Directeur met pensioen - bedrijf naar N. Vennep Leids „oor maan Bergrede politiek bruikbaar? DE FLORHEEFT HET NOG STEEDS Zomer-toeristen en Leidse veemarkt Twee nieuwe Leidse lectoren benoemd Na vijftig Hartevelt-jaren Jaarvergadering LFC Orgelconcert in Pieterskerk 55 DORSVLEGELS 'S NACHTS LAMGELEGD KRITISCHE KIRCHENTAG IN STUTTGART HfT BRILJANTEN SIERADEN JUWELIER v d. WATER ZATERDAG 19 JULI 1969 t LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door S. Platteel) LEIDEN Op 1 augustus is het precies vijftig jaar geleden, dat een vriendelijk kereltje hij had de lagere school nel achter de rug het kantoor van de N.V. Distilleerderij ,,De Fransche Kroon" v/h Hartevelt Zoon aan de Langegracht binnenstapte. ,.Ga jij eerst maar eens wat beurtvaartadressen en accijnsbiljetten uitschrijven en dan zullen wij wel eens verder zien", luidde toen de opdracht van zijn directeur, de heer J. Schots. De jonge Van Dam want om gaat. het zette zich conscen- üus aan de arbeid. Het was zyn itrste baantje Dat ,.wel eens ver ier zien" is voor de heer J. K. H. ian Dam uitgelopen op het direc- ïurschap (nu reeds zestien jaar.) ran Hartevelt. Op 1 september a.s pat hu na vijftig jaar met pen- lioen. Zijn vriendelijkheid is al die jaren onveranderd gebleven. Met en thousiasme kan hij praten over zijn ipleiding bij Hartevelt, zijn in de lïonduren voortgezette studie mast boekhouden en talen leerde bij het ganse produktieproces van de grond af kennen de gestadige jroei van het bedrijf („ik heb dat heus niet alleen gedaan, van hoog tot laag heb ik een fijn stel van medewerkers rond mij") en de dooi hem zo zeer op prijs gestelde men- Rljjke contacten. Naar de top noemd. Van jongste bediende (het uitschreven van beurtvaartadressen» tot directeur (belast met grote ver antwoordelijkheid), betekent een succesvolle carrière waaraan wilskracht, self-supporting en zegen „ja vooral zegen" ten grond slag liggen. K. H. van Damvijftig jaar Hartevelt. (Foto LD/Holvast) Een praatje met de heer Van Dam rookt veel sigaretten en prefe reert op gezette tijden een „jonge" leidt al spoedig tot de groei van het bedrijf, waarvan de omzet tij dens zijn directeurschap is verdub beld, en de onlangs (februari 1968) tot standgekomen fusie met Bols. Vier verklaarbare redenen heeft de heer Van Dam voor deze omzetstij ging. Men drinkt thans veel meer je never thuis dan voorheen. Ooi-zaken: de televisie, het snel verkeer (vele automobilisten drinken niet als zü nog moeten rijden, doch lopen bij thuiskomst naar de tap kast), de welvaartsstaat waarin wfj leven en .t.enslotte is de borrel tot een geeelligheidsdrank uitgegroeid, het verfoeilüke zuipen heeft in vrijwel alle gevallen afgedaan". Nieuws komt er voor ons uit de mond van de heer Van Dam. als de ze ons vertelt, dat het bedrijf aan de Langegracht, met uitzondering van hel verkoopkantoor en de adminis tratie, volgend jaar naar Nieuw- Vennep, waar Bols een modern be drijf liet neerzetten, zal worden ver plaatst. Voor al onze medewerkers Nïeuw-Vennep is tenslotte maar zestien kilometer is er plaats in dit bedrijf, waar de produktie in één hand wordt genomen. Over de bestemming van de fa brieksgebouwen. die dan leeg komen, kon de heer Van Dam ons nog niets meedelen Wellicht worden ze ver kocht Voor zijn oudere medewer kers. die niet zover meer van hun pensioen vandaan zijn, acht de heer Van Dam deze overplaatsing een zeer ingrijpende zaak. Het is een uitspraak van een man. die steeds de mens in het