CURACAO KIJKT UIT NAAR VERKIEZING Valse postzegels in omloop AKUZO-groep in toekomst nog groter FINANCIEEL WEEKOVERZICHT /Uw Geld dat weet wat ©g UNIEK VOOR LEIDEN ZATERDAG 19 JULI 1969 LEIDSCn DAGBLAD PAGINA T LEIDSCH DAGBLAD Het geld van de gemeenten dat weet wat in Nederland. Als er wer kelijk iets moet gebeuren in een stad, dan zijn de inkomsten van zo n gemeente te gering om het leeu wendeel te dragen. Vadertje staat moet bijspringen. De grote drie. Den Haag. Rotterdam en Amsterdam hebben dan ook al een soort mon sterverbond gesloten waarmee zij gezamenlijk de staat te lijf gaan als die niet genoeg over de brug komt. En voordat mr. Samkalden burge meester van de hoofdstad werd, als opvolger van de tot aftreden ge provoceerde mr. Van Hall, had hij stevige toezeggingen van de rege ring afgedwongen, om vooral enige financiële armslag te hebben als burgemeester van 's lands hoofd stad. Ook Leiden zucht onder het finan ciële regiem van het rijk. De belas tingen van deze stad brengen in verhouding tot de uitgaven, en dal sijn volgens het gemeentebestuur slechts de hoogst noodzakelijke, veel be weinig op. Voor grote projecten de krotopruiming is daarvan een actueel voorbeeld is er in een ge meente geen geld en is men afhan kelijk van de staat en het centrale bestuur. Dat is natuurlijk niet altijd zo ge weest. Als we in onze vaderlandse geschiedenis teruggaan, zo tot de tijd van de Hollandse graven (u weet wel van Floris V). zien we in sekere zin het omgekeerde. Het is een tijd waarin er slechts weinig geld in omloop is. Het plat teland bedruipt zichzelf en de ste den natuurlijk erg klein voor on ze begrippen beheersen de han del. Daar is dus het geld voorhan den. En als de landsheer voor eigen doel staatskas en persoonlijke kas van de landsheer zijn nog niet ge scheiden geld nodig heeft, zal hij zich met een „bede" tot de steden moeten richten om het slijk der aar de los te krijgen. In de loop van de Middeleeuwen worden de steden machtiger. Zij verdringen de vechtadel, die ver armt en uitgeput is door de vele oor logen als machtige stand, althans hier in de Nederlanden." Machtige vorsten als Philips van Bourgond' moeten hun hand ophouden bij par ticuliere bankiers en alweer bij de steden uit hun gebieden, om de eind-- Jes aan elkaar te knopen. De „staten", vertegenwoordigers van een gewest en vooral van de steden, brengen op verzoek van de vorst geld voor oorlogen en hofhou ding bijeen. Maar voor die gunst vragen ze compensaties in de vorm van stadsrechten en dat werpt ook weer vruchten af. De vorst legt wel belasting op, maar officieel heet het nog steeds een „bede". De publieke zaak als zodanig wordt nog niet er kend. Wie wil reizen doet dat op eigen gelegenheid en risico. Wegen aanleg is geen zaak die het rijk aangaat. Hetzelfde geldt voor hui zenbouw. Zy die het zich kunnen veroorloven bouwen hun huizen, de rest woont in een hut of krot. En zovoort. Die middeleeuwse toestanden en verhoudingen zijn in de Nederlan den gehandhaafd tot aan het eind van de 18de eeuw. Dan maken de Franse revolutionairen een eind aan de Republiek der zeven verenigde Nederlanden. De Bataafse Repu bliek komt tot stand en in de ko mende tientallen jaren zal zich een moderner centraal gezag ontwikke len. Maar daarvoor? In 1581, hadden de tegen Spanje in opstand zijnde Noordnederlandse gewesten, koning Filips II afgezworen. Zij trokken het souvereine bestuur aan zichzelf. De prinsen van Oranje kregen wel een bijzondere positie, maar officieel waren zij slechts stadhouder, ofte wel plaatsvervangend gezagsbekle- der. De noordelijke Nederlan den