indhovens warenhuis ast op de kinderen ebrek aan venservaring lorzaak slechte -tudie- £1 Unieke samenwerking moeder en dochter m| RH vü/ö©K)K)©li Elly geeft balletles, moeder de kostuums mm Soepele stof voor en voor haar liem e| aderen spelen terwijl moeder winkelt r^j IDAO 12 JTJLI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 balletpedagoge EUy Pijpers en mevrouw J. Pijpers-Verhoek: unieke samenwerking van een dochter die balletlessen geeft, en een moeder die honderden kos- tuums voor de uitvoeringen maakt 3 w U even wennen als moeder weg is, maar een vriendelijke Ier weet de kinderen snel op hun gemak te stellen. Vaak kun- ie moeders de kinderen na afloop moeilijk mee naar huis J l erna inl. q en r Leidt'. 'i k .toe uur) p! Vw automatisering maakt het onze kleuters moeilijk. Zo ii'em ilijk zelfs, dat zij zich van allerlei werkzaamheden, die paar jaar geleden nog vanzelfsprekend waren, geen voor re» ing meer kunnen maken. Steeds meer woorden verliezen ■n£ hen hun betekenis en omdat zij van jongs af aan van 6. u lei vervoersmiddelen gebruik maken, kunnen zij geen af ro i ien meer schatten. Getallen zeggen hen evenmin nog iets. en raken In onze maatschap pij t logische aanknopingspunten Lelfe en zo komt het", aldus de Maas- t/m I* zenuwarts dr. Mesker »ker 15 procent van de kleu- ti Ingen ontwikkelingsstoornissen 5»' fctoderd' 8r?de OU(lers steekt hij echter ikinf onder het hart. De slech- ar. Br estaties van hun kinderen op b j berusten volgens hem niet op tekortkomingen, maai handigheid en gebrek aan er 7 mÏ Klnderen krijgen vooral in wte steden veel te weinig kans inde a Wi te ontplooien. Snelheid maakt ul^ ta onmogelijk om iets te zien. JjS 1 uitgesloten om iets te betas- 050 c. a lawaai maakt het onmogelijk Iets te luisteren, evr. r°«f oud rs en onderwijzers voor aanschouwelijk onder doden nemen, dan zouden vol- dr, Mesker heel wat slechte tyen tot dé bollebozen van hun w gaan behoren. De 64-jarige ^Bri^chtse zen warts komt tot de ur- 1 dclusie in zijn proefschrift „De "'like hand" waarop hij vorige "an laan de katholieke universiteit ter NUmegen promoveerde. dissertatie bindt dr. Mes- ,ie strijd tegen de televisie aan die, naar zijn inening, een ver- j8ni l"1 1)6610 van de maatschappij W Voor de tv. zijn alleen onge- tagen interessant en zo groeit doder dat de volwassenen zich realiseren, een generatie op. die denkt dat alleen kamelen melk ge ven. het rivierwater uit de kraan komt en er vroeger molens werden gebouwd om er een restaurant van te maken. Ouders zouden er, aldus de zenuw arts. verbaasd van staan als ze wis ten hoeveel misverstanden er by hun kinderen bestaan. Wanneer die niet tydig uit de weg worden geruimd sta pelen ze zich zo hoog op, dat het kind op school niet meer mee kan ko men. Heel vaak trekt men dan vol komen ten onrechte, aldus dr. Mes ker. de conclusie dat het kind niet in telligent genoeg is. Er is volgens hem maar één methode om kinde ren met ontwikkelingsstoornissen o- ver hun moeilijkheden heen te hel pen: de ouders moeten van achter hun televisietoestellen vandaan ko men en er met hun kleuters op uit trekken om hen zo veel mogeiyk werkplaatsen en boerderijen te la ten zien. Door ze vertrouwd te maken met handelingen, die anders door volau tomatische machines en kant en klaar maaltijden verborgen zouden blijven, gaan kinderen vanzelf lo gisch denken. Dat logische denken kan men ook bij hen ontwikkeien, door ze te laten knikkeren, kneden, vleehten, knippen en vouwen. Kort om door alle gezelschapsspelletjes weer in ere te herstellen waarmee de jeugd zich voor de komst van de t.v. vermaakte. (Van onze correspondente) EINDHOVEN (GPD) Winkelen met kleine kinderen is echt geen pleziertje. Er mogen in warenhuizen dan nog zoveel grappige dingen te koop zijn, peuters raken er niet van onder de indruk. Wanneer vaders en moeders even bij de doe-het-zelf- afdeling of de jurken blijven kijken, vervelen hun kinderen zich, worden hangerig er. c1 vingen hun ouders om sneller te beslissen, dan zij zouden willen. Nederlands nieuwste warenhuis, de Bijenkorf in Eindhoven, voelt niets voor klanten, die later spijt van hun aankopen krijgen en richtte daarom een crèche