middelpunt van al zijn denken en handelen heeft wil len stellen. Op donderdag 31 juli de heer Van Dam heeft dan precies de halve eeuw Hartevelt volgemaakt wordt er 's middags van 3.30 tot 6 uur in ..Holiday Inn" een jubileum- en afscheidsreceptie gehouden. Daarna keert de heer Van Dam nog voor één maand in het bedrijf terug en gaat dan met pensioen. Of hu er tegen opzietGeen sprake van. ..Ik ga in goede gezondheid met pen sioen. mijn kinderen zijn op hun bestemming en in deze vijftig jaar heb ik ook promotie gemaakt. Voor mu overheerst de dankbaarheid Ik voel mij straks een heerlijk vrij man", aldus de heer Van Dam. die o.a. vele jaren zitting heeft gehad in het bestuur van de Alg. Vereni ging van Distillateurs en likeursto kers. De heer L. Woldendorp zal de heer Van Dam als directeur van Hartevelt opvolgen. In een goed bezette kantine op het complex aan de Boshuizerkade hield LFC zijn alg. ledenjaarvergadering.- In zijn openingswoord stond voorzit ter Holswilder langdurig stil bij het bewogen jaar zowel speltechnisch als bouwtechnisch dat de LFC achter de rug heeft. Het is zaak. zo zei LFC's voorzitter, „om het verloren gegane eerste klasserschap zo snel mogelijk te herwinnen". Het jaarverslag van de secretaris over het seizoen 1968 1969 ademt on geveer dezelfde geest als de inleiden de woorden van dhr. Holswilder. Fi nancieel blijkt LFC nog altijd een constante vereniging te zijn, o.a. blijkt dat het onderdeel „toto" wat inkomsten betreft met maar liefst 80'. omhoog gegaan zijn. Op dit moment zijn 1056 pooldonateurs bij L.F.C. geregistreerd, aldus de pen ningmeester dhr. H. Nieuwenburg De periodiek-functioneel aftreden de bestuursleden de heren A Missaar (secr. i en C. Zweistra <2de pen ningmeester) werden herkozen. Het bestuurslid H. v. d. Leek die wegens drukke werkzaamheden zijn functie ter beschikking stelde, werd opge volgd door de heer A. J. Klunder. Bus verongelukt Waarschijn lijk vijftig personen zün in India om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten, in de buiten de oevers getreden rivier de Sonar reed. Het ongelijk gebeurde in de buurt van Bhopal. ongeveer 720 kilometer ten noordoosten van Bambay. LEIDEN De Mechelaar Flor Peters, veel te veel jaren wegge bleven uit onze Pieterskerkhad op zijn programma drie Vlamin gen uit drie eeuwen en driemaal Bach Peters bezit wereldfaam meer dan duizend recitals onder steunen dat' voor een organist iets heel bijzonders Het spreekt vanzelf dat in zulke gelukkige omstandigheden een basis gege ven is voor een maximale erva ring en een maximale vervolma king van de uitvoeringspraktijk Maar we hebben deze organist ook als jongeman in Vlaanderen van zeer nabij meegemaakt: „de Flor" had „het" van jongsafaan. Programmanummers varen wel bij zulk een vertolker, die fuga's als ver tellingen de ruimte inzendt, zo klaar is alles uitgetekend en duidelijk en doorzichtig gemaakt. Ben vraag is niettemin of Peters de aandacht van het publiek riet heeft oververmoeid. Men moge onmiddellijk gepakt zijn geweest door de musische medede lingskracht en de licht lopende fan tasie in de „Fantasia op de* 3de toon" van de 16de eeuwer Pieter Cornet tudgenoot van onze Sweelinck en Schuyt diens 5 veel abstracter LEIDEN Het was gisteren goed toeven op de veemarkt. Het was prachtig zomerweer, er was veel bezoek (vele toeris ten) en de aanvoer gaf geen reden tot klagen: totaal ruim 2600 dieren. I Versetten op Salve Regma. de musi cologisch geschoolden waarschijn lijk wel aansprekend, zijn een veel stugger materie. Dat het Praeludium in dorische modus van Van den Kerckhoven. de 17de eeuwer. de luisteraars zou heb ben meegenomen, denken we even min. daarvoor is de beeldende kracht in de compositie ontoereikend. Die huist beslist wel in de verklankte Versetten op de 6de en 7de toon. Maar de meest speelse en losse leek I Mathias van den Gheyn. 