kwamen op eigen benen maar pasten hun wetten niet aan die nieuwe verhoudingen aan. De „Sta ten" waarin meer dan voorheen de vertegenwoordigers der steden een eerste viool speelden, waren opper machtig. En het provinciaal en ste delijk belang kwam hierbij duidelijk in de eerste plaats. Behendige staatslieden als Johan de Witt wis ten met het veelkoppige monster dat „Staten" heette, nog wel zo te manipuleren dat er centaal het nodige werd geregeld. Maar als zij wegvielen, bleef er van enige goede samenwerking op centraal niveau bitter weinig over. Met name in de zeventiende eeuw kon een koopmanscentrum als Am sterdam zich alles permitteren, zelfs een opstand tegen de Prins van Oranje. De „regenten", heersen de klasse in de steden, bestuurden die steden zoals hun dat goeddunk- te en met geld dat via de handel rijkelijk binnenvloeide. Ook nu was er van een publieke financiering nog geen sprake. En Amsterdammers of Leidenaren voelden zich in de éér ste plaats Amsterdammers of Leide naren. Daarna kwam het besef dat zij Hollandei's waren en het begrip Nederland was nog maar een vage notie. Dat is allemaal snel veranderd in de 19de eeuw. De invloed van de Franse overheersing met een sterk centraal gezag deed zich voelen. In het Koninkrijk der Nederlanden dat in 1814 tot stand komt. is dat cen trale gezag er ook duidelijk. Vanaf dat moment zijn de gemeenten ge kortwiekt, ook financieel. Het is tij den lang goed gegaan, maar de toe stand van nu, waarbij gemeenten met onmogelijke tekorten kampen, doen je wel afvragen, of er geen roer om moet. Wat mij betreft, hoeft dat roer niet om naar vroeger. Maar er valt wel te denken aan een uit gebreide brainstorming over de fi nanciële verhoudingen tussen rijk en gemeenten. J.RB. (Door Gerard Habraken) CURAgAO (GPD) Er zijn op korte termijn geen nieuwe uitbarstingen op Curagao te verwachten. Niet omdat er sprake zou zijn van een verbeterd sociaal of politiek klimaat, maar omdat de eenheid onder de vakbonden op het ogenblik ver te zoeken is. Een algemene staking behoort voorlopig tot de onmogelijkheden, naar het schijnt. Daarbij komt dan nog dat de An tilliaanse regering begin deze week een dreigende staking bij de mijn- maatschappij Curacao wist te voorkomen door de afkondiging van een „afkoelingsperiode" van dertig dagen. De vakbond van de mijnwer kers, de „United Miners Union of Curacao" (UMUC), legde zich neer bij een gedeeltelijke tegemoetko ming in haar eisen en gelastte de 6taking af. De aanvankelijke samenwerking tussen de vakbonden is goeddeels verdwenen nu de politieke partijen om het hardst dingen naar de gunst van de vakbondsleiders. Want Cura cao begint zich voor te bereiden op het verkiezingsspel. De kaarten lig gen op tafel. De kandidatenlijsten zijn ingediend. De machtstrijd kan beginnen. Ex-bokskampioen Pap» Godet, de leider van de Curacaose havenar beiders, die tijdens de rellen van 30 mei door de politie werd neergescho ten heeft in Venezuela tegenover radio- en televisieverslaggevers ge zegd, dat als Ciro Kroon en zijn de mocratische partij de verkiezingen op 5 september winnen, er geen vre de zal zijn op Curacao. „Wij zullen in een overwinning van Kroon niet berusten", aldus Godet. die met zijn dreigende taal hier wel enige dei ning veroorzaakte Eenheid verdwenen In verband met de aanstaande verkiezingen is van groot belang, dat de grootste plannen van de oppo sitionele partijen om een soort van eenheidsfront te formeren, nu reeds zijn stukgeslagen. De eenheid van de eerste dagen na 30 mei sneuvel de op een punt. waarop hier al zo veel pogingen tot samenwerking zijn stuk