaat en mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Haarlemmermeer. De scheidende Fokker-directeur H. During verrichtte met de aan vaarding van dit geschenk namens de raad van bestuur tevens zijn laat ste offciële daad: hij ging op deze voor onze nationale vliegtuigindus trie zo historische dag met pensioen. Het zowel in vormgeving als qua materiaal moderne cylindervormige monument, dat geplaatst werd voor het hoofdgebouw, is van de hand van André Volten. Voor Leidse agglomeratie ZOETERWOUDE Ten dienste van de industriële ontwikkeling van de Leidse agglomeratie hebben de gemeenten Leiden en Zoeterwoude de gemeenschappelijke regeling „In dustrieschap De Grote Poldiar" aan gegaan. Het gebied, waarvoor deze gemeenschappelijke regeling geldt, strekt zich uit van de Meerburger- wetering tot de Ommedii kseweg en wordt ten noorden en zuiden be grensd door respectievelijk de be bouwing van de Hcge Rijndijk en de spoorlijn Leiden-Utreoht. Het ontwerp-bestemmingsplan, heeft gedurende een maand ter inza ge gelegen. De terinzageligging van- het plan heeft geleld tot bezwaren van diverse zijden. Het overleg over deze bezwaren is nog niet afgesloten en zal ook niet binnen de door de wet gestelde termijn kunnen worden be ëindigd. B. en W. van Zoeterwoude stellen de raad voor zijn beslissing met drie maanden te verdagen. Met de werkzaamheden voor het bouwrijpmaken van een deel der gronden aal spoedig een aanvang worden gemaakt. Hiervoor dient het industrieschap, naast de middels ont eigening verkregen percelen ook te beschikken over de aan de gemeente Zoeterwoude toebehorende gronden. De totale oppervlakte bedraagt 50.011 m2. De opbrengst kan worden geraamd op f 212.546,75 B. en W. stellen de raad voor hiertoe te be sluiten. schuldigen aan de gebeurtenissen op 30 mei". De raadsman zag „Vito" als een uiting van moderne literatuur. In Nederland krijgen opstandige schijvers een literaire prijs: hier worden ze voor het gerecht ge daagd". Incident In zijn laatste woord protesteer de de verdachte tegen het feit, dat hij de eerste vier dagen van het voor onderzoek niets te eten en weinig te drinken had gekregen. Slapen werd hem onmogelijk ge maakt. doordat in zijn cel dag en nacht helle schijnwerpers brandden. De verdediger had al eerder ge merkt, dat hij in dezelfde periode niet in contact mocht treden met zijn cliënt. De rechtszaak eindigde met een klem incident: ,Dit proces is een schertsvertoning: mijn straf staat van te voren &1 vast", waren de laat ste woorden van de beklaagde. Op bevel van de rechter moest hij deze woorden terugnemen. De hele ochtend was het rumoe rig rond het gerechtsgebouw. Vele jongeren die geen plaats hadden we ten te bemachtigen op de publieke tribune, bleven in de buurt rondhan gen. Toen Stanley Brown per auto werd weggevoerd, werd er demonstratief geapplaudiseerd. De politie was op alles voorbereid. Het grote aantal agenten, dat met het geweer ln de aanslag rond het gebouw patrouilleerde, riep weer even de sfeer op van 30 mei. Ramp aan Loire De leider van het kinderkamp aan de Loire waar vrijdag negentien kinderen verdron ken tijdens een bad in de rivier is zaterdag door de justitiële autoritei ten van Angers beschuldigd van moord door onvoorzichtigheid. De man, Michel Delauney had de zorg voor 76 kinderen uit het kamp die mochten pootje baden op een ge vaarlijke en verboden plaats in de Loire. De grond zakte de kinderen onder de voeten weg. Drieëntwintig kinderen raakten in een draaikolk die door de verzakking ontstond. Van deze 23 konden er slechts vier zwem men. Premier