18e eeuwer, I die al tientallen jaren bij de Noord- nederlandse beiaardiers een wit voet- I je heeft. Wiens fuga in ..Praeludium en Fuga in g" kenmerkte zich als een uitermate plezierig ding. j Van Bach werden het twee Prae- ludia en Fuga in f en in a. verbon den door een van de drie koraalbe- werkingen van ..Allein Gott in der Höh" (die met de in de sopraan ge- coloreerde cantus firmusi Met een ongelooflijk meeslepend élan werden de twee voorspelen gepresenteerd en werd Bach's geniale slingering van guirlanden en arabesken opgetoverd. In het Preludium in a weiden dit de magniefieke gebroken akkoorden reeksen, terwijl de fuga's toonbeelden waren van polyfone transparantie. Ondanks de berucht zware tract uur van het gekoppelde orgel. Kees Verhoef. Na acht jaar opleiding aan de Langegracht. kreeg de heer Van Dam in 1927 de kans „om zich waar maken". In dat jaar nam Harte- telt in Den Bosch een verouderd distilleerderutje over. Aanvankelijk belast met de boekhouding, werd :.em al spoedig de bedrijfsleiding tn Landen gelegd. Hij nam deze over tp het moment, dat de heer Chris- taanse naar Leiden werd terug ge roepen in verband met zün benoe ming tot adjunct-directeur. De heer Verkoren was toen inmiddels tot directeur benoemd. In Den Bosch ,ik ben daar zelfs aan het stoken Nagen" ontpopte de jonge Van Dam zich als een harde toegewijde *erker. die zich op het oude (van 1734) Hartevelts standpunt stelde ran: de kwaliteit zal het altijd win- mi. In 1935 kwam aan zijn Bos sche jaren een einde. Van Dam kon men in Leiden weer goed gebrui ken bij de overname van de Distil leerderij van de firma Ritman. Hü kreeg daar een verantwoordelijke positie. In 1941 komt zijn eerste pote promotie (procuratiehouder bij De Fransche Kroon"), in 1948 ge volgd door zijn benoeming tot ad- !unt-directeur van Hartevelt. Van Dam zou nog één sport op de Har- fveltladder stijgen. Bij het overlij den van de heer Verkoren (in 1953) werd hü tot directeur be- ADVERTENTIE De aanvoer van runderen was iets groter, de varkens handhaafden het aantal van vorige week, de aanvoer van wolvee en lammeren was iets minder. Voor een zomermarkt zeer goed. Als wij de handel »n zün ge heel moeten kwalificeren dan kan gezegd worden redelijk zij het met enige variaties. Natuurlijk is het merkbaar, dat het niet alleen zomerweer is. Ook de vakanties drukken een stempel op de markt. Er zijn diverse han delaars met vakantie Slagerijen zün dicht en de omzetten in de vakantie oorden zijn redelijk hoog. Toch moeten verschillende zaken doorgaan: het vee moet worden ge molken. De mensheid moet voorzien worden van het nodige1/lees. De gebruiksvee-afdeling was voor de tijd van het jaar redelijk voor zien. Maar door de ruimere aanvoer was de handel rustig. De kopers hadden ook geen haast denkende dat gaande de markt, de prüs wel zou dalen. Toch bleef gisteren alles lui duur, zowel de melkkoeien als de vare koeien. Het lukte de kopers niet, het vee maar iets goedkoper in handen te krijgen. In de afdeling jongvee was iets meer aanvoer. De handel was lui duur. Ook bij het slachtvee was er