gelopen: iedere partijvoorzitter eiste voor zich de leidersplaats op. Aanvankelijk zijn er nog pogingen ondernomen om een „onpartijdige" fi guur te vinden, die als leider van het te vormen eenheidsfront zou wil len optreden. Er was echter geen enkele capabele Antilliaan zonder politieke binding te vinden, die zich op dit moment In het politieke ge woel wilde wagen. Ditzelfde geluid hebben we ook al gehoord bij' de formatie van de hui dige interim-regering. Dat er geen vooraanstaande Antillianen in dit tijdelijke kabinet zouden willen zit ten, stond bijvoorbaat al vast. De genen onder hen, die tot nu buiten de politiek waren gebleven voelden er onder de huidige omstandigheden niets voor in partijpolitieke machi naties verstrikt te raken. Van sommige kandidaat-ministers is trouwens bekend, dat zij een por tefeuille hebben geweigerd, omdat formateur Sprockel hen geen garan tie kon geven, dat er iets gedaan zou worden aan het zo langzamer hand berucht geworden gesol met het stemmen bij volmacht. De ministers van dit ogenblik moesten dus wel weer komen uit de rijen van hogere ambtenaren, die al len wel een politiek verleden heb ben. Deze ambtenaren-ministers heb ben geen behoefte aan ruzie met gewezen en toekomstige chefs, wan neer zij na de verkiezingen weer zulien zijn teruggekeerd tot hun oude status van overheidsdienaar. Het kabinet karaktiriseert zich zelf misschien nog wel het beste ln ste twee punten die handelen over rust, orde en vrije verkiezingen, be ginnen alle volgende paragrafen met: „de regering zal niet. Het voln.achtensysteem zal echter ook weer een rol spelen bij de aan staande verkiezingen ex-premier Kroon zei hierover in de laatste sta tenvergadering, die hij als rege ringsleider bijwoonde: „De demo cratische partij heeft zoveel trouwe aanhangers, die de volmachten op halen van hun zieke en afwezige fa milieleden, dat wij evenveel volmach ten verwachten als voorheen"*. Uit de samenstelling van de kan didatenlijst van de Democratische party mogen we opmaken, dat bü een overwinning van deze partij, de regering-Kroon min of meer in de oude samenstelling zal terugkeren. Een uitzondering daarop vormt ex- minister Bikker. De kritiek die al jarenlang bestond op zijn nogal on stuimige privé-leven is nu blijkbaar ook tot de partij doorgedrongen. Zijn naam komt tenminste in geen enkel stuk meer voor. Het merendeel van de zeven op positiepartijen zal waarschijnlijk de verkiezingsdag niet eens halen. Zij zullen struikelen over de ..hand tekeningenclausule" in het kiesre glement. Er is tegen deze handtekeningen- clausule al meerdere malen gepro testeerd. Indien alle lijsten volgete- kend worden, is daarna van 3500 personen bekend hoe zij zullen gaan stemmen. Dit kan nooit de bedoe ling zijn geweest van een wot. waar in wordt gesproken over geheime verkiezingen. Bovendien brengt de ze zaak allerlei vreemde uitwassen met zich mee. De lijsten met hand tekeningen (plus naam en adres van de ondertekenaar) liggen voor ieder ter inzage en worden in het rege ringsblad „La Prensa" gepubli ceerd. Het is dan ook niet vreemd, dat veel ambtenaren-met-ambities-naar- hogerop zich haasten om de lijst van de Democratische Party te onder tekenen. Hetzelfde geldt by voor beeld ook voor mensen die een le ning hebben of wensen by de volks kredietbank. Arbeiderspartij Geheel onverwachts heeft zich op het laatste moment nog een arbei dersparty aan het verkiezingsfront gemeld: ..Frervte Obrero y Libera - cion 30 di mei" (.Arbeiders- en Bevrydingsfront 30 mei"). Lijstaan voerder is de reeds in dit artikel ter sprake gebrachte Papa Godet). Nr. 