Kosygin van de Sow- jet-Unie heeft vandaag in Mos kou de voormalige Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey ontvangen. Links en rechts van de politici, hun tolken. MIAMI BEACH (AP) De achttienjarige zwartharige Phi- lippijnse Glora Diaz is zaterdag avond in Miami Beach gekozen tot Miss Universe. Gloria Diaz, een studentedie negen zusjes en broertjes heeft, zei niet te heb ben gedacht dat zij bij de eerste vijftien zou eindigen. Tiveede werd Miss Finland. Harriet Ericksson, gevolgd door Miss Aus tralië, Joanne Barrett. De nieuwe Miss Universe werd gekroond door de titelhoudster van vorig jaar, de Braziliaanse Martha Vasconcellos. VOORSCHOTEN In Voorscho ten bestaat vandaag maar ook don derdag gelegenheid tot inenting te gen diphterie, tetanus, kinkhoest en polio voor kinderen tot en met 5 jaar en inenting tegen diphterie, te tanus en polio voor jeugdigen van 6 tot 19 jaar, die in de loop der Ja ren nog niet volledig zijn ingeënt. De inentingen geschieden in het Ge zondheidscentrum aan de Prof. V. d. Waalslaan van 16 tot. 17 uur. Men wordt verzocht het entboekje mee te brengen. 8AIGON AFP/RTR) Alle veertien ministers van het kabinet van Zuid-Vietnam hebben vandaag aan premier Tran Van-hoeong hun ontslag aangeboden. Dit ontslag hangt samen met een aanstaande portefeuillewisseling in de regering. Hoeong blijft premier, maar er zou den volgens goedingelichte kringen in Saigon wijzigingen worden aan gebracht in de ministeries van Eco nomische Zaken. Voorlichting, Fi nanciën en Volksgezondheid. Twee ernstig gewonden bij ongeval in Haarlemmerstraat LEIDEN Een man en een vrouw uit Leiden zijn zaterdag avond het slachtoffer geworden van een Alphenaar, die be schonken achter het stuur van zijn auto zat. De 43-jarige Leidenaar J. F. W. Beerefenger en de 29-jarige mevrouw B. van der Blom liepen met een kind op het trottoir van de Haarlemmer straat toen zij werden geschept door een personenauto en vervolgens en kele meters meegesleurd. De man kreeg een verbrijzeld been, een heup fractuur en ander inwendig letsel, de vrouw twee gebroken benen. Het kind was volkomen overstuur, maar liep geen letsel van betekenis op. Het afschuwelijke ongeluk gebeurde i omstreeks negen uur in het deel van j de Haarlemmerstraat tussen de Hooglandse Kerksteeg en de Peli- kaanstraat. De Alphenaar (30) reed zigzaggend door de smalle winkel straat, waarbij hjj eerst een gepar keerd staande auto ramde en vervol gens de twee voetgangers meesleurde over een afstand van tenminste zes meter. De man en de vrouw, die zwaar gewond op het trottoir bleven NA JAREN PRATEN IN ZOETERWOUDE: liggen, zijn door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De Alphenaar was totaal versuft, toen hij na het ongeluk uit de wagen stapte. Uit het politie-onderzoek is nog gebleken dat de auto tal van technische gebreken vertoonde. De dronken automobilist is ingesloten in het bureau van de Zonneveldstxaat. Getuigen van dit ongeluk wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met het politiebureau, afdeling ver keer. SAIGON HONGKONG (Reuter) Zuidvietnamese troepen hebben in de provincie Qoeang Tri, op 16 km van de grens met Laos, een wapenop slagplaats van de Vietcong met 500 Russische 122 mm-raketten. 700 mor tiergranaten. 