in, waar kleuters onder toezicht van een leidster desnoods de hele dag kunnen spelen. Dat alles voor een klein bedrag, dat geheel ten goede komt aan de Bisschop Bekkers- Stichting en het Nederlands Jeugd Rode Kruis. De creche in Eindhoven is een ex periment en verschilt in opzet to taal van de kinderbewaarplaatsen, die sommige winkelbedrijven er vlak na de oorlog op na hielden. In deze ruimte probeert, men nl. niet de schoolklas, maar de huiskamer te Imiteren. Geen banken dus, maar wel een gezellig zitje, een kleutertrap en drie speelholen, waarin het zo knus is, dat de kin deren er vaak niet meer uit willen als hun ouders ze komen halen. Om het besloten karakter zo veel moge lijk te handhaven kunnen er in de creche niet meer dan twaalf kleu ters tegeiyk terecht. Creches met een huiselijk karak ter, die onder leiding van gediplo meerde kleuterleidsters staan, be staan al lang in Franse. Duitse, En gelse en Zweedse warenhuizen, maar deze service voor de kinderen van klanten is in Nederland nog vrijwel onbekend. Alleen de Rotter damse Byenkorf beschikt in de Sinterklaastyd over een kleuterbe waarplaats In deze nieuwe stijl. Door de inrichting van de perma nent geopende creche in Eindhoven probeert de directie van het waren huisconcern er nu achter te komen of het experiment ook in haar fi liaal in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam een succes zou kunnen worden. Oma's lastig Kleuterleidster Angèle Straver, een hippe Brabantse madonna, die dageiyks de zorg over zo'n zeventig peuters van Eindhovense klanten heeft, hoeft over gebrek aan be langstelling niet te klagen. Net drie maanden na de opening van het nieuwe warenhuis komt ze op woensdag en zaterdag dikwijls plaats tekort. Toen ze het vorige jaar van de kweekschool kwam en ontdekte dat er door het enorme aanbod weinig emplooi voor gediplomeerde kleuter leidsters bestaat, bedacht ze zelf dat een warenhuis in een forse behoef te zou kunnen voorzien wanneer het (ADVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT K)8°.II2 LEIDEN een creche voor de kinderen van klanten zou beginnen. Ze stelde het voor aan de Eindhovense Byenkorf- directie en men was direct enthou siast. De creche kwam er en werd naar het voorbeeld van Europa's meest progressieve kinderbewaar plaats in het Züricher Globus wa renhuis in het souterain Ingericht. Ondergebracht in een ruimte vlak naast de hondentrimsalon, ook al een exclusief nieuwtje van de Eind hovense Byenkorf. Overigens heeft de trimster met de fikkies en bel- lo's van de klanten meer te verdu ren, dan de kleuterleidsters met de peuters, die meestal wat bedrem meld binnenkomen. „Kinderen zyn maar zelden las tig" vindt de 21-jarige Angèle „Het ligt er helemaal aan hoe Je ze aan pakt. De meeste moeiiykheden heb ik niet met de kleuters, maar met hun oma's, die om de vyf minuten even terug komen om meer snoep te brengen. Ze schynen niet te be grijpen dat er daardoor steeds dra ma's met kinderen die niets krijgen ontstaan". Behalve de snoepbren- gende oma's zyn er ook moeders, die als ze hun kind brengen, eerst een half uur lang instructies geven over wat allemaal wel en wat niet mag" j niet mag". Kleuterleidsters i Kinderen, die terwyi hun ouders ln het warenhuis winkelden, zich kos- telyk amuseerden met, poppen, I autootjes, ballonnen, spelletjes, krijt of klei. komen meestal terug en worden vaste klanten. Een bewys. I aldus Angèle, dat er gewoon behoef te aan kindercrèches in warenhui- jzen is. Vooral jonge moeders hebben I er behoefte aan om op hun gemak j in de stad te winkelen en hun va- kantleboodschappen te doen zonder jengelende peuters. Men zou ze al- I lemaal kunnen helpen als men de kleuterleidsters zou inschakelen, die op het ogenblik door de verzadiging van de arbeidsmarkt overbodig zyn. De Byenkorf-directies in Amster dam, Rotterdam en Den Haag dur ven echter nog niet zo gauw die stap te wagen omdat men van de Eind hovense creche eerst de resultaten over een langere termyn wil zien. Vondelingen Tien Jaar geleden kwam dr. Mes ker als zenuwarts in aanraking met de leermoeliykheden van voogdijkin deren. Toen hy zyn patiëntjes testte kwam hy er achter dat ze psychisch niet