3 op de lüst staat Stanley Brown, eveneens een revolutionaire figuur, die nog steeds in voorarrest zit in verband met de rol die hy heeft ge speeld voor en tydens de rellen. Een andere arbeidersparty, die zou hebben kunnen rekenen op de steun van de vakbonden, heeft zyn ge boortedatum niet mogen haJen. Het interim-kabinet van de Nederlandse Antillen Van links naar rechts A. Muyale, Onderwijs, Cultuur en Op voeding. H. Weber, vice-pre sident, Sociale en Economi sche Zaken, G. C. Sprockel. minister-president. Justitie en Algemene Zaken, D. E. Calvo, Financiën en Wel- vaartszorg, F. Werner, Ver keer en Vervoer, R. Pietersz, secretaris van de raad van ministers. Deels omdat er vakbonden waren, die zich niet met politiek wilde inla ten, deels omdat sommige vakbonds leiders al bindingen hadden met andere, bestaande, politieke par tyen. De URA (Union Reformista Antil- liano) een party met D'66-allures. had reeds enkele vakbondsleiders in zyn gelederen opgenomen. terwyi van de leiders van de vakbond van Shellarbeiders reeds lang bekend was. dat hun sympathie uitging naar de Democratische Party. Het huidige interim-kabinet heeft tot taak vrye een geheime verkie zingen te organiseren. Maar het kan aan de handtekeningen- en volmach tenkwestie weinig doen. Het wyzi- gen van de kieswet is immers het werk van de staten en daarin heeft de Democratische Party de meer derheid. Dat betekent in de praktyk dat er niets gebeurt. Die Antillianen. die geweigerd hebben in het interim-kabinet zit ting te nemen, omdat zy niet de ga rantie kregen dat de kieswet op de ze punten zou worden gewyzigd. hebben het waarschynltfk wel by het rechte eind gehad. DEN HAAG (GPD) By het sor teren van de post op het districts postkantoor aan de Rijswykseweg te Den Haag zyn gisteren drie brieven en een ansichtkaart ontdekt, die ge frankeerd zyn met een valse post zegel. De lichtblauwe zegel is 3,5 maal 2.5 cm. groot en geeft een voor stelling van de landing op de maan. De tekst op de zegel luidt: Neder land 25 c .en ..lunar module apollo 11 moon julij 1969". Aangezien het kennelyk geen sluitzegel is, levert een en ander een strafbaar feit op. De opsporingsdienst van de PTT. die al in een bepaalde richting denkt wat de maker betreft, heeft de zaak ln onderzoek. De eerste brief, die men vond, was ln Haarlem afgestempeld op 17 juli De enveloppe was open en bevatte een reproduktie van een willekeurig stukje uit een krant. De twee ande re brieven en de ansichtkaart waren in Den Haag gepost. Als men de brie ven tegen het lioht houdt, kan men- zien. dat er een dergelijk s tukje krant in zit. De brief uit Haarlem en één der andere brieven zijn aan hetzeldfe a- dres gericht. Alle geadresseerden wo nen echter in een bepaalde wijk van Den Haag. De uitvoering van de zegel is by- zonder verzorgd. De kartelrand duidt erop. dat er minstens één heel vel van moet zyn gedrukt. Prinselijk huwelijk Het huidige geval lykt veel op het geen by het huwelyk van Prinses Beatrix en Prins Claus gebeurde. De Haagse graficus J. C. W. ontwierp en drukte toen een speciale huwe- lykszegel en plakte deze op enkele brieven. Hy deed dit om aan te to nen. dat de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, K. G. Suur- )Ufr hoff, ongelyk had met zyn bewering dat er niet voldoende tyd was ge weest om een dergelyke postzegel uit te geven. De graficus werd toen veroordeeld tot twee boetes van f 10.