meer aanvoer. Mogelijk door het warme weer en de kleine omzetten LEIDEN/DEN HAAG (GPD) De automatische erwtendorsma chines van het „Dorsstation" in Benthuizen zullen de komende weken 't nachts niet meer mogen werken, zo heeft de vice-presi dent van de Haagse rechtbank heslist in een kort geding van een inwoner van Benthuizen tegen de Leidse conservenfabriek Nieu- wenhuizen. De Benthuizenaar had via de rech ter rust geëist omdat elke zomer ge durende ongevee vüf a zes wekn in een open loods naast zijn huis een achttal erwtendorsmachines en vier wasmachines dag en nacht een on- verdragelük lawaai maken De man en zün gezin doen in die tijd des Het aantal lammeren wordt nu nachts geen oog dicht, minder, het selaoen Is grotendeels BiJ monde vall mr w M A. Kalk- voorbij. i man ejste de slapeloze man, dat de I conservenfabriek voorzieningen zal i treffen die hem zün nachtrust garan deren. De rechter achtte eisers recht op nachtrust onomstotelijk. Maar I omdat de erwtenoogst inmiddels a] halverwege is heeft de president thans volstaan met een bevel, dat de tn de slagerijen moet worden vast gesteld, dat de handel lui en duur was. De prijzen konden zich nog staande houden. De afdeling vette kalveren deed het goed. Ondanks het grote aan bod ging alles vlug van de hand en v/aren de prijzen zelfs f 0.10 per kg. hoger dan vorige week. Er is veel vraag voor de export naar toeristencentra. De meeste boeren zün nu wel voorzien. De handel in weide lam meren was rustig De handel in slachtschapen lag verdeeld in de markt, het jongvee ging vlug van de een naar de ander, maar de over jarige schapen deden het stug. «Het warme weer) Het „front" van de siachtvarkens dorsmachines gedurende de rest van toonde weinig verandering. Het aan- het duf s nachts -stilge- bod was wat kleiner, doch ook de legd moeten worden vraag vanwege het minder aantal Het treffen van voorzieningen is Stuks bestemd voor de export. Bij de biggen en lichte varkens was er een goede aanvoer en een redelüke handel. Dit verwonderd geen mens aangezien de slachtvar- voor dit seizoen namelük niet meer mogelük. De rechter overwoog, dat eiser zün proces ook eerder had kunnen aanspannen. De president uitte de hoop. dat kens altijd nog een goede prijs op- voor het volgende erwtenseizoen tus- brengen. sen partijen een bevredigende rege- In tegenstelling met de slachtvar- j ling zou worden getroffen De con- kens, was er op de biggenafdeling servenfabriek werd veroordeeld in geen sprake van lagere prijzen. de kasten van het geding. LEIDEN Een van de ontelba- ren. die de vlucht van de Apollo-XI naar de eerste menselüke voetstap pen op de maan volgen, is de Lei- denaar L. Bühof Ing. die pas on langs zün intrek heeft genomen in een flat aan het Diamantplein. Hü doet dat iets geboeider en directer dan de meesten als gevolg van zün beroep en zijn liefhebberijen en dank zÜ een büzondere elektronische uit rusting die hem in staat stelt zonder tussenkomst van derden contact te onderhouden met de controle centra en de vluchtleiding van de Apollo De heer Nühof, thans directeur van een adviesbureau voor telecom municatie, heeft zün liefde voor deze tak van de elektrotechniek van huis- uit meegekregen. Zün vader was een van de eerste radio-amateur* in ons land. Zelf heeft hü dank zij de be schikking over een zendertje in he4 laatste jaar van de wereldoorlog de „overzüde" op de hoogte kunnen houden van lanceringen en baan- Moderne diamantcollectie. RINGEN met briljant reeds vanaf f75.