600 granaten, 700 pant sergranaten en een grote hoeveelheid munitie voor handwapens buitge maakt. aldus een militaire woord voerder. De aanwezigheid van wa pen- en munitieopslagplaatsen kan duiden op de voorbereiding voor een nieuw offensief, aldus de woordvoer der. De Amerikaanse luchtbasis Bien Hoa is in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw beschoten. De 35 raketten en mortiergranaten die wer den afgevuurd richtten slechts lichte schade aan, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Die twee raketten die gedurende de nacht op Saigon wer den afgevuurd doodden één Vietna mese burger. De voorzitter van de Amerikaanse commissie van chefs van staven, ge neraal Earl Wheeler, verklaarde zon dag na afloop van een bezoek van vier dagen aan Zuid-Vietnam dat de gevechtskracht van de Zuidvietname se troepen snel toeneemt. President Ho Tsji-minh van Noord- Vietnam heeft volgens het Noord Viet namese persbureau verklaard dat er geen vrye verkiezingen in Zuid-Viet nam gehouden zouden kunnen wor den zolang daar Amerikaanse troe pen zijn en de regering van president Thioe aan het bewind blijft. Hieruit blijkt opnieuw dat Noord-Vietnam het voorstel verwerpt van het bewind in Saigon om zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam verkiezingen onder in ternationaal toezicht te laten houden. ZOETERWOUDE Voor de re constructie van de Rvjnegommer- straat in Zoeterwoude is een bedrag van ongeveer f 23.500,- nodig. De verbetering zal het aanzien van de straat ten goede komen, ter wijl de doorstroming van het verkeer sterk bevorderd zal kunnen worden. Het ligt in de bedoeling aan beide zijden van de straat een trottoir en parkeerhaven aan te leggen met handhaving van ongeveer een meter van de voortuinen als groenstrook. Voor de verbetering van de straat is het noodzakelijk te beschikken o- ver een gedeelte van de voortuinen. Het merendeel van de eigenaren is bereid het benodigde gedeelte grond te verkopen. Verder zal de raad don derdag (acht uur) behandelen: Aankoop van grond in deWestoind- se polder; intrekking van het besluit tot grondaankoop aan de Miening; verkoop van grond aan het Industrie schap; beschikbaarstelling van een krediet voor betaling van de t.n.v. de gemeente Zoeterwoude onteigen de percelen grond t.b.v. het Industrie- schap; jaarwedde wethouders: be schikbaarstelling van een krediet voor overwerkvergoeding aan keur- J meesters; vaststelling van 't bestem- mingsplan Zonnegaarde: verdaging van het besluit tot vaststelling van het bestemmingsplan Industrieter rein Grote Polder; wijziging van de bouwverordening; adhaesie te be tuigen aan de motie van de gemeen teraad van Rijssen; verstrekking van een bijdrage ineens aan de r.k. Wo ningbouwvereniging St. Willibrord; Instelling van een parkeerverbod aan de Verlaat weg en de Jan van Banningstraat; beschikbaarstelling van een krediet voor een wachthuis je aan de Hoge Rijndijk; vestiging van verbruikersmarkten; beschik baarstelling van een krediet voor In richting van en voorzieningen aan de openbare kleuterschoolhet verlenen van een bijdrage aan de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers Rijn en Lek, gevestigd in Gouda; af wijzend te beschikken op het verzoek om subsidie ten behoeve van de Stich ting Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland; beschikb.stelling 'n een kre diet t.b.v. de aanleg van 'n speelter rein Zuidbuurtseweg-hoek Zuidhof; Subsidie tafeltennisvereniging PIT '54. Russen op Cuba Voor de eerste maal in de geschiedenis van Cuba hebben zeven Russische oorlogssche pen een zevendaags vriendsschaps- bezoek gebracht aan Havanna. KATWIJK/NOORDWIJK Het was gistermiddag behoorlijk druk aan de stranden van Katwijk (zie foto) en Noordwijk. De ste vige bries, had vele zonaanbid- ders niet afgeschrikt, wel waren de wandelaars in de meerderheid. Tgen vier uur ging de zon geheel schuil achter de wolken en zoch ten vele zonnebaders een gezellig terras op. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk-Z.) KATWIJK AAN ZEE Een groep duikers gaan proberen de restanten te ontdekken van de Brittenburg, een Romeinse sterkte die in zee, ter hoog te van het Noorderstrand in Katwyk aan zee moet liggen. Vooral wil men trachten door opme ting van de bodem enige houvast te krijgen omtrent de ligplaats van de sterkte. De duikers krijgen bij deze pogingen hulp van de Katwijkse reddingsbrigade en enkele kleine schepen. Gedenktekens beklad In de nacht van zaterdag op zondag zijn in West-Duitsland twee gedenktekens met hakenkruisen en nazi-leuzen be klad. In Piötaenzee in Berlijn waar na de aanslag op Hitier op 20 juli 1944 honderden mensen werden op gehangen stond met bruine verf ge schreven „Galinski raus" (GaJlinski is de leider van de Westberlijnse Joodse gemeenschap.) Ook in Wup- pertal werden soortgelijke leuzen aangebracht.. BOSKOOP Zonder op het ver keer te letten stak de 12-jarige Wil fred Vergeer aan de Reijerskoop In Boskoop de weg over. Een naderende automobilist kon het ventje niet meer ontwijken en smakte het tegen het wegdek. De jongen liep een hersenschudding en een hoofdwond op. Nadat de wond ter plaatse was verbonden, achtte men overbrenging naar een zieken huis in Gouda noodzakelijk. LEIDEN Voor inenting of her inenting van kinderen tot en met 19 jaar, zal woensdagmiddag van 2 tot 5 uur weer gelegenheid worden ge boden in het gebouw van de GG en GD. Roodenburgerstraat. Alle inentingsbewyzen van het kind moeten worden meegebracht. Het is van belang zich tevoren by de GG en GD eventueel telefonisch (teL 20645) te oriënteren of de (her)inen ting wel nodig is. Voor kinderen tot 6 jaar kan men zich ook wenden tot de huisarts, hetgeen vooral van be lang is wanneer men reed» lopende afspraken heeft. Rechtzaken ln Athene De recht bank die belast is met herziening van de vonnissen van militaire recht banken in Griekenland heeft vrijdag haar eerste zitting gehóuden. De rechtbank die alleen zaken behan delt, die niet de openbare orde en veiligheid betreffen, kreeg elf zaken te behandelen. In één geval werd tot vrijspraak besloten, in twee tot hand having van de straf en in zes zaken I tot strafvermindering. Twee andiere zaken werden terugverwezen. Crisis op Cyprus Volgens de Cy- l prische president aartsbissohop Ma- I karios willen de Turkse Cyprioten, I daartoe aangemoedigd door de Turk- se regering zich onafhankelijk ver klaren. Makarios zei zaterdag op een pers conferentie dat de Cyprische rege ring zich met alle middelen daarte- zal verzetten. De mededeling van Makarios betekent het einde van de Grieks-Turkse verzoeningsbesprekin gen over de status van het eiland. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Monique Christne. d v. J. Kriek en W. C van der Nat; Marcel James Kenneth, z v W. J. Brokaar en M. P. van der Wolf: Arte, z. v. H. van den Bosch en M van Beelen, Jacob, z v. J. Zwaan en J. Verloop; Marianne d v. C. J. van der Pol en M. Vroom - bout; Elles, d. v P F. Bruinsma en M. C Jansen; Astrld, d. v. W. C M. Trumpie en A. S. J Kroon; Céline Meraud, d. v. H. Frangois en I. Nij- dam; Hanneke, d. v, C. Zwart en J. van Andel; Nlcolaas Aarjan, z. v. N. dde Vreugd en G. H. Merlnk; Patrick Herman, z. v. H. T. Fictoor en C. M. M. v. d. Raad. GETROUWD O. Ullmann en G A. M. de Lan ge; A. van den Burg en A M. van Dijke. OVERLEDEN J. Schouten, 89 Jr., man; T. H. J. Flothuls, 30 Jr., man.; D. J. Burger, 75 Jr., vr.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6