- elk. Iets dergelyks deed zich voor bi; het zilveren huweiyksfeest van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. De lithograaf J. V. uit Oss kreeg t«en opdracht een zegel te ontwer pen voor het zilveren huweiyksfeest van zyn schoonouders. Eén van de zegels plakte hy op een brief, die ln Engeland werd gepost. Deze brief werd normaal afgestempeld en in Nederland bezorgd. De zegel vertoon de de portretten van 't zilveren (Ven- raayse) bruidspaar en droeg als tekst republiek Venray, Pays Bas, J. E. M. Janssen. LEIDEN (GPD) Samenklon- gangspunten worden aangenomen het eerste kwartaal by AKU heeft f 91.300 een Jaaromzet zzyn bereikt Badische Amlin (BASF» op 18.000. terineen van ondernemingen zijn om uit te maken wie wat moet heb- de koersverhouding van AKU en van f 5.301,2 min., terwyl een netto- Sprookjes zyn de wereld nog nie h ben. Uitgaande van de beurskoersen KZO wat dichter by elkaar gebracht, winst zou zyn behaald van f247,1 uit en daarom is het best mogelyk da de laatste jaren naast se g het moment waarop ruchtbaar- Toch is de koers/winstverhouding min. Per werknemer zou de omzet de AKUZO-groep zo zij gerealiseer en inslag geworden. Er moet een wer(j gegeven aan de verloving voor aandelen AKU gunstiger dan zyn uitgekomen op f58.063 en de wordt, in de toekomst tot een nc die voor KZO. LEIDEN (GPD) Samenklon teringen van ondernemingen zijn de laatste jaren haast schering en inslag geworden. Er moet een fusie van formaat worden aan gekondigd, wil de financiële we reld er nog door in rep en roer worden gebracht. Welnu, een dergelijke gebeurtenis deed zich voor toen AKU en KZO aankon digden dat de mogelijkheden tot volledige samenwerking ernstig worden bestudeerd. Als zenuwcentrum van het finan- cieel-economisch gebeuren heeft de effectenbeurs onmiddellyk heftig ge reageerd op de reeds in een pril sta dium bekend gemaakt plannen AKU vast en Zout flauw was de betiteling der beursoverzichten, toen de offi ciële beursaffaire een weerspiegeling kon bieden van de reacties van het publiek, ondanks het feit dat er nog geen enkel inzicht bestaat in de voorwaarden waarop de fusie uitein- delyk tot stand zal worden gebracht. Uiteraard worden er allerlei ver onderstellingen geopperd over de ruilverhouding van de aandelen KZO in die van de AKU-groep, welke ove rigens zelf nog in de couveuse ligt wegens de integratie met de Glanzstoff-groep. Aanvankelyk was de beurs van mening dat er een ruil van één op één zou plaatsvinden, maar by nader inzien overheerste toch de mening dat de verhouding meer ten gunste van de aandeel houders van KZO zou uitvallen. By het berekenen van de juiste ruilverhouding komt heel wat kyken en er kunnen verschillende uit gangspunten worden aangenomen om uit te maken wie wat moet heb ben. Uitgaande van de beurskoersen op het moment waarop ruchtbaar heid werd gegeven aan de verloving zou zeer in het voordeel zyn van dp aandeelhouders van KZO. omdat de koers van hun aandeel van f20 nominaal vorige week vrydag uit kwam op f 152,90, terwyi een aan deel AKU toen op f 117,70 stond. Dit zou betekenen dat er 11/3 aandeel AKU stond tegenover een aandeel KZO. Nog iets gunstiger komt het uit als gezien wordt naai de hoogste koersen, die dit jaar voor beide fondsen zyn voorgekomen en wel f 200,50 voor KZO en f 136.80 voor AKU. In dat geval wordt het 1,45 aandeel AKU voor een aandeel Zout. Verward in draden Berekeningen van de intrinsieke waarde kunnen uiteraard ook ge maakt worden, maar dan bestaat er kans dat men verward raakt in de vele draden, die door beide concerns lopen. Ook komt men dan niet uit de knoop met de maatstaven die moe ten worden aangelegd om het ver schil in conjunctuurgevoeligheid aan te geven, of om de groeiverwachtin gen van de beurs te verdisconteren Een feit is dat de beurs