—. Ook verlovingsringen. JUWELIER Haarlemmerstraat 181 Altüd voordelig 's Maandags gesloten. elementen van bü Delft gelanceerde Duitse V-2's. Een merkwaardige bij zonderheid is, dat de heer Nühof la ter een vrü regelmatig contact heeft onderhouden met de schepper van deze afschuwelüke wapens Werner von Braun. die de Saturnus voor de maanlandingsvlucht heeft ontwor pen. Een van de kamers van de heer Nühof aan het Diamantplein is vol gebouwd met ontvangapparatuur en andere elektronische instrumenten, waarmee hü gewoonlük op velerlei gebied experimenteert onder meer ten behoeve van verbetering van de te- lecommunicatie-technieken. Ook echter züdeling voor wetenschappe- lüke doeleinden zoals de waarne ming en registratie van zonnewJefc- ken-activiteit en de gevolgen daas van. snelle doorgeving van observa ties van amateur-maanwaaraemera etc. Deze veelzijdige en zeer gevoelige apparatuur stelt hem in deze dagen in staat, directe contacten te onder houden met de centra over de ge hele aarde van' waaruit de Apolio- vlucht wordt geleid en gevolgd, on dermeer het vluchtleidingscentrum Houston, het voorhaamste volgsta- tion Goldstone en de schepen van de bergingsvloot op de Pacific. Op de foto een deel van de appa ratuur van de heer Nühof. 'Foto LD-HolvwW LEIDEN Tot gewoon lector aan de Leidse Universiteit zijn benoemd dr. J. van der Sluys Veer voor de inwendige ge neeskunde met een bijzondere opdracht voor stofwisselings ziekten en endocrinologie, en dr. R. H. Gevers voor verloskunde STUTTGART (GPD) Duizenden mensen hebben op de Kirchentag in Stuttgart ontdekkingen gedaan, die zij voordien niet voor mogelijk hadden gehouden. Dat overkwam gisteren bijvoorbeeld velen in de stampvolle hal. waar de Hamburgse theoloog dr. Heinz Zarndt een dienst leidde, waarmee elke dag hier voor iedere sectie begint. Voor die van dr. Zarndt is de ruimte doorgaans te klein en helpen luidsprekers de buiten staanders het gesprokene te volgen. Hoe velen zullen tot nog toe ge meend hebben, dat bijvoorbeeld de bergrede van Jezus uit de bübel een mooi en idealistisch stuk is, dat waard is in de persoonlüke sfeer voor zover mogelijk nagestreefd te worden? Door dr. Zarndt hoorde men de mogelükheid opperen, dat dit stuk weieens zeer duideüjke politie ke consequenties zou kunnen inhou den. "Als wü büvoorbeeld zo'n taai verzet bieden in de erkenning van de Oder-Neisse-grens". aldus dr. Zarndt „is dat dan alleen maar buitenlands politieke tactiek, of is dat het inner- hjke verzet, dat opduikt zodra de mens opgeroepen wordt zün vüand lief be hebben? Zouden we niet ge hoorzamen aan de bergrede en on ze mond moeten houden over onze „rechten". Nigeria Ook in andere secties werd giste ren de directe verbinding gelegd naar consequenties van het geloof in deze tijd. zodra het om de gerechtig heid in een revolutionaire wereld gaat. Büna tienduizend handtekenin gen verwierf een appèl aan regering en Bondsdag om de diplomatieke be trekkingen met Nigeria te verbre ken. De Kirchentag iet overigens met I toenemende instemming zijn metho de van openstaan voor elke kritiek voort. Midden in de Stuttgarter bin nenstad konden de voorbijgangers gisteren deelnemen aan een forum gesprek in de open lucht, waar een vooraanstaand lid van het presidium van de Kirchentag als dr. Claus von Bismarck aan een kruisverhoor van kritische vragen door een radio-re porter werd blootgesteld. Uit het publiek werd opgemerkt: hier in de stad leven buitenlandse arbeiders volledig geisoleerd en wor den niet-blanke studenten als twee derangs mensen behandeld. Is het niet beter zich om hen te bekomme ren dan daar boven op uw Kirchen- bags terrein te debatteren over Je zus. dezelfde Jezus die zich het lot van de buitenstaander juist aange trokken heeft? Een rooms-katholieke priester be kritiseerde het feit. dat het program wel een sectie joden en christen ver- meldt, maar dat men een werkgroep I protestanten en r.