zo uit het veld waren geslagen als men verwachtte, maar dat hun problemen eigeniyk veel meer voort vloeiden uit het feit da/t zy niet wis ten wat ze met hun handen moesten doen. Koren was voor hen een abstract begrip en zelfs kinderen, die drie keer ln de eerste klas van de lage re school waren biyven zitten, kon den niet uit of in een bus of trein stappen omdat ze niet wisten wat voor of achter was. In samenwerking met de Maas trichtse beeldende kunstenares me vrouw J. W .M. Hofhuizen-Hage- meyer ontwikkelde dr. Mesker een in medische-pedagogische klingen nogal revolutionaire behandelingsme thode op basis van het aanschouwe- lyk onderwys. Een therapie die hy toepast in byzyn van de ouders. Hy- zelf is er van overtuigd dat kinderen, die door een totaal gebrek aan le venservaring niet schoolryp zyn en daarom in iedere klas stranden, in de meeste gevallen onmiddeliyk en vaak met zeer veel succes kunnen worden geholpen, door hen zo veel mogeiyk dingen te laten zien en hen daardoor wegwys ln onze maat- schappy te maken. Omdat voorko men nog altyd beter dan genezen is. roept dr. Mesker in zyn opmerkehj- ke proefschrift de ouders van alle kleuters op om zich voor het uitleg gen van allerlei zaken meer tyd te gunnen. Bovendien zou het kleuter- onderwys naar zyn mening zodanig moeten worden gereorganiseerd, dat leidsters veel meer de gelegenheid krygen om er met de aan hen toe vertrouwde kinderen op uit te trek ken. j By Vroom en Dreesmann NV. waar vroeger een kinderbewaarplaats in de oudere vorm bestond, zag men af van de plannen om nu een kin dercrèche nieuwe styi te beginnen en omdat men bang is dat sommige ouders, die van hun kinderen af willen, ze by hen zullen brengen om ze nooit meer af te halen. Het wa renhuis zou dan juridisch aanspra- kelyk voor de verdere verzorging van kinderen zyn en daar voelt het weinig voor. Men zou overigens dat gevaar kunnen vermyden door van alle ouders, die hun kinderen komen brengen, te verlangen dat zij een identiteitsbewys, laten zien. Balletpedagoge Elly Pypers eet 's avonds om zes uur haastig een boterhammetje in de hal van haar balletschool. Leerlingetjes in rode, blauwe en zwarte turn pakjes hebben zich zojuist met veel gedruis verkleed en zijn naar huis verdwe nen, een groep oudere meisjes draaft alweer de steile trap naar de studio op. Hun maillots knisperen en ritselen. „Ze dragen er tydens de training plastic onder om te verma geren" zegt Elly Pypers lachend. Een kwartier later staat ze, haar tengere versohyning één brok con centratie en spanning, weer les te geven. Terwyl op de bovenver dieping pianomuziek en het gerof fel van tien, twaalf paar voe ten weerklinkt neemt haar moeder het gesprek over. Want op „De bal letschool van Pypers", sinds zes jaar gevestigd achter een smalle poort aan de Raam in een van de oudste gedeelten van Gouda, is sprake van een unieke samenwerking tus sen moeder en dochter Pypers. Zolder vol kostuums Terwyl Elly Pypers (ex-ballerina van het Scapinoballet) vier dagen per week les geeft aan enkele hon derden leerlingen, ontwerpt en maakt haar moeder de komplete „aankleding" voor de uitvoeringen die de school eens per vierentwintig maanden geeft. Mevrouw J. Pypers- I Verhoek leeft gedurende acht a ne- l gen maanden vóór zo'n uitvoering j permanent in een kleurige fantasie wereld van kabouters en elfjes, har- lekynen en dierfiguurtjes. Een paar honderd kostuums moetan in die maanden uit handen komen; het lykt niet overdreven om van een gi- gantlsch karwei te spreken. Een karwei dat tot nu toe toch I altyd binnen de vastgestelde tyd rond is. „Maar ik zit er wel tot de laatste nacht aan te werken", be kent mevrouw Pypers. „En ik werk ook onder geweldige spanning. De inspiratie? Ik laat m'n fantasie maar werken. Nou ja, ik kyk wel eens in een blaadje om een idee te vinden, ik heb ook wel eens een I soort carnavalspatroontje besteld. I Je moet vindingrijk en praktisch zyn. Zelf ontdekken hoe je bepaal de onhandelbare materialen han teerbaar kunt maken". Over het naaiwerk: „Ik heb vroe ger altyd zelf myn kleren gemaakt. Dat was bittere financiële noodzaak voor me. De eerste jurk die ik maak te lukte meteen, zonder patroon". Haar