altyd meer waarde heeft toegekend aan aande len KZO dan aan die van AKU. welk fonds nog altyd met de con junctuurgevoelige textielsector wordt vereenzelvigd. Koers en winst De byzonder gunstige gang van zaken in het afgelopen jaar en in f 91.300 een Jaaromzet zzyn bereikt van f 5.301.2 min., terwyl een netto winst zou zyn behaald van f247,1 min. Per werknemer zou de omzet zyn uitgekomen op f 58.063 en de nettowinst op f2.706 By AKU is de koers negenmaal hoger dan de winst per aandeel en by KZO ingeveer 13-maal. Een fac tor. die ook in aanmerking moet wor den genomen is dat AKU een ar beidsintensiever bedrijf is dan dat van de kapitaalintensievere KZO- groep Omzet per man Over 1968 behaalde AKU by een personeelsbezetting van 66.700 een jaaromzet van f3.320,6 mln„ de net towinst kwam uit op f 143.1 min. Dit betekende per werknemer een omzet van f 50.000 en een nettowinst van f2.150. By de nog veel kapitaalinten siever KZO-groep, waar 24.600 per sonen werkzaam waren beliep de om zet f 1.980.6 min en de nettowinst f 103.7 min., of resp. f 80.500 en f 4.215 per werknemer. Voor beide bedryven samen geno men zou by een personeelsbestand Bij andere concerns Ter vergelyking diene dat voor de Koninklyke/Shell groep de omzet per werknemer uitkomt op f 197.242 en de nettowinst op f 18.152. By Hoog ovens is de omzet per werknemer f70.000 en de nettowinst f5.818. by Unilever respectievelyk f 64.205 en f2.391 en by Philips f36.682 en f 1.654 Omgerekend in dollars zou AKU zo uitkomen op een omzet van 16.000 dollar per werknemer, hetgeen iets gunstiger is dan de uitkomsten van ICI (Imperial Chemical Industries) waar een omzet per werknemer wordt behaald van 15.000 dollar per jaar. Dow Chemical Corporation. een Amerikaans concern, komt op 38.000 dollar, Du Pont op 28.000. Union Car bid op 25.000 het Duitse chemische concern Höchst op 20.000 dollar, Far- ben Bayer eveneens op 20.00 en Badische Amlin (BASF) op 18.000. Sprookjes zyn de wereld nog niet uit en daarom is het best mogelyk dat de AKUZO-groep zo zij gerealiseerd wordt, in de toekomst tot een nog groter lichaam zal uitgroeien. Daar- by moet dan echter wel bedacht wor den dat een groot bedryf niet goed is omdat het groot is, maar omdat er efficiënter met de beschikbare men sen en middelen kan worden omge sprongen. Fantasierijke mensen in de finan ciële wereld zouden nog allerlei com binaties kunnen bedenken welke tot vergroting van de AKUZO-groep zou den kunnen bydragen. Gist-Broca- des, zegt dan de één. neen. zegt een met nog meer fantasie begiftigde: Unilever. Biologisch middel Daarby wordt dan gewezen op de elkaar overlappende produkties van de levensmiddelen en zeepsectoren van de KZO. Zwanenberg's fabrieken en Anton Hunink zitten Unox en de andere levensmiddelenbedryven van Unilever in het vaarwater. Duyvis maakt sla aan evenals Calvé, ter wyl de huishoudelyke produkten van Kortman en Schulte en Dobbelman een biologisch voorwasmiddel zouden kunnen zyn voor een band met Uni lever. Het zyn uiteraard fantasieën waar aan men zich waagt, doch als gelet wordt op de pogingen, welke Unile ver heeft gedaan om tot basisverbre ding te komen door aansluiting te zoeken by het brouweryconcern Al- lied Breweries of een Brits bedryf van wegwerpartikelen dan is de fan tasie niet zo wild als het lykt. GRONINGEN GPD) De indruk van de aanstaande dienstplichtige over de militaire dienst is over het algemeen neutraal of ongunstig. Men verwacht weinig nut van de dienst, maar gelooft wel dat het plezier de narigheid zal overtreffen. Overigens Is de helft van de aanstaande recru- ten van mening, dat