-katholiek en tever geefs zou zoeken. Met name jonge ren eisten dat er voortaan geen ge scheiden conferenties van protestan ten en r. katholieken, maar alleen maar gemeenschappelijke Kirchen- tagen gehouden zullen worden. Oec 'umene Het Nederlandse initiatief om zon dag een oecumenische kerkdienst te houden waarin pater W. L. Boelens s.j. van Stadskanaal de prediking houdt en een aantal predikanten van diverse k erken en nationaliteiten aan de liturgie meewerken, heeft dan ook brede büval gevonden. We liswaar werd. om bedenkingen van officiële rooms-katholieke züde hier uit de weg te ruimen, een duideHj- ke onderscheid aangebracht tussen de dienst met prediking en de daar op volgende avondmaalsdienst, maar velen zal dat niet in het minst hin deren om dit oecumenisch aamenzün in de gastvrüe Brenzkirch te vieren. en gynaecologie Dr. J. van der Sluys Veer. die in 1928 te Haarlem is geboren, behaal de in zün geboorteplaat® het eind examen gymnasium bèta en studeer de vervolgens geneeskunde aan de Leidse Universiteit, waar hü in 1955 het artsexamen aflegde. Na zün militaire dienstplicht te hebben vervuld was hü vanaf 1956 in ver schillende wetenschappelüke rangen werkzaam op de afdeling inwendige geneeskunde van het Leids Acade misch Ziekenhuis. Vorig jaar pro moveerde dr. Van der Sluys Veer, die sinds oktober 1961 als specialist voor inwendige geneeskunde is inge schreven. bü prof dr. D. Smeenk tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Een onder zoek over osteoporose bü het syn droom van Cushing met behulp van tetracycline en radioactief calcium", waarna hü. daartoe in staat gesteld door een stagebeurs met de Organi satie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, tot maart van dit jaar werkzaam was als visiting lecturer op de Harvard Medical School te Boston in de Verenigde Staten. Hü is auteur of co-auteur van volle pu- blikaties in binnen- en buitenlandse vakbladen. Dr. Gevers, die in 1916 werd ge boren. studeerde na het behalen van het einddiploma h.b.s. -b in Den Haag aan de Leidse Universiteit ge neeskunde. Al» vervolg van de slui ting van deze universiteit op 26 no vember 1940 legde hü te Amsterdam in 1942 het artsexamen af, waarna hü voor enige tüd moest onder duiken. Van 1943 tot 1945 was de. Gevers werkzaam als chirurgisch as sistent in het Gemeentelük „So phia" Ziekenhuis te Zwolle. Daar na ontving hü in het Leids Acade misch Ziekenhuis bü prof. dr A, J. M .Holmer. bü wie hü in 1958 pro moveerde op het proefschrift ..Enige aspecten van de water- en zouthuis^ houding in verband met de therapie van de zwangerschapstoxemie", een opleiding tot vrouwenarts. Van 1950 tot aan zün benoeming als wetenschappelük hoofdmedewer ker was dr. Gevers als gynaecoloog achtereenvolgens verbonden aan het ziekenhuis Salem te Ermelo en het Diaconessenhuis te Eindhoven. Hü is sinds 1967 plaatsvervangend be stuurslid van de Nederlandse Ver eniging tot bevordering der Chirur gische Wetenschappen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3