activiteiten op dit terrein voor de balletschool hebben tydens de afgelopen Jaren een zolder vol kostuums opgeleverd. Schaatsjurk- jes, boerenkleding en Spaanse dans- kostuums, lange tutu's voor het klassieke ballet, matrozenpakjes, korte gele tutu'tjes voor de „zon- nenstraaltjes" in een bepaalde scè ne. In de produkten van haar fan tasie en haar rappe handen heb ben de leerlingen over de planken gedanst als bosnimfen en haasjes, als kleine Tirolers met leren broek jes en als arrepaardjes met tuigjes en bellen. Ukjes Als in een cursusjaar een uitvoe ring wordt gegeven, begint mevrouw Pypers meteen na de grote vakan tie te werken; tussen september en april moet alles uitgekiend en ge maakt worden. „Een voor een neem ik alle medewerkenden de maat. Er zyn er geen twee geiyk. Er zyn gro ten en kleintjes by, sprieten en dik kerdjes. Soms een klas met een heleboel ukjes, dan weer een groep met veel grote leerlingen. Het lukt maar zelden om bepaalde kos tuums voor een tweede keer te ge bruiken. 't Moet Immers allemaal perfect passen". Tussen twee lesuren vertelt Elly Pypers hoe ze het programma voor zo'n uitvoering in elkaar zet. „Voor 't kleine grut altyd een leuk ver haaltje. Ik verzin iets dat in een bos speelt met kabouters en elfjes, of een winkel met poppen die alle maal gaan dansen. In figuren als Sneeuwwitje en de dwergen zit na tuurlijk altyd een heel ver haal. Verder iets klassieks en iets vroiyks, wat volksdansen en wat jazz. Een zo veelzydlg mogelijk pro gramma". Carrière Voor Elly Pypers ls de oprichting van een eigen balletvakschool een hoogtepunt geweest in een carrière, die niet helemaal langs de traditio nele lynen ls verlopen. Pas op haar zestiende jaar begon ze aan ballet „Ze was altyd wel steengoed op gym", merkt haar moeder op. „Trouwens, de Pypers zyn turn- keien". EUy Pypers. „Ik had destijds zelf niet verwacht, dat het nog iets zou worden. Maar ik werd toen ik zes tien was, zó gegrepen door een schoolvoorstelling van ballet dat ik meteen dacht: dit zou il: elke avond wel willen doen". Het werd les nemen by Peter Leo- neff ln Den Haag. met in het begin een halve kantoorbaan er by. Les geven op baUetscholen in Bergen op Zoom en op een eigen schooltje in Boskoop, dansen by Scapino met jarenlang toemees door Europa en Amerika en tenslotte het diploma danspedagogie. In september is het zes jaar geleden dat ze haar eigen school ln Gouda opende. Daar worden Elly Pypers en haar moeder (die tevens administratrice van de school is) vrywel dagelijks geconfronteerd met de „overweldi gende belangstelling" die tegen woordig alom bestaat voor het bal let en de ritmische gymnastiek. Hun jongste leeftydsgroep is vyf jaar. „Dat ls de beste leeftyd om te beginnen Als ze nog jonger begin nen wordt het meestal een fiasco. Dan zyn ze nog te dromerig, staan voor de spiegel te draaien en aan hun kleertjes te frunniken Die jongste klassen zyn het zwaarst. Je moet hun aandacht gevangen hou den en toch niet te streng zyn, ze spelenderwijs leren dansen. „En," zegt Elly Pypers. „we hebben enorm veel belangstelling voor de jazz-lessen. Van meisjes maar ook wel van jon gens rondom de achttien Jaar. Ze zien jazz-ballet op de tv, op uitvoe ringen en het spreekt ze geweldig In Frankfort aan de Main kon men een eerste blik op de mode van 1970 werpen: op de 21e Internationale Textielbeurs „ln- terstoff" toonden 496 wevers, be werkers en drukkers uit 17 lan den hun tot nu toe streng geheim gehouden nieuwe scheppingen van zijde, wol en synthetics. Soe pele stoffen in zachte kleuren met dessins, die aan Chinees schilderwerk op porcelein doen denken, zullen de komende lente en zomer domineren. De gebreide mode zal nieuwe triomfen vieren. In 160 collecties zag men slechts jersey in alle denkbare variaties. Met de door hem gecreëerde Ge- zinslook" dezelfde kleding voor ouders en kinderen (links), ma teriaal jersey uit het Duitse stad ie Raunheim gaf de Franse couturier Jacques Esterel een heel bijzondere noot aan de grootste stoffenmarkt ter wereld. Enige exposanten decoreerden origineel hun stand en presenteerden hun creaties aan het levende object.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15