er een derde we reldoorlog op komst is. Dat zyn resultaten van een onder zoek dat de Groninger student in de sociologie Luuk Knol (26) instelde en dat Is neergelegd in een docto raalscriptie („enkele aspecten van de houding van de aanstaande dienst plichtige tegenover de dienstplicht)". De heer Knol moet zelf nog ln mi litaire dienst en tydens een van de keuringen, die hy moest ondergaan, kwam by hem de gedachte op eens te onderzoeken welke motieven de aanstaande dienstplichtigen bezig houden. Hy stuurde bijna 200 vragen- ïysten de deur uit naar 18- tot 20-ja- rigen, die reeds waren goedgekeurd en in dienst zouden moeten. (Een steekproef uit 't inschryvingsregister van de afdeling militaire zaken van de gemeente Groningen). Ongeveer 73 procent stuurde de vrageniyst in gevuld terug. Uit het onderzoek bleek dat 75.6 pet. een kortere diensttyd wenst. Geen opvallend cyfer. Wel opvallend daarentegen is dat 1.4 procent een langere diensttyd wenst en 113 te vreden is met de huidige diensttyd. By na 71 procent van de ondervraag den heeft 'n ongunstig oordeel over de dienst. De dienst wordt vooral er varen als een onprettige onderbre king van studie of loopbaan. De dis cipline wordt door 5,1 procent over dreven geacht. Slechts vyf procent van de onder vraagden meent dat men een recht vaardiger behandeling verkrygt ln de dienst, 41.8 procent daarentegen vindt de maatschappij rechtvaardi ger en 27 procent vindt de dienst even rechtvaardig als de maatschap pij- Ten aanzien van de mogeiykheid tot democratisering van he; leger is men gematigd optimistisch: 32,6 pro cent meent dat een beetje democra tisering mogelyk is. 24,1 procent ge looft daar echter helemaal niet in. De vraag naar de wyze waarop het leger het meest dienstbaar aan de vrede gemaakt kan worden wordt als volgt beantwoord: 39 procent meent dat het leger ingeschakeld moet worden by de ontwikkelings hulp of ander sociaal werk, 22,7 pro cent ziet een vredestaak in de navo- activiteiten, 12,1 procent meent dat de vrede het meest gediend kan wor den in een vn-leger. Een officiersfunctie wordt door de as. dienstplichtigen wel geambieerd, maar voornamelyk om sociaal-econo mische redenen. De betekenis van nationale symbolen schat men niet erg hoog meer, zo biykt uit het on derzoek. Het aantal principiële dienst weigeraars is 2.8 procent, hetgeen vergeleken met het aantal werkeiyk dienstweigeraars hoog te noemen is. Bepaald pessimistisch is de visie op het eventueel uitbreken van een derde wereldoorlog. Vyftig procent van de ondervraagde meent dat er zeker (27,7 procent) of wa&rschyn- lyk wel (22 procent) een wereldoor log zal uitbreken en 62,4 procent meent dat er dan kernwapens zullen worden gebruikt. Van de Chinezen heeft men het on gunstige beeld terwyl de Russen en Amerikanen daarby vergeleken vry gunstig afsteken en nauweiyks ver schillende gemiddelde waardering krygen. Chinezen worden het meest genoemde als strevers naa. wereld overheersing, gevolgd door de Rus sen en dan pas de Amerikanen. Het genoten onderwys biykt van invloed te zyn op de militaire dienst. De hoogste en laagste onderwysni- veaus reageerden het meest posi tief Politieke voorkeur voor een centrumparty (ARP, KVP, CHU) gaat samen met een positief oordeel, in tegenstelling tot politiek links (PvdA, D'66, PSP, PPR, CPN). Rechts (WD. BP, GPV) neemt hier een tussenpositie in. 'ADVERTENTIE) DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 47—49 hoek Nieuwstraat - TeL 01710-33078 600 modellen uniek in de kastenwereld. Haarlem - Den Haag - Leiden j

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7